Zuid-Beveland Zeeuwse Koorschool maakt weer Noordhollandse trip IN GANZEVLUCHT Angela Bielen Walcheren Alléén Si-Si is gegarandeerd gevitaliseerd! Y oetbalwedstrijcl Jubilerend Reiss v.d. Berghe stukje Hulsterse historie Dagblad De Slem Ned. kampioen schappen te Kwadendamme (Z) Z.-Vlaanderen Comp.-indeling (voorlopige) kwam gereed V.V. Middelburg gaat oefenen De roggeteunis een Zeeuwse specialiteit ZOUTELANDE FILMSTAD Chr. nat. school en v. d. Veenschoo! wonnen plaquêtte Adviescommissie voor leerling-verkoopster Hoogwaterstanden Dagelijks bestuur Katholieke Raad Vlaggeschip „Oranje" naar Vlissingen Jeugdhandboog Afd. Zeeland KNVB PIET VAN TILBURG uw gastvrouw in het museum Zeeland Presenteert op 8 september te Yerseke Zomeravondvoetbal in Zeeland Ministerraad E.E.G. te Brussel bijeen Het mijnongeluk in Saksen eistei 31 doden Arrestatiebevel tegen dr. Mengele Twee vliegtuigen op huis gestort Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 JULI 1960 MIDDELBURG Rode Kruisschip op bezoek Velen hebben gisteren de gelegenheid waargenomen een kijkje te nemen op de loskade, waar het Rode Kruisschip J. Henri Dunant gemeerd lag. Aan boord waren zeventig Westlandse patiënten. Zij werden namens de afdeling Mid delburg getrakteerd op Zeeuwse boter- babbelaars en een groepje meisjes van de landbouwschool bracht aan boord een muzikaal programma. 's-Avonds trad het pijper- en tam boerkorps Juliana op de loskade aan en bracht een concert. Meisjes in Zeeuws kostuum boden namens de Jeugdraad een wapenlepeltje van Middelburg aan. DIPLOMERING L.T.S. In de Concert- en Gehoorzaal hebben gistermiddag de bevordering, diplome ring en prijsuitreiking plaatsgevonden van de lagere technische school en van de school voor scheepswerktuigkundigen. De namen van de gediplomeerden kan, men vinden in onze rubriek examens. Zaterdagavond wordt op een van de sportvelden aan de Sportlaan een voet balwedstrijd gespeeld tussen een elftal van de buurtvereniging Nieuw-Middel- burg en een team van de buurtvereni ging Het Zand. In beide elftallen staan oud-stedelijke voetballers opgesteld. De wedstrijd wordt gehouden ten bate van een bouwfonds voor het clubhuis Nieuw- Middelburg. Medewerking wordt verleend door het tamboer- en tamboer- en pijperkorps Juliana en de muziekvereniging Onda Voor de wedstrijden zullen de mu ziekkorpsen een muzikale wandeling door de stad maken. Zij vertrekken van het Concertgebouw in de Singelstraat, De route is: Singelstraat, Molstraat, Dam, Lange Giststraat, St.-Pieterstraat, Lange Delft Markt. Lange Noordstraat, Hofplein Bree, Lutherse kerklaan. Mo lenwater, Koepoort-brug Veerse singel. Zacharius Janssenstraat, Nassaulaan, Sportveld. Koudekerke Geen Sclieltlehuizen De raad besloot een stuk grond te ver kopen aan de vereniging tot verbete ring van de volkshuisvesting te Vlissin- gen. Er zouden daar 20 woningwetwo ningen gebouwd wordeh voor het per soneel van de N.V. Kon. Mij De Schelde. E'. en w. stellen nu de raad voor dit besluit maar in te trekken, omdat de huizen er toch niet komen of zullen ko men De minister stelt geen bouwvolume beschikbaar. VLISSINGEN Scheepsbewejiiiig Vlissingen aangek omen: 19-7 Ital. Puil- ta Siga, Ned Nimrod. 20-7 Griek Maria Lemos, Cost. Spidola, Ned. Eemsstroom. Vlissingen vertrokken. 19-7 Lib. Sideris, Ned. Progress. 20-7 Griek Maria Lemos, Cost. Spidola. Gepasseerd naar Antwer pen (Ned. schepen) 19-7 Albatros. 