DRAAGT EENJARIGE Ongelijke kinderbijslag, toch voor stelt regering Olietrein werd puinhoop MET NAASTING Adenauer en De hervorming over Gaulle eens van NATO ONTWERP-SUURHOFF OVERGENOMEN TWEEHONDERDJARIGE KONGO DREIGT (vanaf derde kind voor zelfstandigen) Twaalf doden bij trambotsing in Wenen Naastenliefde hoeksteen van vrede regt kardinaal Man en twee kinderen na val door stuw verdronken MUSEUM IN DACHAU Was ruimbehuisde «pa dc treintjesdicf Stier verkocht zijn huid duur DAGBLAD VOOR ZEELAND Kamermeerderheid tegen verklaard estsksl- w= JKSS. ïJïïrya. "s, ÏX Geslipt met scooter Bredanaar nabij Genève gedood Lübke bij Eucharistisch Congres Eigenaren moeten binnen acht dagen terugkeren Russen akkoord met „pool" van oude kernwapens Karei Doorman in Hollandia Roekeloosheid van roeiers Deen met heimwee stal bromfiets O Besprekingen „beslissend voor Westen' Kennedy-T rumaix koek weer en ei Pleidooi voor raad Europese regeringsleiders WIL NORSTAD ONTSLAG? 100e JAARGANG No. 23434 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960) Abonnementsprijs 7.per kwartaal,', 8.20 per post - 0.54 per week». Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. j Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi- - ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zppuwsfi Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: JJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) (Van onze parlementaire redacteur) Dc regering heeft, zoals wij reeds eerder hadden aangekondigd, inderdaad besloten het ontwerp-Suurhoff, inzake de algemene kinder bijslagwet, nagenoeg geheel over te nemen. Dit betekent dat loon- trekkenden inclusief ambtenaren via een overgangsregeling kinderbijslag blijven ontvangen van het eerste kind af en zelfstandigen kinderbijslag krijgen van het derde kind af. De zelfstandigen moeten hiervoor een voor dc belasting aftrekbare premie 'betalen van twee procent over maximaal 7450 gulden per jaar, die onder geen beding in de prijzen mag worden doorberekend. Aldus staat te lezen in de zojuist verschenen Memorie van Antwoord van minister van Rooy (Soc. Zaken) op de algemene kinderbijslagwet. De ongelijke behandeling vanloon trekkenden en zelfstandigen, waartegen zich reeds een Kamermeerderheid van KVP, PvdA en AR heeft uitgesproken, wordt door minister van Rooy verdedigd met het argument, dat de zelfstandigen, zou men hun eveneens kinderbijslag ge ven van het eerste kind af, een premie zouden moeten betalen van 5.3 procent. Dit percentage, verhoogd met de premie (6.75 procent) in 1962 waarschijnlijk 7.75 procent voor de AOW en AWW èn de premie voor de nog te verwachten nieuwe invaliditeitsvoorziening (2 pro cent) zou naar het oordeel der regering een te zware premielast veroorzaken en tot prijsverhogingen leiden. De loontrekkenden worden voor de premie, die zij nu zelf moeten betalen tot dusverre deden dat de werkgevers volledig gecompenseerd. Over de hoogte van deze compensatie wordt beslist als het tijdstip van inwerktreding is aange broken. De belastingdienst gaat de pre mie invorderen en wel tezamen met die van de AOW en AWW. De inkomens grens voor de premiebetaling bedraagt (Van onze correspondent) Een voor de slacht bestemde stier vond het klaarblijkelijk nodig zijn huid duur te verkopen. Hij wist zijn naderend einde te rekken door een ontsnapping uit het Vlissingse abat toir. Zonder een enkel ongeluk te veroorzaken rende hij de weg naar de binnenhaven af, achtervolgd door het slaclithuispersoneel. Bij de bin nenhaven verscheen ook een pa trouilleauto van de politie ten to nele. Dit werd de