L0EM0EMBA DOOR ABAKO- MISHANDELD LEDEN Buitenlanders bevelen rebellen Vliegeropleiding niet in Katanga Bij straatgevechten in Leopoldstad Aftreden Belgische regering Tijdelijke vergunning voor sporttoto verleend Overstapje in Rome VARENDE GOUDMIJN OP GEBOORTEGROND „loto s van militaire doelen Moskou wijst luchtvaart attaché van V.S. uit ..Alle federalisten zullen worden gear Ike bereid Kroestjev te ontmoeten EN KWIKKIE KNAPTE AF DAGBLAD VOOR ZEELAND Njagoela hoofd Mijnstaat" van Atlas maakte reuzensprong Koel weer AMERIKANEN LANCEREN .ONTDEKKER' MacMillan sprak met Adenauer Karei Doorman naar Japan NA STAATSGREEP IN LAOS: AMELIA EARHART Vertraging bij salarisverhoging defensie Aan onze ADVERTEERDERS 100e JAARGANGNo. 23441 Voor God. Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg E H. B. Brader J. J. H Mij. Neerlandia A. Bruna Directeur: Hoofdredacteur: Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 DONDERDAG 11_ AUG.1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal. 8.20 per post - f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureauvoor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telef001^2236^6ureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24^ telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 35) Premier Eyskens van België heeft woensdag na een kabinets vergadering van anderhalf uur een bezoek aan koning Boudewijn ge bracht. Uit betrouwbare bron ver luidt, dat de premier de koning ervan in kennis heeft gesteld, dat het land een nieuw regeringspro gram nodig heeft. Naar vernomen wordt willen de libe- rale ministers de coalitie verlaten. Men acht het waarschijnlijk dat de re gering vandaag aftreedt. Het bestuur van de C.V.P. houdt hedenochtend een I spoedvergadering. De socialisten hebben aangedrongen op onmiddellijke bijeenroeping der bei de Kamers. Het bureau van de Belgische socia listische partij heeft woensdag een ver klaring uitgegeven waarin wordt vast gesteld. dat ,,de dubbelzinnige politiek van de' regering op een schromelijke mislukking is uitgelopen". In de loop van de jongste veken is de toestand voortdurend verslechterd, zowel op in ternationaal als op nationaal vlak, zo wordt gezegd. Leden van de Abako-partij in Leopoldstad hebben gisteren hevige straatgevechten geleverd met de politie en met aanhangers van premier Loemoemba. De Kongolese premier werd mishandeld toen hij tussen beide wilde komen. Zodra hij uit zijn auto stapte en bezwerend de armen hief, vielen Abako-leden hem aan. Hij kon zich in elk geval slechts in veiligheid brengen door zo snel mogelijk weer in zijn auto te duiken, die door stenen beschadigd werd. Volgens sommige berichten zou hij alleen een klap hebben op gelopen, volgens andere zou hij ernstiger gewond zijn. De relletjes begonnen toen de politie een overval deed op het partijbureau van de Abako. Politiemannen beschoten het gebouw en sloegen de ruiten in. Enkele vooraanstaande partijfunctionarissen liepen verwondingen op. De Abako is, zoals men weet, de partij van premier Kasavoeboe. Zij heeft zich uitgesproken voor een Kongolese statenbond, zoals de premier van Katanga, Tsjombe, die wil. Duizenden jonge negers bespraken op enige afstand van de relletjes de toe stand. Een verslaggever van Reuter werd gedwongen, de plaats van de on lust te verlaten. Het bericht dat er VN- troepen ter assistentie van de politie werden uitgezonden, is niet bevestigd. Iemand van het Kongolese Rode Kruis vertelde aan de Reuter-verslaggever: „Er is een groot aantal gewonden, misschien wel honderden". Volgens waarnemers