ongo verbreekt diplomatieke betrekkingen met België Autoped verdrop vliegend tapijt V.N.-TROEPEN NAAR KONGO Aanslag op Kisji Benauwde ogenblikken voor Loemoemba Bij brand in tehuis 225 doden DE KLAP KWAM NIET Katanga sal geen V.N.-leger toelaten Belgische klacht tegen Kongo Weer betoging in Tokio Djakarta boos op radio Peking Stappen van mevr. Eichmann DAGBLAD VOOR ZEELAND KatangazalgeennnlitairenvanaeV.lv. lueiaien. Enkele buien Toeneming spanning Leopoldstad Sarah Churchill voor de rechter Klap op vliegveld Leopoldstad Boter 5 et. duurder Y.S. waarschuwen Sovjet-Unie inzake Cuba Koe JAARGANG No. 23418 Kitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Kirecteur: E. H. B. Brader hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. hureaus: Breda, Reigerstraat 16, 'Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor GodKoningin en Vaderland (Bijbureaus: V R IJ D A G 15 JULI 1960 Abonnementsprijs f 7-.per kwartaal, 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen p aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Gl. at<6011 AAJ 77T—.o 9238 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bureau vooiWzeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 pure Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nfeuwstraat 41 - telefoon 35) In de stormachtige ontwikkeling van de gisteren twee punten bijzonder de aandacht twee weken oude Republiek Kongo trokken Kongo verbreekt de diplomatieke betrekkingen met België. p ,i„vn toelaten. Tot het zenden van V.JM.-militai- ren bad de Veiligheidsraad besloten. Wat het eerste punt betreft: de Belgische minister van buitenlandse zaken, de beer Wigny heeft gistermiddag in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers meegedeeld, dat Kongo de diplomatieke be trekkingen met België heeft verbroken. k Minister Wigny zei deze mededeling van minister-president Loc- moemba te hebben ontvangen. jF Zowel van de banken der regeringspartijen als van de oppositie klontc instemmend geroep, toen de minister aankondigde, dat een klacht bij de V.N. tegen de in Kongo begane wreedheden zal worden ingediend en dat een commissie ook in België gegevens daarover zal verzamelen. ding af tussen een gematigde en een extreme groepering. De voorman van de eerste strekking, Bomboko, is al enkele keren met de dood door extremistische landgenoten bedreigd. Hij is een voorstander van nauwe samenwerking met België en heeft reeds verscheidene keren met ge vaar voor eigen leven ingegrepen om in het nauw gedreven Europeanen te bevrijden. De angsttoestand onder de blanke bevolking, die zich uit in de nooit aflatende stroom van vluchtelin gen naar het vliegveld Ndjili en Braz zaville. heeft zich uitgebreid tot de Afrikaanse inwoners van de stad. die zoals in een Belgabericht uit Leo- poldstad wordt gezegd „met de blan ke bevolking in vrees wachten op de ontknoping van de labiele en steeds ver anderende toestand". Russische agenten Minister-president Eyskens heeft nog verklaard, dat de Belgische regering over duidelijke aanwijzingen beschikt dat de muiterij onder de Kongolese troepen is voorbereid door enkele agen ten van achter het ijzeren gordijn. Het is geen toeval, zeide hij, dat de opstand direct na de overdracht van de soevereiniteit is ontstaan. „Met veront waardiging" zal België protesteren te gen een Russische nota, waarin België en Amerika, Frankrijk en Engeland worden aangewezen als agressors in Kongo". „Opnieuw is een Westers land het slachtoffer geworden van communisti- sche agitatie", zei de Belgische minis- gebrek. ter-president. Van alle banken in de ka mer klonk bij deze woorden een luid, afkeurend geroep. De twee communis tische leden van de kamer werden uit gejouwd. Katanga Wat het tweede punt uit de aanhef van dit artikel betreft: Premier Mosje Tsjombe van Katanga heeft gisteren te Elisabethstad verklaard, dat hij aan strijdkrachten van de V.N. geen toe stemming zal geven om in Katanga te landen. Hij zei in een brief aan secretaris generaal Hammarskjoeld te hebben ge protesteerd tegen het besluit V.N.