LOEMOEMBA IN NEW YORK ARRIVEERDE Compromis Nixon- Rockefeller Alle hoop gevestigd Belgische troepen weg uit Leopoldstad op Ver. Staten Vier doden in verkeer Hans Albers overleden Briljante prestaties op velden en banen TRAPEZE WAS NIET HOOG GENOEG Volgend jaar weer één grote voorjaarsbeurs Arbeider in loskraan verongelukt Sovjet-spion op heterdaad betrapt Ontslag voor Konjèv, Aan vooravond conventie DAGBLAD VOOR ZEELAND Te Stampersgat Overwegend droog TRIESTE LEEGTE Bader verdronken in Zandvoort Werving Italiaanse arbeiders Titus Brandsma- kapel ingewijd Twee coureurs verongelukt Nederlandse soldaat verongelukt bij La Courtine China neemt suiker van Cuba af Nieuw expositiegebouw 100e JAARGANG No. 23426 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 M A ANDAG 25 JULI 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, i 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. He Zeeuwse EUa^m Goes. Westsingel 98 - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14_- telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraatJ4 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Zondagmorgen omstreeks vijf uur is een auto, bestuurd door de 23-jarige A. S. uit Dordrecht enkele kilometers bui ten Tilburg op de rijksweg naar Breda tegen een boom gebotst. De naast de bestuurder gezeten 24-jarige A. van Lieshout, eveneens uit Dordrecht, was op slag dood. De bestuurder van de auto is in het Sint Elisabethziekenhuis in Til burg opgenomen met een hersenschud ding en niet levensgevaarlijke verwon dingen. De inzittenden van de auto wa ren op terugreis van een vakantie in Italië. Ut De 62-jarige J. Coppens uit Den Bosch is zaterdagnacht omstreeks twaalf uur, toen hij plotseling overstak op de Aa- brug in Den Bosch, aangereden door een bromfietser. De voetganger werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. Zaterdagmorgen is de 72-jarige wiel rijder M. van Vught in Tilburg tegen een rijdende auto gefietst en dodelijk gewond. Hij had waarschijnlijk geen voorrang aan het aankomende verkeer verleend. tit Op Rijksweg nr. 7 is zaterdagmiddag, een verkeersongeluk gebeurd, waarbij eveneens een dode te betreuren was. Vijf mensen werden gewond. Even ten noorden van Wieringerwerf reed de 50- jarige heer S. C. Tijsen met zijn perso nenauto in de richting van Den Oever. Door onbekende oorzaak kwam de auto op de linkerrijbaan terecht toen uit te genovergestelde richting een uit Duits land afkomstige auto met een snelheid van ongeveer 100 km naderde. Een frontale botsing volgde, waarbij beide auto's totaal werden vernield. De heer Tysen werd daarbij gedood. De vijf in zittenden van de andere wagen werden ernstig gewond. De 55-jarige Adriaan van Peer uit Bosschenhoofd, werkzaam bij de VCS te Stampersgat, is zaterdagmorgen op het terrein van de suikerfabriek „Dintei- oord" zwaar verminkt aan het hoofd aangetroffen in de kabine van een los kraan. Het slachtoffer is vermoedelijk bij het m werking stellen van het mechanisme met zijn kleren tussen de tendraderen en kabels gekomen. H zou daarbij zo danig bekneld zijn geraakt, dat hij op slag dood was. Een tweede lezing van het ongeval is, dat van Peer op de een of andere wijze niet de elektrische stroom in aanraking is gekomen en vervolgens tussen de tandraderen is geraakt. Vast staat, dat van Peer even voor acht uur naar de loskraan is gegaan om deze in gereedheid te brengen voor het lossen van kolbn. Hiervoor moest de kraan worden verplaatst. Men wachtte op v®r).,Peer on toen hij uitbleef ging men kijken. Van Peer laat een vrouw en drie kin- deren achter.