TOTOPRIJS VAN 50.000 GULDEN INZET 2 GULDEN Puzzel-premie r-in drieën-, Overhaaste vlucht van Belgen uit muitend Thijsstad Levenslang geëist tegen Pohlmann >n Tweede Kamer nam genoegen met compromis Amerikaans protest tegen uitlatingen Kroestjev Minister wilde in geen geval verder gaan GEEN KABINETSCRISIS.... JONGETJE IN SYDNEY ONTVOERD „Niet trots" EREVELD MARGRATEN INGEWIJD De Gaulle: F.L.N, is Algerië niet liger DAGBLAD VOOR ZEELAND In Wenen 2. De maximuminzet is door een amendement Berkliou- wer (VVD) - Blaisse (KVP) van één op twee gulden gebracht. 3. Weliswaar komt er maar één toto, doch het zal straks - door verschillend gekleurde formulieren - mogelijk worden aan te geven aan wie men zijn kwartje (s) ten goede wil laten komen, aan de sport of aan charitatieve doeleinden. Nu en dan buien GROF GESCHUT RUMOER PAUS ONTVING MISSIONARISSEN TRIEST RELAAS Polaris sloeg vlak bij schip in RUSH OP VLIEGTUIGEN Aangerand meisje herkent dader van foto 18,— 10,— 8.50 7,50 9,— 6,50 16750. Btraat 9. n. 39253. t ;1. 30023. vraagt vast sa- I hoofdin- I flllenburg- j ••••••••••«Ti gram Jli) i 100e JAARGANG No. 23412 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 8 JULI 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) De Amerikaanse ambassadeur in We nen, H. Freeman Matthews, heeft na mens zijn regering- officieel bij de Oos tenrijkse minister van Buitenlandse Za ken geprotesteerd tegen het feit dat men Kroestjev heeft toegestaan in het bijzijn van vele hooggeplaatste ambtenaren, een voor de westelijke mogendheden be ledigende redevoering te houden. Het betrof hier de tekst van de rede welke Kroestjev kort geleden heeft ge houden voor de vereniging Oostenrijk- U.S.S.R. Hij zei hierin onder meer dat de V.S. „zeeroverij" hadden gekozen als een nieuw middel in de internationale politiek. Ook vond hij dat het aanzien van Amerika in de wereld nog nooit zo gering was geweest als thans. Op de receptie die hij woensdagavond heeft bijgewoond in het kasteel Eggen- berg zou hij de Verenigde Staten nog een keer verantwoordelijk hebben willen stellen voor het mislukken van de Pa- rijse conferentie. Bij het uitspreken van zijn rede liet de premier deze zinsnede echter weg. Ook West-Duitsland heeft tegen de uit latingen van Kroestjev een protest laten horen. Het besluit van de Russische premier om zijn reis door de Oostenrijkse pro vincies te beëindigen en een dag eerder naar Wenen terug te keren dan oor spronkelijk in de bedoeling lag, heeft tot tal van veronderstellingen aanlei ding gegeven. Volgens sommige berich ten zou dit besluit een gevolg zijn ge weest van het in een impasse geraken van de besprekingen over een handels verdrag tussen de Sovjet-Unie en Oos tenrijk, die in Wenen door delegaties van beide landen worden gevoerd. Na zijn terugkeer in Wenen had Kroestjev een onderhoud met de Russi sche onderhandelaars. Volgens het Oostenrijkse blad „Kro- nenzeitung" zou Kroestjev zijn tournee bekort hebben omdat hij in Graz werd bedreigd. De Oostenrijkse politie zou niet bij machte geweest zijn een actie, die anti-communistische groepen tegen Kroestjev beraamden, te verijdelen. De Russische premier, die vandaag naar Moskou vertrekt, hield donderdag avond een televisierede, waarin hij het communisme aanprees en meedeelde, dat de Sovjet-Unie onmiddellijk bereid was tot een ontwapeningsakkoord met strenge controlebepalingen. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beerman heeft gewonnen. Gisteravond om tien uur - „een historisch moment", vond de liberaal mr. Berkhouwer - heeft de Tweede Kamer met 76 tegen 68 stemmen haar goed keuring gegeven aan het - intussen wel duchtig bijgeschaafde - toto-ontwerp van de C.H.-minister van justitie. Dit zijn de belangrijkste wijzigingen: 1. De maximumprijs is door de minister zelf van 25.000 op 50.000 gulden gebracht. Minister Beerman heeft deze concessies met grote legen- zin gedaan. Gelijke tegenzin had de Kamer tegen zijn ontwerp, ook toen het bijgeschaafd was. Uiteindelijk stond men echter voor de keuze: geen toto of deze beperkte toto. Minister Beerman had n.l. gedreigd bij verwerping van de wet te zullen terugvallen op een zeer beperkt vergunningsstelsel, waarbij niet op een permanente voetbaltoto ge rekend behoefde te worden. Hierover zullen zeker politieke moeilijk heden ontstaan, voorspelde de minister. Voor die kabinetscrisis op korte termijn voelde de Kamer ook niets. Haar uiteindelijke keuze werd waarschijnlijk nog wel iets vergemakkelijkt door een mededeling van mr. Blaisse (KVP), dat de KNVB bereid is in zee te gaan met een pool van vijftigduizend gulden als hoofdprijs en met twee gulden inzet. HEREBOER David Pratt, 53 jaar, zal op 20 juli voor de rechter van instructie worden geleid, in verband met de aan slag die op 9 april j.l. op premier Ver woerd van Zuid-Afrika werd gepleegd. DE WEDSTRIJD om het nationale kampioenschap in machineschrijven, die sedert 1951 jaarlijks wordt gehouden, zal dit jaar op 24 september plaatsvinden en wel in de Rotonde van de Houtrust- hallen in Den Haag. PREMIER Nehroe van India heeft gis teren een radiorede gehouden om te trachten een voor maandag uitgeroepen staking van 2.200.000 ambtenaren ter verkrijging van loonsverhoging te voor komen. DE TEKENING van Van Gogh „Daken Arles" heeft op een veiling in Sotheby te Londen ruim 50.000 gulden opge bracht. TOON RAMMELT, van wie het „Week blad T.V wist te melden, dat hij be noemd was tot hoofdredacteur van de ..Kath. Illustratie", zal niet naar de Kath. Illustratie gaan. Het is nog niet bekend welke functie hij dan wel zal aanvaarden. NEW DELHI heeft gisteren, voor het eerst na vijf jaar, een sprinkhanenin- vasie beleefd. Met vlammenwerpers werden de sprinkhanen bestreden. EEN INDONESISCHE student, Harjono, 's door de politie van Tien Tsin in Chi na gearresteerd. Andere Indonesische studenten moeten deze stad (in rood- China) verlaten. HET BUREAU tot opsporing van nazi- oorlogsmisdadigers heeft in de achttien maanden van zijn bestaan 310 ex-nazi's opgespoord, die zich tot dan hadden we ten verborgen te houden. IN JAPAN is de grootste tanker ter we reld thans te water gelaten. Het schip, de Universe Daphne, heeft een draag vermogen van niet minder dan 106.500 ton. Erkend moet worden, dat minister Beerman zijn ontwerp met vuur en ver ve neeit verdeaiga. Maar argumenten? De voormalige Rotterdamse advocaat stond te pleiten als een Angelsaksisch raadsman die een jury omver poogt te praten. Toen het vuurwerk van een ele gant woordenspel en veelal spitse grap jes echter was opgebrand doemden weer de vragen op aie de bewindsman onueantwoora nad gelaten. De aanval is de beste verdediging moet nij gedacht hebben. Hij sloeg de socialisten om de oren met hun princi pieel bezv. aar „gij wilt kapitalisten par droit de toto" tegen aroeidsloos inKomen en de rest der ivamer met een ik.N.V.B.