Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen 19.: Zeeuwse gidsen op kamp in Burgh FRITS KIRIHIRO, eerste Papoeastudent in ons land HEMINGWAY HEEFT DUBBELGANGER Bespreking over brandweer in raad 's-Heer Arendskerke Schitterende CHENILLE SPREI Streektentoonstelling ooft- en tuinbouw te Schoondijke Oude auto's maken tocht naar Sluis 1962 Mislukte satellieten Wat en Zuid Beveland VROOM DREESMANN Dagblad De Slem Philips bouwt nieuw hoog kantoorpand Ieder houdt er hier zijn eigen meninkje op na Concilie laatste drie maanden van DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 VLISSINGEN Scheepsbeweging GOES Weer entreegelden voor fruitcorso Ceen badhuis in complex Lewedorp Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding 75 HULST „Jeugd en Muziek"'' op Congres in Berlijn M-Brigadiers zagen „hun" film in Bioscoopgebouw V eteranen-elftal speelt in Tilburg Circusvoorstellingen Auto-rally Verbetering van de polderwegen Hoogwaterstanden Brandweer commandanten gaan congresseren EXAMENS Weer havenstaking in Londen SAS VAN GENT OOSTBURG TERNEUZEN AXEL HULST MIDDELBITRG VLISSINGEN GOES Vandaag Morgen Vlissingen aangekomen 17-8 Noor Monterey, Ned. Jonet, Spa, Monte Ban deras. 18-8 Ned. Freja. Vlissingen ver trekken 18-8 Eng. Kingenni, Spa Monte Banderas, Noor Monterey. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 17-8 Beta, Arendsdijk, Tubo, Finlandia, Nore. 18-8 Arnoudspolder, Ubbergen, Martini- Westerschelde, Vijgendam, Willemijn. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 17-8 Eemsmond, Heerengracht. Mynias, Kinderdijk, Maaskerk. 18-8 Henja, Al- bert-V, Thaletas, Hoogland. Uit een folder, die de stichting Zeeuws Fruitcorso heeft verspreid met het doel bijdragen te krijgen van de bevolking, blijkt dat ook dit jaar weer entreegelden geheven zullen worden bij de ingangen van het parcours. De fruittelersorgani saties hebben hun vaste subsidies weer toegezegd evenals de evenementencom missie, die hiertoe door de midden standsverenigingen in staat worden ge steld. Het corso aldus de folder belooft dit jaar vanwege deelname uit de gehele provincie, grootser te worden dan alle voorgaande corso's. Boschkctpelle VAN LADDER GEVALLEN Beladen met een pak stro viel de heer F. G. van een ladder in de schuur van zijn werkgever. De heer G. moest naar het ziekenhuis worden overge bracht waar inwendige kneuzingen en een gebroken pols werden geconstateerd. Clinge FANFARE NAAR DE KLINGE De fanfare Weldoen door Vermaak zal zaterdagavond naar De ICLinge-Waes gaan om daar op feestelijke wijze de plaatselijke kermis te openen. Met de mooie uniformen zal de fanfare een rondwandeling door het dorp maken. GEMEENTERAAD OP REIS De leden van de gemeenteraad gaan zaterdag een studiereis maken naar Middelburg, waar zij een bezoek zullen brengen aan de abdijgebouwen en de Provinciale Griffie. Verder zullen zij een bezoek brengen aan de Deltawer ken om over Vlissingen terug te keren, waar een bezoek zal gebracht worden aan het stadhuis. Tenslotte zal het ge zelschap over België terugkeren en ir, Brugge zal ook een bezoek gebracht worden aan het stadhuis. Voordat de reis aanvangt, zal in de raadszaal een korte raadsvergadering gehouden worden. CLINGSE HENGELAARS De hengelaarsver. De Clingse Hen gelaars zal a.s. zaterdag op haar vis water De Zestigvoet haar jaarlijkse visconcours organiseren voor de leden. Er mag anderhalf uur gevist worden. Er worden prijzen beschikbaar gesteld De raad van 's Heer Arendskerke heeft met 6 tegen 4 stemmen de heer P. Nieuwdorp te s Heer Hendrikskinderen benoemd tot concierge-badmeester- gemeentewerkman aldaar. Bij de eerste stemming kreeg ieder der aanbevolen kandidaten 5 stemmen, doch by een tweede vrije stemming wist de heer Nieuw dorp 6 stemmen op zich te verenigen. Het voorstel van burgemeester en wethouders om de uurlonen van het brandweerpersoneel voor het optreden bij branden te verhogen tot f2,lokte een breedvoerige bespreking uit over de verschillende aspecten van de brand