Zusterhuis Sluiskil gisteren officieel betrokken HONIG Iilte- lling ïm Veel geiten en schapen op Bevelandse fokveedag NIEUWHONIG RIJSTSOEP JARIGE JOZEF BLEIJENBERG (82) 65 JAAR „WILHELMINA"-SCHUTTER Nieuwe kleuterschool aan St.-Antoniusstraat Beraad in is strikt Parijn gelie soepen Rook die lekkere halfzware shag Iitie ymans iseum >urg De Gaulle Perschef Gemeentebeslunr St.-Janstecn „voortvarend" Havanna boos om „complot Staaltje van voortvarendheid Fanatici VERGISSING rstanden (ENS gen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 Pelroilag Meer aandacht Nieuwe plannen Pro Ecclesia voor de heer L. de Cock De soep die iedereen zo lekker vindt royale Bizonder jubilee te St. Jansteen Traditie geworden Het was druk pagblad pcütcitt Gefêteerd CAPTAIN GRANT is ook verkrijgbaar in Virginia, american en zware shag Blommaert vreesde inbreuk rechten Proefbedrijf YPZ wordt geopend te Wissekerke EEG-middag Goes I in het Kunstmu- fcn tentoonstelling (erken van de 70- leymans. Het is ntoonstelling met volgens de aan- (ntering" schrijft meer: ,,Op de Ift men getracht De schilder Ge- het begin aan- hilderen, voor de I. Veel, zeer veel |het nabije Vlaan- 3t. Maerten Lae. lisme en het im- Jxpressionime ge let meest, maar dens en moderne I voor het eerst in Instelling te Brus. len medaille ver- 1 hij te exposeren prg en Goes. Tien m en Den Haag. jubileumtentoon- en Goes. In 1945 ■Stedelijk Museum lid van St. Lucas Irlijks zijn werken lelijk Museum te zag Middelburg I oonstelling van de If jaar later expo- I and-tentoonstelling Is lid van de ZKK |iwse hoofdstad. In Rotterdam, Zwol- lan de beurt. hnt waarin het ge it. Het wachtlokaal li aandacht. I: onderwerp onder It door het C.H.U.- l'ouwer, en nu niet lelf jaar zal er een len. li tot het bouwen leit in Hansweert- Iriiend door de heer l'.v.d.A. Hopelijk zal I' genomen worden, Ie bevolking van Imeer in regen en |eft te wachten. I september, gelden leland de volgende lans weert 11.57 en 11.28 en 0.00 uur; 12:1.40 uur; Wemel- lur. Inde Nieuwenhuyzen te gd voor de akte lierikx, onderwijzer llus-ulo te Vlissin- Ir de akte wiskun- ÏA'S GOES van de KNZB zijn dc Smit, E. en Itcenhuis, C. Holle- T. v.d. Werff, W. er, P. de Koster, op, J. Kloot, M. G. de Jonge, H. ijk, T. en A. Ver- n te Goes. Voorts Tielkemeyer, C. loetinge. I. v. d. eleman, M. Fran se. D. Vogelaar te vliet. E. Hendrik en M. Francke te B-diploma KNZB Ijver, M. Peeman, fhout, J. de Smit, 'an, A. Vervest L. oes. J. Kaaisteker, Broeke en L. Dek- rp. M. Hannewijk, Krijnsen te Wol- cree te Kloetinge. 'iloma C: C. Walra- van Liere (b en Arena idracht 's avonds: Klingels evil's disciple, tentie) schuttingen 14 14). in 1000 gevaren, 14 Klank- en lichtspel 'etin, 18 j. et blondje uit Genua he Royal Ballet 2-6 uur Tentoonstel* fan de 17e eeuwse n Paulus de Vos lat 7.30 uur Afscheid 8 uur Afscheid ka- 2-6 uur Tentoonstel- /an de 17e eeuwse en Paulus de Vo Dansen uur Klank- en Arena ny, een meisje van 1^ Lucia, a.l. iester en het Het bijzonder fraaie, vier verdiepingen hnee flatgebouw in de nabijheid van het ■>t Elisabethziekenhuis te Sluiskil, dat risteren officieel door de verpleegsters k betrokken, werd door dc geneesheer- directeur, dr. C. C. Ramselaar betiteld als het gebouw „opgerezen uit twee harten", nl. van zuster Janette en van de onlangs overleden zuster Petro. yo] piëteit was er een foto van de „verleden zuster op het toneel ge- olaatst en de geneesheer-directeur was er zeker van dat z(j op dat ogenblik p-n hemelse dia (Zr. Petro fotografeer de veel en goed) van het gebouw zou maken waarop zeker haar vurig ge- nenste' daktuin te zien zou zijn. Een g™ot aantal gasten mocht de „nnrzitter van het St.