Brons voor Tineke Lagerberg Nieuwe ministers vandaag bekend West-Berlijn stelt baby-luchtbrug in Vertrouwen van CVP en liberalen Kroestjev zelf naar New York Licht en telefoon door regenval gestoord GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Onderwijsvraagstuk Mgr. van Cauwelaert in Kongo mishandeld Program voor vijf jaar Amerikaanse proef met maansatelliet Narigheid in Breda BEKENDMAKING DAGBLAD VOOR ZEELAND BESPARINGEN Enkele opklaringen Koninklijk gezin nu in Rome Localisatie van nieuwe Planta Hervormingen van missaal en liturgie Zeeuw vermist in Perzië Minister contra radioliandcl Naar aanleiding van berichten die verwarring zouden kunnen veroorzaken, wordt aan het publiek het volgende medegedeeld: De voorziening van de winkels met Planta in de oude samenstelling zal deze week voltooid zijn. Teneinde deze Planta duidelijk te onderscheiden van de Planta, waaraan de huidaandoening wordt toegeschreven, is zij niet verpakt in de aluminium wikkel, maar in een wikkel van vetvrij papier met groene bedrukking. Met nadruk verzekeren wij, dat de samenstelling van deze Planta geheel gelijk is aan die, welke reeds jarenlang is gebruikt. jOOe JAARGANG No. 23459 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. y. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. jles, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-VIaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 35) EYSKENS BLIJFT AAN De Russische premier, Nikita Kroestjev zal persoonlijk de dele gatie van zijn land naar de algeme ne vergadering der Verenigde Na ties leiden. Dit is gisteren in Mos kou bekendgemaakt. In de delegatie hebben zitting de mi nister van Buitenlandse Zaken. Andrei Gromiko, de vice-minister van Buiten landse Zaken, Valerian Zorin, de Russi sche ambassadeurs in Engeland en Frank rijk en een grote groep deskundigen. Kroestjev heeft enkele weken geleden reeds een boodschap gezonden aan staats- hoolden en regeringsleiders, met het voorstel tijdens de assemblée der V.N., die op 20 septemoer begint, een topconfe rentie van alle dan in New York aanwe zige regeringsleiders te houden. De westelijke mogendheden hebben niet ingestemd met het voorstel hun delega ties naar de assemblée te laten leiden door regeringsleiders. Maar president Eisenhower heeft wel aangekondigd dat hij eventueel gaarne de assemblée zal toespreken. Vanaf de raketbasis Cape Cana veral zal deze maand een Ameri kaanse maansatelliet worden afge schoten, die een gewicht heeft van 181,4 kg en instrumenten aan boord heeft voor verschillende doelein den. De satelliet zal voorzien zijn van klei ne „stuur-raketten", waarmee tijdens de vlucht naar de maan die 26% dag zal duren de koers kan worden gecorri geerd. Het is de bedoeling de raket te lance ren op zodanige wijze dat hij, bij de maan aangekomen, in een satellietbaan gaat draaien, als een vaste waarnemings post. Voor de lancering zal een drietrapsra ket van het type Atlas-Able" worden aangewend. De eigenlijke satelliet zal een grote batterij van zonnecellen hebben, die elek trische energie opwekken voor de zen ders aan boord. Premier Eyskens van België zal niet aftreden, maar met een gewijzigde regeringsploeg orde op zaken trachten te stellen in zijn economisch geschokte land. Dit mocht men afleiden uit be richten van donderdagavond, waarin werd meegedeeld dat Eyskens vandaag de wijzigingen in zijn kabinet zal bekendma ken en dat zowel de C.V.P. als de liberalen hun vertrouwen hebben uitgesproken in zijn programma van nationaal herstel De Belgische premier had eerder meegedeeld dat hij zou