KLANK Verkennersleiders treffén elkaar in Ommen STEM-FEUILLETON a VPRO-team naar Chili Joseph Zind gearresteerd DE SABOTAGE HELP! DAAR KOMEN DE VIKINGS Nieuwe show voor de AVRO ELLEN CRAAMER HEEFT DOCHTER Kijk naar Luister naar in uniform door Christa Winsloe t/o Terugblik BEURS VAN AMSTERDAM N.V. NIET SLECHTS SPEL Een schelm genaamd Lucifer Radioprogramma Bezinning UW TAFELWATER 2ocjezegd Wereldkampioen- schappep wielrennen over radio eiójeó L UW TAFCLDRANK. Voor familiegebruik, in l/i literschroefflessen Gents muziekfestival Thomas Beecham leidt België 's Nat. Orkest „Spreek ik met mijnheer Garcia Kon. Olies weer vast JDE akjes 72 Duck doekje te vestigen ïgen na een zer prettige •pgave van N.V., ïsemlaal. Ommen, het Mekka van de Nederlandse verkenners, is in deze da gen het internationaal trefpunt van padvindersleidcrs uit de gehele wereld. Drieduizend van hen zijn bijeengekomen in het bosrijke kampeercentrum om er in het kader van de derde Wereld-Indaba te getuigen van hun overgrenzeljjke broederschap en van hun ideaal om ook de jeugd van vandaag iets mee te geven, dat kan bijdragen tot een sportieve en creatieve volwassenheid. De NCRV zal vanavond met camera's en microfoons de Indaba bijwonen en de Nederlandse televisiekijkers getuigen laten zijn van de activiteiten op de ope ningsdag en het kampvuur. Jet „Spel van Verken- nen" is geen spel in de dagelijkse betekenis van het woord. Men duidt er slechts de methode mee aan, waarmede tot in alle uithoeken van de wereld wordt getracht de jeugd zelfwerkzaamheid, zelfstandigheid, altru- isme, gemeenschapszin, improvisatievermogen, broederschapsgeest en sportiviteit bij te bren gen. Dat waren namelijk ongeveer de doelstellin gen. die Lord Baden Po well zo'n goede vijftig jaar geleden voor ogen stonden, toen hij met zijn clubje van 24 jongelui aan het spel van spoor zoeken begon. Tijdgeno ten beschreven hem on zijn eerste aanhangers als navrante kinderlijke lie den, die de harde werke lijkheid van het leven trachtten te ontvluchten in een droomwereld, in een idealisering van de ongemakken van oervol keren. Wel, de tijd heeft degenen die dit schamper opmerkten, in het ongelijk gesteld. Niet slechts, omdat de cij fers uitwezen dat de idealen aansloegen het aantal verkenners in de gehele wereld nadert de tien miljoen maar vooral omdat velen, die hun jeugd ga ven aan dit werk, op latere leeftijd uit groeiden tot grote leiders van landen en bewegingen. LORD BADEN POWELL .3000 volgelingen in Ommen 'Advertentie) EAe duivel gefopt. Zo zou men het hoor spel ,,Een schelm genaamd Lucifer", dat vanavond voor de Vara wordt uit gezonden ook kunnen noemen. Het gaat namelijk om een mannetje, dat op een goede dag de duivel ontmoet. Zij vallen wel in elkaar en dat brengt dé demon op het kwalijke idee om van de diensten van het argeloze mannetje ge bruik te maken om zijn onheilstocht over de wereld met meer succes te kunnen maken. Het mannetje stemt toe, maar eenmaal op pad om des dui vels streken te volvoeren komt hij tot de gevolgtrekking, dat dat niet zo best is. Hij legt zijn duivelsgedaante ech ter niet af, maar gebruikt die juist om goed te doen, zodat de demon zelf door zijn eigen listigheid de loef wordt af gestoken. DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 Hilversum I 402 m A.V.R.O. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. V.P.R.O. 7.50 Dagopening. A.V.R.O. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d, vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram, 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Zang en piano. 11.35 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Wereldkamp. wielrennen 1960 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Orgelspel en zang. 13.55 Beursber. 14.00 Jeugdkoor. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 15.00 Blaaskwintet. 15.30 Gram. 16.00 Gevar. progr 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Journ. 19.00 Gram. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Spor*- praatje. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en sol 21.00 Don Juan de bedrieger, hoorsp. 21.45 Gram. 22.15 Rep. wielerwedstr. 22.30 Nws beursber. v. New-York en s.o.s.-ber, 22.45 Zang en gitaar. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorsp. 23.40 Gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum II 298 m K.R.O. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en over- 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. gvrouw. 9.40 V. d. jeugd. N.C.R.V. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. K.R.O. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middag- |klok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.40 Rep. v. h. Eucharistisch wereldcongres te München. i3.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. N.C.R.V. 14.00 Rep. Zendingsdag te Driebergen-Rijsenburg. 14.45 Gram. 15.00 Kamerork. en sol. 15.30 Gram. 15.45 Vocaal ensemble. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Pianorecital. 17.00 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. en solist. 18.25 Ierse volksliedjes. 18.30 Kerkkoren. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Voordr. en muz. 19.30 Radio krant. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Perio dieken-parade. 22.10 Klass. gram. 22.20 Rep. Wereldcongres Y.M.C.A. te Loosdrecht. 22.30 Nws. en s.o.s.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Orgelconc. 23.35 Platen- nieuws. 23.5524.00 Nws. TAlt werk vraagt regelmatig bezinning. Niet alleen van de actieve leden die zich periodiek treffen in een wereld jamboree, maar ook en vooral van ne volwassen leiders, die sedert enkele decennia plegen samen te komen in een Indaba. Drieduizend van hen, komend uit 32 landen, zijn nu bij elkaar in Ommen. Er zullen daar harde discus sies en diepgaande besprekingen wor den gehouden. Daarnaast zal de voor verkenners „vaktechnische" kennis worden verdiept en uitgebreid terwijl kampvuren, demonstraties en spelen in niet geringe mate zullen bijdragen lot de geest van broederschap, die zij la ter kunnen uitdragen aan hun discipe len. En geeft het feit, dat tien miljoen van alle wereldbewoners zich in een gemeenschappelijk ideaal sterk ver enigd voelen, al niet een zeer diepe betekenis aan de verkennerij in deze tijd? Tn september vertrekt een radio- en tel- levisieteam naar Chili om er filmopna men en geluidsregistraties te maken 111 verband met de in dat land voorgeko men aardbevingen en overstromingen. In het najaar zal dan een reeks klan beelden en een televisiefilm worden uitgezonden, waarin hoogstwaarschijn lijk ook een bepaald project van hulp verlening zal worden beschreven. Het initiatief tot deze onderneming is ge nomen, nadat ds. J. A. van Nieuwen- huijzen uitvoerige verslagen over de ramp had gehoord van een Nederlands ingenieur, die de aardbevingen heeft meegemaakt en de gevolgen heeft be studeerd. Deze ooggetuige drong sterk aan op hulp uit Europa. De ramp is ve le malen erger dan die in 1953 in Ne derland en heeft de Chileense econo mie totaal ontwricht. Het ►cam, dat door de VPRO wordt uitgezonden, wordt geleid door ds. Van Nieuwen- huijzen en zal verde- bestaan uit de radioverslaggever en tekstschrijver Henk Teeuw, de TV-regisseur Joes Odufré en cameraman Piet Kaart. Het is waarschijnlijk, dat enkele industrie, en de expeditie zullen financieren. SPA Voor familiegebruik, in 1/1 literschroefflessen He „Papa Bue's Viking Jazzband", die in ons land vooral bekend is geworden door de moderne Instrumentale versie van „Schlafe mein