^ Hij wordt dinsdagmorgen om tien uur in Bosschenhoofd ter aarde besteld. IN AMSTERDAM is een 31-jarige Chi nese kok gearresteerd, die een 24-jarige landgenoot tijdens een vechtpartij le vensgevaarlijk heeft gewond. TWEE EMPLOYE'S van een Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij ziin ge- «frfSteeard °P vei'6enking dat zij een geldzending van 140.000 dollar hebben eü Het geld is inmiddels te ruggevonden. ?f9'®p'-,KOREAANSE kanonneerboten nebben een transportschip van de Ver enigde Naties beschoten. Twee opvaren den werden gedood. VANDAAG vertrekt Z.H. de Paus naar zijn zomerverblijf Castel Gandolfo even buiten Rome. STAATSSECRETARIS Calmeyer is zon dag in La Courtine aangekomen voor 1 een inspectiebezoek aan de vierde Ne- i derlandse divisie. IN DE OOSTZEE is het Duitse vracht schip ..Harald Ottens" gezonken na een Dotsing met een Russisch schip. Alle op varenden konden worden gered. ACHTENTWINTIG mensen vonden de nood, toen gisteren bij Kyoto, in Japan, een bus in een ravijn stortte. Verwachting van het K.N.M.I. tot ^vond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Wisselende bewolking en overwe- gend droog weer. Zwakke tot mati- 5 knoifinKS kust af en to* vry west Wllld tussen zuidwest en turen als gSeren t'e'plftie temper* kSdfgIXuV h6t BeIgiSCh Weer" j UJl het zuidwesten. Be- t Valid»™- 6 °Pkla'mgen. Droog. zon onder 20.42 uur- ™aan onder 21.15 uur, 7 lon op 53 ur: maan De regeringen in Washington en Brussel zijn niet erg geluk kig met de overeenkomst tussen Loemoemba en de Amerikaan Detwiler voor de investering van miljarden in Kongolese pro jecten. Detwiler heeft al heel wat grote plannen gehad, maar het bleken allemaal luchtkastelen te zijn. In Nederland is zijn naam indertijd genoemd in verbami met het plan voor de bouw van gigantische toeristenschepen. Hij had daarvoor Verolme in de arm genomen. De zaak bleek echter niet te verwezenlijken. Een lachende Loemoemba is gisteren in New York aangekomen voor be sprekingen met de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, die zelf over enkele dagen naar Kongo vertrekt. Hij zei, dat het eerste gesprek „zeer vruchtbaar" was geweest. De Kongolese premier wil de Amerikaanse regering op de hoogte stellen van de toestand in zijn land en besprekingen voeren voor technische en economische hulp. In Moskou is het, voor wat de commentaren op de situatie in Kongo betreft, plotselig erg stil geworden Detwiler zei gisteren, dat hij door doortastend optreden de landen van het oostelijk blok een slag voor was geweest. ren. De schade aan de haveninstallaties valt mee. De Europese technici zullen echter niet aan het werk kunnen gaan, voordat hun veiligheid is verzekerd. Ge schat wordt ,dat minstens 2000 VN-mili- tairen nodig zijn om de muiters van de Kongolese weermacht en politie te ont wapenen. Bij hen hebben zich bovendien duizen den Kongolese burgers gevoegd. Het wordt dan ook onwaarschijnlijk geacht, dat de grote Kongolese in- en uitvoer- haven in de komende veertien dagen weer op gang kan worden gebracht. De 75-jarige gepensioneerde Ameri kaanse generaal Raymond A. Wheeler, tijdens de oorlog plaatsvervangend op perbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-oost-Azië en chef staf van de genie, is zondagmiddag twee uur op Schiphol geweest op doorreis naar Kongo. Hij vertelde dat hij woensdag j.l. van de secretaris-generaal der V.N. opdracht had ontvangen zich zo snel mo gelijk naar Kongo te begeven om. aldaar als technisch adviseur zijn medewerking te verlenen bij de algemene opbouw van het transport te water en te land. Vrijdag: j.l. werd gemeld dat een der de secretaris van de Sovjetambassade te Washington, zekere Jezjov, de V.S. zal moeten verlaten, omdat hij zich met spionage had ingelaten. Hij had een Amerikaanse fotograaf overgehaald om, tegen betaling, luchtfoto's van Ameri kaanse steden te maken. Thans wordt te Washington vernomen dat de betrokken fotograaf een agent was van de Amerikaanse geheime in lichtingendienst. Deze dienst had name lijk vernomen dat Jezjov op zoek was naar een fotograaf, die vanuit de lucht spionagefoto's voor hem wilde maken. De agent bood zich aan en werd door Jezjov aanvaard, waardoor het mogelijk werd hem op heterdaad op spionage te betrappen. De federale inlichtingendienst, die Jezjov verscheidene maanden heeft la ten schaduwen, beschikt over talrijke films, waarin de handelingen