POLITIE IN KONGO VUURT OP LANDGENOTEN Geen afgezanten Frankrijk naar Journalist uit Amsterdam op Walletj es mishandeld Harde werkelijkheid na vrijheidsdroom Compromis over toto lijkt waarschijnlijk Elvis als babysitter ZORG DAT JE ER EUROPEES DEBAT IN DE KAMER Bananen vallen ook nu niet uit de hemel JONGETJE OMGEKOMEN BIJ BRAND Akkoord over Cyprus Bij joy-riding verongelukt Paardestaarten mogen niet meer gecoupeerd worden Oekrainse smeekte Kroestjev om visum> Brits protest biï Castro „Haagse" S.D.- officier gearresteerd Sitdown-staking - -Wv *5 OPA SCHRAM OVERLEDEN Regering Ferhat Abbas Politie bleek onvriendelijk DAGBLAD VOOR ZEELAND Kamer in dwangpositie In Roosendaal: sT; Wï - m - Vrij warm Tweede Kamer besluit: PERSPENNING xOOe JAARGANG No.23409 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor Sod, Koningin on Vaderland SINSDAQ 5 JULI 1968 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, f 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 eent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1 1.Bü contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 15) (Van onze parlementaire redacteur) De versnelling van de tariefsverla ging bewijst, dat er vaart zit achter de economische eenwording van de E.E.G.- landen. Maar zullen deze tariefsverla gingen nu ook ten goede komen aan de consument? Deze vraag werd gisteren by een Europees debat in de Tweede Kamer van verscheidene kanten ge steld. „Geen betere propaganda voor de Europese gedachte dan prijsverlaging", betoogde de heer Van Dijk (V.V.D.). De Kamer, inclusief de oppositie, had lof voor minister Marijnen (Landbouw), omdat deze ook de landbouw bij de ver melde eenwording heeft weten te be trekken. Is de aanval op onze landbouw echter al definitief gekeerd? De Kamer „denk aan onze ervaringen in de Be nelux" liet duidelijk twijfel blijken op dit punt. ,,Pas op", waarschuwde dr. Van Meel (K.V.P.), „dat onze levens belangen niet worden opgeofferd aan belangen van partnerlanden". Bij dit Europese debat, dat de Twee de Kamer gelegenheid gaf de gang van zaken bij de Europese gemeenschappen nu eens onder de aandacht van het „thuisfront" te brengen, werd vanzelf sprekend ook druk gespeculeerd over de kans dat Engeland tot „klein-Euro- pa" zal toetreden. „Laten we ons posi tief tegenover Engeland opstellen", be toogde de K.V.P.'er Blaisse. „Er is een oplossing te vinden." Met andere afgevaardigden stelde hij zich op het standpunt, dat de beste op lossing zou zijn als Engeland tot alle drie de gemeenschappen zou toetreden. In Coquilhatville, hoofdstad van de Equatoriale Provincie in de nieuwe Kongo-republiek, heeft zich gisteren de eerste fatale botsing voorgedaan sinds het land zijn onafhankelijkheid ver kreeg. De politie opende het vuur op een menigte betogers, die met pijl en boog, speren en stokken g apend, het gouver nementsgebouw bedreigden. Tien demonstranten werden ge dood en dertien gewond. Onmiddellijk werd een uitgaansver bod afgekondigd. Ook elders in Kongo deden zich gisteren relletjes voor. De manier waarop de politie optrad, wijst er op, dat de regering-Loe- moemba vastbesloten is de orde te bandhaven, ook al zou ze zich hierdoor onsympathiek maken bij de bevolking. De Kongolezen beginnen zich te realiseren dat de pas verworven onafhankelijkheid hun land niet in een paradijs heeft veranderd, zoals zij païevelijk hadden gedacht. De politie in Coquilhatville gebruikte aanvankelijk traangasbommen om de menigte Kongolezen die het gouverne mentsgebouw hadden belegerd, uiteen te jagen. De betogers hadden barricaden van grote takken opgeworpen om arbeiders te verhinderen naar hun werk te gaan. Honderden Afrikanen, gewapend met pijl en boog, speren, stokken en grote hakmessen, hadden zich rondom het gou vernementsgebouw verzameld en de mi- (Van onze parlementaire redacteur) Deze week valt in de Tweede Kamer de beslissing over de voetbaltoto. Zoals bekend, staan hierbij twee standpunten lijnrecht tegenover elkaar: de meerder heid der Kamer wenst een onbeperkte toto, het kabinet wil onder druk van de protestants-christelijke ministers niet verder gaan dan een gekortwiekte toto, met een maximumprijs van f 25.000 en een maximuminzet van f 1.