RODE INTERVENTIE IN KONGO? Loemoemba dreigt opnieuw Uitbarsting Etna Moeilijkheden Zuid-Rhodesië in KNVB-TOTO IN DE MIST Terugk eer van een deserteur Audrey, Mel en de baby ARKS Vliegramp in Kongo I 36 doden 7 EURATOM beschikt nu over Ispra Zonne-auto f rijdt in I Amsterdam DAGBLAD VOOR ZEELAND I Aalmoezenier van de pers bediend Eyskens weerlegt beschuldiging Op de meeste plaatsen droog Gansliof van der Meersch afgetreden Vrijdag nieuwe bijeenkomst V-raad Stad op Sumatra door brand verwoest Polaris van duikboot gelanceerd Nieuwe eruptie Hij kende geen Nederlands KLM-onderscheiding voor Max Tailleur Herzien voorstel VS. te Genève Wat is er van Johnny Jordaan geworden? Hebt U dit artikel gemistJammer! 100e JAARGANGNo. 23423 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. J Vercauteren, L. J. v. t Westende. I Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, I Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 21 JULI I960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor deTzeeuwse ËilTnd^T Goes. Westsingel 98 - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 35) Een Belgisch transportvliegtuig van het type C-119, dat militairen vervoerde, is in noordoost-Kongo bij Masisi verongelukt. Er kwa nten 36 jonge beroepsmilitairen om het leven; acht werden gewond. Het toestel vloog tegen de top van een bergketen bij Goma, aan de grens van Roeanda-Oeroendi. Het detachement dat zich aan boord, van het verongelukte toestel bevond, maakte deel uit van de troepen voor de bewaking van vliegvel den. Terwijl gisterenmorgen het hemelwa ter bij stromen neerviel, reed de Ame rikaan dr. Charles A, Escoffery op de Nieuwe Zijds Voorburgwal in Amster dam in zijn „zonne-auto". Het is een antiek wagentje uit 1912, dat zijn ener gie ontleent aan het zonlicht. De heer Escoffery, een chemisch-fysicus, die als wetenschappelijk medewerker is verbon den aan een fabriek van gelijkrichters in El Sugundo in Californië, blijft tot vandaag in ons land om de zonne- auto" en andere voorbeelden waarbij gebruik wordt gemaakt van zonlicht als energiebron, te demonstreren. ..Die zon ne-auto is maar een aardigheidje", zegt hij. Op het dak van de auto is een paneel gemonteerd, waarop 10.640 silicium-cel- len zijn aangebracht. Ze zien er uit als wafeltjes. Als de cellen door zonlicht worden getroffen, produceren ze een zwakke elektrische stroom, die ..be waard" wordt in accu's. Als ze vol zijn kan de auto ongeveer drie uur rijden bij een snelheid van ruim 30 km. In de ruimtevaart wordt reeds veel vuldig gebruik gemaakt van zonne-ener- gie. De kosten zijn nog vrij hoog, om dat het hele principe nog in een er- pcrimenteel stadium verkeert. Pater M. W. L. Bogaartz s.j., aal- I moezenicr van de katholieke pers en pastoor van de St.-Aloysiuskerk ir Utrecht, is gisteren voorzien van de H Sacramenten der Stervenden. Hij is op genomen in het St.-Antoniusziekenhuis Jte Utrecht. Pater Bogaartz is vrijdag uit Spanje teruggekeerd, waar hij in Santander het congres van de internationale katho lieke pers had bijgewoond. In de afgplopen nacht 0111 half twee (Ned. tijd) is de ver- nadering van (le Veiligheidsraad begonnen, waarin over de situatie in Kongo gesproken zal worden. an liet resultaat van die zitting zal afhangen of premier Loemoemba van Kongo al dan niet militaire hulp aan de Sovjet-Unie en andere landen van Oost-Europa en het Afro-Azialische blok zal vragen. Te middernacht zouden de Belgische troepen zich geheel uit Kongo moeten hebben teruggetrokken, zo was door Loemoem ba geëist. Patrice Loemoemba deed giste ren op een persconferentie te Leo- poldstad opnieuw een scherpe aanval op het „kapitalistische blok", dat de „Belgische agressie" tegen Kongo steunde. Hij zei, dat op een gisteren gehouden kabinets vergadering was besloten andere landen om militaire steun te vra gen als de troepen van de V.N. er niet in zouden slagen de Belgen op staande voet uit Kongo te ver drijven. Gezien het huidige tempo van de in terventie van de V.N. dreigt verstar ring", aldus de Kongolese premier. Volgens hem werd de situatie in Kongo van uur tot uur erger. Hij voorzag ern stige internationale conflicten als ge volg van België's actie in Katanga". De afscheiding van dat gebied was, zo zei de premier, het werk van een „Belgi sche samenzwering". Premier Moise Tsjombe van Ka- tanga heeft inmiddels verklaard, dat zijn gebied zich zo nodig met ge weld tegen de V.N.