20-7 Meidoorn, Neder-Ebro, Beta. Gepasseerd naar zee (Ncd. schepen) 19-7 Janny, Astra, Fen. 20-7 Alblasserdijk, Merwe- stad, Alhena, Gooiland, Hilda. Advertentie) GOES Op de schoolsportdag heeft de zesde klas van de christelijke nationale school aan de van Mellestraat de plaquette ge wonnen voor het beste gemiddelde bij het diplomawerk. Bij het vglo ging de plaquette naar de H. v.d. Veenschool. De uitslagen waren verder als volgt: Slagbal: meisjes eerste divisie, 1 H. v.d. Veenschool 1, 2 Mariusschool 1; tweede divisie, 1 Mariusschool 2, 2 Mariusschool 3, derde divisie, 1 Kon. Wilhelminaschool 1, 2 Mariusschool 4. Estafette: meisjes 11- 12 jaar, 1 Jan Ligthartschool 1, 2 Irene- schooll; meisjes 13-15 jaar, 1 H. v.d. Veen school 1, 2 Mariusschool 1; jongens 11-12 jaar, 1 H.v.d.Veenschool 1, 2 Caspar Ber seschool; jongens 13-15 jaar, 1 H. v.d. Veenschool, 2 Beatrixschool. Kastie: (jon gens) eerste divisie 1 Ireneschool 1, 2 Margrietschool 1; tweede divisie, 1 Kohn- stammschool, 2 Caspar Berseschool 2: derde divisie, 1 Caspar Berseschool 3, 2 Ireneschool 4. Rijksgoedkeuriiig Rijksgoedkeuring is verleend aan de bouwplannen van de gebroeders Cok en de Boerenleenbank aan de Vlasmarkt. Eveneens werd toestemming gegeven twee noodlokalen op te richten op Ravelijn de Groene Jager voor de r.-k. h.b.s. St. Wil- librordcollege. Aan de vakschool voor meisjes is een adviescommissie voor de cursus leerling verkoopster geïnstalleerd. De cursus be gint voor het eerst in september. Het is de taak van de commissie het contact te onderhouden met de Goese winkelbedrij ven en de leiding van de school te advi seren bij het streven de eenjarige cursus bij de prajctijk te doen aansluiten Ge durende een groot deel van de opleiding zullen de meisjes een halve dag praktijk doen in winkels te Goes. In de commissie hebben zitting de dames C. de Muynck- Hamann en H. J. Ybes en de heren M. Haasdonk, O. Verwer, J. Fabery de Jonge en L. C. Velthuizen. Hansweert VAKANTIEREGELING BAKKERS Op een onlangs gehouden vergadering hebben de bakkers na onderling overleg er toch toe besloten, ieder een week met vakantie te gaan. Het is zeer verheugend, dat men door onderling overleg hiertoe is kunnen ko men, zodat een verplichte regeling ach terwege zal blijven. De regeling van het bezorgen van het brood is zo, dat tijdens de week waarin de bakkers met vakantie zijn, geen brood rondgebracht zal worden, zodat dan eenieder zijns weegs kan gaan om zich zijn tarwetje of witje aan te schaf fen. s-Heerenhoek DE LACHENDE VAGEBOND Een reporter, tevens succesvol zanger en bovendien verliefd op een aardige, rijke jongedame, nichtje van een groot industrieel, trekt er op uit, het avontuur tegemoet. Zodoende hoopt hij zijn ver driet om het meisje, dat hij toch niet mag trouwen, te vergeten. Haar oom kiest echter zonder te weten wie hij is, zijn gezelschap. Samen beleeft het tweetal de nodige sensaties, alles afge wisseld met zang en muziek. Dat aan het slot ook de liefde haar deel weer opeist, spreekt vanzelf. De liedjes in de ze film, zoals ,,Der Lachende Vagebund" .Aber Du heisst Pia", ..Blue Jean Roy" worden begeleid door het Südfunk-Dans- orkest gezongen door Connie Froboess, Angele Durand, Fred Bertelmann en Ralf Bendix. De film draait zaterdag en zondag in de Jeugdhoeve. (Alle leef tijden) Kruiningen Raadsagenda Vanavond om zeven uur komt de ge meenteraad bijeen. Op de agenda staat een voorstel van b. en w. om een nieu we winkelsluitingsverordening vast te stellen. De slagers te Kruiningen en Hansweert hebben namelijk verzocht een regeling te maken voor een verplichte vakantiesluiting van hun bedrijven. In verband hiermede achten b. en w. het wenselijk de gehele thans geldende va kantieregeling te herzien, welke na vast stelling zal gelden voor: de slagerswin kels in de gehele gemeente, de bakkers winkels op het dorp Kruiningen, de krui denierswinkels op het dorp Kruiningen, de textielwinkels op het dorp Kruiningen. Deze winkels zullen ieder jaar gedu rende zes werkdagen gesloten zijn vol gens een door b. en w. op te maken rooster. Een wijziging van de bebouwingsvoor schriften beoogt de mogelijkheid te scheppen panden, die niet in het we- deropbouwplan thuishoren en die door brand of andere oorzaken zijn verwoest, toch te herbouwen. Verder heeft de raad te beslissen op drie verzoeken om eervol ontslag, nl. van de heren A. Paauwe als gemeen te-werkman, en I. Stel. als hoofd van de openbare u.l.o. -school, en van mej. J. E. Jansen, als onderwijzeres aan de openbare u.l.o.