KONGO VRAAGT AMERIKA b GEWAPENDE HULP Washington: B-47 opzettelijk oven open zee neergehaald Dodelijk zenuwgas wordt nu veilig opgeborgen Rijvers naar St.-Etiënne Regering V.S. delegeert verzoek aan V.N. Regering-Kisji treedt af schilderzelf met Geen spionage Korthals kreeg IJ-tunnel- motie in Eerste Kamer VRIJSPRAAK VOOR POHLMANN Vandaag de laatste dag ligheid kiezers Huichelachtige houding van saboterende Russen Webcr zuivert Katanga GEHELE RUSSISCHE VERHAAL GELOGEN Nederlanders op Schiphol Gasexplosie in school eist dode Karei Doorman had geen loods nodig om te meren FRAAI STUKJE NEDERLANDS VAKMANSCHAP ent tussen wraden terven I 100e JAARGANG No. 23416 DAGBLAD VOOR ZEELAND GESLOTEN i oefeijzers-wolhuis twee ervaren chauffeurs A. PIETERS ZN. Regen op komst M 13 tot 18 graden. i Peking: Amerikanen uit Zuid-Vietnam Ondanks fel verzet: in goede neus voor de :rsgesteldheid; hij kent waaruit de wind op het lit En omdat hij con- wil hij niet, dat de re. partij, die nog steeds wart uit conservatieve n de meest verscheiden a at, verder de zeilen 3 het ogenblik de demo. y en Stevenson ideoU terwijl een man als Lyn. e leider van de democra. rheid in de senaat, veel denkbeelden van Eisea. t. ebben de democraten ld hun voordeel te doen iek van Rockefeller op inse partij en de rege- en natuurlijk hebben de iblikeinse vertegenwoor- gekeerd tegen de man, en van Nixon dreigt te Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 WOENSDAG 13 JULI 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, f 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. j^Tvoor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14- telefoon 2377 - ^bureaus:_£erneuz^sbaanstraat 24 - telefoon J601 - OOSÏBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Dc Kongolese regering heeft gisteren een beroep gedaan op de Ver enigde Staten om direct drieduizend man troepen tc zenden om de chaos in de ionge republiek, samen niet de Belgische en de geregelde daarvan echter kan de chts zeggen dat de idee- jckefeller heeft geworpen iemand kon werpen die economisch zo sterke ft als de gouverneur van - York, de belangstelling Kongolese militairen, tegen te gaan. pde partijdagen en e ver- Gccn amierc uitweg meer ziende, moest Loemoemba zich om hulp tot Washington wenden. De Amerikaanse regering heeft het verzoek echter gedelegeerd aan de Verenigde Naties. Hammarskjoeld is direct, na zijn overhaaste terugkeer naar New York, met het werk voor Kongo begonnen. Hij gaat spoedig naar Lco- poldstad. Behalve om troepen had Kongo ook om tarwe gevraagd. Op vele plaatsen, ook in de Katangese hoofdstad Elizabethstad, heerst voedselgebrek. In Leopoldstad zal een VN-bureau worden geopend. basis Kamina moeten komen, en dan gaat hij opruiming houden in de erg ste verzetshaarden. Intussen is in Elizabethstad door Mos je Tsjombe verklaard, dat de Russi sche ambassade, om de aankomst der Belgen te verhinderen, met opzet valse radioberichten naar de vliegtuigen uit zendt. Drie toestellen moesten hierdoor naar de basis terugkeren. En Moskou intussen maar praten over „ongeoor loofde inmenging". Terwijl in sommige plaatsen in Ka- tanga wordt gevochten tegen de muiten de benden, heerst in Elizabethstad al weer rust. De winkels zijn weer open en vermelden: „In dit onafhankelijke Pij een belangrijk deel van met name de onafhair s, die tenslotte de door- - aanzienlijk heeft verle- dat is niet slechts voor maar voor de gehele en verheugend feit. dbouwtentoonstelling in de d Markkleeberg is het tot Tiet de Chinese communis- rol van de volkscommune gens een mededeling van ;ische partijleider Karl Me de Chinezen op aanwijzing ;e communisten een doek ju ,,De weg naar het com- t via de volkscommune", [joen verwijderen. „De leu- 'ijderd omdat zij helemaal Marxisme-Leninisme over- i Mewis. volking meteen een actie en te brengen om de on- imigrant naar huis te la- en. Tegelijkertijd was in 1 een actie op touw gezet •s van de heer Drakenhof -Zeeland te kunnen laten i hebben intussen bepaald nt per vliegtuig naar Ne- reizen en het nodige geld Vandaag vliegt hij naar 1 te sterven ,.