ABINETSCRISIS DREIGT KONGO Acht doden bij vliegongeluk hamol weer Geen Cubaanse klacht bij Veiligheidsraad HEVIGE UITBARSTING ETNA Muiters schoten twee vliegtuigen neer SPORT IN DIT WEEKEIND Pools schip met wapens bij monding van Kongo vandaag Mengele ontsnapt Mutaties in Kremlin Gen. Landoela uit Katanga verbannen Vechtpartij met dodelijke afloop Slag voor Deense voetbal Bestseller in Moskou... Handelsverdrag Japan-Benelux GENERAAL KESSELRING OVERLEDEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Doodvonnis voor piloot Maukar België steunt Katanga j IN DE Argentijnse provincie Tucuman is een vrouw aangehouden die een acht jarige jongen heeft vermoord en hem Opklaringen Rusland confisceert twee Japanse boten Akkoord vorming Italiaanse regering Ambtenarenstaking in India geëindigd verongelukt Busje bij Buurmalsen 100e JAARGANG No. 23420 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland M_AANDAG 18 JULI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: I Jsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 35) i Functionarissen van de veiligheids- jenst van Katanga hebben te midder- icht de gevangenneming van generaal andoela bekendgemaakt, die acht da rn geleden door premier Loemoemba ft opperbevelhebber van de Kongolese iepen is benoemd. De Katangese minister van buiten landse zaken, Moenogno. heeft generaal Lanüoela op een persconferentie in Eli- iabethstad getoond en gezegd, dat de fmeraal onmiddellijk uit Katanga zou orden verbannen. De generaal kreeg gelegenheid tot spreken en werd in een Amerikaanse auto weggevoerd onder ge leide van Belgische officieren en in heemse troepen. Volgens functionarissen zou hij naar het vliegveld gebracht worden en met een toestel naar een plaats buiten Katanga gebracht wor den. In de nacht van zaterdag op zondag is de 26-jarige B. Kroezen uit Nieuwer- pord bij Hoogeveen door een messteek om het leven gekomen. In een café Kreeg hij verschil van mening met ie ^5-jarige H. K. Later werd de woorden- visseling op straat voortgezet, waarbij K., nadat zijn tegenstander enigs zins was gekalmeerd, ineens met een bics op hem toestormde en een steek Jtoebracht in de borststreek. Kroezen zakte ineen en moest naar het zieken huis ,,Bethesda" worden gebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Hij was pngehuwd en werkte als fabrieksarbei der op een metaalwarenfabriek. De da der werd later in de nacht door de politie aangehouden. Hij bleek onder in vloed te zijn van sterke drank en ont kende eerst, maar gaf later toe Kroezen fte hebben neergestoken. Het mes had hij I nog bij zich. Een krijgsraad in Djakarta heeft de Indonesische luchtmachtpiloot Maukar ter dood veroordeeld. Deze 29-jarige offi cier heeft enkele maanden geleden de paleizen van president Soekarno in Dja karta en Bogor beschoten De ontzaglijke moeilijkheden in Kongo dreigen te worden vermeerderd met een ka binetscrisis. Gisteren heeft de minister van economische zaken, Yava, per brief zijn ontslag bij minister-president Loemoemba ingediend omdat hij het regeringsbeleid niet meer met zijn naam wilde dekken. plan is af te treden. Maar behalve een dreigende regeringscrisis zijn er nog meer punten, die de aandacht vra gen. Kongolese muitende militairen hebben gisteren een helikopter en een verbindings vliegtuig van de Belgisdie luchtmacht, waar mee naar blanke vluchtelingen werd gezocht, neergeschoten. De Marokkaanse troepen, die deel uitmaken van het contingent der V.N. hebben order ge kregen de havenstad Matadi te zuiveren van de muiters, die daar de toestand beheersen. Zonder de haven kan de