Wintermode I is er Binnenkort beraad der rode leiders DENK EROMBLIJVEN! Door noodweer voor Afrikaanse kust Ook Nederlander onder de slachtoffers Op het water geëxplodeerd Ruim duizend gevallen Planta-ziekte' gemeld CUBA LOOPT KWAAD WEG UIT O.A.S. Winterkolen duurder Prinses Wilhelmina wordt 80 Kongolezen tegenstand stuiten op in Kasai Jordaanse premier vermoord Stier won stieregevecht WERVELSTORM BEUKT JAPAN Felle taal van Max Reimann Mevrouw Powers Amerika naar In afgelopen weekeinde Wisselvallig 78 manieren Jrijker te worden,' j rijker aan kennis, aan ontwikkeling, I aan kansen, aan vreugde in het leven. I Veertien, jaar gratis stroom Door bomaanslag: DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbur^s: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) FRANS VLIEGTUIG IN ZEE. 63 DODEN De angstvallig bewaarde gehei men zijn weer onthuld. Het is eind augustus: de grote Parijse mode huizen hebben hun nieuwe modellen voor de komende winter aan de naar iets nieuws hunkerende vrou welijke wereld laten zien. In ons blad van vandaag kunt u de voor naamste huizen vinden. Reddingsploegen van de marine hebben maandagavond de hoop opgegeven nog overlevenden te vinden van de 63 inzitten den van een Superconstellation van de Air France, die tijdens een tropische onweersbui voor de Afrikaanse kust in zee is ge stort bij een poging op het vliegveld van Dakar te landen. Onder de 55 passagiers en acht bemanningsleden bevonden zich een Canadese directeur van de Singer-naaimachinefabrieken, minstens een Engelsman, twee Italianen, een Nederlander en een Grieks echt paar met een kind. De overigen waren Fransen of inwoners van West- ai'rikaanse steden, waar het vliegtuig zou landen. Onder de slachtoffers waren acht kin deren. De eerste 30 lijken, die uit de Atlanti sche Oceaan werden geborgen bij de plaats van de ramp. waren deerlijk ver minkt en van de meesten waren de kle dingstukken afgerukt. Het wrak van het toestel ligt 20 me ter onder water in de modder. Volgens leden van reddingsploegen lijkt het erop, dat het vliegtuig geëxplo deerd is toen het het water raakte. De gezagvoerder van het vliegtuig, Lucien Boirre, een 50-jarige piloot met 20.000 vlieguren, keerde over de oceaan terug voor een derde landingspoging, toen het toestel om ongeveer 6.50 uur het water raakte. Het vliegtuig was zon dagavond om half tien van het Parijse vliegveld Orly opgestegen. Lage bewolking en een tropische re genbui hadden het zicht praktisch tot nul gereduceerd, waardoor het de piloot niet gelukte op het vliegveld te landen. Het vliegtuig was in contact met de verkeerstoren van het vliegveld van Dakar tot vlak voor het neer- 55 Het ministerie van Sociale Za ten en Volksgezondheid heeft gis- eren meegedeeld, dat door artsen iver het afgelopen weekend opga- re is gedaan van ruim duizend ge- rallen van „Planta-ziekte", waar- mder een twintigtal ernstige. Daarbij moet in aanmerking worden jenomen, dat de meldingen door het 3E CHRISTELIJKE Bedrijfsbond voor ie Metaalnijverheid is, naar aanleiding /an de recente staking bij Werkspoor u;e 'Jtrecht, van mening, dat Werkspoor "naar eens deskundig en objectief moet I .doorgelicht" worden. JE SITUATIE in de Portugese kolonies n Afrika is explosief. DE, HELLINGEN van de Gran Ze- aru nabij Bolzano zijn twee Duitse berg beklimmers verongelukt. DE EXPERT van een Engels expertise bureau die een onderzoek instelt naar •de" schilderijendiefstal te Amsterdam, beeft Robert Cook, die aangifte deed /an de diefstal der kostbare doeken, /erzocht nog enkele dagen in Amster dam te blijven. KERNENERGIE zal goedkoper worden. Dit is voorspeld in een rapport van het nternationale bureau voor kernenergie, vvclk rapport 20 september te Wenen be- oproken zal worden. DE INDISCHE deelstaat Orisse wordt u veertien dagen geteisterd door de -i'gste overstroming van deze eeuw. Men zeer bang voor het uitbreken van 'piaemieën. ÏN DEN HAAG is gisteren, in aanwezig acid van 600 geleerden, een congres be- ü°nnen over elektronische miscroscopie. welk congres tot 3 september duurt. DE INDONESISCHE zaakgelastigde in Nederland, mr. Susanto Djojosugito, zal vandaag ons land verlaten. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Opklaringen maar hier en daar ook l'"> regenbui. Matige tot krachtige en langs de kust van Holland en Zeeland tijdelijk harde zuidweste- J lijke wind. Ongeveer dezelfde tem- t pcraturen als gisteren. t Verwachting van hei Belgisch weer- J kundig instituut: I Zwaar bewolkte hemel met opklarin- gen en enkele neerslagvlagen. I Maximumtemperatuur tot 20 gra- J den. Vandaag: zon onder 19.32 uur; t maan onder 23.52 uur. Morgen: zon op 5.50 uur. storten, maar had niet de tijd meer een noodsignaal uit te zenden. Vliegtuigen van de marine ont dekten het wrak het eerst en een marine-vaartuig en enkele vracht schepen waren spoedig ter plaatse. Rubberboten van het vliegtuig dobber den op zee, maar volgens deskundigen waren de boten automatisch vrijgelaten toen het vliegtuig in zee stortte. Employés van Air France zeiden dat dit het eerste ongeluk bij Air France was sinds Kerstmis 1958, toen een vliegtuig uit Parijs op het vliegveld van Wenen neerstortte, zonder dat er slachtoffers vielen. De wervelstorm Delia" is maandag, met een snelheid van 145 kilometer per uur, over het zuid-Japanse eiland Sjiko koe' getrokken. Meer dan vijfduizend woningen zijn ondergelopen. Te land viel één dode te betreuren. Er worden echter ook vijf Japanse vis sersvaartuigen met in totaal tenminste achttien opvarenden vermist. weekend vertraagd binnenkomen. Op net ogenblik verblijven enkele honderden pa tiënten in ziekenhuizen. Er zijn geen nieuwe sterfgevallen gemeld. In het een vorig communiqué vermelde sterf geval te Leeuwarden is op last van de officier van justitie sectie verricht. Het wetenschappelijk onderzoek naar het bestanddeel van de margarine, dat voor het optreden van de ziekte verant woordelijk is, wordt voortgezet. Het on derzoek is nog geenszins zover gevor derd, dat reeds een uitspraak kan wor den gedaan welke stof als de meest waarschijnlijke oorzaak moet worden aangemerkt. Naar aanleiding van vragen die door Tweede-Kamerleden i.v.m. de Planta- ziekte gesteld zijn, werd ons door het ministerie verzekerd, dat de minister van Sociale Zaken hierop sneller zal trachten antwoorden dan gewoonlijk het geval is. Ook van deze zijde is men van me ning, dat alle feitelijkheden, die met de ze zaak verband houden, zo spoedig mo gelijk dienen te worden onderzocht en bekendgemaakt. Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid. dat vooraf bij de proefnemin gen met de nieuwe Planta betrokken is geweest, blijft ook nu aan het onderzoek deelnemen. Over de vraag of men bij Unilever, de fabrikant van Planta, ge bruik heeft gemaakt van proefpersonen alvorens de nieuwe Planta op de markt te brengen, wenste men zich hangende het onderzoek niet uit te laten. De gezondheidsdienst van Aken heeft maandag de Duitse grensbewoners, die regelmatig in Nederland hun inkopen doen, aangeraden, geen margarine uit Nederland mee te nemen. Premier Kroestjev van de Sov jet-Unie heeft een bijeenkomst uit geschreven van de leiders der com munistische partijen uit de gehele wereld, communistisch-China in begrepen. Dit ter bespreking van de steeds groter wordende me ningsverschillen tussen het Krem lin en Peking. De bijeenkomst zal, naar in diploma tieke kring te Londen vernomen wordt, waarschijnlijk samenvallen met de 43e herdenking van de Russische revolutie, in november