-Elisabethzieken- huis ir G. P. M. Dikötter bij deze fees- i teliike ingebruikstelling door de alge meen-overste der zusters. Moeder Au- I rasta verwelkomen, o.a. burgemeester mr H Rijpstra van Terneuzen met zijn wethouder van openbare werken, de heer M de Vos en de gemeentesecreta ris de heer A. J. Dees en de gemeente- I besturen van Sas van Gent, Philippine e„ Westdorpe. Een lange rij van sprekers heeft de lof gezongen van dit prachtige gebouw. Maar dit was niet de hoofdzaak. Moe der Augusta, de Algemeen-Overste, wees cr op dat de verpleegsters in deze omgeving rust en ontspanning kunnen vinden. j De geneesheer-directeur, dr. C. C. llamselaar, dankte het bestuur. Moeder Angelica en de heer F, M. Berbers, de econoom van het ziekenhuis, maar in het bijzonder zr. Jeanette die de leiding over de verpleegsters heeft een zr. Petro ze Dit zou vandaag een echte „Petro- dag" geworden zijn, zo zei dr. Ramse laar Jonge mensen die iedere dag ge confronteerd worden met lijden en ster ven schuld en onschuld, moeten zich in dit gebouw kunnen terugtrekken. Als er nu nog een zuster met klachten komt dan zeg ik „Kind, ga op het dak duin) zitten," zo besloot de directeur- I geneesheer zijn geestige toespraak. Burgemeester mr. Rijpstra van Ter- neuzen zag in het tot stand komen van dit gebouw de juiste verhouding tussen degenen die besturen en zij die werken. Voortgekomen uit een ander milieu, zo ging mr. Rijpstra verder, moet ik zeg gen dat de ere-dienst die hieraan is (Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOG A L TO G A L TOGAL TOG A L TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT Op uitnodiging van president De I Gaulie hebben woensdag in Parijs Nederlandse en Franse regerings- I leiders „oriënterende besprekin gen" gevoerd over de jongste ont- I wikkelingen in Europa en de Fran- I se ideeën voor een nauwere politie- I ke samenwerking. Naar de minister van Buitenlandse Za ken mr. Luns, na afloop mededeelde, i werd in de „openhartige en bijzonder aangename sfeer gevoerde besprekingen" een inzicht verkregen in de standjDunten I van beide landen en in de gedachten, die I iJ de Franse regering leven over de toekomstige Europese politieke samen- I werking. I Noch prof. de Quay, noch minister I Luns wilden op concrete vragen over het onderhoud met de Franse regeringslei- dors ingaan. Mr. Luns deelde slechts me de. dat de Franse regering na de contac ten met de Duitse Bondsrepubliek en ons land de oriënterende besprekingen met de overige leden van de Europese econo- mische gemeenschap zal voortzetten. Verwacht kan worden, dat daarna de gedachtenwisseling in het grotere kader van de zes zal worden vervolgd. Minis ter Luns legde er de nadruk op, dat het geen kwestie betreft, die „van vandaag op morgen in het stadium van besluiten komt Mr. Luns legde er wel de nadruk op. dat ook de Franse regering haar denk beelden nog niet volledig heeft gecon cretiseerd en dat niet kan worden ge- sproken van uitgewerkte voorstellen. Er staan nog meerdere plannen op stapel nadat reeds diverse uitbreidingen en moderniseringen hebben plaatsgehad. Het klooster en de kapel vragen nu de i aandacht. Hopelijk kan er spoedig mee voorafgegaan mij bijzonder heeft ge-begonnen worden. troffen. De inspecteur voor de volksgezond heid, dr. v. d. Borg, deed een dringend beroep op de ouders van de meisjes die een middelbare studie hebben beëindigd en bijzonder vruchtbaar werk in de ver pleging zouden kunnen doen. Dit is zeker van belang nu in Zeeuwsch- Vlaanderen de middelbare opleiding niets te wensen overlaat. Velen onder kennen het prachtige verpleegstersbj- roep niet, aldus dr. v. d. Borg. De de ken van Hulst, die 's morgens in de kapel de H, Mis had opgedragen sprak als deken en als voorzitter van het St.