weer in 's Heer Arendskerke. Algemeen konden de leden met het nieuwe uur loon instemmen, doch tevens werd de vraag gesteld of de beloning van d^ commandanten eveneens niet verhoogd diende te worden. (Advertentie) GROTE 2persoons maat 210 x 220 cm Fraai bewerkt in een combinatie van 5 moderne kleuren Reuze sterk, gaat vele jaren mee Prima te wassen Niet strijken Alléén morgen, zaterdag 20 augustus voor de EXTRA LAGE PRIJS van slechts Breda - Bergen op Zoom Dagblad ooor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan deren: Hulst Steenstraat 14. telefoon 2377. Rayonredacteur: W de Leeuw Rayonbeheerder: L ft M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en l Beveland: Goes Westsingel 98 tel? foon 2236 Rayonredacteur: C. Bastlanen Rayonbeheerder: J. ?alt Prijs voor losse advertenties oestemd voor de editie voor Zeeland J.1S per mm 1 mm Ingezonden Mededelin# 2!b mm gewoDe advertenties BD con tract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 8 regels ol minder f U.W elke regel meer f 0.15 Bi) plaatsing ook in Brabantse oplage resp t IK) m ƒ0.40 Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen, de derde plaatsing tegen half geld. De heer Verdonk (KVP) stelde de vraag of de tijd nog niet rijp is om tot een vast' streekbrandweer te komen, te gieten in de vorm van een centrale d enst. Verschillende gemeenten moeten nu duur materiaal aanschaffen en zien zich tevens geplaatst voor de opleiding van vakkundig personeel. De heer Lindenbergh (WD) bracht de bluswatervoorziening te 's Heer Hen drikskinderen ter sprake. Spr. deed Je suggestie om het slaan van pompen te overwegen, doch b. en w. wilden vasthouden aan de aanleg van een brandput. Weliswaar is de aankoop van een perceel grond van de herv. kerk niet doorgegaan, maar het college blijft uitzien naar een mogelijkheid op korte termijn een brandput aan te leggen. De heer Jac. de Schipper (AR) infor meerde of de brandweer van 's Heer Hendrikskinderen wel eens oefende. De ze spreker was daar niet helemaal ge rust op. Tenslotte deed de heer Zonne veld (CH) de suggestie om de brand- kranen te markeren met witte tegels. Lening Zonder hoofdelijke stemming kon de raad akkoord gaan met de aanvaarding van een aanbieding van de n.v. Bank voor Ned. Gemeenten voor het sluiten van een geldlening ten behoeve van het bouwrijp maken van gronden in 's Heer Arendskerke (dorp) en 's Heer Hen drikskinderen, groot f 89.000. Het vast stellingsbesluit voor het uitbreidingsplan Nieuwdorp werd verdaagd, aangezien de technische voorbereiding van het uit eindelijke ontwerp niet tijdig gereed kan zijn. Burgemeester D. M. Vermet werd met algemene stemmen aangewezen als ver tegenwoordiger van de gemeente in het bestuur van de centrale werkplaats De Bevelanden. Bij het begin van de vergadering deel de burgemeester Vermet mede, dat Je gunning van 6 woningwetwoningen in middels door het ministerie van volks huisvesting is goedgekeurd. Met de bouw van 4 woningen te Lewedorp zal on middellijk een aanvang worden ge maakt. De weekhuur hiervan zal rond de f 13,- liggen. De heer Lindenbergh (WD) infor meerde nog naar de mogelijke verwe zenlijking van het bouwplan voor het complex Lewedorp (badhuis-brandweer garage-werkplaats). De voorzitter ant woordde, dat indien de sanering van de gemeentefinancien een feit is, tevens de beslissing over het bouwplan is gevallen. De heer Lindenbergh deed de sugges tie, nu de animo voor het bouwen van badhuizen algemeen minder word1 ten gevolge van de inrichting van douches in woningen, het plan voor het com plex Lewedorp zodanig te wijzigen, dat het badhuis komt te vervallen. Het voor dit doel uitgetrokken bedrag zag spr. gaarne "itgekeerd als subsidie voor de inrichting van douchecellen in particu liere woningen. Burgemeester en wet houders zullen zich hierover beraden. welke naar het gewicht verdiend kun nen worden. Ook is er een wisselbeker beschikbaar, welke in handen van de gene zal overgaan, die in 1960 en 1961 het hoogste gewicht aan