Bloedige rassenrel in Jacksonville ANITA WAS TOCH NOG SNELLER ROME Reclamepiloot redt Duitser van verdrinking Na de fatale va Loemoemba's troepen aan grens van Katanga Vrachtauto rijt Duitse toeristenbus open Poolse kardinaal hekelt communistische pers KARDINAAL O'HARA OVERLEDEN Kongolese strijdkrachten bezetten Bakwanga AMERIKANEN MISHANDELD HULDE VOOR HAIROS Meisje gedood bij ruzie Herziening Belgische kabinet 42 graden Geen sectie in Meerkerk Gedurfde manoeuvre met helikopter DAGBLAD VOOR ZEELAND Amerika komt met satelliet-apen RAZZIA' Twaalf personen gewond Dezelfde temperaturen Krimpend hoofd 100e JAARGANGNo. 23455 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, c j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. i^ voor de. Zeeuwse Eüanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 2236 -Bureau voorZeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steensjraat^telefoon^SJ? - (Bijbureaus: Terneuzen^Jsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat. 41^telefoon^ TSJOMBE LAAT WEGEN een ziekenhuis. Drie hunner werden doo: De aartsbisschop van Philadel phia, kardinaal O'Hara, is zondag op 72-jange leeftijd overleden. De omvang van het college van kar dinalen is hierdoor tot 83 terugge lopen. Kardinaal O'Hara leed reeds geruime tijd aan gewrichtsreumztiek. Onlangs had hij een buikoperatie ondergaan. Kardinaal O'Hara heeft veel gedaan voor beter begrip tussen Noord- en Zuid- Amerika. Hij sprak vloeiend Spaans. Kardinaal O'Hara was bijzonder popu lair bij de gelovigen van zijn aartsdiocees, niet in de laatste plaats door de wijze waarop hij de mensen op hun gemak stelde. Thans maken nog vijf Amerikanen deel uit van het college van kardinalen: de aartsbisschoppen van New York, Boston, Chicago en Los Angeles, en de curie-kar dinaal Alois Muench De Verenigde Staten zullen in oktober I een poging doen om twee apen in een baan om de aarde te brengen en hen veilig te laten terugkeren. Dit heeft het hoofd van de afdeling ruimteonderzoek van de Amerikaans luchtmacht meege deeld. OPBLAZEN Het Katangese leger heeft gisteren alle spoor- en wegverbin dingen tussen Katanga en de provincie Kasai, vanwaar een in vasie dreigt van Loemoemba's troepen, opgeblazen. Premier Tsjombe gaf opdracht tot deze maatregel, nadat Kongolese strijdkrachten de hoofdstad van Kasai, Dakwanga, zonder veel tegenstand hadden bezet. Albert Kalondji, de „president" van Kasai, dat hij tot „Mijnprovin- cie" heeft omgedoopt, verklaarde onmiddellijk na de inval van Loe moemba's troepen Kongo de oorlog. Hij protesteerde voorts tegen het feit dat Tunesische afdelingen van de V.N.-strijdkrachten zich aan de zijde van de Kongolezen hadden geschaard. Premier Tsjombe van Katanga is niet van zins te buigen voor Loemoemba's strijdmacht. „Laat ze maar komen", zei hij gisteren, ,,ze zal het niet ver bren gen". Indien het nationale Kongolese leger naar de provincie Katanga zal optrekken, Tydens rassenrelletjes in de Amerikaanse stad Jacksonville zijn 50 personen gewond geraakt, van wie één ernstig. Meer dan 60 anderen zijn gearresteerd. Burgemeester Haydon Burns heeft een beroep gedaan op de bevolking om de jorde te bewaren en meteen gewaar schuwd dat nieuwe ongeregeldheden „met kracht zullen worden onderdrukt". Alle onruststokers ongeacht ras, zullen worden gearresteerd, aldus Burns. Zondag patrouilleerden meer dan twee honderd agenten door de straten van de stad. De gouverneur van de staat zei, dat afdelingen van de National Guard gereedgehouden worden om zonodig as sistentie te verlenen. De relletjes begonnen zaterdagmiddag, toen een groep blanken een aantal negers, die een „sit-in"-demonstratie wilde hou den in de cafetaria van een warenhuis, uit elkaar sloeg. Latei zetten de ongere geldheden zich voert tot in de negerwij ken van de stad. Hierbij raakten tenmin ste vijftig personen gewond. Een 22-jari- ge blanke kreeg een schotwond, een an dere blanke werd uit een auto gesleurd, en met messen bewerkt. Twee negers lie pen eveneens schotwonden op. Het bureau van de sheriff te Duval County berichtte, dat in de omgeving van Jacksonville verschillende bijeen komsten zijn gehouden door leden van de Klu Klux Klan. In Arlington, een voor stad van Jacksonville werd langs de openbare weg een kruis verbrand. In de negerwijk van de stad liep een blanke taxi-chauffeur ernstige brandwon den op, toen een viertal negers hem een bijtende stof in het gezicht wierp. wacht het inderdaad een zwaEe taak. Het gebied is zeer moeilijk begaanbaar Hier en daar bevindt zich een vrijwel ondoordringbaar oerwoud. De verkenningsvliegtuigen waarover Tsjombe de beschikking heeft, patrouil leren voortdurend boven het grensgebied en geven elke verdachte beweging, die zij daar signaleren, per radio door naar de legerafdelingen op de grond. Premier Loemoemba, die intussen naar Stanleystad is gereisd, heeft beloofd „persoonlijk het leger Katanga te zullen binnenvoeren". Intussen gaan de incidenten tussen het Kongolese leger en de V.N.-troepen door. Zaterdag werd de bemanning van een Globemaster-transportvliegtuig van de Verenigde Staten, dat levensmiddelen voor de V.N.-troepenmacht kwam bren gen, op het vliegveld van Stanleystad af geranseld door Kongolese militairen. Acht Amerikanen kwamen na de lan ding uit hun viermotorig transportvlieg tuig. Een aantal gewapende Kongolese militairen en enkele honderden burgers uit een menigte, cüe op de aankomst van Loemoemba wachtte, stormden hen te- gemoet. De militairen begonnen met hun geweerkolven te ranselen, de burgers vie len met de vuisten aan. Alle acht mili- j tairen werden gewond en liggen thans in een ziekenhuis. Drie hunner werden door de gendarmerie weggevoerd maar zijn door tussenkomst van de V.N. vrijgela ten. Korte tijd na het incident op het vlieg veld hielden Kongolese militairen een razzia in het hotel te Stanleystad, waar het „oostelijk hoofdkwartier" der V.N. is ondergebracht. Een Canadese functiona ris moest in een ziekenhuis worden op genomen, een andere Canadees en een Zweedse V.N.-functionaris werden licht gewond. Men is in V.N.-kringen hoogst veront waardigd over de beide incidenten. Dr. Ralph Bunche heeft bij Justin Bomboko. de minister van Buitenlansde Zaken, een fel protest ingediend. De Belgische militaire opperbevelheb ber in Kongo, generaal Roger Gheysen, heeft de Ver. Naties verzocht een „neu trale zone" in te stellen op de grenzen van de provincies Katanga en Kassai, waar Kongolese en Katangese troepen met el kaar in strijd dreigen te komen. Gheysen deed zijn verzoek op een tijd stip dat zijn troepenmacht tot slechts 450 Belgische soldaten was geslonken. Het zal waarschijnlijk Gheysens laat ste officieel contact met de V.N. zijn. daar alle Belgische troepen morgen uit Kongo zullen zijn verdwenen. Tien personen werden licht en twee zwaar gewond tengevolge van een ernstig verkeersongeval, dat zondagavond omstreeks zeven uur op de rijksweg Utrecht-Arn hem gebeurde. Van een uit de richting Arnhem ko mende vrachtauto raakte de stuurinrich ting onklaar. De vrachtauto kwam op de andere weghelft terecht, ramde een Duit se Volkswagen en boorde zich vervol- RUSLAND cn de Verenigde Arabische ■ttcpubliek hebben zaterdag een over- eenkomst getekend beLeffende Sovjet *JU1P bij het voltooien van de dam bij ■Assoean. MET