GROTE PLANNEN VAN DE DRECHTSTEDEN HAAR VRIJER BRENGT GEEN SERENADE PRINS PHILIP EN DE PICASSO-EXPOSITIE Veel raakpunten met Brabantse belangen Zij oefenen ver van huis Apart vredesverdrag Westduitse Bondsdag Berlijn vergadert als in LÜBKEMIJN HOOFD OP EEN POSTZEGEL Verbinding over Volkerak urgent STRAALJAGER BIJ START VERONGELUKT Appie schopte regisseur in de gracht Veghel en Son in Amerika geëerd Eichmann mag advocaat kiezen. E' Spaans meisje is niet vrij 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 JULI 1960 UITBREIDINGEN CATALOGUS VAN WENSEN PRIORITEITEN Kroestjev dreigt weer eens TWEEDE KONVOOI IN LA COURTINE AANGEKOMEN Joan Haanappel professional Van trein gevallen en overleden Militair verongelukt in Oldebroek BOEKENPLANK Romano Guardim De naastenliefde in gevaar De werkelijkheid van Sovjet-Rusland M (Van een bijzondere medewerker) Met het oog op de ontwikkeling van west-Brabant is reeds herhaal delijk gewezen op de mogelijkheid van een industriële expansie, uit stralend uit de Randstad Holland via Dordrecht naar Zevenbergen- Moerdijk en zo verder in een boog naar Breda, Etten, Roosendaal en Bergen op Zoom. In verband hiermee hebben wij vroeger bijzondere aandacht besteed aan het tot stand komen van de nieuwe zeehaven in Dordrecht. De uitbreiding van deze havenstad was een symptoom van de door de regering nagestreefde spreiding van de haven- en industrie functies en een hoopvol teken voor een verdere ontwikkeling in de richting van west-Brabant. wikkeling vanuit de Randstad naar het zuiden bij de Haringvlietbrug zich voor eerst zou gaan richten naar Goeree- Overflakkee, wat ten koste zou kunnen gaan van de verhoopte ontwikkeling in de nog te creëren Oranjestad. Daarom is het van zulk een groot belang, dat, wat technische mogelijk heden en financiën betreft, zoveel mo gelijk er op wordt gezet om een gelijk tijdige voltooiing van Haringvlietbrug, Volkerakdam en Benelux-weg te bewerk stelligen. Minister Korthals heeft nu medege deeld, dat de Haringvlietbrug in 1964 gereed kan zijn. Maar hoe staat het met de Volkerakdam? ct uc vumcicthuanii Het structuurplan van de „Drechtste- den" tekent een nieuwe fase af in de dynamische ontwikkeling, welke tenge volge van het ruimtetekort in de Rand stad uitstraalt naar overig Nederland. In zijn raakpunten met Noordbrabant houdt het ook voor west-Brabant, waar nog steeds een achterstand op het ge bied der industrialisatie moet worden in gehaald, een belofte in. Bij de opening van Dordrechts nieuwe zeehaven was er al sprake van een sa mengaan der zg. „Drechtsteden" om de gehele omgeving van Dordt door een gezamenlijk structuurplan een goede basis voor toekomstige expansie te ver schaffen. Dit structuurplan is thans ge reed gekomen en -bestrijkt de gemeen ten Dordrecht, Dubbeldam, ofwel het gehele Eiland van Dordrecht, verder in de Hoeksche Waard 's Gravendeel on Puttershoek, op IJsselmonde, Zwijn- drecht en Hendrik Ido Ambacht en in de Alblasserwaard, Alblasserdam, Pa- pendrecht en Sliedrecht. Het gebied dezer gemeenten, ver spreid over drie eilanden en een polder streek, wordt doorsneden door de Noord, de Merwede, de Dordtsche Kil en de Oude Maas, waaraan het juist zijn gun stige ligging dankt en waardoor het ook een economische eenheid kan vormen. Een samenwerking tussen de Drecht steden" had dus zeker zin, nog te meer omdat de genoemde waterwegen schakels vormen in de grote verkeers wegen van Rotterdam naar de Rijn, van Antwerpen naar de Rijn en van Ant werpen naar Rotterdam, terwijl dan de Oude Maas nog aan Dordrecht een rechtstreekse weg naar de Nieuwe Wa terweg en zo naar zee verschaft. Het gezamenlijk structuurplan der Drechtsteden mikt nu op een uitbrei ding van industrieterreinen en zeehaven gebied van de bestaande 98 hectare tot 737 hectare. Deze laatste zijn dan on der