-rapport uit 19aU. Die laatste Klap kwam niet hard aan. Sinds I960, toen de K.N.V.B. sterk tegen een voet- oanoiu gexant was, is er wel iets ver anderd. Het professionalisme heeft zijn intrede gedaan. 5 Ministers rede „ik ben niet trots op du wetsontwerp" had een zoda nige anti-toto-tendens, dat zijn conces sie om de maximumprijs tot vijftigdui zend gulden te verhogen als een niet meer verwacnie verrassing kwam. Ik oen er inwendig tegen, zei nij, maar aan de andere Kanc neent de regering er veel waarde aan, dat de voetbaitoto nu eens eindelijk een wettelijke basis krijgt. Deze concessie ging vergezeld van een dreigement. Zou de Kamer er geer. ge noegen mee nemen, dan zou de regering terug vallen op een beperkt, tijdelijk vergunningenstelsel met lage prijzen. Handhaving van de status quo (d.w.z van de K.N.V.B.-toto in zijn huidige vorm) was voor het kabinet niet ac ceptabel. De prijsconcessie werd door mr. Vro lijk (P.v.d.A.)mr. Blaisse (K.V.P.) en mr. Berkhouwer te licht bevonden. Prof. Romme, sprekende namens de grote meerderheid der K.V.P.-fractie, was er ook niet enthousiast over. De beste op lossing is een onbeperkte prijs, erkende hy. Nu het beste „door politieke fac toren" niet te verkrijgen is, ben ik echter, zei prof. Romme, bereid een toto met een 50.000 guldenprijs een eer- i Verwachting van het KNMI tot f vanavond, opgemaakt donderflag- t avond 23.15 uur. J Wisselend bewolkt en nu en dan t buien, met een kans op onweer. t Zwakke tot matige wind uit zuide- lyke richtingen. Iets warmer. J Vandaag: zon onder 21.00 uur, maan J op 20.23 uur. t Morgen: zon op 4.31 uur, maan j onder 5.27 uur. lijke kans te geven. De katholieke frac tieleider behield zich evenwel uitdruk kelijk het recht voor op deze prijzen- kwestie nader terug te komen, als zou blijken, dat de toto met een prys van 50.000 gulden niet zou slagen. De socialistische fractievoorzitter, mr. Burger, vond het dreigement van mi nister Beerman „onbehoorlijk en onoir- baar". Als de Kamer niet met het toto-ont werp akkoord gaat, wilt u ons dus op een andere manier, door het vergunnin genbeleid, te pakken krijgen, consta teerde mr. Burger. Maar, zo riep hij, hoe kunt u een dergelijk dreigement mo tiveren? Onder uw bewind hebben wij anderhalf jaar lang een onbeperkte K. N.V.B.-toto gekend? Deze vraag luidde de avondpauze in De fracties maakten van de schorsing gebruik voor nader beraad. Het kabinet deed hetzelfde. Van alle kanten kwamen ministers naar het Kamergebouw voor een laatste onderlinge toetsing van het regeringsstandpunt. Na de pauze bracht minister Beer man meteen het grof geschut in stel ling. „Als de Kamer het toto-ontwerp verwerpt, dan zal er een zodanige con stellatie ontstaan", dreigde hij, „dat er binnen afzienbare tijd een gespannen politieke situatie zal zijn". Dat beteken de kabinetscrisis op termijn!! Minister Beerman verklaarde verder, dat de regering het toto-ontwerp zou in trekken als er amendement.en zouden worden aangenomen die verder gaan dan vijftigduizend gulden als prijs, twee gulden inzet of meer dan één toto. Wat het dan volgende vergunningenstel sel betreft bevestigde hij nog eens dat daaronder van een permanente voetbal toto met enigszins redelyke prijzen geen sprake zou zijn. Toen kwam de eerste stemming, en wel over een amendement van mr. Vro lijk (P.v.d.A.). Dit beoogde, commer ciële prijsvragen wat meer ruimte te geven door de prijzengrens van 200 tot 1000 gulden te verhogen. Minister Beer man verloor die eerste ronde. De Kamer negeerde zijn „ontraden" en keur de met uitzondering van de