79 79 Spanning in Veiligheidsraad Opnieuw relletjes in Zuid-Rhodesië De Gaulle vreest tweede Korea55 Ook aan de sigaar Voorstel Ceylon: „Spoedig terug Eis Rusland: „Binnen drie dagen* SI !§§j Kennismaking in stad vol spanning NOG MEER RODE STEUN AAN CUBA DE BELGISam TROEPEN IN_ KONGO Volkslied voor Kongolezen Amerika: Al troepen van VN.naar Kongo (Ai Toestand in Kongo blijft gespannen Argentinië niet tevreden over zaak-Eichmann Indonesische actie t.a.v. Nieuw-Guinea VLIEGTUIG TE WATER Vele arrestaties in Iran Beslissing Internationale Suiker Raad 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND Van Jean Patou Nieuw bestuurscollege op Curacao Nog geen verbetering j Duitsland tegen landbouwvoorstellen E.E.G. -commissie State Dejjartment kaalst Russische bal terug ÏOOe JAARGANG No. 2342? Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 22 JUUT 1950) Abonnementsprijs 7.per kwartaal, f 8.20 per post - 0.54 per weete, Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor 7e~z7u7se Eüanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzcn: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Iemand, die zich voor premier hoe- ■moemba van Kongo uitgaf, heeft bij de in München wonende Duitse com ponist Werner Egk telefonisch een volkslied voor Kongo besteld. Egk was zelf niet thuis. Zijn vrouw, die de tele foon aannam, verklaarde dat de man die het volkslied bestelde, zei dat Egk de tekst voor het lied in de komende weken zou krijgen. Hij sprak eerst ge brekkig Duits en ging later over op Frans, dat hij beter sprak, aldus me vrouw Egk. Zonder acht te slaan op liet verzoek van premier Loemoemba van Kongo om uitstel der beraadslagingen is de Veiligheidsraad (om acht uur gisterenavond Ned. tijd) bijeengekomen om zijn debatten over Kongo voort te zetten. Ceylon en Tunesië hebben op deze tweede zit- ting een resolutie ingediend, waarin de Veiligheidsraad België verzoekt zijn troepen „spoedig" terug te trekken uit Kongo. Aanvankelijk waren de sleutelwoorden van de resolutie „zo spoedig als mogelijk is", maar vlak voordat de resolutie werd ingediend had men nog even overlegd en werd het belangrijkste deel van de resolutie nog verder afgezwakt. Waarschijnlijk heb ben de indieners hiermee de steun van België en de Westelijke landen voor hun voorstel gewonnen. De Tunesische afgevaardigde, Mongi Slim, ver klaarde op deze zitting, dat hoewel hij begrip koes tert voor de Belgische gevoelens en deze ook deugdelijk genoeg acht om de Belgische interventie te rechtvaardigen, er „een grens is, die wij naar redelijkheid en eerlijkheid niet kunnen overschrij den". Hij noemde het zenden van Belgische troepen naar Kongo een aantasting van de territoriale on schendbaarheid van de nieuwe staat, die niet anders kan worden gekwalificeerd dan als een agressieve daad. De raad dient met spoed een beslissing te ne men waarbij op de „onmiddellijke" terugtrekking van de Belgische troepen wordt aangedrongen. In de eerste zitting van de Veiligheidsraad inzake de kwestie Kongo, hebben de Russen een ontwerpresolutie ingediend, waarin geëist wordt, dat de Belgen hun troepen binnen drie dagen uit Kongo terugtrekken. Amerika reageerde onmiddellijk met de belofte alles in het werk te stellen om het binnenrukken van troepen in Kongo, die niet door de V.N. te hulp zijn geroepen, te beletten. De Franse ontwerper Jean Patou heeft zijn hoedencollectie voor de komende winter tentoongesteld. Op de foto zien we een van de modellen, een koffie- i kleurig dopje van wol, opengewerkt j met driehoekjes en gecompleteerd met een naar beneden gerichte fasante- f veer. O Dc Eilandsraad van het eilandge bied Curacao heeft in zijn vergadering a van gisteren met algemene (11) stem- I men con nieuw bestuurscollege gekozen. Het bestaat uit drie leden der demo