ROMME: TWEE TOTO'S KUNNEN OPLOSSING GEVEN Ike beperkt invoer Cubaanse suiker Muiterij van het leger in Kongo Tweede Kamer wil - hoe dan ook - meer dan Beerman Beslissing zal moeten vallen Succes voor Martin van der Borgh wil Kernachtig Amerikaans luchtschip verongelukt Kroestjev breekt tocht door Oostenrijk af ARKS beschuit Staking van restaurants in Frankrijk? Maximmumprijs moet omhoog enng bouw van Coentunnel LOEMOEMBA DE WANHOOP NABIJ Strijd tussen moeder en zoon Amendementen Castro gaat onteigenen DAGBLAD VOOR ZEELAND Zuidwestelijke wind WIKKEN EN WEGEN ONLOGISCH Nieuw weekblad t.v. verschenen Ik heb genoeg van die bus V olkswagcnf abr icken nu een N.V. We merkten, dat je als liftster bijna niemand kunt vertrouwen... Hebt U dit artikel gemist? Jammer! 100e JAARGANG No. 23411 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 DONDERDAG 7 JULI 1960 Abonnementsprijs f ¥iper kwartaal, 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) In Frankrijk dreigt een algemene sluiting van restaurants, cafetaria's en bistro's als een protest tegen de fiscale hervormingen die de regering wenst door te voeren. De nationale bond van restaurateurs zal alle bij haar aangesloten eetgelegen- heden in Frankrijk, van de chicste tot de armoedigste, doen sluiten indien de regering bij haar voornemen blijft. De bond deelde niet mede wanneer deze algemene ,,mes-en-vork"-staking zal beginnen, noch hoelang zij zal duren, maar het staat vast dat de staking ge houden zal worden op het hoogtepunt van het toeristenseizoen. Iedereen die gedurende de zomer in Parijs is geweest, weet wat dit bete kent. De algemene klacht onder toeris ten was altijd dat de goede restaurants vol zijn en de service traag. Maar men had althans gelegenheid om te eten. Zelfs al behoren niet alle restaurants tot de nationale bond. een groot aantal, vooral de betere, behoren er wel toe. Vanavond valt Tweede Kamer de be slissing over de voet baltoto. Hoe die beslis sing precies zal uitval len is op het ogenblik nog moeilijk te voor spellen. De Tweede Kamer is gisteren na melijk niet verder ge komen dan tot een uitstalling van overi gens reeds lang beken de standpunten. De ernstige bezwaren van (Van onze parlementaire redacteur) in de de overgrote meerder- zoals het er heid tegen het toto- ontwerp van minister Beerman (Justitie),met name tegen de beper king van de maximum prijs tot 25.000 gulden en van de maximum- inzet tot een gulden, hebben dus nog niet in definitieve standpunten gestalte gekregen. Ze ker is slechts, dat de Kamer het toto-ontwerp nu uitziet niet zal accepteren. In trekking van het wets ontwerp? Zowel mr. Blaisse (KVP) als mr. Vrolijk (PvdA) zin speelden duidelijk op die mogelijkheid Maar wat komt er dan? Men fluistert dat de rege ring in dat geval een weinig aantrekkelijk vergunningsstelsel zal invoeren. Prof. Romme (KVP) heeft het kabinet echter een uitweg uit de moeilijkheden gewezen. Vannacht, aan het einde van een lange rij sprekers, stelde de katholieke fractieleider op basis van een amende ment-Vrolijk (PvdA) voor, twee toto's toe te staan met een maximum- inzet van ieder een gulden (2 x 1 is ook 2) en de maximumprijs te verhogen tot een bedrag, dat beter aan de doelstelling van de toto beantwoordt. Verwacht wordt, dat de regering dit bedrag vandaag eigener beweging op vijftigduizend gulden zal stellen. Ver der kan zij door de tegenkanting der A.R.. die bij