vis uit het wa ter haalt, Momenteel wordt een zesdaags con gres in Berlijn gehouden van de inter nationale organisatie van „Jeugd en Mu ziek". Ook de afdeling van „Jeugd en Muziek" die in onze stad is gevestigd, is daar vertegenwoordigd. Pater Pirenne, overste van de Paters Maristen, de heren P. Bosch, E. v. d. Velde en J. Ivens en mej. Marijke de Waal nemen deel aan dit congres Vier en negentig M-Brigadiers uit het Land van Hulst hebben gisteren in het Bioscoopgebouw de film gezien, die werd gemaakt van de M-dag-U, die onlangs in Utrecht werd gehouden. Doordat het aantal M-Brigadiers, dat zich destijds aanmeldde voor de M-dag-U in Utrecht het dubbele bedroeg van het aantal be schikbare plaatsen (20.000) in de grote jaarbeurshal van Utrecht konden ook deze brigadiers uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen geen plaatsje meer krijgen. De teleurstelling was toen wel erg groot maar gisteren is dat voor 'n deel goed gemaakt, doordat zij van die grote dag de film konden zien. Die film werd ver toond als onderdeel van een speciaal kinderprogramma. Vermeldden wij gisteren al, dat vete ranen van de v.v. Hulst zaterdag in Tilburg tegen de Willem li-veteranen spelen, thans kunnen wij de juiste op stelling geven van het Hulsterse elftal. Doelman Hubert Kramers; achterspp- lers: Donnay v.d. Broeeke en L. Vink: halfspelers: Rob Kint, M. Kramers en Willy Boon; voor: W. van Cadzand. Nes tor Picavet, E. de Nijs, Alex van Rie en L. Wenzler. Stoppeldijk IN STUDIE De toneelvereniging Stoppeldijk heeft in studie genomen „Het geheim van dekter Spencer", een thriller van de Nederlandse schrijver mr. H. M. Plan ten. Men hoopt dit stuk eind oktober voor het voetlicht te brengen. St.-Jansteen WONINGBOUW VORDERT LANGZAAM De tien woningen van de woningbouw vereniging die in de Schooldreef te Heikant zijn gebouwd zijn nog steeds niet voor bewoning gereed. Alhoewel deze woningen reeds een paar maanden geleden aan de gegadigden zijn toege wezen en de oorspronkelijke datum van bewoning op 15 juli was gepland, blijkt de afwerking zolang in beslag te ne men dat het nog wel even kan duren ee: de bewoners in de nieuwe huizen kunnen. CIRCUS BOLTINI KOMT Circus Boltini zal de eerste helft van september een tweedaags bezoek aan onze gemeente brengen. Westdorpe Het „Arena-circus", dat op het ogen blik door Zeeuwsch-Vlaanderen trekt, zal ook deze gemeente bezoeken. Op donderdag 1 en vrijdag 2 september a.s worden openiuchtvoorstellingen gegeven op het speelterrein in de Mdlenstraat. Ook dit jaar wordt in onze gemeente weer een auto-rally gehouden. Het feest comité, dat deze wedstrijd organiseert heeft als datum gekozen zondag 18 sep tember, dit in verband met de herden king van de bevrijding. Het zal nog geruime tijd duren, voor dat de verbetering van Eversdam, Mc- lenverkorting en Vissersverkorting ge reed zal zijn. De twee eerstgenoemde wegen zijn voor het verkeer afgesloten, zodat het verkeer ook tijdens de a.s. bietencampagne omgelegd zal blijven via de Molenstraat. IJzendijke BOTSING Op de verkeersweg naar Terneuzen botste even buiten de bebouwde kom va^ de gemeente een personenwagen bestuurd door de heer A. G., handelaar in tweedehands auto's te Oostburg, op een tractor met aanhangwagen, eigen dom van vlasbedrijf Gebr. Buysse al hier. De personenwagen wilde de tractor inhalen, maar deze sloeg de linksgele- gen Komsestraat in, zodat een botsing onvermijdelijk werd. Na eerst op de tractor gereden te zijn belandde de wa gen in de naast de weg gelegen diepe sloot. Wonder boven wonder kon de chauf feur zijn wrak ongedeerd verlaten. De tractor werd door een kraanwagen weggevoerd. (Advertentie) Morgen, zaterdag 20 augustus, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 1.43 en 14.01 uur; Terneuzen 1.14 en 13.33 uur; Vlissingen 0.48 en 13.05 uur; Wemel- dinge 2.22 en 14.44 uur. De Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaan deren, westelyk deel, houdt op 17, 18 en 19 september een streektentoonstelling te