In en rond Bergen op Zoom beulen demelkers WhVM Papier voor UW pen Vul in: 1,2,3 EN WIN c I Het sterkste centrum van geheel Nederland ELECTRA'S GINGEN IN STAKING ONZE PUZZEL De Connolly s trainen voor Olympisch goud r i k» jA 1 j C SE SH S i Eerste Europese fabriek wordt in Dessel gebouwd DAGBLAD DE STEM St.- Zangfeest in het Antwerpse sportpaleis Drink 4 Debutantenbal in Versailles 2e Wekelijkse ETAPPE-prijsvraag van bet Dagblad De Stem 2e Wekelijkse ETAPPE-prijsvraag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JULI 1960 10 Chateauroux Duivenkroniek van .Den Bruinen" Breda Bergen op Zoom I Bergen op Zoom II Goes Bromfietser door Excellent voor huid en handen Stakingsverbod in Indonesië |-IB OPLOSSING 10 Bordeaux was het tweede grote natio naal concours in België en nu de uitslag gekend is, haast ik mij u de namen te geven dergenen wier duiven de moed en de kracht hadden in de eerste tien te vliegen. Het was namelijk op de kwade zaterdag van de St. Vincent (van de Ol- landers): 1 gebr. Cattrjjsse te Moere, 2 en 4 Desmet-Matthijs te Nokere, 3 Des- camp-Vanhasten te Lauwe, 5 J. Glorleux te Waregem, 6 H. Sys te Zande, 7 Stael- Vandaele te Oostende, 8 Jaudrez-van Spi- tael te Kain, 9 gebr. Denys te Gistel, 10 H. Boerhaave te Leefinge. De eerste vijftig prijzen zitten alle in de Vlaanders. Zelfs tussen de eerste hon derd zijn er slechts enkele namen uit andere provincies, howel toch naar schat ting twee derde van de duiven in centra in die zeven andere provincies werd in- gekorfd. De formidabele crack Valeer Desmet- Matthijs is momenteel in België en, wij mogen gerust zeggen in heel de wereld een klasse apart. Het is bijna ongelooflijk om te zien. hoe sterk „het koeboerke van het Nellekenskeer" onder Waregem, er gens tussen Gent en Kortrijk thans ook op de fond is. En dan liefst bij snelheden van minder dan duizend meter per mi nuut. Het ganse hok stamt af van de fa meuze „Klare", die in zijn tijd alleen aan poulegeld reeds een half miljoen frank won. De „Klare" ging door voor een halve fondduif. Hij is nooit verder mee geweest dan Chateauroux, waarop hij de le prijs nationaal won tegen plm. zevenduizend duiven! Na mijn auto-ongeluk in '57 kwamen Valeer Desmet, André Vanbruaene en Jos. Vandenbroucke bij mij op bezoek in Breda. Valeer had zes duiven meege bracht. de „Klare" en vijf zonen. Bij die gelegenheid sprak Antoon Delhij van de Zandberglaan die ze een voor een in han den nam de profetische woorden: „Dit zijn mannen om van te rillen en te beven. Zet die op Angoulème en Libourne en er zal de eerste jaren tegen u niet meer te vechten zijn." Ik neem er mijn petje voor af, want zijn woorden zijn tot op de laatste letter uitgekomen. Maar de Belzen zitten met de gebakken peren want er is nu geen houden meer aan. Op 19 juni wierp hii een serie jaarlingen in de strijd op Or leans: 1 en 2 tegen 3111 duiven! Zo snelt hij van de ene overwinning naar de an dere. Insiders beschouwen de kweek- waarde van zijn ras als zijnde de fijnste van de laatste vijfentwintig jaar. Valeer Desmet-Matthijs is de grootste Passagier* van een volgeboekt» Electra- machine van de KLM op de route Am- sterdam-Saigon zijn niet meer te spre ken over dit Amerikaanse Lockheed- vliegtuig. Zij zouden donderdag om 10.20 uur ver trekken, maar vrijdagmiddag om half twee, ruim 27 uur later, zaten zij nog steeds op Schiphol te wachten. Intussen had de KLM kans gezien een aantal passagiers voor Miinchen, Rome en Cairo met andere machines te vervoe