BELGEN VLUCHTEN IN PANIEK UIT KONGO Berooid terug in het vaderland Kroestjev dreigt met raketten tegen Muiterij sloeg over naar Katanga en Kassai Sport in dit weekeinde Betogingen in Brussel tegen Kongo-politiek Fatale val van Rivière Kanselier Raab laakt, grofheid van Kroestjev Parachutisten moesten landgenoten ontzetten Tien Europeanen gedood Britse bus onder trein, 5 doden „Handen af van Cuba IS HET DE LAATSTE DAG Zeven leeuwen op stap in Geleen Wereld vergaat nog niet, Biancha vergistezich Tour de France-prijsvraag DAGBLAD VOOR ZEELAND „Als hazen..." j ONBESTENDIG Jongen overleeft buiteling in Niagara-waterval Dode bij brand op tankschip Nederlandse jongen omgekomen op strand bij Le Havre Ghana wil boycot van Zuid-Afrika Woensdag a.s. van het Dagblad De Stem ONTPLOFFING IN BOMBAY Onbekende hielp Nederlanders uit de nood 100e JAARGANG No. 23414 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 MAANDAG II JULI 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, f 8.20 per post - 1 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) HET UITVALLEN van Roger Rivière in de gisteren verreden etappe in de Tour de France was één van de grootste sensaties m dit sportweekend. De Fransman duikelde in een ravijn en moest de strijd staken. De Nederlanders raakten ook een ploegmakker kwijt de Zeeuw .To de Roo, die de laatste dagen in een minder goede condi tie stak. Maar onze overige landgenoten deden het in dt veertiende rit weer uitstekend. Ze zagen allen kans één of meer plaat sen in het klassement te winnen. In Maastricht bevestigde de Haagse rugslagzwemster Ria van Velsen haar goede vorm door haar eigen wereldre cord op de 100 m. rugslag met 0.1 sec. te verbeteren. Ronnie de Kroon verbeterde het Nederlands record op de 100 m. vrije slag heren. Groot nieuws dit weekend van het atletiekfront! De Amerikaan Johnson le verde een fantastische prestatie op de tienkamp door het wereldrecord op dit onderdeel, dat op naam stond van de Rus Kuznetsov met 8357 punten te brengen op 8683 punten. Belgische troepen zijn in actie gekomen om hun landgenoten te beschermen die in de rijke Kongolese provincie Katanga door muitende soldaten worden bedreigd. In Loeloeaburg en Elisabethstad werd zon dagavond gevochten. In laatstgenoemde stad zou den Belgische parachutis ten de toestand vrijwel meester zijn. De regering van Katanga heeft ook een beroep gedaan op Britse troepen in Rhodesia, om aan de rebellie een eind te maken. Loemoemba heeft zondagavond tegen de in terventie van Belgische troepen geprotesteerd.... In een felle rede wierp hij alle schuld aan de onlus ten op de Belgen. De rebellie, die vrijdag een chaotische toestand veroorzaakte in Leo- poldstad en omgeving, sloeg zaterdag over naar de provincies Katan ga en Kassai van de 10 dagen oude republiek. Vele duizenden Belgen en andere Europeanen zochten de afgelopen 48 uur een goed heenko men naar België of de omringende gebieden in Afrika. Voor zover be kend hebben tien Europeanen bij de nieuwe onlusten het leven gela ten. Zij werden het slachtoffer van muitende Kongolese militairen in Elisabethstad, die het vuur openden op auto's van blanke inwoners van de stad. In Conquilathville zou zaterdagavond een paniek onder de Europeanen zijn uitgebroken. In de loop van zondagochtend werden in Elisabethstad duizenden Belgen die door de opstandelingen werden belegerd, ontzet door Belgische militairen uit de basis in Kamina. ,,De muiters vluchtten als hazen" zei zondagavond de voorzitter van de Belgische liberale parij, Motz, na een onderhoud met de Belgische minis ter-president. Volgens de