agbïaD BRUSSEL ONTHULT WREEDHEDEN FILMOPNAMEN IN RILLAND..... De Gaulle koestert trotse plannen En nu maar schoenen passen Honderden gevallen van zware mishandeling Loemoemba vraagt om troepen van de Y.S. Acht jaar voor moord op jongen Bewaker overmeesterd in Cubaans vliegtuig TROEPEN NIET ZONDER MEER WEG" Drie door auto kinderen slippende gegrepen Rusland wijst studenten uit Rookwaar niet in prijs omhoog IKE NOEMDE GEEN NAAM Noorwegen Zweden Denemarken Dertigduizend mensen in Polen dakloos VOORLOPIGE toto in stijl nieuwe KENNEDY EN, NIXON GAAN DEBATTEREN Vandaag beraad in Parijs Kwestie varu schoonschrift DAGBLAD VOOR ZEELAND TRIEST RELAAS Vijfjarenplan Zuidwestelijke wind Aanrander krijgt acht maanden Partijen doen beroep op Soekarno 100e JAARGANGNo. 23430 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. U de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Toer God, Koningin en Tod er land V R IJ D A G 29 JULI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.40 per mm (Ing. Med. 1 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne vérstrekt. Goes, Westsingel 98 -telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Ylaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 35) „Ik kan niet aanvaarden dat onze militaire eenheden zonder meer de plaats ruimen voor troepen van de A erenigde Naties. Uit talrijke plaatsen in Kongo wordt nog om liulp geioepen en ik ben ervan overtuigd, dat er nog personen zijn in verafge legen plaatsen die op onze bijstand wachten Dit zei donderdagavond de Belgische minister van Landsver dediging Gilson in een toespraak voor radio en televisie. Hij voegde eraan toe dat hij dit Standpunt aan Hammarskjoeld dui delijk had gemaakt en dat de Belgische troepen eerst zullen ver- trekken als de regering afdoende garanties heeft voor de veilig heid van de Europeanen. Minister Merchiers, van Justitie, deelde gisteren op een persconferentie mee, dat er aan de hand van getuigenverklaringen over de gebeurtenissen in Kongo 230 gevallen van verkrachting en 291 gevallen van ernstige mishan deling zijn vastgesteld. Deze wandaden, opgetekend in een rapport, zijn door Kongolezen gepleegd jegens Europese mannen, vrouwen en kinderen. De cij fers, zei hij, zijn nog niet volledig, omdat de regeringscommissie nog slechts twaalf dagen aan het werk is. worden gevraagd de daders te vervol den tot optimisme gaf. Ten aanzien van Katanga waren er ..besluiten genomen", maar over de aard daarvan wilde Ka- savoeboe zich niet uitlaten. Men acht het thans waarschijnlijk, dat Hammarskjoeld ook een bezoek aan Katanga zal brengen, wellicht om als bemiddelaar op te treden tussen de re gering in Leopoldstad en die in Elisa- bethstad. President Kasavoeboe van Kongo zou. in tegenstelling tot Loe- moemba, voorstander zijn van een Kon golese federatie, die Tjsombe in zijn rechten zou laten. De premier van Katanga heeft giste ren de oppositie gewaarschuwd geen gekke dingen uit te halen. „Verzet te gen autoriteiten", zei hij. „zal als on dermijnende en misdadige activiteit streng worden bestraft". Tsjombe richt te zich met name tot de leider van het oppositiekartel Mwamba, die woensdag met dertien andere afgevaardigden uit het parlement wegliep uit protest tegen de manier waarop Tsjombe de onafhan kelijkheid van Katanga heeft geprocla meerd. Intussen tuint premier Loemoemba nog altijd in Washington rond. Hij had een gesprek met de president van de Wèreldbank en hij bracht bovendien een bezoek aan een dealer van Cadillacs. Het is goed. aldus de minister, dat we nu al bekendheid geven aan de voor lopige cijfers, omdat sommige Kongo lese leiders ernaar streven de tragische werkelijkheid van de cijfers voor het fo rum van de wereldopinie in twijfel te trekken". Het aantal doden, zo ging hij verder, is gering, maar des te talrijker waren de daden van