STUDENT SMIRNOV LIET HET WERK DUITSER DOEN Russische spion wordt uitgewezen Opdracht: Haal meisje bij BVD naar Berlijn Stop import van suiker I uit Cuba Poppen voor de Koningin Provincies willen weten waar ze aan toe zijn Straatparkiet in Rome tijdelijk vleugellam- Belgisch ambassadeur in Kongo Oudminister Schokking na ziekte overleden Nederlands protest bij Ver. Staten BEZWAREN VAN N.S.F. Stammen in Kongo slaags met elkaar Powers krijgt open proces Europa moet Afrika blijven helpen M DAGBLAD VOOR ZEELAND Y.S.-ministerie: Ambassadeur van Cuba in Y.S. vraagt asiel Compromitteren Nederland zou atoomschip moeten bouwen Uitvinding op gebied van tankwapens „FAJA LOBBI" BEKROOND OP BERLIN AT,F, Klacht A'damse journalist wordt onderzocht Nederlanders succesvol in Pau Overjaars.... Minister: Landingsrechten Enkele buien Sportnota Bijdrage Deltawerken Kroestjev ontving gratieverzoek voor Von Schirach Luns in Kamer: op het •ondje. Rondje 300e JAARGANG No. 23410 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 iaar) liiploma) Irzienin- pslagen. in het I-bedrijf DER STEEN Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 6 JULI I960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 1 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.B(j contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) Hef Amerikaanse ministerie I van Landbouw heeft stopzetting bevolen van de invoer van 740.000 ton Cubaanse suiker in de Ver enigde Staten. Het betreft hier het nog niet verscheepte deel van het Cubaanse suikercontingent voor 1900, dat op 3.119.655 ton was vastgesteld. Het ministerie nam deze beslissing in I afwachting van een besluit van presi- I dent Eisenhower, dat deze naar ver- f wacht wordt spoedig zal nemen. Handelskringen verklaarden, dat Cu ba trachtte nog ongeveer 75.000 ton suiker naar de Verenigde Staten te krijgen vóór de president handelend op zou treden op giond van de nieuwe suikerwet. Het Cubaanse kabinet heeft gisteren een buitengewone bijeenkomst gehou den ter overweging van mogelijke stappen n.a.v deze wet. Men acht het waarschijnlijk dat Fidel Castro alle suikerfabrieken zal „nationaliseren" I die Amerikaans bezit zijn. De Amerikaanse regering heeft intus sen in een officiële nota krachtig gepro testeerd tegen overname van de raffi naderijen van de Esso en de Texaco. De Russische student Smirnov, die op 20 juni j.l. in Den Haag is gearresteerd, verdacht van spionage, wordt niet straf rechtelijk vervolgd maar uitgewezen. Volgens mededelingen van de ministers Beerman (Justitie) en Toxopeus (Binnen landse Zaken) heeft het tegen de Rus ingestelde onderzoek weliswaar zeer belastende aanwijzingen tegen hem opgeleverd, maar het is niet mogelijk gebleken een juridisch waterdichte bewijsvoering op te stellen. De belangrijkste beschuldiging is, dat Smirnov met behulp van een Oostduitse spion geprobeerd zou hebben een Haags meisje, dat werkzaam was bij de binnenlandse veiligheidsdienst, in een zodanig compromitterende situatie te maneuvreren, dat zij min of meer ge dwongen zou zijn staatsgeheimen te verraden. Volgens minister Toxopeus heeft die poging volledig gefaald. Smirnov ontkent overi gens nog steeds, dat hij zich aan spionage-activiteiten heeft schuldig gemaakt. Mr. Toxopeus vertelde dat Smirnov .nerveus" reageerde toen hem een foto van R. werd getoond. Hij ontkende ech ter beslist, dat hij Petrov zou zijn, ook toen met medewerking van de Duitse politie bij Vaals een confrontatie met R. werd gearrangeerd. Wel zei hij bij die gelegenheid: „I lost my life" (Ik heb mijn leven verloren). In de zakagenda van Smirnov zijn aantekeningen gevonden, die de verkla ringen van R. over afspraken met Pe- trov-Smirnov bevestigden. Tevens werd een zwaar doorgeschrapte kwitantie van 600 gulden