- Liduinaziekenhuis, waarbij hij het be stuur een geschenk toezegde. Het was tenslotte ir. W. van Dael die namens de aannemer, de firma Sprangers, en de onderaannemers zijn dank uitsprak voor de goede samenwer king en al klopte het tijdschema dan ook niet helemaal, toch zei hij, durven wij u een klok aanbieden. Ir. Dikötter zei dat het zeker zijn nut kon hebben in het bestuur een plaats open te houden voor een verpleegster. Als het op improviseren aankomt dan staan zusters wel in de voorste gelede ren. Dit bleek na het officiële gedeelte, toen de gasten naar beneden gingen om verversingen te gebruiken. Het aantal maakte een grote ruimte nodig en de enig geschikte was de fietsenberg plaats die intiem en gezellig was inge kleed. Sluiskil is een bijzonder fraai ge bouw rijker. Wij hebben niet met geld gegooid, zo zei de voorzitter, maar wij hebben toch gemeend dat wij door een smaakvol en ruim intérieur een verblijf moesten scheppen waarin de zusters zich in alle opzichten „thuis" voelen. Tijdens het diner dat 's avonds plaats had werd door moeder Augusta, de al gemeen-overste aan de heer J. L. de Cock, secretaris van het dagelijks be stuur de Pauselijke onderscheiding Pro Exclesia et Pontifice uitgereikt. De geiten kregen op de Zuidbeve- landse fokveedag eergisteren een ere plaats: luid mekkerend stonden zij voor het stadhuis, naast de trappen, in de rekken, bij tijd en wyle veilig beschut tegen de regenvlagen. De keuring van de geiten had een vlot verloop en het bleek duidelijk dat ook voor deze spier witte dieren nog grote belangstelling be staat. Boklammeren: 1 Robert, eig. K. Kleine- pier, Zoutelande; 2 Anton, eig. geitenfokver. Wolfaartsdijk; 3 Frans, eig. geitenfokver. Kamperland Geitlammeren, geb. na 14 april 1960: 1 Corrie, eig. gebr. Stouten, Kerkwerve; Adrie eig. W. Sinke, Biezelinge; Jannie eig. fok- ker-eig. D. van Liere, Heinkenszand; 2 Dina fokk-eig. C. Jeronimus, Wissenkerke; Corrie eig. W. Bosschaart, Souburg; Lieda fokk-eig. A. Dommisse, Zoutelande; Dientje 2, fokk-eig. J. van Oosten, Wemeldinge; 3 Trix, fokk-eig. S. Landman, Haamstede; W1 Els, fokk-eig. C. Vreeke. Lewedorp; Mi na 2, fokk-eig. D. Wiskerke, Wilhelmina- dorp. Geitlammeren geb. voor 15 april 1960: 1 Helma, fokk-eig. J. C. Braber, Renesse; Nellie, eig. K. Buizer, Wolfaartsdijk; Corrie fokk-eig. W. A. Zuiddijk, Wemeldinge; Jan nie. fokk-eig. L. Heyboer, Nieuwerkerk; Lies fokk-eig. J. Sonnevijlle. Groede; 2 Marijke eig. F. Wijer, Wolfaartsdijk; Aad, fokk-eig. A. Wesdorp, Ellemeet; 3 Dina, fokk-eig. K. Kleinepier, Zoutelande; Marianne, fokk-eig. D. Wiskerke, Wilhelminadorp; Koos, fokk- eig. J. Verton 's Heer Arendskerke; Dora, eig. J. van Oosten, Nieuwdorp; Jans, fokk- eig. L. Heyboer, Nieuwerkerk; Maya, fokk- eig. N. Fonteyne, Ellemeet; Ali eig. A. Roozendaal, St. Maartensdijk; eerste prijs Els fokk-eig. J. Poppe, Meliskerke. Eenjarige geiten (stamboek): Olga van de Bokkensingel eig. A. Labrujere, Koude- kerke; Sikka, eig. P. de Wilde, Heinkens zand; Doortje eig. K. Buizer, Wolfaartsdijk; 2 Nellie, eig. W. Bosschaart, Souburg; Pietje uit de Paardenweg, C. Stoutjesdijk, Nieu werkerk; Willie, eig. J. Zwemer, Kamper land. Eenjarige geiten (R.v.J.): 1 Vania, fokk- eig. J. Pannekoek, Schuddebeurs; Juliana v.d. Vrijburg, fokk-eig. A. van Eenennaam, Souburg; Cobi, fokk-eig. J. v.d. Knijff, Sou burg; 2 Anna eig. M, Matthijsse, Brouwers haven; Nellie 2, eig. G. Remijnse, Borssele; Marjo, eig. J. Verhage, Biezelinge; 3 Arma, fokk-eig. F. van Hulle. Zuidzande; 3 Martha fokk-eig. Jac. Sonnevijlle, Groede; Ria fokk-eig. C. Jeronimus, Wissenkerke; Ria uit de Hoogenboomlaan, fokk-eig. A. Verboom, Renesse; Sara, eig. P. Kleinepier. Zoute lande: Willie, eig. W. Sinke, Biezelinge. Tweejarige geiten: 1 Bertha, eig. G. v.d. Heyde, Kamperland; Mina, fokk.