-. Hoe deze krachtmeting tussen Kamer en regering zal aflopen is moeilijk te voorspellen. Waar niemand een in de gegeven omstandigheden bijna onoplos- DONDERDAG a.s. zal koningin Juliana de plechtigheden bijwonen, waarmee de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten officieel wordt ingewijd. TWEE HONDEN en een konijn zijn met een Russische raket naar 20 kilometer hoogte geschoten en behouden naar de aarde teruggekeerd. TWEE CHINESE vrouwen zijn in Tjima- hi, Indonesië, bij een incident omgeko men. Militairen vielen zestig Chinezen aan, die weigerden het dorp te verlaten. PRINS BERNHARD heeft gisteren in Zevenaar de „Peter Stuyvesantcollectie" in ogenschouw genomen, een verzame ling schilderijen, vervaardigd door kun stenaars uit dertien Europese landen. PRESIDENT NKROEMA van Ghana heeft voorstellen aangekondigd voor een bondgenootschap van landen die geen kernwapens bezitten, een „derde macht" tussen de twee grote blokken van Oost en West. DERTIEN PERSONEN zijn gedood en 34 gewond bij een treinongeluk 'in Pa kistan. VANDAAG ZAL de communist Bakker in de Tweede Kamer vragen stellen over de Russische student Smirnoff, die onlangs op verdenking van spionage werd gearresteerd. PRESIDENT Frondizi is gisteren uit ons land naar Londen vertrokken voor een driedaags officieel bezoek aan ko ningin Elizabeth. bare kabinetscrisis wil, ligt het in de lijn der verwachting dat Kamer en re gering zullen aansturen op een compro mis. De gedachten gaan in dit verband uit naar een verhoging van de maximumprijs tot f 50.000, wellicht voor twee toto's, één voor de sport en een voor liefdadige doeleinden. Op dit moment lijkt het niet erg waar schijnlijk, dat de Kamer zal aansturen op intrekking van het wetsontwerp. Men heeft geruimte tijd in die richting gedacht, maar thans is bekend gewor den dat het kabinet in dat geval tot een vergunningsstelsel zal besluiten, met nog lagere prijzenmaxima. Zou de Ka mer zich ook hiertegen verzetten, dan zou in de gegeven situatie een kabinets crisis wel onvermijdelijk worden. Uit een en ander vloeit voort dat de Tweede Kamer bij dit totodebat met de rug tegen de muur staat. Een dergelijke positie is niet bevorderlijk voor de goede verstandhouding tussen Kamer en rege ring. Zoals de zaken nu staan verwacht men in politieke kringen evenwel niet dat het tot een botsing, tot een kabi netscrisis zal komen. Het is intussen niet gehéél uitgesloten, dat het tot een conflict komt. Wanneer men in fracties als die van de K.V.P.. waar de meer derheid een onbeperkte toto voorstaat, het hart zal laten spreken, zouden er wel eens brokken gemaakt kunnen wor den. Niet zonder invloed zal de houding der P.v.d.A.-fractie zijn. De socialisten staan als lachende derden bij dit ge schil om de voetbaltoto. Zullen zij pro beren mr. Beerman weg te honen? Men zegt dat de C.H.-minister van Justitie, wiens vreemde capriolen met de lotto vergunningen ook in eigen kring slecht begrepen zijn, slechts een klein duwtje nodig heeft om te verdwijnen. De vraag is echter of de socialisten op dit mo ment gebaat zijn bij het heengaan van mr. Beerman. litairen moesten tweemaal een salvo ge ven toen zij door de demonstranten wer den aangevallen. Volgens in Leopoldstad ontvangen be richten waren de demonstranten naar het centrum van de stad getogen om een onmiddellijke verbetering van de levens omstandigheden en maandsalarissen van ongeveer 5.000 frank te