aanstaande. Tot dusver hebben Mao Tse Toeng en zijn medewerkers niet gereageerd op de uitnodiging. Er is geen sprake van een persoonlijke ontmoeting met de Chinese leiders, die door Kroestjev zou zijn voor gesteld. Er is weinig over bekend, doch zeer gezaghebbende waarnemers te Lon den achten een dergelijke persoonlijke voorbespreking zeer waarschijnlijk. In juni heeft Kroestjev, toen hij het Roemeense partijcongres te Boekarest bezocht, een poging gedaan om tot een vergelijk met het regime van Peking te komen. Deze poging is geslaagd, maar het resultaat heeft zich slechts korte tijd doen gelden. Vrij kort na de besprekin gen in Boekarest begonnen weer berich ten over het ideologische geschil de ron de te doen en nadat de Russische kran ten ,,Pravda" en „Izvestia" reeds enkele malen kritiek hadden geoefend op het communisme van Peking, greep het ge schil verder om zich heen. Thans heeft het ook economische aspecten gekregen. De Oosteuropese landen hebben, zon der uitzondering, de Sovjet-Unie hun steun toegezegd, zodat het Kremlin met zijn satellieten thans tegenover Peking, en vermoedelijk ook Noord-Vietnam, staat. Een climax lijkt, naar gezagheb bende waarnemers te Londen verklaar den, thans onvermijdelijk. De kern van het ideologische geschil is de uitleg die Moskou en Peking geven aan de Marxistisch-Leninistische theo rieën. Moskou heeft, bij monde van Kroestjev, meermalen verklaard dat een oorlog met het kapitalisme niet onvermij delijk is, Peking daarentegen verkondigt het tegendeel. De Westduitse communistische leider, Max Reimann, heeft nu ook een felle aanval gericht op allen, die het niet eens zijn met de theorie van Kroestjev. Hij kenschetste de tegenstanders van Kroestjevs interpretatie als „Trotzkyis ten militaristen, jezuïeten en rechtse so cialisten." Hij gebruikte termen, die in het communistische kamp doorgaans ge bruikt word'en voor „contra-revolutionai ren" en zijn woordkeus deed denken aan de tijd, toen de Russen met president Tito braken. Reimann gaf met zijn redevoe ring te verstaan, dat hij Mao Tse Toeng over één kam schoor met Trotzky en Adenauer. Cuba heeft zich gisteren teruggetrok ken van de spoedzitting van Latijns- Amerikaanse ministers van Buitenland se Zaken, toen duidelijk werd dat een resolutie waarin communistische infil tratie in Cuba werd veroordeeld, zou worden aangenomen. Minister Roa zei dat hij de O.A.S.- conferentie de rug had toegekeerd om dat zijn delegatie geen enkele steun had kunnen krijgen voor haar beschuldigin gen aan het adres van de Verenigde Staten. Hij zei terug te zullen keren naar Havana ,,met de volken van de Amerika's". Deze laatste toevoeging werd begroet van boe-geroep en gefluit. De minister van Buitenlandse Zaken van Columbia, Cesar Turbay Ayala, voorzitter van de conferentie, zei de houding van Cuba „bijzonder diep" te betreuren. De ministers van Buitenlandse Zaken stemden hierna unaniem voor de zeven punten tellende resolutie waarin elke vorm van communistische bemoeienis in de zaken van het Amerikaanse con tinent wordt veroordeeld. De stemmenverhouding was 190. Venezuela had een wat mildere resolutie voorgesteld, maar legde zich tenslotte bij het originele ontwerp neer. (Advertenties» om"] Maak een keus uit de 78 NTI-cur- sussen. Vraag vandaag nog 01 het gratis studiepakket nr D j Uw briefkaart met vermelding van J de cursus waarvoor u belangstelling hebt zenden naar. i Nederlands Talen Instituut i ROTTERDAM (nader ad re. overbodig) II Veertien jaar lang, van 1946 af, heeft de Amsterdammer H. op on rechtmatige wijze, via de meter van zijn buurman, eelktriciteit be trokken. De schade die de buur man daardoor heeft geleden, wordt op minstens 2000 geschat. De ge dupeerde heeft bij de politie aan gifte gedaan. Genoemde