te verdelen in 275 ha zeehavenge bied, 347 ha zg. nat en 115 ha droog industrieterrein. Bij vergroting van de toelaatbare diepte van de Oude Maas hoopt men zeeschepen tot 12500 ton in Dordrecht te kunnen binnenkrijgen; dit komt overeen met hetgeen ook voor de zeehaven aan het Kreekrak in west-Bra bant wordt nagestreefd. Wanneer een en ander kan worden bereikt, zou in Dordrecht en omgeving werkgelegenheid voor ruim 41000 perso nen kunnen ontstaan. Het inwonertal kan dan van 165000 tot 370000 toene men en de woningvoorraad moet daar mee stijgen van ongeveer 45000 tot 115000. Men verwacht rond 1968 een in wonertal van circa 200000 en rond 1985 zouden de 300000 kunnen worden ge haald. De grootste aanwas zou het Eiland van Dordrecht te zien geven. Om de stad Dordrecht meer uitbreidingsmo gelijkheid te verschaffen wordt thans de gemeentegrens met Dubbeldam ver legd. Er is met het structuurplan dus wel een groots perspectief voor de „Drecht steden" ontstaan, maar om het als een samenhangend geheel verwezenlijkt te zien, zal de infrastructuur van het gebied nog aanzienlijk moeten worden verbeterd. Het gaat hier niet alleen om de uitdieping van de Oude Maas, ook om verbreding van de Noord en verder vooral om bruggen en wegen die de verschillende „Drechtsteden" onderling en het gehele gebied met andere stre ken verbinden. Op het stuk van bruggen en wegen bevat het plan dan ook een hele cata logus van wensen. Bruggen zijn voor zien over de Dordtsche Kil bij 's-Graven- deel, over de Merwede naast de spoor brug van Baanhoek en van Dubbeldam- Dordrecht naar Papendrecht, terwijl er nog een tweede brug zou moeten ko men of al vast een voetgangers- en rij wieltunnel tussen Dordrecht en Zwijn- drecht. Bovendien wordt nog gedacht aan een brug over de Nieuwe Merwe de ter hoogte van Kop van 't Land naar de Brabantse Biesbosch. Tenslotte zou de spoorbrug tussen Dordrecht en Zwijndrecht, die nu lager ligt dan de verkeersbrug, terwille van de scheepvaart omhoog moeten worden gebracht of door een tunnel moeten worden vervangen. Al deze wensen zijn intussen niet even dringend. Het spreekt wel vanzelf, dat de brugverbinding met de Biesbosch, waarmee Noordbrabant ook te maken heeft niet vooraan op de verlanglijst staat geplaatst. Anders ligt echter het geval met de brug over de Dordtsche bij 's-Gravendeel, die Dordrecht een verbinding moet geven met de Hoek sche Waard en de Benelux-weg van Rot terdam naar de Volkerdakdam en Roo sendaal. De versnelde totstandkoming van de Haringvlietbrug maakt deze verbinding door de Hoeksche Waard vöor Dor drecht een dringende aangelegenheid, die tevens van bijzonder belang is voor west-Brabant. Het is dan echter zaak, dat niet en kel spoed wordt betracht met de Ha ringvlietbrug, welke thans dank zij het initiatief van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland met goedvinden van de regering en met steun van de provincies Zuidholland en Zeeland ver vroegd kan worden uitgevoerd, zij het dat men dan voorlopig tolheffing voor lief zal moeten nemen. De brug kan dan in 1964 gereed komen tegelijk met de Grevelingendam tussen Goeree-Over flakkee en Schouwen-Duiveland. Deze eilanden zijn dan uit hun isole ment verlost en door de Haringvliet brug verbonden met Zuidholland en de Randstad. Voor west-Brabant heeft dit alleen echter nog geen betekenis en ook voor Dordrecht is het maar het halve werk. Wil men het volle profijt trekken van de Haringvlietbrug en de Bene lux-weg, dan moet deze meteen naar en door west-Brabant worden doorge trokken en dus ook de totstandkoming van de Volkerakdam worden gesyn chroniseerd met die van de Haring vlietbrug- De Volkerakdam zou echter pas later voltooid worden. Dit houdt voor west- Brabant het gevaar in, dat de ont- Eerst nu is bekend geworden, dat don derdagavond om half elf op de