cratische partij en twee leden van de [constructieve Volkspartij. R <75 W. VAN DER STEËU r I TWEE overlevenden van het ongeluk met het Belgische transportvliegtuig, dat woensdag bij Masisi met militairen verongelukte, zijn gisteren aan hun ver- wondigen bezweken. Het aantal doden is daardoor gestegen tot 38. II ANNE MARIE Rasmussen, het Noorse dienstmeisje dat trouwde met een zoon I van cle Amerikaanse miljonair Rocke- I feller, heeft gisteren te New York het I leven geschonken aan een flinke zoon. J DE ECHTGENOTE van de Amerikaan- il se piloot Powers, die in Rusland gevan- gen zit, heeft Kroestjev in een telegram verzocht het proces tegen haar man te (L mogen bijwonen. De eerste dag van het L| proces, 17 augustus, is de verjaardag van haar man, zei mevrouw Powers. IHET RECHTSE weekblad ,,The Cur- rent dal in Bombay verschijnt, heeft melding gemaakt van de arrestatie van een Chinees, clie de Dalai Lama op 3 juli had willen vermoorden. OSLO heeft een functionaris van de a™bassade aldaar de opdracht gekregen Noorwegen te verlaten wegens spionage-activiteiten. j SOEKARNO heeft de leiders van de Ma- Fjocmi en de socialistische partii ge- I waarschuwd. dat hun partijen zouden worden verboden als zij niet openlijk de opstandige bewegingen veroordeelden cn zich niet schaarden achter het bc- I ginsel van de geleide democratie. TWINTIG mensen zijn levend begraven in een dorp bij Makassar bij recente 7 grondverschuivingen, die veroorzaakt Kwerden door een aardbeving. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond J 23.13 uur: Plaatselijk buien, maar ook enkele opklaringen, voornamelijk in het kustgebied. Naar west ruimende en J tot vrij krachtig of krachtig toene- Middagtemperaturen van 17 tot 20 graden. Zrj*ChÜn?- van hc( Belgisch weer- kundig instituut- Zwaar bewolkte hemel, afgewisseld Maxim™3»""®0" cn "lkel° buien 2^ grTden Pe'HUr' "n 17 tot Vandaag: zon maan onder Morgcn: zos t 4.41 uur. uur; op De eis. dat België zijn troepen binnen drie dagen uit Kongo terugtrekt, werd door de Russen gesteld na een zeer hef tig debat tussen de vertegenwoordigers van Kongo en België, die elkaar van wreedheden en gruwelen in Kongo be- chuldigden. De Rus Koeznetsov eiste in die eerste zitting ook terugtrekking van de Ame rikaanse soldaten in Kongo. Hij beriep zich hierbij op de verklaring van Ham- marskjoeld. dat leden van de Veilig heidsraad geen troepen naar Kongo die nen te zenden. Eyskens De Belgische minister-president, prof. Eyskens, had, na afloop van een 'verga dering van het Belgische kernkabinet, dat speciaal de Kongolese kwestie be handelt, het volgende commentaar op deze Russische eis: Ondanks alle redevoeringen zet ten wij onze actie voor het redden van mensenlevens voort. We hebben het recht en ook de plicht het leven van onze onderdanen te bescher men". In Kongo In Kongo zelf is de toestand nog steeds gespannen, hetgeen onder meer blijkt uit berichten en geruchten over arrestaties en uitwijzingen. Zo werd uit Elisabethstad bericht, dat de Kon golese minister van buitenlandse zaken Justin Bomboko, was gearresteerd, maar Belgische militaire autoriteiten in de hoofdstad van Katanga spraken dit onmiddellijk tegen. In Stanleystad werden drie vertegen woordigers van het voormalige bestuur in Kongo door de Kongolese autoritei ten aangehouden, beschuldigd van „sa menzwering tegen de Kongolese staat". Zij zijn uitgewezen. En op het vliegveld van Elizabethstad werden twee Russen Het politielcger van de V.N., dat in eerste instantie werd gerekruteerd uit omliggende Afrikaanse landen, wordt nu nog aangevuld met manschappen uit buiten-Afrikaanse landen. Naast deze internationale politiemacht die is ingezet om de rust in het binnenland te herstellenzijn grote zendingen levensmiddelen onderweg, om de door de anarchie