van de Russische ambassade-secretaris-spion zijn vastgelegd. De Kongolese premier verklaarde on middellijk na aankomst op het vliegveld Idlewild, dat de vrede in zijn land af hangt van het onmiddellijke vertrek van de Belgische troepen. De strijdmacht van de Verenigde Na ties zal deze week de voorgestelde sterk te van 10.000 man bereiken. Met het vertrek van de laatste Belgi sche troepen uit Leopoldstad is het leven in de Kongolese hoofdstad voor de nog achtergebleven Belgen nog triester ge worden. In het centrum van de stad. waar nog talloze verlaten auto's aan het overhaaste vertrek van het grootste deel van de blanke bevolking herinnert, zijn de meeste restaurants gesloten. In de randgemeenten zijn vrijwel alle huizen ontruimd. Hier en daar is een Europeaan bezig wat bezittingen bij elkaar te pak ken. Het aantal diefstallen door Kongo lezen neemt hand over hand toe, ondanks het steeds strengere optreden van de politie. Kongolese opkopers trekken langs de nog bewoonde woningen of „meneer nog wat te koop heeft" en re gelmatig ziet men Kongolezen met hun ..koopjes" van matrassen tot kinder wagens en tapijten naar de Afrikaan se wijken trekken. De lege huizen wor den voor een groot deel betrokken door de V.N.-troepen. Ook het politieke leven staat vrijwel*, stil. Met het vertrek van Loemoemba zijn Kamer en Senaat op re ces gegaan. Gevaar voor ziekten De Belgische regering heeft secretaris generaal Hammarskjoeld van de V.N. Op zijn vliegtocht van Kongo naar New York heeft Loemoemba Lon den aangedaan. Op het vliegveld London Airport werd hij begroet door de Britse minister John Profumo. van epidemieën in Kongo als gevolg van het vrijwel volledig uitvallen van de me dische diensten. Voorts wordt gemeld, dat de Kongolese medische assistenten het vertrek hebben geëist van alle 500 Belgische geneeskun dige werkkrachten. Zij willen de medi sche diensten zelf in handen nemen en zichzelf bevoegdheden toekennen, zonder daarvoor de vereiste opleiding te hebben gehad. In sommige gebieden, aldus de mededeling, wordt het Belgische artsen onmogelijk gemaakt hun taak uit te voe ren. Ongeveer 1100 Tunesische soldaten van de strijdmacht van de Verenigde Naties hebben zondag de stad Loeloeaburg be zet en 3000 Kongolese soldaten ertoe kunnen brengen, hun wapens neer te leg gen. Matadi. De havenplaats Matadi, waar de vori ge week de eerste Marokkaanse troepen zijn aangekomen biedt al een veel troos- telozer aanblik dan Leopoldstad. De plundering is hier algemeen geweest. De straten liggen vol met vernield meubi lair en lege flessen. Geen winkeletalage is aan vernieling ontsnapt. In de huizen zijn alle kasten opengebroken en leeg gehaald. Wat de plunderaars niet mee konden nemen werd ter plaatse vernield. In de stad patrouilleren nog steeds zwaar gewapende muiters, die elke blan- zondag gewaarschuwd tegen het gevaar ke keer op keer aanhouden en controle- De bekende Duitse toneel- en filmspeler Hans Albers is zondag ochtend vroeg aan de gevolgen van een ernstige inwendige bloeding bezweken. Hans Albert werd 22 september 1891 of 1892 (dit staat niet vast) als zoon van een slager in Hamburg geboren. Reeds jong voelde hij zich tot toneel aangetrokken. Als schooljongen be steedde hij al zijn zakgeld voor de schouwburg. Albers liep de toneelschool af en kreeg spoedig rol- letjes in de kleine re schouwburgen van Hamburg, later in het Thalia-theater. Zijn grootste bekendheid verkreeg hij door de revues in het Admirals Palast in Berlijn, als ,,Tausend Nackte Neinchen". De kreet, waarmee Albert het toneel be trad: ,,Hoppla, jetzt komm ich", was een gevleugeld woord in Berlijn. Buiten Duitsland kreeg 'hij bekendheid door de film. ..Bomben auf Monte Car lo". „Die Nacht gehort uns" „Der Grei-, fer", „FP-1 antwortet nicht' „Wasser für Cantitoga' en ..Variété" evenals Albers laatste film ,,Auf der Reeperbahn" heb ben enorm succes gehad. De acteur ontving enkele dagen geleden het kruis van verdienste uit handen van de Duitse bondspresident. Albers