Begin terugtrekking Belgische troepen uit Leopoldstad Russische eis aan militaire missie V.S. Vlucht voor monster Duitse eist mijnramp 21 doden BRITSE NOTA AAN MOSKOU Tragische beroemd dood circus Vader onderscheidt zoons 23 man nog ingesloten Vechtpartij in vliegtuig Telefoneren goedkoper 5Duivels komplot in Kongo' aldus Wigny Amerikaanse torpedojagers in aanvaring: acht doden MacMillan schreef Kroestjev No. 23422 DAGBLAD VOOR ZEELAND Ulbricht Vredesverdrag Rusland- Oost-Duitsland in voorbereiding Toestand mgr. Lemmens zeer kritiek 'ets lagere temperaturen Nieuw-Guinea-Raad ITALIAANSE REGERING TREEDT AF jschuldiging^ii van Ulbricht Politbureau in Djakarta wordt ondervraagd Geschil Cuba- V.S. in O.A.S. 100e JAARGANG Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J- v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 WOENSDAG 20 JULI 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, f 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaüs: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nicuwstraat 41_ telefoon 35) De leider van de Oostduitse communisten heeft te Oost-Berlijn meegedeeld, dat momenteel onder handelingen gaande zijn over het Russisch-Oostduitse vredesverdrag. Dat verdrag zou, zoals gemeld, on dertekend worden als het West- duitse parlement in september in West-Berlijn vergadert. Ulbricht zei Moskou na, n.l. dat het Wcstduitse parlement geen recht heeft om in West-Berlijn te vergaderen. In regeringskringen te Washington heeft de verklaring van Walter Ulbricht over een afzonderlijk Russisch-Oostduits vredesverdrag weinig sensatie gewekt. Er zijn van achter het ijzeren gordijn reeds zoveel van deze verklaringen ge komen, dat men voorshands niet geneigd is aan die van Ulbricht meer dan pro- pagandawaarde toe te kennen. In de nacht van maandag op dinsdag bleef dc gezondheidstoestand van mgr. G. Lemmens, emeritus bisschop van Roermond, die zondag in het ziekenhuis werd opgenomen. voortdurend zeer zorgwekkend. Met het oog daarop heb ben de geneesheren besloten operatief in te grijpen. De patiënt heeft de operatie, die in de vroege morgen van dinsdag werd verricht, relatief goed doorstaan. Dc toestand van mgr. Lemmens blijft echter zeer kritiek. T)c minister van Verkeer en Water staat, de heer Korthals, heeft gisteren avond de Eerste Kamer meegedeeld, dat het telefoneren goedkoper wordt. Hij voorziet een tariefsverlaging van vier procent. Daardoor zullen de tarie ven teruggaan tot het peil van voor 1957. Als datum van ingang staat hem de le november a.s. voor ogen. DE ETNA is gisteren tot rust gekomen. Uit de krater komt nog wel wat rook, maar de explosies zijn opgehouden. De bevolking en geleerden ter plaatse blij ven echter zeer waakzaam. DE WESTDUITSE luchtmacht heeft gisteren dc eerste van totaal 660 Lock heed Starfighter-straaljagers in gebruik genomen. IN GENEVE worden informele bespre kingen gehouden om de conferentie over het staken van proeven met kernwa pens op reces te laten gaan. EEN ONTPLOFFING (door onbekende oorzaak) in een warenhuis te Merrill in het Amerikaanse Wisconsin, heeft aan zes mensen het leven gekost. Twaalf personen werden gewond. Het gebouw stortte in tot een grote puinhoop. Drie employés worden vermist. IN FINLAND zijn drie personen gedood bi.i een ontploffing in een chloorfabriek m Kuusankoski. HET BESTUUR van de Missie-Ver- kecrsmiddelen-Actie (MIVA) heeft be- f Snnns eerste uitkering in 1960 l zbU.UüO.