bleef België in gebreke beweert Hammarskjoeld Bakwanga heroverd op Kongolezen Europoort werd geopend Halve snel overwegbomen blijken en ve ZESHONDERD SOLDATEN TE LAAT NAAR HUIS DUIZEND GEVALLEN PER DAG Meedogenloze gevechten Toeristen- kaarten voor twee jaar GEDEELDE TRIOMF Koning Hoessein vraagt uitlevering moordenaars Alle Nederlands kapitaal moet onteigend worden Oostduitsers hielden zich rustig ARKS beschuit DAGBLAD VOOR ZEELAND Planta-ziekte Premier Eyskens legt vandaag verklaring af Weinig verandering J Russen logeren bij paters Veel medeleven bij „stille" verjaardag prinses Wilhelmina Indonesische parlement 100e JAARGANG No. 23453 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Konrngin en Vaderland DONDERDAG 1 SEPT. 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bjj contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Van maandag tot en met woens dag zijn in Nederland dagelijks duizend nieuwe gevallen van „Planta-ziekte" gemeld. Ook in Duitsland zijn enkele gevallen gesignaleerd. Het betreft hier waarschijnlijk gezinnen die in Nederland hun margarine heb ben gekocht. In Groningen moest bij enkele per sonen die uitslag hadden gekregen de relatie gezocht worden in het eten van koekjes of gebak, waarin Planta-marga- rine was verwerkt. Men acht het waar schijnlijk dat een kleine bakker met Planta in kleinverpakking heeft ge werkt. In het algemeen werken de fa brikanten van koekjes e.d. alleen met margarine in grootverpakking, waarin het nieuwe bestanddeel niet is ver werkt. De heer Burgeifractievoorzitter van de P. v. d. A. heeft de minister van Justitie gevraagd of er in de Planta- affaire al een strafrechtelijk onderzoek wordt ingesteld en of de minister niet van oordeel is, dat er een speciale voorziening moet worden getroffen, die een bevredigende tegemoetkoming op korte termijn aan de slachtoffers of hun nabestaanden garandeert. Minister Van Rooy heeft intussen op vragen van kamerleden geantwoord, dat het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid in geei enkel opzicht mede verantwoordelijk is voor het in de han del brengen van de margarine in ie gewijzigde samenstelling, daar dit in de handel brengen heeft plaatsgevonden buiten medeweten van het instituut. De minister wil zo spodig mogelijk het advies van de adviescommissie Waren wet inwinnen omtrent de vraag, of en zo ja, welke verdere waarborgen in het margarinebesluit dienen te wor den opgenomen om gebeurtenissen als de onderhavige te voorkomen. In een nola aan Brussel heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, scherp geprotesteerd tegen „het in gebreke blijven van België om uiterlijk op de door de Veiligheidsraad vastgestelde datum alle Belgische mi litairen uit Kongo te evacueren". Ondanks het feit, zegt hij, dat officieel de ontruiming was voltooid, bevonden zich op de basis Kamina (in Katanga) nog bijna 600 Belgische militairen, die geveclitsklaar waren. Brussel heeft onmiddellijk geantwoord dat er geen kwade wil in het spel is, maar dat de vertraagde ontruiming van Kamina louter en alleen moet worden toegeschreven aan het ontbreken van voldoende trans portmiddelen. sneuvelde vijanden af en dragen die als trofeeën aan de koppelriem mee. Al dagen lang liggen nu de doden in de straten van de stad en men is be angst voor epidemieën, die hieruit zou den kunnen ontstaan". Resolutie Het Afrikaans congres in Leopoldstad is woensdag geëindigd met het aanne men van een resolutie, waarin lof wordt gebracht aan de Verenigde Na ties, die verhinderden dat Kongo een slagveld in de koude oorlog werd, en waarin de mishandeling van Ameri kaans en Canadees V.N.