vliegba sis Leeuwarden een straaljager van het type Hawker-Hunter tijdens de start ver ongelukt en in brand gevlogen is. De machine, die zou opstijgen voor een nachtvluchtoefening, werd volkomen vernield. De piloot, de 25-jarige ser geant-vlieger L. Franqois uit Leeuwar den, kreeg zeer ernstige brandwonden en is in het St. Bonifaeiushospitaal te Leeuwarden opgenomen. Gedurende de startaanloop heeft de machine een vogel, waarschijnlijk een meeuw, via de motorinlading opgezo gen. Het toestel bevond zich nog op de grond, toen de vlieger een sterk afwij kend geluid in de motoren hoorde. Hij heeft terstond getracht het vliegtuig af te remmen, in verband waarmede hij ook de motor afzette. Aan het eind van de baan vloog de machine tegen een vangnet, waarbij de geheel gevulde brandstoftanks onder de vleugel explo deerden. Het vliegtuig vatte meteen vlam en sergeant Frangois moest door de vlammen heen de cockpit verlaten. Hij liep ernstige brandwonden op. Er bestaat echter geen gevaar voor zijn le ven. Herman Willemse en Mary Kok zullen dinsdag 19 juli deelnemen aan de jaar lijkse 26 mijls zwemwedstrijd rond het eiland Absecon nabij New Yersey (Ver. Staten). Elke dag oefenen zij in zee bij Atlantic City. Op de pier van Atlantic City zien we y.l.n.r. Jorge MazzadraSyder Guis- cardo (beiden Argentinië), Mary Kok en Herman Willemse. 55' De recherche van het bureau War moesstraat in Amsterdam heeft de Wal- letjesfiguur A. B., bijgenaamd „Utrecht se Appie". gearresteerd, die zondagmid dag ook was betrokken by de mishan deling van de Volkskrantverslaggever A. Brakel. Ditmaal kreeg „Utrechtse Appie" het aan de stok met Luciano Emmer, de Italiaanse regisseur van de Frans-Italiaanse film „Meisjes achter de ramen", die thans op de Amsterdam se walletjes wordt opgenomen. Hij schopte hem In de gracht. „Utrechtse Appie" was het niet eens met de vergoedingen die de vrouwen vf °P ^eel van Walletjes hun „beroep" uitoefenen, wegens „derving van inkomsten" van de filmmaatschap PB ontvangen. Aan de ene kant van de Uude-Zijds Achterburgwal zou een pros tituee f 90 hebben ontvangen, terwijl k3? ï^i over^ant f 50 Per avond zou zijn «S? uS'-i ."^rechtse Appie" vond die 5* blijkbaar niet voldoende en gaf een Sj lciSn 13008 en dronken te kennen de Llmöprmmen moesten worden ge stopt. Omstanders merkten op dat Ap pie daarvoor niet bij de elektricien maar bij de regisseur moest zijn. Daar om ging „Utrechtse Appie" naar de overkant van de gracht, waar hij zon der veel woorden Luciano Emmer de gracht inschopte. De regisseur werd weer snel op het droge getrokken. Hij was slechts licht gewond en hervatte orijfnat in een geleende broek zijn werk zaamheden. Appie had ook enkele opna metoestellen in het water getrapt. Nikita Kroestjev is gisteren in Moskou teruggekeerd na een be zoek aan Oostenrijk. Enkele uren voor de beëindiging van zijn bezoek verklaarde Kroest jev op een persconferentie in We nen, dat Rusland niet lijdelijk zou toezien indien de Oostenrijkse neu traliteit zou worden geschonden. Toen de premier werd gevraagd naar de vreedzame concurrentie van de com munistische wereld met de kapitalisti sche, zei Kroestjev „Er bestaat geen sterkere ideologie in de wereld dan de Marxistische-Leninistische". Een verslag gever in de zaal van het vroegere kas teel van de Habsburgers, mompelde iets bij deze opmerking. „Dat is een van de lieden die wij in Stalingrad vergaten te liquideren", zei Kroestjev. Hij dreigde met een afzonderlijk vre desverdrag met de Oostduitsers als de Westduitse Bondsdag zou besluiten de najaarszittingen in West-Berlyn te hou den. Dat ziet hij als „provocatie". Met een lach vervolgde hij: „Het zou een goed idee zijn een vredesverdrag te sluiten met de Duitse Democratische Re publiek, wanneer de Bondsdag zich in West-Berlijn bevindt De afgevaardigden