-k. weduwnaar oud 65 jaar, werkende stand, eigen uis, goed bem. zoekt kennis- naking met weduwe of alleen- taande dame, leeft. plm. 60 aar. Brieven onder no.16970 Jijk. Hulst. prettig typen leren op moder- ie schrijfmachines. Elke dag <unt u met uw cursus begin nen. Lesgeld f 1,- p. avond. Dpi. praktijkex. 10-vingersyst- 1. v. staatsbevoegd leraar. rorig jaar 1146 geslaagden n eheel Nederland. Schoolcur- ussen speciale tarieven. Aan- i. en inl. gratis. Instituut St.- ozef, kant. Breda, Piet Avon- uurstr. 45, tel. 01600-40328. >u-ny de wonderbaarlijke eeploze toiletzeep, verwijden n voorkomt in vele gevallen uid-onreinheden, zoals mee- ters, puistjes enz. VOENSDAG 13 JULI As HULST /oor direct gevraagd: Spoorstraat 22, Sluiskil ADVERTEREN IS BEKEND BLIJVER Herter gelastte zijn reis naar Canada, in verband met het Kongolese verzoek, ■af. De jongste ontwikkeling in de tra- Igedie-Kongo ontlokte ook commentaar van Moskou: men haalde de leuzen over Ë.imperialisme" en .koloniale inmen ging" weer tevoorschijn. Als het zen den van troepen naar Kongo vandaag tin de Veiligheidsraad ter sprake komt, zal Rusland wellicht eisen dat ook een detachement Sovjettroepen deel van de jUNO-strijdkrachten zal uitmaken.... i Zoals ook al uit het verzoek om mili taire hulp kan worden opgemaakt, is de situatie in Kongo nog verre van rooskleurig. De enige minder pessimis tische berichten die binnenkwamen, wa ren uit Katanga, sinds gisteren een on- fhankelijk land. Maar elders, en vooral in Matadi en (Oeloeaburg, is de toestand nog altijd gespannen. In Thijsstad hadden de Bel gische minister Ganshof van der ■teersch en een Kongolese bewindsman met succes gepoogd een aantal gevan gen Europeanen los te praten. I Vluchtelingen uit deze stad vertelden van verwoede gevechten die daar tus- iwen belegerde Belgen en muitende mili tairen zijn geleverd. Gevangen genomen blanken werden op allerlei manieren mishandeld en in gevangenissen ge stopt. De evacuatie gaat onverminderd door. nu Belgische parachutisten er het vliegveld veroverd hebben. Evenals in andere plaatsen worden talrijke blanken vermist. Verscheidene zijn omgekomen. Valse berichten Kolonel Weber, de door Mosje Tsjombe benoemde veiligheidsofficier van Katanga, heeft verklaard dat hij dc premier een vredig Katanga op een presenteerblaadje zal aan bieden". Hij is zijn taak, om orde op zaken te stellen, met grote voort varendheid begonnen. Hij heeft ver- «terkingen gevraagd, die vanuit de Me L, Premier Tsjombe van Katanga, dat zich van Kongo afgescheiden heeft. land gaan de zaken weer gewoon door". Dat Brussel de regering van het los gemaakte Katanga zou erkennen, heeft premier Eyskens gisteren met klem te gengesproken. Wel verklaarde hij blij te zijn dat daar een regering is die orde op zaken tracht te stellen". Koning Boudewijn heeft gisteren een hele stroom bezoekers ontvangen, met wie hij sprak over de ontwikkeling in Kongo. eeds naar bed waren gegaan, het geluid van schoten hoorden. Toen ze pools hoogte gingen nemen in de tuin,'zagen ze hoe Belgische en Portugese over buren van hun in het centrum der stad gelegen straat hals over kop bagage aan het inladen waren in hun auto's In enkele minuten tijds was de straat verlaten. Dc Belgen waren naar de Bel gische en de Portugese familie naar de Portugese ambassade gevlucht. Zelf ging de zendingsofficier met haar man en kinderen naar het dichtbij ge legen hoofdkwartier van het Leger des