monde van dr. Bruins Slot ook de beperkte toto afwezen, niet gaan: Aangezien de meerderheid der Kamer over de toto geen kabinets- Dinsdag was het Ab Gelder mans die lauweren voor Ne derland oogstte in de Pyre neeën, gisteren in de nóg zwaardere bergrit van Pau naar Luchon deed Martin v. d. Borgh zijn ploeggenoot èn de Nederlandse wielerwereld alle eer aan door als vijfde langs de wedstrijdjury in Lu chon te flitsen. Een prestatie van belang. Jammer, dat wij Coen Niesten verloren; bij de afdaling van de Col d'Aspin kwam hij ten val en brak een sleutelbeen. De Nederlandse equipe gaat dus met zeven man verder. Op de joto: Martin v. d. in tweede positie. Borgh. knu OOK DE Eerste Kamer heeft nu dr wij ziging van de loongrens (verhoging van 6900 tot 7450 gulden) aanvaard. IN WOERDEN heeft de politie proces- verba U opgemaakt tegen een man die drie jonge hondjes levend begraven had. PREMIER Kwame Nkroemah van Gha na heeft een uitnodiging aanvaard voor een oézoek aan communistisch-China. ALS JORDANIË zijn kritiek op de Ver enigde Ai abische Republiek voortzet, zou dit wel eens ernstige gevolgen kun nen hebben. Dit liet gisteren net minis terie van Buitenlandse Zaken in Cairo meedelen. HELMUTH EPP, een 41-jarige Duitse zakenman, is in Karlsruhe tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het onderhouden van ver. raderlijke betrekkingen met de Oost- duitse spionagedienst. i i i f Verwachting van het K.N.M.I. tot i vanavond, opgemaakt gisterenavond f ziö.15 uur: i ,V.?rancterlj[jke bewolking en plaatse- J hik enkele buien. Matige tot krach- J tlCe. 39b rl n I....4 ilJJ^IÜI. i\ i i i tjge, aar. de kust tijdelijk harde tot stormachtige wind, in hoofdzaak tus sen zuidwest en west. Weinig veran dering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Bewolkt met opklaringen. Sterke j? zuidwesten. Ongeveer dezelfde temperaturen. Vandaag: zon onder 21.01 uur; maan op 19.23 uur. Morgen: zon op 4.30 uur; maan on der 4.18 uur. (Van onze parlementaire redactie) Mi.lister Korthais heeft woensdagmid dag n de Eerste Kamer meegedeeld dat de regering voorrang heeft gegeven aan de bouw van de Coentunnel. Per brief eeft de minister dit besluit aan het gemeentebestuur van Amsterdam oekendgemaakt. „Aan de IJtunnel kan geen groter nut worden toegekend dan aan de Coen- en Hemtunnel. De kosten van de bouw van de Coentunnel zijn aanzienlijk lager dan de bouw van de IJtunnel". aldus de minister. Als ar gumenten gaf de minister te kennen: de veel Kleinere lengte van de Coentun nel, het meer eenvoudige installatie systeem en een betere regeling voor het scheepvaartverkeer. Op de begroting 1961 van Verkeer en Waterstaat wil de minister fondsen aan vragen voor de bouw van de Coentunnel, netgeen betekent dat in dat jaar met de bouw zal worden begonnen. De beslissing van de regering is als een oom ingeslagen bij de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Het plotse- ,'nge besluit heeft er toe geleid, dat drs. Den Uijl (P.v.d.A.) verlof heeft ge- viaagd de ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Binnenlandse Zaken te mogen interpelleren inzake dit besluit Heden, donderdag, zal de Tweede Ka- mei hierover beslissen. De beslissing van de regering kwam nog Harder aan bij de leden van de Eerste Kamer. crisis wenst, zal men zich inwendig rebellerend wel bij een maximum prijs van die hoogte moeten neerleg gen. Het toto-debat, onder enorme publie