zouden Ulbricht en Grotewohl om uit reisvisa moeten vragen". Russische di plomaten lachten Natuurlijk werd aan het slot van het verblijf het gebruikelijk communiqué uitgegeven. Daaruit blijkt, dat de Oosten rijkse olieleveranties aan de Sovjet-Unie in het kader van de herstelbetalings overeenkomst van 1955, in de jaren tus sen 1961 en 1964 met de helft zullen ver minderen en in 1965 zullen vefvallen. Krachtens het staatsverdrag van 1955 moest Oostenrijk gedurende tien jaar 1 miljoen ton ruwe olie aan de Sovjet- Unie leveren. Het communiqué voorziet verder in een toeneming van de handel tussen bei de landen. Westduits protest De Duitse Bondsregering heeft haar ambassadeur in Wenen verzocht bij de Oostenrijkse regering te protesteren tegen aanvallen op West-Duitsland die Kroest jev tijdens zijn bezoek aan Oostenrijk heeft gedaan. De Duitse regeringswoord voerder, von Eckardt, zei, dat het ge bruikelijk is bij de regering van een be vriend en neutraal land te protesteren indien een regeringshoofd bij een staats bezoek aan dat land een derde land be ledigt. Overigens werd in Bonn verklaard, dat de Bondsdag niet in Berlijn zal vergade ren dan na overleg met de bondgenoten. Het tweede grote konvooi Nederland se troepen is vrijdagmiddag in het Fran se legerkamp La Courtine aangekomen. Het transport van 2000 man in 350 voertuigen is voorspoedig verlopen. Het effectief van 6000 man voor de eerste periode is thans compleet. In de weekeinden kunnen de soldaten tochtjes in de omgeving maken. De_ Westduitse bondspresident Dr. Heinrich Lübke heeft de minister van posterijen Richard Stücklen meegedeeld dat hy zyn hoofd niet op postzegels wil terugvinden. ;tzoiets één enkel in dividu in een democratisch land niet past", zei dr. Liibke. Er zijn Duitse staatshoofden ge weest die er anders over dachten. Waarmee niets ten nadele wil zyn gezegd van dc man die thans op de Duitse frankeerzegels prykt: Lüb- kes voorganger prof. Heuss. Tussen de roemruchte Amerikaanse 101e Airborne Division die ten nauwste betrokken is geweest bij de geallieerde luchtlandingen op 17 september 1944 tussen Eindhoven en Nijmegen, en Ne derland, bestaan nog steeds nauwe ban den. Deze parachutistendivisie heeft haar hoofdkwartier in Fort Campbell (Kentucky), waar verscheidene oefen terreinen zijn aangelegd. Onlangs heb ben twee van deze „droppig"-velden na men gekregen van twee Nederlandse ge meenten, te weten Veghel en Son. Bij deze plaatsen landde de 101e Airborne Division in 1944. DE HAAGSE kunstrijdster Joan Haan. appel heeft gistermorgen met een forse handtekening onder een contract van de Wiener Eissport Vereinigung een streep gehaald door haar amateurstatus. Met ingang van 15 september zal zij verbonden zijn aan de Wiener Eisrevue, waarvoor zij de rol van prima ballerina zal vertolken in de revue ,,im Land der Traume" als opvolgster'Van de Oosten rijkse Ingrid Wendl, Europees kampi oene 1956 en 1958. De première van deze revue is op 15 oktober te Kiel, welke revue in febru ari/maart ook in Nederland (Den Haag) komt. Het contract geldt voor twee jaar. De 19-jarige Joan Haanappel behaalde het Nederlandse kampioenschap kunst rijden in 1955, 1956, 1957 en 1958, waar na zy het jaar daarop onttroond werd door Sjouke Dijkstra. Zij bezette zowel in 1959 te Davos als in 1960 te Garmisch-Partenkirchen de derde plaats in het Europese kampioen schap en nam verscheidene keren deel aan de wereldkampioenschappen en aan de Olympische Winterspelen in 1956 te Cortina d'Ampezzo en dit jaar in Squaw Valley, waar zij op de vijfde plaats ein digde. Het Israëlische ministerie van justitie heeft meegedeeld dat juristen uit ver scheidene landen, waaronder West- Duitsland, hebben aangeboden zich te belasten met de verdediging van Adolf Eichmann. Deze aanbiedingen zullen aan Eich mann worden voorgelegd, die dan zelf een keuze zal kunnen doen. Intussen is majoor Abraham Selinger hoofd van de speciale afdeling der Is raëlische politie, die belast is met het onderzoek in de zaak Eichmann, naar Europa vertrokken om zoveel mogelijk gegevens te verzamelen over de rol die Eichmann heeft gespeeld bij de vernie tiging van zes miljoen joden tijdens de tweede wereldoorlog. Er werd niet ge zegd welke landen majoor Selinger zal bezoeken. 