BELGEN DIENEN ZO SNEL MOGELIJK TE VERTREKKEN Wilde staking in A'damse havens Ike vraagt gelden voor ruim program ZOMER IN DE STAD AMERIKA België eist deugdelijke identiteits-papieren Laatste eer aan Frits van PUZZEL: WAAR ZIT HEMINGWAY? Zaak van oorlog of vrede, zegt llammarskjoeld Abako demonstreert tegen regering-Loemoemba Ceylonees- Tunesische resolutie Atoombom in mijn kelder KLAAGT CUBA AAN INBOORLING WURGDE PANTER Dienstweigering °P l°gger Negers vallen agenten aan Weer militair omgekomen in La Courtine VRAGEN OVER NIEUW-GUINEA DAGBLAD VOOR ZEELAND .DEMOCRATIE" Noodweer boven Den Haag Geen pascontrolemaar. Perioden met zonneschil Politieke moord Indonesië in 100e JAARGANG No. 23439 Voor-God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 DINSDAG 9 AUGUSTUS jpQO Abonnementsprijs t 7.p« 8.20 per post - t 0.54 per Buitenlandse abonnementen op vraag. Losse nummers IS cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanaienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 31 - telefoon 26<W OOSTBURü Nieuwstraet 41 I telefoon bon 99) Ceylon en Tunesië hebben maandag in de Veiligheidsraad gezamenlijk voor gesteld, dat België „onmiddellijk" zijn troepen uit Kongo terugtrekt. Volgens de ingediende Ceylonees-Tunesische ontwerp-resolutie is de Veiligheidsraad van oordeel, dat het binnentrekken van troepen der Verenigde Naties in de Kon golese provincie Katanga noodzakelijk is voor de volledige uitvoering van deze resolutie. 5? Een 46-jarige inwoner van de Ameri kaanse stad Trenton (in de staat New Jersey) heeft grote consternatie ver oorzaakt met zijn mededeling dat hij een atoombom had geconstrueerd die zo was afgesteld dat hij over vijftien uur zou exploderen. In een kelder van 's mans woning troffen in allerijl geala2-meerde oprui- mingsploegen van het Amerikaanse le ger een hoeveelheid radioactieve stoffen aan. Van een bom ontbrak elk spoor. Een week geleden haalden mensen van de gemeente uit de kelder 400 rat ten weg die allemaal radioactief be smet waren. Toen gebleken was dat er van een bom of van explosiegevaar geen sprake was, werd Winston Wells, de man die alarm had geslagen en vroe ger bij de bouw van de kernonderzeeër ..Nautilus" heeft gewerkt door de po litie overgebracht naar een tehuis voor geestesziekten. De Haagse politie heeft een onder zoek geopend naar de dienstweigering van vijf schepelingen aan boord van de logger .,Sch 46". De logger voer op 22 juli uit met een bemanning van 14 koppen, hoewel het aantal in feite 16 moest bedragen. Op de visgronden ging een bejaarde opstap per aan boord van een ander vaartuig en deelde een 13-jarige reepschieter, die eigenlijk helemaal niet mag werken, mee dat het werk hem veel te zwaar was. Hierop weigerden vijf van de 12 overgebleven schepelingen nog verder dienst te doen. De schipper pleegde over leg met de rederij en besloot met de bemanning overeen te komen dat er minder netten zouden worden uitgezet. De vijf vissers weigerden echter op hun beslissing terug te komen. Tenslotte is de ..Sch 46" tcruggestoomd naar Sche- veningen om de politie in de zaak te mengen. In de Veiligheidsraad heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hannnarskjoeld, maandagavond de onmiddellijke oplossing van het Kongolese probleem „een zaak van oorlog of vrede" genoemd en aangedrongen op „de snelst mogelijke terugtrekking" van de B'elgisehe troepen, ook uit Katanga. Vertragingen van de intocht der .N.