EIJSKENS KONDIGT PROGRAM VAN VERSOBERING AAN Zeven alpinisten in ravijn gestort Daverend succes T ourpr ij s vraag In verband met „Kongolese catastrofe": Kabinet treedt af als het wordt verworpen Lord Home minister van Buitenlandse Zaken Commerciële opzet van voetbaltoto gewenst Poolse nota over Oder- Neissegrens Adenauer vrijdag naar De Gaulle DIOR taille tussen heup en knie Geen ervaring en schamele uitrusting DAGBLAD VOOR ZEELAND Water overspoelt Poolse dorpen I inzake erteg Belgen blijven zolang zij het nodig vinden Herschikking Britse kabinet Onbestendig het BelgiSCh j Vriendschap Kathedraal belegerd in Caracas Rapport Laurens A. Daane In middaguren: Vlissingen sluit boulevards voor bromfietsen In de toekomst schijnt de zon 24 uur per dag! 100e JAARGANG No. 23429 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 28 JULI 1960 Abonnementsprijs f 1.per kwartaal, 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. de Zeeuwse Eilanden? Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Op de luchthaven van Brussel werd\ groet door de Belgische minister van Hammarskjoeld bij zijn aankomst be-| Buitenlandse Zaken, Wigny. Op een gletsjer bij de Monte An- telao, niet ver van Cortina hebben reddingsploegen gisteren de stof lelijke resten aangetroffen van ze ven Italiaanse alpinisten, vier mannen en drie vrouwen, die bij een val om het leven zijn geko men. De reven bergbeklimmers hebben een val van 872 meter gemaakt. Zij waren zonder gidsen, zonder ervaring in de bergsport en met een zeer schamele uit rusting, vanuit Cortina d'Ampezzo met de bestijging begonnen. De omgekomen Italianen zijn allen Itussen de 21 en 28 jaar oud. De verminkte lichamen die door de reddingsploegen werden gevonden waren met ongeveer veertig meter touw aan el kaar gebonden. Maar veel meer dan het klimtouw bezaten de zeven niet toen zij de berg op gingen. Zij waren licht ge kleed, droegen geen bergschoenen of crampons en hadden slechts twee ijsbij- len. Een gids, die men voor 5000 lire per dag kan huren hadden zij niet meegeno men. De eigenaar van het hotel waaruit de zeven Italianen vertrokken waren, maak te alarm toen zij 's nachts om twaalf uur nog niet waren teruggekeerd. De gidsen, die hun weg volgden rap porteerden, dat de zeven een niet moei lijke route over de gletsjer hadden ge kozen. Op een hoogte van ongeveer 3000 meter moet de voorste zijn uitgegleden. Hij heeft de zes anderen, die zich niet konden schrapzetten, langs de helling van 75 graden meegesleurd. De klimmers moeten al dood zijn geweest voor zij in het ravijn neerkwamen. Woeste bergstromen in Polen, nog ge zwollen door de aanhoudende regenval van de laatste dagen, hebben een aan tal dorpjes overvallen en dé voornaam ste spoorwegverbindingen tussen War schau en Krakau vernield. Duizenden inwoners van de stad Nowy Sach, die een zielental heeft van 33.000, zijn geëvacueerd. Ook uit de omringen de dorpen zijn de vele bewoners naar elders vertrokken. In het dorp Kamie- nica stroomde het water twintig centi meter hoog door de straten. Er is veel schade aangericht aan de bezittingen van de inwoners, doch tot nu toe is slechts één verdrinkingsgeval gerappor teerd. De verbindingen tussen Krakau en het kuuroord Krynica, dat hoog in de Tatra- bergen ligt, zijn verbroken. In Krakau IN IJMUIDEN is gisteren een jongetje van twee en een half jaar, Leendert Plug, in een vijver verdronken. Het was met een bal buiten gaan spelen en werd op een gegeven moment vermist. BIJ EEN treffen tussen eenheden van het leger en groepen opstandelingen in Kameroen zijn 130 rebellen om het le ven gekomen. TIJDENS een opstand van ontevreden inwoners van de staatsgevangenis te Nashville, in de V.S., zijn drie gevan genen gewond door schoten van gevan genbewaarders. DE VERENIGDE schroothandelaren hebben de heer Voskuil, hoofdredacteur van Het Vrije Volk, gedagvaard voor Amsterdamse rechtbank, omdat hij radio onvriendelijke dingen ge- schrootfiandeh n de Nederla"dse SPdS w" in Den Haag laten