-personeel open lijk wordt betreurd. De afgevaardigden spreken hun steun uit aan de eenheidspolitiek van Loe- moemba. Een viermotorig vliegtuig van de V.A. R., dat voor rekening van de V.N. in Kongo dienst doet. is dinsdagavond met veertien mensen en vijf ton medicamen ten aan boord bij Boelobo in de rivier de Kongo gestort. Alle inzittenden kon den worden gered. Slechts één van hen had verwondingen opgelopen. më&m «i Na afloop van een onderhoud dat de Belgische premier Eyskens woensdag middag na een spoedzitting van het ka binet met koning Boudewijn heeft ge had, heeft Eyskens verklaard, vandaag nadere mededelingen te kunnen doen over een eventuele wyziging van het kabinet. Intussen is er een conflict gerezen tussen de leiding van de V.N.-troepen in Kongo en de Katangese regering. Premier Tsjombe meent, dat zijn solda ten de basis Kamina dienen te bezet ten nu de Belgen naar huis gaan. V.N.- militairen echter hebben zich reeds stevig op de basis genesteld en zijn niet van plan ze aan Katangese soldaten over te dragen. Uit Bakwanga seinde ons U.P.I.-cor- respondent Glenne Currie, dat er in deze stad nog altijd hevig gevochten wordt. Zijn verslag bereikte ons nadat premier Ngaloela van de afgescheiden provincie ,,Mijnstaat" (Kasai) bekend had gemaakt, dat zijn troepen de sol daten van Loemoemba uit de stad had den verdreven! Currie meldde: Bekwanga is op het ogenblik een open stad waar het gevecht dag en nacht voortduurt. Ongeveer 1200 solda ten van het nationale Kongolese leger zijn in een bloedige strijd gewikkeld met de krijgers van de 250.000 leden tellende Baloeba-stam. De gevechten hebben zowel in als buiten de stad plaats en het einde is nog altijd niet in zicht. De Kongolese militairen zijn nog on geveer de baas in de stad zelf. maar de Baloeba's hebben de bossen en de heu vels rondom Bakwanga volledig in hun macht. Sedert het moment dat de troepen van Loemoemba vrijdag binnenvielen zijn ongeveer 1000 Baloeba's en 35 sol daten gedood. Het juiste dodental is moeilijk te schatten, want aan beide zijden ontbreekt een juiste administra tie van de gevallenen. Te oordelen naar de berichten die ons bereiken, en ge zien het aantal gewonden in het plaat selijke ziekenhuis en de doden die in de straten liggen, moet het dodental DE PRESIDENT van de Dominicaan se Republiek heeft een beroep gedaan op generalissimo Rafaël Trujillo de lei ding van de regering weer op zich te nemen, MET BEHULP van de deeltjes-versnel ler van het Canadese centrum voor kernfysica in Chalk River zijn geleer- +Anjeiin Seslaagc" een kernmolecule" I doen ontstaan, dat een levensduur had van een miljardste seconde. thans wel met vier cijfers worden ge schreven. Door geen van beide partijen worden krijgsgevangenen gemaakt. Elke gevan gen tegenstander wordt onmiddellijk afgemaakt. Dit volgens de achtergeble ven Europeanen in de stad. Zowel de soldaten van Loemoemba als de Baloe ba's hakken de handen van hun ge- Vandaag zal een begin worden ge maakt met de afgifte van toeristen- kaarten met een geldigheidsduur van twee jaar. Tot nu toe waren slechts toeristen- kaarten met een geldigheidsduur van twee maanden te verkrijgen. De kosten van de nieuwe kaarten, de z.g. toeris- tenkaarten B zullen omstreeks f 2.- a f 2.50 bedragen. De oude kaarten, de z.g. toeristen- kaarten A, met korte geldigheidsduur, blijven verkrijgbaar tegen een bedrag van omstreeks f 1.