ke belangstelling begonnen, heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat de onbeperkte toto het ideaal is van de overgrote meerderheid der Kamer. Af gevaardigden als mr. Vrolijk (P.v.d.A.), toto-kampioen" mr. Blaisse (K.V.P.) en de liberaal mr. Berkhouwer hebben er gisteren voor gevochten. Hun argu menten stuitten echter af op het politie ke feit, dat het kabinet niet verder wil en kan gaan. Mr. Blaisse heeft evenals mr. Vrolijk een amendement ingediend, dat het bevoogdingselement uit het ont- werp-Beerman wil verwijderen. In de K.V.P.-fractie heeft hij enkele mede standers. maar hun getal is niet vol doende om zo zij dat al zouden wil len het kabinet op de voetbaltotx ten val te brengen. Mr. Vrolijk (P.v.d.A.) zal wat kan men anders van de op positie verwachten? wel doorzetten, hoewel niet met steun van heel zijn fractie. Hij kan alleen nog steun ver wachten van communisten en P.S.P.'ers die hun op het marxisme gegronde prin cipiële afkeer van elk gokken in rare kronkelredeneringen afwierpen en zich eveneens voor een onbeperkte toto uit spraken. In feite was dit toto-debat een discus sie over het wegen van de verdraag zaamheid met als kernvraag: in hoe verre heeft een meerderheid rekening te houden met het standpunt van een min derheid en omgekeerd. De K.V.P. en liberalen gaven duidelijk blijk, dat zij met de gewetensbezwaren van vele pro testanten ernstig rekening willen hou den. Maar, verzuchtte b.v. mr. Berkhou- wer, moet dat nu zover gaan, dat een minderheid de meerderheid gaat afhou den van iets dat het overgrote deel van ons volk niet als laakbaar ervaart? Dr. Bruins Slot, de leider van de A R.-fractie, was veel minder verdraag zaam dan de meerderheid. Terwijl al thans een deel van de C.H.-fractie zich voor de toto uitsprak ,,als minder heid kan men niet doen alsof men al leen op de wereld is", verklaarde dr. Diepenhorst, wees dr. Bruins Slot ook de beperkte toto radicaal af. Als de sport geld nodig heeft moet dat maar door vrijwillige bijdragen en overheids subsidie worden bijeengebracht, vond hij. ,,Daai gaat de belastingverlaging", riep mr. Burger (P.v.d.A.). ,,Zo nodig", antwoordde dr. Bruins Slot voorzichtig. De minderheid maakte het de meer derheid in de Kamer te meer moeilijk omdat er geen enkele aanwijzing is, dat de K N.V.B.-toto tot dusverre tot „gok- razernij" aanleiding heeft gegeven. Waarom mogen we in de Staatsloterij wel vier maal tachtig gulden per jaar vergokken, vroeg mr. Berkhouwer (V. V.D.), maar niet veertig maal twee gulden in de pool? Mr. Blaisse (K.V.P.) herinnerde er aan. dat de Staatsloterij sinds 1760 een hoofdprijs van honderd duizend gulden uitkeert. En waarom zijn er lotto-vergunningen uitgegeven, informeerde de Kamer ver der. De Kamer „het is een allerzot ste vertoning" begreep hier niets van. „Ik zaj het straks uitleggen", be loofde minister Beerman. De voorzitter van de stichting sport- prijsvragen, mr. Geertsema (V.V.D. bepleitte rond Caritas een aparte voet balpool voor charitatieve en culturele doeleinden. „Een van de belangrijkste middelen van fondsenwerving mag men niet afsluiten voor het particulier initia tief". Gezien zijn suggestie voelde ook prof. Romme voor deze gedachte. Voor het geval de regering in haar afwijzing zou volharden stelde prof. Romme voor de mogelijkheid te openen (bij een maximuminzet van twee gulden), op het totoformulier aan te geven voor welk doel