volledig ontwrichte econo mie in Kongo te herstellen. Deze kaart geeft een indruk hoe de V.N. inter nationale krachten bundelt en op Kongo richt. Sterke politie-eenheden hebben gisteren in Salisbury traangas moeten gebruiken om honderden betogende negers te verspreiden. Gewapende negersoldaten trokken gisterenmorgen vroeg een ring om de negerwijk Harare van Salisbu ry. Later trokken reservisten van de politie Harare binnen om werk willige negers te beschermen. iuFdruchHvP D»u?ers was de hele nacht luidruchtig gebleven m de neeerwiik H» a™ van dfc reservisten werd de gioep gesommeerd zich te versprei den. Hieraan .werd geer gevolg gegeven waarna de politie traangas gebruikte In de loop van de dag hebbfn negers voorts een auto met stenen bekogeld waarin twee blanke vrouwen zaten Zo als bekend zijn de moeilijkheden in Sa lisbury gisteren begonnen na de arresta tie van drie leiders van de nationale democratische party Volgens de politie zijn veel stakende ncgerai'beiders terug naar het werk ge gaan. De jongste ongeregeldheden wa ren volgens haar ontketend door „no zems". De Argentijnse regering heeft Israël bericht, dat zij niet tevreden is met de regeling van de kwestie-Eichmann, door Israël voorgesteld, en dat zij zich het recht voorbehoudt .gepaste maatrege len" te nemen. De Argentijnse regering zegt m ant woord op de Israëlische nota van juli, dat zij geen gepaste genoegdoening neeft gekregen van Israël. ..Wij hebben zelfs geen volledig verslag van de wijze, waarop dc onwettige actie in de zaak- Eichmann werd uitgevoerd, van de Is raëlische regering ontvangen", aldus de Argentijnse regering aangehouden, die met een Russisch vliegtuig, dat voedsel aanvoerde, waren meegevlogen. Later werd echter ver klaard, dat er in het geheel geen Rus was aangehouden. In Stanleystad heerst ernstige span ning tussen de Kongolese troepen en eenheden van de V.N.-strijdmacht, be staande uit militairen uit Ghana en Ethiopië. In Matadi is de rust hersteld. Enkele uren nadat Marokkaanse eenheden van het V.N.-leger in de havenstad waren aangekomen, waren Belgische inge nieurs al weer aan het werk om te trachten de werkzaamheden weer op gang te brengen. De schade aan de ha veninstallaties, ofschoon ernstig, is toch minder erg dan men wel verwacht had. De Europese wijk van de stad is vol komen verlaten. De woningen van de Europeanen zijn vrijwel alle geplun derd. Het door de Belgen bestuurde beheer- schapsgebied Roeanda-Oeroendi wordt verscheurd door stammentwisten. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio,;/ heeft in de Indonesische Opperste Adviesraad" verklaard, dat de beslissing van Neder land om militaire versterkingen te zen den naar Ned. Nieuw-Guinea, een alge hele wijziging heeft teweeggebracht van het aspect in het geschil tussen Indo nesië en Nederland over Nieuw-Guinea. In deze zitting van de Adviesraad, die geheel is gewijd aan de kwestie Nieuw- Guinea, noemde Soebandrio de handelin gen van Nederland een directe bedrei ging voor de veiligheid van Indonesië, die het uitgangspunt moet zijn voor de toekomstige Indonesische politiek. Hij deelde mede. dat de tijd nog niet gekomen is om het geschil met Neder land voor te leggen aan de Veiligheids raad der V.N. Wel heeft Indonesië over de handelingen van Nederland bij de secretaris-generaal van de V.N. een schriftelijke klacht ingediend. Naar werd vernomen, werd Soeban drio tijdens dc vergadering heftig aan gevallen door communistische leden van de Adviesraad, omdat hij tegenover Ne derland een „zachte politiek" zou voe ren. 55 Terwijl koning Boudewijn giste ren op de Belgische onafhanke lijkheidsdag via de radio een bewogen boodschap tot zijn land genoten richtte en het een „heilige plicht" noemde de bedreigde land genoten in Kongo te hulp te snel len, herhaalde