ontcijferd voor een uitkering aan R., waarover deze reeds eerder had gesproken. In totaal heeft R. volgens zijn mededelingen 2800 gulden van Pe trov-Smirnov gekregen. Het onderzoek heeft verder aanleiding gegeven tot het vermoeden dat Smir nov ook geprobeerd heeft op een in Den Haag gevestigd kantoor van een be vriende mogendheid" voet aan de grond te krijgen en doende was enkele per sonen ,,in studie" te nemen, die de be schikking hadden over zeer geheim ma teriaal. Minister Toxopeus besloot zijn relaas met de veronderstelling, dat de Russische ambassade niet (direct) in deze affaire gemoeid is geweest. Smir nov blijft in bewaring bij de vreemde lingenpolitie. Bij de eerste de beste (vervoers)gelegenheid wordt hij op transport naar Rusland gesteld. De enkele weken geleden benoemde Cubaanse ambassadeur in Washington, José Miro Cardona, heeft politiek asiel gevraagd in de Argentijnse ambassade in Havanna. Miro Cardona werd reeds enkele we ken geleden benoemd, maar premier Fidel Castro heeft verklaard dat Cuba ,,op een passend tijdstip" een ambas sadeur naar Washington zou zenden. De ambassadeur heeft president Dor- tit Cos een ontslagaanvrage gezonden waarin hij zegt zich niet langer met het beleid van de regering Castro te kunnen verenigen. Minister Beerman maakte het uitwij zingsbevel gisteren bekend in de Twee de Kamer, waar hij vragen over deze kwestie moest beantwoorden van de communist Bakker. Zijn sobere mede delingen werden 's avonds aangevuld op een door minister Toxopeus belegde spoedpersconferentie. Minister Toxopeus gesecondeerd door twee anonieme top figuren van de B.V.D., deed daar een verhaal, dat alle elementen van een klassieke spionage-thriller bevat. Smirnov, zo zei de minister, is gear resteerd op aanwijzingen van een op 25 mei j.l. in Bonn gearresteerde Oost duitser Karl Heinz R„ (achternaam werd niet bekendgemaakt). Dit heer schap heeft volgens de Westduitse po litie bekend dat hij onder dwang van Oost-Duitsland enkele jaren in Bonn ge doneerd heeft. Zijn specialiteit was het compromitteren en chanteren van vrouwelijk personeel op sleutelposities in Duitse ministeries. Volgens R. is hij in de zomer van 1959 naar Den Haag gedirigeerd, waar hij zich ter beschikking moest stellen van een zekere Serge Petrov. Petrov gaf hem bevel vriendschappelijke betrek kingen aan te knopen met een meisje, dat op de (belangrijke) documentatie- afdeling van de B.V.D. werkzaam was. ït. gaf zich uit als Westduits student. Het meisje zij was 24 jaar wist nogal veel van buitenlandse zaken. Zij heeft geen enkel vermoeden gehad van de bedoelingen van R., vertelde minis ter Toxopeus. Had de B.V.D. geen arg waan moeten hebben? Het leek een on schuldige relatie, verklaarde minister Toxopeus. De minister kon niet zeggen hoe de Russen aan de naam van het meisje zijn gekozen. Zij is later over geplaatst. Een strafmaatregel? „Wel nee", zei minister Toxopeus, ,,maar je moet in zulke gevallen ijselijk voorzich tig zijn". Geen succes Volgens mr. Toxopeus had R. ook op dracht het meisje naar Berlijn te lok ken. Hij zou deze opdracht gesaboteerd hebben. Van het compromitteren" schijnt ook niet veel terechtgekomen te zijn. R. kreeg niets meer los dan een foto. Toen R. eenmaal in Bonn aan het praten was, rees spoedig verdenking tegen Smirnov. Men begon hem te scha duwen. Aanhouding was geboden toen Smirnov zijn gezin en inboedel naar de Russische ambassade liet overbrengen, ALS EERSTE communistisch land heeft China ee diplomatieke vertegenwoor diging van de „voorlopige Algerijnse regering" aanvaard. PRINS BERNHARD zal benoemd wor den tot Grootkruis in de Balije van de orde van Sint John. Dat gebeurt op 19 juli te Londen door de hertog van Glou cester. IN DE Bareutszee is een voorwerp ont dekt, dat op een