Schoondyke. Vanwege het droge seizoen kon deze expositie in 1959 niet doorgaan. De Maatschappij, die nu 82 jaar bestaat, houdt dergelijke tentoonstellingen om de drie jaar. De inzendingen zullen bestaan uit groenten, bloemen, fruit, pot planten, tekeningen etc. Ook wordt ruimte beschikbaar gesteld voor de bijenteelt, de vogelbescherming, voorlichtingsdienst, plantenziektekundige dienst, tuinarchi tectuur, tuingereedschap en tuinbouwmaterialen. Reeds verscheidene inschrijvin gen kwamen binnen en nog steeds ontvangt het bestuur nieuwe aanmeldingen. Langs de Boschdijk, in de onmiddel- liike nabijheid van het Philips reken centrum, gaat Philips Nederland N V een nieuw kantoor bouwen, waarvan de kosten zijn geraamd op 20 miljoen gul den, de kosten van de technische instal laties daarbij inbegrepen. De bouw, waarvoor het grondwerk reeds is be gonnen, zal ruim drie jaren in beslag nemen. Het kantoor zal ruimte bieden aan 1800 employés. Het bouwplan voorziet in een hoog bouw, waarin voornamelijk de commer ciële afdelingen zullen worden onderge bracht, een onder deze hoogbouw door schietende laagbouw voor de mecha nische orderbehandeling, een kantine en een entreehal met daarachter ruimten voor de ponskaartenmachines en elektro nische rexenapparatuur op de begane grond en een kelderverdieping met een stallingsruimte voor ongeveer 1100 (brom)fietsen en ruimten voor archie ven, opslagen en technische installaties. Zaterdag a.s. zal in Burgh op Schou- wen-Duiveland het districtskamp van alle gidsengroepen uit het dekenaat Middelburg beginnen. Na wekenlange voorbereidingen door de hoofdleiding, die bestaat uit de da mes Miep Rijk. districtscommissaresse en Magda Rijk, hoofdleidster van de groep Ovezande, is het eindelijk zover dat de zeventig gidsen uit Goes, Zierlk- zee, 's-Heerenhoek, Hansweert en Ove zande in het vakantiekamp ontvangen kunnen worden De groep is ingedeeld in twee sectoren. De senioren logeren onder leiding van mej. Miep Rijk in de jeugdherberg Wes- terschouwen en mej. Magda Rijk zal in de kampieerboerderij de Terk de scepter zwaaien over de junioren. Tijdens het kamp, dat van 20 tot 27 augustus zal du ren, wordt op 25 augustus een bezoekdag gehouden. Om de bezoekers dan te amu seren zullen de gidsen enkele spelen nou- den. Noodzaak Het is de eerste keer dat een dergelijk groot kamp wordt opgezet. Feitelijk is men hier noodgedwongen toe overge gaan. Tot vorig jaar kampieerden de plaatselijke groepen altijd apart. Op het ogenblik is er in de gidsenwereld in Zeeland een behoorlijk tekort aan be voegde leidsters. De twee hoofdleidsters zijn momenteel de enige twee leidsters in Zeeland, die in het bezit zijn van een bivakbrevet. Wel zullen negen andere leidsters als assistenten de taak van de hoofdleidsters verlichten. Evenals de vijf meisjes, die helemaal buiten de gidsenbeweging om. de hele week de huishoudelijke staf zul len vormen. Het kampthema, wat zoveel wil zeggen als de spreuk van de week waarnaar gehandeld moet worden, is nog een diep geheim en wordt pas be kendgemaakt als alle groepen aange komen zijn. Van 23 tot 28 september wordt in de veemarkthallen in 's-Hertogenbosch ter viering van het derde lustrum van de Nederlandse vereniging van brandweer commandanten een congre* gehouden, waaraan een tentoonstelling van brand weermateriaal verbonden is. SMEDERIJ Te Amsterdam slaagde voor het vak diploma smederij J. J. Weemaes te Abs- tiale (St. Jansteen). In Londen zijn gisteren meer dan 6.000 havenarbeiders in staking gegaan, uit protest tegen het aannemen door hun» vakbond van een aanbod van werkgevers; tot een loonsverhoging van elf shilling» per week. De stakers, die een verhoging» van vijfentwintig shilling eisten, hadden? woensdag een symbolische staking vnnj 24 uur afgekondigd. Op 49 schepen ligt2 het werk stil. J In Manchester hebben duizend haven-» werkers aangekondigd over drie weken tot staking te zullen overgaan. Praktisch iedereen heeft uit de schoolboekjes nog wel onthouden, dat van 800 tot 1000 