EEN magnetische mijn van 500 *|lo aan boord is een Urkse kotter de haven van Scheveningen binnengevaren vissers troffen de mijn in een van hun netten aan. PARIJSE gevangenis zijn twee Algerijnen onthoofd, die wegens moord °P een landgenoot ter dood waren ver oordeeld. ONDER GROTE belangstelling is za tordag te Amsterdam het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer b'. hmllaert, oud-directeur van de N.V luchthaven Schiphol. VOLGENS het demografisch jaarboek van de Verenigde Naties leven er mo menteel ongeveer 2,9 miljard mensen op onze planeet. Elk jaar komen er 48 miljoen bij. J Verwachting van het K.N.M.I. tot o?1?vonci. opgemaakt gisterenavond i 23.15 uur: Opklaringen en slechts enkele ver- J spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen. Vandaag: zon onder 19.35 uur; J maan onder 23.06 uur. t u°rifen: zon op tiur; maan op 14.50 uur t 11 f Hairos II houdt de Nederlandse kleu ren in de Verenigde Staten hoog. Za terdagavond heeft hij met anderhalve lengte voorsprong een belangrijke race De 26-jarige montage-arbeider, J. C. van de P. te Zwolle, heeft zijn 20-jarige vriendin J. M. Heezen tijdens een ruzie in een kosthuis een dusdanige klap ge geven, dat het meisje enkele ogenblik ken later stierf. In het kosthuis was een feestje ge vierd waarbij beiden sterke drank zou den hebben gedronken. Om kwart over elf ging het meisje naar boven naar haar kamer, korte tijd later gevolgd door van de P., die een kamer op de zelfde verdieping bewoont. Beneden hoorde men hen praten en kort daarna riep van de P. een mede- bewoner en zei hem: ,,Er is iets met Annie De medebewoner ging de ka mer binnen en zag het meisje op bed liggen. Een in allerijl gewaarschuwde dokter constateerde dat zij dood was. Zowel van de P., die gescheiden was van zijn eerste vrouw, als zijn vriendin waren afkomstig uit Rotterdam. Verondersteld wordt dat het meisje het plan heeft opgevat naar haar ouder lijk huis terug te keren. Toen van de P vermoedde Jat zij haar koffers ging pakken is hij haar kamer binnengegaan om haar van haar voornemen af te brengen. Hierbij zou een worsteling zijn ontstaan die het meisje noodlottig is ge worden. gewonnen. Vandaar dat Hairos werd gehuldigd door een klein meisje in „echt Nederlandse klederdracht". Het hoofd van bondskanselier Adenauer wordt steeds kleiner. Dit heeft het blad „General An- zeiger" vernomen van de winkelier die Adenauer altijd hoeden levert. Maar wat er ook met het hoofd aan de hand is, aldus het blad, de gezondheid en geestkracht van de 84-jarige blijft verbazingwekkend. De bondskanselier is zaterdagmor gen met zijn krimpende hoofd naar Milaan gevlogen om zijn tweede zomervakantie van dit jaar door te brengen in Cadenabbia. aan het Como-meer. De Belgische minister-president Gas ton Eyskens is gereedgekomen met zijn herziening van zijn kabinet. Hy zal van daag de nieuwe zetelverdeling bekend maken. Naar verluidt zullen waarschijnlijk zes van de twintig ministers worden vervangen. Bovendien verwacht men dat de pre mier vijf staatssecretarissen zal be noemen, die als financiële experts met de uitvoering van het nieuwe program- ma zullen worden belast. Het is bijna zeker dat de minister voor Afrikaanse aangelegenheden, Au- guste de Schrijver, niet zal terugkeren in het nieuwe kabinet. Zijn opvolger zal waarschijnlijk Ray- mond Scheyen worden. gens in de flank van een Duitse toeris tenbus uit Essen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De gehele zijwand van de bus werd opengereten. Verschillende personen moesten uit de stalen zitplaat sen worden getrokken, waartussen zij beklemd waren geraakt. De chauffeur