-school. De heer Paauwe en mej. Jansen gaan met pensioen, de heer Stel is benoemd als hoofd van de openbare u.l.o.-school te Goes. Als onderwijzer aan de o.l. school te Kruiningen wordt voorgedragen de heer C. M. Jansen, thans tijdelijk onderwij zer aan deze school. De heer F. A. M. G. de Meurichy te Hulst, eigenaar van de textielzaak Reiss v. d. Ber'he, heeft een boekje uitgege ven. Het is geen bijzonder omvangrijk boekje, maar het is wel fraai geïllu streerd. En bet is geheel gewijd aan zes jubilea, zaak en familie betreffende, die hun oorsprong vinden tusser de jaren 1885 en 1960, de twee jaartallen die op het omslag vermeld staan. Het belangrijkste van deze jubilea is wel het 75-jarig bestaan van de zaak De huidige eigenaar, de heer F. de Meu richy, heeft nauwgezet het familie-ar chief geraadpleegd om zijn vrienden en relaties via het boekje te kunnen vertei len van de totstandkoming van de zaak. Het huidige bedrijf. Steenstraat 4, om vat de twee voormalige panden Steen straat A 1 en A 2. In dat laatste is de geschiedenis van Reiss v. d. Berghe be gonnen. Het waren Jud. v. Mervennée en Petronella Persman, die in 1823 dat pand kochten en er hun reeds bestaande kruidenierszaak in vestigden. Hun doch ter trouwde in 1848 met H. J. var. den Berghe en zij namen de zaak over. Van den Berghe, die in 1857 het pand A 1 aankocht, stierf in 1870. De weduwe zet te de zaak voort tot haar dochter Maria (Advertentie) Suède Damesjasjes DE BESTÉ MERKEN nieuwste tinten - grote collectie 97.50 tot 167.50 „SPORTIEF" Jan Elich Lievevrouwestr. 9 - B. op Zoom Dagblad dooi Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan- deren: Hulst Steenstraat 14. telefoon 2377. Rayonredacteur: W de Leeuw Rayonbeheerder: L K M de Jong Rayonkan tooi voor Walcheren en Z Beveland: Goes Westsingel 98 tele foon 2236 Rayonredacteur: C. Bastianen Rayonbeheerder: J. ?alt Prijs voor losse advertenties oestemd voor de editie voor Zeeland t 9,15 per mm. 1 mm Ingezonden Mededeling - 2Va mm gewone advertenties Bij con tract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t 9,yu elke regel meer t 9,15 Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp f 1.50 an ƒ9.40. Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen, de derde plaatsing tegen half geld. Anne v. d. Berghe in 1885 huwde met Florent Reiss en in pand A 1 een manu facturenzaak begon. De naam Reiss v d. Berghe was er. In 1901 werd de kruidenierszaak geli quideerd, zo leest men in het overzicht dat de heer F. de Meurichy samenstelde en toen in 1903 Fl. Reiss overleed, zette de wed. Reiss v. d. Berghe de zaak voort. In 1910 werd de zaak overgenomen door een neef, Fl. de Meurichy, de vader van de heer F A. M. G. de Mrurichy de huidige eigenaar, die in 1939 het be drijf in handen kreeg. Deze laatste is het ook geweest die in het verbouwde pand A 2 de confectie-afdeling onder bracht (1955) cn die pand A 1 in 1959 maakte tot speciaalzaak in damesmode En zo schuilt er achter de zes jubilea, die op 30 juli gevierd zullen worden, een stukje Hulsterse historie, geschiedenis die zich in het hartje van de stad heeft afgespeeld en waar heel wat Hulstena ren persoonlijk herinneringen aan zul len hebben. Morgen, vrijdag 22 juli, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden: Hansweert: 2.09 en 14.3" uur; Terneuzen: 1.37 en 13.57 uur; Viis singen: 1.12 en 13.29 uur; Wemeldinge: 2.52 en 15.14 uur. Het dagelijks bestuur van de Katho lieke Raad voor Maatschappelijk Werk Zeeland heeft