L0EM0EMBA ZEGT VERTROUWEN IN HAMMARSKJOELD OP Alleen zwarte troepen naar Katangaéén van vijf eisen Bemande maanraket i V.S. in voorbereiding Rus uit V.S. uitgewezen, Amerikaan uit Hongarije DROEVE LIJST VAN DODEN IN WEEKEINDE VOL ONGELUKKEN Ik zal alles doen om zijn leven te reddenbelooft advocaat vader Powers Vuurdood voor oudies 0 3 Uittocht van Russen uit rood China Belediging van Vorstenhuis Zwitsers remmen toevloeiing geld uit buitenland CONGRES IN STOCKHOLM STAKING BIJ WERKSPOOR Bij één botsing 38 wezen Ouders hielden kind gevangen I Duik riaar schat I jvan 100 miljoen j Kleuter viel.... in veilige armen AN DEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Belgische troepen verlaten Katanga Verwachte Sovjetstunt bleef uit Westelijke wind Lifters overvielen automobilist Polen vierde Maria ten Hemelopneming Geheimzinnige babyziekte 100e JAARGANG No. 23444 Voor God, Koningin en Vaderland c fit gewicht, ex- ir kg geschat nmeren 45.36, soig- on slacht. tot 4.10 per kg tok- en melk- 15 vette varkens 30. extra vlees ew., slachtvlees- lees tot 1.55 per .551.57 per kg lek op levering gen en lopers, 52 p. st.. lopers teugen geen no. iten, pry,'.en als en melkgeiten i. 120 paarden, p. St., extra bo rden en veulens tot 2.55 per kg lere slachtpaar- schat slachtgew. tuks. Overzicht: ag was een goe- Gebruiksrunde- evoerd, w.o. een groot deel lich- or fok en weide- tkoeien iets min- r de prijzen in- .veekse notering, iets afbrokkel- in ook de token- oudend verhan- I de ruime aan- fdragend fokvee t prijzen hielden goedsoortige die- I iets flauwere F verkoop. Op de handel best en logere prijs over I lijke goede aan- !i en flink prijs- mmeren: bij iets ge aankoop voor e prijzen. Paar- van goedsoortige el en aantrekken- tiandse pennies oral bij de jeugd, werden lang- deld. ug. 1960. Ex il Appels: Early 60-70 17, IID U. IID 26. Ill Grof 8, Stark Earliest 55-65 42. Peren: 75 43, 1 55-65 35, Fijn 21, Précoce I 55-60 30-31. I 55-60 35, II 50-55 0 sept, a-s- 3.maakt i« >e winnaar uitslag ia iend. Ug Sla 12—16, Bil 13—24, afw. imers 8—16, witte lderij 2-7. kroten 4. bintjes bonken Eigenheimers 14.1 toksnijbonen 25— 54, Saxa II 25, 1 4—10, sav. kool 1015, rabarber B 40—48, C 20—30 omerappel II m 36. IID 22—34. III 25—27, Yellow •25. Zigeunerin II 41, IID 19—20, III -20. Clapp's Fa- grof 24—27v Jut- écose de Trévoux 50 22.4—23. II 60 12—15, III grof 17 Bruine herenpeer -18, Belle de Lou- f. 7480, Reine lington F. 52—64, amen doosje 20— Rheinfelden 360 13), Straats- xau 599 15), I), Mannheim 466 7), Mainz 388 9), Kaub 320 ver.), Koblenz 306 15), Ruhrort 465 18). Nijmegen 360 i-r 13). Eefde venter 279 23), Visé 4961 <4- 11), 9). Belfeld 1089 de sluis 505 (+4). Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J, M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. BurëaTvö^Uzëëuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 35) De minister-president van Kongo, Loemoemba, /egt in een gisteravond in Leopoldstad gepubliceer de brief aan de secretaris-generaal van de V.N., ïfammarskjoeld, dat „regering en volk van Kongo geen vertrouwen meer in de secretaris-generaal hebben". Loemoemba dringt er in de brief op aan lat de Veiligheidsraad neutrale waarnemers uit veertien landen naar Kongo zendt om de „onmiddel lijke en algehele uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 14 en 20 juli en 9 augustus te verzekeren". Marokko, Tunesië, Ethiopië, Ghana, Guinee, de Verenigde Arabische Republiek, Soedan, Ceylon, Liberië, Mali, Birnia, India, Afghanistan en Libanon moeten deel uitmaken van de commissie, eist Loemoemba. PATRICE LOEMOEMBA ...Kongo heeft geen vertrouwen meer in