ren. Donderdagochtend bleek bij het ver trek, dat de Electra Saturnus onklaar was. Van uur tot uur werd het vertrk uitgesteld, terwijl de passagiers in de ICA-hal zaten te wachten. De passa giers voor Rome vernamen tenslotte dat zij 's avonds zouden vertrekken in een andere Electra. die echter eerst uit de Italiaanse hoofdstad aan moest ko men. Dat geschiedde inderdaad, maar toen bleek, dat ook deze Electra on klaar was en de passagiers werden per bus naar twee hotels in Amsterdam ge bracht om er de nacht door te brengen. Vrijdagochtend keerden zij vol goede moed naar Schiphol terug. De passa giers voor Rome hadden geluk: de ma chine naar Teheran, die in Rome een tussenlanding maakte bood nog plaats en zij vertrokken met een dag vertra ging. Doch een 20-tal andere passagiers, voor verder gelegen bestemmingen, moesten opnieuw geduld oefenen. Omstreeks 11 uur stapten zij in de Electra Mars, die naar de startbaan taxide. Onderweg echter bemerkte de gezagvoerder, dat de rem van een der wielen niet goed functioneerde. De machine kwam terug voor de ICA-hal en de reizigers moesten weer uitstap pen. Vrijdagmiddag om half twee zaten zij daar een lunch te gebruiken. kampioen op alle afstanden van deze tijd. Onze hulde. Op de kwade zaterdag van Chateauroux van de Rotterdamse Bond werd in België de internationale Libourne gevlogen. De kleppers hadden het zeer taai. er kwamen er 's avonds slechts twaalf door. De be roemde duif van Adolf Vanbraeckel te Nevele die 2000-1000 vloog wint de eerste. Hij is geklokt te 20.58. Ook André Vanbruaene te Lauwe, Oscar Devriendt te Moere en N. Norman te Oostrozebeke (21.59 in volle duisternis) pakken een duif. Vandenbroucke-De Weerd te Wiels- beke hebben vijf vroege duiven van de zes, die waarschijnlijk alle in de eerste dertig a veertig zitten. Voor zover bekend zijn A. Verbiest te Borgvliet (Bergen op Zoom) en Van Agt- maal (Steenbergen) de grootste kansheb bers voor de eerste prijs nationaal op Chateauroux. Er vlogen namelijk plm. zesduizend duiven, merendeels van de Rotterdamse Bond, wiens diamanten ju bileum met deze enorm zware vlucht op .onvergetelijke" wijze werd gevierd. Boven de rivieren zouden Kok-Nijhof te Alblasserdam onherroepelijk de eerste ge had hebben, als hun duif nationaal gete kend was geweest. Dat scheelt die man nen tien a twaalf dooie, ik bedoel rooie ruggen. Daar zijn nu de gebr. Macphail (Rotterdam) mee weg, die de gevreesde Jan Rustwat met neuslengte wisten te verslaan. Naar het schijnt was het ver schil zo miniem dat zij op voorhand over eenkwamen de platen samen te delen. Zo wordt mij althans van deskundige zijde bericht. Opvallend is andermaal het buitenge woon sterke spel van de Westkant: Ber gen op Zoom, Halsteren, Steenbergen en de streek tussen Bergen en Ossendrecht! In „De Luchtgids" te Halsteren lagen 's avonds de prijzen er uit. In Breda, dat toch ook niet zo'n klein centrum is, kwa men er slechts vijftien door. De gewel dige speler A. Verbiest te Borgvliet heeft geklokt te 16.57, Van Agtmaal te Steen bergen te 17.10. In Rotterdam zit de eer ste duif te 18.39. Omgerekend aan de tijd wint de duif van Verbiest het dus van de overwinnaar boven de rivieren met zeer grote voorsprong. De geschiedenis herhaalt zich. Ook verleden jaar was Chateauroux buitengewoon zwaar. Toen klokte Baasje Elzakker te Halsteren te 17.08, terwijl de eerste duif boven de rivieren (Middelharnis) te 17.43 in de klok zat. Hier de Uitslagen in de grote Bredase Bored;-1; P. vah «e-'Mufëif 73.31;" vliegt ruim twintig minuten- los vooruit, waar mee onze'-haftelij-ke gelukwensen', 2 C. Akkermans. 