-troe pen naar Kongo te zenden en België te verzoeken, zijn militairen terug te trekken. Overigens stelde hij uitdrukke lijk, dat hij Katanga niet aan de Belgen zal teruggeven. Tsjombe deelde mee, dat hij binnen 24 uur aan het hoofd van een afvaar diging van Katanga naar New York zou gaan. In antwoord op een vraag over zijn weigering om V.N.-militairen toe te laten, zei hij: „Wij laten ons liever uit moorden, dan dat wij onze onafhanke lijkheid willen prijsgeven". Hij ver klaarde dat de sympathie van Katanga naar de Westelijke wereld en in het bijzonder naar België uitgaat. Volgens hem en berichten uit andere bron bevestigen dit is de toestand in Ka- tanga zeer goed. De industriële produk- tie werd weer normaal. V oedsel-luchtbrug De Amerikaanse strijdkrachten in Europa hebben een luchtbrug voor het overbrengen van voedsel naar Kongo georganiseerd. Een onbekend aantal Amerikaanse militaire transportvliegtuigen zal bin nenkort, mogelijk vandaag, vanuit ba ses in Frankrijk en Duitsland vertrek ken met voldoende voedselvoorraden om de onmiddellijke noden in Leopoldstad en andere Kongolese steden te lenigen in afwachting van de schepen die reeds onderweg ^ijn. Deze schepen worden echter niet voor 20 juli verwacht, maar in vele Kongolese steden heerst reeds voedsel- SiL «si Een ontroerde koningin Elisabeth tracht op het vliegveld van Brussel een l>edroefde vluchtelinge uit Kongo te troosten. DE MOEDER en de vrouw van John Mc Kone, de door de Russen gevangen ge houden piloot van de neergeschoten B-*7 hebben Kroestjev geschreven om inlich tingen. „U bent zelf vader" schreef Mc Kone's moeder „en u kunt dus mijn be zorgdheid wel begrijpen". BIJ DUISBURG is een katholieke be graafplaats ontheiligd: zestig grafstenen werden omgegooid en kransen uit elkaar getrokken. De politie speurt naar de van- Sdalen. EEN KIND van anderhalf jaar is gisteren te Wezep onder een tiein gekomen en .gedood toen het spelend op de spoorbaan zat. De machinist slaagde er niet in de (ïtrein tijdig tot stilstand te brengen. -> IN EGYPTE is een vrachtwagen die land arbeiders vervoerde geslipt en in de natte totadder van een dx-ooggevallen kanaal te- ^wecht gekomen, waardoor dertig van de ■{Inzittenden mannen en vrouwen .tonder de wagen levend werden begraven SOEKARNO wil nu de vakbonden aan pakken- ze dienen allemaal te worden ondergebracht in één arbeidsorganisatie heeft hy laten weten. WhSTDUITSERS kunnen voortaan in Oost-Duitsland geen grond meer kopen or erven. v TEGEN DRIE Zuidkoreaanse politieman nen, die tijdens de ongeregeldheden in april op studenten schoten, is gisteren de doodstraf geëist. t)F. ZUIDERKRUIS is met 736 repatrian- yten uit Indonesië op weg naar Neder land. Begin augustus komt het schip aan NA EEN vergadering van drie uren heeft het Italiaanse kabinet zich uitgesproken tegen elk onmiddellijk aftreden der re gering. 5 Verwachting van het K.N.M.I. tot i ooI??V0nd' opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Wisselende bewolking met enkele J buien. Zwakke tot matige, in de kustprovincies af en toe vrij krach- wind tussen zuidwest en west. YYcinig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J Zwaar bewolkt met brede opklarin- J EPkelc neerslagvlagen, vooral J l in het binnenland. ï!