Onenigheid in Goese KVP 4 Goes na somber stortbui Venetië Toneelclub „St.-JaiT tot rederijkerskamer verheven Formele klacht tegen raadslid Yervest Bok naar Vlissingen Pokkenepidemie onder duiven te Oosterhout Bouwpastoor voor plan Westrand Roosendaal Spelevaren in de straten Formosa blijkt hevig getroffen Chefarine,4 Democraten in Zuid-Korea winnaars Voor de achterblijvers Eerste nieuwe Camere van Rhetorica in Zeeland Kongo koude in de oorlog Teleurgesteld over houding van KVP beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! tegen pijnen en griep. Fijn FAAM fantastisch „HOGERE" RAAD VOOR HAAGSE AGGLOMERATIE VELDSLAG IN TOKIO EXAMENS pagblafl pcüfcm Benoeming kapelaan A. W. Smits Voldoende motieven „Wraak" van B.B.C. Engeland niet achter voorstel van Moskou ESSO 2-T MOTOR OIL VERMENGT ZICH VANZELF MET DE BENZINE IN DE TANK AANBESTEDINGEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 (Van onze verslaggever) De Goese KVP-wethouder J. H. Roose en het KVP-raadslid W. G. M. de Valk hebben bij de partij een formele klacht ingediend tegen hun fractiegenoot C. W. Vervest. Gistermorgen heeft de secretaris van de Goese afdeling van de KVP, J. J. Ransijn, de brief van de beide katholieke raadsleden ontvangen. Zij verzoeken daarin de nodige stappen te ondernemen om de heer Vervest als lid van de KVP te royeren. Wanneer op 15 augustus van KVP-zijde nog geen definitieve beslissing op korte termijn in het vooruitzicht is gesteld, dan zullen zowel wethouder Roose als de heer de Valk voor het lidmaatschap van de KVP bedanken en hun raadszetels beschikbaar stellen. het afdelingsbestuur zal Jworde!?„^p^°; ken en vervolgens wel doorgestuurd zal worden naar het krmgbestuur, dat de zaak vermoedelijk voor zal leggen aan De beide raadsleden formulieren in de brief een tweeledig motief voor hun J klacht: 1. Hun fractiegenoot Vervest weigert al geruime tijd de fractievergaderin gen te bezoeken, zodat van gemeen schappelijk overleg geen sprake meer is. Ondanks herhaalde uitnodigingen aan de bijeenkomsten deel te nemen verklaart hij stelselmatig van het fractie-overleg uitgesloten te wor den. 2. De heer Vervest heeft zich bij ver schillende gelegenheden openlijk be ledigend uitgeslaten tegen en over zijn fractiegenoot Roose, In de laat ste raadsvergadering heeft hij deze zelfs het recht ontzegd nog te spre ken namens de K.V.P. Het beleid van de wethouder noemde de heer Vervest „Roose-politiek". Onhoudbaar De heren Roose en de Valk verklaar den ons gisteren teleurgesteld te zijn over de houding van de K.V.P. „Hogere partijfunctionarisssen hebben eind 1959 en begin 1960 ongevraagd in de kwes- tie-Vervest geïntervenieerd, waarop wij een afwachtende houding hebben aan genomen en geen maatregelen tegen de heer Vervest hebben genomen. Ver der is er geen sprake geweest van tij dige of voldoende activiteiten van de zijde der partij. De situatie in Goes is overigens de partij-instanties genoeg zaam bekend. Het bestuur van de K.V. P.-Goes en wijzelf hebben ten overvloe de wellicht nog geattendeerd op de on houdbaarheid van de toestand". ,,Nu is ons gebleken dat men ge wacht schijnt te hebben op een formele klacht, die wij zeer summier hbben ougesteld. Overigens zijn wij niet meer bereid om voor de erkenning van de juistheid van onze standpunten nog te vechten. Wij vragen enkel op grond van de duidelijke situatie een spoedige en ondubbelzinnige uitspraak. Daaraan zullen wij de uiterste consequenties ver i binden", aldus de beide K.V.P.