H. heeft de verleiding niet kunnen weerstaan te profite ren van een fout van een monteur. Deze had in 1946 voor H. een elek triciteitsmeter bijgeplaatst, doch het lichtpunt in diens huiskamer op buurmans meter aangesloten gelaten. Eerst thans heeft deze opgemerkt dat bij het losdraaien van zekeringen in zijn meter ook het licht in de huiskamer van H. uitging. De brandstoffenhandel is het met het departement van Econo mische Zaken nog niet eens gewor den over de detailprijzen voor ko len, zoals die voor de periode sep tember 1960-maart 1961'thans vast gesteld dienen te worden. Een en ander houdt verband met de bedrijfsonkosten in de kolenhandel, die de laatste jaren een stijging hebben on dergaan. De gebruikelijke winterprijs- couranten zijn dan ook nog niet naar de afnemers verzonden. In afwachting van definitieve over eenkomsten is thans met goedvinden van het departement van Economische Za ken bepaald, dat voor september 1960 nog de augustusprijzen zullen gelden, verhoogd met 20 cent per eenheid. Deze verhoging geldt alleen voor kolensoorten die naar gelang van het seizoen prijsver- anderingen ondergaan. De prijs van ko len die een zgn, jaarprijs hebben blijft onveranderd, evenals de soorten waar voor een ton-prijs geldt. Om de gestegen bedrijfskosten te com penseren zouden, zo is door de kolenhan del berekend, de eenheidsprijzen met 15 cent moeten stijgen. Mevrouw Barbara Powers is maan dagmiddag uit Parijs naar New York vertrokken. Op het vliegveld verklaar de zij tegenover journalisten, dat zij geen giften had aangenomen of enig contract had getekend om haar reis naar Moskou mogelijk te maken. De kosten van de reis waren betaald dooi de orde van advocaten van de staat Virginia, waarvan haar man ingezetene is. Op de vraag of zij van plan was om naar Moskou terug te keren om haar man in de gevangenis te bezoeken, antwoordde mevrouw Powers bedroefd, dat „het bijna moeilijker voor ons is om elkaar op die manier te zien dan hele maal niet". Onder deze omstandigheden zei ze, wilde haar man liever dat zij naar huis ging. Prinses Wilhelmina hoopt morgen haar tachtigste verjaardag te vieren. De vijftigjarige regeringsperiode van deze enige dochter van koning Willem 111 uit diens tweede huwe lijk met koningin Emma, is een der meest bewogen tijdvakken in onze geschiedenis geweest. In weerwil van een steeds krachtiger demo cratisering in de binnenlandse po litiek, bleven de banden die het Oranjehuis met het volk verbon den, even stevig als voordien, bleef ook de positie van het vorsten huis ongeschokt. Dat bleek wel, toen koningin Wilhelmina na de bange oorlogsjaren die zij in ballingschap buiten de grenzen van ons land doorbracht weer voet op vaderlandse bodem zette. Dat bleek ook ondubbelzinnig bij haar gouden regeringsjubileum in 1948. Temidden van het volk dat zij liefhad en dat haar liefde toedroeg, viert zij nu haar tachtigste ver jaardag. Joseph Ngaloela, de premier van de mijnstaat Kasai („Mijnprovincie"), heeft gisteren beweerd, dat in het zui delijk deel van de provincie hevig ge vochten wordt tussen eigen troepen en soldaten van het leger van Loemoemba. Dit bericht werd later gedeeltelijk be vestigd door een boodschap uitgezonden door een radiostation in dat deel van Kasai. De leider van de Kongolese troe pen vroeg hierin n.l. om een vliegtuig om tien ernstig gewonde soldaten te transporteren. Naar verluidt zouden de gevechten zijn ontstaan nadat de V.N.