voedselvoorziening van Leopoldstad en grote delen van Kongo niet gegarandeerd worden. Yava, die enige minister van de in Katanga overheersende Conakat-partij was, vertrok gis teren nog met een aantal partijleden uit ka mer en senaat naar Elisabethstad. De aankon diging van zijn ontslag werd onmiddellijk gevolgd door geruchten over het ontslag van drie andere ministers, die echter niet officieel zijn bevestigd. In dat verband werd de minis ter van buitenlandse zaken Bomboko genoemd aan wie de afgelopen dagen tot in het Bel gische parlement toe hulde werd gebracht voor zijn houding bij het ontzetten van Euro peanen, die door Kongolese muiters werden bedreigd. Bomboko heeft echter gisterenavond in een radiorede verklaard, dat hij niet van Te Brussel is van doorgaans betrouwbare zijde vernomen, dat een Pools vrachtschip met 300 ton wapens en munitie aan boord naar de monding van de Kongo-rivier vaart, waar Matadi ligt. Warschau noemt deze mededeling van Belgische zijde een wild gerucht, in om loop gebracht om vrees te wekken voor een communistische inter ventie in Kongo. Brussel zegt, dat naar aanleiding van de komst van dit Poolse schip al de nodige stappen bij de V.N. zijn ondernomen. Intussen heeft de Belgische regering besloten in te gaan op het verzoek van premier Tsjombe om het onafhanke lijke Katanga economische bijstand te verlenen. Tsjombe heeft graaf d'Aspremont Lynden, plaatsvervangend chef van het kabinet van de Belgische premier en bijzondere afgezant van de Belgische re gering, die zaterdag vanuit Brussel is vertrokken, als de persoonlijke afgezant van premier Eyskens ontvangen. Het Belgische besluit om economische en technische bijstand aan Katanga te ver lenen, mag niet worden opgevat als een erkenning van de onafhankelijkheid, die premier Tsjombe voor het afgescheiden Katanga heeft geproclameerd, aldus graaf d'Aspremont Lynden. Die afscheiding van Katanga dreigt de jonge republiek Kongo in twee bijna gelijke delen te doen uit eenvallen. Tsjombe heeft n.l. be kendgemaakt dat ,,de leiders van de provincies Kasai en Kivoe met de regering van Loemoemba hebben gebroken en trachten een federatie te vormen met het zelfstandige Ka- tanga". Diplomatie Hoewel minister-president Loemoem ba voor zijn vertrek naar Stanleystad hêrhaalde, dat de diplontatieke betrek kingen tussen Kongo en België zijn ver broken, heeft hij naar premier Eys kens mededeelde de hulp van de Belgische ambassadeur in Leopoldstad ingeroepen om hem militaire bescher ming te verlenen bij zijn rondreizen. De Belgische premier zei, dat de am bassadeur in Leopoldstad zal blijven en t HET PRODUKTSCHAP voor Zuivel heeft de toeslag op geëxporteerde boter verhoogd van 50 tot 65 cent per kilo. AUDREY HEPBURN heeft te Luzern het leven geschonken aan een zoon, die Sean zal heten. Hij heeft donker haar en blauwe ogen en weegt acht pond en een ons. IN DE BAAI van Panama zijn zestien mensen verdronken doordat een over- 1 belaste boot omsloeg. I ar twee kinderen gedeeltelijk heeft opgegeten. «L PT^ AMERIKAANSE schrijver John P. I Marquand is op 66-jarige leeftijd te Newbury in Massachusetts overleden. I Sr 1Su7 schrijver van de boeken over Mr. Moto. I AMERIKAANSE ministerie van rtnSle t bekendgemaakt, dat er oe komende twee jaar elf kleine onder- I VÜj e kernontploffingen en 21 onder- f, ontploffingen met conventionele bracht *ewee£ zullen worden ge- pE EERSTE week van de grote ma neuvers van het Nederlandse leger net kamp van La Courtine is geheel oigens plan en zonder incidenten ver lopen. VOLGENDE WEEK zal een directe luchtlijn worden geopend tussen Praag en