KATANGA ZAL ZICH VERZETTEN V.N. NIET OLYMPISCHE SNELWEG IN ROME Powers nu van Geen spoken medacht U? Kleine vergoeding Tsjombe stelt voorwaarden aan België zal zijn positie in NAVO moeten herzien Staatsgreep in Laos LOEMOEMBA VALT DE KERK AAN Loemoemba kondigt de noodtoestand af VERTREK VAN BELGISCHE AMBASSADEUR Gevangenen in Zuid-Afrika verdwenen'? TOPOVERLEG IN EUROPA Walsende stoelen, dansende bezems en giechelgeluiden Herziening van kinderaftrek Senaat stemt wetsontwerp van Ike weg DAGBLAD VOOR ZEELAND Lilause bisschop overleden POT EN KETEL „NIET BEDELEN" Verbitterde Eijskens Atoomafval te Boston in brand Enkele buien Geen ..zwaargewonde' naar huis gestuurd Aan onze ADVERTEERDERS -l-OOe-JAARGANG -No. 23440 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, ■Komngrn an Voderhcud WOENSDAG 10 AUGUSTUS I960 Abonnementsprijs 7.per kwarteak 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bg contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Zeeuwsch-Vlaandere^HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: Usbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 3! iS Premier Loeinoemba van Kongo heeft gisteren gezegd, dat zyn regering voorstandster is van scheiding tussen Kerk en staat. IIy sprak zijn misnoegen uit over de „dominerende positie" van de katholieke Kerk in Kongo. ,,\vy willen niet in Kongo wat in Bel gië is gebeurd dictatuur van de Kerk onder bescherming van de regering", al dus Loemoemba. De Kerk in Kongo had de ontwikkeling van het gebied met tachtig jaar verlaat en zich verzet te gen ontplooiing van politieke activiteit ,,uit vrees dat de bevolking bepaalde vragen zou gaan stellen". Het Russische persbureau Tass heeft gisteren het overlijden gemeld van mgr. Petrus Strods, bisschop van Riga en Liepaja in Litauen. De bisschop, die 67 jaar en huisprelaat van de paus was, bezweek, volgens Tass, aan een hartverlamming. Premier Tsjombe van Kalanga heeft dinsdagavond meege deeld, dat zijn troepen zich niet zullen verzetten tegen de strijdkrachten van de Verenigde Naties, wanneer deze het land binnenrukken. Hij verbond aan deze belofte echter uitdruk kelijke voorwaarden J Troepen uit landen die door de communisten worden overheerst, mogen van de strijdkrachten geen deel uitmaken. 2 Het V.N.-leger zal de orde moeten handhaven tezamen met. het Katangese leger, dat niet ontwapend mag worden. J De Verenigde Naties mogen zich in geen enkel opzicht bemoeien met de binnenlandse situatie in Katanga. Zij moeten loyaal met de regering samenwerken. De Veiligheidsraad had laat in de nacht van maandag op dinsdag een Cey- lonees-Tunesische resolutie aangenomen, waarin gezegd werd dat de Belgi sche troepen Katanga zo spoedig mogelijk moesten ontruimen, teneinde de strijdkrachten van de Verenigde Naties in staat te stellen dit land binnen te rukken. De resolutie werd met negen tegen nul stemmen aanvaard. Frankrijk en Italië onthielden zich van stemming. Het waren overigens Ghanese troe pen die er dinsdagmiddag voor moes ten zorgen dat de Belgische ambassa deur veilig uit Leopoldstad kon vertrek ken. Zij vormdon een cordon om de Kongolezen tegen te houden, die op drongen naar de auto van de heer Van don Bosch, toen deze zijn woning ver liet. Het vertrek van de ambassadeur zal gevolgd worden door de aftocht van honderden andere Belgen, niet alleen uit Kongo, maar ook uit Katanga. De Belgische troepen in Katanga zijn al bezig hun koffers te pakken. Nu zij naar het moederland teruggaan voelen veel Belgische burgers leiders vanj grote bedrijven, technici e.d. er even-1 min voor nog langer te blijven. Men j vreest dat Katanga hierdoor dezelfde] economische moeilijkheden zal onder vinden als Kongo zelf. Loemoemba blijkt over de toekomst van zijn land