-raadsle den. Den Haag De heer Ranslijn verklaarde, dat de brief van de heren Roose en de Valk in i Advertentie' het hoogste partij-orgaan in Den Haag. Het partijbureau in Den Haag is echter enkele weken gesloten in verband met vakanties, zodat de ultimatieve datum van 15 augustus moeilijkheden kan ople veren. De beide briefschrijvers wensen echter voor die datum slechts de stap pen tot een uitspraak in de afzienbare toekomst. Geen tijd Eerder, aldus de heer Ransijn, hebben de heren J. M. A. C. van Dongen en mr. dr. A. J. J. M. Mes als „mannen van goede diensten" gepoogd in het ge schil te bemiddelen. Echter zonder re sultaat. Daarna heeft de heer van Dongen op verzoek van de heren Roose en de Valk nogmaals een poging onder nomen. Beide partijen gingen er toen mee akkooord, dat de zaak zou worden voorgelegd aan het hoofdbestuur van de partij. Pogingen om tot een bespre king te komen, zijn daarop steeds mis lukt aangezien de heer Vervest geen tijd had om hieraan deel te nemen we gens zijn werkzaamheden als lid van de raadscommissie ad hoc die het beleid van b. en w. heeft onderzocht, en de organisatie van de Kasporgo-feesten. Advertentie) De enorme stortbuien, die gistermorgen Goes overvielen, hebben hier en daar behoorlijke waterschade aangericht. Van tien tot een uur beleefde Goes een stukje van de zondvloed, wat op de straten aan leiding gaf tot heftige discussies over de juistheid van de voorspel lingen over het naderende einde der wereld. De brandweer was bij de ergste overstromingen aanwezig, maar kon „helaas" geen hulp verlenen omdat de tien centimeter water in de huiskamers nog net niet erg genoeg waren. In Goes-oost grepen enkele enthousias te zwemmers deze unieke kans aan, nu eens eindelijk vóór hun huis te kunnen pootje baden. Er was hiervoor overigens gelegenheid genoeg: van Mellestraat. Heernisseweg, Marijkestraat, Tulp- en Violenstraat waren in stinkende, bruin gele riviertjes veranderd. De meeste in woners van deze buurt bepaalden zich dan ook tot een sombere afwachtende houding tegen de deurposten en gaven commentaar op de riolering, die deze hoeveelheden water onmogelijk kon ver werken Amfiebievaartuigen Aan de andere kant van Goes, in west, leek de situatie nog erger. De enkele auto's, die zich in de buurt van het in dustrieterrein, met name de Zuidvliet- straat, waagden, leken meer op amfibie vaartuigen dan auto's. We kregen zelfs de illusie van een in volle vaart nade rende witte raceboot. die met zijn boeg het water sierlijk doormidden sneed. Toen de doorsnee van het regengordijn zodanig was dat ei in de raceboot een moderne sportwagen te herkennen viel, werd onze aandacht afgeleid door een man van middelbare leeftijd, die met een nors gezicht naast de fiets huis waarts waadde in zijn waterdichte regen jas. en door twee kleine kleuters, die in hun bloesjes, door en door nat, vol toe- W/ m M De laatste weken breidt zich het aan tal duiven dat lijdt aan de z.g. pokken aanzienlijk uit. De diertjes krijgen dan puistjes, die voornamelijk aan de kop cn vooral aan de oogranden opkomen. Ver moedelijk zijn reeds ruim 500 postdui ven in Oosterhout voor de wedvluchten waardeloos geworden, want duiven die aan deze ziekte lijden, mogen niet aan wedvluchten deelnemen. Verscheidene liefhebbers zijn hierdoor erg gehandi capt en zijn voor de komende weken vrijwel uitgeschakeld. Dit is bijzonder pijnlijk voor deze