Heils. Intussen hadden vele blanken zich verzameld op.de brede Avenue d'Albert. Onder hen bevonden zich ook Amerika nen en Engelsen, van wie er volgens de zendingsofficier wel tweeduizend in Leo poldstad wonen. Volgens onze landge note was er donderdag een avondklok ingesteld die echter alleen van kracht was voor de zwarte bevolking. Zij zelf was dus ook naar de Avenue d'Albert ge gaan, waar de zwarte minister van landsverdediging plotseling kwaad was verschenen en de blanke buitenlanders had aangemaand naar huis te gaan. Dat had zij dan ook gedaan. In het hoofdkwartier va het Leger des Heils had de familie het licht uitgedraaid en angstig afgewacht wat er zou gebeuren Ze zagen de gewapende zwarte soldaten door de straten lopen, maar ze lieten het hoofdkwartier met rust. Verderop in de straat gingen ze een woonhuis binnen en vroegen de bewoner waar zijn dochter was. Dit had onze landgenote de volgende ochtend althans van een collega ver nomen, die de bewuste man gespro ken had. „Mijn dochter is al weg", had de man gezegd. In feite hield de dochter zich in het huis schuil. Daarop hadden de soldaten zich tot enkele kamers toegang verschaft. Zij vonden de dochter niet en na men daarop de vrouw des huizes mee. Die keerde eerst de volgende ochtend totaal overstuur terug. Zaterdagmiddag om drie uur trok on ze landgenote met haar drie kinderen de Kongorivier over naar het zo veel veiliger Brazzaville. Daar bleef zij tot ze plaats kreeg toegewezen in de KLM- machine naar Schiphol. De Verenigde Staten hebben Rusland er gisteren van beschuldigd het op 1 juli neergeschoten Amerikaanse toestel „in een welbewuste roekeloze poging een inter nationaal incident te scheppen, boven de open zee te hebben neergeschoten". „Elke poging verband te leggen tussen de vlucht van dit vliegtuig en de op 1 mei neergeschoten U-2 mist alle grond. Dat weet de heer Kroestjev zelf ook heel goed", aldus de Amerikaanse reactie op de jongste Sovjetstunt. nietiging van het vliegtuig, omdat het pas Sovjetgebied binnen was en dus nog niet gespioneerd kon hebben". In zijn verklaringen beschuldigde Een droeve stoet van 20 volwassenen, 39 kinderen en 14 baby's, is gisteren met de eerste extra machine van de KLM, die Kongovluchtelingen uit Braz zaville heeft gehaald, op Schiphol aan gekomen. Het waren allemaal Neder landers. De meeste waren vrouwen van per soneelsleden van de nieuwe Afrikaan se handelsvennootschap in Leopoldstad. Een der vluchtelingen, de 31-jarige me vrouw Steeman-Lagerweij, vertelde dat ze zelf weinig van de chaos had ge merkt, omdat ze buiten de stad woon de. Wel was ze overhaast vertrokken en had bijna geen bagage kunnen meene men. In Brazzaville was ze met haar kinderen in een school ondergebracht en was daar tot haar vertrek met het vliegtuig toe twee dagen lang uitste kend verzorgd. Een 48-jarige vrouwelijke zendingsof ficier van het Leger des Heils vertelde dat ze donderdagavond j.l., toen zij Een gasexplosie in een school voor geestelijk gehandicapte kinderen in München-Gladbach, heeft het leven ge- eist van een jongen. Twee gemeente arbeiders werden ernstig gewond, een aantal kinderen liep lichte verwondin gen op. Het gebouw werd ernstig be schadigd. De oorzaak is nog niet vast gesteld. water. Dodelijk nkelt Biakese aan de n* ■er op zijn benen. Da eI1 j voorover. Een Pl01L 'zicö donkere water sluit 'en het opperhoofd der ROND DE Chinese ambassade in Dja karta is een militair kordon gelegd. Ge ruchten over een mogelijke betoging te gen China zou de reden ervan zijn. EEN VLIEGTUIG van de Amerikaanse luchtmacht, dat gezinsleden van mili tairen vervoerde, is even voor Quito in Ecuador, zijn bestemming, neergestort. Nabij het Panamakanaal stortte een an der militair toestel neer. Daarbij waren zes slachtoffers. SHELL