was deze schatting echter veel te hoog. De minister van justitie heeft een tijdelijke vergunning verleend Ivoor het gezamenlijk organiseren van een sportprijsvraag aan de Nederlandse Sportfederatie en het comité van Instellingen voor Over- leg inzake Sportprijsvragen. De vergunning geldt tot en met 2 ok tober 1960, of zoveel eerder als de aanhangige wet tot de wijzigingen van de loterij wet in werking getreden. Hef deelnemen aan de sportoto staat open voor personen van achttien jaar en ouder, die in het bezit zijn van een door de sportoto gestempelde registratiekaart. Begonnen wordt met de registratie open te stellen bij sportverenigingen, die lid zijn van een sportbond, aangesloten bij de Nederlandse Sportfederatie. Over de wijze waarop sportverenigin gen de deelnemers kunnen registreren ontvangen zij spoedig bericht via hun sportbond. Voor de registratie is ƒ1,50 door dc deelnemer verschuldigd. De mogelijkheid om ook bij anderen als sportverenigingen de registratie 'er hand te nemen, is in voorbereiding. De reeds in omloop zijnde groene kaarten van de KNVB-toto zijn ook geldig voor de sporttoto. Het lidmaatschap van een vereniging is niet meer verplicht. Dc maximum-inleg bedraagt twee gul- 1 dril. de minimum inleg vijftig cent en de prijs per kolom is 25 cent Er mogen J verder geen kosten aan de deelnemers in rekening worden gebracht. De medewer kende verenigingen ontvangen 4 procent vergoeding, waaruit zij de te maken kos- f ten moeten bestrijden. Gespeeld zal worden om drie prijzen, t.w en eerste prijs voor degene, die 15 punten behaalt, een tweede prijs voor 14 punten en een derde prijs voor 13 KARDINAAL FRINGS, aartsbisschop van Keulen, viert zondag a.s. zijn gou den priesterfeest. BIJ EEN treinongeluk in dc Brazi 1 liaanse staat Ccara zijn 20 mensen om het leven gekomen tweehonderd per sonen werden gewond. IN MOSKOU heeft gisteren de nieuwe Nederlandse ambassadeur, de heer H A Helb, zijn geloofsbrieven aan presi dent Breshhev overhandigd. OP NIEUW-GUINEA hebben de Pa poea's een eerste politieke partij opge richt, dc ..Partem Nationaal". Onge veer 50 Papoea's woonden de oprich tingsvergadering bij. BERT HAANSTRA heeft de opnamen voor zijn nieuwe film, ,,De zaak M.P.". voltooid. Eind september zal de film zijn première beleven. punten. Indien geen deelnemer 15 pun ten behaalt zullen er twee prijzen zijn. De aan een winnaar te betalen prijs zal ten hoogste 50.000 gulden bedragen. In dien daardoor van het bedrag ener prijs klasse gelden overblijven, zal het over blijvende worden toegevoegd aan het bedrag van de overige prijsklasse(n). De spottoto zal voor het eerst worden georganiseerd op 28 augustus 1960. De Amerikaanse luchtmacht heeft met jen raket van het type Atlas een neuskegel een reuzensprong naar de Afrikaanse westkust laten maken. De neuskegel kwam voor de Afri kaanse kust neer na een afstand van 11.250 km te hebben afgelegd. De wegen naar de haard van de on rust lagen bezaaid met stenen. Kongole se politie en V. N.-afdelingen trokken onmiddellijk een cordon rond het huis van Loemoemba. Volgens de berichten van woensdag avond is de toestand in Leopoldstad zeer gespannen. De premier had woensdagochtend tij dens een persconferentie een felle aan val op de federalisten gedaan. Hij zej dat iedereen die de integriteit van de natie in gevaar brengt, zal worden gearres teerd. Ongeveer op hetzelfde moment kondig de Josef Njagoela in New York officieel de onafhankelijkheid af van de repu bliek „Mijnstaat". een deel van de pro vincie Kasai. Zelf wordt hij staatshoofd Ngaloela zei, dat de nieuwe republiek een bevolking van 2.200.000 zielen heeft. Bakwanga, die op 275 km van Loeloea- burg ligt, zal de hoofdstad zijn. Ngaloela deelde ook mee, dat hij woens dagavond naar zijn land zou terugkeren via Brussel. „Ik ga mee Premier Loemoemba had dinsdagnacht voor de radio verklaard, dat hij met zijn ministers de V.N.