krenking van de mense lijke waardigheid, zo talrijk dat het leek alsof er een wachtwoord was gegeven om alles in het werk te stellen mannen en vrouwen zo diep mogelijk te grie ven, zonder dat men de daders later als ..moordenaars" zou kunnen brand merken. Talrijk noemde de minister de gevallen waarbij Europese mannen en vrouwen aan touwen werden voortge sleept. of onder bedreiging met de dood bepaald werk moesten doen. Kinderen die zich tegen de aanran ders van hun moeders verzetten, wer den geslagen en mishandeld. Moeders offerden zich op om hun dochters te redden. Europese officieren en onderof ficieren werden soms dagenlang zonder eten en drinken in cellen opgesloten. In ontelbare gevallen werden kinderen met de dood bedreigd om hun moeders te dwingen geen verzet te bieden. In sommige plaatsen moesten vrouwen ont kleed door de straten lopen. Verschei dene mannen werden door negersolda ten getatoueerd door een verticale in snijding tussen de ogen". Merchiers deelde mee dat in een aan tal gevallen de namen van de daders bekend zijn. ,,Als rust en orde zijn te ruggekeerd zal de Kongolese regering gen Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van.de V.N., is gisteren in Leo poldstad uitbundig ontvangen. Hij heeft een plan opgesteld dat voorziet- in de ..aanwezigheid" van de Verenigde Na ties in Kongo voor een periode van min stens vijf jaar, teneinde Kongo te hel pen een eigen administratief apparaat op te bouwen en de economie weer op de been te helpen. Hammarskjoeld werd door duizenden Kongolezen toegejuicht toen hij in Leo poldstad arriveerde, na de Kongorivier te zijn overgestoken op de plaats waar enkele weken geleden duizenden Belgen over de grens vluchtten. Hij had een on derhoud met Kasavoeboe, de Kongolese president, dat volgens deze laatste re-. MAX TAILLEUR heeft succes in Zuid- Afrika. Volgens een blad in Johannes burg heeft hij veel van zijn toehoorders „uit hul klere laat bars van die lag". ZUID-KOREA gaat vandaag oprecht democratisch een nieuw parlement kie zen. De Democratische Partij, die Syng- man Rhee ten val bracht, zal waar schijnlijk met een grote meerderheid uit de bus komen. ANDERES COVA, de Cubaanse politi cus te Venezuela, die woensdag door een politieman werd neergeschoten, is gisteren aan zijn verwondingen bezwe ken. IN DE afgelopen twaalf maanden zijn in Japan veertig mensen overleden aan gevolgen van de atoombomexplosie te Hirosjima, in 1945. Nog meer dan 18.000 personen met stralingsziekten worden in ziekenhuizen verpleegd. DE CENTRALE van Politie-Organisa- ties in Nederland heeft te kennen ge geven, dat zij zich ongerust maakt over de door de regering aangekondigde blok kering van de tegoeden op de kleding- rekenmgen. Dit mede in verband met het duurder worden van uniformkleding. en j Bussische grenswachten hebben aan de oost-Turkse grens twee uur lang op elkaar geschoten. Er vielen geen slachtoffers bij het incident. OP VERDENKING van fraude is te Den Haag de 44-jarige G. de V. aangehou den, procuratiehouder bij een krediet- bedrijf. Hij zou o.a. gehuurde auto's hebben verkocht. HANS GLOBKE, de persoonlijke assis tent van Adenauer, zou volgens een Oostduits comité in de tweede wereld- oorlog met Eichmann hebben samen gewerkt. Ulbricht zal er in Israël wel eens een boekje over opendoen, heeft hij gezegd. Eén slippende auto heeft gisteren in Berlicum drie kinderen uit het gezin Pennings gegrepen. Voor het leven van het jongste kind, een kleuter van twee jaar, wordt gevreesd. Het ongeluk ge beurde in een gevaarlijke bocht in de provinciale weg te Berlicum. De drie kinderen, resp. twee, drie en zeven jaar oud, werden door de auto gegrepen en over de heg langs de weg geslingerd. De bestuurster van de atito kreeg een shock. De auto vloog tegen een licht mast. Een met een bejaard geweer bewa pende Kongolese burger