DE CUBA is een gerechtelijke procedure begonnen tegen de acties die de regering Castro tegen de onderne ming heeft ingesteld. EURATOM geeft aan Duitsland. Frank rijk en Italië, voor bepaalde kernener gie-objecten. financiële steun. Het gaat om objecten die voor de ontwikkeling der kernenergie het meest interessant zijn. ALLE POLITIEKE partijen in Indonesië staan nu onder volledige controle van dé regering. VANDAAG is het 75 jaar geleden dat het Rijksmuseum te Amsterdam ge opend werd. KARDINAAL Pietro Fumasoni-Bionchi is gisteren in een ziekenhuis te Rome overleden. De 87-jarige kardinaal stond aan het hoofd van de missie-activiteiten ;Var de Kerk. 2 Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond i 23.15 uur: 2 2 de ochtend toenemende bewol- 2 met daarna van het westen 2 Ult regen. Matige, later krachtige 2 en langs de kust mogelijk harde wind, krimpend naar zuidwest tot 2 weinig verandering in tempe- Verwachting van het Belgisch weer- l J kundig instituut: 2 2 Toenemende bewolking uit het wes- 2 2 71-? ,er regen. Matige zuid- 2 u)CS» o6 w,nd- Temperaturen van Vandaag: zon onder 20.56 uur: maan op 23.23 uur. t X Morgen: jon op 1.36 uur; maan on- S 1 der 11.47 uur. De renners van de Tour de France trek ken op het ogenblik door een van de wildste en tegelijk in hun soort mooiste streken van Frankrijk, al hebben dc zwoegers daar bepaald weinig oog voor. Het peloton passeert hier een van de bruggen over de snelstromend riviertje. Het Japanse kabinet heeft gisteren besloten donderdag af te treden even voor het parlement een opvolger voor premier Noboesoeke Kisji zal aanwijzen De regering-Kisji, die het mikpunt was van een heftige kritiek wegens Ja pans militaire banden met de Verenigde btaten. is drie en een half jaar in func tie geweest, naar Japanse maatstaven een lange tijd. ,,bes>' kansen voor opvolger van o„ A7 etL,?egeven aan Hayato Ikeda, mi. L f, minister van internatio- nale handel en industrie. Advertentie» de verf voor het schilder feest Die reactie kwam sneller dan men ver wachtte. Sedert de bekendmaking uit Moskou van het neerschieten van de B47 waren de functionarissen van het Witte Huis bijzonder behoedzaam. Later op de dag echter kwam als antwoord op de Russische bewering dat de Amerikanen een nieuwe spionagemisdaad op hun ge weten hadden, de fors gestelde en dui delijke verklaring dat het hele verhaal een leugen is. De enige mogelijkheid is dat het vlieg tuig met opzet boven de open zee is neergeschoten. De bemanning had geen opdracht binnen Rusisch gebied te komen werd nadrukkelijk gesteld. Het Amerikaanse standpunt werd later in een officiële nota vervat, aan Moskou bekend gemaakt. Niets waard Gistermorgen heeft Kroestjev per soonlijk een persconferentie geleid, waar de Amerikaanse spionagewandaad nog eens uitvoerig onder de loep werd geno men. „Nu zien we wat Eisenhowers woor den waard zijn: totaal niets" deed de Sovjetpremier theatraal, doelend op Eisenhowers verzekering dat er geen nieuwe spionagevluchten naar Rusland zouden worden ondernomen. Hij zei dat men zo lang had gewacht met te verklaren, dat het vliegtuig was neergeschoten, om de Amerikanen op nieuw in verwarring te brengen „evenals toen met de U-2" Kroestjev zei dat de kwestie in de Veiligheidsraad behandeld dient te worden. Een beslissing om het incident aan de raad voor te leggen, was nog niet gevallen, zei hij. Doelend op Malinofsky's dreigement dat iedere basis van waaruit een vlieg tuig met spionage-opdrachten naar Rusland zou vliegen, met raketten zou worden bestookt, zei Kroestjev „dat men zich ditmaal beperkt had. tot ver- Communistisch China heeft gevraagd om „onmiddellijke terugtrekking uit Zuid-Vietnam van het aldaar gestatio neerde Amerikaanse militaire perso neel". Het verzoek was