Hummarskjoeld... Een Joegoslavisch journalist, werk zaam te Peking, heeft buiten de cen suur om bericht dat de Russische des kundigen in steeds groter groepen com munistisch China verlaten. Ook uit Franse bronnen zijn dergelijke berichten doorgedrongen tot in Londen. Treinladingen Russische deskundigen zijn vertrokken uit Peking, Sjanghai en de provincies. De officiële verklaring die voor deze massale aftocht was, dat ,,de contracten van de Russen verstreken waren en dat zij gerepatriëerd werden om plaats te maken voor opvolgers". Maar, aldus de correspondent van ,,Borba", er doen in Peking ook andere lezingen de ronde. In communistisch China werkten enkele duizenden Russen als adviseurs in de industrie, of als instructeurs voor de opleiding van Chinezen. Het regime van Peking heeft zich moeite getroost ervoor te zorgen dat de Russen zich niet buiten hun werkterrein begeven en uitsluitend technisch (of agrarisch) ac tief zijn. Er is sprake van dat uit Rusland al daar opgeleide Chinezen in haast even grote troepen onderweg zijn gegaan naar communistisch China. Waarnemers in Belgrado wezen erop, dat de officiële pers van Moskou kort geleden herhaaldelijk kritiek heeft ge uit op China's ideologische opvat tingen. Zij herinnerden er aan, dat in 1948, toen Zuid-Slavië uit het com munistische blok werd gestoten, tal van Russen, die in Zuid-Slavië werk zaam waren, plotseling vertrokken onder het voorwendsel dat hun con tractstermijn afgelopen was. In Leopoldstad werd verwacht dat Hammarskjoeld maandagavond per vlieg tuig naar New York zou gaan om op een vergadering van de Veiligheidsraad verslag uit te brengen over zijn onenigheid met Loemoemba over het gebruik van de VN-strijdmacht in Kongo. De minister-president verzocht Hammarskjoeld echter zijn vertrek 24 uur uit te stellen zodat een Kongolese regeringsafvaardiging mee naar New York kan vliegen. In zijn brief herhaalde Loemoemba dat de troepen van de Verenigde Naties .moeten samenwerken met de centrale regering en het Kongolese leger om de afscheiding van Katanga ongedaan te maken". Hammarskjoeld zei in zijn antwoord dat de VN-troepen zich op geen enkele wijze in de binnenlandse aangelegenhe den van Kongo mogen mengen. Haar enige taak bestaat uit handhaving van de orde en naleving van de resoluties van de Veiligheidsraad. Verder zei Hammarskjoeld dat Loe- moemba's beschuldiging als zou de se cretaris-generaal zich volledig hebben neergelegd bij de eisen van de Belgen, zoals die door Tsjombe zijn geformu leerd, „ongegrond en ongerechtvaardigd" is. Loemoemba sprak in zijn brief over .manoeuvres die bestaan uit het zenden van militairen uit Zweden waarvan de sympathie voor de Belgische koninklijke familie welbekend is". Hij somde vijf eisen op: 1) Het Kon golese leger moet onmiddellijk de bewa king op zich nemen van alle vliegvelden die thans onder bewaking van de VN- strijdmacht staan; 2) onmiddellijk moe ten niet-blanke VN-troepen en Kongolese troepen naar Katanga worden gezonden 3) alle niet-Afrikaanse troepen moeten vliegtuigen ter beschikking van de Kon golese regering stellen voor het vervoer van Kongolese soldaten en burgers, -n 5) de Verenigde Naties moeten onmid dellijk alle beslag nemen die Belgen aan opstande lingen in Katanga hebben uitgereikt, en overdragen aan de Kongolese regering. Niet te vretrouwen Gilsteren zijn de eerste vliegtuigen van de Belgische luchtmacht met aan boord troepen die uit Katanga worden teruggetrokken, uit Elizabethstad ver trokken. Het vertrek werd door Euro peanen met zeer gemengde gevoelens gadegeslagen. Met vliegende vaandels en de bajonet op het geweer marcheer den de Belgische militairen langs het