liep slechts licht letsel op. Met zieken wagens werden de slachtoffers naar*het ziekenhuis in Veenendaal vervoerd. De chauffeur van de vrachtauto mankeerde niets. De vrachtauto botste ook nog tegen een Duitse personenauto waarin de heer G. Lampe uit Düsseldorf reed. In de wa gen zaten ook twee Duitse liftsters, Ka rin Fertings uit Keulen en Gisela Ute uit Kettwig. De beide meisjes werden ge wond en moesten in het Julianazieken- huis te Veenendaal worden opgenomen. Een andere personenauto, bestuurd door de heer W. A. de Haan uit Arnhem, kon nog tijdig de berm inrijden. Hij werd eveneens geraakt door de Duitse autobus. De vier inzittenden kwamen met de schrik vrij. De deelnemers aan de Olympische Spelen genieten de twijfelachtige eer getuige te mogen zijn van een .recordvestiging, die met de Olym pische Spelen als zodanig niets van doen heeft. Ze mochten gisteren constateren dat de thermometer in Rome de hoogste stand had bereikt sinds tien jaar. In het Olympisch dorp was het 42 graden Celsius in de schaduw.... De Italiaanse weerkundigen, die ge woonlijk op zondag rust nemen, heb ben deze rust opgeofferd en op aan dringen van de organisatoren der Olympische Spelen de weersver wachting voor vandaag bekendge maakt. Ze concludeerden: ,,Een beetje bewolkter en warmer." Dat bewolkter" klonk nochtans hoopvol voor de deelnemers aan de Spelen, die al een week geen wolkje aan de hemel hadden gezien. Vooral de deelnemers aan de atle tiekwedstrijden hopen op wat koeler weer. Zij moeten woensdag in het veld treden. Stefan kardinaal Wyszynski, primaat van Polen en aartsbisschop van War schau en Gniezno, heeft in het Poolse Mariaheiligdom van Czestochowa ge zegd: ,,Wy zullen strijd leveren met de geest tegen de beledigingen die de hon derdduizenden pelgrims welke elk jaar hier komen door de pers worden aan gedaan". Sprekende vanaf een altaar tegen de muren van het aloude klooster van Jas na Gora tot een menigte van naar schatting 170.000 pelgrims, protesteerde de kardinaal op zeer krachtige wijze tegen kritiek in de Poolse pers op de massale plechtigheden van Czestocho wa. De pelgrimstochten naar Czestocho wa waren gekritiseerd in het orgaan van de communistische jeugdbeweging Sztandar Mlodych, in het plaatselijke communistische weekblad van Czesto chowa en in de plaatselijke editie van een nationaal, onafhankelijk dagblad. Deze bladen schilderden de bedevaart gangers af als onwetende boeren, naar Czestochowa gekomen om er de dupe te worden van gewetenloze profiteurs en dieven. Het aanzien van Czestochowa werd door de aanblik van deze massa's geschaad, aldus deze bladen, en de openbare vervoersdiensten ontwricht. Kardinaal Wyszynski, voorname, rijzi ge figuur in zijn vlammend rode cappa magna, hekelde op ongewoon felle wijze de discriminerende artikelen en noemde ze weerzinwekkend". In betrouwbare kring is vernomen dat de kardinaal een nationale bisschoppen conferentie heeft uitgeschreven. Zij zal Eelco Schuller, een bekende re clamepiloot, heeft zaterdagmiddag met zijn helikopter een 22-jarige Duitse badgast, die voor de kust bij Zandvoort dreigde te verdrin ken, tot tweemaal toe uit zee opge vist. De heer Schuller zag op het strand een grote groep mensen, die hem deed ver moeden, dat er in zee iemand in moei lijkheden verkeerde. Hij ontdekte op on geveer driehonderd a vierhonderd meter uit de kust een stip en vloog er heen. Hij trof er een zwemmer aan, die kennelijk door stroomtij van het strand was weg gezogen en die wanhopige pogingen deed tegen de stroom in het strand te berei ken. Aan de manier van zwemmen kon de heer Schuller zien, dat de drenkeling het zeer moeilijk had