vragen. De militaire politie in Leopoldstad heeft maandag 200 Kongolese werk nemers van de Otraco, een onderneming voor openbaar vervoer, verjaagd, toen zy een sitdown-staking hielden voor het hoofdkantoor van de Otraco, in het hart van de Europese wijk. De stakers ver langden een extra-uitkering omdat Kon go onafhankelijk is geworden. Spoedig verschenen jeeps met leden van de „force publique" ter plaatse. De ze ordetroepen hadden de bajonet op het geweer. De stakers namen de vlucht naar de inheemse wijk, nadat een groep je eerst nog een door een Europeaan be stuurde auto had tegengehouden en ge tracht had die wagen omver te werpen. Op fluweel zit de regering beslist niet. Nu de feestvreugde geluwd is, zijn de Kongolezen tot de ontdekking gekomen dat „bloed, zweet en tranen" nog lang hun deel zullen zijn. Die desillusie valt af te lezen van de gezichten der negers die zich bij het aanbreken van de dag in drommen, lopend of op de fiets, naar hun werk begeven. Premier Loemoemba heeft zich snel gerealiseerd dat de kloof tussen de le vensomstandigheden van blank en zwart vol dynamiet ligt. Snel heeft hij de Kon golezen dan ook gewaarschuwd dat de bananen niet onmiddellijk na de beëin diging van het Belgische gezag uit de he mel zouden vallen. De mogelijkheid om de levensomstandigheden van de bevol king te verhogen hangt in sterke mate af van buitenlandse hulp en politieke stabiliteit. De sitdown-staking in Leopoldstad werd gehouden door losse arbeiders. Zij verlangden de uitkering van 100 frank, die gegeven was aan personeel in vaste dienst. Sterke politie-patrouilles hielden de inheemse wijken in het oog, om te ver hinderen dat het tot nieuwe botsingen tussen de stammen zou komen. In zul ke botsingen zijn tijdens de afgelopen paar dagen tenminste 60 negers gewond en 250 gearresteerd. Te Roosendaal heeft zich een tragisch geval voorgedaan, waarbij het vierjarig zoontje Keesje van de familie de Jongh aan de Vroen- houtseweg te Roosendaal de dood vond. Met een ouder zusje was het jongetje aan het spelen in een schuurtje op het ouderlijke erf. Vermoedelijk hadden de kinderen een doosje lucifers bemachtigd. Er ontstond brand in het schuurtje. Het zusje kon zich nog uit de vlammen red den, doch voor Keesje was die mogelijk heid er niet meer. De toegesnelde ouders konden het schuurtje niet meer binnen dringen. De brandweer deed verwoede pogingen om. het vuur te blussen. Men slaagde daarin wel, doch uit de smeu lende resten kon men slechts het ver koolde lichaampje van Keesje bergen. Het vuur sloeg nog over op een stro- klamp, waardoor ongeveer 2000 kilogram stro verloren ging. Elvis Presley is niet op weg een „saaie huisvader" te worden. Hij is wel in Hollywood voor een rol in de nieuwe film „G.l.-blues", waarin hij als babysitter zo vaak met een baby zal moeten omgaan, dat men maar liefst drie twee lingen voor hem heeft opgezocht. Hij voelt er zich blijkbaar niet nerveus onder... De Britse minister van Koloniën, MacLeod heeft in het Lagerhuis aange kondigd, dat een overeenkomst is be reikt over de toekenning van onafhan- lijkheid aan Cyprus. Hij zei dat de tekst van de overeen komst waarschijnlijk deze week zal worden gepubliceerd in de vorm van een Witboek en sprak de hoop uit dat het wetsontwerp dat de koningin mach tigt de onafhankelijke republiek Cyprus af te kondigen, nog voor het zomerreces door het parlement zal worden aangeno men. Als voornaamste punten van de met Cypriotische leiders bereikte overeen komst noemde MacLeod: Engeland zal twee afzonderlijke ge bieden van in totaal 99 vierkante mijl onder zijn soevereiniteit behouden als militaire bases. Engeland verkrijgt facifiteiten voor oefeningen e.d. buiten de bases. Hoewel Engeland niet voornemens is zijn soevereiniteit over de bases los te laten, is het bereid deze aan de re