ding Jrtapijten PARACHUTISTEN GRIJPEN IN: LEOPOLDSTAD BEZET POOTJE VAN WIMME Tekort sportaccommodatie vraagt geld èn bouwprogram Nederlandse door „krijgslist' uit Leopoldstad ontvlucht uit Kongo wegjagen Tweede Kamer na druk jaar verdiend op reces ARKS beschuit Vader en moeder vliegen naar hun stervende soon ttapijten Loemoemba„Brussel heeft ons de oorlog verklaard" VN.-leger moet Belgen Eerst Zeeland 01 Eis (Belgische troepen terug) afgewezen TWEEDE KAMER IN MOTIE: Geen lokalen, sneeuw en ijs voor de jeugd Trieste reis naar Nieuw-Zeeland „U MAG LANDENZONDER DAT INDIVIDU Ontsnapping op waterski's INBREKER liep blootsvoets in zwaar vergift ONTVOERDERS ZWIJGEN... longetje dood? Russen brengen incident B-47 voor Y-raad AST1C an w'rtheid DAGBLAD VOOR ZEELAND Wisselvallig Bcstuur Curacao normaal Zijn er nog wel koningen en knechten in de Tour? Hebt U deze blik achter de schermen gemist? Jammer! 100e JAARGANG No. 23417 N via laatste jaren vindt u apijten, zoals u hoogst gezien. van f2500 voor f1975 van f3450 voor f2450 van f1750 voor f1190 55 zware kwaliteit 1DAN HALL tapijten - 200 x 130 cm "f 240.- f 290.- f 330.- pijten N, KECHAN enz. o.a. van voor 351 x 235 f1550 f1075 330x270 f2450 f1775 318x215 f2500 f 1650 387x276 f4750 f3950 ++++++++4-H"i"H"i-* HAN TAPIJTEN voor salontafels T 110 x 80 cm 0.- f 120.- f 130.- .+++4.+++++++++4-++'1' .- f 1350.- f 1650.- de enorme collectie 15 JULI Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen. C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland M DONDERDAG 14 JULI 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ü.reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaand eren: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) ?5 Belgische commandotroepen hebben gisteren zonder slag of stoot de Europese wijk van Leopoldstad en he tvliegveld Ndjili bezet. Enke le uren, nadat de Kongolese minister van voorlichting op een opgewon den vergadering van het Kongolese parlement had uitgeroepen: „Bel gië heeft ons de oorlog verklaard" stonden in Leopoldstad honderden en honderden Europeanen verbaasd te kijken naar het ongewone schouwspel, dat gemengde Belgisch-Kongolese patrouilles in jeeps door de straten reden. Wat eerst dreigde te leiden tot bloedige botsingen, eindigde althans voorlopig in een verbroedering. Deze verbroedering gold echter niet de Kongolese regering. President Kasa- voeboe en minister-president Loemoem ba, nog steeds niet teruggekeerd van hun rondreis om te trachten de gemoe deren onder de muitende Kongolese mi litairen tot bedaren te brengen, zonden een protest naar de Verenigde Naties, waarin het optreden van de Belgische troepen in Kongo een „kolonialistische provocatie" werd genoemd en een „im perialistische samenzwering" tegen de republiek, die donderdag precies twee weken bestaat. Zij eisten ook, dat alle Belgische mi litairen binnen twee uur op de Belgische bases in Kamina en Kitona zouden wor den teruggetrokken en gaven de garan- tie, ,,dat de nationale strijdkrachten over de veiligheid van de Belgen en an dere vreemdelingen zouden waken". Het Belgische antwoord werd gegeven door de ambassadeur in Leopoldstad. J. van den Bosch. ,,Het is onmogelijk de Belgi sche troepen terug te trekken voordat cle veiligheid in Kongo is hersteld", zei hij. Inmiddels vertrokken woensdag op- 1 nieuw drie compagnieën gespecialiseer de troepen uit Brussel naar Kongo, j waar de sterkte van de Belgische strijd macht thans wordt geschat op 7000 L man. Sovjetbeschuldiging De twee Kongolese leiders lieten ook een verklaring publiceren, waarin zij ontkennen de hulp van Amerikaanse troepen te hebben ingeroepen. ,,Wij wil len alleen militaire bijstand van de Ver enigde Naties", werd hier in gezegd, „en niet om de orde te herstellen, maar om ons te beschermen tegen de Belgi sche agressie". Van Leopoldstad uit zonden de overige leden