Prinzchen...", treedt vanavond op in het NCRV-televisie programma in het kader van een veertiendaagse tournee door ons land. Deze band is vier jaar geleden opgericht in Denemarken en werd aanvankelijk niet bijster hoog geivaardeerd. De zes musici die van deze combo deel uitmaken, spelen namelijk noch pure jazz, noch pure dansmuziek. Het is een vreemde mengeling van beide, waaraan de luisteraar even moet wennen. De exclusieve band staat sedert twee jaar zeer dikwijls in de internationale belang stelling, vooral door Amerikaanse publikaties- Zij maakte toernees in bijna alle Europese landen. Brussel 324 m 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Amus. muz. 14.30 Opeiettemuz. 15.00 Holland Festival 1960 Danzikwartet (i.d. pauze gram.) 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Omroepkoor. 20.00 Kamer ork. 20.15 Rep. wereldkampioensch. wiel rennen te Leipzig. 20.30 Hoorsp. 21.40 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Rep. wereldkampioensch. wielrennen te Leipzig. 22.20 Gevar. muz. 22.55—23.00 Nws, Brussel 484 m 12.02 Gevar. muz. 12.30 L. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Belg. LZ. 15.15 Koorz. 15.30 Gram. 16.30 L. muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 17.50 Gram 18.55 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.10 Gram. 22.30 Gram. 22.55 Nws. Radio Vaticana: 17.00 „Jonge concertisten Paul Pilia. Golflengten 25 m 67 31 m 10 41 m 21 48 m 47; 196 m. Televisieprograma's DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 N.T.S. 20.00 Journ. en weeroverzicht V.A.R.A,20.20 Act. 20.30 Hiroshima, docum. gesprek. 20.45 Politie-film. 21.10 T.V.-spel. Vlaams-Belgische T.V. 17.00-18.00 Eurov Neustadt Tiende Festival v. Europese Folklore. 19.30 Nws. 20.00 Feuill. v. d. jeugd. 20.30 T.V.-spel. 22.00 T.V.-rallye. 22.30 Nws, Frans-Belgische T.V. 17.00—18.00 Eurov. Neustadt Europees Folkloristisch Festival 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Journ. 20.30 Cabaret- progr. 21.45 Festival René Clair 14 juli. 23.15 Journ. r FRED ASTAIRE .show. ]~~\e Avro, die met de Perry Como- Gene Kelly- en Catharina Valenteshows veel heeft bijgedragen tot een beter be grip onder de Nederlandse TV-kijkers voor het televisiewerk in het buiten land, zal ook enkele opnamen gaan ver tonen van shows rond Fred Astaire. FLLEN CRAAMER hier geflankeerd door een decor-maan Pse radio- en televisiezangeres Ellen Craamer heeft het leven geschonken aan een dochter van 714 pond. genaamd Inge. Moeder en dochter stellen het opperbest en de eerste heeft weer vele plannen voor het komende zangseizoen. Wan de eerste series sprint voor profs en amateurs en de eerste series sta yers voor amateurs zal géén der tele visiestichtingen een reportage maken omdat deze wedstrijden in het kader van de wereldkampioenschappen 1960 nog tot de afvalraces worden gerekend. De radioreporters echter geven wel ac te de présence. Leo Pagano is door Vara, Avro, Kro en Wereldomroep naar Leipzig gezonden en van daaruit zal hij de luisteraars vanavond van 22.20 tot 22.30 uur een verslag geven van deze eerste series. De Vlaamse radio geeft reportages van deze wereldkampioenschappen om 19.20 21.00 en 22.10 uur. In het Nederlandse programma van avond na het nieuws een korte filmfan tasie en het concert door „Papa Bue's Vi king Band". Daarna een reportage van de Indaba te Ommen, de filmrubriek en de dagsluiting in de vorm van het kamp vuur te Ommen. Via de Vlaamse televisie drie films: één over poppen, een over speelgoed en als hoofdschotel de speelfilm „Mil joenenjacht". In het avondprogram-ma van de Vara operette-melodieën, daarna het hoorspel „Een schelm genaamd Lucifer" en om 22.20 uur reportages van het wereldkam pioenschap wielrennen. Via de NCRV de integrale uitvoering