-eig. J. van Keulen. Koudekerke; Dora eig. N. v.d. klink, Wemeldinge, Elly v. d. Lewedijk, eig. D. Sandee, Nieuwdorp: 2 Greta v.d. Kasteelweg, eig. A. Verboom, Renesse; Rika eig. G. Remijnse, Borssele; Ina eig. A. Boo gaard, Koudekerke; Arma fokk-eig. N. Moes. Middelburg; 3 Marianna eig. Th. Koole, Kamperland; Ria eig. J. Meganck, Eikerzee; Elks, eig. J. van Oosten, Nieuwdorp. Driejarige geiten; 1 Betsie eig. J. Schoe, Oostkapelle; Corrie, fokk-eig. C. Sturm, Biggekerke; Roza eig. J. Murre, Nieuwdorp; Puk, eig. J, Verton, 's Heer Arendskerke; 2 Jans van Sientje, fokk-eig. A. Provoost. Zoutelande; Ellie eig. A. Boogaard, Kou dekerke; Nellie eig. G. van Dalen, Goes; Sjaan. fokk-eig D. van Liere, Heinkens- ,zand; 3 Mina eig. J. Zwemer, Kamperland; •vmza, eig J. Wisse. Serooskerke (W). j. i verten tie) Vierjarige geiten: 1 Ina, eig. J. Verton, Heer Arendskerke; Liesje, eig. M. Rie- mens, Nieuwdorp; 2 Koosje, fokk-eig. W. Gijssel, Wemeldinge; 3 Coba, fokk-eig. L. Bos, Brouwershaven; 3 Bita, eig, A. v.d. Velde, Renesse. Vijfjarige geiten: 1 Astor. eig. A. v.d. Vel de, Borssele; Klazien, eig. A. Dommisse, Zoutelande; Coba, fokk-eig. C. van Sluijs, Zoutelande; Mina W, eig. W. Gijssel, We meldinge; Jannie, eig. J. van Oosten, Nieuwdorp; 2 Ali eig. A. v.d. Velde, Renesse; Margriet, eig. K. Buizer, Wolfaartsdijk. Oude geiten: 1 Marianne, fokk-eig. F. van Hulle, Zuidzande; 2 Ineke. eig. C. Sturm, Biggekerke; Hannie, eig. wed. M. op 't Hof Nieuwdorp; Eva, eig. D. van Liere, Hein kenszand. Produktieklasse: 1 Rika eig. K. Kleinepier Zoutelande; Marijke W2, fokk-eig. P. Klei nepier, Zoutelande; Doortje van Kasteelweg, fokk-eig. D. Sandee, Nieuwdorp; Duinroosje van Schouwen, eig. L. Heyboer, Nieuwer kerk; Adie, eig. A. Corstanje, Borssele; Pie, eig. D. Wiskerke, Wilhelminadorp; 2 Willie fokk-eig. L. Kloet, Haamstede. Op de vijfde provinciale fokdag vanwege het schapenstamboek in Zeeland was de uitslag als volgt: Tweejarige en oudere rammen: 1 Gebr. J. C. J. v.d. Vlede, Kamperland (kamp.); M. Geuze, Oud-Vossemeer, L. Huyssen-de Fey- ter, Terneuzen; 2 B. van Dijke, Nisse; 3 L. Vermaas, St. Maartensdijk, gebr. V. A. en A. W. Dekker, Axel. Rammen geb. in 1959: 1 B. van Dijke, Nisse, 2 B. v.d. Slikke, Sluis, A. Verhage- Horste, Schoondijke, 3 J. Provoost, Cadzand. Ramlammeren geb. in 1960: 1 Gebr. Boot, Kerkwerve, C. Zoeter, Ouwerkerk, 2 Fa. F. Dekker Pzn., Axel, M. van Stee, Axel; 3 J, Provoost, Cadzand, fa. Dekker, Axel. Ooien met haar in 1960 geb. lammeren: 1 J. Buteyn, Aardenburg, C. Zoeter, Ouwer kerk: 2 F. Kwekkeboom, St. Laurens; 3 M. Geuze, Oud-Vossemeer en D. Rouw, Goes Ooien met haar in 1960 geb. lammeren: 1 C. de Jager, Lewedorp; 2 idem: 3 C. Kuy- per, Ouwerkerk en L. Elenbaas, Scherpe- nisse. Ooien geb. voor 1959: 1 fa. F. Dekker Pzn., Axel en J. v.d. Velde, Kamperland en C. oeluk, St. Maartensdijk; 2 fa. F. Dekker, Axel, J. Provoost, Cadzand; 3 L. Huysse- de Feyter, Terneuzen. Groepen ooien geb. in 1959: (lammeren grootgebracht): 1 J. de Jager-de Vlieger, Biezelinge; 2 M. Geuze, Oud-Vossemeer; 3 J. Buteyn, Aardenburg. Groepen ooien geb. in 1959 (niet gelamd of dood lam): 1 C. Zoeter, Ouwerkerk: 2 J. de Jager-de Vlieger, Biezelinge; 3 I. v.d. Maaste, Biezelinge