aftreden, wanneer er voor zijn program, dat drastische maatregelen in het voor uitzicht stelt, geen meerderheid gevonden zou worden. Woensdagavond legde hij over dit program aan het Belgische volk verantwoording af. Het zag er aanvankelijk naar uit dat hij de katholieke werknemers bonden niet mee zou krijgen. In het nieuwe program worden aan zienlijke bezuinigingen en verhoogde be lastingen aangekondigd, naast een in grijpende financiële sanering om een nieuw investeringsprogramma mogelijk te maken. Verwacht wordt, dat het ge wijzigde kabinet-Eyskens zes nieuwe ministers zal tellen en vijf staatssecre tarissen zal omvatten. Tot de ministers, die zullen heengaan, behoren volgens niet-officiële berichten de beide be windslieden voor Afrikaanse zaken, De Schrijver en Scheyven. De verhouding tussen de twee regeringspartijen de C.V.P. en de liberalen zal in het nieuwe kabinet ongewijzigd blijven. De mededeling dat de Belgische pre mier in de hem vorige maand door het parlement gegeven opdracht is ge slaagd. werd gedaan nadat hij rapport had uitgebracht aan koning Boudewijn. In de loop van de dag hadden zowel de C.V.P. als de liberalen hun vertrou wen in de minister-president bevestigd. muniqué mede, dat de huidige regering niet het nodige vertrouwen voor het uitvoeren van een herstelprogramma heeft en beschuldigde prof. Eyskens er voorts van ,,alle lasten op dc arbeiders en consumenten" te willen afwentelen. Het programma dat Eyskens heeft opgesteld, houdt in details o.a. in: IEen vijfjarig programma voor in dustriële ontwikkeling, met het scheppen van nieuwe werkgelegen heid voor 100.000 arbeiders. 2 Beperking van staatsleningen tot elf a twaalf miljard frank, tegen 25 miljard frank in het verleden. 3 Besparingen op de overheidsuitga ven in 1961, onder meer op het ter rein van het openbaar onderwijs, de landsverdediging en de sociale voorzieningen. 4 Verhoging van de belastingop brengst met zes miljard frank door verzwaring van bestaande en het in voeren van nieuwe belastingen, r Bevordering van de buitenlandse D handel door een „agressieve" han delspolitiek, waar nodig met steun van de overheid. 6 Bevordering van de sociale vooruit gang door verhoging van de lonen. Eyskens heeft voorts gezegd, dat ook de begrotingspolitiek van het land moet worden gewijzigd, teneinde een marge op de kapitaalmarkt te scheppen voor investeringen ter modernisering van de Belgische economie, die hij ook in het licht van de E.E..G een noodzaak noem de. GASTON EIJSKENS ...ondankbare taak... Ook de socialistische oppositie heeft donderdag gereageerd op het door Eys kens toegelichte programma. Het be stuur van de B.S.P. deelde in een com- DE SJAH van Perzië heeft alle gekozen afgevaardigden medegedeeld, dat zij nun ontslag moeten nemen om nieuwe verkiezingen mogelijk te maken. IN INDIA zijn door overstromingen 71 mensen omgekomen. Ongeveer 4000 dor pen worden door watersnood geteisterd. Iienduizenden mensen zijn dakloos. MINISTER ZIJLSTRA (financiën) zal op 22 september naar de V.S. vliegen ter bijwoning van de jaarvergadering van de Wereldbank. VIER bemanningsleden van de torpedo- Dootjager Dainty" zijn gearresteerd, omdat de Engelse admiraliteit hen ver- acnkt van sabotage aan de stuurma- cnine en machinekamer. TE SITTARD is een garage door brand verwoest. Tien auto's gingen daarbij verloren. De schade wordt op 150.000 Sulden geschat. TEGEN DE 22-jarige loonploeger G. A. van der S. uit Noordwijkerhout is vier aar met aftrek en terbeschikkingstel- 1 ^l«eëlst wegens poging tot moord op 59-j.arige J. Buschman uit Noordwij- «rhout, die