sportbeoefenaars, want over enkele weken wordt de grote Der by-vlucht gehouden vanuit Orleans. Blij kens een onderzoek door de Gezond heidsdienst in Utrecht blijkt deze ziekte niet alleen de z.g. pokken te zijn, maar pokken-difterie. Hiervoor is geen kruid gewassen, want deze ziekte is besmette lijk en wanneer een of meerdere duiven door deze ziekte zijn aangetast volgen er al spoedig meer. Het advies van de In de constructie werkplaatsen Van der Oost te Terneuzen kwam de op één na grootste bok van Nederland ge reed. Hij werd gemaakt voor rekening van het bergings- en transport bedrijf v. d. Akker n.v. te Vlissingen. Deze opdracht was een gevolg van een in 1956- 1957 eveneens voor de n v. v. d. Akker gecon strueerde „Grotto 11" met een hefvermogen van 70 ton in de hoofd takels en 40 ton hefver mogen aan de top. Deze tweede, die voortaan onder de naam „Kolos sus" bij v. d. Akker dienst zal doen, heeft een hefvermogen van 200 ton aan de hoofdtakels en 100 ton aan de topta- kels. De hoogte van de hoofdpoten bedraagt 30 meter en van de giek 20 meter, in totaal dus 50 meter. De „Grotto 11" was van een gelaste constructie in tegenstelling tot alle andere in Nederland in bedrijf zijnde bokken die geklonken zijn. De nieuwe constructie vol deed blijkbaar zo goed dat ook de „Kolossus" geheel gelast werd. Het verplaatsen v het gevaarte van de wal op het schip was beslist niet een alledaagse kar wei maar de organisatie van deze werkzaamhe den was perfect, zodat deze kolos in betrekke lijk korte tijd op zijn poten stond. Ook de overtocht naar Vlissin gen verliep, dank zij het rustige weer, uit stekend. In de thuisha ven wordt de bok ver der opgetuigd. De be doeling is hem begin september a.s. in ge bruik te nemen. wijding hun bloementuintje tegen de wa termassa aan het beschermen waren. Och ja. het is ook maar hoe je het op vat. En na de regen kwam de zonneschijn. De schade bleef wel beperkt tot onder gelopen kelders en enkele huiskamers, maar misschien heeft deze wolkbreuk voor de inwoners van oost behalve na delige ook nog goede gevolgen en wordt er iets aan de riolering, die niet hele maal goed functioneert, gedaan. (Van onze Haagse redactie) De regering acht het noodzakelijk, dat een bovengemeentelijk openbaar li chaam wordt ingesteld voor het gebied van de Haagse agglomeratie de ge meenten 's-Gr'avenhage, Rijswijk, Voor burg, Wassenaar en Leidschendam en de gemeenten Nootdorp en Zoeter- meer. Een voorontwerp van wet wordt daartoe binnenkort aan Gedeputeerde Staten van Zuidholland toegezonden met het verzoek de betrokken gemeentera den in de gelegenheid te stellen hun zienswijze erover kenbaar te maken. Dit delen de ministers van volkshuis vesting en binnenlandse zaken aan de Tweede Kamer mede in hun memorie van antwoord over uitbreiding van de Haagse agglomeratie. Het voorgestelde „Stadsgewest" zal een belangrijke taak krijgen bij de stichting van de satellietstad Wilsveen (100.000 inwoners), waarvoor de rege ring nu gekozen heeft ter opvanging van de uitbreiding der Haagse agglo meratie. De officiële uitslag van de Zuidko- reaanse parlementsverkiezingen, op ba sis der tot dusver bekende uitslagen, is: Assemblée (233 zetels): Democraten 167 zetels, Onafhankelijken 45, Socialis tische Massapartij 4. Liberalen 1, Ko reaanse Socialisten 1, Koreaanse Her enigingspartij 1. Hogerhuis (58 zetels)Democraten 18, Onafhankelijken 11, Liberalen 2, Ko reaanse Socialisten 1. In acht kiesdistricten