terras van het vliegveld, dat vol blanken stond. Tussen de directie van de Zwitserse Nationale Bank en die van de toon aangevende Zwitserse banken en bank verenigingen hebben besprekingen plaatsgevonden over de ontwikkeling op de Zwitserse geld- en kapitaalmarkt in verband met de grote toevloed van geld uit het buitenland, die in de afgelopen weken een hoogte van bijna 1 miljard Zwitserse frank heeft bereikt. In een communiqué wordt medege deeld, dat de bank met het oog op de gevaren, die de verdere conjunctuur ontwikkeling van Zwitserland bedreigen, aan de banken en bankinstituten heeft voorgesteld onmiddellijk een overeen komst te sluiten inzake het tegengaan en verminderen van de toevloeiing van wapens en al de munitie in [buitenlands geld. INDIA zal er voor zorgen dat Goa de Portugese enclave in India van de buitenlandse koloniale overheersing wordt bevrijd, heeft Nehroe gisteren ge zegd. OVER ENKELE JAREN zal Rusland de grootste diamantproduktie van de we reld hebben, zeggen Sovjetdeskundigen. Men is in Siberië, dicht bij de poolcirkel, met de exploitatie van diamanthouden- de lagen begonnen. HET BESLAG dat in 1940 op Duitse eigendommen in het toenmalige Neder lands Indië werd gelegd is door de In donesische regering opgeheven. IN CHILI is een nieuwe reeks aardbevin gen geregistreerd, waarbij vele gebou wen in Valdivia en Talca het opnieuw zwaar te verduren kregen. DE V.S. hebben plannen om op de Phlip- pijnen raketbases in te richten, heeft de Philippijnse minister van oorlog ver klaard. BIJ EEN schietpartij bij Durban, Zuid- Afrika, zijn twee negervrouwen gewond, toen een aantal negers een politiebureau bestormde. ROND JAPAN en de Philippijnen woe den weer zware tropische stormen, die gepaard gaan met ernstige overstromin gen. In beide landen zijn vele slacht offers gevallen. EEN AMSTERDAMSE melkboer, die tij dens een roekeloze inhaalmanoeuvre een botsing met een motor met zijspan ver oorzaakte, waarbij een driejarig kind dodelijk verongelukte is gisteren tot zes weken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging veroordeeld. Het Amerikaanse nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft te Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama een lezing van de raket- deskundige dr. Von Braun gepubliceerd waarin wordt gezegd dat er plannen bestaan voor een krachtige viertraps „Saturn'-raket die de voorloper kan worden van een bemand ruimteschip naar de maan. Er wordt thans gewerkt aan een „Saturn"-raket met drie trappen waar mee in 1964 de eerste proeflancering kan worden gedaan. Deze drietraps- versie zou in staat zijn tot een zachte landing op de maan. Zij zou een nuttige lading van ongeveer tien ton in een baan om de aarde kunnen brengen en een lading van 500 tot 1.000 kilogram naar de maan kunnen vervoeren. De meeste, prestaties van de drietrapsversie worden door de vierde trap verdubbeld, aldus Von Braun. Von Braun zal de lezing vandaag te Stockholm houden op de bijeenkomst van het internationale congres voor ruimtevaart, dat daar gisteren begon nen is. Naar aanleiding van dat congres is al druk gespeculeerd over mogelijke ruimtestunten van Russische en Ameri kaanse zijde. Toen men de bekende Sovjet-ruimtegeleerde Sedov vroeg Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond, Z opgemaakt maandagavond 23.15 uur. t Perioden met zonneschijn maai ook plaatselijk enkele buien. Matig* wind en langs de kust vrij krach tige westelijke wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets hoge) Verwachting van het Belgis* weerkundig instituut: Afwisselen J zwaar bewolkt met opklaringen onweerachtige neerslagvlagen. Lich verbetering. Maximum