- a f 1.50. Toeristenkaarten B kunnen uitsluitend bij de gemeentesecretarie van de woon plaats worden aangevraagd, terwijl toe ristenkaarten A eventueel ook in een andere gemeente te verkrijgen zijn. Het ministerie van Buitenlandse Za ken vestigt eT de aandacht op, dat men alleen van geldige toeristenkaarten ge bruik kan maken. Het reizen op verlo pen toeristenkaarten is niet mogelijk, ook niet in België. Het reizen op pas poorten, die ten hoogste vijf jaar zijn verlopen, geldt voor toeristische reizen naar een beperkt aantal landen. EEN VOORMALIG professor aan de universiteit te Boston, dr. Maurice H. naiperin, die gedurende de oorlog offi cier was bij de Amerikaanse inlichtin gendienst. werkt thans achter het IJze ren Gordijn voor de Russische regering. HET VERKEER op Rijksweg 1 van Am sterdam naar Amersfoort heeft giste ren weer twee doden geëist: een brom fietser en een voetgangster. MINISTER LUNS zal 6 september naar ew York vertrekken ter bijwoning van S? .^ting van de assemblée der Ver. Naties J Verwachting van het K.N.M.I. tot La*avond> opgemaakt gisterenavond a t gw.i5 uur: f i Half tot zwaar bewolkt met nu en i n. enise regen. Weinig verandering J in temperatuur. Zwakke tot matige J i wind in hoofdzaak tussen west en t i zuid. f yervyachting van het Belgisch weer- t kundig instituut: i Verder toenemende bewolking van- t uit het westen. Kans op regen. Wei- mg verandering in temperatuur. met een maximum van 16 tot 22 5 i graden. j Vandaag: zon onder 19.27 uur. NIaan op 16.49 uur. i Ül.T"/ ,.zo.n °P 5 uur. Maan on- der 1.54 uur. i Twee overgelukkige Nederlanders, de „bronzen" Wieger Mensonides en de „zilveren" Marianne Heemskerk had den het gisteren druk. Niet alleen met het in ontvangst nemen van geluk wensen. maar ook met het poseren voor de persfotografen, die de twee onder schot wilden nemen. Omdat zil ver nu eenmaal het hoogst moet tro nen, vond het tweetal deze oplossing! Koning Hoessein van Jordanië heeft op een persconferentie verklaard, dat hij de Verenigde Arabische Republiek om uitlevering zal vragen van de twee mannen, die de moordaanslag op pre mier Madjali hebben gepleegd. Het be treft hier twee concierges van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Am man, die na de aanslag over de Syrische grens zijn gevlucht en zich volgens Jordaanse autoriteiten momenteel in Damascus schuilhouden. Een derde persoon, waarvan men ver moedt dat hij in feite de touwtjes in handen hield, is in Amman gearres teerd. In Cairo hebben regeringsfunctiona rissen ,,met verontwaardiging" de be schuldiging van de hand gewezen, als zou de regering van de V.A.R. de hand hebben gehad in de bomaanslag. Ko ning Hoessein zei, dat hij zich tot de Arabische Liga zal wenden als Nasser weigert de moordenaars van de premier uit te leveren. Als dat niet helpt wil hij een beroep doen op de Verenigde Naties. Dat Hammarskjoeld de situatie in Jordanië niet ongevaarlijk acht, mag blijken uit het feit dat hij zijn speciale vertegenwoordiger voor Jordanië, Spi- nelli, naar Amman heeft gestuurd voor besprekingen met de koning. In Londen is intussen vernomen dat de chefstaf van het Israëlische leger de natie tot paraatheid heeft opgeroepen als gevolg van de moord op de premier van het buurland. Generaal-majoor i Door bemiddeling van een reisbureau zijn ruim 100 Russen, die in Rome ver blijven om de Olympische Spelen te bezoeken, ondergebracht bij paters sa- lesianen. De paters konden niet verhin deren dat hun communistische gasten de kruisbeelden van de muren haalden. Zij slaagden er echter wel in de Russen nader tot het Westen te brengen door hen te interesseren voor de Italiaanse keuken. Hoewel de coëxistentie" tus sen „rood en zwart" niet helemaal feil loos verloopt, hebben zich toch nog geen ernstige moeilijkheden voorgedaan. 