'NKELE weken geleden is een van onze medewer kers teruggekeerd uit Spanje. De meeste tijd van zijn ver blijf in het land van Franco heeft hij doorgebracht in Ca- talonie, een van de meest welvarende gewesten. Daar leerde hij een meisje kennen dat nu zijn vrouw gaat wor den. Zijn ervaringen op vrij ersvoeten onder de Spaanse hemel heeft hij verwerkt in dit artikel, dat een ander beeld geeft dan de liedjes over de vurige Spaanse schonen (Van ©en medewerker) JPANJE en romantiek zijn twee zaken die voor Nederlandse begrippen zeer nauw samengaan. Verwonderlijk is dit niet. In wei nig landen hoort men een zo poëtische en hartstochtelijke aubade aan de geliefde als in Spanje, vooral in de Andalusische provincie met haar weergaloze „Cante Flamenco", het zigeuner lied. De objectieve bezoeker die evenwel geen genoegen neemt met een toeristisch beschouwen van de facade van de Sagrada Fa- milia, de wondermooie nooit afge bouwde kathedraal in Barcelona of het tellen van de torens van het imposante klooster „El Escorial" bij Madrid, doch tracht het Spaanse leven van alle dag te grij pen, komt tot vele bepaald ver bijsterende ontdekkingen. Binnenlandse of Isolering onrust, wisselende min meer dictatoriale regeringen, maar bovenal de zeer lage levensstan daard van het overgrote gedeelte van de bevolking hebben het de Spanjaard sinds lang onmogelijk gemaakt een blik over de grenzen te werpen. Hierbij ge voegd het feit dat eerst in de laatste ja pen het toerisme zijn invloed doet gel den, is het duidelijk dat de enige voor lichtingsbron over de veranderingen in de cultuursfeer in de wereld de streng gecensureerde pers was. Vooral aan de ze factoren is het te wijten dat de be langstellende buitenlander niet alleen voor hem als verouderd aandoende toe standen zal komen te staan, maar ook geconfronteerd zal worden met omstan digheden die hij slechts in de middel eeuwen mogelijk achtte. Emancipatie De serenade, de heimelijke „fluister- ontmoeting" in de tuin, de liefdestaai met de waaier, zy alle behoren tot het verleden. Maria Dolores, Juanita en Carmen en welke andere welluidende namen zy mogen dragen, zij hebben sinds lang de geborgenheid van het ouderlijk huis moeten verlaten, om hun steentje bij te dragen in het levenson derhoud van het gezin. Een twaalfurige dagtaak voor een achttienjarig meisje in een fabriek behoort bepaald niet tot de bijzonderheden en is vanzelfsprekend in het, in buitenlandse ogen, o zo luie Spanje. Dit buitenshuis zijn, gepaard met de stijgende invloed van film, toerisme enz. hebben de eerste stoot gegeven tot de emancipatie van de Spaanse vrqjiw. Zij is echter nog zeer, zeer ver verwijderd van de positie waarop haar overige Europese zusters zich bevinden. Zij kleedt zich modieuzer en met meer smaak dan in welk land van Europa ook in gesprek en beweging valt zij op door een vrije zelfbewuste houding. Dit alles is slechts uiterlijke schijn die in een haast onbegrijpelijke tegenspraak staat tot haar werkelijke denken en doen. Zo is 't zich na negen uur 's avonds nog op straat bevinden een daad die het Spaanse meisje, ook van boven de twin tig, tot een bepaald niet prijzenswaar dig onderwerp van gesprek maakt in de nog sterk samenlevende Barrio" (de wijk of buurt). Uitgaan naar bals en andere openbare gebeurtenissen is voor het zichzelf respecterende meisje zon der chaperonne in de vorm van