van het Kon golese kabinet een telegram naar Ak kra. waarin van Ghana militaire en technische bijstand werd gevraagd, die reeds door een ..goodwillmissie" van dit land, die zich in Leopoldstad be vindt. werd toegezegd. Niet alleen de Kongolese regering, ook het Kremlin beschuldigde België van een ..agres sieve daad". In een verklaring, 'die en kele uren voor de spoedvergadering van de Veiligheidsraad over Kongo aan de ambassadeurs van de westelijke Grote Drie. België en West-Duitsland werd overhandigd, noemde de Sovjet-Unie het Belgische optreden ,,een schending van de soevereiniteit en de integriteit" van Kongo, In Parijs werden de gebeurte nissen in Kongo uitvoerig door de per manente raad van de Navo besproken. Vreugde Een verslaggever van de Franse ra dio liet gisterenmiddag in een uitzen ding uit Leopoldstad de dolle vreugde horen van de Europese inwoners van de Kongolese hoofdstad, toen de Belgische commandotroepen de door ultra-moder ne gebouwen omzoomde Albertboulevard opreden. Boven alles uit klonk het „Le ve het Belgische leger". Maar ondanks de vreugde haastten talloze Europese gezinnen zich naar de weer geopende veerdienst naar Brazzaville, de bezittin gen in een enkele koffer bijeengepakt, en kwam de repatriëring per vliegtuig van het door de Belgische troepen be zette Ndjili weer op volle gang. Ge schat wordt, dat de afgelopen 23 uur ongeveer 2500 vluchtelingen uit Leo poldstad en Brazzaville per vliegtuig naar Brussel zijn overgebracht. Hoewel officiële gegevens nog niet beschikbaar zijn wordt aangenomen, dat meer dan 20.000 van de oorspronkelijk 80.000 Euro peanen de afgelopen dagen uit Kongo zijn gevlucht. Vele duizenden van hen hebben een toevlucht gezocht in de na buurlanden van Kongo en in Brussel werd vernomen, dat de massale aan komst van blanken in deze Afrikaanse gebieden aanleiding is geweest voor di plomatieke stappen bij de Belgische re gering. Gevreesd wordt, dat het zien van de duizenden Europese vluchtelin gen politieke gevolgen zal hebben onder de Afrikaanse bevolking in de omgeving van Kongo. Vlucht Niet alleen de evacuatie naar buiten Kongo waarbij een „Boeing 707" straalverkeersvliegtuig van de Sabena een record vestigde door in één vlucht 230 vrouwen en kinderen te vervoeren maar ook uit de bedreigde plaatsen in de republiek zelf duurt voort. In Thijsstad werd opnieuw een aantal Bel gische vrouwen en kinderen door de muiters vrijgelaten. Belgische parachu tisten snelden in de Oostprovincie een 150-tal Europeanen te hulp, die door Kongolese militairen waren omsingeld. IN HET TURKSE plaatsje Tire zijn 29 mensen gearresteerd die verdacht wor den van ondergrondse activiteit tegen het l| nieuwe bewind. DE PHILIPPlJNEN hebben Nederiand verzocht, „hun geschil over wjjze te regèleiV °P vreedza™ Toen gisteren op de luchthaven Schip hol weer een chartervliegtuig met een aantal Nederlandse vluchtelingen uit Kongo landde, was de Belgische ambas sadeur in Den Haag, baron Van der Straten-Waillet, op het vliegveld aan wezig om de vluchtelingen te verwel komen ente horen. Foto: mevr. M. A. Pierik vertelt haar belevenissen aan de ambassadeur. In Brussel duurde ook gisteren de koortsachtige politieke activiteit voort. De „marathonzitting" van het Belgi sche kabinet werd voortgezet en het parlement besloot het zomerreces voor lopig uit te stellen. Een verklaring van minister-president Eyskens in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers, dat hij zelf niet voor dinsdag a.s. een ver klaring over Kongo zal afleggen, heeft de indruk gevestigd, dat in de komende 48 uur belangrijke politieke beslissin gen zullen worden genomen. Vannacht is de Veiligheidsraad in bui tengewone zitting bijeengekomen om de toestand in Kongo tc bespreken. Loe moemba en Kasavoeboe hadden in een zeer fel gesteld telegram België be schuldigd van agressie. De bijeenroe ping van de raad