RUSSEN DRONGEN RB-47 UIT KOERS tLLE Von Horn liet de Belgen schrikken Cabot Lodge beschuldigt in V-raad: Amerikanen vragen om onpartijdig onderzoek Nixon moet vechten voor zijn verkiezingsprogram Debré bepleit eenheid van resolute Westen EN NUVA N START HONDERD VROUWEN TREKKEN DE MONTE ROSA OB Ongewenste gast „Sovjets dreigen teveel" Weer dodelijk ongeluk in La Courtine ite Ik heb niets gezegd. Deining rond commerciële televisie Eenzijdig Prins opende kamp lucht- verkenners andeling DAGBLAD VOOR ZEELAND Republikeinse Conventie Regering Burke ging niet builen boekje Zonnige perioden FLUOOR IN DRINKWATER Verzinsels Koeznetsov zegt GEMEENPLAATSEN TRIEST TRANSPORT Victoria regia bloeit in de buitenlucht H. VADER NAAR CASTELGANDOLFO V.A.R. BOOS OP PERZIE In Duitsland ,100e JAARGANG No. 23427 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. My. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 DINSD A G 26 JULI 1960 Abonnementsprijs t 7.per kwartaal, i 8.20 per post - J 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) it 83 BRESKENS: ■an Es, Langestraat 80 ■rstraat 15 KOE- - PHILIPPINE: Moei. Burck, Herenstraat 8 WESTDORPE: yn de Boevere, Land- lAmerikaanse militairen betuigen op\wiens stoffelijk overschot op Schiphol Schiphol de laatste eer aan de omge-\van de KLM-machine naar een Ame- komen commandant van de RB-47,\rikaanse Dakota werd overgebracht. In scherpe taal heeft de Amerikaanse afgevaardigde ook de agres sieve houding van de Sovjets gelaakt, die de laatste tijd herhaaldelijk met hun raketten dreigen. „Wij hebben ook raketten", zei hij, „maar we gebruiken ze niet voor propaganda-doeleinden, omdat een kernoor log een veel te ernstige zaak is." Sir Pierson Dixon, de Britse spreker, zei. in navolging van premier MacMillan, dat hij van de houding der Russen niets meer begreep. lijke staten hadden ernstige bedenkin gen! Nixons aanhangers geloven, dat de conventie de voorstellen zal aanvaarden. De regering moet, volgens Nixon en Rockefeller, met alle kracht het rassen onderscheid bestrijden, overal waar het zich voordoet. Het is wel zeker dat Nixon wordt aan gewezen als kandidaat voor het presi dentschap, ook al zou er nog een actie ten gunste van Rockefeller komen. «SMHM „volle" sigaret vaste merk: ian Van Nelle. it ik rook. met mogen Tc Chicago is gisteren de con ventie van de republikeinse partij begonnen die tot voornaamste taak de verkiezing van een officiële kandidaat voor de presidentsver kiezingen heeft. De voorzitter van de republikeinse partij, Thruston Morton, opende de conventie met een aanval op het partijprogram van de demokraten en hun kandi daat voor het presidentschap „de jonge senator Kennedy". Niet alleen zal de conventie een offici ële kandidaat moeten aanwijzen voor net - presidentschap, ook moet" een kandidaat voor V het vice-presidentschap gekozen worden. Bovendien za: de conventie zich I moeten uitspreken over een door vice- president Nixon en gouverneur Nelson Rockefeller geformuleerd ontwerp van een verkiezingsprogramma, dat door de hiervoor bestemde commissie afgewezen lis. Ook dc door Nixon en Rockefeller gefor muleerde politiek inzake de burgerrech ten heeft de commissie verworpen. 1 Voor Nixon is deze afwijzing onaan- vaardbaar en hij is vastbesloten de zaak ivoor te leggen aan de gehele partijcon ventie. Nixon en Rockefeller hadden onder andere willen vaststellen dat bij het openstellen van betrekkingen geen on derscheid mag worden gemaakf naar de huidskleur van de sollicitanten. Vooral op dit punt van hun ontwerp-program- ma concentreerde zich het verzet van de conservatieve elementen in de com missie. Ook de afgevaardigden uit zuide- n „De Weduwe" ^■MINISTER ZIJLSTRA zal nog dit jaar een bezoek brengen aar Suriname in verband met de tinanciering van de landbouwprojecten aldaar. RAUL CASTRO de broer van de Cu baanse premier, is gisteren uit Praag