-troepen, als gevolg van gewapend verzet, mochten volgens hem geen hindernis zijn voor het vertrek van de Belgen. Terwijl de Veiligheidsraad vergaderde, keerde Loemoemba van zijn omzwer vingen in Leopoldstad terug, waar hij direct geconfronteerd werd met betogin gen van de Abako-partij tegen zijn beleid. Gewapende patrouilles van de Ver enigde Naties bevonden zich overa! in de stad, teneinde te voorkomen dat de demonstraties in relletjes zouden ontaarden. Politieke leiders in Bakwanga, een rijkem ijnstreek ten noorden van Katanga, hebben intussen aangekondigd dat zij dit gebied over enkele dagen onafhankelijk zullen verklaren. bevorderen Hij vestigde er de aandacht op, dat België de regering van Tsjombe niet heeft willen erkennen. Kort voor Loemoemba's terugkeer heeft de ..Jabako", de jeugdbeweging van de Abako, een luidruchtige maar vreedzame betoging gehouden in de Europese stadswijk van Leopoldstad. Tegen de achtergrond van de chaoti sche toestand in Kongo maakte het rap port dat Hammarskjoeld in de Veilig heidsraad voorlas, een nogal theoreti sche indruk. De secretaris-generaal van de V.N. stelde de aanvaarding van grondbeginselen voor. die het de Ver enigde Naties mogelijk maken in Kongo een toestand te scheppen, waarbij alle partijen ,,op democratische wijze hun stem kunnen laten horen". Overal in Kongo, aldus Hammars kjoeld, moet de terugtrekking van de Belgische troepen onmiddellijk worden gevolgd door de aankomst van troepen der Verenigde Naties. ,,De situatie is bijzonded ernstig. Door elke aarzeling, elk uitstel, door pogingen om nationale of groepsbelangen veilig te stellen, ko men onnoemelijk veel grotere belangen in gevaar dan die, welke men wil be schermen". De Kongolese vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Bomboko, zong het lied dat iedereen al van buiten kent. De Belgen, en niemand anders, waren de schuld van alle moeilijkheden. Ze had den de V.N.-troepen voor propaganda doeleinden gebruikt. Gelukkig was ner gens anders dan in Katanga van een streven naar afscheiding gehoord.... Blijkbaar had Bokombo het nieuws over de plannen van Bakwanga nog niet vernomen. De Belgische minister van buitenland se zaken, Pierre Wigny. zei, dat Bom boko zich niet tot België, maar tot Tsjombe moest wenden met zijn klach ten. In antwoord op de oproep tot hulp van zijn burgers in Kongo had België slechts dienstplichtigen gestuurd en geen beroepssoldaten. Op een totaal van 7900 militairen in garnizoen in Katanga waren er zondag avond 2200 teruggekeerd of onderweg, 750 stonden op het punt van vertrek en 800 zouden binnen enkele dagen vertrek ken. Wigny sprak hiermee Hammars kjoeld tegen, dat België zijn troepen traag zou terugtrekken. Wigny zei dat de Belgen ,,gek zouden zijn", als zij enige politieke hoop op Katanga zouden stellen en de afschei ding van dit gebied van Kongo zouden Naar schatting ruim duizend Jabako-le- den waren samengestroomd, met banie ren als ,,geen militaire interventie van Ghana in Kongo" en ,.lcve de Kongo- federatie" en „weg met een regering van fascisten". Op andere spandoeken werd gepro testeerd tegen de betrekkingen die Loe moemba onderhoudt met de Amerikaan se financier Detwiler. Militairen uit Zweden en Ghana ston den bij de betoging en keken toe. De aluminium schilden, die zij uit voorzorg droegen, behoefden niet gebruikt te wor den. Oppercommando President Nkroemah van Ghana en Loemoemba hebben gisteren de vorming van een gemeenschappelijk Afrikaans oppercommando aangekondigd met als taak de verdrijving van de Belgische troepen uit Kongo, voor het geval de Verenigde Naties daar niet voor zorgen. Zij deden deze aankondiging in een gemeenschappelijk communiqué, uitge geven ter gelegenheid van het bezoek van Loemoemba aan Ghana. In het communiqué werd niet meegedeeld wel ke Afrikaanse landen in dit oppercom mando vertegenwoordigd zullen zijn. De benoeming door bet Kremlin van Mikhail Yakoviev tot haar ambassadeur in Kongo, is in diplomatieke kringen ge zien als een bevestiging van de plannen die de Sovjet-Unie met betrekking tot Kongo voor heeft. Yakoviev was tot nu toe vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjetrepubliek Rusland. Wat in het licht van zijn benoeming belangrijker is, is dat Yakoviev vice-voorzitter is geweest van het Staatsplanbureau. Hij geldt als een vooraanstaand econoom en plannenmaker. Staatshoofd Uit Katanga is gemeld dat premier Tsjombe tot staatshoofd van Katanga