ouders, oudere zuster of broer, tante en zelfs de „granmadre" moeilijk denkbaar. Familiekwestie Dat het voor de jongeman onder deze omstandigheden geen lichte zaak is met het meisje zijner keuze kennis te maken, vloeit uit het bovenstaande ge makkelijk voort. Komen de waakzame ouders tot de ontdekking dat hun doch ter meer dan normale aandacht aan een bepaalde jongeman schenkt dan volgt een nauwgezet onderzoek naar milieu, afkomst en welstand van de be trokken familie, waarbij vooral een on berispelijk gedrag zowel van de „Chico" als zijn verwanten van het allergrootste belang is. Zijn al deze voorwaarden in voldoende mate aanwezig dan kan Juan aanvangen zyn „adorada" het hof te maken. Hier begint evenwel een van de meest ingewikkelde en archaische processen die de Spaanse moraal kent. Eén ver keerd gebaar of woord in het bijzijn van de ouders, het uitblijven van een be paalde attentie, kan de moeder van het meisje dermate kwetsen, dat zij de jon geman voor altijd als onacceptabel als aanstaande schoonzoon brandmerkt. En in dit soort aangelegenheden is het de „Duena de la Casa" de vrouw des hui zes die de belangrijkste stem in het ka pittel heeft. In vrijwel elk lied waarin de suegra, de schoonmoeder voorkomt, en dat zijn er vele,.is haar een bepaald onheilspellende rol toebedeeld. Algemeen doet dan ook op het Iberi sche schiereiland de gedacht opgeld, dat men eerst de moeder dient te winnen met schone woorden, bloemen en andere attenties, alvorens men een gerede kans by de dochter kan maken. "IToegt u hierbij nog de onmogelijkheid V van een vrije politieke uiting dan is duidelijk met welk een reeks van problemen en moeilijkheden heden ten dage de Spaanse jongeren te kampen hebben en waarbij vooral het meisje in haar hele leven praktisch geen uur van volkomen vrijheid kent. Men oordele echter niet te licht en in misprijzende zin, want ondanks de haast onvoorstelbare nationale en indi viduele armoede en 'n dikwijls als lood drukkende totaal verouderde moraal „marcheert" de Spaanse staat in de rij der beschaafde landen, hetgeen op do eerste plaats te danken is aan het on verwoestbare optimisme, de volstrekte soberheid van leefwijze en de lange „goedkope" werkdag van de Spaanse arbeider. De 23-jarige A. Bleijendaal uit Heems kerk is op het stationsemplacement van Wormerveer van het dak van een trein gevallen en om het leven gekomen. De heer Bleijendaal, een expeditieknecht van de firma Buur in Beverwijk, had goederen overgeladen van een vracht auto in een spoorwagen. Omdat het re gende had men tussen de vrachtauto en de trein een dekzeil gespannen. Na beëindiging van de werkzaamheden klom de heer Bleijendaal op het dak van de trein om het zeil los te maken. Hij is daarbij vermoedelijk in aanra king gekomen met de onder spanning staande bovenleiding. In het artillerieschietkamp Oldebroek is gisteren een ongeluk gebeurd, dat de soldaat S. C. Hoedjes uit Obdam het leven heeft gekost. De militair, die be hoorde tot de 14e afdeling veldartille rie, reed als chauffeur in een vrachtwa gen. Hij slipte, waardoor de wagen om sloeg. De bestuurder kwam onder de '.vagen en werd zo ernstig gewond dat hij tijdens het transport naar een zie kenhuis in Zwolle is overleden. De hertog van Edinburgh was in de Londense Tate Gallery de voornaamste van de zeer voorname 2000 gasten die de opening van „de Picasso-tentoonstel- iing van deze eeuw" bijwoonden. En haar, volgens een der organisatoren, in een „volkomen chaos" veranderden. „Wat gaat u me aandoen", begroet te de gemaal van koningin Elizabeth de directeur van de Tate, Sir John Rothen- stein. Sir John begon met de hertog voor te stellen aan de heer Roland Pen rose, die de expositie organiseerde en een paar dozijn andere belangrijke fi guren. „En dan is het de bedoeling", zei Sir John, „dat u de