in de Egyptische hoofdstad Kairo aange- komen. BC EEN COMMISSIE van het Amerikaan se Congres heeft vastgesteld, dat het mi nistone van Defensie wekelijks zoveel documenten van het stempel „geheim voorziet, dat deze op elkaar gestapeld 37 meter boven het Empire State Buil ding zouden uitsteken. In La Courtine is opnieuw een auto ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een Nederlandse soldaat. De 19-jarige dienstplichtig soldaat G. Th. P. van der Vaart uit Vinkeveen, werd na een ongeluk, dat hem dichtbij La Courtine, in het plaatsje Tarnac, als bestuurder van een één-tonner over kwam, met ernstige buikwonden in het ziekenhuis van Gratadout opgenomen. Aanvankelijk liet het zich niet aanzien dat hij in levensgevaar was. Hij is ech ter gisteren in de loop van de ochtend overleden. De soldaat, afkomstig uit de leger plaats Harderwijk, waar hij was inge deeld bij het 41e verbindingsbataljon, moest op de weg ver naar rechts uit wijken toen een tegenligger, een Franse personenauto, teveel uithaalde. Hij schoot van de weg en sloeg om. CLAUDETTE BrigilJon, de Franse para- chutiste, die voor Brigitte Bardot para chutesprongen heen gedaan bij de op namen voor de film ..Brigitte trekt ten ■trijde", is dezer dagen bij een sprong om het leven gekomen. ZEVEN Indonesiërs die tegen Soekarno ■zouden hebben gecomplotteerd zijn gis teren tot straffen veroordeeld variërend tussen zes en vijftien jaar gevangisstraf |IN HET MEER van Lugano is de 54-ja- nge Apeldoornse onderwijzer Gerben B. verdronken. (Van onze Haagse redactie) De op 28 juni j.l. in Den Haag gehou den persconferentie van admiraal Bur ke tijdens welke de admiraal bepaal de uitspraken heeft gedaan t a.v. de Ne derlandse Nieuw-Guinea-politiek en het gebruik van de „Karei Doorman" is niet belegd op verzoek of met mede werking van de Nederlandse regering Dit heeft minister-president De Quay medegedeeld op vragen van de heer De Kadt (P.v.d.A In het antwoord van dc regering wordt er voorts op gewezen, dat de mededelingen van admiraal Bur ke betrekking hadden op reeds door de regering en door de Tweede Kamer goedgekeurde beslissingen. De regering meent dan ook dat admiraal Burke geer. partij tieeft gekozen in Nederlandse aan gelegenheden van controversiële »ard tijdens de persconferentie heeft Burke, zoals bekend, o.a. gepleit voor vestiging van Amerikaanse bases op Nederlands Nieuw-Guinea. hier!!" roept Aram f Wanata buigt..zlC arts* chaam van zijn te l. „Je bent een minu^ Wanata," zegt Afuf stot- :e Beer is zojuist yae„7,achiing van het k.n.m.i. tot 23.il uur-' opgemaakt gisterenavond J Perioder met zonneschijn en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot af M»e'#naan ?.e,kust de middag Yr|J drachtige westelijke pèratuur.<MmS - tL- j I Vandaag: zon onder 20.40 uur: maan onder 21.40 uur Worgen: zon op 4.55 uur; maan op 8.50 uur. I te Minister Van Rooy is bereid in ti „aan op het advies van de gezondheids- ia ad om ter voorkon.ing van tandbederf fluoor aan het drinkwater toe te voe gen Wanneer de eigenaar van een wa terleidingbedrijf de minister zal verzoe ken tot fuoridering van het drinkwater over te mogen gaan, za] de ministei dit verzoek toestaan. Een aantal binnenkort te verwachten bepalingen omtrent het waterlcidingbesluit zal deze fluoridering var. het drinkwater mogelijk maken. Men hoopt daardoor het tandbederf, vooral bij dc jeugd, belangrijk te ver minderen. Dit heeft de minister geant woord op desbetreffende vragen van de 'heer Van Lienden (P.v.d.A.). In de Veiligheidsraad te New York heeft gis teren de Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge de Russen ervan beschuldigd, het inci dent met het Ameri kaanse vliegtuig boven de Barentszce opzette lijk en ten onrechte te hebben veroorzaakt. Hij vroeg om de instelling van een onpartijdige commissie van onder zoek, een voorstel dat de Sovjet-afgevaardig de Koeznetsov onmid dellijk met pathetische protesten verwierp. Volgens hem specu leerde Cabot Lodge op de gevoelens van de vrouwen der beman ningsleden van het neergeschoten vliegtuig die op de publieke tri bune het debat volg den. De Britse en Fran se vertegenwoordigers steunden het Ameri kaanse voorstel zonder voorbehoud. 