ïda?f:Jlon 011der 2054 uur; maan l onder 12.57 uur. I Morgen: zon op 4.39 uur; maan op J 11.13 uur. Onbegrijpelijk" noemde de minister de eis van Kasavoeboe en Loemoemba om de Belgische troepen terug te trek ken. Met nadruk herhaalde de heer Wigny het reeds bekende standpunt, dat de Belgische troepen niet zullen worden teruggetrokken voordat de V.N.-troepen de veiligheid van personen en goederen in Kongo kunnen verzekeren. De Kongolese leiders hadden reeds gedreigd met het afbreken van de diplo matieke betrekkingen, indien België zijn troepen niet onmiddellijk zou opdragen naar hun bases terug te keren. Dit ulti matum was gisterenochtend door de Bel gische regering formeel afgewezen. In de Kongolese hoofdstad zelf nam de spanning weer toe. De gemengd Bel- gische-Kongolese patrouilles, die onder weg door de Europese bevolking wer den toegejuicht, zijn uit het stadsbeeld verdwenen. Belgische parachutisten en commandotroepen concentreren vooral hun aandacht op het vliegveld, de weg er heen en een deel van het stadscen trum. Er deden zich enkele incidenten voor. In de Kongolese regering tekent zich steeds duidelijker een schei- De Veiligheidsraad heeft in de nacht van woensdag op donderdag secretaris-generaal Dag Hammars kjoeld gemachtigr een legermacht van de Verenigde Naties op te rich ten, die moet help ende orde in Kongo te herstellen. Met 8 tegen 0 stemmen, bij onthou dingen van Engeland, Frankrijk en na tionalistisch China, nam de raad een Tunesische resolutie aan, waarin die machtiging werd gekoppeld aan een op wekking dat de Belgische troepen zich uit de twee weken oude Afrikaanse re publiek zouden terugtrekken. Deze verplichting, n.l. de Belgi sche troepen uit Kongo terug te trekken, zal echter eerst door Bel gië op zich worden genomen, wan neer de troepen van de V.N. in Kon go zullen zijn aangekomen en wer kelijk in staat zullen zijn de orde te handhaven en de veiligheid van per sonen en goederen te doen eerbiedi gen. Het Belgische standpunt is, zoals el ders gememoreerd, dat op dit ogenblik alleen de Belgische troepen in staat zijn de orde en veiligheid in Kongo te handhaven. Dit is gisteren in Brussel, waar het Belgische kabinet vier uur lang vergaderde officieel medege deeld. Hammarskjoeld vertelde aan de Vei ligheidsraad, dat onmiddellijk stappen zouden worden genomen voor uitvoering van een plan dat technische hulp om vat die bestemd is om Kongo te helpen de orde te herstellen, opleiding van Kongolese strijdkrachten, en economi sche bijstand. Bovendien wordt de snelle rekrute ring verwacht van een internationale strijdmacht, waarschijnlijk in hoofdzaak uit Frans-sprekende Afrikaanse landen. Genoemd worden de Mali-federatie, die beschikt over Senegalese troepen die in de \vereldoorlog roem hebben verwor- ven, Tunesië, Marokko en Ghana. Laatst genoemd land heeft reeds aangeboden een contingent van 800 man naar Kon go te sturen. De Veiligheidsraad was, zoals wij al hadden gemeld, in buitengewone zitting bijeengeroepen door Hammarskjoeld zelf, nadat Leopoldstad had laten door schemeren. dat aan communistisch Chi na om militaire hulp zou worden ver zocht tenzij de Verenigde Naties snel zouden optreden. Premier Loemoemba en president Kasavoeboe hadden laten weten, dat als niet snel hulp kwam, zij ver plicht waren een beroep te doen op de mogendheden van het verdrag van Bandoeng. De grootste militaire mogendheid daarin is communistisch China. Dr. Ralph Bunche, de speciale gede legeerde van de Verenigde Naties in Kongo, heeft in Leopoldstad aangekon digd. dat de eerste troepen van de V.N. vandaag in Kongo kunnen arriveren. De Belgische troepen in Kongo, zo deelde dr. Bunche verder mee, zullen geleidelijk-aan worden teruggetrokken, naarmate er meer V.N.