laatste berich ten was de rust in Elisabethstad tegen zondagmiddag teruggekeerd. De evacua tie van de Europese bevolking duurde echter voort, evenals in alle andere de len van Kongo. Zondag laat in de mid- g landde een onbekend aantal Belgi sche parachutisten in Loeloeaburg. De Europese bewoners van deze plaats had den dringend om hulp verzocht, nadat muitende soldaten de stad waren binnen getrokken. Tot zondagavond is in Brus- In Brussel is liet zondag tot vechtpartijen gekomen tussen de monstranten tegen de politiek van de Belgische regering in Kongo en de politie. De betogingen, georga niseerd door een verbond van oud kolonialen, werden gehouden nabij het standbeeld van Leopold II, de HET DERDE geheim van het wonder van Fatima zal waarschijnlijk niet op 13 oktober worden onthuld. Dit heeft een woordvoerder van het Vaticaan meege deeld. Algemeen verwachtte men dat de brief, waarin het geheim vervat is, op die datum zou worder geopend. DAG HAMMERSKJOELD. secretaris generaal van de Verenigde Naties, is uit New-York vertrokken voor een reis van vijf weken door Afrika. DE SOBSI, het Indonesische vakver bond, heeft er bij de regering op aan gedrongen alle Amerikaanse onderne- I J111}??1 in Indonesië te naasten, omdat I de V.S. „de Nederlandse militaire maat- f regelen in Nieuw-Guinea goedkeuren." MINISTERS en vele andere autoriteiten hebben zaterdag in Amsterdam de uit vaart bijgewoond van oud-minister Schokking, die vorige week maandag overleed. I DRIE BRITSE en Amerikaanse olie- I maatschappijen hebben geweigerd in te gaan op een verzoek van de regering I van India om ruwe olie uit de Sovjet- Unie te raffineren. i tussen BOXTEL en Schijndel reed za- I terdagnacht een auto met drie inzitten- den tegen een boom. De 30-jarige B. van der Aa uit Schijndel werd hierbij ÜFtag Kedood. MISS AMERIKA, de achttienjarige Lin da Bement uit Salt Lake City, 'is za terdagochtend in Miami tot Miss Uni- I verse gekozen. grondlegger van de Belgische ex- kolonie in Afrika. Honderden politiemannen waren op de been om de naar schatting 4.000 betogers in toom te houden. Het kwam tot een handgemeen, toen enkele groepen tracht ten de afzetting te doorbreken. Demonstraties tegen de Kongolese po litiek hadden zaterdagnacht ook plaats op het vliegveld van Brussel, waar dui zenden Belgen de aankomst afwachtten van vliegtuigen met repatriërenden uit Kongo. De ministers De Schrijver en Ganshof van der Mearsch, die kort na middernacht naar Kongo vertrokken aan boord van een vliegtuig, waarmee ook militairen werden uitgezonden, werden door de menigte op een fluitconcert ont haald. Vanmiddag zal minister-president Eys- kens in het parlement een verklaring over Kongo afleggen. Er zullen dan elf dagen zijn verlopen tussen de rede waar mee koning Boudewijn in Leopoldstad de macht aan de Kongolezen overdroeg en een situatie die zelfs de meest pessimis tische waarnemer niet voor mogelijk ge houden heeft. Verwachting van het KNMI tot he- denavond, opgemaakt zondagavond 23.15 uur: ^e^sPreide opklaringen, maar plaat- selijk ook enkele buien. Matige tot prachtige, langs de kust tijdelijk narde wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde maximumtemperaturen of iets hogere. Vandaag: zonder 20.58 uur, maan (>p 22.28 uur. Morgen: zon op 4.34 uur, maan onder 9.20 uur. sel ook weinig nieuws ontvangen over de missie van de Belgische ministers De Schrijver en Ganshof van der Meersch die zaterdagnacht naar Kongo zijn ver trokken om ,,een laatste ultimatum" aan de Kongolese autoriteiten te overhandi gen. Het enige, dat bekend is, is dat de twee ministers op het