publiek Cyprus over te doen, indien het van oordeel is deze niet langer nodig te hebben. In Wateringen is gisteren een jonge man omgekomen bij een rit met een auto, die hij in een gramstorige bui van zijn werkgever had weggenomen. Het slachtoffer, de 23-jarige L. K. uit Den Haag, had tijdens zijn werktijd, sa men met de 18-jarige H. v.d. M. uit Wa teringen, een café bezocht. Dat kostte de twee jongemannen hun ontslag op staande voet, uit wraak waarvoor zij de auto van hun ex-werkgever wegnamen bij de veiling in Kwintsheui. Op de Bo- vendijk in Wateringen verloor K. de macht over het stuur, waarna de auto over de kop sloeg. i Verwachting van het KNMI tot J hedenavond, opgemaakt maandag- J avond 23.15 uur: t Veranderlijke bewolking met slechts t enkele lokale buien. Iets hogere J temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. i Verwachting van het Belgisch t Weerkundig Instituut: Bewolkt met J opklaringen en hier en daar neer- f slag. Lichte wind uit het zuidwesten. Vandaag: zon onder 21.02 uur, maan J op 17.01 uur. Morgen: zon op 4,28 i uur, maan onder 2.29 uur. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. ir. van Meel (K.V.P.) „een Belgisch trekpaard met lange staart is iets verschrikkelijks" heeft het paar destaartdispuut met mejuffrouw Schilt- huis (P.v.d.A.) „een gecoupeerde staart is een mal kwastje" verloren. De Tweede Kamer plaatste gisteren na een zeer verdeelde stemming met 56 te gen 52 stemmen een coupeerverbod van paardestaarten in de nieuwe dierenbe schermingswet. Voor gecoupeerde hon- de-oren bleek de Kamer evenmin te voe len. Een desbetreffend amendement Ten Hoecke Hoekstra (.V.V.D.) werd met 76 tegen 32 stemmen verworpen. De dierenbeschermingswet als geheel kreeg zonder hoofdelijke stemming de goed keuring van de Kamer. Dank zij de K.V.P., V.V.D. en de meerderheid der C.H. en A.R. werd echter de voorgestel de raad voor de dierenbescherming er uit verwijderd. Mr. van Rijckevorsel (K.V.P.die hiervoor had geijverd, kreeg zijn zin niet met een amendement, dat het mogelijk wilde maken verwil derde honden en katten die overlast ver oorzaken, zonder proces dood te schie ten. Dit amendement werd met 67 tegen 39 stemmen verworpen. Dat de heer De Kadt (P.v.d.A.) tegen stemde, veroor zaakte grote hilariteit in de Kamer. Door een amendement Diepenhorst (C.H.) is het nu mogelijk geworden dat de politie straffer tegen loslopende hon den en katten ka optreden. In de St.-Jozefstichting te Apeldoorn is maandag overleden de 73-jarige A. V. C. Schram, die als opa Schram een bijna nationale figuur werd door de enorme wandeltochten die hij in Europa onder nam. Hij wandelde in 1954 dwars door Nederland, België, Frankrijk en Italië naar Rome en maakte in 1956 een tocht naar Lourdes. Ook in de kringen van de Nijmeegse vierdaagse was opa Schram met zijn patriarchale witte baard een opvallende en zeer geziene figuur. Vandaag trekt de Tour-karavaan de bergen in. Dan is er geen tijd meer voor grapjes. Roger Rivière en gele-truidrager Adriaenssen namen daarom gisteren de gele genheid nog maar even waar. Met buitgemaakte marinemutsen para deerden ze door Bordeaux... De etappe van gisteren is gewon nen door de Belg Martin van Ge- neugden. Voor het verloop daar van zie elders in ons blad. Een Oekrainse vrouw is gisteren ln Ling (Oostenrijk) huilend voor pre mier Kroestjev van Rusland op haar knieën gevallen en heeft hem ge smeekt toe te staan dat zij haar be jaarde ouders in Rusland bezoekt. De 53-jarige Alexandra Loepska hield de handen voor het gelaat ter wijl zij knielde. Haar lichaam schok te van het snikken. Kroestjev sprak: ..Weest u maar niet zenuwachtig. U zult uw ouders ontmoeten". Later Sprak Alexandra Loepska met journalisten. Zij vertelde dat zij eerst mevrouw Kroestjev om hulp had ge smeekt, maar die had gezegd: „Het spijt me. maar ik kan me hier niet mee bemoeien. Gaat u alstublieft naar het consulaat". ,,Ik begon te huilen en toen wendde de dochter, Elena, zich tot haar vader en zeide: ,,0, vader, ze is zo zenuw achtig. Zij moet een visum hebben". Kroestjev zei, dat ik moest gaan staan en hij zei ook: „Weest u niet zenuw achtig, u zult uw ouders ontmoeten". Hij gaf iemand opdracht mijn naam en adres te noteren en ze zeiden dat ik het visum zou krijgen". Alexandra Loepska was in 1942 door de Duitsers naar Oostenrijk gebracht. Na de oorlog heeft zij voortdurend ge poogd toestemming te krijgen naar Kiev te reizen om haar ouders te be zoeken. Zij is getrouwd met een Oos tenrijker, Franz Ecker, die in auto's handelt en zij heeft een zoontje van elf jaar. „Ik wil mijn ouders nog eens zien", vertelde zij nog steeds in tranen. „Mijn vader is 70 jaar en wil me voor zijn dood nog eens zien". Kroestjev bezocht gisteren ook en kele fabrieken te Voest. Daarna begaf hij zich naar Salzburg. Bij zijn aankomst op een kasteel al daar, kregen de mannen van de vei ligheidsdienst de schrik van hun le ven toen met groot geraas een foto graaf door een tafel zakte. Kroestjev glimlachte en vroeg belangstellend: „Wat voor land was het dat daar viel? Was het een Amerikaan?" Het bleek een Europese fotograaf te zijn. De voorlopige Algerijnse rege ring heeft naar aanleiding van het recente overleg in Parijs meege deeld, dat onder de huidige om standigheden het zenden van on derhandelaars naar Frankrijk niet opportuun is. „Een ontmoeting tussen twee delegaties kan slechts vruchtbaar zijn als de voor waarden voor zulk een ontmoeting niet worden gedicteerd, maar het resultaat zijn van onderling overleg", aldus de Algerijnse verklaring. Als de Franse regering dit grondbe ginsel in aanmerking wil nemen, is de voorlopige Algerijnse regering bereid opnieuw zijn afgezanten naar Frankrijk te zenden. De Algerijnse delegatie zou tijdens de onderhandelingen met niemand buiten de eigen regering in Tunis contact mo gen opnemen en zou geen bezoekers kun nen ontvangen. Ook zou zij niet in ver binding mogen treden met Ben Bella en andere leden van de voorlopige regering, die door de Fransen gevangen zijn gezet. Het communiqué zegt dat de Franse houding bij de voorbesprekingen „blijk gaf van een geestesgesteldheid die neer- De dertig-jarige Amsterdamse (Volkskrant)-journalist A. B. is zondagmiddag voor een café aan de Oude Zijds Achterburgwal door de hotelhouder J. J. P. en een vriend mishandeld. Hij incasseer de enkele stompen in het gezicht, waarna hij op de grond liggend tegen het hoofd zou zijn geschopt. Beide mannen wonden zich zo op, omdat B. zich bij journalistiek speurwerk voor rechercheur zou hebben uitgegeven. De verslaggever heeft proces-verbaal wegens mishandeling laten opmaken. Ook tegen B. werd proces-verbaal opge maakt, omdat hij zich voor rechercheur zou hebben uitgegeven. Hij werd drie uur vastgehouden op het bureau War moesstraat. In gezelschap van twee collega's van een ander dagblad stelde B. zondagmid dag een jourhalistiek onderzoek in naar het gerucht, dat zaterdagavond in een hotel op de Oude Zijds Achterburgwal een bezoeker van de prostituée „Doetje" B. een poging tot wurging van de jonge vrouw zou hebben gedaan. De man zou de vrouw na een meningsverschil heb ben mishandeld en haar daarna met een nylonkous aan de kraan hebben vast gebonden. De drie journalisten vervoegden zich zondagmiddag omstreeks twee uur in het hotel waar de vorige avond de ge legenheidsgeefster zou zijn mishandeld. Zij vroegen de kastelein om informa ties. Hij verstrekte deze, nadat zich met zijn perspenning had gelegitimeerd. Volgens de politie is het waarschijnlijk dat hij in de veronderstelling verkeerde met een rechercheur te doen te hebben, omdat hij in verband met het incident