-militairen aan komen. Het V.N.-contingent zal onder leiding staan van de Zweedse generaal Karl van Horn. Een afschuwelijk drama heeft zich gisteren in Guatemala, in het gelijknamige Zuidamcrikaanse land, afgespeeld. In een tehuis voor geesteszieken brak een zware brand uit. Daarbij zijn 225 mensen om het leven gekomen: 175 vrouwen en 50 mannen. Vijfhonderd verplegers, die door de vlammen waren inge sloten, konden met grote moeite en dank zij het heldhaftige optre den van de brandweer worden ge red. De brand verspreidde zich zo snel door het gebouwencomplex dat men er niet in slaagde alle gebouwen te laten ontrui men. Bovendien verzetten vele krankzin nigen zich tegen de reddingsploegen die hen naar buiten wilden brengen. In de inrichting werden zestienhonderd mensen verpleegd. De b'rand is vermoe delijk in de naaizaal ontstaan, waar een van de minder zieke patiënten een bran dende kaars zou hebben achtergelaten. Ooggetuigen vertelden, dat het een spookachtig tafereel was: Gillende man nen en vrouwen, van wie sommigen hun redders met hand en tand bevochten, an deren in dwangbuizen spartelden terwijl zij uit het brandende gebouw werden ge sleept. Brandweermannen hakten gaten ln de muren waardoor honderden patiënten konden worden gered. Vele lijken werden onder de bedden gevonden of in een hoop bij elkaar alsof de slachtoffers bij elkaar bescherming hadden gezocht. Ongeveer honderd van de geredden hadden brandwonden en ander letsel op gelopen en werden in ziekenhuizen opge nomen. CUBA heeft drie Amerikaanse journa listen uitgewezen. Een zekere mijnheer Eddy, die genoeg heeft van de Europese zeden en ge woonten, heeft besloten Europa te ver laten om zijn heil te zoeken bij de In dische wijzen. Daar een vliegend tapijt te duur uitvalt, heeft hij zich een auto ped aangeschaft om de reis naar India te volbrengen. De Brusselse politie mannen grijnsden maar eens breed Een Londense rechter heeft Sarah Churchill, dochter van sir Winston, tot een boete veroordeeld wegens openbare dronkenschap, twee maal in een week Wanneer u nog een keer voor mij ver schijnt, zal ik u aan een medisch on derzoek laten onderwerpen", zo zei rech ter Blundell. Op 5 juli deed Sarah Chur chill op een groot plein, blootsvoets, een verkeersagent na. Zes dagen later maak te zij schandaal bij het Victoria Sta tion. In een bekendmaking van het Indone sische leger is meegedeeld dat de voort durende anti-Indonesische radio-uitzen dingen van radio-Peking onduldbaar ge worden zijn. Dokter Bianca is sedert gisteren een gedesillusioneerd man: de klap die hij tegen kwart voor twee had aangekondigd, waarbij de aarde zich na het ploffen van een kobalt- bom 45 graden zou omwentelen het geen weer gigantische vloedgolven en aardbevingen tot gevolg zou heb- gen, die klap kwam niet. De aarde draaide gewoon door, terwijl profeet Bianca en zijn 110 volgelingen op de Mont Blanc verbijsterd stonden af te wachten, de rubberboten al vast bij de hand. Want nadat hij zijn voorspelling eerst weer had ingetrokken, herbe rekende Bianca het einde van de wereld eergisteren toch weer op donderdagmiddag kwart voor twee. De hemelse stemmen die hem in gelicht hadden, moeten dan toch wel van slecht