vlot leek. Men bracht dit in verband met de vermissing van een Amerikaans vliegtuig, twee dagen geleden. Deskundigen blijven echter bij zonder pessimistisch over het lot van de inzittenden van de RB-47. DE GROOTSTE en mooiste diaman4 die ooit ter veiling is aangeboden, heeft geen koper gevonden. De steen van 49.03 karaat, aangeboden door een buitenlan der ,,van koninklijken bloede" werd door de veiling „Christies" te Londen over genomen voor 65.000 pond. Andere juwe len op dezelfde veiling brachten eer we reldrecord voor één veiling op: 180.161 pond. EEN LANG vrij weekend in de V.S., dat maandagavond 12 uur eindigde, heeft ongeveer 450 verkeersdoden ge- cist. 150 verdrinkingsgevallen en 120 on gelukken met dodelijke afloop van uit eenlopende aard. MAUKAR, die in Djakarta terechtstaat wegens een aanval op de paleizen van Soekarno, heeft gisteren bij zijn verde diging gezegd: „Ik heb verkeerd gehan deld" Hij beweert de „nationale vrede" zij het illegaal te hebben willen dienen. Op 15 juli wordt uitspraak ge daan. De eis was de doodstraf. (Van onze parlementaire redacteur) Minister De Pous heeft gisteren bij het Europadebat in de Tweede Kamer een pleidooi gehouden voor de bouw van een kernenergiecentrale en een scheepsreac tor („maar dat zal nog moeilijker zijn") in Nederland. De bouw van een „atoomschip" acht te de minister gewenst om onze traditie als land van scheepsbouwers hoog te kunnen houden. Met een kernreactor moet ervaring worden opgedaan voor wat betreft het gebruik van kernenergie voor elektriciteitsopwekking. Volgens diplomatieke zegslieden heeft de Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roijen, een protest bij de Amerikaanse regering inge diend over het niet verlenen van landingsrechten aan de KLM in Californië. Het protest zou eind vorige maand door de ambassadeur zijn ingediend bij de assistent-minister van Buitenlandse Zaken, Thomas C. Mann. En wel on middellijk nadat officiële bevestiging was verkregen van het feit, dat het State Department deze landingsrechten wel had verleend aan de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia. De Nederlandse ambassadeur zou er op gewezen hebben dat de meeste Euro pese luchtvaartmaatschappijen landings rechten in Californië hebben gekregen. Het zijn de British Overseas Airways Corporation, de S.A.S., Air France, Lufthansa en Alitalia. t Verwachting van het K.N.M.I. tot J vanavond, opgemaakt gisterenavond J J 23.15 uur: t Wisselend bewolkt met enkele buien. 0 Matige tot krachtige wind tussen J west en noordwest. Lagere tempera- turen dan gisteren. t Verwachting van het Belgisch weer- 1 kunoig instituut: J Bewolkt met opklaringen. Hier en J t daar neerslag. Vrij sterke wind uit i het westen. i Vandaag: zon onder 21.01 uur J maan op 18.15 uur. Morgen: zon op 4.29 uur; maan on- i der 3.18 uur. i Dc Nederlandse Sport Federatie (N.S. F.) neeft tegen dc regeringsnota over de lichamelijke vorming en de sport (die in februari j.l. verscheen) verschillende bezwaren. De N.S.F. heeft deze ken baar gemaakt in een brief aan de leden van de ministerraad en van de Eerste en Tweede Kamer. Overwegend in deze bezwaren is „de verkeerde interpretatie van een aantal gegevens, waardoor een schrille tegen stelling ontstaat tot de feitelijke situa tie". In tegenstelling tot de bewindslieden die verwachten, dat de tekorten bin nen 15 tot 20 jaar kunnen zijn ingehaald is de N.S.F. van oordeel, dat voort zetting van het huidige beleid binnen 25 jaar zal voeren tot tekorten, die prak tisch niet meer in te halen zijn. Dc N.S.F. ziet geen perspectief in de regeringsnota. Zij noemt de taken van de centrale overheid in de naaste toe komst op en komt vervolgens tot een ui gentieprogramma van zes punten, waarvan een der •oornaamste wel is het