Djakarta. B IN DE HAVEN van Duinkerken hebben werklieden vier Duitse bommen 150 ar tilleriegranaten, 120 Britse brandbom men, 62 Duitse mortiergranaten 75 Franse artilleriegranaten en 49 'anti- tanklonten gevonden. (Advertentie) i i Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23 15 uur: "isselend bewolkt met hier en daar t enkele buien. Matige tot krachtige, t 1 langs de kust af en toe harde zuid- t westelijke wind. Weinig verandering i 'n temperatuur. Vandaag: zon onder 20.50 uur; i maan onder 16.10 uur. Morgen: zon or 4.43 uur; maan op i 1.41 uur. J i Denemarken heeft zaterdagmid dag acht van zijn beste voetballers onder wie drie van de Olympische ploeg, verloren bij een vliegtuig ongeluk. Een chartervliegtuig dat hen voor een selectiewedstrijd naar Herning op Jutland zou brengen stortte neer in de Sont, vlak nadat het op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen was opgestegen. De enige overleven de was de piloot, die echter zware verwondingen opliep. Hij verloor beide benen. mt=tiietuv!iegveld af zag men hoe het i2f,i eigendom van een particu- appii- het ..Zonens Red- riorrt van een hoogte van hon- hotAiïl? 1 j zee stortte- even voorbij stolino startbaan. Een machine- ni nJï waarschijnlijk de oorzaak. radl° heeft de amusements- programma s van zaterdagavond ge schrapt. Het is het ergste vliegtuigonge luk dat bij het vliegveld Kastrup plaats tlwll iQei7neerSt?^en van een KLM- toestel in 1947, waarbij toen ruim twin- tig mensen om hel leven kwamen, on der wie de Zweedse prins Gustav Adoll en de Ameiikaanse zangeres Grace More De drie leden van de Olympische ploeg die omkwamen zijn de 29-iarize Boerge Basthoim (elf keer internatio nal), de 21-jarige Funck Jensen (vier keer international) en de 20-jarige Arne Op deze telefoto zien we hoe hulp wordt verleend aan het ongeluks vliegtuig. Karlsen, die twee keer voor de Deense nationale ploeg was gekozen. Een andere voetballer ontsnapte aan de dood, doordat hij wegens een bles sure niet kon spelen en op het laatste moment besloot in Kopenhagen te blij ven. dat de Belgische regering de verbreking der betrekking niet als een „voldongen feit" beschouwt. De diplomatieke betrekkingen speel den het afgelopen weekeinde ook nog een andere rol in de Kongolese kwestie. De Belgische ambassadeur in Mos kou werd zaterdag voor overleg naar Brussel ontboden „als gevolg van het ontoelaatbare gebaar van de Russische ambassadeur in de Belgi sche hoofdstad jegens de minister van buitenlandse zaken". „Iedereen weet wat dit in de diplo matieke taal betekent", aldus verklaar de premier Eyskens in antwoord op vragen van journalisten. „Wij zijn een klein land maar we heb ben recht op eerbied, zeker van landen die terecht als agressors zijn bestem peld", zei de Belgische minister-presi dent, die daarbij de wandaden van de Sovjet-Unie in Hongarije en Polen in herinnering riep. V .IV .-troepen In Leopoldstad zelf worden de Belgi sche parachutisten geleidelijk terugge trokken naarmate hun taak wordt over genomen door troepen uit Ghana en Tu nesië. Ook uit het gebied van Beneden-Kon- go vertrekken de Belgische troepen. El ders in Kongo houden zij echter nog een vijftiental belangrijke centra bezet en gisteren nog werden Belgische comman dotroepen ingezet om Cocquilhatstad te bezetten en de daar omsingelde Euro pese bevolking te helpen evacueren. Inmiddels is in Leopoldstad mede gedeeld, dat reeds binnen enkele da gen alle militairen van het ongeveer 5000 manschappen tellende V.N.