en J. v.d. Velde, Kamperland. Enkelingen ooien geboren voor 1958: C. Kodde. Koudekerke, C. de Jager. Lewedorp, B. v.d. Slikke, Sluis; 2 J. de Feyter, Schoondijke: 3 B. v.d. Slikke, Sluis. Enkelingen ooien geb. in 1958: 1 J. Nieu- wenhuysen. Lewedorp en idem; 3 fa. F. Dekker Pzn., Axel. Enkelingen ooien geb. in 1959; 1 C. de Jager, Lewedorp, P. Risseeuw, Breskens; 2 idem en B. v.d. Slikke, Sluis; 3 J. Bu teyn, Aardenburg en idem. Ooilammeren geb. in 1960 (van een vader) 1 J. v.d. Velde. Kamperland, B. v.d. Slikke, Sluis, C. Kodde, Koudekerke; 2 P. de Lan ge, Wissenkerke, fa F. Dekker Pzn., Axel; 3 J. Provoost, Cadzand, M. Geuze, Oud- Vossemeer. Groepen afstammelingen var een jaar en ouder van een vader (minimum vijf dieren): 2 M. Geuze, Oud-Vossemeer. (Advertentie) MET FIJNE GROENTEN Groot en klein, j'ong en oud, fij'nproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep niet fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatieMaak snel kennis met deze rrieuwe HONIG soep. - ''SnSH ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct. Juliennesoep 48 cL Vermicellisoep 43 cL (Van onze verslaggever) Twee en tachtig jaar oud is de heer Jozef Bleijenberg uit St. Jan steen, maar hij hanteert op regel matige tijden nog steeds zijn hand boog. Want op dat gebied is hij een verwoed liefhebber, zoals hij zelf zegt. En hij zal dat blijven zolang Pietje (de Dood) niet komt en zegt: „Jozef, kom mee". Zo kon de heer Jozef Bleijenberg het tot een zeldzaam jubileum brengen. Hij was dezer dagen 65 jaar Wilhelmi- na-schutter in St. Jansteen, de eerste, die men er ooit heeft gere gistreerd. Nu vraagt het begrip Wilhebnina- schutter wel enige toelichting. Wie kon dat beter doen dan de jubilaris zelf En daarom vertelde dus de heer Jozef Bleijenberg ons de ge schiedenis van de Wilhelminaschie tingen in Sint Jansteen. Al wonen ze „aan de Vlaamse kant", in Sint Jansteen zijn ze heus wel ko ningsgezind. Dat bleek ook wel toen Wilhelmina koningin werd, want ter stond organiseerde men toen op de ver jaardag van koningin Wilhelmina zoge naamde „Wilhelminaschietingen" bij R. Everaard in St. Jansteen. Dat is een goede traditie geworden, die aanvanke lijk werd volgehouden op 31 augustus maar die later is verschoven naar de laatste zondag en maandag voor 31 augustus. Twee dagen achter elkaar zijn steeds „Wilhelminaschietingen" gehou den en men heeft de traditie gehand haafd, toen koningin Wilhelmina weer prinses Wilhelmina is geworden. Er is ook in die lange periode jaarlijks con tact geweest tussen koningin (nu prin ses) Wilhelmina en de handboogschut terij „Sint Jan", die deze schietingen organiseert. Ieder jaar stuurde de ver eniging felicitaties per kaart of per te legram naar de jarige koningin of prin ses en men heeft daar niet zelden een antwoord op teruggekregen. Was er iets bijzonders gaande in de vereniging, dan werd daar koningin Wilhelmina ook van verwittigd en vaak heeft zij daarop „St. Jan" een gift gezonden. Zo is ook deze week de ..Wilhelmina- schieting" gehouden. En het was weer bijzonder druk bij Everaard. De eerste dag maar liefst 94 schutters, de twee de dag 63. Weliswaar was dc heer Jo- ».ef Bleijenberg niet de oudste schutter bij dit festijn, want daar was ook de 84-jarige schutter de Jager uit Wol faartsdijk en de 82-jarige E. Poppe uit Koewacht, die zes maanden ouder is dan Jozef Bleijenberg, maar het feest draaide toch om Jozef Bleijenberg. Hij herdacht nl. het feit dat hij 65 jaar achter elkaar onafgebroken alle Wil helminaschietingen" van de vereniging Sint Jan, waarvan hij meer dan 45 jaar bestuurslid is geweest, bijwoonde. Zo