moet, op 13 augustus, in verband met ongeregeldhe den op de verkiezingsdag, een herver kiezing worden gehouden. De toestand in het land is over het algemeen weer rustig, hoewel in ver schillende plaatsen nog kleine betogin gen zijn gehouden. In ?en krottenwijk in Tokio zijn onge veer drieduizend mensen gedurende drie uur slaags geweest met politie en brandweer. De strijd ontbrandde toen een agent van politie een dronken man, die in een pension ruzie had gemaakt, wilde arresteren. Voorbijgangers namen het op voor de arrestant en eisten dat de politie de pensioneigenaar zou arreste ren, omdat hij de dronken man geslagen zou hebben. Er kwam versterking, steeds meer versterking van beide zijden, tot uit eindelijk 500 man van cie politie een veldslag voerder, tegen 3000 burgers. Met uehulp van de brandweer, die en kele waterkanonnen in stelling bracht, kon men de menigte tenslotte versprei den. Toen de rust was weergekeerd ble ken 28 agenten en 15 brandweerman nen verwondingen te hebben opgelopen. Gezondheidsdienst luidt dan ook een re gelmatige inenting van de duiven om een epidemie in de toekomst te vermij den. Ook in andere plaatsen zijn reeds gevallen van pokken gesignaleerd. FRANS M.O. A Mej. E. de Caluwé te Sluiskil slaagde in Utrecht voor de akte Frans M.O. A. STENOGRAFIE Te Hulst slaagde voor diploma steno grafie mej. M. L. Voet uit Hulst. STERKSTROOMMONTEUR Voor het examen sterkstroommonteur slaagde in Rotterdam de heer G van Nienlande uit Axel. 95 cent (ook met filter) Verwacht wordt de benoeming van kapelaan A. W. Smits tot bouwpastoor wan de 7e parochiekerk in Roosendaal en Nispen, welke in het nieuwe plan West- Tand te Roosendaal is gedacht. Deze nieuwe wijk zal binnen drie jaar volledig zijn bebouwd en dan ruim 10.000 inwoners omvatten. Tussen de parochie van St.-Cornelius (pastoor C. Smoor) en de nieuwe parochie zal een grens worden bepaald. ]7en van de grote argumenten tegen de vrijere loonvorming is altijd geweest: De arbeiders in minder ren dabele bedrijven en bedrijfstakken zullen achterop komen. Dat is te hunnen opzichte een. grote onbillijk heid. Die redenering liet'men niet gelden ten opzichte van de z.g. vergeten groepen bij de gebonden loonvor ming. Die kwamen steeds meer ach terop, doch niettemin volgde de ene loonronde op de andere. Men vond het jammer, dat er zulke vergeten groepen waren, doch men vroeg: Moe ten we deswege de mogelijk gebleken verbeteringen voor de loontrekken- den achterwege laten? Diezelfde vraag zou men kunnen stellen ten opzichte van de achterblij vers bij de vrijere loonvorming. Even als in het eerste geval bevredigt ze echter niet geheel. Met betrekking tot de vergeten groepen heeft men ge zegd: Men moet er toch iets voor doen. En dat is dan ook wel gepro beerd. Bij de achterblijvers ligt dit ge makkelijker. De drie grote vakcen trales hebben een voorstel uitge werkt dat als completering van de vrijere loonvorming een goede indruk maakt. De S.E.R. zal het nog moeten bekijken en de regering zal er ten slotte haar sanctie aan moeten ge ven, doch we hebben wel vertrou wen, dat het over het algemeen in goede aarde zal vallen. Een moeilijk punt is er wel: Bij het optrekken van de lonen van achterblijvers zal niet steeds het beginsel gehandhaafd kun nen worden, dat de hogere lonen niet mogen worden doorberekend in de prijzen. Minister de Pous heeft inder tijd zelf de mogelijkheid van uitzon deringen opengelaten. Die uitzonde ringen mogen natuurlijk geen alge mene prijsbeweging in de hoogte uit lokken. Over deze kant van de zaak zal het laatste woord nog wel niet ge zegd zijn. Ononverkomelijk lijkt dit bezwaar echter niet. De nieuwe bouwpastoor is thans werk zaam in de St.