na Christus Denen en Noormannen plunderend en brandstichtend 'n elk jaar terug kerende terreur uitoefenden in een gebied, dat ongeveer de hele weste lijke wereld omvatte. Men noemde hen de Vikings en hun strooptochten hebben indruk gemaakt van Enge land tot diep in Rusland. Over dat onderwerp is een film gemaakt, die „De Vikings" (B) heet. Kirk Dou glas speelt er de rol in van Einar, de zoon van Ragnar, het opperhoofd van een Vikinggroep. In de rol van Eris is Tony Curtis, de onechte zoon van een Engelse koningin en Janet Leigh speelt de jonge prinses Mor gana. De geschiedenis begint met een strooptocht ondernomen op En geland. De Vikings overvallen een tentenkamp van de koning. Ragnar doodt de koning en randt koningin Enid aan. Einar voert de jonge prin ses in triomf mee maar zij wordt tenslotte door Eric veroverd. Deze film draait deze week in het Olym- pitheater. Voorts draait in dit theater „Het lachkanon van de infanterie" (B). Een boerenzoon moet in militaire dienst en daar brengt hij zijn ser geant tot wanhoop en razernij. Sa men met een vriend beleeft hij een hachelijk avontuur, dat tenslotte de oorzaak is van de overplaatsing van de luchtmacht naar de infanterie, dat de jongens al lang hebben ge wild. „Salvo des doods" (B) is een span nende geschiedenis over de beleve nissen van drie veteranen uit de strijd tegen de Indiaanse stammen. ..Rozen voor moeder" (A) draait deze week in het Ledeltheater. In deze ontspanningsfilm komen enkele leden van het beroemde Donkozak- kenkoor terecht in het kunstenaars pension „Melodia". Zij maken er kennnis met mevrouw Eva Kende en haar rumoerige tweeling. Als deze charmante dame een ongeluk krijgt gaan zij op zoek naar de ver meende vader van de tweeling, die een rijk fabrikant is. Echter blijkt dat er 'n vergissing in 't spel is. De fabrikant blijkt echt de vader van de tweeling niet te zijn, maar hij wil het wel graag worden. „Het meisje zonder pyama" (B) is de vrolijke geschiedenis van een zeergeleerde, maar verstrooide man, die door een knap jong meisje hevig wordt gecompromitteerd. Achteraf blijkt dit echter slechts in scène te zijn gezet om de goede man af te brengen van het voornemen om met zijn verloofde Marion Klenk te trou wen. Haar vader is het namelijk niet met dit huwelijk eens. In het Luxor-theater „Kop op borst vooruit" (A) een vrolijke film, waarin op geestige wijze het kazer neleven van de Engelsen is gekarak teriseerd. Het is een dolle soldaten- klucht. „Gouden Bergen" (B), bi^igt een liefdesidylle op het witte scherm, die speelt in Denemarken, waar twee eilandjes met elkaar in onmin leven. Drie jongens van het ene eiland hou den van drie meisjes van het andere eiland en dat is voldoende aanleiding om de rivaliteit ten top te voeren, maar tenslotte komt er toch een laatste en gelukkig hoofdstuk. Verder deze week in Luxor nog „De slavenkaravaan" (B), die ook in het Concertgebouw te zien is. „Teenager Schlagerparade" ((A), draait in het Centram, een amusante rolprent, waarin voor een bar twee eigenaars van zaken een jarenlange vijandschap beëindigen en achter de bar de jeugd regeert. De jongelui hebben achter de rug van de strij dende eigenaars en na het instorten van een muur het grootse plan ten uitvoer gebracht: de strijd werd beëindigd en muziek en gastrono mie onder één dak gebracht. Er wordt veel gezongen en gedanst. Voorts draait in het Centrum: Met donderend geweld" (B.) Marilyn Monroe. Toni Curtis en Jack Lemmon spelen kostelijke rol len in „Some like it hot" (C2), die deze week in het Bioscoopgebouw draait. Twee Jazz-musici raken na een inval in hun nachtclub wegens whiskysmokkel, waaraan zij geen schuld hebben zonder werk. In wanhoop accepteren zij tenslotte de aanbieding om in een vrouwenband te spelen, maar zij moeten zich dan ook als vrouw verkleden. Zo gaan zij op toernee. De zangeres Sugar sluit direct vriendschap met haar nieuwe „vriendinnen". Dat leidt tot dolle situaties, want de mannen moeten hun rol van saxofoniste en bassiste