zich als volgt gefor meerd mr. dr. A. J. J. M. Mes, voor zitter, C. J. van Hootegem, vice-voor- zitter, Th. J. Andriessen, secretaris penningmeester, pastoor J. G. A. J. van Campen, bisschoppelijk commissaris. Als adviseur is aan dit bestuur toege voegd drs. J. W. C. van Casteren, directeur van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum in het bisdom Breda. Het vlaggeschip van de Stoomvaart Mij Nederland, de Oranje, zal 6 augustus Vlissingen aanlopen voor het debarkeren van een groot aantal cruise-passagiers. Het ruim 20.000 ton metende schip heeft dan een reis naar de Middellandse Zee gemaakt. Diezelfde dag zal de Oranje weer uit Vlissingen vertrekken met an dere passagiers, die ook naar de Middel landse Zee zullen gaan De Oranje staat onder commando van kapitein J. H. Schulting en is gebouwd in 1939. Reeds eerder was Vlissingen aanloophaven bij cruises van de Oranje. Op zondag 7 augustus a.s. worden te Kwadendamme (Z) de Nederlandse jeugdkampioenschappen handboogschie- ten gehouden. In de 17 districten is de jeugd thans geselecteerd. 31 jeugdschutters hebben toestemming gekregen aan deze kam pioenschappen deel te nemen. Het zijn: 1. W. van Aerle, Mierlo Hout; 2. F. Beaujean, Overhoven - Sittard; 3. J van den Berg, Wanroy; 4. A. Bernaars, Roosendaal; 5. A. van den Boomen, Liempde; 6. M. Braat, Roosendaal; 7 H. Cremers, Blcrick; 8. L. Daris, Wes terhoven; 9. W. Daris, Westerhoven; 10. H. Eken, -Santpoort; 11. A. Eij bouts, Ommel-Asten; 12. J. Habraken, Aalst; 13. R Henquet, Eijsden; 14. A de Hoogh, Dongen; 15. J. Kavelaars, Prinsenbeek; 16. Piet de Koeijer, Yer- seke; 17. M. Kwaspen, Stramproij: 18. H. van Laar, Stramproij; 19. A. Loo- nen, Venraay; 20. P. Madau, Helden; 21. A. van Oorschot, Gemonde; 22. P Puienbroek, Goirle; 23. A. Schellevis, Oosterhout; 24. G. Timmermans, Om mel-Asten; 25. P. van Valen, Mierlo Hout; 26. C. van de Ven, Aalst; 27. C. Verhoeven, Riel; 28. Fr. Weijs, Casten- ray; 29. J. van Willegen, Amsterdam: 30. G. Wijnands. Boukoul; 31. M van de Wijngaard, Volkel. De kampioenschappen worden gehou den over 50 pijlen. De zes hoogst ge- klasseerden verschieten daarna nog 12 pijlen. Kampioen van Nederland is de gene, die in 62 schoten de meeste punten heeft behaald. Clinge Kermis weer voorbij Drie dagen van veel ,,leut" en plezier zijn weer voorbij waaraan met genoe gen kan worden teruggedacht. Zaterdagavond al was het concert door de harmonie De Volharding van Zaamslag een succes geworden. En het internationale muziekfeest op zondag mocht toch de nodige belangstelling heb ben hoewel het weer zich niet van de beste zijde liet zien. Zoals gebruikelijk waren weer velen uit de omliggende plaatsen naar ons dorp gekomen om er mee kermis te vieren. De uitvoering van Semper Gaudete op de kiosk was een groots gebeuren. En tenslotte de laatste dag met zijn duivenwedstrijd in het Zeegat en de wie lerkoers. Dit was wel de dag van de kermis. Een dorp vol met kijkende men sen en een straat vol renners. En dit alles in de grootste vreugde. Onder het drinken van een glaasje bier en het zingen van een liedje gingen de drie vrolijke dagen voorbij. Gekostumeerde duivemvedstrijd Het is traditioneel geworden, dat de wijk het Zeegat ieder jaar op de derde kermisdag een gekostumeerde duiven wedstrijd organiseert. En ieder jaar is er een verbetering te constateren Er komen steeds meer deelnemers en ieder zorgt ervoor, dat hij zo goed mogelijk voor de dag komt. Eerst werd de duivenwedstrijd gehou den. De uitslag was als volgt: 1. Th. Verhelst, 2. A. v. d. Branden, 3. H. Hiel, 4. J. van Helsland, 5. J. Bracke. De heer J. Heyens gaf alle bevindin gen weer door de geluidsinstallatie, zo dat het hele dorp met de wedstrijd kon meeleven. En ook de gekostumeerde wedstrijd stond in het teken van de be langstelling. Heel het dorp was samen gestroomd in het Zeegat. De uitslag was als volgt geworden; 1. Congo-groep (M. Smet, J. de Beyn, M. de Cock en J. Smit). 