samenstellen van betrouwbare behoefte- prognoses. Als laatste punt van dit urgentiepro gramma stelt de N.S.F. „Aangezien in de regeringsnota met betrekking tot de financiële steun aan de sportorganisaties herhaaldelijk wordt verwezen naar de opbrengsten uit sport- prijsvragen, is invoering van een zoda nige nationale sporttotalisator nodig, dat de verwijzing naar de opbrengsten daaruit geen farce wordt". Opnieuw zijn in Kongo gevechten uit gebroken tussen Loeloea's en Baloeba's, zo werd gisteren uit Loeloeaburg, hoofd, stad van de provincie Kasai, gemeld, Het aantal doden sinds Kongo onafhan kelijk werd, is nu al gestegen tot 16. In de hoofdstad van de Equatoriale Provincie. Coquilhatstad, waar maandag tien personen werden gedood toen beto gers de veiligheidstroepen aanvielen, was de situatie gespannen, maar onder controle. De algemene staking duurde gisteren nog voort. Loemoemba heeft de Europeanen in Kongo opnieuw de verzekering gegeven, dat hun toekomst geen gevaar liep. On afhankelijkheid, zo verklaarde hij, bete kent niet dat Europeanen verbannen zul len worden of dat hun eigendommen in beslag zouden worden genomen. Met be trekking tot België zei hij, dat zijn re gering de betrekkingen met het voorma lige moederland wil verbeteren. (Eigen bericht) Vertegenwoordigers van het mi nisterie van Defensie zullen van daag een bezoek brengen aan de Bredase Trip van Zoutlandtkazer- ne, waar op het gebied van de tankbewapening een nogal opzien barende vinding is gedaan. Een burger-vakman heeft uit afval- materiaal op de loop van een tankka non een mitrailleur geconstrueerd, waarin een smallere loop is gemon teerd. Met dit wapen zou op korte af stand een verrassend grote projectiel uitwerking kunnen worden verkregen. De juiste gegevens over dit wapen, waarvan thans tekeningen worden ver vaardigd, zijn uiteraard dienstgeheim. Dinsdag hebben ouden van dagen uit diverse plaatsen van Nederland op paleis Soestdijk gede fileerd voor H.M. Konin gin Juliana. Het echtpaar Vogels uit Gemert, dat onlangs zestig jaar ge trouwd was, bood de ko ningin twee poppen aan. Op de foto Hare Majes teit met de diamanten bruid. (Van onze Haagse redactie) In net kader van de Deltawerken is een spoedige indiening van de bijdrage- wet een eerste vereiste. De provincies en de waterschappen verkeren over de verdeling van het percentage in het on zekere. Er wordt gemompeld over een verhouding van 60 procent voor het rijk en 40 procent voor de provincies en de waterschappen. Doch de minister heeft tot nu toe in alle talen gezwegen. Dat is de algemene tendens van wat gisteren in de Eerste Kamer werd ge zegd over de begroting van Verkeer en Waterstaat voor het jaar 1960. Zowel de afgevaardigde jhr. mr. T. Schorer als mr. dr. R. baron de Vos van Steen- wijk (V.V.D.) drongen bij de minister aan op een spoedige indiening van het wetsontwerp, gekoppeld aan de algeme ne bijdragewet ten behoeve van de in financiële nood verkerende waterschap pen. Baron de Vos van Steenwijk be klemtoonde dit nog eens temeer met het De documentaire van Herman van der Horst, „Faja Lobbi", heeft de prijs voor de beste documentaire gekregen op het filmfestival van Berlijn. Dit is de eerste maal dat een docu mentaire van Walt Disney de prijs niet kreeg. De Spaanse film „El Lazarillo de Torms" kreeg de „gouden beej" voor de beste film. De mooie jongens van Rome, die in de volksmond „Pappa- galli della strada" (straatparkieten) genoemd worden, hebben de onhebbelijke gewoonte om op straat wandelende jongedames te voet, op de scooter of in de Fiat 600 te achtervolgen, om ze tot een uitje te dwingen. Dit overkwam o.a. het Italiaanse filmsterretje Lina de Rossi en een vriendin. Terugkerend van een bioscoop naar huis, werden zij achterna ge zeten door vier