is geschied op grond van het feit dat de werelde wordt be dreigd. (Van onze parlementaire redacteur) Het sportdebat in de Tweede Kamer is gisteravond uitgemond in een door de hele Kamer (met uitzondering van de Staatkundig Gereformeerden) gedragen motie- Kleisterlee (KVP). In deze motie wordt de regering uitgenodigd om: IAan de gemeenten, waar nodig, financiële middelen ter beschikking te stellen om het zeer ernstige tekort aan gymnastieklokalen, sportvelden, zwembaden en sporthallen te kunnen inhalen, q In het jaarlijks bouwprogram een apart bouwvolume voor deze accommodaties op te nemen. Staatssecretaris Scholten legde even eens de nadruk op de zelfwerkzaamheid van de gemeenten. Hij stelde in dit ver band de burgemeester van Roermond, mr. Höppener ten voorbeeld, die onlangs een vergunning voor een sporthal heeft los gekregen. De Kamer lachte. Mr. Höppe ner heeft als staatssecretaris van O. K. en W. veel met de sport te maken gehad. Als hij de weg in Den Haag nog niet zou weten, wie dan wel? Mr. Scholten toonde zich ,,het meest bezorgd" over de achterstand in zwem baden. Met volkshuisvesting is overleg gaande om het aantal bouwvergunningen hiervoor te verruimen. Ik heb goede hoop dat dit lukt, zei mr. Scholten. Voorrang zal worden verleend aan de bouw van school-instrictiebaden. De staatssecreta ris kondigde tenslotte nog aan te zullen streven naar een zeer nauw contact met de Nederlandse Sport Federatie en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten „Uit dit overleg zal het sportbeleid voor de toekomst moeten groeien", zei hij. Minister Cals (O.K. en W.) had de Ka mer tevoren ,,na overleg met zijn col lega's van Binnenlandse Zaken en Finan ciën" nogmaals verzekerd, dat de ko mende, nieuwe financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten alsmede de te verwachten uitbreiding van het ge meentelijk belastinggebied de gemeenten voldoende mogelijkheden zullen geven om voor de sport en de lichamelijke vor ming het nodige te doen. Dat de Kamer ondanks deze ministe riële toezegging toch nog een motie no dig oordeelde is ook op andere dan elec torale overwegingen wel te begrijpen. Er moet namelijk wel een hele goede tijd voor de gemeenten aanbreken willen zij zonder aan andere zwaarwegende belan gen afbreuk te doen het geld kunnen op brengen dat nodig is om het grote tekort aan sportaccommodatie binnen enigszins redelijke termijn te kunnen wegnemen. Staatssecretaris Scholten (O.K. en W.) sprak van een jaarlijkse investering van 40 miljoen gedurende 25 jaar. Op het ogenblik investeren de gemeenten samen rond 20 miljoen per jaar in accommoda ties voor de sport en de lichamelijke vor ming. „Op de duur" moet dit bedrag ver dubbeld kunnen worden, luidde de „voorzichtige conclusie" van mr. Schol ten. Sporthallen In ieder geval zullen er geen financie ringsmoeilijkheden zijn bij de bouw van de rond 2000 gymnastieklokalen die nog bij het lager onderwijs ontbreken. Staats secretaris Stubenrouch (O.K. en W.) was op dit punt zeer positief. Hij beloofde verder de heer Peters (KVP) dat er bij het wegwerken van deze tekorten reke ning zou worden gehouden met de om vang van de tekorten per provincie. Zeeland en Limburg, waar de jeugd het slechtst met gymnastieklokalen is bedeeld, zullen dus het eerste worden geholpen. Over de hoofden der Kamer heen gaf drs. Stubenrouch de gemeen ten het advies de gymnastieklokalen (een per inspectie) zo te combineren, dat er in plaats van meerdere gym nastieklokalen een sporthal gebouwd kan worden. (Van onze parlementaire redacteur) parlementaire organen „uitz'onderlijk De Tweede Kamer is gisterenavondveel" aan Nederlandse parlementsleden waarschijnlijk tot omstreeks Prins- ten deel vallen. DE KATHOLIEKE hulp-bisschop Havanna werden door"de"A3anTvan Cuba deviezen geweigerd om het Eucharistisch K Congres in München bij te wonen I MARCEL TYSSENS