3 en 9 gebr. OomenS (18.57 en 20.15), 4 H. Krijnen, 5 J. Mol, 6 C. Jongenlen. 7 Jae. van Geel, 8 en 13 J. van der Horst, 10 P. Jaspers, 11 P. M. Jaspers sr., 12 C. le Grance, 14 P. van der Zanden- en 15 L. de Grauw enz. Jan van der Horst wint het harde voorwerp de serie 2 en de serie 3 wat niet van de poes is. U ziet hier voor de zoveelste maal het spreekwoord bewaarheid alsdat ze een oude rat nog zo makkelijk niet bij zijn staart gepakt krijgen. En dan hier de verschrikkelijke uitslag van Chateauroux te Bergen op Zoom, ik geef de tijden er bij, dan kunt u zien hoe ze daar weer aan het beulen zijn geweest, dit is momenteel op zware vluchten veruit het sterkste centrum van heel Nederland: 1 A. Verbiest 16.55, 2 M. van Agtmaal 17.09, 3 P. van Tilburg 17.-, 4 Naris Stok 17.23. 5 C. van Oefelen 17.24, 6 gebr. Van Dessel 17.26, 7 L. Hagenaars 17.27, 8 J. Karremans 17.27, 9 Cor Hen- ning 17.27, 10 D. de Nijs 17.32, 11 J. Prop 17.27, 12 Naris Stok voornoemd 17.35, 13 C. Karremans 17.38, 14 J. den Ouden 17.52, 15 Alfons Borremans 17.43, 16 Jac. Musters 17.51, 17 Chr. van Tilburg 17.52, 18 C. van Bergen 17.58, 19 P. Kruter 18.01, 20 C. Govers 18.01, 21 Alfons Stuyts 17.53, 22 Dook de Nijs 18.03, 23 S. Zandbergen 18.03. 24 F. Huygens 17.57, 25 C. van Ber gen 18.07. 26 G. M. de Vrie 18.19, 27 P. van Linden 17.58, 28 Alfons Stuyts 18.05 29 J. Tempelaars 18.12. 30 Jan van de Par, de Pee zogezeed 18.31 enz. Bergen op Zoom e.o. geeft aan Breda ongeveer twintig minuten op. Volgens de officiële uitslag die ik hier voor mij heb liggen pakt A. Mattheeussens 's avonds te 21.46 de laatste Chateauroux-duif en wint daar mee de 112e pry's! Moet er nog zand zijn? Van St. Vincent waren er in hetzelfde centrum 's zaterdagavonds 123 door met een enorme serie kopprijzen nationaal! In Dongen waren er op Chateauroux 7 door: 1 en 2 A. Coremans 17.53 en 18.59-, 3 Jaak Koenen, 4, 6 en 7 Adr. Trommelen, 5 J. Verharen, 8 J. Weterings enz. Zoals u weet won Janus van der Zande te Halsteren de eerste ereprijs nationaal St. Vincent. Hier de uitslag op Pont St. Maxence in de Verenigde Bergse Krab ben waarop zijn broer Pietje, die van vader zaliger 26 duiven erfde, even van zijn skot komt: 1 6 7 11 enz. Pietje van der Zande!!!, 2 A. Vercammen, 3 G. Le- volger, 4 G. Adams, 5 P. Martens, 8 M. Baay. 9 F. Alleman en 10 gebr. Ber naards enz. Moet u nog weten of de over winning van Janus zo maar een uitschie ter was? Of voelt u dat hier kwaliteit aanwezig is als haar op de hond? Chateauroux: 1 W. Jakobusse. 2 en 4 Jac. Bal. en vrdër op zondagmorgen 3 Fr. Voois, 5 8 10 C. Kuzee, 6 7 9 P Schrijver. Ik wil besluiten met de mededeling dat de grote kampioen A. Verbiest niet al leen zaterdag de eerste nationaal won van Chateauroux (vermoedelijk), maar het zondag daarop nog eens dunnetjes over deed met de eerste van Pont St.- Maxenc in de C.C. Bergen op Zoom! Allemaal goeie. DEN BRUINEN Eén 47-jarige bromfietser, 'de heer Th. II<$ra«: "*S Vrijdag-h%t slaêhtbffer gewor den van ëeli Verkëérsóhgeluk op het Nas- sauplëin te Amsterdam. Naast een truck met oplegger rijdend in een bocht naar de Spnarndammerstraat, moet de man met zijn linkerarm in aanraking met de auto' zijn gekomen, daarbij de macht over zijn stuur hebben verloren en zo onder de wielen van de oplegger zijn geraakt. Hij was op slag dood. (Van onze correspondent) De Vlamingen gaan zondag weer hun traditionele