overigens niet pessimis tisch. Hij wil met de Verenigde Naties samenwerken, heeft h(j gezegd, maar om steun bedelen wil hij niet. Amerika, Rusland en andere landen hebben hulp; aangeboden, die hij dankbaar aan-] vaardt, maar ,,de Kongolezen zullen zelf de handen uit de mouwen moeten stekeni En weer zo'n Loemoembese uitschie- j ter: „Met de hulp van de dappere sol-; daten van ons land gaan wij onze vijan den verjagen. Onze generaals, kolonels en andere officieren voelen zich door drongen van hun plicht". Het besluit van Tsjombe om geen ge weld te gebruiken houdt overigens niet in dat de politieke moeilijkheden tot een oplossing gaan komen. Tsjombe houdt vast aan de onafhankelijkheid van zijn land. Gisteren had hij bovendien een onderhoud met Albert Kalonji, de man die de ,Mijnprovincie" in Kasai onaf hankelijk heeft verklaard en met Ka- tanga wil samenwerken. Premier Tsjombe van Katanga heeft zijn grote teleurstelling uitgesproken over de houding van Beigië in de Vei-! ligheidsraad. Wigny verklaarde daar na melijk dat de regering in Brussel de regering in Elisabethstad nooit had er kend en haar steun aan Tsjombe ont houden had. ,,We zijn door de Belgen in de steek gelaten", zei hij. In Brussel uitte men eenzelfde ver wijt, maar aan het adres van Amerika. ..De Verenigde Staten hebben ons in de steek gelaten", zei men daar. En dit sloeg dan op de onvriendelijke houding die de Amerikaan Cabot Lodge in de V.-raad j-egens België had aangenomen. De Kongolese minister van Voorlich ting, Kasjamoera, heeft meegedeeld •dat binnenkort uit Leopoldstad een vliegtuig zal vertrekken om de Kongo lezen, die in België studeren of daar een beroepsopleiding ondergaan, op te halen. Naar schatting zijn het er ongeveer 150 a 200. Volgens de minister zouden deze Kongolezen in België politiek worden beïnvloed en een „hersenspoeling" on dergaan, met de opzet de omverwer ping van de Kongolese regering te or ganiseren. Enkelen van hen zouden zyn bedreigd. Verder kondigde de minister maatre- i gelen aan tegen bepaalde buitenlandse vechtlustige journalisten met name Belgische journalisten. Voorts maakte hij de sluiting van alle Belgische consulaten in geheel Kongo bekend. Premier Loemoemba van Kongo heeft gisteren, onmiddellijk na zijn terug komst in Leopoldstad, de noodtoestand afgekondigd en de Belgische ambassa deur, Jean van den Bosch, uit het land laten zetten. Ook het Belgische ambas sadepersoneel heeft aanzegging gekre gen onmiddellijk te vertrekken. Het was een bijzonder Loemoemba, die gisteren een perscon ferentie hield. Zowel de „vijanden" in jhet buitenland, als zijn binnenlandse itegenstanders liet hij de tanden zien. [Kongo zou niet uiteenvallen, beweerde rhy. Iedereen die zich tegen de politiek van de regering richtte zou met de po litie te maken krijgen. In Frankrijk wer den van tyd tot tijd kranten verboden omdat zy tegen de politiek van De Gaulle ageerden. Waarom zou hij, Loe moemba, dan geen krachtige maatrege len mogen nemen. De Kongolese premier kondigde een „Afrikaanse topconferentie" aan, die op j 25 augustus in Leopoldstad begint en waaraan o.a. Ghana, Guinee en Liberia! De Belgische minister-president landen wr^^doo^'pl^TerTMombe Eyskens heeft dinsdagavond De nieuwe autosnelweg, welke Rome met het Olympisch watersportcentrum verbindt, is voor het verkeer open gesteld. De wegaanduiding op deze foto is sprekend genoeg. De piloot van de op 1 mei bij Sverdlowsk neergehaalde Ameri kaanse U-2, Francis Powers, heeft bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan spionage. Dit volgens het Sovjet-persagentschap Tass. De aanklacht tegen Powers is dinsdag in Moskou gepubliceerd. Zij omvat 4000 woorden. Volgens Alexander Shelepin, de voorzitter van de commissie voor