-troepen zou vergezel len bij hun intocht in Katanga. Desnoods zei hij, zullen we voor het vaderland sterven. In dit opzicht kwam zijn zienswijze ongeveer met die van Tsjombe overeen. De Katangese premier gaf namelijk te kennen, dat hij zich liever dood zou vechten dan Loemoemba toegang tot Ka- tanga te verlenen. De Kongolese regering heeft Hammar- skjoeld intussen volledige medewerking toegezegd bij de activiteiten van de Ver enigde Naties. De secretaris-generaal van de V.N. is met Tsjombe in overleg ge treden over bet hoe en wanneer van net binnenrukken der V.N.-strijdkrachten. Van Belgische zijde is gisteren een be roep gedaan op de Belgen in Katanga om op hun post te blijven. In de roerige provincie Kasai blijken zes Tunesische militairen gesneuveld te zijn bij een treffen tussen vijandige stammen. President Eisenhower heeft de Belgen Verwachting van het K.N.M.I tot 5 ï?"?vond' opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Vrij veel bewolking en vooral aan- y.,jell'k regen- Zwakke tot matige "rerwegend tussen zuid en «est. Koel „eer. pachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J Bewolkt met regenvlagen. «find uit het zuidwesten. va»daag: 20n onder 20.12 ïïaan np 22'lfi uur. Morgen: zon op 5.19 uur; maan on- der 11.48 uur. Lichte uur; geprezen om de manier waarop zij met de Verenigde Naties samenwerken. Hij deed een beroep op de regering in Brus sel om te streven naar herstel van de goede betrekkin'gen met. Kongo. Loemoemba heeft beloofd dat de be trekkingen met België hersteld zullen worden als de Belgische soldaten net land hebben verlaten. Van de raketbasis bij de luchtbasis Vandenberg in Caiifornië is woensdag een ontdekker" gelanceerd. Het is de bedoeling deze satelliet na een aantal omwentelingen rond de aarde terug te schieten en hem te bergen. Een aantal eerder ondernomen pogingen om satel lieten na hun reis terug op aarde te krijgen en ze te bergen mislukte. De Indische douane-ambtenaar, die deze week een zakje goud ontdekte aan boord van het onder Liberiaanse vlag varende vracht schip „Ruth Everette", heeft mis schien gedachtdat het een een voudig geval van goudsmokkel zou blijken te zijn. Maar wellicht achterdochtig ge worden door de opwinding die zijn vondst onder de Filippino- bemanning veroorzaakt, snuffelde hij even verder rond. Hij vond nog een zakje, en nog een en een ander, en toen hij zijn collega's ter assistentie riep. haalden ook die uit hoeken en gaten.... goud. Na twee dagen van intensief zoeken is de goudvoorraad, uit wat de douane-autoriteiten nu betitelen als „de varende goud mijn', opgelopen tot 2835 kilogram. De kapitein loopt de kans zijn schip kwijt te raken, omdat het binnenvaren van Indische havens met een dergelijk voor de goud- smokkelingericht vaartuig ver boden is bij een speciale wet. De Amerikaanse luchtvaartatta ché te Moskou, Kerton, heeft op dracht gekregen de Sovjet-Unie te verlaten wegens „handelingen, die in strijd zijn met zijn diploma tieke status". Volgens Tass zijn Kerton en zijn plaats- vervanger MacDonald enige tijd geleden te Koergan, achter de Oeral, aangehou den „terwijl zij bezig waren militaire doelen te fotograferen". „Een film met foto's van vliegtuigen en militaire