generaal de Gaulle zijn eis tot instelling van een drie- mogendheden-directoraat voor de NAVO, bestaande uit de V.S., En geland en Frankrijk. Grotere coördinatie in de NAVO-lei- ding aldus het kernpunt van zijn rede. Hij zette uiteen, dat er een opvallend gebrek aan coördinatie tussen de lei dende leden van de NAVO is geweest in de kwestie Katanga. Hij maakt zich bezorgd dat in Kongo een soortgelijke situatie zal ontstaan als destijds in Ko- In het dorp Zwartemeer in zuidoost- Drente is gisteren een vliegtuig van het vliegbedrijf „Mastboom" uit Rotterdam in een kanaal geraakt en vrij ernstig beschadigd. De piloot, de 29-jarige W. M. H., wist zich uit de stuurhut te red den en hield alleen een nat pak van het ongeval over. Het vliegtuig werd sinds enige weken in Zwartemeer gebruikt voor de besproeiing van aardappelvel den tegen coloradokevers. Bij het opstij gen gisteren voelde de piloot plotse ling dat het vliegtuig niet loskwam. Daar recht voor hem een woning stond, liet hij het vliegtuig zwenken. Het toe stel kwam in een bietenveld terecht, schoot in het kanaal vlakbij en ver dween vrijwel geheel onder water. De rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek naar het gebeurde in. rea, waar uiteindelijk de helft van het land onder communistische invloed is komen te staan. Hert er Herter, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, verklaarde op een persconferentie te Washington te menen, dat de Sovjet-Unie bluft inzake een eventueel zenden van troepen naar Kongo. „Rusland zal geen oorlog ris keren door het zenden van troepen", aldus zijn commentaar. Pravda Het officiële orgaan van de Russische communistische partij, de Pravda, heeft de onder-secretaris-gcneraal van de V. N. er van beschuldigd, dat hij de strijd macht van de V.N. in Kongo gebruikt om de Belgische overheersing te hand haven. In heopoldstad hebben troepen van de Verenigde Naties nu de Belgische troepen afgelost, die hier waren ingezet om de orde te bewaren en de levens van de blanke bewoners te bewaken. Dc stad is overigens nog verre van rustig. Op de foto zien we hoe een Marokkaans lid van het V.N.-leger wat moeizaam, doch dapper glimlachend, kennis maakt met inheemse bewoners van de stad. De auditeur-militair van de krijgsraad in Teheran, generaal Hossein Azmoudeh, heeft medegedeeld, dat 146 officieren van het Iraanse keizerlijke leger in ar rest zijn gesteld. De 146 officieren, waaronder vijf brigadegeneraals en 56 kolonels, worden verdacht van onregel matigheden, oplichting en fraude. Volgens Azmoudeh was reeds een aan tal officieren voor de rechter geleid en veroordeeld. De actie was uitgevoerd op last van de sjah, die de corruptie in het leger tot staan wil brengen. Premier Kroestjev heeft de Cu baanse minister van Defensie, Raul Castro, alle mogelijke steun toegezegd om Cuba in staat te stel len het hoofd te bieden aan de „economische blokkade" door de V.S., zo blijkt uit een communiqué dat gisteren in de Pravda is ge publiceerd. De Sovjet-Unie is bereid olie en andere goederen te leveren om de behoeften van Cuba geheel te dekken. Cuba zal in ruil daarvoor andere goederen leveren. Kroestjev heeft zijn besluit een bezoek aan Cuba te brengen bevestigd en hij heeft Fidel Castro uitgenodigd voor een tegenbezoek. Hij heeft herhaald, dat de Sovjet-Unie alles zal doen om een ge wapend optreden van de V.S. tegen Cuba te verhinderen. Cuba-Peking Cuba en communistisch-Cliina zullen binnenkort een belangrijk handelsak koord tekenen. Dit zal waarschijnlijk vergezeld gaan van het aanknopen van diplomatieke betrekkingen, aldus is van gezaghebbende zijde in Havanna ver nomen. Met die overeenkomst wordt een serie afgesloten van contracten, welke sedert het begin van dit jaar door de Cubaanse regering met landen van het communis tisch blok zijn gesloten, n.l. met de Sov jet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Polen en Oost-Duitsland. Naar de huidige stand van zaken zal het handelsakkoord van Cuba met com- munistisch-China een waarde krijgen van 60 a 70 miljoen naa? beide zijden. O. A.S.