tentoonstelling bezichtigt." „Gaan we, dat kudde-gewijs doen?" vroeg de hertog van Edinburgh. Penrose, eer persoonlijke vriend van Picasso, beijverde zich de 270 doeken van de meester nader tot de hertog te brengen. Deze luisterde ingespannen en beschouwde de werken zeer aandachtig. In de derde zaal ontmoette hij Pleur Cowles Meyer, auteur, journalist en vrij willig Amerikaans banneling, een van de motorische krachten achter de ten toonstelling. In de vijfde zaal voer de hertog on verwacht uit tegen Gregory Jensen van UPI. „Vermaakt u zich nogal?" vroeg hij. Jensen was er niet zeker van of de hertog wilde weten of hij zich vermaakte met Picasso of met hem. Daarom mompelde hij iets dat van alles had kunnen zijn. Maar prins Philip hielp hem met een bars „Waar om loopt u zo achter me aan?" uit de droom. De journalist legde hem uit waarom en voor wie en de hertog wenste er verder geen woorden aan vuil te maken. De werken van Picasso kwamen op de openingsavond zeer beslist op de tweede plaats. De entourage was belangrijker. En entourage was er. De gasten verza melden zich in twee grote tenten van gestreept doek, met uitzicht op de Theems. Binnen in de tent was het al Spanje wat de klok sloeg. Een menu van pael la en „koude liefde" (amor frio), een fruitslaatje, opgediend onder hartver scheurende flamenco's. Het is misschien wat saai, maar en kele namen van bezoekers moeten toch vallen. Sam Wannamaker schouderde zich door de menigte, een weg banend voor Anthon Quinn en Gregory Peck. Beeldhouwer Henry Moore trof Yehudi Menuhin en om elkaar niet met hun wederzijdse werk lastig te vallen, zul len ze wel over Picasso gepraat hebben. Circuskoning John Ringling North ont moette de twee neven van Picasso te midden van enkele dozijnen lords en ladies. Eerst na middernacht kwamen de meeste gasten toe aan het doel waarvoor ze bijeen waren gekomen: bezichtiging van Picasso's werken. En wat ze zagen was adembenemend. Een collectie die een mensenleeftijd bestrijkt, van 14 tot 79 jaar. Picasso in zijn „blauwe perio de". Picasso in de „negerperiode", Pi casso de kubist, Picasso in zijn „furieu ze periode" en de periode van de be zadigde Picasso. Uit de zalen kwamen flarden van ge sprekken over. Waar ze over gingen? Wat dacht u „Nee, nee, dat is ze niet, dat is die cn die..." Conservatief 1 met al wordt het door deze, naar rx- onze gedachtengang volkomen uit de tijd zijnde zedelijke voorwaarden, het Spaanse paar op vrijersvoeten zo goed als onmogelijk gemaakt naar een geestelijke volwassenheid toe te groeien cn elkaar zelfs op een verantwoorde wijze te leren kennen. Ook na het huwe lijk blijft veelal de invloed van de ouders dermate groot dat van een we zenlijke onafhankelijkheid binnen de fa milie meestentijds geen sprake is. De kerk neemt bij dit al een wel zeer conservatieve en terughoudende houding aan. Recent is in dit opzicht b.v. een decreet van de bisschop van Toledo waarin zwemmen, dansen, bioscoopbe zoek en wat dies meer zij, verderfelijk genoemd wordt en dus taboe voor de goede katholiek dient te zijn. In een land waar de levensblijheid, de „ale- gria" een begrip is, moet deze houding als weinig gelukkig beschouwd worden. Veeleer zou de kerk een zekere moder niserende invloed op de nog zo vast ver ankerde moraal moeten uitoefenen ter compensatie en neutralisatie van de meestentijds zeker niet verbeterende ,,re volutionaire" Amerikaanse en andere in vloeden. Inkopen "W^are dit al voor de Spaanse jongelui nog niet voldoende, dan zijn er nog de grote economische moeilijkheden. Als voorbeeld diene een door elk Spanjaard als „Robo", diefstal, aangeduide toe stand, nl. het inkopen in een huurhuis. Om een naar Nederlandse begrippen vrij armzalige woning met slechts en kele vertrekken, zonder bepaald com fort of goede omgeving te kunnen huren moet