doet op de pont bij Matadi dienst als or debewaker. Volgens een bericht in Washing ton heeft de Kongolese premier Loemoemba „op verzoek van zijn minister van Justitie" gevraagd om Amerikaanse of andere troepen naar Kongo te zenden. Loemoemba zei dat hij dit verzoek heeft doorgegeven aan de algemene se cretaris van de V.N., Hammarskjoeld. In het telegram van zijn minister van Justitie, waarvan een kopie naar Ham marskjoeld is gegaan, stond ook dat er in Katanga 109 Kongolese militairen door de Belgische troepen waren ge dood. De premier had telegrafisch uit Leo poldstad vernomen, dat de toestand in Kongo ernstig was. Vice-premier Gizen- ga zei in het telegram dat hij de V.N.- vertegenwoordigei ter plaatse, dr. Bun- che, heeft verzocht V.N.-troepen naar Katanga te zenden. Deze had echter nog niets beloofd. Gizenga achtte liet onbe grijpelijk, dat het V.N.-leger „de Kort- golese troepen ontwapent en de Belgen in het bezit van hun wapens laat". Hoewel de officiële woordvoer ders in Parijs en Bonn zwijgen, be gint het duidelijk te worden, dat niet bondskanselier Adenauer maar president De Gaulle heeft aange drongen op de ontmoeting tussen beide regeringsleiders, die vandaag begint. De Gaulle heeft besloten om. tegen de achtergrond der recentee ontwikkelingen met Adenauer een versterking van de j Xf™achjin8 van het K.N.M.I. tot 23 15Vuur' opgemaakt gisterenavond Aanvankelijk bewolkt met af en toe 5 I rfffen, later van het westen j„„enK opklaringen. Matige nu en krachtige zuidwestelijke wind. i vd 'K verandering in temperatuur. ,VeLWaCht1^ van het Belgisch weer- J kundig instituut: Bewolkt met opklaringen J slagvlagen. J Vandaag: zon onder 20.35 maan onder 20.53 uur. l,°Lsen: zon °P 4.58 uur; maan op iz.16 uur. en neer- uur; Drie Amerikaanse studenten, een En gelse en een Westduitse student, die voor het Metropole-hotel te Moskou on geveer 50 tot 100 exemplaren van het in de Russische taal gestelde weekblad Amerika" aan voorbygangers uitreik ten zijn door de politie gearresteerd en na korte tijd vrijgelaten met de mede- i-M ziJ de Sovjet-Unie onmiddel- iU* dienden te verlaten. Een zesde student, die ook exempla ren van het tijdschrift had weggegeven, wist de politie te ontlopen. Een Amerikaans meisje en twee jon- fn' een Engels meisje nn» Westduitse jongen stonden, met nog een student, voor hun hotel en ga- a vof}rb,Vgan8ers een exemplaar ?8r Spoedig verscheen de politie, die ze opbracht naar een politie bureau in de nabijheid. Daar werden zij beschuldigd van or deverstoring. De studenten weigerden echter de processen-verbaal te onderte kenen. Een functionaris van de Ameri kaanse ambassade begaf zich naar het politiebureau. „Amerika" wordt in de V.S. gedrukt. Van elk exemplaar mogen, ingevolge een Russisch-Amerikaans akkoord om streeks 50.000 exemplaren naar de Sovjet-Unie worden gezonden. Men schat dat elk exemplaar door on geveer honderd Russen gelezen wordt Het gaat van hand tot hand. Gisteren, precies op de dag waarop hij 22 jaar werd, stond voor de Rotterdam se rechtbank terecht de havenarbeider C. J. V. uit die stad, die zich had te verantwoorden, omdat hij op de tweede kerstdag van het vorige jaar de twaalf jarige Jan XJitdenbogerd van het leven had beroofd. De officier van justitie eis te wegens doodslag een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. Verdachte beaamde tenslotte de ver klaring. die hij destijds had afgelegd voor de rechter-commissaris en welke de president met hem doornam. Daarin stond, dat verdachte, die bij pleegouders woonde, op de tweede kerstdag de straat was opgegaan en toen de jongen had ontmoet. Hij stelde de knaap voor naar de Laanslootseweg te gaan om te zien of daar nog kerstbomen zouden liggen, die verbrand zouden kunnen worden. Het ventje voelde daar wel wat voor en ging achterop de fiets met hem mee. Op