-Corneliusparochie. Hij werd in 1909 te Breda geboren. In 1934 volgde na de studies aan de seminaria te Bavel en Hoeven de priesterwijding. Het meest vruchtbare werk verrichtte kapelaan Smits te Bergen op Zoom aan „Het Fort" in de parochie van O. L. Vrouw van Lourdes. Hij herdacht daar ook zijn zilveren priesterfeest op luister rijke wijze. In de St.-Corneliusparochie ontplooide kapelaan Smits al meteen de nodige ac tiviteiten „Zonnegaard" aan de Huls- Volgens de laatste berichten zijn bij de overstromingen op xvest-Formosa, volgend op de wervelstorm van zondag, minstens 27 mensen om het leven ge komen. Negentig worden nog vermist en 290 liepen verwondingen op. Premier Tsjen Tsjeng heeft de nood toestand uitgeroepen en 23.000 militai ren naar het gebied gestuurd om te helpen bij het reddingswerk. Naar schatting zijn ongeveer 70.000 mensen dakloos geworden in een tach tig kilometer brede strook die zich uit strekt van Hsintsjoe in het noorden tot Taitsjoeng op midden-Formosa. Elfhonderd huizen zijn geheel ver nield. Het was de ernstigste tyfoonramp die Formosa sedert zestig jaar trof. De toneelvereniging „St.-Jan" te Sint-Jansteen zal binnenkort worden verheven tot Camere van Rhetorica. Naar de eeuwenoude traditie van de middeleeuwse rederijkskamers wordt „St.-Jan" thans de tweede Camere van Rhetorica in Zeeland. Men kan niet zeggen, dat daardoor weer een rederijkerskamer in ere her steld zal zijn. want niet bewezen is, dat vroeger in Sint-Jansteen een rederijkers kamer heeft bestaan. Desalniettemin heeft de Hoofdkamer voor Zeeland „De Transfiguratie" in Hulst voldoende mo tieven gevonden om ,St. Jan" uit de na buurgemeente voor te dragen om verhe ven te worden tot Camere van Rhetorica. Adelstand In een goed deel van de amateurtoneel wereld en dan vooral van die in Vlaande ren betekent de verheffing van een to neelvereniging tot Camere van Rhetorica zoveel als verheffing in een adelstand. En in de provincie Zeeland is dan ook een streven ontstaan naar het zoveel mo gelijk in ere herstellen en vernieuwen van de vroegere middeleeuwse rederij kerskamers, in navolging van Vlaande ren. „De Transfiguratie" te Hulst kreeg eind 1958 van de hoofdkamer voor Vlaan deren „De Forteijne" uit Gent het recht om vroegere kamers te herstellen, doch ook om verdienstelijke toneelverenigin gen tot „camere van rhetorica" te verhef fen en hen het blazoen en de privileges van een van de vroegere rederijkerska mers te verschaffen. Daarvan is thans voor het eerst gebruik gemaakt. Het handhaven van de oude rederij kerstraditie, waarop „De Fonteyne" en de onder haar ressorterende Hoofdkamers, zoals „De Transfiguratie" zich toeleggen heeft niet ten doel zich te binden aan oude en verouderde normen. Integendeel, gestreefd wordt naar vernieuwing en mo dernisering. Echter, zoveel mogelijk ver enigd met zin voor de traditie. Kamers In Zeeland blijken in de middeleeuwen veel rederijkerskamers te hebben be staan. De voornaamste waren „Het bloem- ke Jesse" uit Middelburg, „De vier melc- telen" uit Axel, „De Transfiguratie" uit Hulst. „De Nardusbloem" uit Goes, „De Distelbloem" uit Sluis, „De egelantieren" uit Zierikzee, „De blauwe acoleyen" uit Vlissingen, „De rode lelie" uit Brouwers haven, „St. Anna's kinderen" uit Veere. Ook in 's-Gravenpolder, St. Annaland, Poortvliet, Ouwerkerk, Nieu' jrkerk, Ka- pelle, Hengstdijk, Domburg. Arnemuiden en het thans verdronken Reimerswaal moeten rederijkerskamers actief zijn ge weest. In het proefschrift „Letterkundig leven in Zeeland in de 16e en de le helft der 17e eeuw" van drs. P. J. Meertens zijn bijzonderheden over deze oude re derijkerskamers vermeld. Bewijzen St. Jan" uit St.