temperatu" van 18 tot 21 graden. Vandaag: zon onder 20.02 uur; ma onder 15.45 uur. Morgen: zon op 5.2 uur; maan op 0.57 uur. De vervanging van de Belgen door VN-eenheden gaat geleidelijk. De eerste detachementen waren Zweden, daarna volgden Marokkanen, Ethiopiërs en waarschijnlijk zullen ook Ieren naar Katanga gaan. Op de Belgische bases Kamina is de commandant van de VN-macht, kolonel Von Horn uit Zweden, onderhandelingen met de Belgen begonnen over de terug- ti-ekking. Nadat een groep Katangese gendar men een menigte betogers had ver spreid lieten de VN-legercommandanten weten dat zij zelf wel zouden zorgen voor de veiligheid van Hammarskjoeld en de overige functionarissen. Intussen vertelde Tsjombe gisteren dat hy Loemoemba, als deze naar Katanga waagde te komen, zou laten arresteren. Hij is niet van plan met hem te praten. Hij is niet te vertrou wen, zei Tsjombe. Hij verklaarde ook bereid te zijn een Kongolese federatie te vormen waarin belangrijke diensten centraal geleid zouden worden. De premier heeft, onverstoorbaar als altijd, de keizer van Ethiopië uitge nodigd een bezoek aan Katanga te brengen. Uittocht Uit de provincie trekken steeds meer Belgen en andere Europeanen weg. Van de 4500 blanken in Boekavoe zijn er slechts 700 over. Van verscheidene plaatsen worden ongeregelheden ge meld, waarbij slachtoffers vallen. goudbezit van de Centrale Bank, dat voor de Belgen naar een neutraal land zou zijn overgebracht, in afwachting van een minnelijke schikking tussen beide landen. Ook moet er een nieuwe geldeenheid in Kongo gecreëerd worden. Frans Kongo Sinds gisteren telt Afrika een nieuw onafhankelijk land de republiek Kongo, het voormalige Frans Kongo. Tijdens de plechtigheid van de overdracht werd het Franse bestuur zeer geprezen. De Gaulle werd de architect van de soeve reiniteit genoemd. De politie van Joliet in de Amerikaan se staat Illinois heeft een vierjarig jongetje bevrijd dat door zijn ouders, de familie Escamillia, opgesloten werd gehouden in een donkere kamer. Buren die vaak een kind hadden horen huilen zonder te weten dat de Escamil- lia's behalve drie dochtertjes ook nog een zoon hadden, waarschuwden de politie. Deze trof niemand thuis, maar verschafte zich met geweld toegang en vond het jongetje in een achterkamer op de eerste verdieping. Het had geen kleren aan, was sterk ondervoed en had alleen een mat om op te slapen. Zijn eten kreeg hij, naar het schijnt toege schoven door een klep in de deur. De kamer was geheel vervuild, terwijl de rest van het huis netjes was. Het kind is nu overgebracht naar het ziekenhuis. De vader is onder arrest gesteld. Misschien heeft een oud Mexicaans- Indiaans gebruik om kinderen met een gebrek voor de buitenwereld verborgen te houden, een rol gespeeld. De jongen heeft een hazelip. De Russische advocaat, Mikhail Gri- nev, die aangewezen is om de Ameri kaanse vlieger G. Powers te verdedigen tegen beschuldigingen van spionage, heeft gisteren met de ouders en de vroinv van zijn cliënt, die in Moskou aangeko men zijn, gesproken. „Ik zal mijn uiterste best doen om voor Powers' leven te vechten", zo ver klaarde hij tydens zijn eerste ontmoeting met de vader van Powers. Na deze ont moeting had Grinev een onderhoud met mevrouw Barbara Powers. Eerder op de dag had Grinev de Ame rikaanse advocaat, Alexander Parker, die Om het goud In Genève zijn Kongo en België finan ciële besprekingen begonnen. Het be langrijkste onderwerp van gesprek is het Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Russische eerste ambassadese^re- taris Valentin Ivanof de V.S. moet ver laten, omdat hij „de normen van diplo matiek gedrag in grove mate