zal worden uitgeroepen en dat er van daag een nieuwe premier wordt geko zen. Tsjombe heeft gisteren een beroep gedaan op ,,alle neutrale landen", de zaak van Katanga te steunen. In een telegram aan de Veiligheidsraad zei hij, dat de regering in Leopoldstad in geen enkel opzicht meer representatief'is voor het Kongolese volk. TE NEWBURY is gisteren het proces begonnen tegen een aantal personen die betrokken zijn bij het gebruik van do-; ping in de paardesport. Aan vijf paar den hebben zij aan de vooravond van belangrijke wedstrijden caffeine toege diend. De Amerikaanse regering heeft be sloten formeel te protesteren tegen de nieuwe nationalisaties van Ameri kaans eigendom op Cuba. Het minis terie van Buitenlandse Zaken deelde mee dat de naasting van Amerikaan* bezit met een waarde van ongeveer 700 miljoen dollar ..een plan is dat de economische voerdelen, die deze be drijven aan het Cubaanse volk brach ten, beoogt te vernietigen". De naasting is een deel van een in samenwerking met de Sovjet-Unie op gezet plan om de economie van La- tijns-Amerika in wanorde te brengen, aldus de woordvoerder van het „State Department", Lincoln White. Dezelfde beschuldiging is vervat in een rapport van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat aan het inter-Amerikaanse vredesco- mité van de organisatie van Ameri kaanse staten (OAS) is voorgelegd. Het rapport beschuldigt Cuba van „het organiseren, steunen en aanmoe digen" van revolutionaire groepen in andere Latijns-Amerikaanse landen. Omstreeks kwart over vijf maandag middag barstte boven Den Haag een hevige wolkbreuk los. De riolen langs de grote verkeersaders konden het wa ter iets beter verwerken dan in de bui tenwijken. waar het water hier en daar twintig tot dertig centimeter hoog stond. Verschillende auto's bleven met afge slagen motor in de nattigheid steken. Fietsers bewogen zich over de trottoirs, auto's hielden, voor zover de afmetingen het toelieten, de fietspaden, die over het algemeen iets hoger liggen dan de rijweg. Aan het strand, waar het bij zonder druk was. werden duizenden mensen door de niet aangekondigde wolkbreuk verrast. De watervloed ver oorzaakte ook stagnatie voor verschil lende trams. Hier en daar vielen gaten in het plaveisel. Honderden vakantiegangers zijn de afgelopen maand uit België naar Neder land teruggestuurd, omdat ze geen iden titeitspapieren bij zich hadden. Het is al voorgekomen dat een bus vol vakan tiegangers terug moest omdat een der de van het aantal passagiers zich niet konden legitimeren. Sinds de opheffing van de pascon trole aan de Nederlands-Belgische grens op 1 juli j.l. meent men veelal dat men dan ook maar geen papieren meer no dig heeft. Maar iedereen die over deze grens wil, moet bij zich hebben of een. geldige toeristenkaart, of een geldig pas poort, of een paspoort dan ten hoogste vijf jaar verlopen is. In België bestaat een legitimatieplicht. Alleen deze grens- documenten zijn daarvoor geldig. Het gebeurde wel dat een vakantiegan ger met zijn trouwboekje kwam of een ander papier. Maar deze zijn beslist niet goed. Tot nu toe is de marechaus see zeer soepel opgetreden. Slechts in duidelijk malafide gevallen maakte zij proces-verbaal op. In België gaf de rijkswacht processenverbaal aan toeris ten zonder identiteitspapieren. Dat levert dan veel moeilijkheden op. Want in Bel gië volgt direct op het proces-verbaal de berechting. Soms werd de vakantiegan ger dan zes of zeven dagen vastgehou den. Sinds 1 juli is ook het bewijs van Nederlanderschap niet geldig meer. De mogelijkheid bestaat om in nood gevallen een toeristenkaart aan de grens, bij de marechaussee, te krijgen. Daartoe moet men zich wenden tot de brigade-commandant van de mare chaussee in de grensplaats. Ken van de creaties van de I-'inse modeontwerper Marimekko is deze mantel met bijpassende hoed Zomer in de stadis de naam van de set, welke uitgevoerd is in koperkleurige, oranje en bruine