vliegveld Ndjili van Leopoldstad een onderhoud hebben gehad met president Kasavoeboe. Vzrsterkingen Terwijl uit de provincies Katanga en Kassai vele duizenden Europeanen, dik wijls geëscorteerd door Belgische mili tairen, over de grenzen vluchtten, waren de leden van het Belgische kabinet in het weekeinde vrijwel permanent bijeen. Het voornaamste punt van de agenda was daarbij de vraag of en op welke wijze de Belgische strijdmacht in Kongo kon worden ingezet om de Europeanen te be schermen. Terwijl het ene na het andere vliegtuig met versterkingen en voorra den voor de militaire bases van het vlieg veld van Brussel vertrok, gingen para chutisten tot actie over in Elisabethstad, waar ongeveer 2.000 Europeanen in het universiteitsgebouw door muiters waren omsingeld. Niet alleen in de twee oostelijke pro vincies van Kongo, doch ook in het ge bied van Beneden-Kongo en in het bij zonder in Matadi de grote oceaanha ven kwam het tot ernstige onlusten Niet alleen de Beigen waren hier net slachtoffer van de muiters; ook de talrij ke Portugese inwoners moesten het ont gelden. Gemeld is, dat het Portugese con- sultaat door de opstandelingen in brand werd gestoken. Een massale uittocht naar Portugees Angola volgde op deze nieu- we uitbarstingen. Ook in Stanleystad zijn de Kongolese troepen aan het muiten geslagen. Zij wa ren volkomen de baas in het stadsdeel dat aan de linkerzijde van de Loeloeari- vier is gelegen. Op het vliegveld, dat op de andere oever ligt, belegerden honder den Europeanen de kantoorgebouwen om naar Oeganda te worden geëvacueerd. Vliegtuigen stegen voortdurend op, vol gepakt met zoveel vluchtelingen als men veilig aan boord kon nemen. Een lange colonne auto's bewoog zich in de rich ting van de grens van Oeganda. In Leopoldstad heerste inmiddels een gespannen rust. Kongolezen in uniform het stond niet vast, dat zij militairen waren doorzochten ook zondag wonin gen van Europeanen naar wapens. Zwaar bewapende patrouilles trokken door de verlaten stad. Waar nog de vorige week de auto's in brede rijen over de Albert- boulevard reden en de terrassen van de talrijke restaurants en cafés druk waren bezet, heerste nu een leegte, slechts on- Hoor Roger Rivière is de Tour voorbij. De Franse renner maakte bij de afdaling van de Col de Per- juret een ernstige val. Hij raakte door een materiaalbreuk van de weg en stortte 25 meter omlaag. Per brancard moest hij worden weggedragen. Waarschijnlijk heeft hy een wervelbreuk. derbroken door het voorbijtrekken van militaire auto's of de luxe wagens van de ministers en hun ambtenaren. De avondklok, die 's avonds om zes uur in gaat. werd streng gehandhaafd. In de Belgische ambassade bevonden zich zon dag nog een 300-tal Belgische vrouwen en kinderen in afwachting van passage naar België. Onder bewaking van mili tairen vertrok het ene na het andere vliegtuig van de Sabena. Duizenden Belgen waren zaterdagoch tend getuige van de aankomst van het eerste vliegtuig met Belgische vluchte lingen uit Brazzaville. Bleek en vermoeid van de lange onverwachte reis en de doorstane verschrikkingen, stapten een twintigtal moeders en meer dan 60 kin deren uit het toestel. De bagage bestond dikwijls uit niet meer dan wat haastig bijeengeraapte kleding en kostbaarheden. Passagierslijs ten van deze en de tientallen andere vliegtuigen, die dit eerste zijn gevolgd, waren niet vooraf bekend en vol span ning stonden honderden familieleden van Belgische gezinnen in Kongo te luiste ren naar het afroepen van de namen van passagiers. Dc K.L.M. zal in de komende vier da gen vier vluchten uitvoeren op Kongo. Hiertoe