- voor verkeersmiddelen in de missies ter beschikking te stellen. MEER DAN driehonderd „Maltezer Ridders" zijn uit Italië vertrokken om deel te nemen aan de viering te Malta van het 19e eeuwfeest van de aankomst van de apostel Paulus op het eiland. DE AMSTERDAMSE recherche heeft, na drie dagen speurwerk in de zaak van de omvangrijke horlogediefstal, de gearresteerde J. H. E. op vrije voeten gesteld omdat men geen voldoende aan wijzingen tegen de man heeft. IN GUATEMALA, waar het bijzonder rumoerig is (zoals uit een bericht elders in deze editie blijkt), is voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd. J Verwachting van het K.N.M.I. tot ^vond' °Pgemaakt gisterenavond li. 15 uur: J "a.,f tot zwaar bewolkt met enkele ™ïn' ()venvcgend matige noorde i ijke wind. Iets lagere middagtcm- peraturen. yer^y.achting van het Belgisch weer-v kundig instituut: i Plaatselijk onweerachtig weer. Daarna opklaringen met «nkele neerslagvlagen. Vandaag: znn onder 20.48 uur i maan onder 18.02 uur. zon °R uur> maan op 3.00 uur. De Belgische troepen in liet gebied van Leo poldstad zullen dit vandaag beginnen te ver laten. De terugtrekking zal zaterdag voltooid zijn. Dit is gisteren door dr. Bundle, de plaats vervanger van secretaris-generaal Hainmar- De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft de Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou meegedeeld, dat zijn rege ring de onmiddellijke terugtrekking verwacht van twintig man van de Amerikaanse militaire missie te Leopoldstad. Het Amerikaanse ministerie noemt de eis van Gromiko een „propagandamaneuver" en merkt op dat er wel honderd Amerikaanse militairen in Kongo zijn. Een „militaire missie van twintig man" schijnt er niet te bestaan. De eis die aangevuld was met het dreigement dat de Sovjet- Unie „de logische gevolgtrekkingen voor zijn beleid" zou maken als de eis niet onmiddellijk werd ingewilligd is een poging om het constructieve werk dat in Kongo wordt verricht om hals te brengen, verklaarde een woordvoerder in Washington. Amerika helpt bij de luchtbrug en geeft logistieke steun, deelde hij mee, en er zijn ongeveer vijftig man van de luchtmacht en nog vijftig man van het leger in Kongo. skjoebl, en de Belgische ambassadeur, Jean van den B'osch, overeengekomen. Het is thans nog niet duidelijk of de vertrek kende Belgische troepen naar andere gebie den in Kongo zullen gaan, of dat zij bet land geheel zullen verlaten. ?5 55 ,,Ik kan de gedachte niet van mij afzetten, dat wij in Kongo tegenover een duivels komplot staan, waarvan het eerste doel is de strijdkrachten te ondermijnen en de nieuwe staat te ontwrichten". Dit heeft de Bel gische minister van buitenlandse zaken, P. Wigny. gisterenmiddag in de Belgische senaat verklaard- „Het is een ware samenzwering, waarvan niet alleen wij, maar ook het Kongolese volk het slachtoffer is gewor den". De Belgische minister van buitenland se zaken oefende in de senaat, die even als de kamer het beleid van de rege ring ondersteunde, heftige kritiek uit op de houding die de Kongolese staats lieden in de crisis hebben aangenomen. Hammarskjoeld naar Kongo De premier van Katanga, Moise Tsjom )e. verklaarde gisteren, dat het verzoek van Katanga om erkenning als een onafhankelijke staat aan „een bij eenkomst van de Verenigde Naties" zal worden voorgelegd. Hij voegde hieraan toe, dat secretaris-generaal Hammars kjoeld een uitnodiging van hem. om Elisabethstad te bezoeken had aan vaard. In het hoofdkwartier der V.N. te New York werd hieromtrent echter ver klaard. dat Hammarskjoeld niet voor nemens is Elisabethstad te bezoeken. Wel brengt Hammarskjoeld zaterdag een bezoek aan Leopoldstad. Tsjombe heeft in een telefonisch ge sprek met het Brusselse dagblad „La Dernière Heure" verklaard te geloven dat de Kongolese