stier te machtig. Hij nam een koen en vooral koel be sluit en dook vanaf de kade de bin nenhaven in. Schijnbaar op de hoog te van de vakantie van het scheeps- werfpersoneel zwom hij de enkele honderden meters brede waterstrook over naar de verlaten werf. De politie en het slachthuisper soneel zetten de achtervolging per motorboot voort en wisten het dier bij het aan land gaan te grijpen. Ongetwijfeld tot diepe voldoening van de stier viel een der agenten hierbij in het water. Eenmaal weer op de wal wist men 't dier per auto weer naar het abattoir te brengen, waar hij de weg van zijn vele voor gangers ging. Bij een botsing tussen twee trams in Wenen zijn dinsdag twaalf mensen om «et leven gekomen en tachtig gewond, ernstig gewonden is de toestand Volgons de politie was het het ergste snelheid op een andere in. De twee tl ams werden volkomen vernield Vele gewonden waren er verschrikkelijk aan HET DODENTAL na de aanslag van Al- Rei ïjnsc terroristen op een badstiand tien iS lntussen gestegen tot der- %he£,riStC .Amerikaanse vei- ngneiasambtenaren zijn. naar men in Havana od Cu°h" V*St don iÜÜ_ p Cuba gegaan. De twee had- toegang tot Amerikaanse geheimen 7Ev™dHeVCdin" -VrXnevaSf ever" hefprljsb'eïèidbetrokken «bisters en de v°uw van Powers in Washington C,nS de Soviet-mbassade zii htlih,ngt°n' vlsa voor Rusland, zodat ces in MnsJo a>'gustus beginnende pro in Moskou kunnen bijwonen. tn ?0IfEN is in vele streken de alarm èrnstiee afgok.ondigd a'« gevolg van de sol. AohMnf™^0Iï1.!',.?ln Yan Ie Weich- (Van onze verslaggever) Gisterenmorgen is de eenentwintigja rige Henk Monde, met een vriend per scooter op weg naar kennissen in Va lencia, op de weg Genève-Lausannt ge dood bij een aanrijding met een Franse personenauto. Vermoedelijk is hij op het keislag geslipt, waarna de achter opkomende wagen hem in volle vaart heeft geraakt. Zijn tweeëntwintigjarige vriend, de Bredanaar Gerrit Groenhuis, werd met een shock naar een Geneefs ziekenhuis overgebracht. De verslagen heid in beide betrokken gezinnen is groot. Henk Monde was enig kind. MINISTER VAN ROOY .anders te hoge premie. 7450 gulden. De hoogte der uitkeringen wordt niet automatisch gekoppeld aan dc ontwikkeling der lonen. Een financiering van de kinderbijslagwet uit de rijksmid delen wijst de regering af. De kinder bijslagregeling zou in dat geval in de sfeer van de staatszorg komen. Geen bewijs Tegen de tegenstanders van een alge mene kinderbijslagvoorziening zij zijn met name bij de VVD te vinden voert de Memorie van Antwoord aan, dat geenszins bewezen is. dat gezinsuitbrei ding in ons land gestimuleerd zou wor den door kinderbijslag. Aan de persoon lijke verantwoordelijkheid voor het ge zin wordt door een kinderbijslagregeling geen afbreuk gedaan. De derde dag van het Internationaal Eucharistisch Congres te München is gisteren begonnen met een groot aantal pontificale missen en met andere gods dienstige plechtigheden. Direct daarop volgden een aantal bijeenkomsten van kath ilieke organisaties van de meest uiteenlopende aard. Het kleine groepje van bijna zeventig Nederlandse deelnemers aan het Eucha ristisch congres is „ondergedoken" in de menigte van de Beierse miljoenen stad. De Nederlanders zijn allen onder gebracht in het nieuw opgebouwde stadsdeel rond de Twaalf Apostelen- kerk. vrij dicht bij het centrum. Joseph kardinaal Wendel, de aarts bisschop van München en voornaamste organisator van het 37e internationale Eucharistische Congres, heeft gisteren avond verklaard, dat het congres geen Bij Britt in Canada is een olietrein van 20 wagens ontspoord