55 Cabot Lodge toonde de vergadering een aantal kaarten waarop de vlucht van de RB-47 was aangegeven. Het toe stel, zei hij. verrichtte waarnemingen op elektro-magnetisch gebied en heeft steeds boven open zee gevlogen. Voor dat het toestel een punt op ruim 50 mijl van de Russische kust bereikte, waar het naar het noorden zou afzwenken, vloog een Sovjet-jager van terzijde op het vliegtuig in en trachtte het uit de koers te dringen. Deze poging slaagde gedeeltelijk. Het Amerikaanse vliegtuig moest een omweg maken, maar het liet zich niet boven Russisch grondgebied leiden. Twintig minuten na het tijdstip waar op het volgens de Russen werd neerge schoten, bevond het toestel zich op 200 mijl van de kust, ver buiten de territo riale wateren van de Sovjet-Unie. „Wij vragen de Russen: wat deed u met het vliegtuig toen het zich op dit punt be vond Volgens Lodge zou de Sovjet-piloot geprobeerd hebben het toestel boven Russisch grondgebied te laten vliegen om het daar neer te schieten. ,,Is het zo onbeschaamd te vragen wat achter dit wetteloze optreden steekt zo vroeg hij met verheffing van stem Koeznetsov leek even uit het veld ge slagen. Toen barstte hij los, zonder ove rigens de argumenten van Lodge in het geding te brengen. „Grove verzinsels" „goedkoop effect", „cynisme zonder weerga".. dat waren de tegenwerpin gen van de Rus, die verder van oordeel was dat de instelling van een onderzoek commissie „het duidelijke beeld van de gebeurtenissen slechts kon vertroebelen" Degenen die voor het gebeurde verant woordelijk waren, zouden hun verant woordelijkheid op deze manier kunnen ontlopen, meende hij. Sir Pierson Dixon zei, dat het al lang bekend was, dat Sovjet-vliegtuigen spio- nagevluchten maakten, maar ,,wij heb ban niet de gewoonte vliegtuigen boven open zee neer te schieten." Sir Pierson betoogde dat ook de Britse regering over betrouwbare bewijzen beschikte, dat het Amerikaanse vliegtuig niet bo ven Russisch gebied had gevlogen. De Franse afgevaardigde verweet het Kremlin, dat het ..waandenkbeelden over agressie" had, die niet te rijmen zijn met de grote militaire macht waar op Rusland zich laat voorstaan. De Na- vo is en blijft een defensieve organisa tie, betoogde hij, ondanks het feit dat Sovjettroepen in het hart van Europa staan, of 200 kilometer afstand van de Franse grens. Maandagmiddag is het stoffelijk over schot van de 39-jarige Willard G. Palm. gezagvoerder van de neergeschoten RB- 47, met een extra KLM-toeste] uit Mos kou op Schiphol aangekomen. De een voudige zwarte houten kist werd tijdens een korte plechtigheid op he* platform van Schiphol uit het KLM-toestel gela den en naar de gereedstaande Dakota van de Amerikaanse luchtmacht gere den. Voordat de baar uit de KLM-ma- chine werd getild, werd ze bedekt met de Amerikaanse vlag. Zes officieren van de Amerikaanse luchtmacht, die tijdens dit korte vervoer van de ene naar de andere machine als slippedragers fungeerden, salueerden stram toen de baar op het laadplatform langzaam daalde. Vervolgens marcheer den zij naast het rijdende platform naar de Dakota. Amerikaanse functionarissen hebben meegedeeld, dat in de overlijdensakte van Palm staat vermeld, dal hij door verdrinking om het leven is gekomen en dat zijn lichaam voorts oppervlakkige schaaf- en scheurwonden vertoont. Voorts, dat het lichaam op 4 juli werd gevonden, drijvend in een rubberbootje in de Russische territoriale wateren ten noordoosten van Kaap Svyatoy Nos, on geveer 260 km ten zuidoosten van Moer- mansk. Het lichaam was volgens de Russen in de draagbanden