van Mahlers „Das Lied von der Erde" en een gesprek over ruimtevaart. vat matte stemmig /iertal aan land. is al gevallen dc bemerken zelfs igen van de lat hun lading °°dt jende Indiaan [en.. In Zweden is men nog altijd boos op de heer Eisenhower die in een verkiezingstoespraak sprak over een „Europees, socialistisch geregeerd land met een groot aantal alcoholi ci en zelfmoordenaars". Men is er in Zweden zeker van dat de Amerikaan se president dit land bedoelde. Goed beschouwd is het bijzonder merk waardig dat men daarover in toorn ontsteekt. Immers, als men in Zweden zo zeker weet dat Zweden bedoeld werd, dan is de constatering van Eisenhower juist en valt er dus niets kwaad te worden. Overigens denkt men in Noorwe gen en Denemarken dat Ike hen ook wel op het oog gehad kon hebben en er zijn in die landen dus ook men sen boos geworden. Het geval doet denken aan een in gezonden stuk, lang geleden, in deze krant. Daarin maakte een lezer aan merking op een niet met name ge noemde bakker die het brood op on hygiënische wijze achter in zijn auto smeet, hetgeen die lezer, en terecht, vrij vies stond. Toen het stuk in de krant stond, belde er een woedende bakker naar de redactie- „Die vent bedoelt mij", brieste hij, „en ik ga hem een proces aandoen". Hij had zichzelf, toen hij zijn fout zwart op ivit zag staan, onmiddellijk herkend. De juiste reactie zou zijn geweestzich erover te verheugen dat zijn naam niet genoemd was en zich voor te nemen zijn leven te beteren Maar hij ging ktvaad opbellen Net als Zweden. PRAET-MAECKER 31) Zijn uniform trekt hij pas aan als er wordt gebeld. „Dan is het nog tijd genoeg." Want wie hier belt, die is is bescheiden, die maakt geen herrie. Die wacht tot mijnheer Ale- mann zijn jas heeft aangetrokken en dichtgeknoopt. Al duurt dat dan ook een tijdje, want zijn uniform heeft een hele massa knopen en een hoge kraag. Niet iedere portier heeft er zo een. En dan moet hij nog met een kammetje zijn baard „netjes" maken. Mijnheer Alemanns kin is uitgescho ren; des te statiger komen de twee punten van zijn baard uit. Mijnheer Alemann heeft de gardemaat, en de gardemaat te hebben, is in Hochdorf de trots van iedere man. Voor het garde regiment van de regerende vorst waren sedert oude tijden alleen de langste ke rels uitgezocht. De gardemaat was een meter vijfentachtig; wie dat niet haal de. telde niet mee. Juffrouw Alemann daarentegen was klein. Zij leek nog klei ner dan ze was door haar gebogen houdeng. Strak trok ze de dunne zwar te .lapon over haar benige gebogen rug Haar spitse kin stak in de lucht. Op heur weinige haar lag een wit, plat kan ten mutsje; en een geplooid, wit schort sloot om haar magere taille. Beiden zaten aan de netjes gepolitoer de tatel m hun nauwe loge. Aan de muur waren kasten met vele vakken, waarnaast telefoons met schakelaars. naar buiten: uitkijkend op vestihiilo 6n straat- Ean kÜkgat naar de vestibule. Daar was het schemerig-licht ruiter? een maus°lcum. Donkere bonte höee st1Hbteen marmeren buste van de h=f. Benopifrt van het buis- dat naar genoemd was: „Prmses-Helene- den de japon moeten vasthouden. Een beetje naar voren gebogen, maar met 'n waakzame speurdersblik in alle rich tingen, stevent juffrouw von Kesten op een lage deur aan. Het kleine kanten mutsje van de leraressendracht is met grote haarspelden op het spaarzame haar bevestigd. Heur haren zijn kleur loos, en kleurloos is haar gezicht. Al leen de pupillen der uitdrukkingloze ogen komen donker uit. Ook die pro beert juffrouw von Kesten soms te ver bergen. Maar de lichte wimpers bedek ken ze niet. Zonder aan te kloppen, opent ze de deur. Zonder op de gebogen gestalte te haar stichting." slaDPenheF„0g,e„ny^ ^hiint het huis te ds\ hüi JS&i s het m'dden op de öag, bijna middag. Maar de