volhouden. Ook als er een werke lijk wel de vriendschap van Sugar wel op prijs gaat stellen en de ander de aVances van een miljonair moet weerstaan. Intussen worden de „vriendinnen" ook nog achterna ge zeten door de bende van Spats die alles te maken had met de whisky smokkel. „Comanche" (B) is een spannen de film, die speelt in de tijd toen de Indiaanse stam der Comanches overvallen pleegde door heel Texas en zelfs geregeld Mexico binnen drongen. Dat was een woelige tijd. Getracht wordt vrede te forceren, maar dat loopt uit op een oorlog. In City wordt vertoond: „The Geisha Boy", (A) met o.a. Jerry Lewis, Marie McDonald e.a. Een weinig talentvolle goochelaar maakt een toernee naar Japan. Hij begaat daar veel onhandigheden. Een klein Japans weesje zoekt daar echter de bescherming van de goochelaar, waardoor die de genegenheid wint van een lieftallige tante van het kind. Natuurlijk volgt hier een hap py-end op. In Electro draait: „Tarzan en zijn vijanden" (Cl) met o.a. Gordon Scott en Anthony Quale. Het ver haal gaat over een groepje avontu riers, die op zoek zijn naar een ver borgen diamantmijn. Wanneer ze eenmaal in het domein van Tarzan zijn beland, worden zij door hem achtervolgd. Tarzan krijgt daarbij nog de hulp van een journaliste, die met haar sportvliegtuigje veronge lukte. Er vallen veel doden en als Tarzan eenmaal met de bendeleider heeft afgerekend, kan de journaliste weer vertrekken naar de bewoonde wereld en kan Tarzan zich terug trekken in de wildernis. Alhambra vertoont deze week: „Hoppla Conny" (A) met o.a. Conny Froboess en Rudolf Vogel. Bij een uitwisseling van jongelui komt een Amerikaanse jongeman logeren bij een muzikale Duitse weduwe met een dochter. Door een misverstand wordt het meisje geacht een jongen te zijn. Zij blijft deze rol spelen om haar kansen op een reis naar Amerika niet te verspelen. Daarbij wordt zij geholpen door haar moe der, die graag wil kennis maken met de rijke vader van de jongeman. Dan verschijnt papa en komt de ontmaskering. Tot slot het ver wachte aantal huwelijken. Verder speelt in Alhambra: „Te jong voor liefde" (Cl) en „Haven der Begeerte (D). Luxor vertoont: „Flitsende De gens", (B), met George Baker, Sylvia Syms e.a. Koning Charles II vlucht na de burgeroorlog in 1651 naar de kust om naar Frankrijk uit te wijken. Hij wordt hierbij geholpen door de gevreesde ridder, graaf Davolisch. Onderweg ontmoeten zij veel vijanden, onder wie ook de ver loofde van een van Cromwells offi cieren Graaf Davolisch, bijgenaamd „The Moonraker", wordt verliefd op haar en trouwt haar. Hij levert felle gevechten met zijn vijanden, terwijl Charles per schip ontkomt. Verder vertoont Luxor nog: „Sap phire". (B). Grand vertoont deze week: „Her- clues en de koningin van Lydië (Cl) met o.a. Steve Reeves en Sylvia Koscina. Hercules, de dappere held. vergezeit Odysseus op zijn tocht naar Thebe. Onderweg valt een kwaad aardige reus de twee reizigers aan. Er komen nog tal van gevechten, waarvan de kennismaking met de wrede koningin van Lydia wel het hoogtepunt is, voordat Hercules uiteindelijk als groot overwinnaar uit het strijdperk treedt. Verder nog de film: „Grafin Ma- riza" (A). KATHOLIEKE FILMKEURING. A: voor alle leeftijden; B: personen boven de 14 jaar; Cl voor 18 jaar zonder voorbeheid; C2 voor 18-ja- rigen met enig voorbehoud; C3 voor 18-jarigen met voorbehoud; D: ontoelaatbaar. 55 55 (Van onze correspondent) Zoals bekend is, werd in Nieuw-Gui- nea de eerste politieke partij opgericht. Tijdens de plechtigheid werden de doel stellingen uiteengezet door de heer F M. Kirihiro, die de Nederlandse rege ring verweet, dat ze het gouvernement van Nieuw-Guinea niet in staat stelt buitenlands kapitaal aan te trekken. Frits Kirihiro studeert aan de Leidse universiteit ,Niet-westerse sociologie". In het begin van dit jaar slaagde hij voor het propaedeutisch examen „Of, zoals ze het in Leiden deftig zeggen, het kandidaats I vertelde hij ons, toen wij vernamen, dat .lij naar huis terug keerde