van de para chute verward geraakt. ?5 5? De ..victoria regia" bloeit, voor het eerst in de geschiedenis, in de buiten lucht van Nederland. Het is een der vele wonderen, die op de Floriade te Rotterdam te zien zijn. Vermoedelijk is het door het donkere weer, dat deze tropische bloem die meestal tegen de avond begint te bloeien gisteren in alle vroegte in blanke kleur is opengegaan. Een rose schijn overstraalde haar 's middags, rood was de kleur des avonds van deze bloem. Zij staat in de buitenvijver bij de tro pische kas. Premier Eyskens van België heeft gisteren geprotesteerd te gen een verklaring, die de bevel hebber van de V.N.-troepen in Kongo, generaal Von Hom, zou hebben afgelegd. Volgens de Brit se „Daily Mail" zou deze in een interview hebben verklaard, dat de strijdkrachten van de Ver enigde Naties over enkele dagen Katanga zullen binnentrekken en dat de Belgische troepen zich uit dit gebied moeten terugtrekken. Von Horn heeft later categorisch ontkend, dat hij de woorden in kwestie zou hebben gesproken. Eyskens zei, dat de Zweedse generaal zich niet met politieke zaken moest be moeien en dat de Belgische troepen :n Katanga uitsluitend tot taak hadden de In een uiteenzetting voor de Franse Nationale Vergadering over Frankrijks buitenlandse politiek, heeft premier Debré maandagmid dag de eis herhaald, dat de weste lijke grote mogendheden een ge meenschappelijke politiek opstellen ten aanzien van de voornaamste wereldvraagstukken. Hij betoogde, dat de mogendheden, die Oost en West vormen, zich schijnen voor Vandaag begint de Vierdaagse. Duizenden moedigen kwamen gis teren in Nijmegen aan om zich op de eerste mars voor te bereiden. Deze vrolijk lachende tippelaar uit Drente had zich voor de „plechtig heid" van de inschrijving waardig uitgedost. De militair bleef er vrij onbewogen onder. Paus Joannes XXIII is gisteren naar zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo vertrokken. De Paus werd door duizen den toegejuicht toen hij langzaam de poort van het Vaticaan uitreed. !!!illlilllillll te bereiden op wat men zou kunnen noe men een „grote uiteenzetting". Debré, die sprak over de „onverzoen lijkheid" van de Sovjet-Unie en voorts wees op de gevaarlijke situatie in Ber lijn en Kongo, zette uiteen, dat Frank rijks politiek erop is gericht, een inter nationale ontspanning teweeg te bren gen. De vrede wordt bedreigd in Azië; zij wordt bedreigd in Afrika, en zij wordt bedreigd in Europa. Het Westen kan niet vereend zijn in de ene plaats en verdeeld in een andere. Anders zal er niet langer een Westen zijn. De Franse regering heeft de overtui ging, dat haar politiek de juiste koers volgt. Zij is erop gericht begrip te kwe ken voor de waarde van de westelijke politieke aamenwerking, zei hij. Debré vervolgde, dat de verantwoor delijke mogendheden van het Westen te genover alle grote vraagstukken een ge zamenlijke uitgewerkte houding moeten aannemen. Men heeft Frankrijk verwe ten deze kwestie „te logisch" te hebben benaderd, aldus Debré, doch probeer sels en fouten kunnen niet tot succes leiden. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken der Verenigde Arabische Republiek heeft medege deeld, dat de ambassadeur van de V.A.R. in Teheran, Moharram Hammad, voor overleg naar Cairo is teruggeroe pen. Dit n.a.v. de erkenning van Is raël door Perzië. De Egyptische dagbladen hebben maandag felle aanvallen gedaan op de Sjah. „Al Akhbar" schreef, dat de „dag van afrekening niet lang zal uitblijven". Meer dan 100 vrouwen uit drie Alpenlanden zijn gisteren gestart voor een beklimming van de Monte Rosa. De massale klim partij wordt gehouden om pos tuum eer te bewijzen aan de Franse alpimste Claude Kogan en haar Belgische vriendin Clauditr van der Stratten, die vorig jaa op de 8.150 meter hoge Tsjo-O in het Himalaj a-gebergte on kwamen. De dames, die de Monte Rosa gaa ittaqueren. zijn