stof. OPNIEUW is gisteren de Etna tot uit barsting gekomen. Met een daverende explosie stootte de vulkaan een witte rookwolk omhoog. MAANDAGOCHTEND is een vijftienja rige zoon van de familie Ten Wolde uit Assendelft aan het strand van Heems kerk verdronken. De jongen kwam bij het zwemmen in een mui terecht. MACMILLAN en zijn minister van Bui tenlandse Zaken reizen morgen naar Keulen voor een conferentie met bonds kanselier Adenauer van West-Duitsland NEGEN goudstaven van een kilo zijn verdwenen uit een vliegtuig van Air France, dat op weg was naar Tokio. VALLENDE rotsblokken hebben zondag op de Sustonpas, in Zwitserland, een auto verpletterd. De vijf inzittenden kwam om het leven. MAX TAILLEUR, die zaterdagavond uit Zuid-Afrika terugkeerde, is gisteren alweer vertrokken voor een tweede gro te tournee, die hem zowel door Zuid- als door Noord-Amerika zal voeren. SCHIPHOL heeft gisteren de miljoenste bezoeker van dit j«aar verwelkomd. Het was de heer A. van Leeuwen uit Den Haag, die met zijn echtgenote de lucht haven bezocht. Honderd negers, door een straatrede- naar opgezweept, hebben in Brooklyn, New York, twee politiemannen aange vallen en geslagen. Een der aangevallenen kon zich vech tend een weg door de aanvallers banen naar een telefooncel van de politie. Na zijn oproep was spoedig een twintig man sterke overvalseenheid ter plaatse, die de twee agenten ontzette. De aangevallenen hadden vele kneu zingen, sneden en beten opgelopen. Vijf negers, onder wie de straatrede- naar, werden gearresteerd. Bij oefeningen in La Courtine is maan dagmiddag de 19-jarige dienstplichtige huzaar A. van den Bereken uit Noord- wijkerhout bij een ongeval om het leven gekomen. De huzaar, die was ingedeeld oij het 41e tankbataljon kreeg, toen er oefeningen met tanks werden gehouden, een schot in de borst. Een incidenteel stakinkje in de Amsterdamse haven is gisteren uit gegroeid tot een wilde staking van behoorlijke omvang. Arbeiders van verschillende scheepvaartmaat schappijen en havenbedrijven leg den het werk neer om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Zij stre ven naar een loon van 105 gulden per week. In een vergadering die door het sta kingscomité was uitgeschreven, werd maandagmiddag opgeroepen tot een! ..waarschuwingsstaking" van 24 uur. Omi te beginnen willen de stakers bereiken, dat hun loon wordt opgetrokken tot dat van de arbeiders bij de „Maatschappij Nederland". In de middaguren van giste ren hadden ongeveer 1300 man het werk neergelegd. Dat de staking een geforceerd karakten draagt,, bleek uit het feit, dat in de och tenduren van maandag veel stakers niet wisten waar het nu eigenlijk om ging. Sommigen zeiden in de mening te ver keren. dat de staking gehouden werd uit protest tegen de aanstelling van Italiaan se arbeiders, die meer zouden gaan ver dienen dan hun Nederlandse collega's. - Anderen veronderstelden dat de staking iets te maken had met het ontslag van vei havenarbeide-i door een ven de Amster damse bedrijven. De vergadering van maandagmiddag werd geleid door een zekere Freek Meis, secretaris van de Al gemene Bedrijfsbond Transport, een bond die nu zelfstandig is, maar voorheen was aangesloten bij de „Eenheidsvakeentrale 1958". De grote vakcentrales hebben de «ta king nadrukkelijk afgekeurd. (Van onze Haagse redactie) „Ligt het in de bedoeling van de re gering aan de V.S, toe te staan een mi litaire basis op Nederlands Nieuw-Gui- nea te vestigen?" Deze vraag wordt door enkele leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer ge steld aan het slot van het voorlopig verslag van deze commissie betreffende de begroting van Nederlands Nieuw- Guinea. Voorts vragen dezelfde commissiele den, welke bedragen jaarlijks gemoeid zullen zijn met de opleiding van Papoea- vrijwilligers voor het militaire Papoea korps. Refererend aan de verleden jaar ge rezen censuurkwestie vragen deze leden voorts, of op poststukken van en voor Nederlandse