is besloten na besprekingen met de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena. De Sabena had de KLM om hulp verzocht bij de evacuatie van Bel gen Uiteraard zal de K.L.M. ook re kening houden met het vervoer van Ne derlanders. die uit Kongo wensen te ver trekken. Hun aantal wordt geschat op 1500. Een jongetje van 7 jaar, dat alleen beschermd werd door een reddingsgor del, is zaterdag door de woeste Niagara- waterval meegesleurd, doch 55 meter lager levend uit het kolkende water op gevist. Zijn 17-j.arige zuster werd op korte afstand van de rand van de wa terval gered. Zij kwam dicht langs de oever en kon toen door twee mannen worden gegrepen. Volgens de politie was het nooit eerder voorgekomen dat iemand een buiteling in de Niagara-wa terval had overleefd, behalve enkele waaghalzen die zich in dikke vaten had den laten meesleuren. Roger en Dianne Woodward waren door een vriend en collega van hun va der, James Honeycutt, meegenomen voor een tochtje in zijn motorboot. De motorboot kapseisde en sloeg aan de onderzijde van de waterval te pletter. Honeycutt, 41 jaar, wordt vermist. Roger werd naar het ziekenhuis van Niagara Falls overgebracht, na gered te zijn door bemanningsleden van een plezierboot. Het bleek dat hij alleen bui len en ontvellingen had overgehouden van zijn avontuur. Aan boord van het Britse tankschip ,Esso Portsmouth" is zaterdagochtend brand uitgebroken, nadat er zich drie ontploffingen hadden voorgedaan toen het schip ruwe olie loste bij de nieuwe raffinaderij van de Esso te Milford Ha ven in Wales. Eén van de 57 opvaren den kwam om het leven en drie mensen werden gewond. In de omgeving van Le Havre is een Nederlandse jongen om het leven geko men, nadat een projectiel, waarmee hij speelde, explodeerde. Het is het twaalf jarige zoontje Johan Dirk van de fa milie Prins uit Amsterdam. Samen met zijn broer, de 18-jarige Rudolf, speelde de jongen aan het strand. Onder een rots vonden de beide jongens een pro jectiel dat daar volgens mededelin gen van de Franse politie was ach tergebleven uit de tweede wereldoorlog. Enkele ogenblikken nadat de jongens het hadden gevonden, kwam het projectiel tot ontploffing. De achttienjarige Rudolf werd ernstig gewond. Hij is opgenomen in een hospi taal in het plaatsje Fecamp. Het gezin Prins was met vakantie in Frankrijk. Een groep vluchtelingen uit Kongo arriveert op het vliegveld van Brussel. Zo frequent zijn de vluch ten dat men van een luchtbrug" tussen Kongo en België zou kun nen spreken. President Nkroemah van Ghana heeft ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe hoofdkantoor van Gha na's verbond van vakverenigingen een redevoering gehouden, waarin hij er bij de onafhankelijke Afrikaanse staten op aandrong een datum vast te stellen voor een algehele economische boycot tegen Zuid-Afrika, als protest tegen de „apartheid". Ook deed Nkroemah een beroep op de onafhankelijke Afrikaanse staten een da tum vast te stellen waarop zij de voorlopige Algerijnse regering" zullen erkennen als de enige wettige regering van Algerië, terwijl zij de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk moeten ver breken. Minstens vijf Britse toeristen zijn om het leven gekomen en 20 gewond, toen de bus waarin zij zaten, zondag op een overweg bij Meiringen in centraal-Zwit- serland door een trein werd gegrepen. Premier Kroestjev van de Sovjet- Unie heeft gezegd, dat de Russen raketten naar de Verenigde Staten „kunnen" afvuren, als de Ameri kanen zich met de binnenlandse aangelegenheden van Cuba zouden bemoeien. Amerika ligt niet ver meer van de Sovjet-Unie, ver