-conferentie De ministers van Buitenlandse Za ken van de 21 Amerikaanse republie ken zullen omstreeks 15 augustus bijeenkomen om de betrekkingen tus sen de V.S. en Cuba en het Russi sche optreden in de geschillen tussen beide landen te bespreken. Dit is van doorgaans goed ingelichte zijde in Washington vernomen. Een com- De Westduitse minister van voedsel voorziening heef. aangekondigd, dat de door de E.E.G.-commissie voorgestelde prijsverlagingen voor agrarische produk- ten in de Bondsrepubliek ernstige poli tieke moeilijkheden in het leven zullen roepen. De minister zei tijdens dc on derhandelingen in Brussel met nadruk op deze moeilijkheden te hebben gewe zen. Te zijner tijd, waarschijnlijk in de herfst van dit jaar. zal de Bondsrepu bliek haar eigen oordeel over de voor stellen geven. Hr. Ms. fregat „De Bitter'* brengt op het ogenblik een vijfdaags bezoek aan Helsinki. Tijdens de persconferentie, welke kort na aankomst aan boord werd gegeven, presenteerde comman dant M. G. Zuiddijk sigaren aan de aanwezige journalisten, een aanbod waarvan ook een charmante journa liste gretig gebruik maakte. missie van zeven landen van de OAS (organisatie van Amerikaanse staten) bereidt de conferentie voor. Schorsing De 32 hoogleraren van de techni sche faculteit van Havanna zijn van regeringswege geschorst. De hoogleraren \*.'ordt, evenals hun col lega's van de juridische faculteit, ver weten dat zij niet aan het werk zijn gegaan naar aanleiding van een geschil met hun studenten over het al dan niet steun verlenen aan het bewind van Fi del Castro. Wegens dit conflict is de senaat van de universiteit al afgetreden. De algemene secretaris van de univer siteit heeft bekendgemaakt, dat ook de hoogleraren van de juridische faculteit zullen worden geschorst als zij niet het werk hervatten. Hij zei dat de ander^ faculteiten normaal werkten. De „internationale suikerraad" heeft gisterenavond eenstemmig besloten het exportcontingent van de 35 staten-leden te verhogen. Hierdoor wordt Cuba in de gelegenheid gesteld de lonnen suiker op de markt te brengen die het anders aan de V.S. had zullen verkopen, zon der dat het evenwicht op de vrije markt wordt verstoord. De raad was van oordeel dat de maatregelen van de V.S. tegen Cuba de positie van de vrije markt hadden aan getast. In een oemmentaar van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken op een Russische nota aan de V.S., waarin werd gezegd, dat de zogenaam de plannen van de V.S. om Polaris- raketten aan West-Duitsland te leveren een bedreiging voor de vrede opleve ren, zegt het State Department, dat in tegendeel het Russische dreigement met eenzijdige actie een wezenlijk gevaar voor de vrede in Europa vormt. De Russische uitingen van bezorgd heid staan in schrille tegenstelling tot het afbreken der ontwapeningsbespre kingen in Genève door de Sovjet-Unie, aldus het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Bovendien komen de Russische beweringen omtrent bezorgd heid over de vrede en veiligheid ver dacht voor op een tijdstip waarop de Russische leiders zich bezighouden met een campagne van dreigementen tegen kleine landen van de vrije wereld, de pogingen der V.N. om de stabiliteit in de republiek Kopgo te bewaren trachten, te verstoren en met het gebruik van raketten dreigen ter ondersteuning van hun politiek ten opzichte van Cuba. De Russische leiders trachten door ac ties van deze soort de spanning opzetteJ lijk te vergroten, aldus het State De partment.

de Stem | 1960 | | pagina 1