2. Miss Clinge (L. Seghers). 3. Oud vrouwtje (Alfr. van Cauteren). 4. Bruidspaar (Van der Ke- len-Buisrogge). Ossenisse Herstelwerkzaamheden kerkgebouw Er is een begin gemaakt met het om vangrijke herstel- en verbeteringswerk in de r.-k. parochiekerk. De kerk krijgt een nieuwe vloer, de muren worden vocht werend gemaakt en centrale verwarming wordt aangelegd. Daarnaast krijgt de kerk nog een nieuw altaar en een nieuw orgel. De financiering van deze verbete ringen en vernieuwingen vindt plaats met gelden, die bestemd zijn voor de getrof- f 'ir gebieden door de watersnood van 1953. Gedurende de tijd, waarin de werkzaam heden plaats vinden, wordt de H. Mis ge lezen in het parochiehuis. Vogehvaarde VEILIG VERKEERSDAG De Veilig Verkeersdag bleef in deze gemeente beperkt tot het vertonen van enkele films voor de leerlingen van de lagere scholen. Voor andere activiteiten was schijnbaar geen tijd en geld uitge trokken. Aan de leerlingen, die met goed gevolg het verkeersexamen hadden afge legd, werd op deze dag het diploma uit gereikt. De voorlopige indeling der voetbalcom petitie afd. Zeeland seizoen 1960-'61 luidt; ZONDAGVOETBAL le klas A: Aardenburg 1, Groede 1, Hansw. Boys 1, 's Heer Arendskerke 1, Hoofdplaat 1, Noormannen 1, Patrijzen 1 Robur 1, Schoondijke 1, Sluiskil 1, Vo gelwaarde 1 en Walcheren 1. le klas B: Brouwershaven 1, Burgh 2. Dreischor I, Zierikzee 2 en Zierikzee 3. Reserve le klas: Breskens 2, Clinge 2 Biervliet 2, Luetor 2, Hansw. Boys 2 Oostburg 2, RCS 2, Zeelandia 2 en Zee land Sport 3. 2e klas A: Aardenburg 2, Domburg 1 Jong Ambon 1, Philippine 1, Retranche- ment 1, Schoondijke 2, Vlissingen 5, Yzen- dijke 1, Corn. Boys 3 en Zuidzande 1. 2e klas B: Cortgene 1, Kruiningen Kwadendamme 1, Patrijzen 2, Robur 2 Terneuzen 3, Steen 2, Volharding '32 1, Yerseke 2 en Zeeland Sport 4. 2e klas C: Brouwershaven 2, Renesse 2. SVOWK 1, SVOWK 2, Zonnemaire 1 en Zonnemaire 2. 3e klas A: Biervliet 3, Breskens 3, Dom burg 2, Groede 2, Hoofdplaat 2, Jong Am- bon 2, Noormannen 2, RCS 3, Retranche ment 2, Walcheren 3 en Yzendijke 2. 3e klas B: Goes 4, 's Heer Arendskerke 2. Kruiningen 2. Kwadendamme 2, Lewed Boys 2, Luetor 3, Middelburg 4, Middelb Boys 1, Volharding '32 2, Walcheren 2 en Zeeland Sport 5. 3e klas C: Clinge 3, Graauw 1, Hulst 3 Koewacht 2, Ria W 2, Philippine 2, Sluis kil 2, Sluiskil 2, Terneuzen 4 en Vogel waarde 2. Advertentie) VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat boek LrodebaaD BERGEN OP ZOOM TelefoOD 5467 (Foto Slagboom) (Van onze verslaggever) De jongens van de Katholieke Zeeuw se Koorschool te Goes maken dit jaar weer een tournee door Noord-Holland. Uit de Ganzenstad vertrekken zij zater dag 6 augustus en komen er op maandag 15 augustus terug Het programma, dat zij in Noord-Holland afwerken, ziet er ietwat anders uit dan dat van het vorige jaar. Amsterdam Per bus gaat de koorschool eerst naar Amsterdam. Zondagmorgen zingt het koor dan de hoogmis in de parochiekerk De Duif. De rest van de dag wordt de hoofdstad bezichtigd Men wil onder meer natuurlijk een rondvaart maken door de grachten. De jongens worden ondergebracht bij de zusters aan de Lau riergracht. De maandag is een echte vakantiedag. Amsterdam blijft ook dan de plaats van handeling van het blijspel, 's Avonds ge ven de zangertjes een uitvoering voor de zusters, die hun gastvrouwen zijn. Schagen Dinsdag gaat de reis naar Schagen, net centrum van west-Friesland. De kinde ren worden daar ondergebracht bij pleeg ouders, die hen de ervaring van vorig 'aar heeft het geleerd zullen beschou wen ais logeetjes. De mogelijkheid Be staat, dat men in plaats van onmiddellijk naar Schagen te gaan, nog gaat