staatsveiligheid, die de aanklacht heeft ondertekend, heeft Powers verklaard, dat hij opdracht had in geval van nood in Zweden of Finland te landen. In de verklaring van Shelepin wordt gezegd, dat de spionage die Powers heeft bedreven „een uiting van de agressieve politiek van de regering van de Ver enigde Staten" is. „Uit het vooronderzoek is komen vast te staan, dat de spionagevlucht van Po wers met medeweten van de Ameri kaanse regering was georganiseerd door De een-armige Fransman Edouard Maillard uit de noord-Franse plaats Bauvin, heeft het gepres teerd om in zijn vrije tijd een eigen huis te bouwen. Vijf jaar lang spendeerde hij al zijn vrije tijd aan de bouw van zijn woning, welke nu zo goech als gereed is. Het huis heeft o.m. een badkamer, een zeer moderne keuken en centrale verwarming. premier Tsjombe gerekend tot de staten die onder com munistische invloed staan en wier troe pen dus niet in Katanga zullen worden toegelaten. KARDINAAL GRACIAS, aartsbisschop van Bombay, is maandagavond licht ge wond bij een autobotsing in de buurt van de Duitse stad Erlangen. Zijn auto werd geschept door een tegenligger. DE ARGENTIJNSE regering heeft zich beieid verklaard de vroegere kamparts van Auschwitz, dr. Josef Mengele uit tc leveren wanneer zij dc hand op'hem kan leggen. IN NAARDEN is gisteren de vierjarige Enk van Putten met zijn autoped onder een vrachtauto gekomen en op slag ge dood. 66 ZEER SLECHT weer in de Arabische Zee heeft verscheidene schepen in moei lijkheden gebracht. De Nederlandse sleepboot „Schelde" was dinsdagavond op weg om aan enkele schepen hulp te bieden. UIT de AUTO van een schoenenkoop man in Perugia werden drie monster- kotters met schoenen gestolen. De die- S, zullc" overigens wel teleurgesteld lor? V *c?ekcn- Het waren namelijk al lemaal linkse exemplaren. 55 De in Johannesburg (Zuid-Afrika) ver schijnende „Rand Daily Mail" heeft dinsdag in een hoofdartikel uiting ge geven aan bezorgdheid over de toestan den in de Modder B-gevangenis naby Benoni, 25 km ten oosten van Johannes burg. Volgens dit blad zouden honderden, en waarschijnlijk duizenden Afrikanen in deze gevangenis zijn „verdwenen". „Dit is de gevangenis waar magistraten week na week aan het werk zijn ge weest in geheime zittingen, waarin Afrikanen wellicht tot straffen zijn ver oordeeld, waarvan het publiek niets te weten komt". Het blad schrijft, dat de gevangenen geen juridische bijstand mogen hebben en ook geen brieven mogen schrijven of ontvangen. „Er is weinig of niets bekend over de toestanden in Modder B, behalve dat daar achttien mensen zijn overleden", aldus de Rand Daily Mail, die deze stand v^n zaken een belediging voor het ge weten van het Zuidafrikaanse volk noemt. Radioactief atoomafval is dinsdag op een bijeenkomst van het kabinet gezegd, dat België zich gesteld ziet voor het vraagstuk van de interna tionale betrekkingen en zijn mili taire positie in de NAVO moet her zien. Dat wil niet zeggen, zei de premier, dat België uit de NAVO zal treden „maar ik begrijp nu ten volle, dat edelmoedig heid niet betaalt, België is een klein maar ook soeverein land dat op het militair een houten pier in de haven van Bolton Zeke'"e militaire beslissingen moet aan de Amerikaanse oostkust in brand !'e™2in! van het K.N.M.I. tot S 23.15 uur- opgemaakt gisterenavond rin^der'"kC bewolk">S met opkla t '"gen, maar ook nlaatseiük «nitoi. regen Weinig uur; maar ook plaatselijk enkele - of onweersbuien. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. vofandering in temperatuur t vandaag: zon onder 20.14 maan op 21.50 uur. j1nrK.™:.