men zijn kwartje beschikbaar wil stellen. (Van onze parlementaire redacteur) Het beperkte toto-ontwerp van minister Beerman hjj wordt bij het toto-debat gesecondeerd door mr. Cals en staatssecretaris Schol ten heeft de Tweede Kamer heel wat kernachtige opmerkingen ont lokt. Hieronder volgt een kleine bloemlezing van pro's en contra's: BEPERKTE PRIJS: „Een betuttelarij van het Neder landse volk, die zonder meer er gerniswekkend is", (mr. Vrolijk, P.v.d.A.). „Bij een te lage prijs of poolverbod zal de goklust andere uitwegen zoeken", (prof. Romme, K-V.P.). „Een staaltje van klasse- moraal", (De Groot, C.P.N.). „De verdraagzaamheid is hier ver keerd gewogen", (mr. Blaisse, K. V.P.). GOKLUST: „Gij zult niet doden komt niet in de Tien Geboden voor", (Lankhorst, P.S.P.). „Van een ontaarding in een gokrage is geen sprake", (mr. Berkhouwer, V.V-D.)„Arbeiders, die gokken, doen tekort aan hun klassebe- wustzijn", (De Groot, C.P.N.). „De goklust ondergraaft de spaar zin en daardoor de bezitsvor ming", (dr. Diepenhorst, C.H.). „Het gokken leidt tot allerlei ver zoekingen en dwaze, schadelijke begeringen", (ir. Van Dis, S.G.). „Het wekelijks lokken met prijzen is noodlottig", (dr. Bruins Slot, A-R.). „Een zekere prikkel is noodzakelijk, wie onzer leeft zon der prikkels?", (mr. Blaisse, K. V.P.). De heren L. Brunt en A. Schroder, resp. secretaris en voorzitter van de KNVB, volgden de debatten in de Kamer met grote belangstelling. BEERMAN „Ik zal het uitleggen" Een observatieluchtschip van de Ame rikaanse marine is ter hoogte van de kust an New Jersey in de Atlantische Oceaan gestort. Dit gebeurde bij het zoe ken naar een jacht dat later door een onderzeeboot werd gevonden. Naar verluidt bevonden zich 20 a 25 man aan boord van het luchtschip. In New /ork meldde de Amerikaanse kust wacht dat vissersboten zeven overleven den uit zee hebben gevist. Ook het Ame rikaanse vliegdekschip Essex zou red dingen hebben verricht. Twee torpedobootjagers hebben lijnen naai net luchtschip overgebracht en zui len het naar de kust trekken, nadat kik vorsmannen van dc marine het zoeken naar bemanningsleden hebben gestaakt. Het verongelukte luchtschip heeft een Lengte van ruim 130 meter en een door snede van bijna 30 meter en was ge vuld '1161 helium. Het eerste nummer van „Het nieuwe weekblad T.V.", onder redactie van de heer P. A. G. de Ruwe, is gisteren van de pers gekomen. Het heeft tot devies „Tezamen vrij" gekozen en wordt op initiatief van een groep uitgevers, druk kers en industriëlen uitgegeven door de N.V. „Het nieuwe weekblad T.V." i.o. te Amsterdam. Zoals bekend verscheen veertien dagen geleden het laatste num mer van het „Weekblad T.V.". De heer De Ruwe schrijft in het eer ste nummer o.m. dat zijn nieuwe „vrije, onafhankelijke" blad in geest en wezen geheel het vroegere „T.V." zal zijn. Re dactionele leiding en medewerkers zijn dezelfden. Gedurende enkele weken zal „Het nieuwe weekblad T.V." verschij nen als nooduitgave. Zo spoedig moge lijk hoopt men evenwel het blad „in oude stijl" te kunnen presenteren. President Eisenhower lieeft gisteren liet invoercontingent 1960 voor Cubaanse suiker verminderd met 700.000 ton. De Cubaanse ministerraad heeft een wet goedgekeurd, waarbij machtiging wordt verleend tot het onteigenen van eigendommen van de Ver. Staten en van goederen van Amerikaanse burgers op Cu ba. Deze maatregel acht het be wind van Fidel Castro in