zingen in Wieringerwerf. In ieder geval wordt woensdagavond een uitvoering gegeven in Schagen. Donderdag dan volgt het optreden op de west-Friese dag. Op het kerkplateau zal het koor de volksliederen zingen, 10- als vorig jaar, terwijl dan de vlaggen gehesen zullen worden, 's Middags geeft het Zeeuwse koor een kcrkconcert; des avonds zingt men voor de Schager be jaarden. De Rijp Vrijdagmorgen vertrekt men uit Scha gen naar De Rijp, waar de jongens zater dagavond een kerkconcert verzorgen. Op zondagmorgen zingen ze in de parochie kerk van De Rijp de hoogmis en 's avonds het lof. Maandag 15 augustus gaat het weer naar Amsterdam. In de paterskerk van de redemptoristen aan de Keizersgracht wordt een H. Mis gezongen. Vandaar gaat het koor weer naar Zeeland. Relaties Dat de Katholieke Zeeuwse Koorschool nu voor de tweede keer naar Noord- Holland trekt, is niet zo vreemd voor wie de trip in 1959 heeft meegemaakt Het enthousiasme, waarmee de Zeeuw se zangertjes overal zijn ontvangen, was overweldigend. Dat het naar Noord-Hoi- land gaat is begrijpelijk. De directeur van de school. E. Heyblok, is afkomstig uit Den Helder en is in de oorlogsdagen geëvacueerd geweest in Schagen. Boven dien is deken C. P. M. Holtkamp, in wiens parochiekerk te Goes het koor iedere zondag zingt, destijds pastoor ge weest van De Rijp. Tl/Jet het Goese Museum is er iets aan de hand. Wat vroeger alleen maar een fraai, doch uitgestorven huis was, wordt nu regel matig bezocht door binnen- en buitenlanders. Ook wij zijn er eens gaan kijken. Niet zozeer om de vele bezienswaardigheden als wel om uit te vinden waar die groeiende belangstelling voor dit streek museum nu in zit Toen we de deurklink lieten vallen, stonden we meteen voor de oorzaak: mejuffrouw ANGELA BIELEN, die de nieuwe rondleidster is van het museum. We hoefden niets te vragen. Juffrouw Bielen is zo geestdriftig over „haar" museum, dat ze er wel twee dagen over wil vertellen. Waar om „Kijk", zegt ze, „ik vergelijk het met een plant. Als ik die van een bloemist koop, prachtig bloeiend, kijk ik er verder niet meer naar om. Maar als ik een arm verkommerd geval krijg, dan is het geweldig, om zo iets te laten groeien en bloeien. En zo is het nu met het museum Kans Angela Bielen heeft altijd een zwak voor het museum gehad. Met twee handen grejep ze de kans, toen er iemand gevraagd werd om de zorg voor het gebouw en de rond leiding op zich te nemen. Nu is het haar levenstaak samen met de con servator en de bestuursleden het ver vallen museum van Goes te reorga niseren en leven te blazen in de „vergaarbak van oudheden", die een museum nu eenmaal is. Sluiten Nee hoor? Daarbij beschouwt ze haar functie als een erebaantje. En ere wie eie toekomt: juffrouw Bielen weet haar „zaak" te verkopen. Toen wij bin nenkwamen, liet ze juist haar laatste bezoekers uit. Dat was om vijf uur. Nu sluiten Nee hoor, als de men sen (er komen nu vooral jonge kin deren) geïnteresseerd zijn, vertelt ze net zo lang tot haar gasten vol daan zijn. En dat duurt echt wel even, want Angela Bielen, die nog pas sinds april is aangesteld, is van alle markten thuis. ,,Het gaat er niet om", zegt ze, „hoeveel je laat zien, maar wat en hoe het „artikel" gepresenteerd wordt." Dat laatste kan ze wel Restauratie Op het ogenblik wordt er aan de buitenkant van het museum in op dracht van monumentenzorg de wel zeer noodzakelijke aandacht besteed. De Stichting Prins Hendrik, die ei genaresse is van het gebouw, is met de restauratie van het interieur be gonnen. Evenmin een overbodige luxe. En natuurlijk gebeurt dat allemaal met de hulp van Angela Bielen. Er moet nog indrukwekkend veel wor den gedaan, maar van iedereen krijgt ze medewerking. Wapens op poetsen, munten sorteren, kasten en vitrines aantrekkelijk inrichten. Overal weet ze iemand voor