-troepen zal ver zetten als zij daar heen mochten worden gedirigeerd. SOEKARNO heeft gisteren een commis- sie ingesteld, die tot taak heeft een plan Hop te stellen, voor de „bevrijding van HWest-Irian". C MGR. C. KAMER o.f.m. zal zondag a.s. J op plechtige wijze de Titus Brandsma- kapcl in Nijmegen inwijden. M KARDINAAL ALFRINK is gisteren per K.L.M. naar Zwitserland gegaan, waar Hhij een inleiding moest houden vooi de Zwitserse Bijbelbeweging Vandaag keert hij weer naar ons land terug. ■DE V S. zullen voor het op 30 juni j.l 9 geëindigde fiscale j«aar e^n begrotings overschot van 1,1 miljard dollar heb a* i n i overschot is vijf keer zo hoog als net bedrag, dat Eisenhower in het begin van dit jaar had geraamd. Yakoesjkin, een vooraan G landbouwdeskundige in Rus gisteren op 74-jarige leeftijd land, is Lw overleden." Tsjombe zei, dat er in Katanga een leger is gevormd uit gezagsgetrouwe elementen van de vroegere „force pu- blique". Felle repliek Brussel De felle beschuldigingen van Kongo aan het adres van België hebben te Brussel reacties opgeroepen. Minister president Eyskens deelde mede, dat de Belgische regering een klacht zal indie nen bij de V.N. over door Kongolese leiders door de radio in Leopoldstad afgelegde verklaringen, die hij als „kwaadaardig en leugenachtig" bestem pelde. De klacht van België bij de V.N. zal zijn gebaseerd op „het aanzetten van moord", dat in redevoeringen van Kon golese leiders is vervat. België beschikt over een steeds aangroeiend dossier over de wreedheden en gewelddaden, die muitende soldaten in Kongo op de Euro pese bevolking hebben gepleegd, aldus premier Eyskens. „Mijn land zal zijn betrekkingen met de V.N. moeten herzien indien het door de volkerenorganisatie zou worden be schuldigd van agressie in Kongo", zo verklaarde hij verder. Hieraan voegde hij nog scherp toe: „De openbare mening wordt door Kon go vals voorgelicht". wind hebben uitgeoefend, is de orde hersteld. Bij het redden van 166 Europeanen uit de handen van muiters in Oost- Kongo hebben twee Belgische parachu tisten het leven verloren. Behalve de burgers werden ook Belgische officie ren bevrijd, die door hun Kongolese minderen in de gevangenis waren op gesloten. Gisteren zijn voor het eerst in veer tien dagen geen Belgische troepen uit Brussel naar Kongo vertrokken. Tot dusver zijn 22.000 vluchtelingen uit Kongo in Brussel aangekomen. In Leo poldstad bevinden zich nog ongeveer 4000 van de 20.000 Europeanen, die voor de onlusten aldaar woonden. De toe stand in de Kongolese hoofdstad begint zorgen te baren. De watervoorziening van de stad wordt ernstig bedreigd door een defect aan de filterinrichting van de plaatselijke waterleidingmaatschappij. De bespuiting van de bossen is achter wege gebleven, hetgeen de kans op ma laria aanzienlijk verhoogt. Aan de Belgische vluchtelingen wordt van vele kanten hulp verleend. In Nederland wonende Belgen, en Iu Kongo In Kongo zelf, waar Hammars- kjoeld maandag te Leopoldstad wordt verwacht, groeit de troepen macht van de V.N. gestaag. Marok kaanse eenheden van dat leger heb ben gisteren de Kongolese muiters van het militaire 'kamp van Thijs- stad ontwapend. In de stad, waar de muiters sinds de opstand» begon een waar terreurbe- PREMIER NEHOE van India is giste ren in Nieuw Dehli teruggekeerd van een bezoek van drie dagen aan de om streden provincie Assam in het oosten van het land, waar in het begin van deze maand relletjes waren uitgebroken als gevolg van een taaltwist NEPAL heeft in Peking krachtig gepro- Itesteerd tegen een nieuwe schending van Nepalees grondgebied door Chinese i troepen. I DE JAPANSE politie heeft gisteren vier communisten gearresteerd op be schuldiging dat zij op 10 juni de geweld- oadige demonstraties leidden tegen -p'senhowers perschef James Hagerty |BIN NOORD-OMAN is het wrak van een I ybe8tuig ontdekt. Men vermoedt, dat het hier liet toestel betreft dat verleden )vceJc hiet negentien personen aan boord ■verdween. Reddingsploegen zijn ■weg. op Verwachting van het K.N.M.I. tot opgemaakt gisterenavond uur: f t Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot n SS naar zu*d draaiende wind. nf j!'