dienstplichtigen in Nieuw- Guinea censuur wordt uitgeoefend. Ten slotte wordt de regering gevraagd, wel- 'ke lonen aan Papoea-arbeidskrachten worden uitbetaald, welke de arbeids voorwaarden zijn en of en zo je welke voorzieningen er bestaan voor werkloze Papoea's. Un; •Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: j Perioden met zonneschijn, maar ook plaatselijk enkele buien, hier en 2 daar met onweer. Overwegend 2 zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch weer- 1 kundig instituut: Bewolkt met brede opklaringen. Hier en daar een bui. Ongeveer de- 2 zelfde temperaturen. J Vandaag: zon onder 20.16 maan op 21.23 uur. •Morgen: zon op 5.15 uur; maan on- 2 der 9.26 uur. uur; Onder grote belangstelling vona maandagochtend de uitvaart plaats van Frits van Dijk, de acteur, die vorige week bij Zandvoort door een noodlottig ongeval omkwam. Vele bekende acteurs en actrices schaarden zich langs de auto met het stoffelijk overschot om de overledene de laatste eer te bewijzen. Op de foto herkennen wij rechts (van voor naar achter) Elizabeth Hoomans, Ko van Dijk, Robert de Vries en Louis v. Gasteren. Links (van voor naar achter) Marie Hamel, Albert van Dalsum en Paul Huf. Hadji Muchlas, de 80-jarige vader van M. H. Lukman, vice-voorzitter van het centrale comité van de Indonesische communistische pa.t i, is in zijn woning nabij Bandoeng verr ioord door een aan tal leden van de Daroel Islam. President Eisenhower heeft in een speciale boodschap tot het Congres verklaard, dat de „com munistische vechtlust" de afgelo pen weken is toegenomen. Wanneer hij het nodig oordeelt zal Eisenho wer het congres verzoeken meer geld beschikbaar te stellen voor de defensie. ..De communisten gaan door met het ge bruik maken van onrustige situaties en doen krachtige pogingen de strijd voor en „Ernest Hemingway is dood", werd gisteren in Spanje gefluisterd. Dat klopte niet. „Hij is ziek", zei een bericht van het persbureau Ci- fra. Ook dat is onjuist. „Heming way is nergens te vinden", beweer de men vervolgens. En dat klopte wèl. Ondanks een speurtocht, die de hele dag duurde, heeft men de beroemde Amerikaanse auteur ner gens kunnen ontdekken. Maandag- avotid zou hij een stieregevecht in Malaga bijwonen, maar men heeft vergeefs naar hem uitgezien. Twee dingen bemoeilijkten het zoe ken naar de auteur. Ie. Het feit dat hij zich na zijn aankomst op vrijdag j.l. naar een bui tenverblijf van een vriend aan de zon-doorstoofde Spaanse zuidkust had begeven, welk buitenverblijf geen telefoonaansluiting heeft, en 2e. het feit. dat Hemingway een dubbelganger heeft, die in staat is iedereen, behalve de intieme vrienden van de schrijver, te laten geloven, dat hij de grote Hemingway is. Deze dubbelganger was in dezelfde streek met vakantie. Toen men eindelijk het buitenver blijf van de Amerikaanse vriend van Hemingway had bereikt, zei een van de leden van de huishouding dat do schrijver en zijn gastheer 's morgens om tien uur waren vertrokken. ..Naar mijn mening bevond de heer Heming way zich in goede gezondheid", zei de woordvoerder. Hemingway had vorige week bij de politie reeds toestemming gevraagd (en gekregen), om het stieregevecht in Malaga, waarin zijn persoonlijke vriend Luis Miguel Dominguin zou op treden, vanuit de „callejon" gade te eslaan. De „callejon" is de eerste om heining van de arena, waar de stie renvechters en hun helpers zich op stellen en waar zij, indien dit nood zakelijk blijkt, zich kunnen terugtrek ken voor de soms zeer heftige uitval len van de stier. Inmiddels is de schrijver, of de per soon die zo sprekend op hem gelijkt, op verschillende plaatsen in Malaga' „gesignaleerd". Men heeft niet met ze kerheid kunnen vaststellen met wie men te doen had, omdat de dubbel ganger, een zekere Kenneth Vander- voort, die doorgaat voor een uitste kend kenner van de Spaanse taal. zich graag op dezelfde wijze kleedt als de beroemde auteur. Zelfs de oude honkbalpet