's Avonds zitten de paters en hun gasten gezamenlijk voor het televisie apparaat en bespreken de programma's in het Duits of. in het Latijn. KONING HOESSEIN Nieuwe zorgen... Haim Laskov zei tot een aantal jonge officieren: „Wij moeten acht slaan op wat zich achter dat lawaai van explo sies en woorden verschuilt". Vele belangstellenden hebben gisteren de felicitatieregisters op Het Loo gete kend. Ook bleven velen zich voor de heggen van dit paleis in Apeldoorn ver dringen in de hoop een glimp van de jarige prinses Wilhelmina op te van gen. Zij werden daarin teleurgesteld, mede omdat van de traditionele rijtoer door het koninklijk park werd afgezien. De gezondheidstoestand van de jarige is overigens redelijk. Prinses Wilhelmi na vierde haar verjaardag in huiselijke kring. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke kwamen daartoe gisteren uit Rome overgevlogen, nadat eergisteren de koningin al was overgekomen. In de Olympische stad hebben de Nederlandse deelnemers aan de Spelen in een korte bijeenkomst, waar o.m. staatssecretaris Scholten het woord voerde, de verjaardag gevierd. Over beide radiozenders sprak koningin Juliana. Zij respecteerde de wens van haar jarige moeder om een „stille ver jaardag" te vieren, maar meende toch uiting te moeten geven aan haar dank baarheid voor het vele goede dat haar moeder aan haar en haar volk heeft geschonken. Sinds gisterenmiddag is het oieuw havengebied toegevoegd aan de grootste haven van de landen die havengebied Europoort met verenigd zijn in de Europese Ge- de Nieuwe Waterweg en daar- ^®"s„c-hnai?n Voor bestaande in door met de Noordzee dustrieën in dit gebied betekent het ver- vooral de voorziening in een be- t j 4. 4. hoefte, die als levensvoorwaarde bonden. In de toekomst zal er wordt beschouwd. Voor nieuwe in een rechtstreekse verbinding dustrieën betekent deze ontsluiting eens te meer een stimulans zich in met de zee worden gemaakt het gebied van de Europoort te ves- waardoor de toegankelijkheid tigen. aspecten werd bij de tot dit havengebied vergroot plechtigheid der ontsluiting de na- li i on nnn idruk gelegd door ir. F. Posthuma, wordt (met 30.000 ton) tot directeur van het havenbedrijf der schepen van 100.000 ton. gemeente Rotterdam. Hij zette uit- een, dat het totale plan Europoort Bijna twee uur heeft het doorgra- zoveel terreinen voor nieuwe in- ven van de dam, die nog de verbin- dustrieën omvat van de totale ding vormde tussen Europoort en de oppervlakte van 1550 ha komt 930 Nieuwe Waterweg. Bulldozers en ha voor verhuur in aanmerking draglines moesten daartoe de zui- dat het nog voor jaren kan voor- ger Sliedrecht XI te hulp komen. zien in de behoefte aan terreinen Hiermee is dan de eerste fase van voor zeehavenindustrieën in Neder- dit werk, dat 165 miljoen kost en land. waarmee op 11 j,uni 1958 werd be- Bovenstaande foto werd vanaf de gonnen, beëindigd. zijde van de Waterweg gemaakt op De betekenis van de gebeurtenis het moment dat de verbinding tot van gisteren is deze: er is een stand kwam. Het Indonesische parlement heeft gis teren met algemene stemmen moties aangenomen, waarin de nationalisatie wordt geëist van wat er in Indonesië nog aan Nederlandse investeringen is overgebleven en waarin wordt aange drongen op ,,een krachtig optreden te gen Japan, zowel op diplomatiek terrein als wat betreft de economie en de han del". Minister Soebandrio van Buitenland se Zaken getuigde met deze wensen zijn instemming. De motie die over de Ne derlandse beleggingen handelt, eist ook maatregelen tegen Nederlands kapitaal in ondernemingen van gemengde natio naliteit, waardoor de Shell en de Unile ver kunnen worden getroffen. Maatregelen tegen Japan acht het parlement nodig door „de houding van de Japanse regering, die de „Karei Doorman" een bezoek toestaat, hetgeen ingaat tegen de geest van