overeen stemming met de „verdediging van het nationaal belang". De overgenomen bedrijven zal de re gering kunnen vergoeden met lang lopende obligaties in plaats van baar geld. Aflossing van die obligaties looptijd dertig jaar zal alleen mogelijk zijn met geld, afkomstig van aan de V.S. verkochte suiker boven de overeen- Premier Kroestjev van de Sov jet-Unie heeft zijn reis door de Oostenrijkse provincies afgebro ken. Hij is woensdagavond naar Wenen teruggekeerd, een dag eer der dan hij aanvankelijk van plan was. Op voorstel van ir. H. Vos (P.v.d A werd de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat uitgesteld tot dinsdag 12 juli a s., ofschoon het in de lijn der verwachtingen lag, dat de Eerste Kamer de begroting zonder hoof delijke stemming zou aanvaarden. Een groep goed-gewapende mui ters van het Kongolese leger mar cheerde gisteren naar de Kongo lese hoofdstad Leopoldstad, de veiligheid van de pas zes dagen oude republiek bedreigend. De muiters, die gelegerd waren in een kamp te Thysstad, 200 kilometer ten zuiden van de hoofdstad, over weldigden en arresteerden hun Belgische officieren, legden beslag op vracht- en personenauto's en gingen op weg naar de hoofdstad. De opperbevelhebber van de Force Publique (het Kongolese leger), de Belgische generaal-majoor Emile Jans- sens, maakte 's avonds bekend dat hij ontslag had genomen. Hij deed deze aankondiging, nadat hij een ontmoeting had gehad met Jean van den Bosch, de Belgische ambassadeur in Leopold stad. Volgens berichten van woensdagavond waren de muiters door Madimba, een plaats ongeveer 70 kilometer van Leo poldstad. getrokker nadat zij loyale troepen, die waren uitgestuurd om hen op te vangen, hadden overgehaald aan de mars mee te doen. Premier en mi nister van Defensie Patrice Loemoemba, gaf aan een gepantserde kolonne van loyale troepen opdracht de hoofdstad te verlaten om de muiters tegemoet te tre den. De muiters wensen kennelijk hoger soldij, betere levensomstandigheden, ontslag van Belgische officieren en hun vervanging door Afrikanen. Een uiterst nerveuze Loemoemba zelf begaf zich op weg naar de muiters per helikopter, na te hebben geproclameerd dat alle Afrikanen in het leger automa tisch met één rang waren bevorderd, met terugwerkende kracht tot de onaf hankelijkheidsdag, 1 juli. Hij was er kennelijk in geslaagd een kleine muiterij van ongeveer 100 man in het kamp Leopold bij de hoofdstad te sussen voor zijn vertrek. Geweld Deze troepen verlieten het kamp na dat zij enkele Europese officieren ont wapend en een pak slaag hadden gege ven. Je muitende militairen marcheer den naar het parlement, waar zij een protestbetoging hielden en een aantal blanke journalisten en toeschouwers mishandelden voor zij zich verspreid den. Naar verluidt is het kamp te Thys stad, met zyn grote voorraden wapens en munitie, volledig in handen van mui ters. Enkele Europese officieren bevon den zich in arrest. Anderen hadden hun vrouwen en kinderen bijeengebracht op twee kleine heuvels van het kampter rein en wachtten daar maar af. De Europeanen in de buurt van Thys stad begonnen met de uitvoering van een reeds lang bestaand verdedigings plan, zodra hun het nieuws van de mui terij bereikte. Zij begaven zich naar hui zen die gefortificeerd waren, compleet met voorraden wapens, voedsel en wa ter, en bereidden zich voor op een be leg. In Leopoldstad werd door de politie en gendarmerie