violist en eerste concertmeester van het Limburgs Sym- lerien 'S °P 56"jarige leeft'Id over- STEEDS MEER Noordafrikanen pogen de Westduits-Oostduitse grens over te ko men om het kamp voor gekleurde op standelingen te bereiken. Daar leiden ue communisten hen op om tegen de „Wes terse overheersers" te vechten. DE STAKERS in Liverpool doen hun best om de havenstaking tot Southampton en Londen uit te breiden. Als dat lukt wordt het transatlantisch passagiersvervoer ern stig gestagneerd. Al zijn de verrichtingen van Wim van Est in deze Tour de France jammer ge noeg niet zo als in zijn beste Tour- dagen, toch zijn er nog vele Fransen belust op een handtekening van de ve teraan, die wereldberoemd is geworden door zijn val in een diep ravijn. Deze lieve Fran<?aise wilde zelfs haar blanke arm wel beschikbaar stellen voor een handtekening van den Wimme. Hoe zij het in de toekomst met wassen zal doen is niet bekend ROTTERDAM - lijnt»*11 AMSTERDAM - Leidsestr. I DEN HAAS - Hoog5'r,>t I Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: j llalf tot zwaar bewolkt met plaat- J selijk enige regen. Weinig verande- J ring in temperatuur. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Zwaar bewolkt tot betrokken J regen en neerslagvlagen J Vandaag: zon onder maan op 23.47 uur. 2L°rgf,ni,IOn op 4 37 uur'> on- oer 12.57 uur. ^Advertentie) Vvy in Brabant en Zeeland eten met 20.55 Arks tracteert op de „Ruyter vruchten- hagelslagVraag uw winkelier. j.jesdag - op zomerreces gegaan. Voor dat zij het Binnenhof de rug toekeerden, kregen de Kamerleden van voorzitter Kortenhorst te horen dat hun vakantie welverdiend is. De Kamer heeft in het afgelopen zittingsjaar 118 maal verga derd tegen resp. 90 en 110 maal in de twee voorafgaande zittingsjaren. Alleen al aan de rijksbegroting werden 51 ver gaderingen gewijd. Dr. Kortenhorst gaf nog meer cijfers om de activiteit der Kamer te illustre ren. Er werden vijf interpellaties ge houden en 209 schriftelijke en 18 monde linge vragen gesteld. De regeringsnota's leverden twaalf grote debatten op. Een extra pluim kregen de parlementariërs, die zitting hebben in supra- en interna tionale parlementaire organen. Het Europese parlement is sinds Kerstmis 51 dagen bijeen geweest. Daarnaast zijn er bijna iedere dag in Europees ver band commissievergaderingen gehou den. De statistieken wijzen uit, zei dr. Kortenhorst niet zonder trots, dat de rapporteurschappen van internationale Naast veel lof had dr. Kortenhorst ook nog enige kritiek op zijn medeleden. Ondanks vele pogingen is het, zo con stateerde hij, nog steeds niet gelukt de begrotingsdebatten enigszins te beper ken. De kamervoorzitter deed op dit punt ditmaal geen voorstel. De komen de begrotingsmarathon zal dus wel weer de gebruikelijke uitputtingsslag worden. (Van onze parlementaire redacteur) ,,De Nederlandse jeugd moet hoe dan ook meer gehard wor den". De staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. Stubenrouch, dacht zelf aan „oefeningen in sneeuw en ijs", toen hij gisteren bij het sportdebat in de Tweede Kamer voor een meer Spartaanse opvoeding pleitte. Schoolwandelingen en fietstochten hadden overigens ook zijn zegen. „Elk verstandig, actief verblijf in de open lucht, vergroot het weer standsvermogen". Op grond van een en ander was de staatssecreta ris niet bereid het aantal gym nastieklokalen bij een uitbreiding van het aantal gymnastieklessen te vergroten. Laat de jeugd maar meer in de buitenlucht oefenen, was zjjn advies. Gistermiddag om vijf uur is de 60-jarige tuinder H. Br aakenhof f met zijn 57-jarige vrouw aan de trieste reis naar hun stervende zoon in Nieuw-Zeeland begonnen. Het tweetal vertrok met een toe- j Bij Koninklijk Besluit van 12 juni is de j maatregel van rijksbestuur waarbij op j 30 januari in het bestuur van het eiland gebied Curagao was ingegrepen, ongedaan gemaakt. Er is