geïnformeerde lieden zijn. Intussen wacht de mislukte profeet een proces. Men wil hem op grond van het verbreiden van valse alar merende berichten in de kraag vat ten. Premier Noboesoeke Kisji van Japan is in het been gestoken en gewond, kort nadat op een congres van. zijn liberaal-democratische partij, de regeringspartij, Hajato Ikeda was gekozen tot zijn opvol ger als partij-voorzitter en premier. De aanvaller werd gearresteerd. Hij heet Taisoeke Aramaki, is 65 jaar en was voor en tijdens de tweede wereld oorlog lid van de ultra-nationalistische „Genjo Sja", een afdeling van de ge vreesde Zwarte Draak". Over zijn drijfveren wilde de bejaarde man zich niet uitlaten. De politie zegt, dat Aramaki naar Kisji stak met een mes van de Japanse ma rine tijdens de viering van Ikeda's over winning in de officiële residentie van de premier. Kisji werd snel overgebracht naar het Maeda-ziekenhuis in Azaboe waar gezegd werd, dat hij veel bloed had verloren. Volgens het ziekenhuis had Kisji zes steekwonden in de linker dij en zal hij minstens 10 dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Kisji is het doelwit geweest van felle demonstraties van communisten en aan verwanten, uit protest tegen Japans mi litaire banden met de Verenigde Staten. Maar op het feestje droeg Aramaki even als de andere aanwezigen het insigne dat hen als partijlid indentificeerde. De aanvaller, die ultra-rechts is meen de misschien dat Kisji te slap is opge treden tegen de linkse demonstraties. Ikeda premier Ikeda is de zoon van een fabrikant van rijstwijn. Hij is al 40 jaar in overheids dienst en hij wordt beschouwd als een groot expert op het gebied van het be lastingrecht. Na de tweede wereldoorlog heeft hij de Amerikaanse bankier Joseph Dodge geholpen de Japanse belastingen te herzien en het deflatie-program uit te voeren dat de Japanse economie weer op Ze been heeft gebracht. Evenals Kisji is Ikeda pro-Amerikaans doch hij staat minder scherp tegenover Peking. Vaak heeft hij gezegd, dat Japan handel diende te drijven met de Chinese communisten indien dat voor Japan voordelig zou zijn. Demonstratie Nadat Ikeda gekozen was, trokken duizenden linkse demonstranten op naar het gebouw van de Japanse rijksdag (par lement). In spreekkoor klonk het: „Wij zullen Ikeda dwingen ook af te treden". De menigte bestond in hoofdzaak uit leden van het communistisch getinte vak verbond Sohio. Ongeveer 50.000 demonstranten zongen voor de regering beledigende liederen en droegen spandoeken. De demonstratie was vreedzaam. Premier Loemoemba en president Kasavoeboe zijn gisteren terug gekeerd in Leopoldstad uit Kindoe, vanwaar zij, zoals elders gemeld, iet telegram verzonden, waarmee zij de diplomatieke betrekkingen met België verbraken. Toen Loemoemba uit het vliegtuig stapte werd hij begroet door de e gisc ie parachutistengeneraal Gheysen. De Kongolese premier keek cm ■waad aan en zei: „Wij hebben uw bescherming niet nodig". De „enti aal antwooi dde- „Wij hebben behoefte aan eerlijkheid van uw Kant. De Belgische troepen zijn hier niet om tegen de Kongolezen te verkracht"331, BelgiSche bur§ers te beschermen. Er zijn vrouwen De chef-staf van het Belgische le ger generaal Cumont, die bij de korte woordenwisseling aanwezig was geweest, trachtte op zijn beurt de aandacht van Loemoemba te trekken door hem uit te nodigen een kijkje te nemen in de aan komsthal van het vliegveld waar vrouwen, op draagbaren liggend, op het volgend vliegtuig naar België la gen te wachten. Het waren de echt genote van een districtscommissaris in Kongo, en drie