geluiden renngWittèetdd°°r deJtevi8 gesloten deu- vertrekken m't?' ,Wltte 6angen. Witte veiireKKen om te slapen, te eten te le- zen Gangen, lang, licht, zonder kleden t°?leLgldcte' frappen en nog eens Achtertrappen, gewone trap- trappen. van de stappen pen en dan de grote midden in het gé- bouw belegd met een dikke rode loplr voor bezoek, voor hoge bezoekers pi kapel en een turnzaal Een Op de blank geschuurde vloer bovengang weerklinken ieders r~ ,,?na,lr dieu jan de grauwe gestalte, welke thans bedrijvig van deur tot deur gaat hoort men niet - die gaat op zachte zolen. Gummihakken. De grau we j-apon verraadt geen lichaam. Die valt recht naar beneden. Het lijkt haast of dc stevig tegen de zij geperste ar- men en de op de maag gevouwen han- De deur gaat achter de kleine grij ze dame dicht. Weer loopt zij ijverig druk over de gang. Vluchtig veegt haar hand over een raamkozijn en bo ze rimpels komen op haar voorhoofd. Haar blik gaat over het vensterglas, dat zuiver en vlekkeloos de lachende blau we hemel laat zien. Maar alsof ook dat niet in orde was, schudt juffrouw von Kesten het hoofd. Nu heeft ze iets ge hoord. Zij blijft staan en luistert. Neen zou dat betekenen Snel gaat ze op de deur toe, waarachter een wals- melodie klinkt. Vrolijk parelt dat van achter de gesloten deur. Reeds rukt de bleke hand de deur open. Een ontsteld kind springt van de pianokruk op en staart juffrouw von Kesten in het ge zicht. „Marga noem je dat studeren?" Er komt geen antwoord. m die aan een naaimachine zit, naar een garderobestandaard letten, gaat en grijpt in een massa kleren die daar zijn opgehangen. Uitsluitend donkerblau we kleren. Een muffe geur van stof fen hangt in de kamer. ..Marie, er komt vandaag een nieu we." .Jawel, juffrouw von Kesten, dat weet ik al." .Maakt u een uniform voor haar klaar." .Jawel, juffrouw von Kesten. Maar iets goeds is er niet meer," klinkt het lachend uit de hoek. „Een prinses is de jongedame hoop ik niet." „Neen. Gratis plaats." ,,Ach jee, dat arme kind." .Hoezo? Dat zal men haar hier niet laten voelen," zei juffrouw von Kesten terechtwijzend. „Dat weet ik, dat weet ik, juffrouw von Kesten, natuurlijk. Er zijn trouwens nog een paar heel goed onderhouden jurken, bijvoorbeeld deze hier.." De oude komt strompelend naderbij. „Die is van de jongejuffrouw von Brockenburg geweest, als ik me niet vergis nou, we zullen wel zien, juf frouw von Kesten „Brengt u haar bij, hoe ze heur haar moet dragen „Ja, ja, natuurlijk gnadiges Frau- lein. ,Nu?" „Ik heb al gestudeerd, juffrouw von Kesten ik was klaar" klinkt het schuchter van de piano. .Ik spreek tegen je." Marga, aldus aangemaand om de voorgeschreven houding in acht te ne men, haalt opgelucht adem. Schuldbe wust strijkt zij met beide handen de opstandig geworden haren van haar voorhoofd. Dan steekt zij, volgens ge woonte, haar handen in het bovenstuk van haar zwarte schort en neemt de houding aan van een soldaat, die het bevel ,,op de plaats rust" heeft gekre gen. Haar gezicht is nog rood van schrik, maar haar benige, sterk gepro nonceerde trekken hebben een onder worpen, bijna serviele uitdrukking aan' genomen. Met welgevallen rust juffrouw von Kestens blik op het meisje. „Nu ja, ik weet hoe je bent, Mar i." Zij knijpt haar ogen een beetje dicht. „Ik vergis me nooit in jullie kin deren". Zacht en beleefd antwoordt Marga: „Ik vraag excuus, juffrouw von Kes ten, het spijt me.." .Goed mijn kind, goed. Maar houd je een volgend maal aan de opgaven die je hebt gekregen, begrepen?" „Jawel, juffrouw von Kesten," en Marga maakt een knix. Een knix is een vlugge, kleine buiging der knieën. Men kan dat staande en ook in het voorbij lopen doen. De knix is het kleingeld van het gebruikelijke ceremonieel van iede re dag. Daarop volgt de Hofknix, die