voor een half jaar verlof. Deze beloning zal hem in staat stellen de ontwikkeling van zijn geboorteland gade te slaan, die hij sinds 1955 alleen maar van brieven kent. Hij heeft in Zutphen het HBS-A diploma behaald. De over gang was natuurlijk groot, „maa: de Nederlandse taal en mentaliteit kende ik aardig. Het Duits daarentegen bezorg de mij veel hoofdpijn." Hij heeft in Hollandia twee jaar gewerkt bi' het Christelijk Werknemers Verbond. De 25-jarige student vertrouwde ons iestijds tri, dat Nederland opvalt door het feit, dat ledereen er zijn ■igen meninkje op na houdt. De vele politieke partijen, vond hjj ongezond, omdat dit de ontwikkeling zal knnnen belemmeren. „Er wordt dan te veel gepraat Het „bruin worden" vond hij in het begin „gek" Hij begreep niet, waarom de mensen op strand of waar ook, in de zon gaan liggen. Over de Monte Carlo-speelholen, die hij tijdens een vakantie heeft bekeken, meende hij: „Al het met de Westerse cultuur die kant uit moet Over de menselijke vrijheid i.v.m. de politieke partij was hij kort: „Dit is betrekkelijk Men kan tegen Ame rika toch ook niet zeggen wat men zou willen Een staat De ontwikkeling van Nieuw-Guinea had uiteraard zijn grootste belang' tel ling. Zijn ideeën hierover getuigen van een gezonde opvatting: „Bepaalde ge bieden moeten volkomen ontwikkeld worden. Alle inwoners ongeveer 1 mil joen, dienen daar te worden samenge bracht. Van hieruit kan dan het verdere land in ontwikkeling worden gebracht. Ik geloof wel, dat er op de duur een staat Nieuw-Guinea moet komen: het Nederlandse en Australische deel dus samengevoegd Een overdracht van Nieuw-Guinea aan welk land ook wijst de j<Dnge student absoluut af. Frits Kirihiro zal de geschiedenis in gaan als ,,de eerste Papoeastudent in Nederland." Dat wij later zijn naam nog vaak zullen tegenkomen is wel ;eker. Een eerste stap heeft hij nu reeds op de politieke ladder gezet. Hij is een fervent tegenstander van de rassendiscrimina tie. Zijn geestigheid, scherpe opmer kingsgave en scherpe analyse zullen hem in zijn politieke loopbaan zeer ze ker van grote steun kunnen zijn en een goede basis vormen \oor zijn taak in de gezonde ontwikkeling van Nieuw- Guinea. De heer Kenneth H. Vanderford is een 51-jarige Amerikaanse taalgeleerde. Hij woont in Spanje en lijkt als twee druppels w«.ter op de grote Amerikaan se schrijver Hemingway. ,,Wy lijken op elkaar, zelfs in een goed verlicht vertrek en ik heb al duizenden handte keningen moeten zetten om de auto- grammenjagers te plezieren", zegt Van derford. Beiden hebben zij een peper-en-zout- kleurige baard, zij zijn allebei dol op stieregevechten en zij dragen dezelfde soort pet. Maar Vanderford geeft toe dat Hemingway met dit alles het eerst was. Vanderford kwam verleden jaar in Spanje wonen, zonder baard en zonder pet. ,,Ik begon mijn baard te laten staan en toen ik op een dag in Pamplona in een café zat tijdens een stierenvechters festival. begon de pret. Hemingway was in dezelfde plaats en zat in een café aan de overkant van de straat. Drie Amerikaanse toeristen kwamen bij mijn tafeltje staan en vroegen mij heel be leefd om mijn handtekening. Wel, ik kan alles weerstaan, behalve verleiding. Dus zette ik mijn eerste Hemingway- autogram. En dat doe ik nu nog. Ik vertel de mensen altijd dat ik Heming way niet ben, maar nooit is er iemand die mij gelooft." Vanderford heeft onlangs drieduizend foto's van zichzelf laten drukken met de volgende opdruk: „Iedereen in de ze liefelijke wereld lijkt een beetje op iedereen Kenneth H. Vanderford". ,,De mensen nemen dan zo'n foto in de hand, lezer wat er op staat en vragen: wanneer komt er weer een boek van u uit, meneer Hemingway?" De heer Vanderford heeft overigens zijn nut wel bewezen. In het begin van deze maand werd hij gesignaleerd temidden van de toeschouwers bij een stierege vecht in Malaga. Dat was juist op de dag dat geruchten over Hemingway's plotselinge dood de ronde deden. Toen men Vanderford had zien zitten, waren de geruchten