en dat hij mis schien nog een twee a drie minuten zijn abnormaal hoge tempo van zwemslagen zou kunnen volhouden. De heer Schul ler had op deze reclamevlucht één van de opdrachtgevers aan boord van zijn tweepersoonshelikopter en het was hem in deze omstandigheden onmogelijk nog een drenkeling aan de schaats van de helikopter te laten hangen. Hij vloog de helikopter daarom snel naar het auto circuit in Zandvoort. zette zijn passagier op de racebaan, sloopte de deuren uit de helikopter en was na ongeveer ander halve minuut weer bij de drenkeling. De heer Schuller liet de helikopter tot vlak boven het water dalen en drukte daar na de schaats van het toestel in het wa ter tegen de borst van de in het water liggende man. Deze greep de schaats, de helikopter ging langzaam omhoog, maar tien meter verder viel de Duitser in het waier terug. De heer Schuller daalde daarop weer, drukte de schaats wederom m het water en thans kon de drenkeling zo goed vastpakken, dat de helikopter hem naar het strand kon brengen Door- d,? Dh'tser aal één kant van het toe stel hing, had de heer Schuller beide handen voor de besturing nodig om het toestel in balans te houden. Hij kon dus door armbewegingen liet samengestroomde publiek niet beduiden dat het uit de weg moest gaan toen de helikopter naderbij was gekomen. Daar om was hij genoodzaakt de drenkeling buiten het bereik van de mensen op bet strand af te zetten, daarmede voorko mend dat het publiek zou worden ge raakt door de rotor van de helikopter. Het was de derde keer dat de heer Schuller met een helikopter een drenke ling uit zee redde. De heer Schuller ver telde dat zijn toestel met radio is uitge rust en hij vroeg zich af of het, met het oog op noodgevallen, niet gewenst is dat op bepaalde punten langs het strand kleine zendertjes worden opgesteld die in geval van nood onmiddellijk kunnen melden dat er iemand in gevaar is. begin september in Jasna Gora gehou den worden. Het voornaamste agendapunt zal ver moedelijk betrekking hebben op de ver houding Kerk en staat. Het Engelse zwemstertje Anita Lonsborough heeft zaterdagavond in Rome voor een ongekende sen satie gezorgd door op de 200 meter schoolslag dames in de finale de Duitse Wiltrud Urselmann te kloppen in de nieuwe wereldre cordtijd van 2.49.5. Ada den Haan werd vierde en Greta Kok vijfde. Dolgelukkig toonde Anita haar gouden plak aan het opgetogen publiek. De officier van justitie te Rotterdam heeft geen aanleiding gevonden om sec tic te gelasten op het lijk van mevrouw A. van der Leun-Maat uit Meerkerk, die maandag j.l. overleden is. Naar men later vermoedde zou haar overlijden een gevolg geweest zijn van het gebruik van „besmette" Planta. De officier van justitie heeft er bij deze beslissing rekening mee gehouden, dat mevrouw Van der Leun-Maat reeds overleden was voordat er in Nederland van een Planta-affaire sprake was. Op het lijk van het Leeuwarder slachtoffer, mevrouw G. Terpstra-Pieters (34), is inmiddels wel sectie verricht. De uitslag ervan is echter nog niet bekend. Naar wij verder nog bij informatie op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid vernemen, zal eerst in de loop van de volgende week een to taalbeeld verkregen worden van de om vang van de huidziekte in ons land. In de halve finale van het tandem nummer op de Olympische Spelen in Rome is het Nederlandse duo Paul ■Gerritsen in de tweede manche te gen de Italianen BianchettoBeghetto gevallen toen het aan de leiding lag. Foto: Arie van Vliet (linas) en een helper (rechts), brengen Mees Gerrit sen van de baan. De renner heeft een paar nare verwondingen opgelopen.

de Stem | 1960 | | pagina 1