industriële doelen werd in beslag genomen, evenals verscheidene aantekenboekjes met geheime gegevens" aldus Tass. Kerton zou, toen hij twee jaar geleden te Moskou aankwam, meteen begonnen zijn met een intensivering van net speurwerk naar vertrouwelijke gegevens dat reeds vpor het aan -de Amerikaanse ambassade verbonden bureau van de luchtvaartattaché werd vericht. „Kerton heeft gepoogd toegang te ver krijgen tot plaatsen, waar zich belang rijke militaire en industriële instellingen bevinden. Hij heeft vele reizen onderno men, om geheime gegevens te verkrijgen. Zo is hij te Odessa door een militaire patrouille aangehouden, toen hij bezig was instellingen van de marine te fo tograferen". aldus Tass. Rusland heeft een voormalige presi dentkandidaat uitgenodigd om het proces Woensdag zijn in Bonn besprekingen begonnen tussen de Britse premier Mac Millan en de Westduitse bondskanselier Adenauer. Deze besprekingen, die mogelijk be slissend zullen zijn voor Engelands be trekkingen met de E.E.G., volgen na het overleg, dat president De Gaulle en bondskanselier Adenauer in juli in Pa rijs hebben gepleegd. Aangenomen werd dat Adenauer MacMillan bijzon derheden zou mededelen over een plan, waarover hij overeenstemming met De Gaulle heeft bereikt en dat zou voor zien in regelmatig overleg tussen de Europese landen, de zes E.E.G.-landen en Groot-Brittannië inbegrepen. Waarnemers verwachten dat de be sprekingen te Bonn zullen bijdragen tot een verbetering in de Brits-Westduitse betrekkingen, die in de maanden, voor afgaande aan de mislukte topconferen tie te Parijs, niet bepaald floreerden. Adenauer maakte er in die tijd niet di rect een geheim van, dat hij het Britse standpunt ten aanzien aan het Kremlin te „zacht" vond. Koningin Juliana is woensdag met de twee jongste prinsessen naar Sicilië vertrokken. Bijgaande foto werd ge maakt op het vliegveld van Rome tijdens de overstap"Een vertegen woordiger van de Italiaanse president bood de vorstin een bouquet bloemen aan. (Telefoto) 55 55 Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag meegedeeld, dat het vliegkampschip „Karei Doorman" en de onderzeeboot- jagers ..Groningen" en „Limburg" in de eerste helft van september een niet- officiecl bezoek aan Japan zullen bren gen. De schepen bevinden zich momen teel in de wateren rond Nieuw-Guinea. President Eisenhower heeft gisteren verklaard, dat hij bereid is premier Kroestjev te ontmoe ten, wanneer de Russische pre mier de openingsdebatten van de V.N.-assemblee zal bijwonen. Eisenhower gaf echter duidelijk te verstaan, dat hij een ontmoeting met Kroestjev hoogst onwaarschijnlijk acht. bij te wonen dat op 17 augustus in Mos kou begint tegen Francis Powers. Het is de advokaat Vincent Hallinan, die in 1952 in Philadelphia tot kandidaat voor het presidentschap werd gesteld door de Onafhankelijke Progressieve Partij' Hallinan zelf is van mening, dat de Russische uitnodiging te danken is aan de gunstige studie die hij geschreven heeft over het Sovjet-rechtssysteem na een studiereis van een maand door Rus land. Hij noemde het Russische rechts systeem „humaan en eerlijk". De leider van de staatsgreep in Laos, kapitein Kong Lae heeft via radio-Vietiane verklaard, dat alle buitenlandse troepen het land moe ten verlaten en dat alle buitenland se bases zullen worden opgeheven. Sinds de Geneefse overeenkomst van 1954 die een einde maakte aan de oor log in Indo-China zijn ca. 500 man Franse troepen in midden-Laos gestatio neerd en sinds 1958 assisteren 78 Ameri kanen de Fransen hij opleiding van het Laotische