vervat in een brief aan premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam. Volgens Peking is het Amerikaanse personeel Zuid-Vietnam ,.op onrechtmatige wijze binnengeko men". de gelegenheid is geweest de Sovjet-Unie te bezoeken". Hij voegde daaraan toe. dat hij met alle eerbetoon zou zijn ontvan gen. „Wij hopen echter van ganser harte dat de tijd zal komen waarop wij Ame rikaanse regeringsleiders zullen mogen ontvangen". Aan oorlog gelooft hij niet. ..Wij zijn sterk genoeg om oorlog te voorkomen". Herziening In het Engelse Lagerhuis is gisteren naar aanleiding van het vliegtuigincident een debat gehouden. Daarbij legde pre mier MacMillan de verklaring af dat Engeland met de V.S. de vraag heeft be studeerd of de Engels-Amerikaanse over eenkomst inzake de Amerikaanse bases in Engeland, die nog uit de tijd van Tru man en Attlee stamt, herzien moet wor den. _BL_JHij voegde daaraan echter toe, dat, al Kroestjev Engeland en Noorwegen van1 kunnen VS-bases in Engeland gevaarlijk medeplichtigheid aan de Amerikaanse spionage-activiteiten. Overigens was de toon van de premier die duidelijk vermoeid bleek niet erg agressief. Hij gaf op een gegeven moment zelfs de verzekering, dat hij het jammer vond, „dat Eisenhower niet m zijn, géén bases wel eens gevaarlijker zou kunnen wezen. Hij wilde daarom niet zo ver als de Labourleider Gaitskell eiste: een nieuwe schriftelijke overeenkomst over verken ningsvluchten. Het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" en de torpedobootjagers Gro ningen en Limburg zijn gisteren veilig gemeerd in de Australische havenplaats Fremantle, ondanks het feit, dat de vak bonden daar weigerden sleepboot- en andere assistentie te verlenen. De schepen meerden nu op eigen kracht. Ondanks de boycot ging een loods aan boord, kapitein J. S. Burns, die zich met een particuliere boot naar het vliegdekschip liet brengen. Toen de „Karei Doorman" het anker had uitgeworpen voor de kade, werden op het vliegdek de motoren aangezet van vier Avengertoestellen. Deze ont wikkelden zulk een kracht, dat het machtige schip even vlot gekeerd werd als met behulp van sleepboten. Toen de landingskabels aan de kade waren vast gemaakt, werden de vliegtuigmotoren opnieuw in werking gesteld om het schip langs de kade te brengen. Deze operatie, nodig geworden omdat de Australische bonden de tocht van de Nederlandse oorlogs bodems naar Nieuw-Guinea be schouwden als oorlogszuchtig, lokte een daverend applaus uit van de zij de van honderden Nederlandse im migranten die waren samenge stroomd om de oud-landgenoten te verwelkomen. Later op de dag hebben de bonden van Fremantle hun boycot opgeheven na een onderhoud met de president van het west-Australische hof van arbitrage. De waarschijnlijkheid blijft echter bestaan, dat de bonden in andere Australische havens eenzelfde boycot zullen organi seren, als de Nederlanders doorgaan met hun programma van goodwillbe- zoeken aan de provinciale hoofdsteden, van Australië. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft dinsdag minis ter Korthals (Verkeer en Waterstaat) een tik op zün vingers gegeven. Zij aanvaard de een motie (36 tegen 16) tegen de be slissing van de regering om de werk zaamheden aan de IJ-tunnel te Amster dam stop te leggen. In deze motie, die ingediend werd door de heer Vos (PvdA) en die medeondertekend is door de he ren Kropman (KVP) en De Wilde (WD) verzocht, de Kamer de regering haar be slissing opnieuw in overweging te ne men. S1KKENS-TJALLEHA PI0DUKT Het dodelijke gas, dat Nazi- Duitsland tijdens de tweede we reldoorlog tot zijn beschikking had en dat het nooit heeft durven gebruiken, wordt thans in de At lantische Oceaan gestort. De Westduitse regering heeft het do delijke gas, dat op het centraal ze nuwstelsel