*on °P 3.17 uur; maan on- der 10.38 uur. i i i Naar aanleiding van berichten in de pers. dat door de afdeling Eerste Hulp van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, een „zwaar gewonde" naar huis werd gestuurd, heeft de directie van genoemd gasthuis een onderzoek in gesteld. Daarbij is gebleken, zo wordt gezegd dat de patiënte aanstonds bij binnen komst door een bevoegd arts is onder zocht, waarbij werd vastgesteld, dat zij slechts licht gewond was. De in de pers vermelde diagnose „schedelbasisfrac- tuur" is onjuist, hetgeen ook bij het la tere onderzoek in de Valeriuskliniek is bevestigd. Enkele uren na thuiskomst van patiën te zijn op andere gronden onvoorziene complicaties opgetreden, die opname in een ziekenhuis noodzakelijk maakten. De directie zegt het te betreuren, dat door mededelingen aan de pers van de zijde van terzake niet deskundige per sonen buiten het gasthuis een vals licht op dc toedracht van deze zaak is ge worpen en ten onrechte het vertrouwen in de zorg van artsen en ziekenhuizen is ondermijnd. geraakt en ontploft. Twee brandweer lieden, die meters in de lucht werden geslingerd, liepen ernstige verwondin gen op. Het radioactieve materiaal, zirconium, was opgeslagen in grote vaten en zou zee worden gestort. Een uur nadat de brandweer zei dat zij de brand mees ter was, stegen nog geelzwarte rook wolken op. nemen. Hij zei/dat België 3.5 miljard frank heeft uitgegeven voor NAVO-bases in Kongo ten behoeve van de westelijke de fensie en deze bases moeten nu worden ontruimd. Zonder herziening var België's militai re positie heeft het land niet de midde len tot financiëel herstel, zei hij. Waarnemers te Brussel zijn van oordeel dat België zijn orders voor militaire uit rusting in het kader van de NAVO zal herzien. België zou o.a. 100 straaljagers kopen als een aandeel in de westelijke defensie. Eyskens zei ook, dat het vraagstuk Roeanda-Oeroendi verbonden is aan dat van de militaire bases in Kongo, in het bijzonder Kamina. De handhaving van de Belgische strijdkrachten in Roeanda- Oeroendi hangt af van transport- en an dere technische middelen, die op hun beurt afhankelijk zijn van het bestaan van de basis Kamina. Premier MacMillan en de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken lord Home, zullen vandaag en morgen ixi Bonn besprekingen voeren met bonds kanselier Adenauer. Het is de eerste ontmoeting van MacMillan en de bondskanselier sinds hun gesprek aan de vooravond van de mislukte topcon ferentie. Op de boerderij van Mare Hal- lerau in Cholet (Frankrijk) spookt het dat de stukken (èn de vonken) er letterlijk afvliegen. Het gezin Hallerau heeft, wan neer de duisternis is gevallen, geen rust meer, want dan komen de klopgeesten, die een brand in de hooischuur zouden hebben veroorzaakt, in actie. Het begon enkele weken geleden op een middag, toen de schemering begon te vallen en madame Hallerau, alleen in de keuken, bezig was bonen te snij den. De schaal, die zij gebruikte vloog plotseling in de lucht en viel terug op de keukentafel. Onnodig te zeggen dat mme. Hallerau, buiten adem van angst de keuken uitrende om haar man van het incident op de hoogte te stellen. De 69-jarige boer vertelde de politie later dat hij dacht dat zijn vrouw een beetje „ta-ta" geworden was. Maar de volgende avond begonnen alle tafels in het oude boerenhuis te draaien en „walsten de stoelen uren lang". Toen de boer, zijn vrouw, hun zoons Joseph (38), Camille (34) en Josephs zoon Marc jr. (14) in een hoek van de woonkamer samendrongen, hoorden zij op de binnenplaats kettinggerammel en verschenen de koeien alsof zij geleid werden door een onzichtbare hand. De volgende dag riepen de Halleraus hun buren, de heer en mevrouw Jamin om getuige te zijn van de vreemde ge beurtenissen op hun boerderij. De Ja- mins vertelden, dat zij een brandend stuk hout uit de haard zagen vliegen en midden op het karpet in de huiskamer belanden. Albert