heeft over treden". Hij had „grote sommen geld" aan een Amerikaanse burger, Roger Foss, gegeven, opdat deze werk zou krij gen. by een Amerikaans regeringsbureau. „wanneer Rusland de eerste bemande satelliet ging lanceren" glimlachte de Rus slechts. Maar iedereen verwachtte ter ge legenheid van de opening van het congres een opmerkelijke Sovjetstunt op ruimtcvaartgebied. Larsson, een vroegere medewerker van Von Braun, gaf openlijk uiting aan die verwach ting. Maar de maandag ging voorbij zonder dat de Russen het verwachte i „schot" losten. Maankaarten De 39-jarige Ivanof kwam drie jaar geleden naar Washington, waar hij pers aangelegenheden van de Sovjet-ambas sade behandelde. Tevoren had hij deel uitgemaakt van het secretariaat van de V.N. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft voorts bekendge maakt, dat een Hongaarse militaire atta ché toestemming om naar zijn post in Washington terug te keren is geweigerd. De betrokkene is kolonel Karoly Laszlo. Hij zou herhaaldelijk in correspondentie en contacten met Amerikaanse firma's, organisaties en particulieren zichzelf niet genoegzaam bekendgemaakt hebben en voorts getracht hebben exemplaren te bemachtigen van verschillende publika- ties. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken is bereid een verzoek van de Hongaarse regering, een nieuwe militaire attaché te benoemen, in over weging te nemen. De Amerikaanse militaire attaché in Hongarije, kolonel Carl Miller, moet vrijdag a.s. het land verlaten. Een «oordvoerder van het Amerikaanse gezantschap verklaarde, dat de Hon gaarse autoriteiten geen reden voor deze uitwijzing hadden gegeven. Hij v ermoedde dat het een wraakoefening is voor de kwestie-Laszlo. In Washington is bekendgemaakt dat cr ten behoeve van de toekomstige landing op de maan al speciale maan kaarten zijn gemaakt, waar de gebieden aangegeven staan waar de landing zal kunnen plaats vinden. Bij de N.V. Werkspoor te Utrecht gisteren een staking uitgebroken, wegens moeilijkheden die ontstaan zijn naar aanleiding van de loonsituatie. Er zijn onderhandelingen gaande. De directie van Werkspoor wenste zich niet uit te laten over de omvang van de staking. Vrijwel het hele bedrijf, dat 2500 a 2600 man telt, heeft gisteren vanaf 9 uur stilgelegen. Het administratief per soneel nam geen deel aan de staking. Het aantal stakers wordt geschat op een kleine 2000. Het bezoek van een minister van de V.A.R.. dat vandaag aan het bedrijf zou worden gebracht, moest door de staking worden afgelast. Neen, dit is geen verkeersramp twee.latie genomen. De beste manier om stokoude trams, die al sinds 1902 door de oude karren op te ruimen vond de Bonn hebben gereden, zyn uit de circu- trammaatschappyen door er de vlam in te jagen. Ze branden lekker Twee jongelui van ongeveer 19 jaar oud hebben de bestuurder van een auto beroofd, die hen een lift gaf. De heer J. O. uit Weesp zag de jonge lui staan op de grens van Amsterdam en Diemen. Zij zeiden naar Hilversum te willen, waarop de heer O. aanbood hen tot Weesp te brengen. De jongens namen dit aanbod aan. In Weesp ge komen bij het huis van de heer O. vroegen de jongelui of zij nog even wat mochten drinken. Binnenshuis gaven zij hun gastheer plotseling een duw en be dreigden zij hem met een mes en een ploertendoder. De heer O. werd ge dwongen zijn portefeuille met dertig gulden af te geven, doch kreeg niette min een steek in de hand met het mes. Hij vluchtte zijn huis uit en waarschuw de de politie. Toen men kwam kijken, waren de jongens verdwenen. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de jongens. Een lang weekeinde hebben we achter de rug en weer is daar de droeve, ditmaal wel bij zonder lange lijst van ongeval len waarbij doden en gewonden vielen. Zowel in ons land als in bet buitenland kwamen vele mensen die ontspanning zochten om het leven. De 55-jarige wielrijder J. v. d. Mey- den uit Boxtel werd op de weg Eind hoven - s-Hertogenbosch aangeredc door een auto, waarvan de bestuurde; doorreed. Het slachtoffer is daarna op lieuw aangereden door een later pas -erende auto. De bestuurder had d. •p de grond liggende man niet gezier Tij was toen waarschijnlijk al dood. In Bergum kwam de 5-jarige Freel d. Wal onder een achteruitrijdend; roente-auto. Het kind was op sla iood. Een 68-jarige fietser. W. A, Ber :er uit Leiden, verloor tijdens eet .etstochtje met zijn vrouw het leven •jen hij tijdens onvoorzichtig overste ken door een auto gegrepen werd. F.en botsing tussen twee bromfietsers kostje het leven aan de 40-jarige me vrouw D. van Hoorn uit Rotterdam. In dezelfde stad kwam ook een kind om het leven; de 6-jarige Anne Maria Don ker werd aangereden door een autobu? mi werd zo ernstig gewond dat zij ir iet ziekenhuis overleed. De 23-jarige K. Wolsink uit Gaan :eren is bij Doetinchem om het levei ckomen toen hij met zijn motor tegei cn boom reed. Een duopassagier wer- vaar gewond. Bij de Amerikaanse stad Reading s een verschrikkelijk verkeersonge uk gebeurd dat aan negen mensen het leven heeft gekost. Door dit on geluk hebben 38 kinderen hun moe der verloren. n Engeland, in het centrum van de Tad Lyme Regis, is een vrachtauto vaarin 33 padvinders zaten van de weg geraakt, ramde vijf auto's en kwam tenslotte tot stilstand. Er waren twee doden, waaronder een driejarig meisje en dertien gewonden. De bestuurder kreeg een shock. In Frankrijk kwamen zeven mensen om het leven (ook hierbij was een kind, een 8-jarig meisje), toen een klei ne boot op de Doubs, onder Villers le Lac, omsloeg. Het schip voer op een baken. In paniek sprongen de passa giers, bijna allemaal toeristen, over boord, in zeer diep water. Zes doden vielen er op de autoweg bij Kaiserslautern in Duitsland, toen twee auto's in volle vaart in botsing kwamen nadat een der wagens plotse ling op de verkeerde rijbaan zwenkte. In beide auto's vielen drie doden. Vier inzittenden konden worden gered. Bij •en verkeersongeluk in Oost-Duitsland - een auto reed tegen een boom erloren twee mensen het leven. Twee jonge Duitsers werden gedood jen hun sportvliegtuig in een weiland eerstortte. Kabel brak Een ander tragisch ongeluk werd ge meld uit Napels, in Italië, waar de gon del van een kabelbaan meer dan 15 meter omlaag stortte op de berghelling. Hierbij vielen vier doden. Het waren personeelsleden van de baan. Juist te voren had de kabelbaan veertig toeris ten naar de 1100 meter hoge berg Faito gebracht en de gondel keerde nu terug om een volgende groep op te halen. De kabel bleek te zyn gebroken. Meer dan een kwart miljoen Polen hadden zich gisteren verzameld voor het klooster Jasna Gora in zuid-Czestocho- wa om de feestdag van Maria Hemel vaart te vieren. Zij werden gezegend door Stefan kardinaal Wyszynski, primaat van Polen. De massale opkomst was te danken aan het feit dat deze feestdag op een maandag viel, waardoor de Polen een lang weekeinde hadden. Het bedrijfs leven en de industrie in geheel 'Polen stonden nagenoeg stil. Kardinaal Wyszynski liep een groep pelgrmis aan de rand van de stad tege moet en wandelde terug, terwijl hij Poolse hymnen met de pelgrims mee zong. De vorige dag had hij in zijn preek de gelovigen herinnerd aan hun plichten jegens de kerk en de Maagd Maria, koningin van Polen. Mevrouw Powersechtgenote van de U-2 piloot Francis Powerswordt bij haar aankomst in Moskou