was het op de tweede dag zijn 132ste ,,Wilhelminaschieting" achter elkaar, ar. f* Prof. De Quay en minister Luns zijn bij De Gaulle op visite geweest om te praten over het hoe en wat van de Europese samenwerking. Over de uit nodigingen die de Franse president heeft rondgestuurd hebben enkele bla den zich nogal smalend uitgelaten. De grote De Gaulle was zo genadig da regeringsleiders van de andere Euro pese landen een particuliere audiëntie toe te staan Het mag zijn dat de Franse presi dent het hoofd soms overdreven recht, op draagt, maar het is in elk geval óók waar dat hij politiek zijn man netje staat en een onafhankelijker houding aan de dag weet te leggen dan veel andere Europese regerings leiders. De Gaulle gaat van het stand punt uit, dat de wenselijkheid van een zo groot mogelijke eensgezindheid in het Westen een rechtmatige natio nale trots niet hoeft uit te sluiten. Vandaar dat de Amerikanen rekening met hem houden wanneer het om de Franse belangen gaat. Als hij in Los Angeles om landingsrechten zou vra gen, zou men hem die zeker niet wei geren, zelfs al bestelde hij géén Star- fighters in de V.S. De angst dat de kracht van het Westen ondermijnd zal worden door de vorming van een soort „derde macht" lijkt ons misplaatst. Zo'n macht namelijk hoeft niet in de eerste plaats een militair karakter te hebben. Zij moet haar natuurlijke wortels hebben in wat Europa in het verleden was en momenteel nog is: een conglomeraat van landen, die op het gebied van cul tuur en beschaving veel gemeen heb ben en alleen reeds door hun geogra fische ligging op elkaar zijn aangewe zen. Men kan niet ontkennen dat de Europese samenwerking na de oorlog mede geleden heeft door een al te eenzijdige gerichtheid van de afzon derlijke landen op Amerika, van wie ze economisch nu eenmaal afhankelijk waren. Een Europa dat zich van zijn eigen kracht bewust is hoeft geen ondermij nende factor te vormen in de NAVO. Dit wil De Gaulle zijn Europese col lega's aan het verstand brengen. Zelf handelt hij reeds naar deze opvatting. En uit niets is tot nu toe gebleken dat hij ongelijk heeft. waarvan hij er niet één heeft overge slagen. Zoals dit gebruikelijk is, werd de ju bilaris gefeteerd en zijn jubileum werd bezongen. Naar goed gebruik was ook voor hem op de wijs van ,,Die mooie molen" een prachtig lied gemaakt, dat door alle schutters werd gezongen, voor dat hij het eerste schot loste op de staande wip ,,Hij staat er nog en trekt de boog, doet met de besten mee. Hij lacht en praat en drikt zijn pint. Wie zal hem dit na doen?" zongen zij. En vriend Jozef bij de prang" spande voor de zoveelste keer zijn boog en hij schoot. De jubilaris geconcentreerd in actie Jozef Bleijenberg heeft er weer voor gezorgd, dat prinses Wilhelmina op haar verjaardag ook weer gelukwensen van de handboogsociëteit ,,St. Jan" uit Sint Jansteen tussen haar post vond. Toen Jozef Bleijenberg 17 jaar was, schoot hij voor het eerst op 31 oogst ,,Voor het eerst voor Wilhelmien", zo als het feestlied vertelt. Op de 132ste Wilhelminaschieting deze week was hij er nog. ,,Dat had ik nooit durven dro men", zei Jozef Bleijenberg. (Van onze verslaggever) Het gebeurt niet vaak, dat een gemeentebestuur voortvarendheid wordt verweten, maar in de raads vergadering van Sint Jansteen kwam het raadslid, de heer P. Blommaert daar toch mee voor de dag. Aan de orde was een voorstel van het college om tot aankoop over te gaan van grond plus een woonhuis met schuurtje (voor 11.218.