klaarde hij. „De Russische artille rie kan Cuba zo nodig de vereiste hulp bieden". De Sovjet-premier werd door zijn vol gelingen luid toegejuicht toen hü zei, dat Rusland het Cubaanse volk zou steunen „in zijn strijd voor algehele onafhanke lijkheid". De volkeren van de socialistische lan den zullen, aldus Kroestjev, hun broeders in Cuba helpen om de door de Amerika nen aangekondigde economische blokka de tot een mislukking te maken. „Iedereen weet", zei hij, „dat een eco nomische blokkade door Amerikaanse monopolisten het begin kan zijn van in menging in Cuba. Daarom moeten wij on ze stem verheffen ter verdediging van Cuba en de waarschuwing geven dat de imperialisten de wereld niet langer kun nen plunderen, zoals zij dat vroeger kon den". De bewoordingen waarin Kroestjev de Advertentie) De Oostenrijkse kanselier dr. Julius Raab heeft in een radiotoespraak mede gedeeld, dat hij aan premier Kroestjev duidelijk heeft gemaakt, niet in te stem men met enige door de Russische pre mier in Oostenrijk afgelegde verklarin gen en dat diens opmerkingen over dr. Konrad Adenauer ,,in het bijzonder onaangenaam voor mij waren." De Sovjet-premier, aldus dr. Raab, voor het inleveren van uw invulformulier voor de grote B,on?ba,y is een gashouder, welke oO.OOO kubieke meter gas bevatte, ont ploft, waardoor ongeveer 100 mensen brandwonden opliepen. (Van onze correspondent) Zondagmorgen heerste er in Geleen grote consternatie onder de vroege kerkgangers, die in de straten rond de Nieuwe Markt geconfronteerd werden met ette lijke leeuwen, die op hun dooie gemak rondkuierden. Drie jonge welpen en een leeuwin waren op hun ochtendwandeling reeds ge vorderd tot bij de oude Paters kerk aan de Rijksweg-Noord. De verschrikte kerkgangers haastten zich in draf naar de kerk, hielden de deur stevig dicht en openden deze al leen en uiterst voorzichtig als er nieu we kerkgangers kwamen aangestormd. In totaal waren er zeven leeuwen, n.l. drie leeuwinnen en vier welpen. Ze hoorden thuis in het op de Markt staande circus Boltini. De wachtcom mandant van politie die om zes uur van de nachtdienst naar huis ging, was de eerste, die ze opmerkte, cn wel in de buurt van het pand van Vroom en Dreesmann op de Markt. Een binnen komende politieman had ze eveneens gezien. Beiden dachten een ogenblik aan hallucinaties, maar na uitwisseling van eikaars ervaringen begrepen ze, dat het geen kwestie was van vermin derde toerekeningsvatbaarheid door voedselvergiftiging of iets dergelijks. Tertsond rukten zes man van de po litie met auto's uit. Zij alarmeerden het personeel van circus Boltini, dat met een gereed was om de dieren op te vangen. De dompteur had weinig moei te met de dieren. Hij greep de leeuwin nen bij hun staart en stopte ze in de laadbak van een auto. Met de welpen had hij helemaal geen last, want die sprongen de moederdieren rustig ach terna. Vermoedelijk heeft een losgebro ken paard het verblijf van de leeuwen opengeduwd. Zoals men verzekerde waren de dieren ongevaarlijk. Maar niettemin.... heeft een overvloedig gebruik gemaakt van de vrijheid van het woord, die in Oostenrijk gebruikelijk is. Dit heeft tot protesten van bevriende landen geleid. „Ik wens hier met nadruk persoonlijk te verklaren, dat de uitlatingen van de Sovjet-premier over de Duitse kanselier, met wie ik door vele jareh van vriend schap verbonden ben, in het bijzonder onaangenaam voor mij waren, daar ik ze volkomen ongegrond acht. Ik heb dit dan ook duidelijk tegenover de Sovjet premier persoonlijk verklaard." Adenauer zelf heeft zondag in Düssel- dorf een openlucht-bijeenkomst toege sproken, welke