de bewuste plaats gekomen had ver dachte de jongen verteld andere bedoe lingen met hem te hebben. Deze laatste dreigde daarop naar zijn moeder te zul len gaan. De ander schrok hiervan, greep de jongen beet en vermoordde hem. Vervolgens ging hij weer naar huis om andermaal terug te komen met een zak, waarin hij het lijkje stopte. Ach-' terop de fiets vervoerde hij het tot on der een viaduct, waar hij het stoffelijk overschot onder een hoop zand begroef. Spelende kinderen vonden het daar de volgende dag. Binnen 24 uur had de politie de zaak zover uitgezocht dat ver dachte kon worden aangehouden. Europese eenheid te beramen. Daarvoor zal een spoedprogramma nodig zijn waar bij niet alleen de Europese maar de ge hele westelijke eenheid met kracht ver sterkt zal worden. Naar te Parijs vernomen wordt denkt de Franse president niet aan een direc toraat voor de NAVO maar aan een co ordinerend orgaan voor de zes landen van de EEG dat moet worden gevormd door de ministers van Buitenlandse Za ken dezer landen. De standplaats zou Parijs moeten worden. Uiteindelijk moet hieruit een raad van de Europese federatie ontstaan, waarvoor een Europese verkiezing, of in elk ge val een Europees referendum nodig is. Europa zou dan de „derde macht" in de wereldpolitiek kunnen worden en de beslissende factor in vele, zo niet alle. grote politieke kwesties die tussen Oost en West, Rusland en Amerika ontstaan. De Franse president meent, dat van de leiding der Verenigde Staten in wereld politieke zaken weinig is overgebleven, vooral nu de presidentsverkiezingen al langer dan een half jaar hun schaduw vooruitgeworpen hebben. Een Belgische filmploeg is op het ogenblik in de omgeving van het Zeeuwse plaatsje Rilland bezig met het schieten van opnamen voor de film Mensen sterven overal"; een film die in 1942 speelt en waarin de jodenver volging wordt belicht. Op de foto zien we een scène uit de film: enkele joden worden door Duitsers opgebracht. (Van onze Haagse redactie) Er is geen sprake van dat tengevolge van het Euromarkt-buitentarief van der tig procent op de invoer van ruwe ta bak reeds binnenkort een prijsstijging van sigaren en sigaretten te verwachten zou zijn. Dit wordt ons bij informatie door het ministerie van Economische Zaken medegedeeld. Men wijst er op dat de eerste aanpassingsfase aan het Euromarkt-buitentarief voor wat Ne derland betreft niet vóór 1962 zal in gaan. Deze aanpassing zal zich trou wens uitstrekken over een lange reeks van jaren. De Roermondse rechtbank heeft een Britse militair van de Royal Air Force, die onlangs een liftend meisje uit Roer mond in de bossen van Herckenbosch had aangerand, tot een gevangenisstraf distantiëren van haar leiders, die heb- van acht maanden met aftrek veroor- ben deelgenomen aan de opstanden in deeld. De eis luidde anderhalf jaar. Sumatra en Celebes. De leiders van twee grote Indonesi sche politieke partijen, de socialisten en de Masjoemi, hebben heden een be roep gedaan op president Soekarno, om xijn plan tot ontbinding van politieke partijen in nadere beschouwing te wil len nemen. Een week geleden had Soekarno de partijleiders ten paleize ontboden en hen toen een week tijd gegeven om hun hou ding te bepalen jegens de wetgeving op de politieke partijen, door Soekarno eerder in deze maand uitgevaardigd. Deze wetgeving machtigt de president iedere partij te verbieden, die zich niet akkoord verklaart met het staatsbeginsel van de geleide democratie en socialise ring, dan wel weigert zich openlijk te De vlieger van een Cubaans DC-3-vliegtuig, dat een dienst on derhield tussen Havanna en de Cu baanse provincie Oriënte, heeft in volle vlucht de bewapende bewa ker, die op voorschrift der Cu baanse autoriteiten op alle vlieg- Wie de schoen past trekke hem aanIndachtig die spreuk heeft Eisenhower tijdens de re publikeinse conventie