kreeg voor de eerste maal last van inwendige bloedingen in februari, na enkele acrobatische toeren tijdens een opvoe2-ing van Zuckmayers „Katherina Knie" in Wenen. Hij bracht toen zes we ken in het ziekenhuis door. Nog enkele maanden heeft hij in zijn buitenhuis aan het Starnebergmeer gewoond, maar moest enige weken geleden in een kliniek in München worden opgenomen. Daar is hij zondagochtend overleden. Vice-president Nixon schijnt aan de vooravond van de nationale conventie van de republikeinse partij, die hem de ze week vrijwel zeker zal kiezen als kandidaat voor het presidentschap, een breuk in de partijleiding te hebben her steld. Tijdens een langdurige bespreking met gouverneur Nelson Rockefeller van New York, die plaats had op verzoek van Nixon, zijn beide mannen het eens geworden over de kern van een verkic- zmgsprogram. "De laatste tijd heeft Rockefeller Nixon verweten, dat hij geen duidelijk stand punt innam in belangrijke nationale kwesties. Waarnemers zien in het bereikte ak koord een compromis tussen de politiek van de regering-Eisenhower, die naar Nixon eerder had verklaard de 'basis van zijn campagne zou vormen en het standpunt van Rockefeller. Op enkele punten schijnt Rockefeller terrein te hebben gewonnen, zowel bij de oplossing van het rassenvraagstuk, waarin hij ver der wil gaan dan de regering, tot ont steltenis van vele zuidelijke afgevaar digden. Ook een versnelling van de eco nomische groei heeft Rockefeller op het program weten te krijgen, een vraag stuk waar Nixon koel tegenover stond. Op andere punten daarentegen schijnt Rockefeller terrein te hebben prijsgege ven, voornamelijk wat betreft de defen sie-uitgaven (die hij wilde vergroten) en de ontwapening. Later deelde Rockefeller in een in Chicago gehouden persconferentie me de aan Nixon te hebben gezegd dat hij onder geen enkele omstandigheid een kandidatuur voor het vice-president- schap in overweging zou nemen. Hij voegde hieraan toe op het ogenblik niet van plan te zijn er in toe te stemmen dat zijn naam als een mogelijke kan didaat voor het presidentschap naar vo ren wordt gebracht. Hij sloot echter niet geheel de mogelijkheid van een kandi daatstelling uit. Inmiddels heeft de Amerikaanse mi nister van Landbouw, Benson, in Washington verklaard van mening te zijn, dat Rockefeller de beste kansen zou maken om de kandidaat van de democratische partij, senator Kennedy, te verslaan. De 21-jarige Amsterdammer J. Lust, die voor een dag naar Zandvoort was gegaan om met zijn echtgenote zijn Duitse zwager te bezoeken, is tijdens het zwemmen aan het noorderstrand in een mui terechtgekomen en verdronken. Personeelsleden van het zee- en zonne bad Ternes" zagen hoe de Duitser en de Amsterdammer in moeilijkheden ge raakten en wisten met een vlet de Duit ser nog op tijd aan land te brengen. De Amsterdammer was echter in de diepte verdwenen. Reddingsbrigades en politie hebben strand en zee in de om trek afgezocht, maar vonden eerst te gen de avond het ontzielde lichaam. IN EINDHOVEN, tijdens de natio nale kampioenschappen, verbeterde Frans Kunen (Sprint, Breda) het Nederlandse record op de marathon en bracht dat op 2 uur 26 minuten 7.8 seconde. Het oude record stond sinds de Europese atletiekkampioen- schappen van 1954 in Bern op naam van Janus van der Zande met een tijd van 2.29.19,2. DE OOSTDUITSE atlete Gisela Birkemeyer (Berlijn) vestigde zon dag door de 80 meter horden in 10.5 seconde te lopen een nieuw wereld record. IN EINDHOVEN werden nog twee Nederlandse records verbeterd. Henk Heida (AV '23, A'dam) brafcht het 800 meterrecord, dat hij dinsdag in Amsterdam met een tijd van 1.50.4 op zijn naam gekregen had op 1.50.2 en Servee Wijzen (Kimbria, Maas tricht) verbeterde zijn record pols stokhoogspringen tot 4.01 m. DE WESTDUITSE atleet Carl Kaufmann heeft tijdens de Duitse atletiekkampioenschappen in het Olympisch Stadion te Berlijn een nieuw record gevestigd op de 400 meter met een tijd van 45.4 sec. MANFRED STEINBACH, een