eenheid zal kunnen worden hersteld, met Katanga als kern. Hij sprak de hoop uit op een toenade ring met het gebied van Beneden- Kongo. Aanval door bisschop De wijbisschop van Leopoldstad, mgr. Maloela, heeft ernstig geprotes teerd tegen de voorlichting, zoals die thans in Kongo van staatswege ge geven wordt. Ofschoon hij radio-Kongo en het minis terie van Voorlichting niet met name noemt, is het duidelijk, dat hij ernstig verontrust is over de linkse ontwikke ling van deze instanties en haar aanleu nen tegen de communistische nieuws bronnen. In een oproep tot de bevolking van Kongo zei de kerkelijke leider, dat „sinds de onafhankelijkheid een goed georganiseerde propaganda over ons land wordt uitgestort, waarin aan leu gen en waarheid dezelfde waarde wordt toegekend en zelfs de leugen meer rech ten worden toegekend dan de waarheid, omdat deze wordt verborgen enstelsel matig wordt verdraaid". Mgr. Maloela noemde het „onduld baar dat men naar een buitenlandse ra dio moet luisteren om te weten wat er binnen onze grenzen gebeurt". Inmiddels zijn premier Loemoemba en president Kasavoeboe met een toestel van de Ethiopische luchtvaartmaat schappij uit Stanleystad in Leopoldstad teruggekeerd. Zeer velen, die uit Katanga naar het aangrenzende Britse Rhodesië waren gevlucht, keren thans terug. meldde bij zijn terugkeer dat hefschroef- vliegtuigen van het Belgische leger af gesneden groepen Belgische planters in het noordelijke gebied van Kivoe red den. Hij maakte ook melding van een stammenkrijg in het ten oosten van Kongo gelegen Belgische mandaatge bied van Roeanda-Oeroendi. De aartsbisschop van Leopoldstad, mgr. F. Scalais, heeft de Neder landse ambassadeur in Kongo, jhr. E. Boreel, meegedeeld, dat alle Ne derlandse missionarissen in Kongo zich in goede welstand bevinden. Een tiental Nederlandse paters uit Basankoesoe is via Leopoldstad naar Europa vertrokken. De missionarissen uit Gombe en Matadi zijn per hef- schroefvliegtuig naar Leopoldstad ge bracht. aldus de woordvoerder. Te Leopoldstad is van diplomatieke zijde vernomen, dat zich verscheidene wedlopen" tussen Belgische eenheden en troepen van de V.N. hebben voorge daan om plaatsen, waar zich moeilijk heden voordeden, het eerst te bereiken De V.N.-troepen waren het eerst in Stanleystad, doch de Belgische militai ren wisten het eerst Coquilhatstad en Banningstad, in West-Kongo, en andere plaatsen, te bereiken. Te Bunia in Oost- Kongo, hebben Belgische parachutisten 160 blanken uit de handen van muiters bevrijd. Veiligheidsraad De Belgische minister van buiten landse zaken, Wigny, is naar New York gegaan, om de Belgische af vaardiging te leiden op de zitting van de Veiligheidsraad. Deze raad komt vanavond bijeen ter behande ling van het Kongolese vraagstuk. In veiligheid Georges Caillaux, dc Britse vice-con sul te Elisabethstad. die een uitgebreide luchtreis boven Katanga heeft gemaakt, Een zeldzame gebeurtenis vond dezer dagen plaats in het Franse Colmar, waar een vader zijn beide zoons een hoge onderscheiding mocht overhan digen. Het was kolonel Baudart, die tijdens de plechtige uitreiking van on derscheidingen het ridderschap in het Legioen van Eer aan zijn zoons, de kapiteins Claude en Jea.n opspeldde. Indien er geen belangrijke wijzigin gen in de plannen komen, zal in de loop van 1961 de Nieuw-Guinearaad een feit zijn. Deze mededeling deed de heer A. Vesseur, hoofd van de afdeling decen tralisatie van de dienst van binnen landse zaken, tijdens een radio-inter view voor de radio-omroep Nieuw-Gui- nea. Gisteravond waren in totaal 21 doden geborgen uit de ijzererts mijn te Salzgitter, nabij