- leger in Kongo zullen zijn aangeko men. Hammarskjoeld heeft ook Ier land, Zweden en Zuid-Sla vië ver zocht troepen naar Kongo te zenden. Van alle kanten is Kongo hulp aange boden om het dreigende voedseltekort te bezweren. Amerikaanse legervliegtui gen voerden in Leopoldstad 140 ton meel aan en ook uit Denemarken en West- De Moskovieten hebben gisteren de krantenkiosken in de stad be stormd om een exemplaar te be machtigen van een bestseller die ten verkoop werd aangeboden. Het was de stedelijke telefoongids, die voor het eerst in zes jaren weer verscheen. Alle vijftienduizend exemplaren waren binnen enige uren uitverkocht. De prijs bedroeg 13 roebels ongeveer 4,95 gulden). Van de 892 pagina's die de gids telt beslaat de lijst met telefoon abonnees 636 bladzijden. 210 blad zijden zijn gewijd aan de nummers van grote flatgebouwen. Voorts bevat het telefoonboek 32 pagina's met advertenties xan warenhuizen, restaurants eru theaters. De abon- neelijst telt ongeveer 100 000 na men, waarvan de meest voorko mende Iwanov is, de Russische ,,Jansen". Het telefoonnummer van Nikita Kroestjev komt niet in het boek voor. Russische patrouillevaartuigen hebben bij de Habomai-eilanden beslag gelegd op twee Japanse vissersboten met twaalf man aan boord. De Russen wor den er ook van verdacht de vissersboot te hebben geënterd die woensdag ver dween voor het eiland Koenasjiri, ten noorden van Hokkaido. Dit schip had een bemanning van acht koppen. Een beeld uit Kongo, waar de onrust voortduurt: op het vliegveld van Leo poldstad brengen Belgische parachu tisten opstandige Kongolezen op. Duitsland werden toezeggingen gedaan. De Sovjet-Unie heeft toegezegd een luchtbrug naar Leopoldstad te zullen or ganiseren voor het overbrengen van tienduizend ton voedsel. In Leopoldstad was de toestand zater dag en zondag althans uiterlijk rustig. In de Belgische hoofdstad werd zater dagmiddag een betoging gehouden tegen de regeringspolitiek in Kongo. Volgens een Argentijnse politiefunctio naris is de voormalige Nazi en oorlogs misdadiger Josef Mengele met valse pa. pieren uit Argentinië gevlucht, zodra bekend was geworden dat Adolf Eich- mann door Israëlische agenten was ont voerd. Mengele, wiens uitlevering door de Westduitse autoriteiten was gevraagd maar niet verkregen, woonde in het zuidwesten van Argentinië, in San Car los de Bariloche. Hij verblijft naar alle waarschijnlijkheid thans in Brazilië. DE TOUR de France 1960 is weer historie! Gisteren arriveerde de kara vaan in Parijs, waar Graczyk zijn vierde ritzege behaalde en Gastone Nencini bejubeld werd als eindwin naar. De zes overgebleven Nederlan ders werden trouwens ook flink toe gejuicht. En met reden. Zij wonnen immers het ploegenklassement van de achtmansformaties en waren in de slotrit weer met drie man bü de eer ste tien vertegenwoordigd. Ab Geldermans werd met een twaalfde plaats in de eindrangschik king onze beste man; Piet Damen werd 27e, Piet van Est 28e, Mart v. d. Borgh 34e, Wim van Est 39e en Jaap Kersten (vooral op het laatst goed op dreef) 45e. Knappe presta ties! ANDERE goede verrichtingen op sportgebied in dit weekeind: Hein Cujé bracht het Ned. record 3.000 m steeple-cliase op 9 min. 7.4 sec.; de Amerikaanse Lynn Burke onttroonde Ria van Velscn als wereldrecord houdster op de 100 m rugslag door deze afstand te zwemmen in de nieu we recordtijd van 1 min. 10.1 sec.; de Canadese atleet Harry Jerone evenaarde met een tijd van precies 10 sec. het wereldrecord op de 100 m van de Duitser Armin Hary. En verder verbeterde Gerrit Korte- weg zijn eigen record op de 100 m vlinderslag en bracht het op 1 min. 5.5 sec.; het Europees record op de 100 m vrije slag dames werd door de Hongaarse Csilla Madaras op 1 min. 02.5 sec. gebracht; Gisela Birkemeyer (O.