- van de dames Plasschaert gelegen aan de St. Antoniusdreef) en eerst tijdens de raadsvergade ring kwam aan het licht, welke be doelingen daarmee het college voor heeft. Men wil daar de nieuwe kleuterschool bouwen, omdat de plaats daar ideaal ge situeerd is. En toen schoot de heer Blom maert recht. „De raad moet toch uit maken, waar een kleuterschool wordt ge bouwd?", vroeg hij. En nu meende hij, dat de zaken waren omgedraaid. De raad werd voor het feit van de aan kopen geplaatst, zonder dat men daar voor het besluit had genomen om de kleuterschool daar inderdaad te bouwen ..Dit is een inbreuk op de rechten van de raad", zei de heer Blommaert. ..Je kunt het een tamelijk bewijs van voortvarendheid noemen, maar daarmee De regeringsradio van Havanna heeft meegedeeld dat de Cubaanse minister v. buitenlandse zaken en de leden van zijn delegatie naar de conferentie van de or ganisatie van Amerikaanse Staten in San José, Costa Rica, in het geheim naar Havanna zijn teruggekeerd „omdat zij een tip hadden gekregen dat hun vlieg tuig zou worden neergeschoten.." Minister Roa keerde daardoor vijf uur eerder dan was voorzien aan boord van een transportvliegtuig in de Cubaanse hoofdstad terug. Onmiddelijk na hun te rugkeer meldden Roa en zijn staatsse cretaris Carlos Olivares, zich op het presidentieel paleis. Kort hierop werd van hier uit melding gemaakt van het complot tegen Roa en zijn delegatie. De regering in Havanna heeft de sa menzwering reeds toegeschreven aan „contrarevolutionaire huurlingen van 't imperialisme". Volgens berichten uit Havanna wordt het toestel van de Cubaanse luchtvaart maatschappij waarmee Roa en de zijnen naar huis hadden moeten vliegen, „vast gehouden" op het vliegveld EI Coco. Het vliegtuig staat onder bewaking. 55 Alle (eventuele) voortvarendheid buiten beschouwing gelaten merkten we op, dat wel nimmer een besluit van de gemeenteraad van Sint-Jan steen zo snel is uitgevoerd als gis teren het geval was. In feite kreeg de raad toch (weer) met voort varendheid van het college van b en w. te maken, toen vóór de eigen lijke agenda het voorstel werd ge daan een telegram te versturen naar Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, ter gelegenheid van haai tachtigste verjaardag. Burgemeestei mr. J, I, M. Heuser wijdde daaraan enige woorden, waarna besloten werd een gelukstelegram namens de raad van Sint-Jansteen te versturen. En direct daarop telefoneerde de raads voorzitter naar „beneden" om de boodschap weg te doen. Minister Visser heeft een goede daad gedaan. Hij heeft, wat wij als een misstap van de toenmalige mi nister van oorlog Staf zien. goedge maakt, Negen jaar geleden stuurde minister Staf de perschef bij zijn mi nisterie weg. Minister Visser schaft zich nu weer een perschef aan. Vooral voor het ministerie van defensie lijkt ons een perschef een bijzonder nuttig man te kunnen zijn. Toch hebben wij ook wel bedenkin gen tegen de functionaris die zich met de functie gaat belasten. Geen per- sionlijke overigens, want de kolonel Haex, hoofd van het bureau voorlich ting, vorming en psychologische oor logvoering van de generale staf is een bekwaam man, die nog onlangs be kendheid heeft gekregen door zijn ontwerp van een nieuw belonings systeem in het leger. Maar voor ons is de ideale perschef iemand, die volkomen vertrouwd is met het perswezen, zowel hier als in het buitenland. Iemand, die de kran tenwereld door en door kent. Kortom: een journalist. Die kennis lijkt ons be langrijker in zijn functie dan de rest. Al mag die rest (kennis omtrent mi litaire zaken) niet verwaarloosd wor den, Als minister Visser eens gepro beerd had een journalist te vinden met een redelijke rang als reserve officier? moet ik me eerder gevleid voelen", re pliceerde de raadsvoorzitter, burgemees ter mr. J I. M. Reuser. Hij gaf toe, dat de bestemmingsbevoegdheid aan de raad is, maar er lag toch al een ontwerp besluit bij de stukken om daar een kleu terschool te stichten. Dat had de heer Blommaert niet gezien. Intussen hadden de heren Blommaert. Geirnaerdt en van Acker al laten door schemeren, dat zij in elk geval de plaats voor een kleuterschool aan de St.