dok ter uit Keulen, heeft te Berlijn 8.14 meter ver gesprongen, een centime ter verder dan het juist dit jaar 25 jaar bestaande wereldrecord van Jesse Owens. De prestatie zal echter niet als zodanig erkend kunnen wor den, daar Steinbach begunstigd werd door een rugwind van 3.2 meter per seconde, terwijl reglementair slechts 2 meter toegestaan is. OM WEEK NAAR eigen land te- rug te keren: een opzienbarende overwinning behaalde Cees van Am sterdam (Breda) in de zaterdag ver reden internationale wielerronde van midden-Zeeland. DE 19-JARIGE Amerikaanse stu dent Dennis Rounsavelle heeft in To ledo (Ohi9> het wereldrecord op de 400 meter wisselslag persoonlijk verbeterd en gebracht op 5 min. 04.5 sec. Diens landgenoot Mike Troy verbeterde zijn eigen wereldrecord op de 200 meter vlinderslag (2.15) en maakte tevens deel uit van de ploeg van de Indianapolis Athletic Club. die het wereldrecord op de 4 x 200 meter vrije slag estafette heren aan Japan afhandig maakte door een tijd te noteren van 8 min. 17 sec. OOK TIJDENS de Japanse zwem- kampioenschappen te Tokio sneu velde een wereldrecord, namelijk dat op de 200 meter rugslag dames, het welk de 18-jarige Japanse studente Satako Tanake heroverde op de Ame rikaanse Lynn Burke in een tijd van 2 min. 33.3 sec. (Uitvoeriger nieuws op sportpagina's) de Zaterdagmorgen is te Rome op het ministerie van Buitenlandse Zaken de voorlopige ondertekening van een ak koord over de werving van Italiaanse arbeiders voor Nederland geschied. Het akkoord geldt voor één jaar en zal tel kens stilzwijgend met eenzelfde termijn verlengd worden. Aanvankelijk lag het alleen in de bedoeling een regeling te treffen voor de werving van een groep van 2000 Italianen. Het thans tot stand gekomen akkoord zal echter ook voor eventuele volgende wervingsacties de basis vormen. De werving zal geschie den via een voorselectie door de Ita liaanse arbeidsbureaus aan de hand van Nederlandse richtlijnen. Half Nijmegen was uitgelopen om zondag in de vooravond getuige te zijn van de inwijding van de kapel ter ere van prof. Titus Brandsma. Met de plaatselijke belangstellenden waren ve le officiële genodigden, o.w. premier De Quay, naar de plaats gekomen, waar prof. Brandsma in januari 1942 door de Gestapo werd gearresteerd en waar nu een blijvend monument voor hem is op gericht. De inwijding zelf geschiedde door mgr. C. Kramer OFM, de uit China ver draven bisschop van Luanfu, die voor zitter is geweest van de bisschoppelijke rechtbank. Na de inwijding celebreerde hij een pontificale H. Mis in de nabijgelegen St. Augustinuskerk. De officiële rede in de kerk werd uit gesproken door de heer H. W. Aukes, biograaf van Titus Brandsma. De Duitse acrobaat Johannes Höch- gemuth, die elke avond zijn vliegende trapezekunsten in circus Boltini ver toont, heeft het zaterdag hogerop ge zocht. Alsof de nok van het circus nog niet hoog genoeg is, presenteerde hij omstreeks het middaguur en daar na nog eens om drie uur enkele staaltjes van zijn trapezekunsten vijf tig meter boven de waterspiegel van het Amsterdamse IJ. Vlieger Eelco Schuller en zijn hefschroefvliegtuig hielpen Höchgemuth daarbij een handje. Om tien uur stapte de Duit ser op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam naast de helikopterpiloot, die zijn bijzondere passagier met de wonderlijke opdracht naar Amsterdam vloog. Achter het Centraal Station stuurde Schuller zijn wentelwiek naar een hoogte van vijftig meter, waarna Höchgemuth bengelend aan een touw enkele halsbrekende toeren verrichtte. Uiteraard trok deze stunt op het spits uur evenals enige uren daarna het no dige bekijks. Schuller demonstreerde dat met een helikopter alles mogelijk is, terv 'jl de Duitse trapezewerker met zijn ongewone vertoning de aan dacht vestigde op circus Boltini, dat voor enige tijd zijn tenten in de hoofd stad heeft opgeslagen. Höchgemuth maakt deel uit van de groep „Olym pic", drie Duitse artiesten die in het circus hun vliegende trapezekunsten vertonen. De