hij op 18 april j.l. met een "ïgs in de rug stak. VIER PORTUGESE arbeiders zijn op -lag gedood toen zij te Oporto van een "°ogte van veertig meter van een ge- oroken platform op straat vielen. Een vijfde arbeider werd zwaar gewond. ■FRANKRIJK zal op 15 oktober zijn der "e kernbom tot ontploffing brengen, ook weer in do Sahara, dit keer echter on der de grond. DE NEDERLANDSE Vereniging tot bescherming van Dieren heeft aan kar dinaal Alfrink verzocht dat de bis- schoppen ook dit jaar weer de aan dacht op Werelddierendag (4 oktober) zullen vestigen. (Van onze verslaggever) Tengevolge van langdurige en heftige regenval is gisteren in ver schillende stadsdelen van Breda ernstige stagnatie in het telefoon verkeer opgetreden. Tegen elf uur gistermorgen kwamen bij de sto ringsdienst van het telefoondistrict Breda de eerste meldingen binnen. Abonnees konden niet meer opbel len of gebeld worden. De betrok ken toestellen maakten geluiden die varieerden van de „in gespreks toon tot „administratieve afslui ting". De Bredase storingsdienst heeft alle zeilen bijgezet om de kabelstoringen te Verwachting van het K.N.M.I. tot opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Enkele opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot zwakke W'nd in hoofdzaak uit westelijke Richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Opklaringen en hier en daar neer slag. Lichte wind uit het westen. Ongeveer dezelfde temperaturen Vandaag: zon onder 19.25 uur. Maan op 17.36 uur. Morgen: zon op 5.55 uur. Maan op o.Ui UUr. Donderdagmiddag zijn koningin Julia na, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene met de koninklijke F 27 Friendship" op het vliegveld Ciam- pino bij Rome aangekomen voor een bezoek aan de Olympische Spelen. De prins bestuurde zelf het vliegtuig. Aan boord bevond zich een aantal leden van de koninklijke hofhouding. Voorafgegaan door bereden politie vertrokken de koninklijke gasten een half uur later per aut. naar Rome. De stoet reed dwars door het drukke centrum van de Italiaanse hoofdstad naar de Nederlandse ambassade. Dank zij de snerpende fluitjes van de Italiaan se motorpolitie hielden de verkeers agenten overal het overige verkeer te gen. Maar reeds voordat de stoet zelf Rome bereikt had zwaaide prins Bern- hand, gezeten in een grote open Ne derlandse Cadillac, ergens linksaf. Hij kent Rome blijkbaar op zijn duimpje. (Advertentie) Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Alléén bij TZhoVi lokaliseren. Daarbij bleek een deel van het Brabantpark, van Boeimeer, van het Heuvelkwartier, van Ginneken van nor maal telefoonverkeer verstoken te zijn In verscheidene straten traden bovendien storingen van minder ernstige aard op. Tot gisteravond laat zijn technici bezig geweest in Boeimeer, waar een onder grondse verzakking is opgetreden. Een las in de betrokken kabel was meege- zakt en afgebroken. In dit stadsdeel en in het Heuvelkwartier waren de telefoons het langst onklaar. De overige kabelstO' ringen zijn nog niet alle gelokaliseerd. De regen heeft, althans zeker voor wat Breda betreft, nog meer op haar gewe ten. Van de zijde van het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf vernamen we dat ook de lichtvoorziening door de zondvloed is gestoord. De afgelopen dagen is in het Brabantpark en in Ginneken het licht verscheidene malen geruime tijd uitge vallen. Gisteravond was het weer prijs Het Bredase Diaconessenhuis, dat gis teren eveneens last had van telefoon storing, schakelde een mobilofoonwagen van de P.T.T. in. De auto bleef voor het ziekenhuis geparkeerd