-Dld.) liep de 80 m horden in de nieuwe wereldrecordtijd van 10.6 sec. en de Russische Tamara Press vestigde met een worp van 17 m 42 cm ook al een nieuw wereldrecord. Voor de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg zijn bij de beroepsrenners uit onze gewesten ge kozen Piet Rentmeester, Bas Malie paard en Michel Stolker. Piet van Est en Jo de Roo zijn als reserve toegevoegd. Naar van diplomatieke zijde te Washington verluidt, heeft Cuba besloten zijn klacht tegen de Ver enigde Staten bij de Veiligheids raad in te trekken. Op een bijeenkomst van de delegaties van de Latijns-Amerikaanse staten bij de V.N., die door de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken. Raul Roa, werd bij gewoond, zou de Argentijnse vertegen woordiger Amadeo minister Roa er van hebben overtuigd, dat Cuba in het be lang van de solidariteit tussen de Ame rikaanse staten beter zijn klacht kan voorleggen aan de organisatie van Ame rikaanse staten (OAS) Cuba zou van middag zijn besluit bekendmaken om de aanklacht bij de Veiligheidsraad in te trekken, kort voordat de raad de klacht in behandeling zou nemen. Eerder had de Amerikaanse ambassa deur op het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een .nota overhan digd waarin de V.S. Cuba beschuldigen van „economische en politieke agressie tegen de V.S.". Samenzwering De Cubaanse politie heeft te Havanna bekendgemaakt, dat zij een groep sa menzweerders heeft opgerold. De groep had haar hoofdkwartier op 20 kilometer afstand van Havanna. Bij de inval in het In Tokio is zaterdag een nieuw han delsverdrag tussen Japan en de landen van de Benelux getekend, krachtens het welk de twee partijen aanspraak kun nen maken op een wederzijdse behande ling van „meest begunstigde natie." De Benelux-landen stemmen erin toe de zo genaamde „ontsnappingsclausule" van de G.A.T.T. niet langer te zullen toepas sen op goederen uit Japan. Het verdrag heeft een duur van drie jaar. Er zijn bepalingen in opgenomen die moeten verhinderen dat de markt in een der landen overvoerd wordt met ar tikelen uit een ander land. De vulkaan Etna, die reeds enige dagen actief was, is giste renmiddag tot uitbarsting geko men. De eruptie, die begon met een verschrikkelijke donderslag, deed rotsblokken ter grootte van vrachtauto's rechtstandig vele tientallen meters omhoog schie ten. De boeren die op de hellin gen van de Etna wonen, vluchtten naar lager gelegen grond en lie ten hun woningen en wijngaar den in de steek. Volgens de directeur van het vulka- nologisch instituut te Catania, profes sor Abruzzesi, was de eruptie van gis teren de hevigste sinds die van 1928. De Etna. 3.000 meter hoog, is onge veer 2400 jaar actief en heeft ruim 500 erupties gehad, waarbij in totaal ongeveer een miljoen doden zijn ge vallen, De eruptie ontstond omstreeks net middaguur. Na de explosie ontstond boven de krater een wolk zwarte rook. die tot 10000 meter opsteeg en de zon verduisterde. Ruim duizend boeren lieten, toen de explosie verklonken was, alles wat zij op de vulkaanhelling bezaten in de steek om met hun gezinnen te vluch ten. Kort na de eruptie begon, kwam een lavastroom uit de kraterwand. Deze hete massa beweegt zich met een snel heid van ongeveer zes kilometer per uur langs de helling omlaag. Voor de woningen op de helling bestaat voor alsnog geen gevaar, zolang de situatie niet belangrijk verandert. De gloeiende rotsblokken hebben in de bossen dichtbij de krater waar zij neerkwamen branden veroorzaakt die bestreden werden door brandweer en vrijwilligers. Toen