nonnen, die even eens de brute behandeling van de muiters hadden moeten ondergaan. De Kongolese premier keek gene raal Cumont slechts even aan en zei toen: ,,U bevindt zich op dit mo ment illegaal in ons land". Daarna keerde hij de beide generaals Ghey sen en Cumont de rug toe, stapte naar het hoofdgebouw en beval een toestel in gereedheid te brengen om hem naar Stanleystad te brengen. Daar maakte hij nog een benauwd half uur door, toen hy door een me nigte woedende Belgen werd om ringd, van wie er een hem tenslotte een harde klap in het gezicht gaf. De Belgen, die zelf op transport gelegenheid wachtten om te worden gerepatrieerd, drongen onder drei gende uitroepen naar Loemoemba op, onder het uitroepen van „moor denaar". Een andere vluchteling schudde met van woede verwrongen gelaat zijn vuist onder Loemoeba's neus en schreeuwde hem toe: .Waarom ga je niet eens kijken naar de verkrachte vrouwen?" Met sten-guns bewapende Belgi sche valschermtroepen keken onbe wogen toe en niemand van hen greep in. President Kasavoeboe toonde evenmin belangstelling voor de klachten van de Belgische opper- officieren. Hij zei: ,,Wij hebben daarvoor geen tijd, we hebben zo veel te doen". Wel praatte Kasavoeboe met ge neraal Gheysen. Hij zei gehoord te hebben, dat duizend Kongolezen omgekomen waren in Leopoldstad. De generaal antwoordde, dat daar niets van waar was. Kasavoeboe antwoordde hier niet op. Hij stapte in zijn Cadillac om naar zijn ambts woning te rijden het voormalig pa leis van de Belgische gouverneur- generaal. De verlaging van de toeslag op in het binnenland verkochte pakjes boter van een gulden tot tachtig cent per kg, waartoe het Produktschap voor Zuivel gisteren heeft besloten, is gisteren inge gaan. De maatregel heeft tengevolge dat de prijs van een halfpondspakje bo ter met vijf cent stijgt. De V.S. hebben gisteren een ernstige waarschuwing tot de Sovjet-Unie gericht dat zij zich niet moet mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van het Ame rikaanse continent. In een door president Eisenhower goedgekeurd verklaring van het State Department' wordt gezegd, dat de Monroe-leer thans nog evenzeer geldt als 150 jaar geleden. De recente uitspraken van prepiier Kroestjev inzake Cuba schijnen er, aldus de Amerikaanse verklaring, op gericht een „Bolsjevistische doctrine" te vestigen die voorziet in het gebruik van de Rus sische militaire macht ter ondersteuning van de communistische beweging waar ook ter wereld. De Argentnijse regering heeft zich in een nota tot de Cubaanse regering ge wend. waarin zij zegt „ernstig bezorgd" te zijn over communistisch dreigementen van interventie in aangelegenheden van het westelijke halfrond. Kisji zal vandaag met zijn regering af treden. Daarna zal de liberaal-democra tische partij in de rijksdag (parlement) haar absolute meerderheid hanteren om Ikeda premier te maken. Verwacht wordt, dat de regering-Ike- da de pro-Westerse, pro-Amerikaanse po litiek die de regering Kisji in de afge lopen 3 1/2 jaar heeft gevolgd, zal voort zetten. Veronica Eichmann, de vrouw van de Duitse oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann, is gisteren in Buenos Aires voor een rechtbank verschenen, waar zij om een gerechtelijke actie ter verde diging van haar man verzocht. Deze heeft intussen in Israël, waar hij zijn berechting afwacht, dr. Robert Ser- vatius. een bekende strafpleiter uit Keu len, gekozen als zijn verdediger. Met een van pijn vertrokken gezicht wordt Kisji door twee mannen naar een ziekenhuis gebracht. (Telefoto ANP)

de Stem | 1960 | | pagina 1