zangfeest houden in het Ant werpse Sportpaleis. Zij gaan er prat op dat géén volk ter wereld zelfs niet het Duitse, dat toch een lange en rijke traditie bezit op het gebied van het volkslied hen zoiets nadoet: Tiendui zenden die in geestdriftige gemeenschap de glorie bezingen van land en volk. Dat zangfeest waarvoor ook in Neder land belangstelling bestaat, heeft zon dagnamiddag om 3 uur weer plaats in het Antwerpse Sportpaleis. De organi satoren verwachten een record-opkomst nl. 30.000 zangers. Dit betekent dat het reusachtige sportpaleis tot de laatste plaats en tot op de piste toe zal zijn gevuld. Advertentie) Crèm« FI.2S I Gelei 1 95cf Het is de Hamamelis die het'm doet President Soekarno van Indonesië heeft, in zijn hoedanigheid van opperste mili taire gezagdrager, voor het gehele land een verbod uitgevaardigd tot het houden van stakingen en uitsluitingen in vitale ondernemingen. Hij is wordt in een toelichting gezegd hiertoe overgegaan in het belang van de nationale waakzaam heid en ter voorkoming van een stagnatie in het economische leven van de bevol king. In deze toelichting wordt op de ar beiders een beroep gedaan om hun ver langens kenbaar te maken via de mili taire gezaghebbers in het gebied waar zij werkzaam zijn. DARRIGADE WEER, TOURRENNERS Over Delberghe. langs la Rivière en door le Forestier van de Franse Aarde. Immer Schleuninger geht'g los! Beroemde staats lieden rijden mede: dictator Batista, presi- dentschapskandidAat Kennedy en Robinson zonder Crusoë. De zenuwen zijn voortdu rend gespannen: de renners moeten dikwijls een Pipelin maken of zelfs naar het Privat; sommigen worden helemaal Dotto, de span ning knijpt hun Mastrotto dioht; enkelen eindigen op de Brankart en voor sommigen wordt deze Ronde het Graf van hun wieier- loopbaan, waarbij ze straks thuis nog een Trep na krijgen. But Est is Wim and Est is Piet en never the twain shall meet! Maar ondanks alles blijft de Moral, de Morales en het Morel hoog; immers aan het einde van elke etappe verwachten de renners met een Lach vele Geneugten: daar staat Ooletta met haar welgevormde Busto, die een kus van naastenliefde op het bezwete gelaat van de winnaar drukt, terwijl Marigil-t: „Proostl" OOSTERHOUT Mr. H. THEULENOS STADSBUSSEN Wij mogen ons in Breda gelukkig prijzen dat de BBA zo vooruitstrevend genoemd kan worden zowel op het gebied van het voorzien van verbindingsmogelijkheden naar nieuwe wijken, dan wel wat betreft de inrichting van de nieuwe bussen. Een groot euvel doet zich echter nog steed6 gevoelen: zowel de oude als en zelfs spe ciaal de nieuwe bussen zetten vooral bij de start en bij het op gang komen, de ge hele omgeving in een blauwe walm. Een on dragelijke stank verspreidt zich dan achter of naast de bus. Vooral in nauwe straten (Catharinastraat) is het niet leuk een bus tegen te komen. Zou het niet mogelijk zijn voor boven bedoeld euvel een oplossing te vinden? Ik ben er van overtuigd, dat vele „eigen ver- voers" (voetgangers, fietsen e.d.) de BBA dankbaar zullen zijn. EEN OPMERKER GEVAARLIJK Bewoners van de Graaf Hendrik IH laan worden herhaalde malen opgeschrikt door knarsende en piepende remmen en wielen (Advertentie) De heer en mevrouw H. Connolly zijn teel niet in goede conditie. Vóór de wed- sidns enige tijd in volle training in de strijden van zaterdag en zondag jl. had hoop het eerst Amerikaanse echtpaar te zullen worden, dat gouden medailles wint in de Olympische Spelen. Mevrouw Olga Connolly, van geboorte een Tsjechische, die