LOEMOEMBA VANDAAG IN WASHINGTON Mgr. Lemmenten> grave gedragen Rus lien jaar verdwenen zoek naar op paspoort „Hammarskjoeld heeft het zelf gezegd" K. Parachutisten v MOEDIGEN TREKKEN DOOR ELST Eerste Kamer akkoord met noodmaatregelen Italiaan in V-raad zet Koeznetsov onder druk Na vergeefs zwerven nu in Rotterdam Watersnood in zuid-Polen Gemotoriseerde strijd tussen blank en zwart Nixon trekt van leer tegen rasse/iaat GARDISTEN TE HUUR DAGBLAD VOOR ZEELAND Fanfani vormt nieuw kabinet IN „Geen dictatuur" NEDERLANDER DJAKARTA GEARRESTEERD Bevoegdheden bij onderwijs „WELWILLEND" VLUCHTELINGEN Waarom - Waarom - Waarom Vliegtuig vermist boven Alaska Zelfde temperatuur 100e JAARGANG_ No. 23428 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 27 JULI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. zw. j ,I7 aa t.,.fnnr, 99-3C Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon zmo puxcq T jgjk- „Hammarskjoeld heeft mij gezegd dal Katanga een inlegre- w "i' rend deel van de republiek Kongo is en daarvan niet zal wor- Dit verklaarde gisteren Loemoemba in een telegram dat te f|Bl||» j| Leopoldstad werd ontvangen. Eerder had hij tijdens een pers- conferentie te kennen gegeven, dat Hammarskjoeld geen moeite zou sparen om de Belgen uit Kongo weg te krijgen i en dat de secretaris-generaal der V.N. daarover vandaag met de Belgen zou onderhandelen. Hammarskjoeld heeft, zoals ge- I meld, vandaag in Brussel een ontmoeting met premier Eyskens. V Ask se leger' omdat zi.i niet voor de vorming van een Kongolees kade^ (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Fanfani, de leider van de linkervleu gel van de Italiaanse christen-democra ten, heeft dinsdagavond een lijst van ministers voor een nieuwe Italiaanse regering voorgelegd aan president Gron- chi. De vorige week vrijdag kreeg hij van de president de opdracht om een nieuwe regering te vormen, nadat de re- gering-Tambroni was afgetreden. Het m.s. Thysville is dinsdag in de haven van Antwerpen aangeko men als eerste schip met Belgische vluchtelingen uit Kongo. Deze Belg moest wegens verwondingen, op gelopen tijdens de muiterij, van boord gedragen worden. Naar aanleiding van de beschuldigin gen dat oe Kongolese regering naar het communisme neigt, verklaarde Loe moemba. dat de Kongolezen slechts nationalisten" waren cn dat zij niet aan een .andere dictatuur" ten offer wensten te vallen nu ze onder een kolo niaal bewind waren uitgekomen.. De persconferentie duurde anderhalf uur en ze werd door 200 correspondenten bijgewoond. Volgens Reuter waren de persvertegenwoordigers algemeen on der de indruk van Locmoemba's begrip van de toestand en de heldere wijze waarop hij zijn opvattingen onder woor den bracht". Terwijl Loemoemba het hoe en waar om van de Kongolese situatie uit de doeken deed, sprongen ten zuiden van Loeloeaburg, in de Kongolese provincie Kasai, tachtig Belgische parachutisten omlaag, teneinde landgenoten te ontzet ten die door leden van vijandige neger stammen werden bedreigd. Omdat de V.N.-troepen niet tijdig ter plaatse kon den zijn, hadden de Belgen zelf maatre gelen genomen. De politie in Djakarta heeft de Ne derlander M. N., directeur der C.V. Vita te Djakarta en woonachtig in Ban doeng. aangehouden op verdenking van oplichting tot een bedrag van een mil joen roepiah. N. werd op 6 juli aange houden na een aanklacht door de N.V. Roem in Djakarta, die beweerde op 1 februari een miljoen roepiah aan N. te hebben uitgekeerd als vooruitbeta ling op een door hem te leveren partij van 500 ton rubber, afkomstig van door het parket van de procureur-generaal geconfisqueerde rubber. MEVROUW KASENKINA, die in 1948 in Amenka uit het raam sprong van de bovenverdieping van een Sovjet-consu laat (nadat de Russen haar hadden ont voerd) is te Miami overleden. In 1957 had zij de Amerikaanse nationaliteit ge kregen. GISTEREN is de activiteit van de Etna groter geworden. Gemiddeld werden zes explosies per uur geregistreerd. EEN WELP van circus Boltini heeft in Amsterdam een jongetje van zes jaar verwond, toen het ventje hem wilde stielen. Gelukkig was de verwondin° niet ernstig. ZESHONDERD inwoners van de Britse gevangenis te Dartmoor zullen vandaa° naar een lezing luisteren over het on- derwerp: ,,Hoe verzamel ik veilig zil ver" IN JORDANIë is meegedeeld dat de autoriteiten een komplot van de Ver enigde Arabische Republiek tegen dit land hebben opgerold. Twee personen werden gearresteerd. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisterenmid dag een gewijzigd wetsontwerp goedge keurd, waardoor nieuwe mogelijkheden ontstaan om in het tekort aan onderwij zers en vakonderwijzers bij het uitge breid lager onderwijs te voorzien. Dit wordt bereikt door bezitters van be paalde akten toe te staan een groter aantal vakken te doceren. Maar tevens wordt het thans mogelijk, dat in be paalde gevallen onderwijs wordt gege ven door personen, die overigens geen enkele onderwijsbevoegdheid bezitten. Het was vooral deze laatstgenoemde mogelijkheid waartegen een tweetal Eerste-Kamerleden ernstige bezwaren lieten horen. Dc heer Derksen (K.V.P.) zei dat in derdaad alle middelen moeten worden aangewend om de tegenwoordige nood toestand in het onderwijs te verzachten. Het toelaten van onbevoegden tot het onderwijs achtte hij echter een ,,moei lijk te verteren zaak". Hij twijfelde er niet aan of de hiervoor in aanmerking komende personen zullen terdege op hun bekwaamheid worden onderzocht. Maar deze personen zullen veelal over geen enkele pedagogische ervaring beschik ken, zo luidde zijn bezwaar. Hij wees er voorts op dat met name op het plat teland reeds door veel onbevoegden les gegeven wordt. Er is helaas weinig ani mo bij dc onderwijskrachten om op het platteland werkzaam te zijn. Dit verschijnsel, zo zei de heer Derksen, wordt verstevigd door de achterstelling o.a. op financieel gebied. De heer Van Hulst C.H.U.) klaagde erover dat dit wetsontwerp weer moet worden gezien in het kader van de gro te in voorbereiding zijnde onderwijswet. Hierdoor ontneemt de minister de Ka merleden de moelijkheid om afzonder lijke onderwijswetten (-tjes) op eigen verdienste te beoordelen, zo zei hij. Ook de heer Van Hulst achtte de toelating van onbevoegden moeilijk aanvaard baar. In zijn antwoord zei minister Cals, dat het hem onmogelijk is om in het hele land een even aantrekkelijke sfeer te scheppen voor onderwijsgevenden. Hij zei dat men de gewraakte gemeenteclas sificatie ook niet alleen t.a.v. de onder wijzers kan uitschakelen. De toelating van onbevoegden tot het onderwijs, een noodmaatregel van tijdelijk karakter (tot 1964), achtte de minister onafwend baar. Alle mogelijkheden moeten in de huidige situatie worden benut, zo zei hij. Hij verzekerde echter dat bij iedere voordracht door een schoolbestuur ook de pedagogische bekwaamheden van de betrokkene zullen worden nagegaan. In Katanga heeft men intussen gene raal Loendoela vrijgelaten, de opperbe velhebber van het Kongolese leger (een maand geleden nog sergeant-majoor). De generaal was door mensen van Tsjombe gevangen genomen toen zijn vliegtuig een tussenlanding maakte in Elisabethstad. In Washington heeft men te kennen gegeven, dat alle aanbevelingen van Hammarskjoeld voor hulpverlening aan Kongo in welwillende overweging zullen worden genomen. Dit nadat Loemoemba had gezegd dat zijn onderhandelingen met de miljardair Detwiler nog slechts in een beginstadium verkeerden. De autoriteiten in Washington hebben niet veel fiducie in de miljardair, wiens gi gantische plannen in het verleden voor het grootste deel luchtkastelen zijn ge bleken. In Brussel zou men Hammarskjoeld willen voorstellen, dat de Verenigde Na ties ook de economische en financiële leiding van Kongo overnemen, omdat het land anders onherroepelijk naar een economische catastrofe gaat. De Zweed Sture Linner is benoemd tot hoofd van de burgerlijke operaties van de V.N. in Kongo. Hij bevindt zich reeds in Leopoldstad. De Kongolese mi nister voor Volksgezondheid heeft een dringend beroep op de Wereldgezond heidsraad gedaan artsen te zenden naar de provincie Kasai, waar de gezond heidsdienst volledig