en in brand gevlo gen. De luchtfoto geeft een beeld van de ontstellende ravage. politieke bijbetekenis heeft, ofschoon eni ge deelnemers kritiek hebben geleverd op het communisme. Hij zei letterlijk: ,,Dit is geen politieke bijeenkomst, doch een samenzijn met een godsdienstig ka rakter". Het was het recht en de plicht van elke christen, het communisme te be strijden, wanneer en in welke vorm zich dat openbaarde, vervolgde hij. Tijdens de persconferentie waar de kardinaal dit zei, merkte een kennelijk communis tische journalist, die Wendel als „Herr Kardinal" aansprak, op: ,,Men heeft mij verteld dat er zich katholie ken bevinden in de communistische lan den". Onder een donderend applaus troefde de kardinaal hem af met de woorden: ,,Er zijn hier ook communisten". Deze woordenwisseling vond plaats terwijl de Westduitse (katholieke) presi dent Heinrich Lübke per auto in Mün chen arriveerde. Hij kwam rechtstreeks van Bayreuth waar hij de Wagner Fest- spiele had bijgewoond. Aan zijn komst werd officieel geen aandacht geschonken van de zijde van de Beierse autoriteiten en evenmin werd hij begroet door de stedelijke overhe den, omdat hij hier komt als deelnemer aan iet congres. Ook de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Von Brentano, kwam naar de congresstad. Samen met Lübke zal hij vandaag een onderhoud hebben met de pauselijke gezant, kardinaal Tes ta. Op de laatste dag van het congres, dat zondag wordt besloten, zal de bondskanselier, Adenauer in München arriveren om de slotplechtigheden mee te maken. Tijdens de laatste openbare mis welke op de Theresicnwiese zal worden opgedragen, zullen naar ver wacht wordt, ongeveer een miljoen ge lovigen zich naar de communiebanken begeven. Het doel van het congres beschrij vend, zei kardinaal Wendel: ,,Het Hei lig Sacrament des Altaars is £ct geheim van de gelovigen. Wij móeten niet slechts vragen dat anderen ons liefheb ben, doch wij moeten onze liefde aan bieden. Zo handelend, kunnen wij hopen eens de weg naar de eenheid te kunnen aantonen. Dit is een hoeksteen van de vrede". Als je een hoge leeftijd wil bereiken moet je het leven gemakkelijk nemen. Dit schijnen de wijze woorden te zijn van „Timothy", de bijna twee eeuwen oude reuze-schildpad uit de dierentuin van Dublin. Men ziet Timothy erop aan, dat hij in zijn gehele leven nooit meer dan een kilometer heeft gelopen. De schildpad is afkomstig van een eiland in de Grote Oceaan en heeft zich thans bereid verklaard in het kinderhoekje van jet dierenpark de jeugd op de rug te nemen maar, rustig aan. De een jaar jonge Joseph is een zacht „schild pad-eitje" voor hem. België zal zich er niet tegen verzetten dat „te zyner tijd" troepen van de V.N. Katanga binnen trekken, aldus heeft Brussel gisteren aan Hammarskjoeld meegedeeld. Dat België Katanga als onafhankelijke staat zal erkennen wordt thans in Leopoldstad niet meer geloofd. De Katangese kwestie zit zowel Bel gië als de V.N. niet erg gemakkelijk. Intussen maakt premier Tsjombe van Katanga zich daarover niet druk. Hij verklaarde gisteren dat er geen wijzi gingen zullen worden aangebracht in de wetgeving zoals de Belgen die tot stand brachten en ook deelde hij mee, graag vertegenwoordigers van de V.N. te zul len ontvangen. ,,Die kunnen dan zelf zien dat wij onafhankelijk zyn en dat we geheel zelfstandig aan het werk zijn". De Belgische troepen wil Katanga nog niet zien vertrekken. In de hoofd stad Elizabethstad heeft het parle ment besloten een nationale bank van Katanga op te richten. Een Katangese minister is naar Frankrijk ,,en andere Europese