allen ervaren klimstei uit Italië, Oostenrijk en Zwitserlano Zij hebben met schriftelijke bewijzen moeten staven, dat zij de 4.559 metei hoge berg aan kunnen De expeditie staat onder leiding van de Italiaanse alpinist en journalist Ful- vio Campiotti, de enige man van het gezelschap. Berggidsen en Alpenjagers zullen, gesteund door een helikoptei van de Italiaanse luchtmacht, een oog- ie in het zeil houden. De jongste leden van het gezelschap zijn de Italiaanse zusjes Marta en Nunzia Campi, 16 ei 15 jaar. Er is ook een grootmoeder bij ie 47-jarige Assunta Ballossi Martuori le dames hebben zich in 43 groepen erdeeld. Het gezelschap vertrok gisteren in Irie bussen uit Milaan naar Gressoney- a-Trinité, nadat mgr Edoardo Gilardi zen prelaat van het diocees Milaan, die drager is van een aantal medailles we gens dapperheid in de tweede wereld oorlog de touwen die de dames bij de klimpartij zullen gebruiken, had geze gend. Hedenochtend gaat het per Ka belbaan naar het startpunt en vervol gens zal vijf a zes uur worden geklom men naar de Gnifetti-hut, waar de nacht wordt doorgebracht. De feitelijke aanval op de Gnifetti- oiek volgt woensdagochtend. Na een korte pauze in de Margherita-hut gebouwd op de plaats, waar de Itali- lanse koningin Margherita van Savoie gerust heeft na haar beklimming van ie Monte Rosa in 1893 gaat de ex peditie naar de Olen-piek, waar de Capucijner-monnik Corrado Passiono een H. Mis in de open lucht zal cele breren. Later keert het gezelschap te rug naar Gressoney-la-Trinité. Campiotti zei, dat het doei van deze expeditie mede is, te bewijzen, dat de theorie dat alleen mannen goede Alpi nisten zijn, dwaasheid genoemd mag worden. De regeringen van de Westduitse deel staten hebben zich verrast en verstoord getoond over de oprichting van de „Deutschland Fernseh GMBH", Duits- lands commerciële televisie. Een woordvoerder van de regering van Rijnland-Palts heeft «ezegd, dat het vol komen onverklaarbaar is dat de Bonds regering besloten heeft de stichtingsak te te ondertekenen. De sociaal-democraten, die in de Bondsrepubliek in de oppositie zijn, heb ben gezegd, dat de ondertekening van de overeenkomst definitief aantoont dat bondskanselier Adenauer het tweede te levisieprogramma in handen wil krijgen om de bondsverkiezingen in 1961 te kun nen beïnvloeden Adenauer, die de akte maandag heeft ondertekend, zei dat het mogelijk zal zijn op 1 januari aanstaande met de uitzendingen te beginnen. De huidige Westduitse televisie wordt geleid door de regeringen van de deel staten. levens van landgenoten te redden en de orde te handhaven. Woensdag arriveert de secretaris-ge neraal van de V.N., Dag Hammarskjoeid in Brussel om met de Belgische rege ring de situatie in Kongo te bespreken. Moskou heeft intussen boosaardig op gemerkt, dat dc V.N.-troepen in Kongo in feite- Navo-troepen zijn. Arthur Gilson, de Belgische minister van Defensie, heeft gisteren gezegd, dat nog 25 centra in Kongo door Belgische troepen worden gecontroleerd en dat slechts in Leopoldstad de Belgische eenheden volledig zijn vervangen door afdelingen van de Verenigde Naties. De heer Gilson gaf te kennen dat het tem po van de terugtrekking der Belgische troepen bepaald zal worden door de mate waarin de strijdkrachten van de V.N. de veiligheid van Belgische on derdanen kunnen verzekeren. Woens dag a.s. zullen er ongeveer 9000 mili tairen van de, V.N. in Kongo zijn aan gekomen. Een Belgische bestuursamb tenaar verklaarde gisteren na aankomst uit Kongo in Brussel, dat overal in het land nog Europeanen in levensgevaar verkeren. Een van zijn collega's, zei hij was op barbaarse wijze door Kongolese muiters om het leven gebracht. Premier Tsjombe van Katanga heeft maandag op een persconferentie in Eli- sabethstad verklaard, dat de troepen van de V.N., als zij Katanga willen bin nentrekken, dit met geweld zullen moeten doen. Katanga heeft nu zijn eigen leger, dat het land zal verdedigen, aldus Tsjombe, die hier echter onmiddellijk aan toe voegde, dat hij niet geloofde dat de troepen van de V.N. naar Katanga zul len komen, omdat zij gezonden zijn om de vrede te handhaven en niet om oor log te voeren. „Geen staatsman zal troepen sturen naar een land, dat in vrede leeft en waarvan de bewoners hard aan het werk zijn". Maar, zei Tsjombe, mocht men toch besluiten om V.N.