is ontwricht. Onze Belgische correspondent meldt uit Antwerpen, dat daar gisteren het eerste Belgische schip met vluchtelingen is aangekomen, de ,,Thijsville". Dit schip ontsnapte met gedoofde lichten uit Matadi, toen daar onlusten waren U'tgebroken. Het had 1200 mensen aan boord genomen, die uit de stad waren weggevlucht voor muiters en plunde raars. Deze mensen werden ten dele door andere schepen overgenomen. Een groot aantal bleef echter aan boord van de ,,Thijsville". Onmiddellijk na aan komst van het schip in Antwerpen, ver scheen gisteren koning Leopold op de kade, die zich bijna twee uur met de vluchtelingen onderhield. In alle Belgische kerken zal zondag een herderlijk schrijven van kardinaal Van Roey worden voorgelezen, waarin een collecte voor de vluchtelingen uit Kongo wordt aanbevolen en de katho lieken worden gewezen op hun plichten jegens het Kongolese volk, ,,dat niet met een minderheid aan muitende soldaten en troebele elementen op gelijke voet mag worden gesteld". Koeznetsov, de Russische afge vaardigde in de Veiligheidsraad heeft gisteren een voortgezet kruis vuur moeten ondergaan van vra gen over het incident met de RB- 47, het Amerikaanse vliegtuig, dat boven de Barendszee door de Sov jets werd neergehaald. Nadat de Argentijnse afgevaardigde zich volledig akkoord had verklaard met het Amerikaanse voorstel tot het instel len van een onpartijdige commissie van onderzoek, diende de Italiaanse verte genwoordiger Egidio Ortona een ontwerp resolutie in waarin werd voorgesteld, vertegenwoordigers van een neutraal en onafhankelijk lichaam bijvoorbeeld het Rode Kruis toegang te verlenen tot de vliegers, die in Rusland gevangen worden gehouden. In de Sovjet-verklaring wordt niet ge sproken over het punt en het tijdstip, waar de RB-47 het luchtruim zou zijn binnengedrongen en het punt en het tijdstip van het neerschieten, aldus Or tona. Waarom is de verklaring hierover vaag? Beschikken de Sovjet-autoriteiten soms niet over deze inlichtingen? Waarom heeft de Sovjet-regering tien dagen gewacht alvorens zij een verkla ring uitgaf? Waarom heeft een Sovjet schip deelgenomen aan het zoeken naar overlevenden ver buiten de territoriale wateren? Hoe en waar werd het lijk van de gezagvoerder van deze RB-47 gevon den? Wat is er met de rest van de be manning gebeurd? Wanneer de Sovjet-unie zo zeker is Het water staat in het stroomgebied van de Weichsel en de Oder in het zui den van Polen zo hoog dat de toestand in het gebied van Krakow, Katowice en Opole als ernstig wordt beschouwd. Op enkele plaatsen hebben zich overstro mingen voorgedaan. Het water stijgt nog steeds als gevolg van stortregens, die al een week lang onophoudelijk vallen. Reeds 250 mensen hebben hun woningen moeten verlaten en talrijke andere mensen staan op het punt te vertrekken uit hun bedreigde huizen. Duizenden hectaren graan zijn ver woest. Wegen en spoorlijnen staan hier en daar onder water en twee bruggen zijn vernield. Ook zijn telefoonverbindin gen verbroken. van haar zaak, waarom worden dan ver tegenwoordigers van de Amerikaanse re gering niet in de gelegenheid gesteld de overlevenden te ondervragen, zoals het elementair gebruik is tussen twee landen die niet met elkaar in oorlog zijn? De afgevaardigde van nationalistisch China, dr. Tingfoe Tsjang, zei zowel de Amerikaanse als de Italiaanse ontwerp resoluties te zullen steunen. Een Amerikaans weervliegtuig met zeven personen aan boord wordt sinds maandag vermist boven het ruwe, met ijs overdekte berglandschap bij Rainy ass, op ruim honderd kilometer van Anchorage op Alaska. Het vliegtuig was om kwart over acht maandagavond opgestegen voor een vlucht van Washington naar Nome op Alaska. Onder weersomstandigheden die voor de tippelaars ideaal waren is gisteren de Vierdaagse van start gegaan. Op de foto ziet men de drukte in Eist bij de doortocht van de deelnemers. Al twee avonden achtereen is het in Greenville, in de Amerikaanse staat South Carolina, tot botsingen gekomen tussen groepen jeugdige blanken en ne gers. Overwogen wordt een avondklok