landen" vertrokken voor besprekingen. Loemoemba, de premier van Kongo, is gisteren uit New York vertrokken. Voordat hij naar zijn land terugkeert zal hij nog naar Marokko, Tunesië, Li beria, Guinee en Ghana gaan. Op 8 augustus komt hij in Leopoldstad aan. Bij zijn vertrek lanceerde hij weer de Tijdens de zitting van dinsdag van de driemogendhedenconferentie over een eventueel verbod van kernproeven heeft de Sovjet-Unie „in beginsel" in gestemd met een Amerikaans voorstel om een „pool" aan te leggen van oude kernwapens ten behoeve van weten schappelijk onderzoek. De Sovjet-Unie is echter niet voornemens zelf bijdragen voor deze pool te leveren. Er is n.l. volgens Tsarapkin, de Rus sische gedelegeerde, absoluut geen reden waarom de Sovjet-Unie leverancier voor het Amerikaanse programma van we tenschappelijk onderzoek zou worden. '■ï.in verwoest. se*. Achtduizend huizen EEN RUS met veertig scholieren is eis- gebotst"M! Prihilippijnerl tegcn boom Jwaardoor zeve" inzittenden iver- wónd Alle andercn werden gé. Weinig verandering vv™«ng van het k-n.m.i. tot o, ,?vond- opgemaakt gisterenavond 7?uur: h£*lar,ln*fn en voornamelijk in het I buien y i1°: Plaatselijk enkele noord', .va, tot n1at'se wind uit tl.! richting. Dezelfde J „er,Pcraturvn als gisteren of iets la- ktmHiaaChitin.?. van het Ho'gisch weer- J Kundig instituut: innngr?mc verbeter'ng in het wes- J in ngens wein'8 verandering Jin» ^mperatuur of een lichte stij- liL if™11? voor vandaag van j 24 graden. vandaag: zon onder J maan op 17.02 uur iwTJV 7°n °p 5 06 uur' maan on t der 2.01 ur. 20.27 Rollende, door de heuvels weerkaatste echo's van 83 daverende saluutschoten hebben gisterenmorgen vroeg iedereen H°Randia gewekt, toen Smaldeel V de Humboldtbaai binnenvoer. Deze sa luutschoten waren afkomstig van de „Karei Doorman" en werden beant woord door de op de rede van Hollan dia liggende „Piet Hein". Zeker drieduizend inwoners van Hol landia twintig procent van de bevol king der hoofdstad van Nederlands Nieuw-Gumea zagen de „Karei Door man die daartoe gebruik maakte van de stuwkracht van vliegtuigmotoren, af meren aan de nieuwgebouwde betonnen steiger, kort daarna gevolgd door de ..Groningen" en de „Limburg" Het tankschip „Mijdrecht" ging voor anker in de Humboldtbaai. Bij het bezoek van het smaldeel aan Hollandia, dat vier dagen zal duren, is voor de bemanning een uitgebreid recreatie-programma op gesteld. voor een groot deel bestaan de jit sportontmoetingen op veler lei gebied. Het smaldeel zal ook be zoeken brengen aan Biak. Manokwa- ri en Sorong, doch zal Merauke niet ninnen aandoen, daar dit wegens na- vigatiemoeilijkhedcn niet mogelijk is. Gisteren zijn drie inzittenden van een roeiboot in de Maas bij Roermond ver dronken. De 42-jarige opperman A. Hinssen had tezamen met de 28-jarige J. Salentijn en de 25-jarige J. Houben een roeiboot gehuurd, waarin zy zich met enige kinderen op de Maas met de stroom lieten meedrijven. Ter hoogte van de splitsing in de Maas, waar het ene gedeelte van het vaarwater voert naar de sluis en het andere naar de stuw, voeren zij naar Een achttienjarige Deense voetballer, lid van de door ons land op tournee zijnde club A.I.A. uit Aarhus, werd in de nacht van maandag op dinsdag zo sterk door heimwee naar zijn vaderland overmand, dat hij zijn hotel in Am sterdam verliet en zich een bromfiets toeëigende teneinde daarmee op goed kope en gemakkelijke wijze naar zijn land terug te keren. Zijn geweten liet de jongeman echter niet met rust en toen een surveillerende wagen van de politie passeerde, gedroeg de voetballer zich zo onzeker