-troepen naar Katan ga te zenden, dan zullen zij, die dit be sluit genomen hebben, verantwoorde lijk zijn voor de gevolgen. Een dergelijke actie, aldus Tsjombe, zou het einde betekenen van alle eco nomische activiteit in Katanga. De blanken zouden dan immers uit het land vertrekken en de negers zonder werk komen. David Wood, Brit en eigenaar van een reisbureau in Londen, heeft een veertiendaagse reis langs een groot aantal bierbrouwerijen in Europa georganiseerd, een „Euro pese bierliefhebbersreis". Iets an ders dan brouwerijen zullen de deelnemers niet zien. Ze zullen van de ene brouwerij naar de andere trekken. (Van onze verslaggever) Niettegenstaande de lelijke woorden die ik gezegd heb (over de Amerikaans- Nederlandse luchtvaartbetrekkingen) zijn ze toch aardig voor de groepen, zei maandagmorgen prins Bernhard onder grote hilariteit, toen hij op een tentoon stelling van iuchtverkenners het vlieg tuigmodel van de Boeing 707 van de Pan American Airways bekeek, dat voor deze gelegenheid aan de Prins Bern- hardgroep was afgestaan. De opmerking kenmerkte het onge dwongen bezoek dat de prins aan het padvindersbuitencentrum te Austerlitz bracht, waar hij even tevoren het natio naal zomerkamp voor Iuchtverkenners, het Dr. Plesmankamp, officieel opende. Nadat hij was verwelkomd door de kampstaf inspecteerde prins Bernhard de groepen en terwijl de regen gestadig neerviel luisterde hij naar het voorlezen van de padvinderswet en het welkomst woord van de hoofdkwartiercommissa ris, dr. A. P. 3. van de Burg, die het doei van de luchtverkennerij uiteenzet te. Prins Bernhard zelf sprak er zijn vreugde over uit dit kamp te kunnen openen, omdat hij het initiatief voor luchtverkennerskampen toejuichte. De jeugd, zo zei hij, wordt daardoor bekend met de ontwikkeling van de luchtvaart, die hij van betekenis noemde voor de gehele wereld. Na de opening was er aan het bezoek niets meer officieel. Terwijl een aantal verkenners met spoed het licht herstel den, dat uitgerekend op dit moment was uitgevallen, bekeek de prins in een gro te tent de tentoonstelling van vliegtuig modellen en -maquettes, die door de verkennersgroepen was ingericht. On gedwongen onderhield hij zich met een aantal verkenners en liet zich voorlich ten over de werkstukken. Na de tentoon stelling volgde een bezoek aan het kamp zelf. Ex-koning Umberto van Italië heeft gisteren op het Kopenhaagse vliegveld Kastrup enkele onaan gename ogenblikken doorgemaakt toen de douane zijn Portugese pas poort niet aanvaardde en hem als ongewenste veemdeling wilde uit leiden. In gezelschap van een Italiaan was de ex-koning incognito per vliegtuig naar Kopenhagen gereisd. Hij reisde als een Portugese graaf, met een bij dit incognito passend paspoort. De douane gaf echter te verstaan dat het paspoort helemaal niet deugde en dat de Portugese graaf als ongewenste vreemdeling direct het land moest verlaten. Begeleid door enkele douaniers ging de ex-koning met zijn Itali aanse gezel terug naar het vlieg tuig. De Italiaan maakte op een gege ven ogenblik de opmerking dat het wellicht nuttig zou zijn koning Fre- derik op te bellen. „De koning is in Groenland", zei de douanier. „Trouwens, waarom zou u de ko ning willen opbellen?" De Portugese graaf" toonde toen andere, deugdelijke identiteitspa pieren! Waarop de douane omstandig zijn excuses aanbood en de gast weer teruggeleide naar het stati onsgebouw.

de Stem | 1960 | | pagina 1