we" wil'hphh Faag spoedig antwoord ia en omtrent de door Brussel op- en JuïanakanaVaTblndmg tUSSCn Albert" PERZIE heeft de ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek ub.e wezen. Eerder had Nasser de Pertóchê ambassadeur naar huis sest.mva diens land Israël DE WESTDUITSE taxichauffeur Karolv Heidt, abas Karl Schmidt, is in Boeda? pest tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens spionage. EEN BELGISCHE bus met 43 Britse toeristen is op een bergweg in het Nie mandsland tussen de Duitse en Zwitser, se grens bij Schaffhausen verongelukt Meer dan 30 personen raakten gewond- hni.V»? ïicn moesten naar het zieken'- h!?v overgebracht. De bus reed ejen helling af toen de remmen weiger Premier Eyskens van België heeft gisteren een natio naal program aangekondigd van „versobering, besparin gen en discipline"; een program ten nauwste betrokken op de gevolgen van de gebeurtenissen in Kongo. De regering zal haar voortbestaan aan dit program verbin den. Als het niet door de regeringspartijen wordt ge steund en door het parlement wordt goedgekeurd, zal zij aftreden. De heer Eyskens kenschetste het program als een plan voor „algeheel financieel en economisch herstel, rekening houdend met wat in Kongo is gebeurd". De Belgische minister-president legde er de nadruk op, dat dit pro gramma rekening moet houden met de „Kongolese catastrofe". Hij deelde mede, dat vijf procent van de Belgische uitvoer op Kongo is gericht, dat elk jaar tussen de drie en vier miljard Belgische frank als dividenden naar België plegen te vloeien en dat de Belgische schatkist ongeveer twee miljard frank aan belastingen ontvangt. Prof. Eyskens noemde voorts nog de schade, die de Belgische scheepvaart ondervindt. De Belgische regering heeft gisteren secretaris-generaal Hammarskjoeld van de V.N. laten weten, dat het terugtrek ken van de Belgische troepen uit de af gescheiden provincie Katanga slechts kan worden besproken, nadat de troe pen van de Verenigde Naties de rust in het overige deel van Kongo hebben her steld. En zelfs al zullen de Belgische mili tairen uit Katanga vertrekken, dan nog zullen zij hun bases te Kitona en Kami- na op Kongolees grondgebied bezet hou den. Deze nieuwe bevestiging van het Bel gische standpunt inzake Kongo werd be kendgemaakt tijdens een persconferentie van premier Eyskens, de minister van Buitenlandse Zaken Wigny en de minis ter van Defensie, Gilson. Deze drie mi nisters hadden eerder een drie uur du rende zitting van het kabinet bijge woond, die onmiddellijk op het bezoek van Hammarskjoeld aan Brussel volg de. De minister van Defensie zei Ham marskjoeld een kaart van Kongo te heb ben getoond, waarop de posities van de muiters waren aangetekend, welke nog zelf zijn veel honderden kelders onder steeds in handen van de laatsten zijn*, water gelopen en enige lager gelegen Hij had de secretaris-generaal hierbij huizen moesten worden ontruimd. gezegd, dat de Belgische militairen zou- Premier MacMillan van Enge land heeft vandaag lord Home tot minister van Buitenlandse Zaken benoemd. Lord Home volgt als zo danig Selwyn Lloyd op, die in de plaats van Heatcoath Ameroy mi nister van Financiën wordt. Edward Heath, tot op heden minister van arbeid, wordt Grootzegelbewaarder. Als zodanig is hij verantwoordelijk voor het beantwoorden van vragen van het Lagerhuis over de buitenlandse politiek. De minister van Luchtvaart, Duncan Sandys, is benoemd tot de post die lord Home tot nu toe bekleedde: minister voor gemenebest-betrekkingen. Minister van Landbouw wordt Christopher Soames, tot op heden minister van Oorlog. De earl of Home (uitspraak: Hume), beweegt zich sinds dertig jaar op politiek huis. terrein, maar is desondanks in Engeland weinig bekend. Zijn politieke aktiviteit heeft zich namelijk in hoofdzaak afge speeld in het Hogerhuis, waar de atmos feer geheel anders is dan in het Lager huis, terrein van vele veldslagen en ge vechten. Alexander Frederick Douglas Home, oud 57 jaar, is de veertiende drager