als Olga Fikotova aan de Spelen van 1956 te Melbourne deelnam en daar een gouden medaille voor het discuswerpen won, ontmoette tijdens de spelen haar tegenwoordige echtgenoot, winnaar van de gouden me daille voor het kogelslingeren. Mevrouw Connolly zal de volgende week officieel Amerikaans staatsburge res worden, enkele dagen vóór de Olym pische selectiewedstrijden voor dames te Abilene in Texas. De selectiewedstrijden voor heren zul len dit weekeinde te Palo Alto in Cali- fornië worden gehouden maar Harold Connolly is volgens zijn vrouw momen- wartje per kolom i kotommen f I vartj kolor i pei nmei kolom 1 s 1 I- II ,m! 1 B 1 I 1 D 1 1 1 F 1 1 1 1 j i 1 |K 1 L. j Hierboven plaatsen wij nog enkele invulkolommen voor onze puzzel Vul in: 1, 2 of 3.... en win. Deelnemers kunnen deze gebrui ken als zij meer dan vier kolommen willen invullen. Inzendingen uiterlijk dinsdagavond 18.00 u., postbus 2500, Amsterdam. hij een spier verrekt, maar hij kwam toch uit omdat hij zich kwalificeren moest voor de selectiewedstrijden. Ha rold Connolly is houder van het wereld record kogelslingeren met een afstand van 68.92 meter. Het Olympische record discuswerpen voor dames staat op naam van zijn vrouw Olga met 53.69 meter. In een gesprek met verslaggevers zei Olga Connolly, dat het zeer moeilijk zal zijn om wederom het discuswerpen te winnen bij de Spelen, aangezien er acht dames-atleten zijn die bijna 55 meter halen en die bovendien ongeveer het ge hele jaar door in training zijn en her haaldelijk in wedstrijden zijn uitgeko men. ,,Maar", zo voegde zij hieraan toe, ,,ais ik er aan denk dat Floyd Patter son van Ingemar Johansson heeft gewon nen, kom ik tot de conclusie dat de out sider evenveel kansen heeft als de fa voriet". De enige echtelieden die tot nu toe gouden olympische medailles hebben ge wonnen zijn de Zatopek's. In 1952 won Emil Zatopek de 5000 meter, de 10.000 meter en de marathon. Zijn vrouw werd toen eerste in het speerwerpen. De Connolly's hebben een zoontje van veertien maanden. Hij zal worden toe vertrouwd aan de zorgen van een groot moeder als pa en ma Connolly naar de Olympische Spelen gaan. van auto'*, die met een vaartje van 40 tot 50 km per uur op een aterfc verhoogde weg- automobiliat een voorganger (meestal een liike materiële schade. Deze week maakte een buitenlandse toerist met deze fout in de wegconstructie kennis. Meneenlevens waren gelukkig nog niet te betreuren, wel een vernielde wagen en een vergalde reis naar Zuid-Amerlha. De verkeerapolitie werd divrae malen op dit gevaar gewezen, doch blijkbaar moeten er eerst doden vallen. Een leek vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat een tweede weg gedeelte wordt geprojecteerd, dat ruim een meter inspringt na het eerste weggedeelte en dan voorzien is van een zg. vluchtheuvel van circa 30 cm hoog. Passeert bij avond een automobilist een voorganger meestal een hoge vrachtwagen met aanhangwagen), dan raakt de passerende auto in de knel of uit zijn koers, hetgeen zeer ernstige gevolgen kan hebben. Men zij gewaarschuwd! BRiUDA EEN FLATBEWONER HET WORDT RUSTIG (II) W«w«r ik het ingewnden «tuk „Het wordt ruftiger" a>u moeten feloven heeft de inzender nogal wet kritiek op het leven van zijn medemensen, vooral op dat van jonge mensen. Deze heer schijnt het niet te kunnen velen dat jonge mannen nog zwarte baarden kunnen kweken zonder daar grijze haren in te krijgen. Bn wanneer hij deze jonge mannen betitelt als ..nozeme in spe" dan vergeet hij de oudere