-Jansteen nu, bezit geen historische bewijzen, dat vroeger ook een rederijkerskamer actief is geweest in Sint Jansteen. Doch wel voldeed deze vereniging aan voldoende andere voor waarden om te kunnen worden voorge dragen als .Camere van Rhetorica". „St. Jan" is opgericht in 1917. In 1922 al leverde de vereniging een goede pres tatie in de kampioenscompetitie van de r.-k. Nederlandse Toneelbond. In Rijen werd in 1931 de derde prijs behaald in een toneelconcours en met wisselende successen werd in de oorlogsjaren deel genomen aan concoursen in Hulst, Sint Jansteen en Sluiskil. In 1947 behaalde „St. Jan" de eerste prijs in Hulst met „Het voorste legioen". Maar nog grootser was de overwinning in het landelijke con cours van „Ons Leekenspel" met het openluchtspel „De ijver voor Uw huis". In de loop van al die jaren heeft „St. Jan" ook vele historische openluchtspe len opgevoerd en medewerking verleend aan plaatselijke evenementen en kerkelij ke plechtigheden. Voorwaarden Een langdurig bestaan en meer dan ge wone culturele activiteit zijn voorwaar den om voor de verheffing tot rederij kerskamer in aanmerking te komen. Aan die voorwaarden voldoet „St. Jan" en bovendien blijft men binnen de perken van de restricties, die aan de verheffing tot Camere verbonden zijn. Zodoende zal binnenkort „St. Jan" de tweede, doch de eerste nieuwe kamer van Zeeland worden. Onder een naam. waar aan een traditie is verbonden. Met een eigen blazoen, onder de bescherming van een patroon of patrones, welke bescherm heilige men zal vereren en met een de vies, waaronder men dan voortaan de to neelkunst zal beoefenen. donksestraat, een oud huis, dat dank zij veler daadwerkelijke medewerking onder de stuwende leiding van de kapelaan in een ideaal tehuis voor de jeugd werd ore getoverd, is er een sprekend bewijs van. De nieuwe kerk is gedacht in een een trum van openbare gebouwen. De eerste houten school voor kleuters staat reeds. De jongens- en meisjesschool, eveneens semi-permanent komt nog voor september. De kerk wordt perma nente bouw. Er staat thans nog geen lijntje voor op papier, maar de voort varendheid van bouwpastoor Smits zal daarin wel spoedig verandering brengen. De in Londen verschijnende Daily Mail heeft bericht dat de B.B.C. wraak zal nemen op de voetbalovereenkomst tussen de commerciële televisie en de voetbalbond door wedstrijden op het Europese vasteland te relayeren. Aan het einde van de afgelopen week werd bericht dat de Britse commerciële televisie 140.000 pond had neergeteld voor het uitzenden van 23 wedstrijden van de Britse league in het komende seizoen. Volgens de Daily Mail zal de B.B.C. wraak nemen door rechtstreekse uitzen dingen op het beeldscherm te brengen van ontmoetingen tussen topploegen op het Europese vasteland. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft dinsdag verklaard, dat het „valt te be twijfelen of een topconferentie inzake ontwapening, zoals voorgesteld door de Sovjet-Unie, voldoet aan de Britse doel stellingen". Volgens hem acht de Britse regering een bijeenkomst van dc ontwapenings commissie van de V.N. de beste ma nier om het ontwapeningsoverleg weer op gang te brengen. Elk land zou daar in zich kunnen laten vertegenwoordigen op het niveau dat hem goeddunkt. Over het voorstel van communistisch China om in het gebied van Azië en de Stille Oceaan een kernwapenvrije zone te vormen, verklaarde dc woord voerder, dat de regering in Londen nog steeds het sluiten van een algemeen ont wapeningsakkoord als het beste middel tot oplossing van het kernwapenvraag- stuk beschouwt. De Russische ambassadeur in Engeland, Soldatof, heeft gisteren in zijn eerste on derhoud met de minister van buitenland se zaken, lord Hume, erop aangedrongen dat de Britse regering het Sovjet-voor- stel inzake het ontwapeningsoverleg aanvaardt. J^atanga wordt nu het kernpunt in de Kongolese kwestie. Loemoemba dringt er al sterker op aan, dat de V.N.-troepen deze rijke provincie met geweld binnen de Kongolese een heidsstaat zullen terugbrengen, wat tevc betekent, dat de Belgische or debewaarders daar onmiddellijk ver trekken moeten. Achter de hand is er dan altijd weer het dreigement, dat anders de hulp van Russen en Chinezen kan worden ingeroepen. Die zelfde Loemoemba laat het feitelijk regeren echter geheel over aan de V.N., die een grootscheepse actie mo gen organiseren om de chaos te voor komen, de honger te weren, de ziekte te bestrijden. Aan dat alles besteden de zogenaamde Kongolese regeerders geen aandacht. De enige oplossing voor alle kwalen, welke ze propa geren is: de Belgen eruit! De regering van Katanga, die er met behulp van de Belgische ordebewaarders in ge slaagd is, haar land voor de ellende te behoeden, weert zich echter diplo matiek, om dit onheil af te wenden. Ze zal ook de komst van V.N.-troepen met kracht weerstaan. Dit zou echter een veldslag worden, die de interna tionale spanningen zou doen oplopen. De logische oplossing zou zijn een federale inrichting van de nieuwe Kongostaat met verregaande autono mie van de provincies. Daar voelt Loe moemba echter niets voor en zolang deze man de hoofdpersoon in het Kon- gelose bewind blijft, is de weg naar deze oplossing geblokkeerd. Met dat al is Kongo een nieuw en ernstig strijdpunt in de koude oorlog geworden. De bezorgdheid van Was hington daarover drukt zich uit in de versterking van de Amerikaanse Mid- dellandse-Zeevloot met 'n zeer groot vliegkampschip. Het jaar 1960 is wel een roerig jaar. Advertentie) Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale dope die bij tweetakt motoren veelvuldig voorkomende lagercorrosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt mo toren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van en 1 liter. GRAANPAKIIUIS Ten verzoeke van de heer G. Doens molenaar te IJzendijke, is aanbesu-v het bouwen van een graanpakhuis aa' de Varkensmarkt te IJzendijke. Er werd als volgt ingeschreven: Fa. van Poucke en Zn., IJzendijke A f 28.980,-, B f 25.420.—; Firma De Ruijsscher te Biervliet, A. f 28.235. B. f 25.735.Firma J. Faes, Biervliet A f 27.147.—, B. f 24.647.— Firma Brevet te Breskens, A. f 26.836B f 24.345.C. Soulimans te Hoofdplaat A. f 26.820.—. B. f 24.303.—; Pr. Lam mens te IJzendijke A. f 26700B f 24256.—. De gunning werd aangehouden. Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil ESSO NEDERLAND N.Y., ESSO GEBOUW DEN HAAG 1 1

de Stem | 1960 | | pagina 5