in Chica go gesproken over een „zeker be vriend land" met een socialisti sche regering en een groot aantal alcoholici en zelfmoordenaars". Zweden, Noorwegen en Dene marken zijn het er met zichzelf niet over eens, welk land Eisen hower nu eigenlijk bedoeld heeft. Om te beginnen voelen de Zweden zich in elk geval beledigd, want het kan best hun land geweest zijn. De koele en onbehaaglijke stilte, die in regeringskringen in Stockholm heerst, is slechts verbroken door de minister van Defensie Swen Anders- son. die tegenover een verslaggever van ,de-liberale „Dagens Nyheter" verklaar de, dat men slechts blij kan zijn dat Eisenhowers ambtstermijn spoedig voorbij is, wanneer hij Zweden bedoel de. Voor de Stockholmse pers bestaat er niet de minste twijfel aan, dat Eisen hower Zweden heeft bedoeld. Alle bla den hebben heftig gereageerd, te meer daal' over anderhalve maand verkie zingen worden gehouden. ..Eisenhower noemt Zweden als net slechte voorbeeld" zet de regeringsge zinde „Stockholmse Tidningen" boven het bericht. „Eisenhower schildert Zwe den af als een verschrikking" meldt de „Dagens Nyheter" over vijf kolom. In een hoofdartikel merkt dit blad voorts op: „Eisenhower komt de conservatie ven te hulp". „De minister van Buiten landse Zaken Unden heeft thans de ge legenheid om in naam van de neutra liteit energiek op te treden. Hij zou in zijn protestnota kunnen opmerken dat wij in Zweden niet gewend zijn aan een dergelijke toon van generaals". „Slecht voorbeeld" Het conservatieve „Svenska Dagbla- det" grijpt Eisenhowers verklaring met het oog op de verkiezingen aan: „So cialistisch Zweden een slecht voor beeld". De meeste waarnemers zijn het er over eens dat Eisenhowers opmerking slechts voor binnenlands gebruik is be stemd en met het oog op de presidents verkiezingen werd gemaakt. Op de re publikeinse conventie van 1952, even eens in Chicago, sprak Eisenhower over „de morele ontbinding van Frankrijk". Ook deze uitspraak verwekte opschud ding, te meer daar Eisenhower com mandant van de Shape in Parijs is ge weest. Reuter meldt uit Kopenhagen, dat de Deense pers eveneens druk met zelfanalyse bezig is. Het (radicale) blad „Ekstrabladet schrijft in dit verband „Niemand twij felt er aan, dat de president op een Scandinavisch land doelde, doch is net Zweden, Noorwegen of Denemarken! Wanneer wij om een antwoord te vin den de cijfers der statistiek raadple gen, zal het ons moeilijk vallen te ont kennen, dat wij bedoeld werden. Het is betreurenswaardig, maar waar dat het aantal zelfmoorden in Dene marken het hoogst is, namelijk 22,5 op elke honderdduizend inwoners. In Zwe den en Noorwegen is dit cijfer respec tievelijk 20,1 en 7,3 per 100.000 inwo ners. En nu het gebruik van alcoholische dranken. Uit de jongste cijfers van on ze statistieken blijkt dat de Deen ge middeld per jaar 65,2 liter bier en 1.1 liter sterke drank gebruikt. Voor Zwe den en Noorwegen zijn deze cijfers res pectievelijk 25,8 en 5,2 liter en 19,7 en 2,1 liter. Indien men op deze gegevens van de statistiek afgaat, is het duidelijk, dat Eisenhower Denemarken bedoelde", al dus de „Ekstrabladet". tuigen is geplaatst, overmeesterd en daarna koers gezet naar Miami. De vlieger en zijn zes passagiers heb ben aan de Amerikaanse autoriteiten om politiek* asiel gevraagd. Terwijl het toestel van Camaguay op weg was naar Havanna, trok de vlieger een revolver, die hij in de bestuursca- bine op de bewaker richtte. Op hetzelfde ogenblik drongen twee passagiers de ca bine binnen, die de bewaker ontwapen den en tevens de tweede vlieger en de hofmeester in bedwang hielden. Deze laatsten boden geen tegenstand. Hierna veranderde de vlieger van richting, op weg naar Miami, waar werd geland. De DC-3 kon later weer naar Cuba vertrekken, met de tweede vlieger en de hofmeester aan boord benevend twee passagiers, die