werkt, uit de Oostzee opgehaald, waar het onmiddellijk na de oorlog op order van de Britse bezettings-autoriteiten, verpakt in 150 mm artillerie-am- munitie, tot zinken werd ge bracht. Een klein stoomschip van 997 ton, de „August Peters" vervoert de met gas geladen ammunitie naar een plek in de Atlantische Oceaan, die angstvallig ge- heim wordt gehouden. De „August Pe ters heeft reeds een reis gemaakt in maart en zal aan het einde van deze maand de tweede en laatste reis maken. De regering te Bonn heeft kortweg ge weigerd bijzonderheden over het werk bekend te maken uit angst dat de een of andere buitenlandse regering protest zal aantekenen omdat het gas niet ver genoeg van haar kustlijn, op de bodem van de oceaan, wordt neergelaten. Daar om is de bestemming van de „August Peters" een topgeheim. Het enige dat ambtenaren te Bonn loslaten is dat het gas „ergens in de internationale wate ren en ver van elke kust" wordt gede poneerd. Het gas, dat de codenaam „tabun" draagt, werd na de Duitse nederlaag door Britse troepen in een geheime mi litaire opslagplaats te Mtinsterlager, 00 de Luneburgcr Heide ontdekt. Londen gaf onmiddellijk bevel het afschuwelij ke gif, dat naar men aanneemt, mil joenen mensen in één slag zou kunnen doden, aan boord van twee kleine sche pen te laden en die schepen dan nabij de Oostzeekust tot zinken te brengen, Later echter gingen Duitse ambtena ren met de van hen welbekende gron digheid eens snuffelen in de archief stukken en ontdekten, dat granaten, waarin het „tabun" verpakt was, niet bedekt waren met een beschermende laag. Zij rapporteerden, dat het zeewa ter vroeg of laat het metaal van de granaten zou aantasten en dat daar door het gifgas weer vrij zou kunnen komen. Dat zou kunnen leiden tot ver giftiging van honderden vierkanten mij len zee. Cementlaag De Westduitse regering besloot dan ook om de granaten met duikers weer naar de oppervlakte te brengen, een onderneming die bijna een miljoen gulden heeft gekost Daarna werd de dodelijke lading aan boord van de „Au gust Peters" gebracht waar de granaten in stalen vaten werden geplaatst, be dekt met een laag cement. Het cement aldus Duitse deskundigen, zal de wer king van het zeewater voor altijd weer staan en daardoor de dodelijke inhoud van de granaten afdoende isoleren. Bovendien werden een kanarie en een paar krekels als passagier aan boord van de „August Peters" meegenomen. Kapitein Karl Nepperschmidt kreeg te boren dat, indien er slechts een milli gram van het gifgas ontsnapte, de die ren het onmiddellijk zouden merken. Zij zouden dood neervallen en de be manning van het schip tijd geven gas maskers voor te doen. Maar tijdens de perste reis in maart bleef de kanarie lustig zingen, terwijl de krekels het nooit zo goed hadden gehad. Toch veroorzaakte het schip met zijn dodelijke lading bijna een paniek onder de inwoners van Kiel, toen het daar kort voor de eerste reis brandstof kwam innemen. Het regende boze protesten bij de plaatselijke regering, die de kapitein order gaf in de Kieler baai te gaan lig gen, op kilometers afstand van de ei genlijke haven. De enige bijzonderheid die de West duitse regering heeft losgelaten is, dat, wanneer de „August Peters" zijn twee de reis gaat maken deze maand, de la ding zal worden gedeponeerd in water van 4000 meter diepte. Zij is van oordeel, dat het voor de ont wikkeling van Amsterdam noodzakelijk is, dat de IJ-tunnel zo spoedig mogelijk tot stand komt. Bovendien meent de Ka mer, dat geen onnodige inbreuk mag wor den gemaakt op de gemeentelijke autono mie. De motie kreeg de steun van de PvdA, de CHU, de CPN en de VVD, waarvan De Vos van Steenwijk alleen tegenstemde en van de KVP met als te genstemmers de heren Maenen, Matser, Turlings. Van Campen, Schuurman, Gie- len, Veldhoven