voor jongelui van beide rassen in te stellen. Naar schatting 500 jonge blanken en negers, die in rijen auto's van het ene drive-in restaurant naar het andere re den, hebben elkaar bevochten met ste nen, messen, stokken en enkele pisto len. Er waren geen ernstig gewonden, doch de politie arresteerde tenminste 16 personen en nam een grote partij ge- improviseerde wapens in beslag. Er werd in hoofdzaak slag geleverd vanuit, de auto's. N i 0 0 J Verwachting van het K.N.M.I. tot 0 f vanavond, opgemaakt gisterenavond 0 23.15 uur: 1 Wisselend bewolkt en slechts j enkele Verwachting verspreid voorkomende bui. Zwakke tot matige westelijke wind. t Weinig verandering in temperatuur. 0 Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: i Bewolkt en regenvlagen. Maximum- 0 temperaturen tussen 17 en 22 gra- J 1 den. 6 J zon onder 20.39 uur; 0 Vandaag: J maan onder 22.05 uur. J*°_rsen: zon op 4.56 uur; maan op 0 9.57 uur. K 0 Vice-president Nixon, enige kandidaat van de republikeinen voor het Ameri kaanse presidentschap, heeft gisteren in e republikeinse conventie te Chicago te kennen gegeven, dat hij slechts ge- oegen kan nemen met een verkiezings program, waarin de politiek van rassen discriminatie krachtig wordt bestreden. wn„llCOfrVatieVen *n Pai"ttj en xV^rteSenw°ordigers van de r SpIm6/ f onder hen hebben 5 liHoti t t formuleriog van dit onder- 0 ni - pï?êram af te zwakken. ?a--le in de zuideüjke sta ten moet verdwijnen, zei Nixon. Verder vei klaarde hij te zullen ijveren voor op- partijprogram van het denkbeeld om in de vrije wereld ette- lijke grote economische confederaties te vormen. Oud-president Herbert Hooyer (85 jaar) sprak de conventie toe over het beangstigende slop, waarin Amerika zich bevindt", getuige de toeneming van het aantal misdaden en de corruptie bii de overheid. Een Rus van geboorte, die in 1922 met een Witrussische leger afdeling in China verzeild raakte, verkreeg daar ten slotte een Chi nees paspoort. Nu is hij al onge veer tien jaar aan het rondzwer ven om dit paspoort terug te krij gen. Hij is het namelijk in India kwijt geraakt, of beter: men heeft het hem ontnomen en nooit terug gegeven. Om zijn pas weer in bezit te krijgen is hij zelfs in zijn eentje met een eigenge- bouwd zeilbootje van Australië uit via Indonesië, Malakka en Birma naar India gevaren. Maar hij mocht er niet in sla gen z«n vurig begeerde paspoort te ach de 53-jarige Dimitri Sime- terhalen. Deze man, novitsj Nedbairov is nu als verstekeling met het Zwitserse m.s. „Sils" in Rotter dam aangekomen en daar aan de vreem delingendienst overgegeven. Zijn verhaal is avontuurlijk. Van 1922 tot 1941 heeft hij op vele plaatsen aan de oostkust van China gewerkt, maar hij kwam via Birma in het toenmalige Brits Indië terecht. Daar werd hij, omdat het oorlog was, aangehouden en geïnterneerd acht jaar lang. In 1949 herkreeg hij wel zijn vrijheid, maar niet zijn paspoort. Hoeveel moeite hij ook deed, steeds kreeg hij ten antwoord: het is zoekge raakt. Mismoedig ging hij enige tijd in Lhasa in Tibet werken-. Daar kreeg hij in 1951 de nodige papieren om naar Australië te emigreren. Eenmaal in Australië bleef hij aandringen op het terugkrijgen van zijn pas en tegelijk trachtte hij bij ambassades van andere landen een visum te bemach tigen, dat hem toegang tot ,,de wereld" zou verschaffen. Hij bracht het zover, dat hij het aan de stok kreeg met rege ringsambtenaren, met geen ander doel voor ogen, dan het land uitgezet te wor den. Maar hij had buiten de wet gerekend want het land uitzetten is daar alleen mogelijk als men een misdaad op zijn geweten heeft en dat was niet zo. Toen is hij zijn zeilbootje gaan bou wen. In 1953 was het klaar. Vijf jaar reed hij erover om India weer te bereiken. Daar begon zijn zoeken naar de verdwe nen pas opnieuw, met het gevolg dat hij als onwelkorhe gast werd opgesloten. Toen gaf hij het zoeken op en wilde naar Australië terug. Maar inmiddels was zijn gezondheids toestand van dien aard geworden, dat hij in Australië niet weer werd toegelaten, In het begin van dit jaar zag