thans, aldus een officiële mededeling, geen gevaar meer voor „gro velijke verwaarlozing" van het bestuur van het eilandgebied. Dit was in januari aanleiding tot de maatregel. „Dank zij een krijgslist hebben we uit Kongo kunnen ontsnappen" vertelde gistermorgen een jonge Nederlandse vrouw, wier man thans nog in Leopold stad vertoeft. Ze was even tevoren hui lend haar schoonouders in de armen gevallen, nadat het tweede extra vlieg- tuig met Kongo-vluchtelingcn uit Braz zaville was aangekomen. ^a4?Idag Pr°beerde haar man, de heer Peters, haar uit Leopoldstad weg te loodsen, maar de veerboten naar Brazzaville, in het veilige Franse Kon go, waren stampvel en de 23-jarige me vrouw Madeleine Peters kon geen plaats krijgen. Haar man had een motorjacht maar toen hij probeerde haar daarmee de ri vier over te brengen, richtten de zwar te soldaten hun geweren op hen. Toen bedacht de heer Peters een list: met de hulp van twee vrienden organiseerde hij een waterskipartij. Alsof er niets aan de hand was, scheerden zij en haar man wat later over het wateroppervlak veel kritiek vah de vluchtelingen op de veerboot oogstend. De list lukte. De soldaten waren zo verbouwereerd, dat ze het jacht lie ten varen, de twee skiërs achter zich aantrekkend. Eenmaal op de rivier zette men koers naar Brazzaville, van waaruit Madeleine per KLM naar Ne derland kon gaan. De mannen bleven in Kongo. „Voor hen is er niet zoveel gevaar" vertelde ze gisteren op de Amsterdamse luchthaven, verheugd over haar gelukte vlucht. Evenals de overige vluchtelingen die op Schiphol aankwamen, had zij niets kunnen redden. De verhalen stemmen op bepaalde punten met elkaar over een: een groot deel der muitende sol daten vergrijpt zich aan blanke vrou wen en treedt schaamteloos op. Hetzelfde droeve geluid komt van een Amerikaans katholiek persagentschap: blanke vrouwen die in een ten zuiden van Leopoldstad gelegen klooster waren gevlucht werden door militairen die het klooster binnendrongen, onteerd. Zij ontzagen ook de zusters niet. De missionarissen in het land doen wat zij kunnen. Zij hebben geen plan nen om te vluchten. Op uitdrukkelijk bevel van de aarts bisschop van Loeloeaburg mgr. B. Mcls hebben 36 religieuzen, onder wie vijf Nederlandse zusters, het aartsbisdom verlaten. Gunstiger berichten komen uit het afgescheiden Katanga. Loemoemba en Kasavoeboe, die met hun Dakota in Elizabethstad wilden landen, kregen geen toestemming aan de grond te ko men. Kasavoeboe werd door de Katan- gese minister van buitenlandse zaken beleefd bejegend, maar hij mocht pas in Katanga binnenkomen „als hij dat individu" niet meer bij zich had. Daar mee kon Loemoemba het doen. Belgische troepen beheersen de hoofd stad van Katanga, waar langzamerhand normale toestanden terugkeren. Er ko men zelfs al vele naar Rhodesië uitge weken blanken terug. De regering van Tsjombe heeft hen gevraagd weer naar Katanga te komen, om de economie van het land op gang te brengen. Overigens zijn over het algemeen nog slechts de mannen teruggekeerd, de vrouwen en kinderen liet men voorlopig nog achter. Gisteren gingen er geruchten als zou de regering van Katanga de onafhanke lijkheidsproclamatie opgeschort hebben maar Tsjombe maakte later bekend dat daar geen sprake van was Katanga is en blijft een zelfstandig land, los van de Kongolese Unie. De republiek Zuid-Molukken in Den Haag heeft Tsjombe met de af scheiding van Katanga gelukgewenst. De politie van Aberdeen heeft een drin gende waarschuwing en een bevel tot opsporing doen uitgaan, 0111 een naar schatting 17-jarige jongen te vinden die heeft ingebroken in een chemische fabriek in de stad. De jeugdige inbreker is hierbij bloots- voets door de werkplaatsen in de fa briek gelopen, waarbij hij in aanra king is geweest met het dodelijke mosterdgaspoeder, dat op de grond lag. Volgens deskundigen van de fa briek zou het poeder, dat