met de prostituée nog door de politie moest worden verhoord. De hotelhouder J. J. P. voegde daaraan later nog enkele bijzonderheden toe waarna de journa listen vertrok! en Toen de h nriei tot de ontdek king kwam aal en onrechte de in druk had gek ic a met een politieman te doen te hobu-. is hij de journalisten gaan opsporen H:.i trof ze aan in een café aan de Oude Zijds Achterburgwal. De hotelhouder vroeg B. (met wie hij had gesproken) even mee naar buiten te gaan. Daar sloeg hij de verslaggever neer, waarbij hij B. zou hebben toege voegd: ,,Ik zal je leren rechercheurtje te spelen". Nadat de man hem enige klappen had toegediend, zou een vriend van de hotelhouder de journalist, ter wijl hij reeds op de grond lag, tegen het hoofd hebben geschopt. De journalist werd vervolgens door beide mannen aan de politie overgele verd en naar het afdelingsbureau War moesstraat overgebracht. Zij beschuldig den B. ervan dat hij zich als rechercheur zou hebben uitgegeven. B. ontkent zulks. Volgens zijn verklaringen heeft hij uit sluitend zijn perspenning getoond. Deze is door de politie in beslag genomen. De twee collega's van B. werden uit het politiebureau verwijderd, waarbij een dienstdoende agent zich volgens hun verklaringen laatdunkend over de pers zou hebben uitgelaten. Beide verslag gevers konden zondagavond geen ver klaring over het gebeurde afleggen. Zij moesten maandag maar terugkeren, zo werd hun gezegd. Een hoofdinspecteur zei, dat de be trokken politiemannen zouden worden gecorrigeerd, wanneer het beweerde over hun houding juist zou blijken. Theo Eerdmans, voorzitter van de „Amsterdamse Pers", heeft de waar nemend hoofd-"»mmissaris Gaaikema ver zocht hem te willen inlichten over de toedracht van de zaak. komt op een weigering om te onderhan delen". In Parijs is men van mening, dat het besluit van de voorlopige Algerijnse re gering slechts een vertraging betekent in het streven van generaal de Gaulle om een bestand te bewerkstelligen. Men ziet bet besluit niet als een definitief einde van het overleg. Engeland zal krachtig bij de Cu- baanse regering protesteren tegen de inbeslagneming van de Shell- raffinaderij te Havana. De Britse regering heeft over de kwestie contact opgenomen met andere regeringen, waaronder die van Nederland. Intussen is ook gemeld, dat twee Rus sische tankers, die met olie op weg zijn naar Cuba, vertraging hebben gehad. De oorzaak daarvan is niet bekend. Een an dere Russische tanker is voor de kust van Tunesië in aanvaring gekomen met een Noors schip. De tankboot moest naar Bizerta worden gesleept. De Cubaanse regering heeft de op één na grootste radio-omroep van Cuba, de Radio Progreso, overgenomen wegens geschillen tussen de directie en het per soneel. In een bekendmaking van het ministerie van Arbeid Over deze maat regel wordt niets gezegd over de aard van die geschillen. De directeur van Ra dio Progreso, Fernandez, is zaterdag naar de Verenigde Staten gegaan. Radio Moskou heeft in een commen taar verklaard dat Cuba „vele oprechte vrienden heeft, die de Amerikaanse mi litaristen niet de vrede in dat land zul len laten verstoren en die niet zullen toestaan dat zich daar een nieuw „Gua temala" ontwikkelt. De politie van München heeft maan dag de vroegere S.D.-officier Erich Deppner gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan massamoord op Russische en Nederlandse gevangenen. Deppner was gedurende de bezetting hoofd van een afdeling van de „Sicher- heitspolizei" in Den Haag. In april 1944 zou hij bevel hebben gegeven zeventig zieke Russische krijgsgevangenen dood te schieten. Ook zou Deppner verant woordelijk zijn voor de moord op 49 Ne derlandse gevangenen. Tot in de laat ste maanden van de oorlog zou hij te genstanders van het nazi-regime hebben laten fusilleren.

de Stem | 1960 | | pagina 1