de prinses geldt. Dat is een diep neer zinken en buigen van het hoofd, doch nog ver af van de' knieval, waarop slechts de lieve God aanspraak kan maken. Daartussen ligt nog een knix voor mevrouw de directrice, voor tan tes en ouders. Het is niet gebruikelijk om bij een gelegenheid als deze een knix te maken, maar Marga von Rasso doet, als geen ander het ziet, voor juf frouw von Kesten graag iets extra's. „Marga, er komt vandaag een nieu we, en ik wou je vragen of j-ij haar pleegmoeder wilt zijn." Marga voelt zich onderscheiden. Bijna had ze nog een knix gemaakt, maar dat zou overdreven zijn geweest. Dus zegt ze maar snel'. „Heel graag, juffrouw von Kesten." (Wordt vervolgd) I BANKET Een generaal en twee andere hoge gasten zaten zich stier- lijk te vervelen op een plechtig militair banket in Thetford. Toen de gelegenheid gunstig leek wilden ze er stiekem tus- Island, werd uitgesteld. Hoewel het nieuwe gebouw 285.000 dollar gekost had, ontdekte bouw- en woningtoezicht ter plaatse, dat het niet voldeed aan de plaatselijke eisen van brandveilig heid. Orgelmuziek Toen een organist in een kerk in St. Louis voor de derde maal aan een senuit trekken. Groot was hun tweestemmige hymne begon, bad de ontsteltenis toen bleek dat ze de j hele tafel meetrokken. Een grapjas had hun enkels wat doet". aan de tafelpoten vastgemaakt Prijsvraag Een weekblad in Cedar Lake schreef een prijsvraag uit. De deelnemers moesten een verhaaltje van vijfentwin tig of minder woorden maken over het onderwerp: „Hoe wil ik mijn vrouw gekleed zien voor een feestje De winnaar, Florian J. Heiser, had maar één woord nodig: ,,Vlug". Penhouder „Jantje slik dat ding in, waar je op zit te knauwen", zei een onderwij zer in Memphis tegen een jongetje uit zijn klas. Jantje slikte, maar moest toen ijlings naar het ziekenhuis. Hij knauwde op de dop van zijn vulpen. Uitgesteld De opening van de nieuwe brand weerkazerne in New Dorp, Staten pastoor, die de dienst leidde: „Heer, vergeef het hem, want hij weet niet, „Je maakt er altijd zo'n dra ma van als je een beetje kon hebt gevat, dat ik me afvraag of ik een dokter zal laten ko men of een talent-scout van de televisie!" i Advertentie) SPA Op het Eurovisienet, waarop ook de NTS had overgeschakeld, verscheen gis teravond de Oostenrijkse beeldbuisver tolking van de opera „De barbier van Bagdad". Het was een zaaluitvoering met alle televisiebeperkingen van dien: toneelmatige scènes, sterk gecompri meerde decors en weinig ruimte latend voor camera-technische speelsigheidjes. Al deze bezwaren echter werden weg- gezongen door de voortreffelijke solis ten, die niet verzuimden zeer nadrukke lijk te acteren, hetgeen uiteraard de re gisseur gelegenheid bood met close-ups het anders vrij statische schouwspel te verlevendigen. De geluidsregie had onze bewondering niet. De sterke verschillen in fortissimo's en pianissimo's, die deze opera kenmer ken, werden afgezwakt in de geluids kamer, waar een overdreven angst voor doorslaande weerstanden leidde tot ni vellerende ingrepen. Het muziekfestival 1960 te Gent zal op 3.september in de Konink lijke Opera worden geopend met een galaconcert door het Nationaal Orkest van België onder leiding van sir Thomas Beecham. Op 17 september dirigeert Wil lem van Otterloo tot besluit van dit festival het Symphonie Orkest van het N.I.R. in Beethovens ne gende symphonie. Aan de uitvoe ring van de negende werken mee de solisten Hildegard Hillebrecht, Norma Procter, Richard Lewis en Theo Zilleken en de Gentse Ora torium Vereniging. Het programma vermeldt voorts een reeks orgelconcerten op 5, 10 en 13 sep tember in de St. Bavo, een vertolking van hedendaagse Vlaamse muziek door het Symphonie Orkest van het N.I.R. onder de leiding van Daniel Sternefeld op 9 september en een