-troepen in Kasai de wapens zouden hebben terug- De Nederlanders die op het meer van Albano oefenmeeslers gezegd toen de jongens een l hun krachten met andere Olympische deel- bad gingen nemen. En dat deden ze dan ook. j nemers moeten melen, hebben zich niet door Maar een ietwat merkwaardig gezicht was het ïde zon lalcn verrassen. Oppassen, hadden de natuurlijk wel gegeven aan een deel van de strijd macht van Albert Kalonji, de Baloeba- leider, die twee weken geleden de on afhankelijkheid van de „Mijnprovincie" afkondigde. Ongeveer honderd Europeanen uit de streek rondom Elisabethstad hebben een vrijwilligerskorps gevormd en zijn naar het grensgebied tussen Kasai en Katan ga vertrokken om zo nodig de strijd aan te binden tegen het leger van Loe moemba. De Kongolese senaat is gisteren te Leopoldstad bijeen geweest. Slechts 33 van de 84 senatoren waren aanwezig. Zij hebben een resolutie goedgekeurd waarin erop werd aangedrongen, dat de troepen van de Verenigde Naties in Kon go zullen blijven. Zij gaan hiermee lijn recht in tegen de onlangs door Loe moemba geuite wens, dat de V.N.-sol daten vertrekken. De persoonlijke vertegenwoordiger van Hammerskjoeld in Kongo, dr. Ralph Bunche, heeft op een persconferentie in Leopoldstad verklaard dat „een van de grootste moeilijkheden" voor de Ver. Naties ligt in het feit dat „de regering van Kongo te veel op de volkerenorga nisatie heeft gerekend". Bunche hield een afscheids-persconfe rentie. Vandaag keert hy naar New York terug. Hij wordt in Kongo opge volgd door de Indische diplomaat Dayal, tot op heden hoge commissaris in Ka rachi. Bunche kritiseerde het gebrek aan discipline in het Kongolese leger, dat o.a. aanleiding heeft gegeven tot de mishandeling van een Amerikaanse vliegtuigbemanning. Wanneer een moe dige Amerikaanse verpleegster, de drei gementen van de Kongolezen ten spijt, geen V.N.-militairen had gewaarschuwd, zouden de Amerikanen waarschijnlijk gevangen gehouden zijn, aldus dr. Bun che. De Jordaanse premier Hazza Al- Madjali is gisteren door een bom aanslag om het leven gekomen. Ook tien andere personen werden gedood door de explosie, die het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken voor een groot deel vernielde. Kortgeleden was een komplot ontdekt tegen de Jordaanse premier. In verband daarmee werd een aantal personen ger arresteerd. Tot vlak voor de opening van de Ara bische ministersconferentie voerde de pers van de Verenigde Arabische repu bliek een felle campagne tegen El Ma ja- li. „Het Jordaanse volk is niet van pïan een troon die door de Engelsen met ge weld is opgelegd voor onbeperkte tijd te blijven torsen", zo werd gezegd. Toen de aanvallen in de Egyptische en Syrische pers ophielden gaf El Majali de Jordaanse bladen opdracht de campagne tegen de Verenigde Arabische Republiek eveneens te staken. Direct na de aanslag werden gisteren alle straten van de Jordaanse hoofdstad afgezet. Het kwam echter niet tot onge regeldheden. Koning Hoessein heeft de chef van het koninklijke kabinet. Rahjat El Talhoeni. intussen opgedragen een nieuwe regering te vormen. De Spaanse stieren van San Se bastian De Lo Reyes hebben het stieregevecht van San Sebastian gewonnen. Aan het einde van de „corrida" die ter ere van de jaarmarkt werd gehouden, was een stier meester van de arene. Alle stierenvechters waren op weg naar het ziekenhuis. De eerste torero, „Angelillo" Lo pes, aankomend torero, raakte enkele ogenblikken na de aanvang van de strijd gewond. De tweede torero, Pedro Perez, nam het van hem over en slaagde er in de eerste, tweede en derde stier te overwinnen. Maar zijn geluk liet hem bij de vierde stier in de steek. Ook hij werd gewond. De reserve torero, die hem verving, stond eenzelfde lot te wachten. De stier werd als overwinnaar uit de arena geleid. 100e JAARGANG No. 23456 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 30 AUGUSTUS 1960 Abonnementsprijs i 1.per kwartaal, 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Ereda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841

de Stem | 1960 | | pagina 1