leger. Het bataljon van kapi tein Kong Lae telde tien Amerikanen, die eveneens het land zullen moeten ver laten. Kong Lae oefende gisteren felle (Advertentie) Wereld-pilote verongelukt of... terechtgesteld Hebt u de verbijsterende onthullingen over dit oude luchtvaartmysterie gemist? Jammer! Patricia (Patty) heet een van de hoofdrolspelers in de toekomstige Cefafilm „Kwikkie", die onder re gie van Jef van der Heijden wordt gemaakt. Patty is een kortharige Schotse terrier uit de kennel van de Amsterdammer Löfellman, die het dier gratis ter beschikking heeft ge steld „omdat het toch niet te be talen is". Van de eerste repetities af heeft Patty echter haar eigen naam afgezworen en luistert alleen nog maar naar de naam ,,Kwiek- kie". Tegen het vertrek van de Wil lem Ruys", woensdagmiddag in Rot terdam, moest zij op de LJoydlcMc een zeer speciale scène spelen. Ter wijl het filmgezin van Rhijn uit Beetsterzwaag, dat z.g. naar Austra lië emigreert, zich aan boord be geeft, waarbij het zoontje met de hond de rij sluit, moet Kwikkie op eens het spoor ruiken van een in breker Het dier keert terug, volgt snuffelend het spoor en zoonlief laat het dier niet in de steek. Hij gaat er achteraan. Maar in de kolossale drukte merken pa en ma niet op, dat beiden nog op de wal zijn. Als de „Willem Ruys" dan reeds op de rivier is, moeten de achtergebleve nen met een bootje van de rivier politie nog aan boord worden gehe sen. Zo wil het de film. Kwikkie was echter ziek, of simu leerde ziek te zijn als een volmaakt acteur. Hoe het ook zij, er kwam een dierenarts aan te pas, die Kwik kie een spuitje gaf. Maar toen Kwik kie weer was opgeknapt, knapte de zon af. De motregen was overge gaan in pijpestelen. zodat het zo goed als zeker is dat het volgende vertrek van de „Willem Ruys" af gewacht moet worden om goede op namen te kunnen maken. Het was dus een vrij verloren dag voor Elise Hoomans, die de moeder speelt, voor Rob de Vries, die papa is en diens 10-jarig zoontje Edwin, die ook het filmzoontje speelt. Pa tricia, alias Patty, alias Kwikkie, stond er kwispelstaartend bij met een snuit van „Ik kan het ook niet helpen". Het was aanvankelijk de bedoeling de vijf kwartier durende film begin november te Rotterdam in première te brengen. Dat zal nu, dank zij Kwikkie, wel wat later worden. kritiek op wat hy de Amerikaanse infil tratie in Laos noemde. Het revolutionaii'e comité van twintig leden heeft koning Savang Vathana zijn aanhankelijkheid betuigd. De koning be vindt zich met het grootste deel van zijn ministers in zijn residentie Loeang Pra- bang. Het revolutionaire comité schijnt slechts door het bataljon parachutisten van kapitein Kong Lae en een escadron tanks te worden gesteund. De overige eenheden van het leger, die voor het grootste deel in het binnenland de op standelingen van de Pathet-Lao bestrij den, hebben zich naar verluidt niet bij de beweging aangesloten en het revolu tionaire comité schijnt buiten Vientiane geen gezag uit te oefenen. Volgens sommige berichten zou het ie- ger vanuit Loeang Prabang opdracht heb ben gekregen tegen de rebellen op te rukken. Het nieuwe bewind zegt een einde te willen maken aan de corruptie in de re gering en het parlement, de buitenlandse interventie een halt te willen toeroepen en landbouw en industrie te zullen ont wikkelen. De elfjarige Gerard Schutte uit Roermond, die in 1949 het levens licht zag aan boord van de Willem Ruysis woensdag als gast van de Rotterdamse Lloyd weer op zijn geboortegrondge weest. Hier staat hij trots aasn het stuurrad van het schipDe