Hanno ver, waar gisterenmorgen brand was ontstaan door een elektrische ontploffing in een transformator. Nog 23 kompels waren tegen mid dernacht ingesloten. Men hoorde toen geen klopsignalen meer. Er bevonden zich op het moment van de ontploffing ongeveer 250 man in dc mijn. De meesten wisten dc oppervlakte te bereiken, sommi gen met ernstige brandwonden. Bij dc eerste reddingsoperaties zijn nog enkele mijnwerkers levend boven gebracht. Het vuur greep in de houten beschoei ing van de 380 meter verdieping en in de houten stuttei fel om zich heen. Een groep van de reddingsdienst damde spoedig de brandende schacht af, terwijl een tweede groep door een andere schacht lucht in dc mijn stuw- ,de, in de hoop daarmee de nog inge sloten mijnwerkers een kans te geven de brand te overleven. Het kabinet van premier Tambroni van Italië heeft gisteren zijn (verwach te) ontslagaanvraag ingediend. De pre mier heeft zich naar het Quirinaal be geven voor een onderhoud met presi dent Gronchi. Het kabinet-Tambroni zal worden op gevolgd door een coalitie van de vier centrumpartijen, die de steun van de neo-fascisten niet nodig hebben. De aanleiding tot het aftreden zijn de on lusten van twee weken geleden ge weest, die een communistische kracht meting met het huidige bewind vormden. Deze gruwelijke foto, van mensen die in doodsangst van een brug afspringen werd genomen in Kopenhagen. Geluk kig is het allemaal lang zo erg niet als het er uitziet: de scène is nl. een onderdeel van een Amerikaanse film, waarin 1400 mensen vluchten voor een super-monster. Diegenen, die zich soms met fiets en al van de brug stortten, waren allen geoefende zwem mers en zwemsters, die op deze wijze als figuranten een clubhuis voor hun vereniging verdienden. I)e communistische partijleider in Oost-D uitsland, Walter Ulbricht, heeft de Westelijke militaire missies in Oost- Duitsland gisteren op een persconferen tie beschuldigd van spionage. De Oostduitse veiligheidsdienst legde beslag op kaarten van deze missies, deelde hij mee. Hij bevestigde hiermede de oerichten over beledigend optreden van de Oost duitse veiligheidsdienst tegen leden van de Westelijke missies enige dagen ge leden. Uit de stukken blijkt dat er een blik- semoorlog tegen Oost-Duitsland wordt voorbereid, zei hij. Ook hebben U-2 spionagevliegtuigen vluchten gemaakt van Westduitse vliegvelden af. Mijngas en de giftige rook van bran dende olie uit de transformator zijn de grootste gevaren die hun bedreigen. Bij de afdamming van de brandende schacht konden niet meer dan twaalf met zuurstofmaskers uitgeruste mijn werkers tegelijk in actie zijn. Boven de brandende schacht hangt een hoge rookwolk. Verscheidene leden van de reddingsbrigades zijn met ver giftigingsverschijnselen in een zieken huis opgenomen. Voor dc kust van zuidelijk Ca- iifornië zijn gisteren de Ameri kaanse torpedojagers „Ammen" en „Collett" in dichte mist met aan zienlijke snelheid op elkaar inge varen. Aan boord van de „Am- men", die onderweg was naar San Diego, om daar te worden opge legd in de „mottenballenvloot", werden zeven opvarenden gedood en vijf gewond. Aan boord van de „Collett" vielen een dode en twee gewonden. Dit schip was bezig met vaarproeven. De „Collett" raakte de ..Ammen" aan bakboord ter hoogte van de machineka mer. De boeg van de „Collett" werd niet ernstig beschadigd, maar de ma chinekamer en het ketelruim aan bak boord van de „Ammen" liepen vol en het schip is met zeven graden slagzij voor anker gegaan. De herstelbrigade had de situatie spoedig onder de knie, in af wachting van de komst van sleepboten en helikopters. Het is