C.H. en A.R. dit wijzigingsvoorstel goed. De tweede ronde was eveneens voor de Kamer. Met gelijke stemverhouding werd een amendement-Vrolijk goedge keurd, dat de mogelijkheid opent dat b. en w. toestemming geven voor een ge meentelijke loterij voor een liefdadig doel of een ander algemeen belang met een prijs van duizend gulden, of (in een gemeente met meer dan 50.000 inwo ners) van tweeduizend gulden. Spannender was de stemming over een gecombineerd wijzigingsvoorstel van mr. Vrolijk (P.v.d.A.) en mr. Geertse- ma (V.V.D.), dat beoogde twee toto's i.p.v. één toto toe te staan. (Eén toto voor de sport en een toto voor charita tieve doeleinden). (Vervolg op pag. 4) Koningin Juliana heeft gisteren de in wijding bijgewoond van het ereveld te Margraten, waar meer dan 8000 Ame rikaanse militairen hun laatste rust plaats vonden. Een groot aantal autori teiten waren bij deze plechtigheid aan wezig, onder wie de Amerikaanse am bassadeur in Den Haag, Philip Young, de Nederlandse minister van Defensie, ir. Visser en staatssecretaris De Jong. De koningin legde een krans in de gedachteniskapel aan de voet van het grote monument. Amerikaanse en Ne derlandse autoriteiten gewaagden in toe spraken van het offer, door de gevalle nen gebracht. President Eisenhower had een boodschap gezonden, die tijdens de plechtigheid werd voorgelezen. Koningin Juliana heeft ook nog bezoe ken gebracht aan het dörp Margraten en aan Maastricht. Drie lezers van het Dagblad De Stem delen deze week de premie van 1.000.— in de 1-2-3-puzzel. Het zijn: Mevr. R. van Hout, Ploeg- straal 58, Breda, Mej. M. Verheijen, Kraaien- bergstraat 11, Ulvenhout, Mevr. Hoendervangers-Kui- per, Dyonisiusstraal 37, Putte. Onze gelukwensen voor de ge lukkigen, die elk dus 333.33 in ontvangst mogen nemen. Paus Johannes XXIII heelt gisteren zevenentachtig missionarissen, geleid door de Nederlandse pater Antoon Wou ters, in audiëntie ontvangen. De missionarissen zijn uit hun landen van herkomst op weg naar missiegebie den in oost- en midden-Afrika. Hun reis is georganiseerd door de ..Raptim". De Russische student Pjotr Smirnov, die in verband met een spionage- affaire door de Nederlandse regering is uitgewezen, is donderdag per Toe- polev-vliegtuig van Schiphol naar Mos kou vertrokken. Hij werd vergezeld door zijn vrouw en kind. Op de foto mevrouw Smirnov, beladen met bloe men terwijl zij zich van de bus op Schiphol naar het vliegtuig begeeft. De wijzende hand van een grond stewardess werd tot een veelbetekend symbool De politie van Sydney (Austr.) heeft meegedeeld, dat het zoontje van een winnaar van een loterij- prijs van 100.000 Australische pon den (851.000 gulden) ontvoerd is. Frederick Hilton Thorne, 8.5 jaar, verdween terwijl hij op weg was naar school. Later werd de woning van de ouders opgebeld. Mevrouw Thorne kreeg van een mannenstem te horen, dat ais zij haar zoon terug wilde hebben, „veel geld" zou moeten worden betaald. De vader van de jongen, de 37-jarige Bassil Thorne, won vorige maand 100.000 Australische ponden in de „Opera House"-loterij. De gehele politiemacht is in actie ge komen. Ook de radio- en tv-stations zijn ingeschakeld. De premier van New South-Wales, Robert J. Heffron, heeft een beroep op het publiek gedaan de politie alle mogelijke hulp te bieden in deze zaak. Een woordvoerder van de politie heeft het gerucht tegengesproken dat het echtpaar Thorne een briefje heeft ont vangen waarin 25.000 pond losgeld werd geëist. De toestand