Australiër Bob Brown is zaterdag middag tijdens de training voor de grote prijs van Duitsland op het circuit Soli tude bij Stuttgart met een 250 cc Honda uit de bocht gevlogen en enkele uren la ter aan de gevolgen van zijn val in een ziekenhuis te Stuttgart overleden. Het ongeluk gebeurde te Mahdenthal (2 km voor de finish), terwijl Brown een ren ner aan het inhalen was. De Belgische autocoureur Jos Save- niers (beter bekend onder zijn pseudo niem Jean Blanc) is zondag in een wed strijd te Salerno (It.) verongelukt. De Cooper van de Belg raakte van de baan en reed op het publiek in. Saveniers kwam om het leven en 19 toeschouwers werden gewond, waarvan één ernstig. Kunen zittendwordt na zijn record prestatie gefeliciteerd door de heer A. Paulen van het NOC De Russische maarsehalk Iwan Kon jèv is, zo heeft Tass zondagavond ge meld, ontheven van het opperbevel over de strijdkrachten van de landen van het verdrag van Warschau. Volgens het Tass-bericht had Konjev om ontslag ver zocht wegens zijn slechte gezondheids toestand. De Russische maarschalk Gretsjko is benoemd tot zijn opvolger. Zondagmiddag is omstreeks drie uur de 20-jarige dienstplichtig soldaat J. J. Monkel uit Bloemendaal verongelukt. Hij reed met drie andere inzittenden in een jeep bij Messeix in de buurt van La Courtine in Frankrijk, waar zijn on derdeel is gelegerd. In een haarspeld bocht raakte de jeep van de weg af en viel in een tien meter diep ravijn. Hierbij kwam M. om het leven. De drie andere inzittenden werden slechts licht gewond. Volgens een zaterdag in Havana gete kende ruilhandelsovereenkomst zal Cuba communistisch-China jaarlijks 500.000 ton suiker leveren. De overeenkomst geldt voor vijf jaar. Gedurende het eer ste jaar van de overeenkomst zal China 20 pet. in ponden sterling en de rest in goederen betalen. De resterende vier jaar zal de suiker, zowel geraffineerd als ongeraffineerd, op ruilhandelsbasis ge leverd worden. Cuba zal ook nikkel, ko per, mangaan, chroom, kobalt, tabak, bonen, koffie en huiden naar China uit voeren. De voorjaarsbeurs te Utrecht, die we gens het gebrek aan expositieruimte, waarmede de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs te kampen had, de laatste twee jaar in een beurs voor gebruiks goederen en een voor technische goede ren moest worden gesplitst, zal met in gang van 1961 weer één grote manifes tatie worden. Daar is gebleken, dat zowel deelne mers als bezoekers weer samenvoeging van de twee afzonderlijke delen wen sen, heeft de raad van beheer der Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs be sloten tot een snelle en aanzienlijke uit breiding van de expositieruimte, tenein de de combinatie van de voorjaarsbeurs voor gebruiksgoederen en technische goederen op korte termijn mogelijk te maken. Om in de directe behoeften te voor zien, zal midden op het Croeselaanter- rein een nieuw expositiegebouw verrij zen. Dit gebouw, dat ongeveer op de plaats komt van de in 1946 in gebruik gestelde houten hal Q (welke de laatste jaren niet meer voor exposities werd benut en nu wordt afgebroken), zal een oppervlakte van ruim 17.000 m2 bruto krijgen. Het nieuwe gebouw, dat aan de mo dernste eisen van expositietechniek zal voldoen, zal bestaan uit een parterre en een bovenverdieping, die samen een netto expositieruimte van 9000 m2 zul len bieden. Voorts zullen bij de hoofdingang van het Croeselaanterrein aan de Graadt van Roggenweg enige praktische voorzienin gen worden getroffen, die extra exposi tieruimte zullen opleveren. De bouwkundige werkzaamheden, ver bonden aan de uitvoering van deze plannen, zullen in de eerste maanden van het komende jaar gereed zijn, zo dat in 1961 na een onderbreking van enkele jaren wederom één voor- j-aarsbeurs zal kunnen worden gehou den. De uitbreidingen vormen een on derdeel van een door architect Rein H. Fledderus ontworpen structuurplan. De voorjaarsbeurs 1961 zal beginnen op maandag 13 maart en als geheel «en week duren.

de Stem | 1960 | | pagina 1