niet bekend of de radarinstal laties van een of beide torpedojagers functioneerden ten tijde van de aanva ring. De Britse premier MacMillan heeft de Sovjet-Unie gisteren la ten weten, dat Engeland „met de meeste ernst" heeft kennis geno men van het niet-uitgelokte neer schieten door Rusland van de Amerikaanse RB-47. MacMillan deelde in het Britse Lager- huis mee, dat hij in een formele nota aan de regering in Moskou de Russische bewering dat de RB-47 in een agressieve daad jegens de Sovjet-Unie was verwik keld, volledig had afgewezen. Tegelijkertijd had MacMillan in een begeleidend persoonlijk schrij ven aan premier Kroestjev uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de wijze waarop de toestand in de wereld zich ontwikkelt. Brief en nota heeft hij persoonlijk geredigeerd. MacMillan zei dat hij niet geloven kon dat met het overhandigen van Engelands formele nota „het laatste woord was ge sproken". Daarom voegde hij er een per soonlijk schrijven aan toe. De premier las de tekst van deze per soonlijke brief aan het Lagerhuis voor, Het internationale circus van Gustav Brumbach heeft te Kaiserslautern zijn laatste voorstelling gegeven en daar mee is het woord „einde" geschreven onder een van de vreemdste ontsnap- pingsverhalen uit de naoorlogse jaren. Hef circus heeft de strijd moeten op geven. Er kwamen niet voldoende men sen meer naar kijken om de kosten goed te maken. Toch waren de clowns, de dieren en de acrobaten niet de voornaamste at tractie van het circus Brumbach. Im mers het circus stond vooral bekend om wat het in 1Q49 presteerde: het brak toen in zijn geheel door het ijze ren gordijn heen. Kort na de tweede wereldoorlog be gon Brumbach zijn circus in de Rus sische zone van bezet Duitsland. Hij verdiende er een tijdlang een goede boterham meemaar toen begon het communistische regime zich er mee te bemoeien en Brumbach vatte het plan op naar het Westen te vluchten. Eerst dacht hij alleen met zijn gezin naar West-Duitsland te gaan, maar de ze ventigjarige circusveteraan veranderde van gedachten. Waarom de grens niet over gaan met ons hele hebben en houden, met de clowns, de apen, de leeuwen, oli fanten, paarden en vrachtauto's?" Brumbach zag kans zijn personeel er van te overtuigen, dat men het moest wagen. Op een morgen werden de vrachtauto's opgeladen en zette het hele circus zich in beweging in de richting van de grens met West-Duits- Ignd. Toen de Volkspolizei vragen be gon ie stellen, hrtd Brumbach zijn ant woord klaar: „Wij gaan voorstellingen geven voor onze kameraden die de zonegrens bewaken. Zij hebben een ondankbare taak en wij vinden dat wij ze maar eens moe ten opvrolijken." Zo kwamen ze op de juiste weg naar de grens en toen zij de grenspost naderden stonden de manschappen van het grensbataljon met de armen in dc zij glimlachend te kijken, hoe het circus Brumbach kwam aanrollen. Maar bij de grens zelf stopten dt vrachtauto's niet en voordat de grens wachters van hun verbazing konden bekomen, reed de karavaan er dwars over. Brumbach en de zijnen vroegen onmiddellijk asiel aan de Westduitse wachtposten aan de andere kant. Brumbach was de held van de dag en iedereen kwam naar zijn voorstel lingen kijken. In Hollywood werd zelfs een film gemaakt over de wonderbaar lijke ontsnapping. Maar in de loop der jaren begon de naam Brumbach zijn betekenis te verliezen en tenslotte was zijn circus een uit de vele, die het bestaan hoe langer hoe moeilijker begonnen te vinden. En zo gingen de leden van het circus Brumbach gisterenavond terneergesla gen uiteen om andere baantjes te zoe ken. Het was het einde van een lange