de toekomstige bewoner aan de eigenaar een bedrag overhandigen waar voor hij zich een uitzet en meubilair zou kunnen aanschaffen. De weinig ver dienende jongeman kan, wil hij op een redelijke leeftijd trouwen, dit bedrag op zijn trouwdag niet opbrengen en volgt de termynafbetaling met alle gevolgen vandien, Het moge onwaarschynlyk klinken maar voor een zo blijmoedig man als de Spanjaard is, betekent het na zijn trouwdag een moeilyk te verantwoorden uitgaaf bij tijd en wijle een bioscoop te bezoeken, laat staan zich op een nog „duurdere" wyze te vermaken. Spanje is een van de landen dat, percentage gewys, het grootste aantal bioscoopbe zoekers telt; voor de „peon" de arbeider en de gemiddelde ambtenaar is een be zoek aan de corrida, het stierenvechten onbetaalbaar en is veelal een vermaak voor toeristen geworden. JUANITA, CARMEN OF DOLORES ...zclfbewustzyn slechts schyn... Ligt de plicht om de evenmens in zijn nood te helpen in de menselijke natuur als zodanig, m.a.w. is het vanzelfspre kend dat wanneer een yiens in nood verkeert, de ander spontaan reageert met: dus moet ik helpen Dit lijkt niet het geval. Het natuurlijk gevoelsleven schrikt te rug, zodra het met de ontbering, het lij den van de ander in aanraking komt. Het zegt de mens: houd je op afstand, want die pijn, ziekte en nood van de ander is een inbreuk op je eigen welzijn, het zou jou ook te pakken kunnen krij gen. Bemoei je er niet mee, dachten priester en leviet in de parabel van de barmhartige Samaritaan. Het is alleen de inwerking van Jezus' Boodschap geweest, die de mensen van lieverlede heeft doen aanvaarden, dat e'.ke mens in nood dient geholpen te worden: Gij zult uw naaste beminnen als uzelf. Naaste, niet in de beperkte betekenis die het Oude Testament er aan gaf, maar in de meest universele zin van het Nieuwe Testament: mijn naaste is iedereen die in de gegeven si tuatie op mij aangewezen is. De diepste reden van deze plicht is gelegen in het feit, dat daar waar de andere mens staat, Jezus zelf verschijnt. Waarachtige naastenliefde is dus slechts mogelijk als wij de evenmens zien als broeder cn zuster van Jezus Christus, zoon en dochter van de Vader. Hoe deze naatenliefdo in gevaar ge raakt, wordt door Guardini duidelijk uit eengezet in 'het onderhavige boekje: als n.J de echte door de Openbaring gege ven motieven uithollen; als het hart ver kilt en de edelmoedigheid verflauwt. Nu allerwegen zo vaak en gemakkelijk over caritas gesproken en geschreven wordt, lijkt het niet overbodig kennis te nemen van wat de grote denker Guardi ni erover te zeggen heeft. Zijn visie zou wel eens een correctie kunnen zijn op dé gangbare. (Lannoo Tielt/Den Haag). J. H. Aurel von Jüchen is een predikant; die tijdens Hitler met het concentratie kamp kennis maakte en na de oorlog in Oost-Duitsland in botsing kwam met de communistische machthebbers. Hi; heeft deswege vijf jaar dwangarbeic in noordelijk Siberië achter de rug. Thans is hij gevangenispredikant in W. Berlijn. In dc jaren van zijn gevange nisschap heeft hij kennis kunnen maken met Russen van alle afkomst, stand en beroep. Hij heeft het Russische systeem trachten te doorgronden. Zijn ervarin gen erf overpeinzingen vinden neerslag in dit boek. Hij zoekt geen goedkope be strijding en is bereid ook in de tegen stander goed te noemen wat goed is Hij moet echter getuigen van veel tegen strijdigheden en onwaarachtigheden ij een stelsel, dat een gevaar vormt vooi de diepste mensheidswaarden. Dit is zijl conclusie: „De onbeperkte, ongebondei vrijheid, de vrijheid van liet egoismi en de willekeur, de vrijheid zondei God en naaste roept het communisme even noodzakelijk op als de rattenplaag het rattenvergif. De taak van Europa y vrijheid en gebondenheid door liefde ej gerechtigheid te verwezenlijken."

de Stem | 1960 | | pagina 11