dat de politiemannen argwaan kregen. Bij een onderzoek bleek de diefstal van de bromfiets. De voetballer werd opgesloten en zijn club moest gisteren met tien man spelen. een bok van Rijkswaterstaat. Aange zien drie schuiven van de stuw getrok ken waren, waardoor een sterke stroom stond, waarschuwden opvarenden van deze bok de roeiers daar weg te gaan. Zij sloegen deze waarschuwing echter in de wind. Even later werd de roeiboot meegesleurd naar de stuw, waar het bootje door de openstaande schuiven zes meter naar beneden viel en in het kolkende water omsloeg. Salentijn en Houben slaagden erin zich aan de uit steeksels van de stuw vast te houden. Hinssen, zijn zevenjarig zoontje, de vier jarige M. Salentijn en zijn zevenjarig broertje Hans werden echter door de stroom meegesleurd. Hinssen, zijn zoontje en M. Salentijn verdronken. De zevenjarige Hans Salen tijn werd door een voorbijganger met gevaar voor eigen leven uit het kolken de water gered. Ondanks pogingen van de sluismeester om het tweede kind, dat zich aan een plank vasthield, te red den, verdronk dit op het laatste ogen blik voor de ogen van de sluismeester. In Bonn is gisteren medege deeld dat de Franse president, Charles de Gaulle, en de West duitse bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer, een hervorming van de NATO wensen. Een woordvoerder van de vVestduitse regering deelde mede dat beide regeringsleiders over eenstemming over een hervor ming bereikten tijdens hun zeer geheime conferentie verleden week in het kasteel Rambouillet. ..Beide staatslieden kwamen overeen dat het nuttig zou zijn om zonder haast en op het geschikte ogenblik een wijzi ging te brengen in het Atlantische sys teem". zo deelde de woordvoerder op een conferentie mede. De bondskanselier had gisteren zijn kabinet op de hoogte gebracht van zijn besprekingen met de Gaulle. De woordvoerder maakte het duide lijk dat de bondskanselier de details voorlopig geheim wil houden tot de andere NATO-landen op de hoogte zijn gebracht van de plannen die hij met de Gaulle had besproken. Adenauer, aldus de woordvoerder wenst, dat het publiek weet dat zijn besprekingen met de Gaulle „niet slechts lege woorden waren", maar betrekking hadden op concrete be sluiten en ideeën", die van grote in vloed op de politiek van het Westen kunnen zijn. Frankrijk en West-Duitsland wensen een „gemeenschappelijke formulering" van de politiek van het Westen, aldus de woordvoerder. Adenauer en de Gaulle waren het er ook over eens, dat de Westduits-Franse betrekkingen „van bijzondere betekenis voor het Westen" zijn. en dat de Euro pese instellingen „moeten worden uit gebreid". Het bezoek van premier MacMillan aan Bonn op 10 augustus stond niet in onmiddellijk verband met de confe rentie in Rambouillet, aldus de woord voerder. De uitnodiging aan de Britse premier werd gedaan lang voordat Adenauer met de Gaulle zou samen komen. De besprekingen tussen Adenauer en MacMillan zullen van „algemene aard djn" en er is geen agenda opgesteld. De woordvoerder voegde er aan toe dat er een gedachtenwisseling zal plaatshebben alvorens men tot concrete overeenkomsten zal komen. gebruikelijke beschuldigingen aan het adres van Brussel. Hij zal, als hij dat nodig vindt, opnieuw een speciale zit ting van de Veiligheidsraad vragen, zei hij. Als de toestand binnen enkele da gen niet verbetert, zal hij daartoe over gaan, dreigde hij. Hij noemde Tsjombe een collaborateur van de Belgen. Ghana heeft zich gisteren in een brief aan de Veiligheidsraad, bij Loemoem- ba's beschuldigingen aangesloten. In Kongo is intussen