pappagalli in twee autootjes. De meisjes hielden zich van de domme, maar konden niet nalaten te lachen, toen een van de auto's op de Piazza del Popoio tegen een paal reed, omdat de bestuurder geen oog voor de weg meer had. De meisjes gingen een koffiebar binnen voor een espresso en toen de vier hun opdringerigheid hier voortzetten, werden ze boos. Gedreig met politie hielp niet. Daarom trok Lina de Rossi een van haar zomersandalen uit en begon op de dichtstbij staande jongeman in te hakken. Terwijl zijn drie kameraden vluchtten, werd hij (de 20-jarige Vittorio Testi) door de politie meegenomen. De meisjes kregen een agent mee tot aan haar woning. „Pappa- gallo" Testi zal vier dagen niet op straat kunnen komen. oog op het dichten van de Lauwerszee. De K.V.P.-afgevaardigde ir. A. L. H. Roebroek pleitte in dat verband voor Zeeland, dat zo'n prachtig voorbeeld is van concentratie van de waterschappen. Een dergelijke concentratie komt het doelmatig beheer en de veiligheid ten goede. „Maar men moet niet vergeten, dat te hoge waterschapslasten kunnen leiden tot calamiteiten", aldus ir. Roe- broek, die ook pleitte voor de afsluiting van de Biesbosch. Het zogenaamde tweede bureau van de hoofdstedelijke politie, dat onder meer disciplinaire zaken behandelt, zal een onderzoek instellen naar de klacht wegens ondisciplinair optreden, die de Volkskrant-verslaggever A. Brakel te gen een agent van het bureau War moesstraat zal indienen. Teneinde de schijn van partijdigheid te vermijden heeft de officier van jus titie een bijzondere ambtenaar van de rijkspolitie bij het onderzoek ingescha keld. Het rapport zal te zijner tijd aan de hoofdcommissaris worden voorge legd, die dan een beslissing zal moeten nemen over een eventuele disciplinaire straf. De klacht van de heer Brakel richt zich onder meer tegen enkele beledi gende opmerkingen, die de straatagent zou hebben gemaakt, toen hij hem nadat hij zondagmiddag door twee Wal letjesfiguren was mishandeld op bracht naar het politiebureau. De journalisten J. Lammers en J. C. van der Poel van Het Vrije Volk, die getuige waren van de mishandeling van hun collega, zullen ook worden ge hoord in de disciplinaire zaak. Vandaag zullen zij een beslissing nemen over hun voornemen een klacht wegens beledi ging in te dienen tegen een andere poli tieagent, die hen met beledigende woor den uit het politiebureau zou hebben weggejaagd. DE EERSTE bergetappe in de Ronde van Frankrijk 1960, die over een af stand van 228 km liep van Mont de Marsan naar Pau, is voor de Neder landers buitengewoon succesovl ver lopen. Drie landgenoten eindigden bij de eerste tien: Ab Geldermans werd zesde, Coen Niesten negende en Piet Damen. Winnaar werd de Fransman Roger Rivière; de tweede plaats was voor de Italiaan Nencini. die de gele trui van Adriaenssens overnam. Ab Geldermans ontving bovendien de premie voor de beste buitenlandse renner en Nederland werd eerste in het ploegenklassement van de acht- mans-formaties. Francis Powers, de piloot van het bo ven Rusland neergeschoten Amerikaan se vliegtuig, zal een open proces krij gen dat voor publiek toegankelijk 'is. Dit heeft de secretaris van het centra le partijcomité, Frol Kozlov meege deeld. Wanneer het proces zal plaatshebben is niet bekend. De journalisten die dit vroegen aan vice-premier Mikojan, kre gen ten antwoord dat de openbare aan klager hierover zal beslissen. Verder wilde Mikojan niet ingaan op deze kwestie. In Oekraine is aan de oever van de rivier de Proet een vogelei ge vonden, waarvan de ouderdom op 10 tot 15 miljoen jaar wordt ge schat. Het ei is in de loop der eeuwen volkomen zwart geworden en weegt 600 gram. Het binnenste van het ei, dat een normale vorm heeft, is een kiezelachtige massa. De heer Jean van den Bosch, de eerste