staan tot de storing was opgeheven. In de Dillenburgstraat te Breda brandde gisterenavond een schuur uit. Men acht het niet onmogelijk dat hier eveneens verband was tussen de brand en een lichtstoring. Van de Unilever N.V. vernemen wij, dat alle Planta van de nieuwe samen stelling, die wordt terugontvangen, voor lopig in onveranderde vorm wordt (en gedeeltelijk reeds is) opgeslagen in pak huizen, die mede onder toezicht staan van de keuringsdienst van waren. Deze teruggenomen Planta is en wordt dus gelokaliseerd. Over wat er verder mee gebeurt zal nog nader worden beslist. Hoeveel Planta-rood er nu retour is gekomen, is nog moeilijk na te gaan, omdat het hier gaat over 40.000 detail listen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mee, dat het be gin van het onderzoek, door Neder landse deskundigen in Berlijn ingesteld, reeds heeft uitgewezen dat ook in Ber lijn op het einde van 1959 dezelfde ziek teverschijnselen optraden als nu in Ne derland zich hebben voorgedaan. Deze verschijnselen traden op nadat geduren de enige weken door de Margarine- Union margarine op de markt was ge bracht met hetzelfde ziekteverwekken de bestanddeel, dat in 1958 in West- Duitsland en nu in Nederland in de margarine is verwerkt. De gisteren verschenen aflevering van de „Acta Apostolicae Sedis" bevat ten de volledige tekst van het Motu Pro- prio van paus Johannes XXIII betref fende de nieuwe rubrieken voor Brevier en Missaal. De Osservatore Romano geeft tegelijkertijd een aantal toelich tingen en betoogt, dat deze hervormin gen als eerste stap op de weg naar co dificatie van het liturgische recht (dat alle liturgische voorschriften bijeen brengt en ordent), moet worden be schouwd. Was in het verleden de bisschop eigen lijk alleen maar de „opzichter" die te waken had voor het zorgvuldig in acht nemen van de voorschriften, in het nieu we liturgische recht krijgt hij volmacht onder zekere voorbehouden, de voor schriften te veranderen, indien bijzon dere omstandigheden dat voor zijn bis dom wenselijk zouden maken. Het Westberlijnse bestuur heeft donderdagavond een „baby-lucht brug" ingesteld om Westduitsers, wien de toegang tot de stad was ontzegd door Oostduitse grenspos ten, naar Berlijn over te brengen. Alle Westduitsers die door de Oostduit se grenspolitie zijn teruggezonden, krijgen gratis coupons die hen recht geven op een luchtpassagebiljet naar en van West-Ber lijn. De drie luchtvaartmaatschappijen, die de geïsoleerde stad met Westduitse ste den verbinden, hebben reeds verklaard dat zij genoeg plaatsen hebben om deze Westduitsers te vervoeren. De eerste dag van de bijeenkomst van vluchtelingen en oud-krijgsgevangenen in West-Berlijn heeft geen incidenten te zien gegeven. De Oostduitse autoriteiten hebben de grenzen van Oost-Berlijn ge sloten gehouden voor Westduitsers en op de grensposten van de zonegrens reizi gers met paspoorten, waaruit bleek dat De familie H. Minnaert te Schoon- dijke ontving van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart Mij. te Rot terdam de ontstellende tijding, dat haar zoon A. Minnaert aan boord van het motorstoomschip „Laarderkerk", lig gende in de haven van Khorramshar (Perzië), wordt vermist. Minnaert had des nachts na afloop van de wacht het schip verlaten om een bezoek te bren gen aan een ander schip dat in de na bijheid lag. Hij is echter nadien niet meer op de Laarderkerk teruggekeerd. De Laarderkerk is inmiddels te Rotter dam teruggekeerd. A. Minnaert is 18 jaar oud en maakte zijn tweede reis. zij in het oosten geboren waren, terugge zonden. Volgens Westduitse