mannen die ook baard jes dragen (grijs), ofschoon het aantal van de jonge mannen in de meerderheid is. Deze heer, die misschien bij monde van velen spreekt, vergeet nogmaals iets, nl. zijn eigen jeugd, toen de charleston populair was, en daarbij niet te vergeten het zo bloedige en leuke spelletje gespeeld door de z.g. kui tenprikkers, wat nu te vergelijken is met de baard-dragenden van deze tijd. Volgent mij i« het laatste wel te verkiezen^ boven het eerste. Wanneer deze heer de ouders aanraadt om het zakgeld te verminderen, dan moet hij in het vervolg ook geen geld meer spenderen aan sigaretten of sigaren, evenzo de versna peringen bij koffie en thee laten staan, im mers dit i» geen bevordering voor de eetlust, terwijl ijs en cola verfrissend en een aardige stimulans voor de eetlust zijn. Dit zal ook wel deze heer meerdere malen ondervonden hebben. Wat ik wel met de schrijver eens ben is. dat de militaire diensttijd veel aan de denk wijze van de enkele man verandert, meestal ten gunste. Maar wanneer hier gesproken wordt van „gelukkig worden zij twee jaar lang vastge houden in de militaire dienst, daar worden heel snel de gebreken uit de voorgaande op voedingsjaren hersteld," dan vraag ik mij af, en velen met mij. hoe het kan dat alle ouders van de duizenden jonge mannen die per jaar in dienst gaan, in gebreke gebleven zijn wat opvoeding betreft, en dat dit nu pas ontdekt is door deze heer. Ook bij deze Jonge mensen zijn er velen die mat baard in lands leger gaan dienen. Ze mogen deze ook wel behouden op spe ciaal verzoek, ter verfraaiing van het uiter lijk schoon zoals dat heet. Volgens is deze heer zelf rvlet in dienst geweest of zijn eigen tijd vergeten. Schijn baar beseft hij niet dat er vele jonge man nen zijn die hun studie moeten afbreken en van hun ouders, verloofde of meisje 14 da gen of meer (La Courtine, Nieuw-Guinea verwijderd zijn. Ik hoop 2 juH de dienst te verlaten en heb dan 21 maanden gediend. Ik kan dan terugzien op een zeer leuke^ maar vooral zeer leerzame diensttijd, in alle opzichten. We hadden bijvoorbeeld heel wat hobbyclubs Ik zou deze heer willen aanraden ook 'n club op te richten (voorbeelden genoeg) om zo doende het probleem van het zo hoog aan geslagen „nozemdomV te helpen verlichten. Men betitelt tegenwoordig iedereen en alles met „nozem"* Volgen® dezet'heer vilt daar ook iernan<i met een hrard^onder,r dus T« Tref nozemdom volgens deze heer ook in het léger door,gedrongen. Waar blijft nu die goede op voeding in het leger? BREDA j. p. HET WORDT RUSTIG (III) Ir. J. uit Bergen op Zoom is blijkene zijn ingezonden alleenspraken een man die waar achtig het leven kent. Toch voel ik behoefte hem, vanaf deze plaats, niet zonder nadruk toe te roepen: Ir. J. uit Bergen op Zoom, wéét u dan niet, by alles wat u wèl weet, dat het '«avonds kouder ia dan buiten? BREDA A. G. SCHOOLMELK Toen in de oorlogstijd de Bredase kindertjes uitgehongerd waren was elk middel om die nood te lenigen welkom. En hoewel er heel wat bezwaren verbonden waren aan de schoolmelkvoorziening. meer dan een out sider vermoeden zou. is er niet één onder wijzer geweest, die er ook maar aan gedacht heeft zijn medewerking te weigeren. Nu ligt de zaak volkomen anders. De kin deren zijn vrijwel zonder uitzondering be hoorlijk gevoed. Zou in een beoaald geval extra melk toedienen gewenst zijn, wel, dan koopt moeder wat extra en geeft dat aan het kind. Eenvoudiger kan het toch al niet. Het is volslagen onzin om daar de school bij in te