ambassadeur van België in Kongo, heeft in Leopoldstad zijn geloofsbrieven aangeboden aan president Kasavoe- boe, die ze met presidentiële waardigheid in ont vangst nam. (Telefoto) In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is na een ernstige ziekte overleden mr. W. F. Schokking, lid van de Raad van State, oudminister van oorlog en marine. De heer schokking was 59 jaar. Hij studeerde te Amsterdam rechten en oefende daarna in de hoofdstad de advocatuur uit. In 1939 nam hij voor de Chr. Hist. Unie zitting in de gemeen teraad van de hoofdstad. In 1942 werd hij door de Duitsers als gijzelaar naar Sint Michielsgestel gebracht, waar hij acht maanden verbleef. Kort na de bevrijding koos de Amster damse gemeenteraad mr. Schokking tot wethouder van openbare gezondheid en het ziekenhuiswezen. Toen op 7 augustus 1946 het ministe rie Drees - Van Schaik geformeerd werd, nam mr. Schokking hierin zitting als Premier Kroestjev van de Sovjet- Unie, gisteren op bezoek in de Mozart- stad Salzburg, heeft een verzoekschrift om gratie ontvangen voor de vroegere leider van de nazi-jeugdbeweging Bal- dur von Schirach. De brief was geschreven door Schi- rachs vrouw en was een van de vele brieven die Kroestjev tijdens zijn ver blijf in Oostenrijk in ontvangst heeft genomen. De meeste hebben betrek king op verzoeken om hereniging van gescheiden gezinsleden. De Sovjetleider bracht de nacht van maandag op dinsdag door in het kasteel Fuschl, vroegere zomerresidentie van Hitiers minister van buitenlandse zaken, Joachim von Ribbentrop. Tijdens een bezoek aan de stuwdam „Mooserboden", bij Kaprun, op 2040 meter hoogte, zei Kroestjev: „Het zal de mooiste dag van mijn leven zijn wanneer boven de gehele wereld de rode vlag waait. Ik ben er zeker van dat die dag zal komen". En zich omwen dend tot de verslaggever van de Ame rikaanse televisiemaatschappij C.B.S., Dan Shore: „Anderen, zoals meneer Dan Shore, weten het ook, maar ze kunnen het niet zeggen; anders zouden hun ba zen hen minder betalen". Shore protesteerde: „Wij zijn hier in een neutraal land en ik kan niet ant woorden".... minister van oorlog, waarna hij ook „marine" ging beheren. In beide functies heeft de minister ons land verscheidene malen in het buiten land vertegenwoordigd en nam hij deel aan de besprekingen van de leiders van de geallieerde strijdkrachten. Voorts wijdde hij bijzondere aandacht aan de belangen van de gerepatrieerden uit In donesië. In 1950 vroeg mr. Schokking ontslag als minister van oorlog en marine. H. M. de koningin benoemde hem tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In 1951 werd hij lid van de Raad van State, welke functie hij nu nog bekleedde. (Van onze parlementaire redacteur) Nederland (en voor de andere E.E.G.- landen geldt hetzelfde) staat niet op het standpunt dat de financiële hulp welke tot dusverre aan Franse en Belgische kolonies in Afrika is gegeven, beëindigd zou moeien worden omdat deze nu on afhankelijk zijn. Wij zijn volledig bereid, verklaarde minister Luns (Buitenlandse Zaken) gis teren bij het Europadebat in de Tweede Kamer, een oplossing te zoeken welke die landen politiek en economisch in vrijheid nauw aan Europa verbindt. „Het gaat hier om een zeer belangrijke zaak", onderstreepte mr. Luns. „Wat wij als E.E.G.-landen zullen doen of na laten, heeft verregaande consequenties voor de verhouding niet alleen tot Afri ka, maar ook tot Zuid-Amerika en de minder ontwikkelde gebieden in Azië". Dat Nederland het hier niet bij mooie woorden laat, bleek uit de mededeling van minister Luns, dat binnenkort in Madagascar, Togo, Kameroen, de Mali federatie en in Somaliland Nederlandse ambassades gevestigd zullen worden. Voor Kongo is reeds een Nederlands? ambassadeur benoemd. J

de Stem | 1960 | | pagina 1