meteen de kop ingedrukt. (Advertentie) De bewoners van west-Zeeuwsch. Vlaanderen, maar vooral van Sluis, zul. len op zaterdag 27 augustus een zeld- zame karavaan kunnen bewonderen, die datum starten te Knokke meer dan 60 wagens uit het begin van het auto- tijdperk. waaronder vehikels van 1903 Deze autoshow, georganiseerd door de Veteran Car Club de Belgique maak eerst een reis langs de kust, waarn ze tussen vijf en zes uur op de mark van Sluis wordt verwacht. De hee Van der Plasse, die ook een vierta vooroorlogsche wagens bezit, zal ee of meer wagens op de markt tentoon, stellen. Alle deelnemers zullen hier van Hollandia een blijvende herinnerin; in de vorm van een souvenir krijgen aangeboden. De secretaris-generaal van de central! commissie van voorbereiding voor he' algemeen concillie, mgr. Pericle Felir heeft tijdens de zomercursus van Milaanse universiteit verklaard, dat I oecumenisch concilie in oktober zal ginnen en in december zal wi len gesloten. Deze verklaring v:„ mgr. Pericle, gecombineerd met uitlating® van Paus Johannes zelf, rechtvaardig: de veronderstelling, dat het algemee: concilie in oktober 1962 zal beginnen et in december van hetzelfde jaar afge lopen zal zijn. Mgr. Felici deelde verder mee, dat* Paus de vele benoemingen voor a diverse commissies van voorbereidir;, einde deze maand zal afsluiten. Tets Kerstmis verwacht hij, dat de vooif# len voor het concilie gedrukt zullen:.: Deze voorstellen der bisschoppen, ra de katholieke universiteiten en van it Romeinse congregaties, zullen tien boek delen omvatten. tWTW 4Hmn,. Enkele seconden nadat het bevel de lancering gegeven was, is gisten op de vliegbasis Vandenbergh in c Amerikaanse staat Californië een cor binatie van de raketten Thor, Able Star geëxplodeerd. De raketcombina moest een aardsatelliet, genaamd dekker XIV", in een baan rond aarde brengen. De explosie deed zich voor in eerste fase van de lancering. Enkele minuten na de explosie op vliegbasis Vandenbergh werd op Ca; Canaveral een Koerier la" comm" catiesatelliet gelanceerd. Twee minu na de start explodeerde ook de rake' combinatie welke deze satelliet in baan om de aarde zou brengen. Was de „Ontdekker XIV" een V" kenningsatelliet met wetenschappeli; instrumenten aan boord, de „Koer la" was een radiosatelliet, voorzien v opnemers, ontvanger, zender en and' relayeer-apparatuur. MIDDELBURG Abdij 7,45, 8,45 en 9,45 uur Klank- 4 lichtspel Molenwater 8-10 uur Concert City 8 uur The geisha boy, a.l. Electro 7 en 9.15 uur Tarzan en t" vijanden, 14 j. DOMBURG Badpaviljoen 9 uur Dansen HULST Stadhuis 10-12 en 2-6 uur Tentoon*" ling schilderijen van de 17e eeu«1 meesters Cornells en Paulus de Vol OOSTBURG Ledcl 8 uur Rozen voor moeder, i TERNEUZEN Luxor 8 uur Kop op, borst vooruit, s SAS VAN GENT Olympia 8 uur De Vikings VLISSINGEN Alhambra 8 uur Hopla Conny, al Luxor 8 uur Flitsende degens, W GOES Grand 8 uur Hercules en de konitt' van Lydië, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur Rozen voor moeder, TERNEUZEN l uxor 8 uur Kop op, borst vooruri Concertgebouw 8 uur De slavent vaan, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Het lachkanon v infanterie AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur TeC"' schlagerparade, a.l. CLINGE Cinema van Dijck 7.30 uur De KOEWACHT ,J P. v. Hove 3 uur Staande wip sein*, A. de Schepper 3 uur Staande schieting HULST Stadhuis 10-12 en 2-6 uur Tentoon-- ling schilderijen van 17e eeuwse ters Cornelis en Paulus de Vos. Bioseoopgebouw 8 uur Comanche. VLISSINGEN M Concertgebouw 8 uur Teenagers A', rican stereo dancing by candle 'c Bellamypark Concert door Cresenu Alhambra 7 en 9 uur Hopla Conny. Luxor 7 en 9 uur Flitsende degens. DOMBURG „j. Badpaviljoen 9 uur Dansen; 7.30-» Kinderbal GOES t J. Barends 1.30 uur Schieting Jee Beieren Grand 7 en 9 uur Hercules en ningin van Lydië ODDELBURG City 8 uur The geisha boy. Electro 7 en 9.15 uur Tarzan e» vijanden, 14 1. OSCHKAPELLE A. Stallaert 3.30 uur SchietWI

de Stem | 1960 | | pagina 2