blijkbaar met het gebeur de niets te maken wilden hebben. De vlieger wordt thans door de Ame rikaanse autoriteiten ondervraagd. De zes passagiers, die asiel hebben gevraagd twee echtparen en twee kinderen, zul len waarschijnlijk toestemming krijgen in de V.S. te blijven. Het was de eerste maal, dat een Cu baans vliegtuig van de binnenlandsee luchtlijnen met een bewapende bewaker aan boord naar de Verenigde Staten uit week. Door de enorme hoeveelheden water die de zijrivieren aanvoeren stroomt de Oder in het gebied Zielona Gora niet langer naar zee maar landinwaarts. De overstromingen in de omgeving van Krakau zijn de zwaarste sinds twin tig jaar. Circa 30.000 personen zijn dak loos geworden, vier mensen zijn ver dronken. In Warschau, waar de afgelo pen 24 uur evenveel regen is gevallen als normaal in een maand, worden zon dag en maandag moeilijkheden ver wacht, wanneer de Weichsel de hoogste stand zal hebben bereikt. (Van onze Haagse redactie) De regering zal het „Comité Sportprijsvragen" en de „Neder landse Sportfederatie" (N.S.F.) een tijdelijke totovergunning ver lenen. Deze vergunning zal zijn af gestemd op het wetsontwerp-wij ziging-loterij wet, dat door de Twee de Kamer is aanvaard en half sep tember in de Eerste Kamer behan deld zal worden. Dit betekent dus: dat ook deze toto maximumprijzen (50.000 gulden) en een maximum- inzet (2 gulden) zal kennen. Het is de bedoeling deze tijdelijke ver gunning per 21 augustus, wanneer de voetbalcompetitie weer begint, te doen ingaan. Minister Beerman zal de vergunningen die de KNVB en Caritas reeds in juni hadden aangevraagd, dus niet verlenen. Kort na de behandeling van het loterij- ontwerp in de Tweede Kamer hebben het Comité Sportprijsvragen en de NSF me de op instigatie van minister Beerman, reeds beraadslaagd over een gezamenlijke aanvraag voor 1 totovergunning. Merk werd het hieromtrent reeds spoedig eens. Over de wijze van uitvoering van de toto zijn, zoals de NSF ons bevestigde, de be sprekingen nog gaande. Bovenstaande gang van zaken werd ons bij informatie door de KNVB bevestigd. Ondanks de bedenkingen die zij koestert wenste de KNVB echter nog geen commentaar te leveren. De democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, senator Kennedy, heeft een uitnodiging aan vaard om voor de televisie een debat te houden met zijn zo juist benoemde re publikeinse tegenkandidaat, vice-presi dent Nixon. (Zie ook elders in dit blad). De National Broadcasting Company heeft de twee politici gevraagd aan eeri serie van acht uitzendingen mee te wer ken. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft naar aanleiding van Nixons be noeming gezegd, dat Nixon een „ge zworen tegenstander is van het vreed zaam naast elkaar bestaan van Oost en West". A.D.N. zei. dat Nixons keuze van Ca bot Lodge als ploegmakker in de ver kiezingsstrijd betekende, dat als dit duümviraat zou winnen, de Amerikaan se regering onder leiding zou komen van „de-twee grootste schavuiten op het gebied van de buitenlandse politiek". De Engelse posterijen moeten maar zien, dat zij acht miljoen brieven, waarop het adres vrijwel onleesbaar is, toch maar bestellen. Dit is gebleken bij een weten schappelijke opgezet onderzoek dat een Amerikaanse vülpenfabriek heeft laten verrichten naar het handschrift van de Engelsen. De oorzaak van het slechte schrift is, aldus dit rapport, het feit dat op de lagere scholen van Engeland vrijwel niets aan „schoonschrijven" wordt gedaan. Pas als de kinderen elf jar zijn gaat men hen wijzen op de voordelen van net schrijven. En dat niet alleen, ook het on derwijzend personeel heeft in de meeste gevallen een amominabel „handje". Een hoofdonderwijzer in Belfast klaagde dat de rapporten die zijn leraren uitschrijven „er uit zien als het werk van een troep analfabeten".

de Stem | 1960 | | pagina 1