in Kongo wordt steeds kritieker. In Leopoldstad heeft de regering-Loemoemba de muiterij kunnen onderdrukken, maar in Thijsstad hebben de re bellerende militairen de situatie stevig in handen. Europese vrou wen zijn door dronken soldaten aangerand. Uit een klooster voer den enkele muiters, onder bedrei ging van de zusters, twee meisjes weg, die later in een veld nabij de stad werden teruggevonden. Ze waren geheel ontkleed. Een extra-trein met Belgische vrouwen en kinderen is donder dagmiddag om vijf uur uit Thijsstad naar Leopoldstad vertrokken. De vluchtelingen werden begeleid door een lid van de provinciale regering, die zich garant heeft gesteld voor hun veiligheid. De eerste Europese gezinnen, die in de namiddag te Leopoldstad arriveer den, vertelden dat zij door de mili tairen in Thijsstad gevangen waren gehouden. Zij waren gekleed in be smeurde kleren en hadden de sporen van angst en slapeloze nachten op het gelaat. De muiters verrichtten giste ren huiszoekingen om wapens op te sporen, die de Europeanen zouden heb ben verborgen. Enkele mannen wer den hierbij mishandeld. Voordat de extra-trein vertrok, had een aantal Belgen geprobeerd een auto-konvooi te vormen, teneinde hun gezinnen te evacueren. Deze poging was echter vergeefs. Vrijwel alle Belgische gezinnen die naar Leopoldstad wisten te ontkomen, eisten onmiddellijke repatriëring naar het moederland. Niet alleen de muite rij heeft hen verontrust, maar ook de uitlating van Loemoemba, een noodsprong dat de Europese offi cieren verantwoordelijk zijn voor de rebellie. De Kongolese premier zei, dat er strenge maatregelen tegen hen zouden worden genomen en dat de ko mende weken in diverse sectoren van het maatschappelijk leven de blanken vervangen zullen worden door inheem sen. Het relaas van een Belgische be stuursambtenaar uit het plaatsje In- kisi luidde als volgt „Woensdagochtend om zeven uur werd de Belgische officier, die het commando voerde over het detache ment in Inkisi, door muitende troepen ontwapend. Munitie werd onder de manschappen rondgedeeld. Een uur later werd op de bestuurspost gescho ten en werd de sleutel van de wapen kamer geëist. Alle Europeanen wer den opgesloten. De vrouw van een be stuursambtenaar werd meegesleurd in een kamer en daar herhaaldelijk verkracht. Tegen half tien kwamen twee legerjeeps met nog meer mui tende militairen aan. Met andere troe pen doorzochten zij alle woningen op wapens, herhaaldelijk bedreigingen uitend en op de huizen schietend. Een Polarisprojectiel var; de Ameri kaanse marine is donderdag enkele se conden nadat het was afgeschoten vlak voor het schip, dat het lanceerde, in zee gestort en ontploft. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Het schip bleef onbeschadigd. Een andere groep trok naar de plaats Madimba waar later op de dag de muiters door een gepantserde colonne werden tegengehouden en naar Mbanza Boma. Hier hadden de meeste vrouwen van de bestuursamb tenaren een onderkomen gezocht in het klooster. Een van haar werd on der bedreigingen met de dood door vier Kongolezen misbruikt". De chaos in Kongo werd nog ver groot, doordat gisteren in Stanleystad de inwoners van de gevangenis in op stand kwamen. Zij forceerden de poor ten en begaven zich naar het provin ciehuis onder de kreet: „Onafhanke lijkheid", een status die vooral voor gevangenen aantrekkelijke perspec tieven biedt. Overigens waren de berichten uit Kongo gisteren zeer verward. In de vroege ochtend namelijk was