reis. en brak daarmee met gevestigde tradi ties van normaal diplomatiek verkeer. „Alle wederzijdse spionage-activiteiten of activiteiten voor het verkrijgen van inlichtingen", aldus MacMillan, „zijn symptomen, geen oorzaken, van de span ning in de wereld welke wij beiden moe ten zien te verminderen. Hij bekritiseer de in zijn brief o.m. de Russische hou ding op de topconferentie van Parijs en het verlaten van Rusland van de Ge- neefse topconferentie. MacMillan vroeg premier Kroestjev c*f hij werkelijk geloofde dat de Westelijke mogendheden een samenzwering op touw hadden gezet tegen de onafhankelijks staat Kongo. De leider van de Labour-oppositie in het Lagerhuis, Hugh Gaitskell, juichte MacMillans brief aan Kroestjev toe. Hij zei het zijn plicht te achten duidelijk te maken dat het hele land zich er achter stelde. Het militaire opperbevel In Djakarta heeft het gehele Politbureau van de Indonesische communistische partij, met inbegrip van de secretaris-gene raal, Aidit, verzocht voor een ondervra ging voor de militaire inlichtingendienst te verschijnen. De woordvoerder van het opperbevel, luitenant Eddy, heeft verklaard, dat de ze ondervraging zou gaan over de ver klaring die de partij vorige week had gepubliceerd en waarin ernstige kritiek werd geoefend op de regeringspolitiek van het afgelopen jaar en waarin ge opperd werd het kabinet te wijzigen. De Veiligheidsraad heeft zich uitge sproken voor een uitstellen van de be handeling van het geschil tussen Cuba en de V.S., in afwachting van een be slissing over de kwestie door de orga nisatie van Amerikaanse Staten, de O.A.S.. Rusland en Polen hebben zich van een stemming onthouden. Deze stemming volgde op een vinnige uitwisseling van waanschuwingen tussen de Sovjetgedelegeerde Arkady A. Sobo- lev en de Amerikaan Henry Cabot Lodge. Sobolev zei: „Handen af van Cuba". En Lodge gaf ten antwoord: „Kom ons of degenen met wie wij ons verenigd hebben niet te na". Kort na de start van Brisbane werd de piloot van een „Electra" van de Trans-Australia Airlines De piloot gaf zijn bijl aan de ste vigste passagier, met de bood schap: „Als deze vent iets uithaalt dc passagierscabine geroepen. Een slaat u op zijn hoofd en liefst goed. van de 43 passagiers had uit zijn bagage een geweer met afgezaagde loop tevoorschiin gehaald en eiste van de piloot, onder bedreiging met iet geweer, dat hij naar Singapore :ou vliegen. De piloot zei even in de cockpit want we kunnen niets riskeren". Toen ging hij terug naar de cockpit om het toestel te laten landen. Het stond nauwelijks stil of een horde politiemannen klom de ,,Elec- tra" binnen en nam de gevangene over. Hij bleek twee jaar geleden uit te moeten zijn. om te zien of het dc Oekraine naar Australië te zijn .„1-1J-.-. u.j geëmigreerd. Onder zijn stoel heeft men twee staven geligniet aange troffen. De Oekraïner had ook een batte- - rÜ. Hij had twee draden van de schot ging af het doorboorde het batterij al in zijn handen toen de pi- nah—rfat a loot bij hem kwam Toen die aan_ vankelijk niets voelde voor een vlucht naar Singapore, had de man gegrijnsd en, de draden dichtbij het geligniet brengend, glimlachend op- liegtuig genoeg brandstof had voor die vlucht. De man ging met hem mee. In de cockpit greep de piloot een bijl en sloeg daarmee hard op de pols van zijn bedreiger. Een cabincdak maar niemand werd gewond en met behulp van enkele passagiers had de piloot de man snel vast. Inmiddels was de tweede piloot al met een daling begonnen cn had hij het gealarmeerd. vliegveld Brisbane gemérkt: „Vlieg door en ik blaas dit vliegtuig op".

de Stem | 1960 | | pagina 1