de zwarte wolk voor de zon opschoof daalde de temperatuur in het verduisterde gebied abrupt van 90 tot 20 graden Fahrenheis. hoofdkwartier kwam het tot een vuur gevecht waarbij een samenzweerder werd gedood en twee gewond. Ook twee man van de politie werden zwaar gewond. De politie nam zeventien mensen, onder wie vijf vrouwen, in hechtenis. Cuba - Rusland Het 19.500 ton metende Russische schip ,,Pekin" is zaterdag met 25.000 ton ruwe olie in Havanna aangekomen. De olie zal worden geraffineerd door de raffinaderij van de Esso die door de Cubaanse re gering is overgenomen. Inmiddels is de Cubaanse minister van Defensie, RaoelCastro, in Moskou aan gekomen voor overleg met de Russische regering. De president van de Sovjet-Unie, Leo nid Bresjnev, en zijn voorganger, Kli- menti Worosjilov, zijn ontheven van hun posten in het centrale partij comité, zo werd bericht in het officiële regerings blad Izvestia. Waarnemers in Moskou kennen geen politieke betekenis toe aan deze ontsla gen. De 70-jarige Worosjilov, die op 7 mei j.l. aftrad als president, is reeds vele jaren ziekelijk geweesten heeft nu, volgens de Iavestia, zelf verzocht ontheven te worden van zijn post in het presidium van het centrale comité. Het ontslag van Bresjnev uit het zes man sterke secretariaat van het partij comité wordt uitgelegd als een maat regel om hem meer tijd te geven voor zijn werk als president. Als zodanig blijft hij bovendien lid van het presi dium. De vier Italiaanse centrumpartijen (christen-democratische, sociaal-demo cratische, republikeinse en liberale) heb ben overeenstemming bereikt over ge zamenlijke vorming van een regering. De vier partijen samen bezetten 314 van de 596 zetels in de kamer van af gevaardigden. Een kabinet uit hun mid den zou met steun van enkele onafhan kelijke stemmen, over een ruime werk- meerderheid beschikken. De staking van de Indiase ambtena ren is zaterdag geëindigd, nadat de actie vijf dagen had geduurd en op en kele plaatsen tot een verlamming van de overheidsdiensten had geleid. De re gering heeft de terzake van loonsver hoging gestelde eisen niet ingewilligd. De voormalige generaal-veldmaar- schalk van de Duitse luchtmacht, Albert Kesselring, is zaterdag in de ouderdom van 74 jaar in een ziekenhuis in Bad- Nauheim overleden. Kesselring, die tijdens de tweede we reldoorlog opperbevelhebber der Duitse strijdkrachten in Italië was, werd in 1947 door een geallieerde krijgsraad ter dood veroordeeld. Later werd dit von nis omgezet in levenslange gevangenis straf, en nog later in twintig jaar. Hij zat gevangen in de gevangenis voor oor logsmisdadigers in Werl, in West-Falen, in j.uli 1952 kreeg hij om gezondheids redenen verlof van drie maanden. Voor dit verlof verstreken was, gelastte de Britse regering zijn volledige invrij- heidsstelling. Een Volkswagenbusje uit Geldermal- sen is gisterenmiddag door nog onbe kende oorzaak op de Rijksweg onder Buurmalsen tegen een lichtmast gere den. De inzittenden waren op weg naar Amersfoort voor een ziekenbezoek. De gevolgen van deze botsing waren hoogst ernstig. De 76-jarige mevrouw J. van Mourik uit Geldermalsen werd op slag gedood en de andere passagiers, onder wie een aantal kinderen, werden zwaar gewond. Daar door de botsing de ban ken van het busje in elkaar waren ge schoven. moesten de slachtoffers wor den uitgezaagd. Zeven personen, onder wie de bestuur der, de 40-jarige C. V. uit Geldermal sen, zijn met twee ziekenauto's naar het ziekenhuis in Cuiemborg overgebracht. Zij bleken beenbreuken cn hersenschud dingen te hebben opgelopen.

de Stem | 1960 | | pagina 1