Babin, een andere buur, zag van onder de trap een bezem opvliegen en op het hoofd van boer Hallerau te recht komen. Ook zag hij de suikerpot in de keuken naar buiten vliegen. Hallerau beweert, dat hij ongenadig- lyk door de klopgeesten is geslagen, tfy toonde de politie een grote buil op zijn voorhoofd. De plaatselijke gendarmerie bracht verscheidene bezoeken aan de boerde rij, maar dan weigerden de klopgeesten in actie te komen en kon de politie niets buitengewoons rapporteren. Op slag van 12 zondagmiddag vloog de hooischuur in brand. Hooi en ha ver, ter waarde van 50.000 nieuwe fran ken, gingen in vlammen op. De brandweer kon geen verklaring vinden van het ontstaan van de brand. Er was geen elektriciteit in de schuur, zodat de oorzaak niet aan kortsluiting geweten kon worden. Ook in de woning van de familie Leek in North Shields (Engeland) waart een spook rond. Het is wild op televisie. Het spook, dat reeds enkele maanden lang in de familiekring naar de t.v. komt kijken, is weliswaar onzichtbaa maar maakt giechelende geluidjes. De aanwezigheid ervan werd een bron van onrust voor de familie van George Leek, maar daar zij geen ander huis kon krijgen, werd het spook als een soort ongewenste bezoeker geaccep teerd. Spoedig stelde de onzichtbare zich niet meer tevreden met alecn maar te giechelen. Zo nu en dan krijgen George en zijn vrouw Margaret, of hun 16-ja- rige dochter Vivian, een aai over het gezicht en zelfs David in zijn wieg werd niet vergeten. „De geluiden waren erg genoeg, maar dit gaat te ver", zei mrs. Leek gisteren, „maar dit gaat absoluut te ver. Dat hij naar de televisie wil kijken, goed Maar hij moet ons met rust laten." n inlichtingendienst, die speciaal tot taak heeft spionage tegen de Sovjet-unie te bedrijven en die gevestigd is op de Amerikaanse luchtbasis Incirlik in Tur kije. Om het bestaan van deze organisa tie te camoufleren maakt zij officieel, on der de codenaam „Ten-ten" deel uit van het Amerikaans bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA, National Space- and Aeronautics Administration)." De opdracht van de spionagevlucht, die Powers twee en een half uur voor zijn vertrek werd verstrekt, was recht streeks afkomstig van de commandant van de dienst „Ten-ten" kolonel Shelton van de Amerikaanse luchtbasis Pescha- war, in Pakistan, aldus Tass. Powers zou op een hoogte van 20.000 me ter van zuid naar noord over de Sovjet unie moeten vliegen langs de volgende route: het Aralmeer, Sverdlowsk, Kirov, Archangel en Moermansk. Hij moest lan den op de militaire luchtbasis Boedoe, in Noorwegen, in geval van nood zou nij zijn toestel op het Finse vliegveld Sodan- kyla of in Zweden aan de grond kunnen zetten. Powers beschreef het neerschieten vol gens Tass aldus: „Volkomen onverwacht hoorde ik een soort doffe ontploffing en zag ik een oranje lichtflits. Het toestel dook scherp naar beneden en ik geloof dat een vleu gel en het staartgedeelte loslieten. Mis schien werd het toestel niet direct ge troffen maar wel geraakt door scherven en de luchtdruk. Toen het vliegtuig begon te vallen werd ik tegen het instrumentenbord gedrukt en ik kon de schietstoel niet gebruiken. Ik opende de kap, maakte de riem los en ging naar buiten. De parachute ging on middellijk open." me- het (Van onze Haagse redactie) In een eerst gisteren verzonden morie van antwoord betreffende wetsontwerp „herziening van de kinder aftrek" wordt door de staatsecretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge, op gemerkt," dat de in het kader van deze wet voorgestelde maatregelen zullen re sulteren in een voorstel voor het Rijk van omstreeks 1 miljoen gulden. Dit fi nanciële voordeel, zo wordt hier aan toe gevoegd, betreft alleen het vervallen van de kinderaftrek