van een der meest geachte titels van de Schotse adel. Engelse politici kennen hem als een rustig en hard werker en een beminne lijk man. In de aparte politieke sfeer van het Hogerhuis beweegt hij zich met groot gemak. Hij is een man van grote beschaving en eruditie. Het besluit om een lid van het Ho gerhuis te belasten met de portefeuille heeft binnen de conservatieve partij veel opschudding veroorzaakt. De socialisti sche oppositie acht het besluit niet min der dan een belediging van het Lager- N Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond i 23.lo uur: .m.et Plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid- I ta^enaperatuur' ™a»*«ing fcS?" me} opklaringen en plaat- lult h„i 'Siagvlagen' Lichte wind t luit het zuidwesten. maa1d„aaE:J ZOr onder 20.37 uur-: I ïaan onder 22-29 uur. a°0rfunu,2On °P 4 57 uur' op j den voortgaan met hun interventie op plaatsen waar dit vereist was. Eerst wanneer de troepenmacht van de V.N. op volle sterkte zou zijn gebracht, zou de regering genegen zijn de militairen uit Kongo terug te halen. Hammarskjoeld is woensdagmiddag uit Brussel naar Brazzaville in Frans- Kongo vertrokken, na een serie bespre kingen over de situatie in Kongo te heb ben gehad, welke bijne zes uur duurden. Van Brazzaville begeeft Hammarskjoeld zich naar Leopoldstad, om met beamb ten van de V.N. en met de leiders van Kongo overleg te plegen. Hammars kjoeld vertrok naar Afrika in een vlieg tuig van de K.L.M., dat een omweg naar het vliegveld van Brussel had gemaakt om hem op te pikken. Voor hij aan boord ging, wees Hammarskjoeld de pers af: ,,Bij opdrachten als deze, leg ik nooit een verklaring af", legde hij uit. Loemoemba, de Kongolese premier, arriveerde gisteren in Washington. In antwoord op het welkom van minister Herter zei hij ervan overtuigd te zijn, dat Kongo in de Verenigde Staten de hulp zal vinden die het verlangt. Zijn land wenste vriendschap met alle vol keren". ,,Wij willen de ware democra tie in ons land", aldus Loemoemba, die vervolgens verklaarde dat zijn regering en volk de inspanning der Verenigde Staten tot herstel van de internationale vrede op prijs stellen. ,,Als de weste lijke wereld onze positie wil begrijpen, kan zij zeker zijn van onze vriendschap en steun". Op het stationsgebouw van de lucht haven te Washington, was een haastig vervaardigde Kongolese vlag gedra peerd, blauw met gouden sterren. Er was geen tijd meer geweest om er de gouden franje aan te zetten. Een mili tair orkest speelde de „Stars and Stri pes Forever", „Remember the Night" en ..Always". Van het Kongolese volks lied, was de muziek niet beschikbaar. Van negen andere Afrikaanse landen waren er diplomaten op de luchthaven. De politie van Caracas heeft een groep van 250 anti-Castro-demonstran- ten uit de kathedraal ontzet. Zij werd daarin belegerd door verscheidene dui zenden Castro-sympathisanten. Bij haar actie moest de politie van traangas ge bruik maken. De anti-aCstro-betogers waren de ka thedraal van Caracas binnen gevlucht toen zij het dreigden te moeten afleg gen tegen hun opposanten Onbekenden hebben in Caracas een moordaanslag gepleegd op Andres Co- va die Castro's „beweging van de 26e juli in die stad vertegenwoordigt. Co- va kreeg vijf kogelwonden en zijn toe stand is levensgevaarlijk. Belgische functionarissen werden niet gezien. De Kongolese vakbond U.T.C., dié voor een belangrijk deel christelijk is georiënteerd, heeft een onderzoek inge steld naar 'de sociale en economische noodsituatie in Kongo. In zijn uitvoeri ge rapport wijst de U.T.C. erop, dat de inzinking het gevolg is van de on verantwoorde beloften der huidige re geringsleiders tijdens de verkiezings campagnes, welke zij later nog voor de radio hebben herhaald. Een andere oor zaak is volgens het rapport het besluit om de parlementsleden zeer hoge ver goedingen toe te kennen, waardoor het in het hele land klachten regent en eisen worden gesteld, die de nationale econo mie onmogelijk kan verwezenlijken. Als derde