hij kans uit te wijken naar Goa, de Portugese encla ve in India. Daar wist hij zich aan boord van het Zwitserse schip „Sils" te ver stoppen. En nu heeft de Rotterdamse vreemde lingendienst hem dan onder zijn hoede genomen. Men doet daar alles om de man te helpen. Zo heeft men hem bij de ge neeskundige dienst laten doorlichten en onderzoeken. Mocht het resultaat gun stig zijn dan is er misschien nog een kansje, dat hij naar Australië kan terug keren. In dat geval zal hij wel een an dere reisgelegenheid krijgen, omdat de „Sils" in Rotterdam aan het laden is voor Port Curchill in Canada. Is er echter geen kans meer voor Nedbairov om naar Australië terug te keren, dan wordt hij donderdag a.s. terug aan boord gebracht en is zijn avontuurlijke omzwerving nog niet ten einde. Voor de derde maal in betrek kelijk korte tijd trok dinsdag een indrukwekkende rouwstoet dooi de straten van Roermond. Uit alle delen van Limburg waren pries ters, religieuzen en leken naar de bisschopsstad gekomen om aan mgr. dr. G. Lemmens of zoals de volksmond hem nog steeds noemt aan vader-bisschop de laatste eer te bewijzen. Het was tevens een kleurige stoet, al lereerst door de honderden vlaggen c n banieren die de grote verscheidenheid demonstreren van het Limburgse orga nisatieleven. Dan was er het rood van kardinaal Alfrink en het paars van de vele bisschoppen, de kleurige gewaden van de Maltezer Ridders en Ridders van het H. Graf. Verder in stramme pas de afgevaardigden van de schutterij van Schimmert, de geboorteplaats van mgr. Lemmens, in hun rood en gouden uni formen, afgevaardigden van Westduitse brandweren, waarvan mgr. Lemmens ere-lid was en vele anderen. Het volledige Nederlandse episcopaat was aanwezig. De emeritus-bisschoppen, mgr. W. Mutsaerts en mgr. dr. J. P. Hui- bers. hadden reeds tevoren plaats geno men in de kathedraal. Ook een aantal missie-bisschoppen was aanwezig. Van de wereldlijke autoriteiten noemen wij staatsraad prof. dr. L. Beel, minister Ch. de Rooy van Sociale Zaken, de commis saris der koningin in Limburg, dr. F. Houben .de burgemeesters P. Hoeppener en Spuisers van Roermond en Schimmert mej. J Geldens namens prinses Wilhelmi- na. Ook de protestantse en joodse kerk genootschappen hadden afgevaardigden gezonden. Om half elf begon de pontifi cale H. Mis van Requiem, gecelebreerd door kardinaal Alfrink. Na de H. Mis las mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, het geestelijk testament van mgr. Lem mens voor, waarin deze als zijn laatste groet aan Limburg de gelovigen aan spoorde, steeds trouw te blijven aan hun devotie tot Maria teneinde door haar steeds meer haar Zoon te beminnen. Mgr. Moors voegde aan dit geestelijk testa ment toe. dat Limburg God behoort te danken voor dit rijke leven van zijn va der-bisschop. De absoute na de H. Mis werd verricht door kardinaal Alfrink. De grote stoet, die het stoffelijk over schot van het bisschoppelijk paleis naar de kathedraal had begeleid, vergezelde de overleden bisschop ook naar de be graafplaats bij de kapel In 't Zand waar het stoffelijk overschot werd bijgezet in de bisschopskapel. Hier verrichtte mgr. P. Moors de absoute.' Mgr. P. J. A. Moors verricht de absoute. De Franse staatscourant heeft de tarieven gepubliceerd voor het huren van manschappen of officie ren van de Garde Républicaine ten behoeve van feestelijke gelegenhe den. Een kapitein, compleet met witte pantn on. helm met pluimen en paard kost voor een periode van zes uur 17,70 nieuwe francs, reis kosten niet inbegrepen. Een ser geant-majoor is iets goedkoper, 14,50 francs en een gardist zonder rang, doch eveneens te paard „kost" 9,20 francs. Deze tarieven zijn voor „firma's, particuliere bijeenkomsten en par ticulieren". Wil men een sportfes tijn met de aanwezigheid van en kele gardisten opfleuren dan moet men meer betalen: voor een kapi tein 27 francs. Daarentegen is een kapitein voor bijvoorbeeld een bal, een voorstelling in een theater of een wielerwedstrijd op een over dekte baan aanzienlijk goedkoper: 12.50 francs. i

de Stem | 1960 | | pagina 1