voor het zgn. extra-kind en de invoering van enkelvoudige aftrek voor studerende kinderen van 16 jaar en ouder. In het wetsontwerp herziening van de kinderaftrek, reeds in 1957 door minis ter Hofstra ingediend, zijn bepaalde voorstellen gedaan tot wijziging van de kinderaftrek voor de loon- en inkomsten en vermogensbelasting. Verwacht mag worden dat het wetsontwerp thans bin nen afzienbare tijd door de Tweede Ka mer behandeld zal worden. In verband met O. L. V. He melvaartsdag, maandag 15 augustus, op welke dag ons blad niet zal verschijnen, ver zoeken wij onze adverteer ders hun advertenties voor onze uitgave van dinsdag 16 augustus a.s. uiterlijk op vrijdag 12 augustus 's avonds om 5.30 uur in ons bezit te stellen. Voor advertentieopdrachten, welke ons na dit tijdstip be reiken, kunnen wij niet in staan dat opname in onze uitgave van dinsdag 16 augustus kan worden be werkstelligd. Dagblad De Stem Afd. Verkoop De Amerikaanse Senaat, waarin de democratische partij de meerderheid heeft, heeft gisteren bij wijze van stormachtige ouverture tot de presiden tiële verkiezingscampagne het door Eisenhower ingediende ontwerp van wet op de burgerrechten weggestemd. Met 54 tegen 28 stemmen werd een motie van de senator Clark aangeno men. waarin deze voorstelde het wets ontwerp terug te leggen op de regerings tafel. Hij beschuldigde de republikeinen,1 van politieke tinnegieterij. Een zwendelaar, die in vier Europese landen wordt gezocht, heeft bij zijn arrestatie in Buenos Aires verteld dat hij zich heeft willen schadeloos stellen voor de vijf jaren die hij in een Duits concentratiekamp heeft doorge bracht. Israël Korngold, 34 jaar. af komstig uit Warschau, werd ge arresteerd wegens het verduiste ren van reischeques ter waarde van 700.000 dollar (2.700.000 gulden). De cheques waren in februari door een bank in New- York naar haar bijkantoor in Montevideo gezonden. Op de een of andere manier wist Korngold deze te onderscheppen. Korte tijd later begonnen de cheques in Frankrijk, Italië, Zwitserland en West-Duitsland te verschijnen. Kort daarop vestigde hij zich te Buenos Aires. Hij stond bekend om zijn royale fooien en uitge breide kennissenkring Een groep officieren van het le ger heeft de macht overgenomen in het koninkrijk Laos (zuid-oost- Azië). Aanvankelijk dacht men te doen tc hebben met een linkse staatsgreep, maar later bleek, dat rechtse officieren onder leiding van een zekere kapitein Kong Le, het bewind in handen hadden. Kapitein Kong Le zou een besluit heb ben uitgevaardigd, waarbij alle Laotische militairen wordt opgedragen „de gele deren te sluiten" in de strijd tegen het communisme en de corruptie. Het onafhankelijke koninkrijk Laos wordt in het noorden begrensd door com- munistisch-China en in het oosten door het communistische Noord-Vietnam. Koning Savang Vathana is staatshoofd alsmede opperbevelhebber van het leger cn voorts de hoogste religieuze gezags drager. Laos heeft sinds het in 1949 onafhan kelijk werd van Frankrijk steeds te ma ken gehad met guerrilla-activiteiten van de communistisch-gezinde Pathet Lao. Vorig jaar werd de toestand zo kritiek, dat het de Verenigde Naties verzocht een onderzoek in te stellen naar de steun die de Pathet Lao zou ontvangen van Noord-Vietnam en China. De UNO-on- derzoekcommissie vond hiervoor „geen concrete bewijzen". Op oudejaarsavond maakte een groep generaals zich meester van de macht on der leiding van brigadegeneraal Phoumi Nosavan. Zij deden na een week weer af stand van de macht, maar bleven, vol gens waarnemers de werkelijke macht in het land. Volgens de laatste berichten zou het revolutionaire comité een verklaring hebben uitgegeven, die anti-Amerikaans en neutralistisch van toon was.

de Stem | 1960 | | pagina 1