-An toniusdreef prefereerden (omdat ze ideaal is) boven de aanvankelijk gedach te plaats aan de Prins Hendrikstraat. En de voorzitter maande tot een spoe dig besluit tot de aankoop van de gron den en h-et huis, omdat er al een urgen tieverklaring van het rijk ligt voor de bouw van een tweeklassige kleuterschool dit jaar, terwijl er een goede kans be staat dat volgend jaar de urgentie af komt voor nog eens een tweeklassige kleuterschool, zodat men aan de St.- Antoniusdreef tenslotte eèn complete vier-klassige kleuterschool mag tegemoet zien. Vol vertrouwen dat hem niets meer gebeuren kon, vervoegde zich maandag morgen in het noord-Franse stadje Ar ras een moordenaar bij de politie. De 24-jarige Bernard Pauchèle vertel de de dienstdoende politieman uitvoe rig. dat hij zijn 16-jarige schoonzuster Paulette drie jaar geleden in een gracht geduwd had. Het meisje verdronk. Men kan mij nu niets meer maken, want de misdaad is verjaard, zej hij. De hevig ontstelde politieman over legde onmiddellijk met zijn superieuren. Er werd een arrestatiebevel tegen Pau chèle uitgevaardigd, omdat een moord na drie jaar nog niet verjaard is. De politie nam destijds zelfmoord aan. toen men het lijk van het meisje vond. Jordanië verkeert in grote moeilijk heden. De bom, die een eind maakte aan het leven van de jonge eerste mi nister Hazza Majali heeft de positie van het land er niet beter op gemaakt. Uit de talrijke verontwaardigde pers stemmen, die de schanddaad aan be schouwingen onderwerpen halen we er in deze rubriek een uit de Daily Ex press, die achter de aanslag activiteit van Nasser zoekt. Kort geleden nog noemde Nasser de gedode premier een Britse spion. Vier jaar geleden, toen de Verenigde Staten bezig waren met de verkiezing van hun president lanceerde Nasser zijn „Suez-coup". Op het ogenblik is de verkiezingscampagne in de V.S. weer in volle gang en nu sneuvelt de Jordaanse premier. Voor Israël kan de aanslag even ernstige gevolgen ebben als voor Jor danië zelf. Majali heeft tijdens zijn bewind altijd geweigerd om zich aan te sluiten bij de politiek van de Ver enigde Arabische Republiek en om deel te nemen aan gezamenlijke gewa pende acties tegen Israël. Dat zit voor namelijk Naser hevig dwars. .De Express schrijft, dat de Westelijke landen, of ze nu directe belangen heb ben in het Midden-Oosten of niet, zich moeten realiseren, dat er gevaarlijke fanatici vrij rondlopen, die de laatste jaren uit de politieke ontwikkeling vol doende aanmoediging hebben kunnen putten om hun acties voort te zetten. Maandag 19 september wordt te Wis sekerke het proefbedrijf geopend van de Kon. Erk. Vereniging tot bevordering van de pluimveehouderij in Zeeland. Burgemeester J. van Halst zal de ope ning na enkele inleidingen over de be tekenis der proefbedrijven openen. Op donderdag 15 september houdt het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuidwestelijk Nederland een EEG-mid dag in de Prins van Oranje te Goes. De voorzitter ir. M. A. Geuze is de eer ste spreker. De heer C. R. Tybout spreekt over de coöperaties in de EEG-landen, waarna ir. IJ. de Boer een inleiding houdt over de samenwer king tussen de coöperaties in EEG-ver- band.

de Stem | 1960 | | pagina 3