gemeld, dat de muiters een aantal Europese officieren hadden vrijgelaten. Stakende havenarbeiders hebben in Leopoldstad hoge ambtenaren van het openbare vervoersbedrijf Otraco mis handeld. Europese werknemers in het havenbedrijf hebben de Belgische di plomatieke missie laten weten, dat zij zich op hun werk niet veilig meer voelen. De jongste ontwikkelingen hebben er toe bijgedragen dat een rush op vlieg tuigboekingen door Europeanen is ont staan. Zij vrezen dat indien de mui ters niet geheel bevredigd worden in hun eisen, er niemand zal zijn om de onderlinge stammentwisten binnen de perken te houden. De Beigische premier Eyskens heeft donderdag de gebeurtenissen in Kongo kleine stuiptrekkingen van een jonge staat" genoemd. Een Kongolese sergeant overhan digt aan een Belgische adjudant de wapenuitrusting van een pri mitieve betoger. De foto werd echter niet in Thijsstad gemaakt! President de Gaulle heeft op een bij eenkomst van Normandische burgemees ters in Aleneon verklaard, dat de Franse regering het „bevrijdingsfront" niet als de vertegenwoordiging van geheel Alge rië zal erkennen. Afgezanten van het „Algerijnse bevrijdingsfront" zullen zich in Parijs niet met de pers in verbinding kunnen stellen of hun» vrienden ontmoe ten. Het is niet rechtvaardig om het „be vrijdingsfront" als de vertegenwoordiger van geheel Algerië te erkennen, aldus de Gaulle. Beslissend is de stemming, en niet de doelstellingen van een groep, hoe belangrijk en strijdbaar deze ook is. Het Amsterdamse dienstmeisje C. A, Flipse, dat dinsdagmiddag j.l. door eeii onbekende man in de woning van haar werkgever aan het Amsterdamse Miner- vaplein werd mishandeld, heeft haar aanrander herkend van een aantal foto's die de politie haar gisteren heeft ge toond. Het is de op 2 oktober 1933 in Amsterdam geboren boekhouder J. B„ die evenwel sinds eergisteren verdwenen blijkt te zijn. De politie heeft in zijn kamer in de stadionbuurt gisteren het pak en de jas gevonden, die B. bij de overval droeg. De jas bevatte op vele plaatsen bloed vlekken, zodat het vrijwel zeker is dat de politie op het goede spoor is. Ge vreesd wordt dat B. naar het buitenland is gevlucht, aangezien hij reeds eerder te kennen heeft gegeven dienst te willen nemen bij het vreemdelingenlegioen. In het proces inzake de moord op de call-girl Rosemarie Nitribitt heeft de openbare aanklager, Hel mut Bauer, tegen de 39-jarige handelsvertegenwoordiger Heinz Pohlmann levenslange tuchthuis straf geëist. De openbare aanklager zei. dat hij tot deze eis is gekomen op grond van „ster ke aanwijzingen". De rechtbank moest maar uitmaken, of het belastende mate riaal voldoende was. Hij noemde Pohl mann een avonturier, geen held. Het we zen van deze tijd werd door zulke figu ren niet bepaald. De aanklager noemde als motief van verdachte geldgebrek. 'Pohlmann had, ondanks zijn grote schulden, tussen 1 en 11 november 1957. dadelijk na de dood van Nitribitt, precies de 18.000 Mark uit gegeven die bij de vermoorde ontbraken. Volgens de aanklager klopte het door Pohlmann opgegeven alibi voor de dag van de moord niet. De verdediger van Pohlmann, Al fred Seidel, verlangde volledige vrij spraak wegens gebrek aan bewijs. ..Vonnis deze man volgens de wetten welke in elk beschaafd land gelden. In gevallen van twijfel, moet u, ik herhaal moet u. deze man onschuldig bevinden" aldus Seidel. De uitspraak wordt dinsdag verwacht. HEINZ POHLMANN „Avonturier, geen held...-

de Stem | 1960 | | pagina 1