uitvoering door het Belgisch Kamerorkest in de troon zaal van het stadhuis op 12 september. Ook grote namen uit de wereld van het lied, van de opera en van het bal let zullen dit festival sieren. Rudolf Shock zingt op 6 september, Erich Kunz, Ernst Haefliger en andere solisten van de Weense Staatsopera vertolken opera aria's van Mozart. Leonce Gras diri geert op de 15e „Het verhaal van de soldaat" van Strawinski en Sehon- berg's .Pierrot Lunaire". De avond daarvoor zal het Amerikaanse gezel schap Ballets of two worlds onder aus piciën van de Vlaamse televisie het bal let „The Dybbuk" dansen. De Italiaanse politie heeft in de ha ven van Napels de Duitse onderwijzer Joseph Ludwig Zind gearresteerd, die vorig jaar naar Egypte was uitgewe ken, nadat de Westduitse autoriteiten een bevel tot in hechtenis neming tegen hem hadden uitgevaardigd wegens het doen van anti-semitische uitlatingen. Zind stond op het punt aan boord te gaan van het schip „De stad Tripolis" dat als bestemming de gelijknamige ha ven in Libye had. De thans 53-jarige Duitser was in TrL polis leraar aan een school waar hij dierkundeles gaf. Hij had in het ge heim zijn geboorteplaats Offenburg be zocht. Via de tussenkomst van Interpol en de Italiaanse politie heeft de Westduit se recherche thans de hand op hem we ten te leggen. Zind is overgebracht naar de gevangenis Poggio Reale, te Napels waar hij zal moeten wachten op een eventuele uitlevering aan West-Duits- land. Het zoeken naar de spreekwoordelijke naald in de hooiberg is gemakkelijker dan het opzoeken van bepaalde tele foonnummers in de lokale gids van het district Madrid. Het in de Spaanse hoofdstad verschij nende avondblad „El Alcazar" heeft voor de aardigheid eens geteld hoeveel Madrilenen namen dragen die als equi valent mogen gelden voor de Jansens, Pietersens en Smitsen in Nederland. Als eerste verscheen op het lijstje de naam Garcia, welke door 8300 telefoon- bezitters in Madrid gedragen wordt. Als tweede kwam uit de bus de naam Gonzalez met 7300 dragers. Er zijn 5500 families die Fernandez heten. 4750 fa milies Lopez en 4100 families Rodriguez. Als men zich-nu realiseert dat in de Spaanse voornamen ook niet veel varia tie zit, dan weet men waar men voor staat als men het telefoonnummer moet opzoeken van een van bovenstaande fa milies. (Advertentie) Moe? Reisziek? Last van Uw maag? Enige druppels ..Eau des Carmes Boyer" in een beetje water of op wat suiker geven U snel ver kwikking. Werkt ook kalmerend bij sterke emoties. De hoek waar aandelen Kon. Olie ver handeld worden trok de grootste belang stelling. Niet dat er in deze hoek een wilde handel ontstond, maar vergeleken met de handel in de overige hoeken van de internationale waarden, was het in de oliehoek druk. Het publiek nam de stukken wederom uit de markt, terwijl de arbitrage, zij het mondjesmaat, be langstelling voor de aandelen had. Er vonden ruilingen plaats door verkopen van de Philips, Unilever en AKU-waar- den in aankopen aandelen Kon. Olie. De stemming voor dit fonds werd gestimu leerd door de vaste houding voor deze aandelen in Wall Street van eergisteren, waar de stukken een halve dollar hoger sloten. De overige Nederlandse hoofd fondsen aldaar waren nauwelijks prijs houdend. 1/8 2/8 Ned. '59 4tt 99,I6 Ned. '47 3Vi 937/8 93" g AKU A 540 53514 Hoogovens cA 787^4 788 3 4 Philips GBA 1252 1250 Unilever cA 9051,4 897':2 Kon. Olie A 133.30 13434 Scheepvaart Unie A 144 142i 2 A'dam Bk A 370 375 Kon. Zout cA 950 960 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkcer AKU 535; Kon. Olie 133.70—134.80; Philips 1240—1248; Unilever 889—895; Hoogovens 785. de maakt me RAZEND! JE HAA'T DIE MAN' ...WAARÓM?. KAN IK SLECHT* SISSEN DAAROM GEEFJEHÉn IX SCHULP VAN JOUW VUILE WERK

de Stem | 1960 | | pagina 7