schakelen. Daar ls geen enkel steek houdend argument voor aan te voeren. Kin deren worden naar school gezonden om daaf onderwijs te ontvangen. Niet om er gevoe derd te worden omdat men er thuis de moeite niet voor over heeft. Moeten we sa misschien nog wassen ook en een achone broek aan doen als de ouders in hun plich ten tekort schieten? Niemand zal ontkennen dat dit de taak der ouders is. Maar de kin deren melk laten drinken al evenzeer. BREDA EEN ONDERWIJZER HUISWERKPLAAG (III) De opmerker uit uw blad d.d. 25 juni heeft zelf waarschijnlijk geen kinderen of althans geen kinderen die huiswerk maken, want hij slaat de plank wel heel ver mis. Het is me in de eerste plaats nog nooit opgevallen dat kinderen van fl-12 jaar (zo oud zijn toch leerlingen van 4e, 5e en 6e klas lagere school?) 's avonds na 10 uur de straat onveilig maken. En is het niet zo, dat deze kinderen waarvoor de schooltijd toch werkelijk een inspannende tijd is, na 4 uur wel eens een keer de tijd mogen heb ben zich te ontspannen! Bn dat is onmoge lijk gezien het vele huiswerk, waar ze soms een paar uur mee bezig zijn. Weest u maar niet bang waarde opmerker dat dit huiswerk maken de kinderen zal be letten baldadig te zijn. Me dunkt dat ze juist door al die inspanning zich juist dan eens extra willen uitleven en uit de band springen. Maar ik wil hier ook opmerken dat ieder verstandige opvoeder zijn kind leert eerbied te hebben voor planten, dieren en andermans eigendom, zodat het ook wel eens aan de ouders kan liggen of een kind op straat be schadigingen verricht. Dan wil ik tot slot nog opmerken dat het huiswerk op de lagere school, niet alleen voor de kinderen, maar zeker ook voor vele ouders een kwelling is. Immers er wordt van ons verwacht dat we de kinderen overhoren om te controleren of zé ook werkelijk hun lessen geleerd hebben en hoe vaak moeten er geen sommen uitgelegd worden, die thuis gemaakt moeten worden zonder dat een kind er iets van «napt. Geloof me, waarde opmerker, dat er in menig huisgezin hierdoor dikwijls harde woorden vallen, want heus ons hoofd staat er niet altijd naar om voor onderwijzer te spelen. BREDA EEN MOEDER KERKBOUW MISèRE O Stem, laat toch uw stem eens horen. De towtand kan ons niet bekoren. Ons kerkdak is weer ingevallen. De oen ten raken aard tl op Want teeknintvier Jz heus bevallen Op nummer' vijf* V wsefiten op. Welaan dan dappre Tterpenaren. De kunst is .«istxe-evenaren Wij maken spoedig nieuw ontwerpen Om in de vuilnisbak te werpen. Geld valt in bodem lose put De technikera zijn ingedut. GEERTRUIDENBERG L. Horizontaal: 1. vis; 6. pralen; 11. vis; 12. plaats in Gelderland; 14. vochtig; 15. klein persoon; 17. gebrek; 19. goud (Fr.); 20. koning (Fr.); 22. gewicht; 23. loterijbriefje; 25. plakmiddel; 26. el ke; 29. woestijn; 31. gelofte; 32. kleding stuk; 34. vis: 35. bedrag; 37. eens; 40. drank; 42. zangnoot; 43. eerwaarde heer (Lat. afk 44. oosterse titel; 46. witte mier; 49. etenbereider; 51. vod; 53. dag (Duits), 54. familielid; 56. deel v.e. ge bouw; 59. grote vloot; 61. meisjesnaam; 62. masker; 64. in dat geval; 65. visnet; 66. slede; 68. voertuig; 71. heilige (afk.) 72. dwaas; 74. godin; 75. bejaard; 77. deel v.e. kasteel; 78. vernuftig. Verticaal: 1. jongensnaam; 2. vogel; 3. soort; 4 stofmaat; 5. zinspreuk; 6. deel v. Brabant; 7. in orde; 8. holte in de muur; 9. inhoudsmaat (afk.); 10. ge wone; 13. diensvaardige (afk.); 16. her kauwer; 17. telwoord; 18. rul; 19. deel v.h. hoofd; 21. hetzelfde; 22. regel; 