Willem Ruys" is gisteren ver trokken voor een wereldreis (Van onze Haagse redactie) De regering heeft nog steeds geen be slissing genomen over de omvang van de per 1 januari 1961 voorgenomen sala risverhoging voor het militaire beroeps- personeel en vrijwilligers. De door de fensie gedachte salarisverhoging, die overigens beperkter is dan de salaris verhoging welke door de commissie diensttijdverkorting was aanbevolen, blijkt het evenwicht in de ambtelijke sa larisschalen te verstoren. Aangezien het georganiseerd overleg zich ook nog over de nieuwe militaire salarissen zal moe ten uitspreken is het zo goed als zeker, dat de werving voor vrijwilligers, waar mee defensie een diensttijdverkorting hoopt te bereiken, niet volgens plan op 1 oktober a.s. zal kunnen beginnen. Ook (Van onze Haagse redactie) nadat Kongo onafhankelijk geworden heeft de Nederlandse regering de mogelijkheid opengehouden, dat Ne derland de voorgenomen samenwerking met België in 1961 bij de oplei ding van straaljagerpiloten op de basis Kamina, in Katanga, zou doorzetten. Hoewel van Nederlandse kant terzake nog geen nadere mededelingen zijn ge daan wordt die samenwerking in poli tieke kringen in Den Haag en ook bij onze luchtmachtstaf na de laatste ont wikkelingen rond Katanga niet meer als een reële mogelijkheid gezien. Verwacht wordt, dat Nederland even tueel in nauw overleg met België het probleem van een gezamenlijke vlieger- opleiding (West-Europa is er te dicht bevolkt voor) nu in breder verband aan de orde zal stellen. Met West-Duitsland en Italië zijn hierover trouwens reeds oriënterende besprekingen gaande. De Westduitse luchtmacht voelt veel voor een gezamenlijke vliegeropleiding op een van de Amerikaanse bases in Spanje. Spanje is echter geen lid van de Navo. Een nauwer betrekken van Fran co c.s. bij Navo-activiteiten vergroot de kans dat Spanje tot de Noordatlantische Verdragsorganisatie wordt toegelaten. Hiertegen bestaan echter bij de socialis tische oppositie in België en Nederland en in Frankrijk overwegende bezwaren. Vanwege die politieke complicaties is daarom te verwachten, dat voor de vlie geropleiding de keuze op een ander land, wellicht Italië, zal vallen. In Den Haag was nog geen officieel commentaar te verkrijgen op het drei gement van België het oorspronkelijk geplande aantal Starfighters te beper ken. Voornemens op dit punt zijn ook niet langs de gebruikelijke weg door Brussel ter kennis van Den Haag ge bracht. Voor onze industrie zou een beperking van het aantal Belgische Starfighters intussen geen gevolgen hebben want de Nederlandse Starfighters worden ge bouwd in combinatie met Duitse. Voor de Westeuropese luchtverdediging zou een dergelijke vermindering natuurlijk wel ernstige gevolgen kunnen hebben. Tenslotte vernemen wij nog, dat het ministerie van buitenlandse zaken geen aanleiding heeft gevonden zich met eni gerlei advies te wenden tot de in Ka- tanga werkzame Nederlanders. Zoals bekend wordt verwacht, dat vele Bel gen Katanga zullen verlaten, als de UNO-troepen er binnentrekken. In verband met O. L. V. Hemelvaartsdag, maandag 15 augustus, op welke dag ons blad niet zal verschijnen, ver zoeken wij onze adverteer ders hun advertenties voor onze uitgave van dinsdag 16 augustus a.s. uiterlijk op vrijdag 12 augustus 's avonds om 5.30 uur in ons bezit te stellen. Voor advertentieopdrachten, welke ons na dit tijdstip be reiken, kunnen wij niet in staan dat opname in onze uit gave van dinsdag 16 augus tus kan worden bewerkstel ligd. Dagblad De Stem Afd. verkoop

de Stem | 1960 | | pagina 1