gegevens werden tot drie uur donderdagmiddag in totaal ongeveer 240 Westduitsers terugge stuurd. De Oostduitsers hadden aangekondigd alle congressisten tegen te houden, die behoorden tot de ..militaristische en op weerwraak beluste" bonden van oud krijgsgevangenen en vluchtelingen. Maar het eigenaardige feit deed zich voor, dat op de grenspost Lauenburg, aan de weg van Hamburg naar Berlijn, iedereen tot donderdagmiddag twaalf uur kon doorrei zen, terwijl daarna plotseling bussen met scholieren werden teruggestuurd. In en rond de congreszaal is alles rus tig geweest. Er was slechts een kleine politiewacht aanwezig. Tineke Lagerberg heeft Nederland zijn derde Olympische medaille bezorgd. De Bussumse zwemster eindigde in de finale van de 400 m vrije slag op de derde plaats, het geen een bronzen plak opleverde. Op de foto: Tineke Lagerberg om helst de Amerikaanse Chris von Saltza (rechts), die de 400 meter vrije slag op haar naam schreef. Het eind 1959 door de Nederlandse Vereniging van Radiodetailhandelaren ingediende concept nieuwe radio- cn televisieregeling zal door minister De Pous (Econ. Zaken) niet worden goed gekeurd, zolang de bezwaren die de mi nister hiertegen heeft niet zullen zijn weggenomen. Tot deze bezwaren beho ren het ontbreken van een collectieve binding van de handelsmarges aan een maximum, alsook de belemmerende be palingen tegen rechtstreekse invoer door een detaillist ten behoeve van de eigen verkoop. Staatssecretaris Veldkamp heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Peschar (P. v.d.A. De bisschop van Inongo, mgr. Jan van Cauwelaert, missionaris van Scheut en zoon van de Belgische oud kamervoorzitter Frans van Cauwelaert, is dinsdag door elementen van het Kon golese leger gevangen genomen en mis handeld. Tegelijkertijd werd een aantal zusters en paters gearresteerd en ge ruime tijd vastgehouden. Omtrent het verloop der gebeurtenis sen meldt het persagentschap DIA uit Leopoldstad het volgende. In de mor gen van de 30e augustus landde op het vliegveld van Inongo een vliegtuig van de UNO. De bemanning werd onmid dellijk aangehouden door Kongolese sol daten. Twee medische missiezusters begaven zich op dat ogenblik naar het vliegtuig in de hoop ermee naar Leo poldstad te kunnen vliegen. Zij werden (Advertentie) als „spionnen" aangehouden en tenslot te na onbehoorlijke onderzoekingen, vrijgelaten. Tegen half twee 's middags werd de missiepost van Inongo zelf door dertig Kongolese soldaten omsingeld. Deze drongen de gebouwen binnen en dwon gen de bisschop, de 46-jarige mgr. van Cauwelaert en de paters met opgeheven armen naar buiten te komen. Onder sla gen en stoten met geweerkolven wer den zij als vee naar het militaire kamp gedreven. De bisschop moest op zijn kousen en met een radiotoestel op zijn hoofd de weg afleggen. Hij werd her haaldelijk in het gezicht geslagen. Andere berichten meldden gisteren, dat in Inongo de Force Publique (het Kongolese leger) in opstand was geko men en dat Kongolese soldaten iedereen onder vuur namen die zich op straat vertoonde. Voor een onderwijzer in het Zweedse plaatsje Fruaeiigen, niet ver van Stock holm, gaf het begin van het nieuwe schooljaar een extra-probleem. Hij kreeg maar liefst drie tweelingen in 1 zijn klas. allemaal zeven jaar oud. Zijn zorgen werden ietwat verlicht door het feit, dat één van de twee lingen een „gemengd" karakter draagt. V.l.n.r.: Tommy Nilsson, Maud Carls- sonJan Nilsson, Elisabeth Joergensen Ulf Carlsson cn Beatrice Joergensen. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V.

de Stem | 1960 | | pagina 1