oorzaak wordt genoemd het ont breken van een regeringsprogram en in het bijzonder op sociaal-economisch ge bied. Vorige week vrijdag heeft het prij svraag-service-bureau Laurens A. Daane uit Amsterdam aan de minister van Justitie een uitge breid rapport overhandigd, dat de opzet bevat tot verantwoorde or ganisatie van een open Nederland se voetbaltoto. Tijdens een persconferentie hebben de heren Daane en Paulich dit rapport toe gelicht. Het bureau stelt zich op het standpunt dat de voetbaltoto een com merciële organisatie verdient boven een die afhankelijk is van de zelfwerkzaam heid van de verenigingen. In de voetbal pool volgens het plan-Daane zou de to tale netto-opbrengst worden afgestoten naar een verdelingscommissie bestaande uit vertegenwoordigers van sportvereni gingen en andere, i.e. charitatieve instel lingen. De commerciële organisatie van de sporttoto zou dan de volgende werk zaamheden krijgen te verrichten: 1. Distributie en inname poolformulie- ren via agenten en hoofd-agenten on der controle van inspecteurs en hoofd inspecteurs; 2. Registratie van deelnemers en con trole op een maximum-inleg; 3. Vaststelling bruto-inleg en prijzen- bedrag, controle prijswinnaars en af wikkeling van alle financiële zaken. De kosten van inname en distributie van de poolformulieren kunnen worden bestreden uit de opbrengst van een toe- Polen heeft dertien Navo-landen hun mening gevraagd over de Westduitse aanspraken op gebieden ten oosten van de Oder-Neissegrens. In nota's aan de V.S., Engeland, Frankrijk, Italië, Ne derland, België, Luxemburg, Denemar ken, Noorwegen, IJsland, Canada en Turkije vraagt de Poolse regering, of er in Navo-verband, of in tweezijdige betrekkingen met de Duitse Bondsrepu bliek, officiële of onofficiële verplichtin gen bestaan om de aanspraken van Bonn tegen Polen te steunen. De Poolse regering wijst op een nota die Adenauer op 10 juli ter gelegenheid van de „dag voor Oost-Pruisen" in Düs- seldorf heeft gehouden. Daarin had hij gesteld, dat de Oostpruisen hun land zullen terugkrijgen, als het Duitse volk zich aan de beginselen van vrede en vrijheid houdt en trouw aan de zijde van zijn bondgenoten blijft staan. slag van 20 cent per ingeleverd poolfor- mulier. Die toeslag zou dan 10 cent hoger zijn dan tot dusver bij de KNVB-toto het ge val was en 5 cent lager dan bij Charitas. Voor de aanvragen tot registratie dient bovendien een bedrag van X gulden per jaar betaald te worden. Een gecentrali seerde organisatie zou volgens de heer Daane kunnen werken voor een onkos- tenpercentage van 4.79 percent van de bruto-inleg. Prijsuitreiking van 35 per cent met eventuele verhoging tot 40 percent, afhankelijk van enkele voor waarden, zou dan mogelijk zijn. Het probleem van registratie als voor geschreven in de wet kan worden opge lost door middel van kaarten waarop de beginletters van de achternaam van de deelnemer, aangevuld met een nummer, zouden voorkomen. De heer Daane heeft zich met het onderwerp eveneens gewend tot de stichting sportprijsvraag, naar wier leden het rapport is gezonden. In principe is de eventuele concessio naris bereid in overleg te treden met de stichting Nederlandse sporttolansator. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland komt vrijdag in Parijs aan voor besprekingen met generaal De Gaulle. De besprekin gen, die waarschijnlijk twee dagen zullen duren, vinden plaats in het kasteel Rambouillet. Adenauer wordt vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Yon Brentano. Het plan voor Westduits-Frans contact op hoog niveau bestond reeds lang maar is de afgelopen dagen meer in het cen trum van de belangstelling komen te staan. Onderwerpen van gesprek zijn waar schijnlijk een gemeenschappelijke NAVO- politiek o.a. met betrekking tot Berlijn en Europese aangelegenheden, als bevor dering van de Europese integratie of een nauw samengaan van Frankrijk en West- Duitsland. de verhouding met Engeland en de betrekkingen tussen de gemeen schappelijke markt en de