de werkloosheid in de laatste dagen sterk toegenomen. Dit is voor de regering aanleiding ge worden om de Belgische eigenaars en bedrijfsleiders, die hun zaken verlaten hebben, te sommeren binnen acht dagen terug te keren en de bedrijven weer op gang te brengen. Dit bevel ging vergezeld van een be dreiging met nationalisering der bedry- ven, indien aan de oproep geen gevolg zou worden gegeven. Senator John Kennedy, ie kandidaat van de Amerikaanse democratische par tij voor het presidentschap, heeft giste ren tijdens een persconferentie medege deeld vrede te hebben gesloten met oud president Harry Truman. Kennedy zei een gesprek met Truman te hebben ge- had, bij welke gelegenheid Truman had medegedeeld „ons te zullen helpen". Truman, die kortgeleden kritiek had geuit op de geschiktheid van senator Kennedy voor het presidentschap, heeft geweigerd de conventie van de demo cratische partij bij te wonen, omdat volgens hem het reeds ..een uitgemaak te zaak" was dat de 43 jaar oude se nator van Massachusetts tot kandidaat zou worden aangewezen. Later zei Tru man echter bereid te zijn de partij tij dens de verkiezingscampagne te stefi- nen. De Westduitse bond van „Jonge Euro pese Federalisten" lieeft gisteren gepleit voor instelling van een „Raad van re geringsleiders". Dit donkbeeld dat enige dagen na het het Parijse overleg van bondskanselier Adenauer en president De Gaulle over politieke samenwerking van de zes wordt gelanceerd, is een onderdeel van een plan voor politieke integratie van Europa. De raad van premiers zou vol gens de jonge federalisten de bevoegd heden van de ministerraden der drie Europese gemeenschappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) moeten uitoefe nen. President De Gaulle zou voorzitter kunnen zijn, aangezien „aan Frankrijk op grond van zijn positie in de wereld de rang van primus inter pares toe komt", aldus de bond. Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" hebben generaal Lauris Norstad, Navo-bevelhebber in Europa, en generaal Nathan F. Twining, voor zitter van de Amerikaanse commissie van staf-chefs, om gezondheidsredenen onslag aangevraagd. Het blad verwacht dat president Eisenhower in het najaar generaal Thomas D. White tot opvolger van generaal Norstad en generaal Ly man Lemnitzer tot opvolger van gene raal Twining zal benoemen. In Dachau is een museum geopend ter herinnering aan het voormalige con centratiekamp. Foto: De Beierse mi nister van landbouw Alois Hundham- mer (links) en prof. dr. William Her manns, hoogleraar aan de San José State College (Californië) bij een vi trine met kampkleding. Prof. Her manns heeft alleen al in Dachau dertig familieleden verloren. Als het zoontje een elektrisch treintje krijgt heef* dit in zoverre reflex op papa, dat die er tenslotte het meeste plezier aan gaat bele ven. De Rotterdamse recherche kent dit algemene verschijnsel, maar zij vraagt zich toch af, of de terugslag misschien nog een geslacht verder is gegaan, zodat het summum van ple zier voor opa is weggelegd. Want wie anders dan de bewoner van een groot oud huis kent nog de weelde van een flinke aparte kamer, groot genoeg om er een uit gebreid spoorwegnet in aan te leg den? Is het dan misschien een grootva der geweest, die lieeft ingebroken hij de handelaar in modelbouwarti- keien in de Rosestraat en daar ruim 250 stuks rails en wissels plus 10 elektrische speelgoedlocomotiefjes en 18 dito goederenwagons mee naar huis heeft genomen? Hij nam en passant nog 28 plastic bouwdozen mee, mogelyk om er een hele stad by aan te leggen.

de Stem | 1960 | | pagina 1