door een radioverslaggever geïnterviewd. met de Powers was meegekomen, ver teld, dat hij enkele uren met zijn cliënt had doorgebracht. Grinev vroeg vader Powers hoe het met zijn vrouw ging. De oude mevrouw Powers was naar Moskou gegaan on danks een hartkwaal. Oliver Powers vroeg Grinev om aan zijn zoon te ver tellen dat haar gezondheid slecht was. Hij vroeg Grinev wat hij moest doen om een ,,vader-tot-vader" ontmoeting met Kroestjev te kunnen hebben. De Russische advocaat zei dat Powers via de gewone "kanalen een verzoek moest in dienen en daarop ook antwoord zou krij gen. Powers heeft dat meteen gedaan. Gebalde vuisten Voor het kantoor van Grinev stond een menigte van ongeveer 300 Russen toen de Powers daar op bezoek waren. Twee jonge Russen schudden de vuist naar de Powers toen zij uit het kantoor tevoorschijn kwamen. Maar de andere Russen schenen slechts nieuwsgierig te zijn. Het was de eerste maal dat het Russische publiek de aanwezigheid van de familie Powers in Moskou opmerkte. De aankomst van de Powers was niet door de Russische pers bekendgemaakt. Toen de familie uit het gebouw kwam was de straat bijna half vol Russen. Eén riep; „Als je ons vliegtuigen zendt, zul len wij ze neerschieten". Geiveigerd De Verenigde Staten hebben tot nu toe viermaal bij de Russische autoriteiten een verzoek ingediend opdat een lid van de Amerikaanse ambassade te Moskou toestemming zou krijgen de gevangen genomen piloot Powers te bezoeken. Dit is tot nu toe steeds geweigerd, ondanks het bestaan van een in 1933 gesloten overeenkomst tussen Amerika en Rus land, waarbij werd bepaald, dat indien een staatsburger van een van de beide landen in het andere land zou worden gearresteerd, een lid van de ambassade „onverwijld" vergunning zou ontvangen om de gevangene te bezoeken. Binnenkort zal een poging worden Z worden gedaan tot berging van het Z schip „Grosvenor" dat 178 jaar ge- Z l leden op 4 augustus 1782 met Z naar schatting voor honderd miljoen J gulden aan goud en edelgesteenten bij de kust van Pondoland (Oost- kust van Zuid-Afrika, ten zuiden van Durban) zonk. I Duikproeven van een Kaapstadse I duiker, Paul Beneke, analyses en Z Z meningen van allerlei deskundigen 5 hebben aangetoond dat het schip nog J J in betrekkelijk goede toestand ver- J keert. Een Canadees syndicaat met een kapitaal van 100.000 dollar is in het leven geroepen om het bergen van de „Grosvenor" te financieren. Tot dusver zijn alle pogingen door Z de eeuwen heen om bij de schatten Z van dit schip te komen mislukt. Z 5 Beneke, een duiker met 30.000 uur Z Z onderwater-ervaring, gelooft dat hy nu de oplossing weet en zal slagen. In een provinciaal instituut voor bui tenechtelijk kinderen in de Italiaanse stad Sabaudia zijn binnen enkele dagen zes baby's kort na elkaar gestorven aan een geheimzinnige ziekte. De baby's, allen beneden het eerste jaar, waren besmet met een vorm van „griep", aldus een communiqué. Een aantal andere van de in totaal vijftig baby's in het tehuis is met de ziekte besmet geweest, maar weer hersteld. Het ziektebeeld ging gepaard met hoge koorts. De 38-jarige Farro Vitale uit New-York, bezig met het vullen van zijn watertankauto, zag plotse ling het glas bezwijken van een venster in een acht verdiepingen hoog flatgebouw en een jongetje voorover vallen. Vitale bedacht zich geen ogenblik cn rende de negen meter die hem scheidde van het huis, juist op ttfd om de tweejarige José Perez van een hoogte van zeven meter in zijn armen op te vangen. Beiden vielen in een kartonnen doos met huisvuil. Het kind had alleen een kapotte lip, Vitale bleef ongedeerd en hervatte zyn arbeid.

de Stem | 1960 | | pagina 1