te vin den. Ze doen het nog graag ook. Stillevens Een van haar privé-appartemen- ten heeft juffrouw Bielen ingericht als atelier. Werkkamer zegt ze zelf. In haar vrije tijd (die ze overigens niet meer heeft) tekent en schildert ze. Landschappen en stillevens met bloemen. Ze volgt een cursus op „St. Joostje" te Breda. De keuken, met Oudhollandse te gelmuren en 'n enorme boerenschouw gaat ze weer helemaal op zijn Zeeuws installeren. Met een platte- buiskaehel, gezellige boerenstoeltjes en overal rode geraniums, want die horen erbij. Munten Binnenkort wordt, zoals gemeld in het museum een tentoonstelling ge organiseerd van oude munten, waar hier in de omgeving bijzonder veel belangstelling voor bestaat. Angela. Bielen hoopt, dat er nog meer zulke speciale exposities zullen volgen. Want dat zijn trekpleisters voor het museum dat wat meer inkomsten hard cn hard nodig heeft om ooit rendabel te worden. Wanneer het zomerseizoen verstre ken is, wordt het Goese Museum ge sloten. In het voorjaar zwaaien de deuren weer open. De wintermaan den za] men geheel besteden aan vernieuwingen en verbeteringen in het huis waar Angela Bielen uw enthousiaste gastvrouw is. Woensdagavond 27 juli speelt Middel burg I op het gemeentelijk sportterrein aan de Sportlaan een vriendschappelij ke wedstrijd tegen F.C. Railway (Stock- port) Manchester. Dit elftal speelt in de le afdeling van de Engelse league, waarin uitstekende resultaten worden bereikt. De Engelsen deden zich vooral in de seizoenen '56- '57, '57-'58 en '59-'59 gelden als cup- fighters en wonnen in dit laatste sei zoen zelfs de cup. Ook het afgelopen seizoen werd een toonaangevende rol gespeeld. Het verdere programma van Middel burg omvat een thuiswedstrijd op 7 aug. tegen de semi-profclub Wilhelmi- na uit Den Bosch, en een wedstrijd te gen de stadgenoot Zeelandia op 13 aug ten bate van de muziekvereniging „Ex celsior". Zondag 21 aug. volgt dan een wedstrijd tegen de oostelijke tweede klasser C.H.R.C. Op 28 aug. wordt in Dordrecht gespeeld tegen Fluks I en II. En dan nog een paar rogge-knar- retjes, eejzei een welgedane boerin, die voor ons stond in het win keltje van „bakkertje Back" in het Goese Zusterstraatje. Bakkertje Back draaide een papier om twee don kere stokbroodjes. Wij vergaten on ze boodschappen en vroegen ook om zo'n knarretje. Want dat is een Zeeuwse specialiteit, die voor de ene helft bestaat uit het puurste rog gebrood en voor de andere helft uit grote, zoete rozijnen. Dit Zeeuwse broodje, dat ongeveer dertig centimeter lang is en een doorsnee heeft van een centimeter of vijf, heet ook wel roggeteunis. Bak kertje Back bakt ze al veertig jaar en bij zijn weten is hij de enige op de hele Zeeuwse eilanden, die dit voedzaam banket nog bereidt. De meeste roggeteunissen worden verkocht aan de oude Goesenaren en de „lui uut 't land". „Ze zweren erbij", zegt de bakker. Een rogge- knarretje kan tegen drie Zeeuwse stuten op. Wij hebben het gemerkt: een teunis is genoeg voor een halve dag. Morgen snorren de camera's in Zoutelande. Het Walcherse bad plaatsje wordt verfilmd met zijn in woners en verenigingen. Heeft een grote filmmaatschappij iets gezien in het idyllische dorpje achter de gol vende duinen en tegen de nieuwe stoere zeedijk Nee, de muziekver eniging Luetor et Emergo (Zeeuwser kan het al moeilijk) heeft de unie ke kans aangegrepen het Zoutelande van nu vast te leggen in het kader van een landelijke filmactie. We melden het in deze Ganze-ru- briek omdat iedereen ons verzekert, dat hier de Goese rivièra ligt. Waar om trouwens niet De zee is er koel en de regen deze zomer even nat als elders (met excuses aan de V.V.V.