. l temperaturen als gisteren t i of iets hogere. J Vandaag: zon onder 20.47 uur- maan onder 16.51 uur. I Morgen: zon op 4.47 uur; maan op i 3.47 uur. 1 i uiteraard ook anderen, kunnen aan de vluchtelingen uit Kongo hulp verlenen door een geldelijke bijdrage te storten op gironummer 5710 van het „Vluchte- lingenfonds der Belgische ambassade", Andries Bickerweg lc te Den Haag. De ontvangen gelden zullen worden getransfereerd naar het nationaal comi té voor Kongo dat te Brussel is opge richt onder het voorzitterschap van prins Albert. De Belgische minister, belast met al gemene zaken in Afrika, de heer Gans hof van der Meersch, is gisteren afge treden. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat de „termijn van mi nister Ganshof van der Meersch is be ëindigd". De heer Ganshof werd ruim een maand voor de overdracht van de soe vereiniteit aan Kongo in deze functie benoemd. Zijn voornaamste opdracht was de rust en orde te handhaven tot aan de Kongolese onafhankelijkheid. Hij trad op als de vertegenwoordiger van de Belgische ministerraad in Kongo en hij verstrekte Loemoemba in de week voor de overdracht van de soevereini teit een opdracht tot het vormen van de eerste Kongolese regering. De politie van Salisbury ruim 100 man in totaal heeft gisteren een colonne van circa 3.000 negers tot stilstand gebracht, die Salis bury binnentrok om te proteste ren tegen de arrestatie van drie leiders van de nationale democra tische partij. De politiemannen waren gewapend met gummistokken en traangasgranaten. De drie leiders waren dinsdag voor de politierechter van Salisbury verschenen wegens overtreding van de wet op de organisaties. Ongeveer de helft van de negerarbei ders verscheen daar gisteren niet op het werk. Men vreest het uitbreken van een algemene staking. De nationale democratische partij eist „vrijheid" en een „democratische rege ring". Zij wil voorts een einde maken aan de koloniale overheersing en de on gelijkheid op economisch gebied. Naar aanleiding van deze gebeurtenis sen heeft de minister-president van Zuid-Rhodesië, Whitehead, alle optoch ten in Salisbury voor de tijd van drie maanden verboden. Het radiostation van Salisbury heeft de reservisten van het eerste bataljon van het koninklijke Rhodesische regi- De Veiligheidsraad van de V.N. komt morgen bijeen om de Russische klacht over schending van het Russische lucht ruim door het op 1 juli neergeschoten Amerikaanse vliegtuig van het type RB 47 te behandelen. Uit berichten die verlaat in Djakarta zijn ontvangen, blijkt dat drie-vierde van de zakenwijk in de stad Linggau op 'zuidwest-Sumatra, door brand is ver woest. Aan de brand waren 754 winkels ten offer evallen. 1500 personen werden dak loos gemaakt. Het vuur had twee dagen gewoed, op 10 en 11 juli. Goederen die voor distributie onder de bevolking lagen opgeslagen in rege ringspakhuizen, alsmede honderd ton suiker en honderd ton rijst waren even eens verloren gegaan. De brandweer in Linggau en omge ving had niet over blusmateriaal be schikt. Er waren geen mensenlevens te betreuren. De Amerikaanse marine heeft giste ren voor het eerst van een zich onder water bevindende duikboot een Polaris- raket gelanceerd. Het acht meter lange en 14 ton wegende projectiel is gelan ceerd door middel van samengeperste lucht. Boven water trad de eigen aan drijving in werking. De vulkaan Etna op Sicilië is zoals gemelddezer dagen tot uitbarsting gekomen. Duizenden tonnen as en lava werden uit de krater geslingerd en een dtoombomachtige rookwolk hing boven de berg. Op de foto zien we de torens van een kerk in Catania, op Sicilië, met daarboven de stof- en gas wolk welke uit de krater opsteeg. De Etna op Sicilië is gisterenavond om zeven uur voor de tweede maal bin nen vier dagen tot eruptie gekomen, na de afgelopen twee dagen