een kordon getrokken om de Europese wijken, waar zich het parlement en de woningen van de mees te ministers bevinden. Europeanen kregen de waarschuwing buiten de Afrikaanse wijken te blijven. De vroegere woning van premier Loe moemba werd geplunderd, maar de buit was niet groot. Loemoemba zag zich gedwongen Bel gische parachutisten te laten patrouille ren in de hoofdstad, voor machtsver toon. De premier voelde zich dus niet zeker van zijn eigen leger. Er zijn on geveer 2800 Belgische militairen in Kon go, krachtens het verdrag van vriend schap dat vlak voor de onafhankelijk heidsverklaring is ondertekend. De opstand in het leger sloeg woens dagmiddag over naar de politie van Leopoldstad. Naar verluidt steeg de spanning in het politiekamp Loefoengoe- la, waar politiemannen snelle promoties en salarisverhogingen eisten. Oostenrijkse regeringskringen gaven voor het besluit oververmoeidheid" van de Russische gast op. De premier reisde gisteren naar Klagenfurt. In de hoofd stad van Karinthië sprak hij aan een lunch welke hem door de plaatselijke autoriteiten werd aangeboden. Kroestjev zei dat hem in zijn gesprek ken met Oostenrijkers het standpunt was gepresenteerd dat Oostenrijk als een neu traal land zich niet hoeft te bekomme ren om wereldpolitiek. „Ik vind dergelijke standpunten ver keerd", zei hij. „Neutraliteit is geen berg keten die Oostenrijk van de buitenwereld scheidt. De strijd voor de vrede is een gemeenschappelijke zaak voor alle na ties Verder merkte hij op. dat het een schending van de Oostenrijkse neutrali teit zou betekenen indien uit noord-Italië afgeschoten Amerikaanse raketten over Oostenrijks grondgebied zouden vliegen. Kroestjev arriveerde kort voor het middaguur in Klagenfurt. in een grote zwarte Sedan. ,,Ik heb genoeg van die bus", vertelde hij zijn gevolg. De route langs de Woerthersee stond vol toeschou wers, merendeels Westduitse toeristen in badkostuums. Het welkom in Klagenfurt was een van de hartelijkste ontvangsten die Kroestjev tijdens zijn bezoek aan Oos tenrijk ten deel vielen. De Volkswagenfabrieken zijn gisteren een naamloze vennootschap geworden, toen de directeuren eenstemmig een des betreffend voorstel goedkeurden. Men besloot tevens het aandelenkapi taal van 300 op 600 miljoen mark te brengen. (Advertentie) gekomen hoeveelheden. Die quota zijn op een hoog niveau geplaatst. En dus me nen waarnemers dat de obligaties nim mer zullen worden ingelost. Uiteraard heeft deze naasting protes ten uitgelokt van Amerikaanse zijde. Behalve de Cubaanse ambassadeur in Zwitserland heeft ook de Cubaanse am bassadeur in Washington ontslag aange boden. Dit wekt het vermoeden, dat de extremisten in de regering Castro, met groot succes, een campagne begonnen zijn tegen de meer gematigde figuren in buitenlandse dienst. (Advertenties) Wij in Brabant en Zeeland eten Arks tracteert op de „Ruyter vruchten hagelslag". Vraag uw winkelier. Ontelbare vrouwen herinneren zich het boeiende verhaal „Huibert Kollewijns Opgang" door Louis van Orden. Deze beroemde Nederlandse auteur schreef voor Libelle een nieuw dramatisch feuilleton over de strijd tussen een moeder en haar zoon, getiteld: „OM HET HART VAN EEN ZOON". In de nieuwe Libelle leest u bovendien over het offer, dat een ,hT.Vf°UW bracht voor de bewoners van een troosteloos vluchtelingenkamp. Natuurlijk in Libelle, want HBELLE is nu eenmaal beter!

de Stem | 1960 | | pagina 1