en Hooy. Voor aanvaarding van deze motie heeft in hoge mate bijgedragen het peidooi van de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die zijn vakantie in Italië had onderbroken om bij de discussie in de Eerste Kamer aanwezig te kunnen zijn. Hij beschreef in het kort het zeven en een half jaar ploeteren van het gemeen tebestuur voor de bouw van de IJ-tun nel, welke nu „botweg met een brief van de regering" ?til gelegd wordt. „Ik heb de indruk, dat de belangen van Amster dam in het vergeetboek zijn geraakt, on danks de vele betogen. Ik hoop, dat de regering niet om redenen van prestige een oplossing zal weigeren". Doch de minister bleef weigeren een oplossing te geven. „De regering kan niet op haar be slissing terugkomen", zei minister Kort hals, „da.t betekent echter niet, dat het kabinet hiet over de bouw van de IJ-tun nel wil spreken met Amsterdam, als de omstandigheden dit toelaten." „Met de bouw van de Coentunnel wordt een evenwichtige verkeersverbinding tot stand gebracht", zei de minister fel. „De beslissing van het kabinet is genomen op grond van haar verantwoordelijkheid en z(j wil geenszins de gemeentelijke au tonomie aantasten". De minister waagde zich niet aan een voorspelling wanneer de IJ-tunnel dan wel gebouwd zal wor den. De sechtbank ln Frankfort heeft gis-, teren Heinz Pohlmann vrijgesproken van de beschuldiging van moord op Rosemarie Nitribitt. Het O.M. had levenslange dwangar beid geëist. De officier van justitie zal herziening van het vonnis vragen. Om 10.03 betraden gisterenmorgen de leden van het hof de rechtszeel en terwijl krachtige schijnwerpers van de televisie-omroep het toneel belichtten, las de president van het hof, Karl Heinz Dreysel, de uitspraak voor. „Het hof kondigt zijn oordeel aan. In de naam van het volk: beklaag de Heinz Pohlmann zal worden vrij gesproken. Dc staat zal de kosten van het proces dragen". Een donderend applaus ging uit de volgepakte zaal op, toen het vonnis werd aangekondigd. Het lawaai was zo groot dat Dreysel dreigde de zaal te doen ontruimen. Degenen die bijzonderheden over de carrière van Rosemarie of onthullingen uit het „zwarte boekje" met de namen van haar vrienden hadden verwacht, zijn bedrogen uitgekomen. Dag in dag uit heeft het publiek zich voor de tri bunes verdrongen. Terug in cel Pohlmann is met dit al nog geen vrij man geworden. Hij zal waarschijnlijk weer naar de gevangenis teruggebracht worden waar hij reeds vijf van de zes tien maanden heeft uitgezeten waartoe hij verleden jaar wegens diefstal en verduistering veroordeeld was. Dan staat hem nog een nieuw proces te wachten wegens bedrog bij herhaling, dat hij na de dood van Rosemarie en na zijn vrijlating uit de eerste hechte nis begaan zou hebben. (Van onze sportverslaggever) Kees Rijvers gaat naar St. Etienne. Gisteravond zijn de bestuurders van Feyenoord en de Franse club tot een akkoord gekomen. Over het transferbedrag wilde men zich van de zijde van Feyenoord niet uitla ten. Het contract, dat St. Ftienne Rijvers heeft aangeboden, houdt in, dat de Bredanaar drie jaar lang voor deze club zal spelen. De verwachting is, dat Rijvers zich daarna als actief speler uit de voetbal sport zal terugtrekken en zich in Breda op de een of andere manier voor de sport verdienstelijk gaat maken. Hoewel men het bedrag, dat met de „overschrijving" is gemoeid, niet wilde noemen, mag worden aangenomen, dat het een fikse som geld is. Het gezin Rijvers vertrekt vóór het ko mende seizoen naar Frankrijk, hun sportzaak in Breda zal gedurende deze drie jaar door de oud-NAC-speler Jos. Beenhakkers worden gedreven. dat U Uw invulformulier voor onze grote Tour de France prijsvraag 1960 kunt inleverenMaak van deze gelegen- heid nog snel gebruik.

de Stem | 1960 | | pagina 1