zwavelgaswol- ken te hebben uitgestoten. Er vormde zich een hoge rookkolom boven de een- trale krater, terwijl stenen en ander vulkanisch materiaal onder donderend geweld de berghelling afrolden. Volgens onbevestigde berichten zouden zich op het tijdstip van de uitbarsting enkele buitenlandse journalisten aan de land van de krater hebben bevonden. ment opgeroepen zich onverwijld bij hun kazerne te Salisbury te melden. In Zuid-Afrika Het hoofd van de criminele re cherche van Pietermaritzburg. ma joor Mitchell, heeft meegedeeld, dat tien Afrikanen zijn omgekomen en vier gewond bij een gevecht tussen Mbono's en Ngoeloebeni's, ongeveer honderd kilometer ten noorden van Pietermaritzburg in Zuid-Afrika. Volgens majoor Mitchell drongen 26 Ngoeloebeni's een gebied binnen dat be woond wordt door Mbono's. De laatst genoemden lagen op de loer en toen de anderen naderden, openden zij het vuur. De politiechef bracht dit gevecht in ver- band met de moord op een Ngoeloebeni I acht pond wegende baby. in mei te Johannesburg. De eerste foto van het echtpaar Ferrer met zijn zoon Sean, genomen in de kliniek te Luzern, waar Audrey zon dagmiddag het leven schonk aan de (Telefoto) (Van onze Haagse redactie) De KNVB heeft nog steeds geen antwoord ontvangen op haar aan de minister van Justitie gericht verzoek om in afwachting van da komende wettelijk geregelde voet balpool op 21 augustus bij het begin van de nieuwe voetbal competitie te mogen doorgaan met de KNVB-pool. „Wij varen op dit punt volledig in de mist", zei men ons desgevraagd. Bij de KNVB is men echter ge- reed om bij het afkomen van een nieuwe vergunning direct met een eigen pool van start te kunnen gaan. De registratiekaarten voor de KNVB- pool 1960/1961 zijn reeds ter invulling aan donateurs en leden van voetbalclubs toegezonden. De Eerste Kamer heeft de loterijwet nog niet op haar agenda geplaatst. Naar verluidt zou de senaat dit wetsontwerp pas in september in behandeling willen nemen. Intussen moet ook nog uitvoerig overleg worden gepleegd over de samen stelling van het orgaan, dat straks als vergunninghouder van de wettelijk ge regelde voetbalpool zal gaan optreden. Hierin zullen naast sportorganisaties ook andere instellingen uit het maatschap pelijk leven zitting hebben. Met de re geling van dit alles zal ongetwijfeld nog geruime tijd gemoeid zijn. Bij de KNVB hoopt men, dat die wachttijd met een KNVB-pool overbrugd kan worden. Hoe het dan moet gaan met de donateurs die zich a rflison van zes gulden bij de KNVB hebben laten inschrijven de wettelijk geregelde voetbalpool kent geen verplicht donateurschap is voor de KNVB een kwestie van latere zorg. Overigens kan men er wel op rekenen, dat aan een eventuele nieuwe vergun ning voor een KNVB-pool van de zijde van het ministerie van justitie de voor waarde verbonden zal worden, dat de maximumprijs niet meer dan vijftigdui zend gulden zal mogen bedragen. Krijgt de KNVB inderdaad de vergunning en Na drie jaar als deserteur in West en Oost-Duitsland te hebben ge leefd, meldde op 16 april de soldaat J. V. uit Drachten zich in Losser bij de Koninklijke Marechaussee. Gisterenochtend stond hij voor de krijgsraad terechtHem was behalve desertie ook diefstal, smokkelarij en het doen van een valse aangifte ten laste, gelegd. Na een eis van een jaar gevangenisstraf en ontslag uit de dienst veroordeelde de krijgsraad V. tot een jaar, waarvan zeven maanden voorwaardelijk zonder ont slag. V. was gebfcren en getogen in Duits land waar zijn ouders al vele jaren woonden. Hij sprak geen woord Neder lands en kon deze taal ook niet lezen of schrijven. Toen hij in Nederlandse. door zijn kameraden beschouwd als een Duitser en dikwijls geplaagd. Niet al leen hierdoor had V. het echter moei lijk want hij moest ook nog zoveel mo gelijk verdienen om zijn door zijn va der in de steek gelaten moeder, broer tje en zusje te onderhouden. Deze drang naar bijverdienste leidde tot het eerste strafbare feit, het smokkelen van 75 pond koffie naar Duitsland tij dens een militaire oefening. V. kreeg militaire dienst moest komen werd hij hiervoor streng arrest en tijdens zijn