door de poriën in de huid in de bloedvaten binnendringt, binnen enige uren de dood kunnen veroorzaken. Uit de fabriek werd een batterij ver mist. Uit de gevonden voetstappen binnen en buiten op hét fabriekster rein meende men te kunnen afleiden dat de jongen werd vergezeld door een jong meisje dat schoenen met platte hakjes droeg, en dat klaarblij kelijk op hem had gewacht terwijl hij in de fabriek binnenging. Bij de twee ziekenhuizen in Aberdeen heeft zich tot nu toe nog niemand gemeld om zich te laten behandelen voor vergif tigingsverschijnselen. De politie van de Australische stad Sydney helt steeds meer over naar de veronderstelling, dat het achtjarige jon getje Greame Thome, een week gele den ontvoerd, niet meer in leven is. Het was het eerste kidnap-geval in de Australische geschiedenis en het heeft zulk een schok door het land doen gaan, dat de regering, de gemeenteraad van Sydney en een groep particulieren, een losgeld van 200.000 gulden aan de ont voerders hebben aangeboden op voor waarde, dat zij het kind onmiddellijk loslaten. De politie heeft de bandieten zelfs beloofd niet in te grijpen, indien zy maar wilden toestaan, dat het kind met zijn ouders kon spreken. De commissa ris van politie zei: ,,Als die bandieten enig geweten over hebben, dan zullen zy daaraan gevolg geven". Er is echter nog niets gebeurd en alle sporen die men meende te hebben gevonden zyn doodgelopen. De regering van de Sovjet-Unie zal om byeenroeping van de Veiligheids raad vragen, ter behandeling van de kwestie van de nieuwe agressie door een Amerikaans vliegtuig tegen het Russisch grondgebied". Dit heeft radio Moskou gisteren bekendgemaakt. stel van de BEA naar Londen. Daar hadden twee passagiers van het lijnvliegtuig van de BOAC, dat naar Sydney vertrok, hun plaats aan de zwaar getroffen ouders af gestaan. Het toestel was namelijk geheel volgeboekt. Vrijdagmiddag wordt het omstreeks vier uur in Sydney verwacht en de vol gende ochtend zullen de heer en mevrouw B-aakenhoff met een derde vliegtuig doorreizen naar Oakland Nieuw-Zeeland. Aan het drama van 27-jarige Ber Braa- kenhoff is zowel in de Australische als in de Nederlandse pers veel aandacht besteed. De jongen emigreerde zeven maanden geleden naar Nieuw-Zeeland en iedereen meende, dat hij kerngezond was. In de lente liet hij zijn verloofde Gerda Bleeker uit Heemskerk overgekomen. Zij trouwden op zaterdag 11 juni j.l. Bijna terstond na zijn huwelijk begon de heer Braakenhoff ziekteverschijnse len te vertonen, doch pas een week ge leden kregen zijn ouders in Castricum bericht dat hij in een ziekenhuis was op genomen. Daags voor zijn zestigste verjaardag hoorde vader Braakenhoff dat zijn zoon aan leukemie (een bloedziekte) leed en dat de doktoren hem hadden opgegeven. Hulp Zowel in Nieuw-Zeeland als in Neder land verwekte dit bericht bij tallozen veel medelijden. Er werd koortsachtig gepoogd de gelden bijeen te brengen om dc zieke met zijn jonge vrouw nog tijdig naar Nederland te laten terugkeren maar toen dit, zoals wij gemeld hebben, in en kele dagen vrijwel geregeld was, bleek zijn toestand dermate verslechterd te zijn, dat hij de reis niet meer kon ma ken. Daarop sloegen verschillende particu lieren en instellingen, waaronder de stichting „Wij komen" de handen ineen' en boekten passage voor de ouders naar Nieuw-Zeeland. Lang niet al het geld is reeds beschikbaar. Het is een dure reis, want beide ouders zullen na de begrafe nis van hun zoon in Nieuw-Zeeland naar Nederland terugkeren met hun jonge schoondochter. Zo zijn dan de beide ouders, dank zij de spontaan aangeboden hulp naar hun zoon vertrokken. Het is hun eerste vlieg reis en afgezien van een kort bezoek aan de Expo in Brussel waren ze nog nooit in het buitenland geweest. Maar het is tevens de meest trieste reis, die ze ooit hebben gemaakt (Advertentie)

de Stem | 1960 | | pagina 1