die Hemingway bij voor keur draagt en een soortgelijke grij zende baard, sieren het hoofd van Vandervoort. Ook geeft de laatste graag handte keningen aan bewonderaars die hem voor de schrijver aanzien. Deze sig naturen voorziet hij meestal van een opdracht in de geest van: „Het is niet alles goud wat er blinkt. Hartelijke groeten van iemand die er uitziet als Ernesto Hemingway". De echte Hemingway verblijft in Spanje om materiaal te verzamelen voor een modernisering van zijn klas siek geworden werk over het Spaanse stieregevecht: ,,De dood in de mid dag". Ook twee van zijn andere boe ken, te weten „De zon komt ook op" en „Voor wie de klok luidt", spelen zich in Spanje af. de hoop van de mensheid op een betere wereld ten eigen nutte aan te wenden. De pogingen hebben een nieuw hoog tepunt bereikt in midden-Afrika. Cuba is ons allen bekend", aldus Eisenhower. De Amerikaanse president vroeg een fonds van 600 miljoen dollar voor het ontwikkelingsprogramma voor Latiins- Amerika. Doel van het fonds is de sociale en economische structuur van de betreffen de landen en de levensomstandigheden van hun inwoners te verbeferen. Eisenhower vroeg het Congres zijn ver zoek in te willigen vóór 5 september. Dan begint in Bogota de economische confe rentie van de Amerikaanse republieken en zou men, als de gelden gevoteerd zijn, reeds de toepassig kunnen bespreken De militaire macht van de Verenigde Staten is volgens Eisenhower niemands mindere. De strijdkrachten hebben noch tans opdracht gekregen bepaalde prakti sche maatregelen te nemen tot verhoging van de paraatheid. Eisenhower heeft op dracht gegeven tot het ontwikkelen van een nieuwe versie van de Polaris-raket en tot versterking van de zesde en ze vende vloot en tot verhoging van het ac tietempo van de strategische luchtmacht Binnen het kader van de buitenlandse hulpverlening vraagt de president een toevoeging van 100 miljoen dollar aan het fonds voor de wederzijdse beveiliging teneinde het hoofd te kunnen bieden aan plotselinge internationale crises, zoals in Kongo. Ook vraagt hij het Congres de 275 miljoen dollar, die hij voor het fonds heeft gevraagd in hun geheel toe te ken nen „in het belang van de veiligheid van Amerika en de belangen die Amerika heeft bij een stabiele wereldsituatie". In september, zo deelde de president verder mee, zal Amerika bij de algemene vergadering der Verenigde Naties een programma indienen dat „voedsel voor de vrede" heet en dat een groter gebruik beoogt van de landbouwoverschotten ten behoeve van landen waar de honger heerst. Een inboorling van de Kumalo-stam heeft met zijn blote handen, na een ge vecht van een uur een panter gedood. Majonde was zijn vee aan het weiden, toen hij zijn honden hoorde blaffen. Zij hadden een panter in een boom gejaagd. Op een gegeven ogenblik werd het dier razend. Het viel zo snel aan, dat Majon de geen tijd had om zijn stok te gebrui ken. Hij had de panter bij de voorpoten gegrepen terwijl hij zijn sprong maak te. „Ik wierp de panter op zijn rug en ging schrijlings op zijn buik zitten en duwde zijn voorpoten wijd uit elkaar op de grond. Ik moest ver voorover leunen om niet door de klauwen van zijn ach terpoten van achteren opengereten te worden. Ik schreeuwde en schreeuwde, maar door het geblaf van de honden en het gebrul van de panter dacht ik dat nie mand me zou horen.... Ik lag heel lang op de panter en trachtte te verhinderen, dat hij los zou komen. Hij beet. me in mijn polsen en dwars door mijn handen en krabde me in het gezicht. Ik had geen kracht meer in mijn handen, alleen nog in mijn duim en moe van het wach ten op hulp, kneep ik hem hard in de nek. Eindelijk verslapte het beest. Zijn bek hing open en- zijn ogen waren verdraaid, maar het lichaam trok nog, zodat ik opstond en hem dood sloeg met een «tok. Ik zat onder het bloed en had geen kracht meer, maar de panter wae dood". Aldus het verhaal van Majooda,

de Stem | 1960 | | pagina 1