Bandoeng en de Aziatisch-Afrikaanse conferentie en een verstoring van de vriendschappe lijke betrekkingen en de samenwerking met Japan tengevolge kan hebben". Minister Soebandrio zei namens de regering, dat, waar Japan tijdens de oorlog Indonesië had bezet, na de oor log Indonesië jegens Japan de grootst mogelijke toegevendheid aan de dag heeft gelegd. Indonesië heeft nooit kri- mg (Van een onzer redacteuren) De N.S hebben hun hart ver pand aan de ahob's, dat zijn de au tomatische halve-overwegbomen. Niet minder dan zevenhonderd van deze kostbare installaties, wel ke rond 100.000 per stuk kosten, zullen hun diensten gaan vervullen op kruisingen van spoor- en rijweg. De honderdste, welke in het begin van deze week klaar kwam, is gistermiddag officieel in gebruik gesteld nabij Hoeve laken. Nog voor het einde van het jaar zullen er 126 in dienst zijn. Volgend jaar worden er nog eens 54 geïnstalleerd. In steeds sneller tempo zullen dan nog ruim 500 gelijkvlorese kruisingen met dit in de praktijk zo succesvol gebleken systeem van beveiliging zowel voor trein als voor auto worden uitgerust. De ahob wordt in- en uitgeschakeld door de treinen en wel ongeveer 27 se conden voordat de met maximum snel heid rijdende trein de overweg bereikt. Eerst beginnen de rode lichten te knippe ren en de bel treedt in werking Na 5 se conden beginnen de bomen te dalen Dit vordert ongeveer 10 seconden. Ongeveer 12 seconden later bereikt de trein de overweg. Zodra deze geheel gepasseerd is, gaan de bomen omhoog. Afhankelijk van de treinlengte en de snelheid waar- mee gereden wordt, bedraagt de totale wachttijd ongeveer 50 seconden. Dit uit Amerika overgenomen beveiligingstype is 8 jaar geleden voor het eerst in Ne derland toegepast, en wel bij een vrij on- belangrijke weg bij Blauwkapel (Utrecht) Kort daarop werden er nog enige ge plaatst op wegen van meer belang en nu doet de ahob perfect dienst op overwe gen, welke per dag meer dan een miljoen „verkeersmomenten" kennen. De president-directeur van de N.S.", ir. J. Loman, heeft ons erop gewezen, dat de ahob ook zal worden benut op plaatsen, waar in de toekomst toch een vrije krui sing (hetzij viaduct, hetzij tunnell zal moeten worden aangelegd. Dit laatste is een allerminst eenvoudige zaak. omdat de praktijk leert, dat zo'n vrije kruising ongeveer 2 miljoen kost. tiek uitgeoefend op het Japanse beleid, zei hij. Als dit thans wel het geval is, geschiedt dit niet uit laatdunkendheid, „doch uit een gevoel van verdriet en teleurstelling". „Wij zijn", aldus Soe bandrio, „niet bang voor de „Karei Doorman". Onze strijdkrachten zijn in staat aan de bedreiging het hoofd te bieden". De drie westelijke commandan ten in Berlijn hebben bij de bevel hebber van de Sovjetsector gepro testeerd tegen het besluit van de Oostduitse regering, Westduitsers zonder speciale vergunning gedu rende vijf dagen de toegang tot Oost-Berlijn te ontzeggen. De maatregel van de Oostduitsers vindt zijn aanleiding in een vluchtelin- gencongres dat in West-Berlijn wordt ge houden. Ulbricht vindt dat het een uit dagend karakter heeft. Het dreigement dat zij alle deelnemers aan het congres zouden tegenhouden hebben de regeerders van Pankov ove rigens niet waar gemaakt. Aanvankelijk leek het er op dat zij zouden optreden tegen de vliegtuigen die congressisten naar West-Berlijn brengen. Op de Rus sische vliegvelden in de buurt van de luchtcorridor was de activiteit gisteren groter dan normaal. Geen enkele West- duitse piloot zag zich echter moeilijk heden in de weg gelegd. Aan de grens posten was de Oostduitse bewaking ver sterkt. (Advertentie) Wij in Brabant en Zeeland eten

de Stem | 1960 | | pagina 1