werd bijgewoond door ongeveer 80.000 vluchtelingen uit Oost- Pruisen. Hij zei daarbij, dat na de jong ste gebeurtenissen in Japan en Cuba, het afbreken van de ontwapeningsconferen tie in Genève en de redevoeringen van de Russische premier in Oostenrijk, de N.A.V.O. dient te worden versterkt. V.S. tegen interventie op Cuba waar schuwde, herinnerden aan de waarschu wing, die de Russische eerste minister Boelganin in 1956 tot Engeland en Frank rijk richtte, toen deze landen gewapen derhand in de Suez-kwestie hadden in gegrepen. President Eisenhower heeft inmiddels gereageerd met de verklaring, dat de Verenigde Staten de vestiging in Cuba van een door het internationale commu nisme beheerst bewind niet zullen dul den. Naar aanleiding van Kroestjevs dreige- Verenigde Staten in Cuba durven in ie ment om raketten te gebruiken als de grijpen, zei Eisenhower, dat deze ver klaring de nauwe banden onderstreept, die zich tussen de regeringen van de Sovjet-ünie en Cuba hebben ontwikkeld. De Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren beslag laten leggen op drie Cu baanse vliegtuigen, als onderpand voor niet betaalde rekeningen. Tevens werden op zestien banken in Zuid-Florida Cu. baanse regeringsgelden geblokkeerd. Een Nederlands gezin, op vakantie in Italië, is het slachtoffer geworden van stakingen. De heer A. Verhoef, 50 jaar, uit de Christiaanstraat in Sliedrecht, bevond zich vrijdag met vrouw en dochter in een bus, die hen naar Vazarre aan de Italiaanse Rivièra zou brengen, toen de bus werd aangehouden door stakers in Genua. Hierdoor strandde het gezin in het centrum van de stad. Spoedig daar na ontdekte de heer Verhoef dat zijn zakken waren gerold en dat zijn porte feuille, waarin al zijn geld en papieren zaten, was verdwenen. Het geldelijk ver lies bedroeg ongeveer 900 gulden. De heer Verhoef begaf zich naar de politie om de diefstal aan te geven en om te vragen wat hem te doen stond. Op het politiebureau ontving hij 2000 lire (12 gulden), om het gezin in staat te stellen zijn hotel in Varazze te berei ken. Toen de diefstal zaterdag in de plaat selijke pers werd gemeld, zond een ano niem persoon in Italiaanse munt de volledige tegenwaarde van het aan de Verhoefs ontstolen geld naar de politie, met het verzoek het het Nederlands ge zin ter hand te stellen. De dokter heeft zich vergist in het jaar, deelde gistermorgen een woordvoerder van de kleine sekte, die onder de naam Pavilion op de Mont Blanc verblijft aan de pers mee. „De wereld zal vergaan. Dag en tijd blijven ongewijzigd, maar het zou wel eens niet dit jaar kunnen zijn". Na het uitblijven van dc tekenen die er vorige week op moesten wijzen, dat dr. Emilio Biancha het bij het rechte eind had wat zijn voorspelling over de onder gang van de wereld op 14 juli a.s. betrof, heeft de leider van de groep nog eens al zijn berekeningen tevoorschijn gehaald en is tot dit verrassende resultaat gekomen. Niettemin blijft de kleine gemeenschap boven op de Mont Bianc de „fatale datum" afwachten. Gerustgesteld, dat alles zo'n vaart niet zal lopen, en waarschijnlijk ook een beetje teleurgesteld door de overigens menselijke misrekening van hun leider. Dr. Biancha en zijn volgelingen zijn na de bekendmaking van dit nieuws heel wat minder toeschietelijk geworden tegenover de pers, die de gebeurtenissen de laatste weken met grote belangstelling heeft gevolgd. Overigens mag men zich afvragen of het wel juist is, gevaarlijke krankzinnigen als dezen los te laten rondlopen. Hun beweringen hebben in elk geval een jongeman in Como tot zelfmoord gebracht.

de Stem | 1960 | | pagina 1