- Zoutelande). (Advertentie) Donderdag 8 september wordt het oes- terseizoen 1960-1961 feestelijk geopend. Behalve de jaarlijkse vlootschouw, waar voor men dit jaar een nieuwe wissel, beker beschikbaar moet stellen, nu de vorige definitief eigendom is geworden van de gebroeders Schot uit Zierikzee, zijn er nog een spel rond het zeebanket op het haventerrein en muzikale shows gedacht. Ook zal een oesterbar worden ingericht. Tot nu toe kon men op de dag van „Zeeland presenteert" niet over al oesters en mosselen krijgen. Het comité „Zeeland presenteert" heeft dit jaar onder meer de burgemeesters van de elf hoofdsteden van de elf Neder landse provincies uitgenodigd het feest bij te wonen samen met een afvaardi ging uit hun provincie. Het is de bedoe ling dat deze zich in provinciale kleder dracht steken. De wedstrijduitslagen zomeravondvoet bal van 9 t.m. 16 juli zijn als volgt: Rayon Goes: Comb. NSPTT 1 1-5, De Zon—Daf SC 0-4. Haringman—WZB 6-1. Rayon Middelburg: SVS-Combinatie 0-1, Broek BoysBlauw Wit 1-6. Rayon Sas van Gent: SasSasse Boys 4-2, CBS—CNA 3-3, SvGONA 0-7. Rayon Terneuzen: SpadellaPzem 4-1. Rayon Vlissingen afd. 1: v.d. BergGPC 2-8, VAWSBLV 0-3, PVS—Uiterton 4-0. Afd. 2: SSW—GPC 2 5-0, PVS 2—VAW 2 3-3, VAW 3—BW 4-2. Rayon Terneuzen: AdvendoScheeps werf 1-1, PTTRijkswaterst. 1 0-4. De ministerraad van de E.E.G. is gis teren onder voorzitterschap van mr. Luns begonnen met de algemene dis cussie over de definitieve landbouw voorstellen van de Europese commissie. Daarvoor hebben de ministers nog ge sproken over het bedrag aan financiële hulp. dat in het kader van een associa tieverdrag zou kunnen worden gegeven. Er bleek echter geen overeenstemming mogelijk. De ministers hebben zich voorts nog beziggehouden met het gemeenschap pelijke buitentarief van de E.E.G. voor ruwe tabak. Enerzijds wenst Griekenland dit bui tentarief van de gemeenschap gehand haafd te zien op 30 procent zoals reeds is vastgesteld doch anderzijds staat de gemeenschap onder sterke druk van de V.S. om dit tarief aanzienlijk te verlagen. Volgens een officiële bekendmaking is het aantal doden tengevolge van het mijnongeluk in Neder-Saksen 31. Er be staat nog maar weinig hoop meer voor twee personen, die nog vermist wor den. Men heeft de brand inmiddels kunnen lokaliseren en afsluiten. De lijken van velen werden vlak bij de persluchtventielen gevonden. Zij heb ben waarschijnlijk nog gepoogd hun mond op die ventielen te drukken om zuivere lucht te krijgen. De 31 slacht offers die geborgen waren, zijn allen door het vergiftige koolmonoxyde-g^s omgekomen. De politieleiding van Buenos Aires heeft gisteren een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen dr. Josef Mengele, die door de Westduitse regering als oorlogs misdadiger wordt gezocht. West-Duitsland heeft Argentinië een jaar geleden om uitlevering van dr. Mengele verzocht. Deze wordt ervan verdacht dat hij, als dokter van het Nazi-kamp te Auschwitz, gevangenen heeft uitgezocht, die vervolgens werden vergast. Twee straaljagers van de vliegbasis Shaw Air in Zuid-Carolina zijn gisteren boven de plaats Dalzell met elkaar in botsing gekomen en neergestort op een huis. De twee piloten en twee mensen, die zich op dat moment in het huis be vonden, werden gedood. GOES Grand 8 uur Gods kleine akker, 1» VLISSINGEN Luxor 8 uur Let's rock, 14 j. Alhambra The captain's table, 18 j- MIDDELBURG City 8 uur De nacht voor de premiere alle leeft. Electro 8.30 uur De glimlach van e® zomernacht, 18 j. Abdij 8.45 en 9.45 uur Klank- en heul- spel Folkloredag Molenwater Ringrijden CLINGE Veilig Verkeersdag TERNEUZEN Raadsvergadering AXEL Taptoe 'S-HEERENHOEK 6.30 uur Luchtwachtfeest MIDDELBURG Abdjj 8.45 en 9.45 uur Klank- en liCD spel DOMBURG Badpaviljoen 21 uur Dansen OOSTBURG Ledel 8 uur De levensroman van Josev Schmidt, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur On the beach. 14 1- SAS VAN GENT Olympia 8 uur Hopla Conny

de Stem | 1960 | | pagina 2