detentie werd hij naar zijn mening bij zonder onheus bejegend door de offi cier van piket. Op een k^vaad moment miste hij zijn portefeuille en hoewel hij deze later terugvond trok hij zijn aangifte die hij had gedaan niet in om de officier van piket te plagen. In middels was hij gedreigd met de straf- klasse in Nieuwersluis. Daar zou van bijverdienste geen sprake meer kunnen zijn en dit maakte V. zo ongerust dat hij deserteerde. In West-Duitsland ver telde men hem echter dat hij voor de sertie uitgeleverd kon worden waarop hij naar Oost-Duitsland uitweek. Hij maakte daar evenwel zo'n ellendige tijd door dat hij in april besloot zichzelf aan te geven. Met een vrouw, met wie hij inmiddels was gehuwd, en haar twee kinderen, ging hij naar Nederland. De raadsman, kolonel L. H. le Fèvre de Montigny, bepleitte gezien de persoon lijke moeilijkheden van V. de uiterste clementie. laat de behandeling van de loterijwet in de Eerste Kamer nog enige tijd op zich wachten, dan zal voordat in de Eer ste Kamer de eindbeslissing over de pool valt, eerst nog in de praktijk nagegaan kunnen worden of een toto met een maximumprijs van vijftigduizend gulden nog wel de aantrekkingskracht en dus de betekenis voor de sport heeft van de vroeger onbeperkte toto. de de Het Italiaanse parlement heeft overeenkomst tussen Euratom en Italiaanse regering bekrachtigd, waarbij Euratom voor zijn gemeenschappelijk onderzoek de beschikking krijgt over het belangrijkste atoomcentrum te Is pra. In de komende dagen zullen de eerste deskundigen uit Brussel zich te Ispra, op 60 km van Milaan (aan de oever van het Lago Maggiore) gaan vestigen. Zij vormen slechts een voorhoede. Voor eind 1962 hoopt Euratom 15000 man in het centrum aan het werk te heb ben. Hoe belangrijk het centrum wordt geacht blijkt o.a. uit het feit, dat in de komende twee jaar de bestaande instal laties zullen worden uitgebreid met ma teriaal ter waarde van 40 miljoen dol lar. Ispra is een van de vier instellingen voor gemeenschappelijk onderzoek van de zes Euratom-landen. De andere zijn of worden gevestigd in Petten (Noord holland), in Karlsruhe (Duitsland) en in het Belgische atoomcentrum te Mol. Het onderzoekprogramma van Eura tom is er op gericht de kernenergie concurrerend te maken als krachtbron voor opwekking van elektriciteit. Voorts zal men ook andere terreinen voor toe passing van de kernkracht exploreren. Bij zijn vertrek naar Zuid-Afrika is Max Tailleur, die als ambassadeur van de Amsterdamse humor ook deze zo mer een langdurige buitenlandse reis gaat maken, op Schiphol door de onder directeur van de K.L.M., de heer R. J. Vogels, benoemd tot skipper van de „World society of skippers of the flying Dutchman". Prins Bernhard is de eer ste skipper van deze vereniging, waar van slechts diegenen lid kunnen wor den, die actief het belang van de lucht vaart hebben gediend. Op zijn beurt onderscheidde Tailleur de heer Vogels en wel met een gouden „Doofpot-speldje", een exclusieve on derscheiding, aangezien behalve prins Bernhard slechts zeven andere Neder landers dit bezitten. ,,Wij vinden dat Max, die een van on ze meest bereisde passagiers is, de be langen van de luchtvaart neusachtig heeft behartigd", zei de heer Vogels vlak voor het vertrek van de' Amster damse komiek. Hij overhandigde Tail leur een afgietsel van een exotische vo gel met een geweldige neus, genaamd .Toekan", hetgeen hij een ander woord voor „doofpot" noemd*. De V.S. hebben gisteren herziene voor stellen voor een waarnemings- en her* kenningsstelsel ingediend op de drie* mogendhedenconferentie te Genève over beëindiging van proeven met kernwa pens. Deze voorstellen zijn vervat in een bijlage die deel zou moeten uitmaken van een verdrag over de beëindiging. De Britse afgevaardigde, Wright, zei dat de herziene bijlage „een fris en be langrijk westelijk initiatief" is. De Russische vertegenwoordiger Tsa- rapkin verklaarde, dat hij de Ameri kaanse voorstellen „zeer zorgvuldig" zou bestuderen. (Advertenties) Wi j in Brabant en Zeeland beschuit Arks tracteert op de „Ruyter vruchten» hagelslag". Vraag uw winkelier.

de Stem | 1960 | | pagina 1