vrijhandelszo- i 1 W-A-.....vCy-vtt-iffe-: Enige honderdduizenden in zendingen zijn er binnenge komen op de Tour de France prijsvraag. Dat is een record, waarvan zelfs insiders hebben geduizeld. Er is ook een record aantal goede antwoorden bin nengekomen. Niet minder dan negenentwintig deelnemers hebben de tijd van Nencini op de seconde af goed geraden. Er waren er eigenlijk dertig, maar er moest er één verdwij nen. Iemand was op de ge dachte gekomen, om zelf maar formuliertjes te gaan drukken of door een stencilmachientje te draaien. Duizenden had hij er geproduceerd en elk formuliertje vermeldde een tijd, die een seconde van het voor gaande afweek. De juiste tijd zat er dus altijd bij, dacht hij. Dat was ook zo, maar de seheidsrechtersploeg bij de krant vond dat niet aardig. Allicht niet, want dan is het geen prijsvraag meer. En dus zijn die ruim tiendui zend formuliertjes in de vuilnisbak gestopt. Eerlijk is eerlijk, vonden de scheidsrechters. Dat is overigens een verhaal apart, die scheidsrechters. De ploeg STEM- mensen bleek niet groot genoeg, om alle inzendingen te bekijken. Er kwam nog een hele ploeg verkenners en een hopman aan te pas, om de boel grondig uit te zoeken. „Negenentwintig goeie", zuchtten ze, toen het allemaal over was. Dat was trouwens het laatste, dat we hen hoorden zeggen. Ze waren aan het einde van hun Latijn. Overigens waren er tientallen, die er maar één seconde naast zaten en honderden, die minder dan een mi nuut misten. De naam van de win naar had vrijwel iedereen. Behalve dan die optimisten, die Battestini nog een kans gaven, maar dat waren er ook al niet veel. En om volledig te zijn: er was geen enkele inzending, die een Nederlander tipte. Wantrou wen of deskundigheid? Nu niet dringen mensen. Niet meer opbellen, want echt, we kunnen al die telefoontjes niet aan. Alle prijs winnaars en mensen, die een van de 416 prjjzen ter beschikking hebben gesteld, krijgen bericht thuis, wan neer zij hun prijs krijgen. De volle dige uitslag staat vandaag in deze krant. Iedereen kan dus zien, of hij wat gewonnen heeft. En heus, beste mensen, wanneer hij het krijgt hoort hij nog. Laat u alstublieft die tele foon met rust? De hele prijzenpioeg van de krant is er u dankbaar voor. Het huis Dior heeft de nieuwe lijn aangegeven voor de dames mode: de taille is van zijn natuur lijke plaats overgebracht naar hal verwege heup en knie, de boezem wordt vrijwel geheel onderdrukt. Daarbij liet Yves Saint La-urent dan weten: ,.De vrijheidsbelofte die reeds enkele modeseizoenen ge hoord werd is thans werkelijkheid geworden. De pompoen-rokken waren er niet, maar voor wat al het overige betreft leek het of de mode van de twintiger jaren teruggekeerd is. De roklijn is nog iets verhoogd en laat de knie bloot voor het overgrote gedeelte. De taillelijn ligt lager dan ooit tevoren in zomer en wintermode. Daarbij wordt het haar hoog opgemaakt, in kapsels van het „Farah Dibah"-type. De taille wordt een weinig aange zet door heel smalle ceintuurs, soms van leer, soms met strikjes, maar ook wel door een dubbele naad. I Verder laat Dior jakjes over de robes dragen, waarvan enkele slechts enkele centimeters korter zijn dan de rok. De meeste wol len jurken voor overdag zijn mouwloos. De collectie was geruchtmakend. Misschien omdat Yves Saint Lau rent met deze collectie voorlopig afscheid neemt van de haute cou ture. Immers, als de regering haar zin doorzet gaat de couturier voor ongeveer twee jaar in dienst. Op de foto ziet men Yves Saint Laurent met enkele van zijn man nequins. (Van onze correspondent) De boulevards De Ruyter, Evertsen en Bankert in Vlissingen zijn voor de pe riode van 1 mei tot 30 september van één uur 's middags af gesloten voor bromfietsen. De gemeente is hiertoe overgegaan daar de bromfietsers meer lawaai produceren dan gewenst is voor het ongestoord gebruiken van de boule vards, speciaal door wandelaars. (Advertentie) Heeft u dit opzienbarende nieuws gemist? Jammer!

de Stem | 1960 | | pagina 1