24. wat gesproken wordt; 25. feestdos: 27. water in Friesland: 28. onverstandig; 30. vlaktemaat; 32. winterkost; 33. zui nig; 36. deel v.h. hoofd; 38. aanzien; (Van onze correspondent) Twaalf landen hebben op 20 decem ber 1957 een verdrag ondertekend met het doel een Europese vennootschap te stichten voor de chemische bewerjilng van bestraalde reactor-brandstof twaalf landen, bij wie zich later nog een dertiende voegde, hebben samen meer dan 75 miljoen gulden bijeenge bracht om eett onderneming op te rich ten waar niet alleen een industrieel doel wordt beoogd, maar waar tevens de op leiding van geschoold personeel en het onderzoek naar nieuwe procédés zal na gestreefd worden. Een eerste belangrijke beslissing van die Europese vennootschap bij ver korting Eurochim genoemd was de keuze van de vestigingsplaats. Hiervoor werd een uitgestrekt terrein gekozen, gelegen op het grondgebied van de Bel gische grensgemeente Dessel, dat recht streeks in verbinding staat met het stu diecentrum voor kernenergie in de aan palende gemeente Mol. Het maatschappelijk kapitaal van deze eerste Europese vennootschap is ver deeld in 430 aandelen, elk met een no minale waarde van 2.5 miljoen B.F., als volgt ingeschreven; Duitsland 68 aandelen. Oostenrijk 20, België 44, Ne derland 30, Denemarken 22. Frankrijk 68 talië 44, Noorwegen 20, Portugal 6, Zwe- Deze.den 32, Zwitserland 30, Turkije 16 en Spanje 30. Eurochim zal te Dessel benevens een reeks kantoorgebouwen welke reeds in aanbouw zijn, laboratoria waarvan de kosten op 11 miljoen gulden worden ge raamd en een reusachtig fabriekscom plex voor een totaal bedrag van onge veer 45 miljoen gulden oprichten. Deze fabriek zal worden uitgerust voor het bewerken van 100 ton bestraald ura nium per jaar. afkomstig zowel uit het nabije kerncentrum van Mol als uit de kerncentra van de lidstaten. Op het ter beschikking gestelde ter rein dat een oppervlakte heeft van 100 ha waar naast het industriële complex ook een moderne woonwijk met ontspan ningslokalen, sportterreinen en een heli haven zal worden gebouwd, zal koning Boudewijn van België op donderdag 7 juli plechtig de eerste steen leggen van de eerste Europese fabriek. 39. groot; 41. jongensnaam; 44. puin; 45. iedere; 46. muziekinstrument; 47. vloerbedekking; 48. losse naad; 49. deel v.h. hoofd; 50. vogel; 52. in orde; 55. lengtemaat; 57. houding; 58. deel v.h. dak; 59. lokspijs; 60. voetbalvereniging; 63. keer; 64. kneedsel; 67. opening; 69. militair (afk 70. vadsig; 72. de onbe kende; 73. zangnoot; 75. Fr. onb. voor- naamw.76. kindergroet. Horizontaal: 1. gitaar 6. trompet, 11. one 12. ako 13. reu 14. leida 17. radio 20. gr. 22. arend 24. ba 25. eerst 28. einde 31. die 32. oma 33. als 34. neen 37. laag 39. roms 40. allee 41. dolk 42. amor 44. oker 46. lea 48. kok 49. das 51. sluis 54. orgel 56. p.p. 58. ieder 61. af 63. smart 65. dessa 68. uit 70. eva 71. leg 73. klavier 74. marimba. Verticaal: 1. gong 2. un 3. iel 4. aai 5. raar 6. torn 7. oud 8. pro 9. ee 10. tuba 15. eer 16. dat 18. ade 19. inn 21. rei 23. emmeloord 24. bel 26. eenmaal 27. sie"29. ida 30. dagorde 35. eem 36. nar 37. leo 38. ade 43. ooi 45. kor 47. esp 50. ala 52. ulm 53. sir 54. ore 55. gas 56. peuk 59. etor 60. edam 62. fuga 63. sta 64. ali 66. sar 67. alm 69. il 72. eb. Negenennegentig meisjes uit de inter nationale elite cn 3000 andere personen hebben het paleis van Versailles weer tot nieuw leven gebracht met een brui send debutantenbal. Men kan de debutantes onder de dui zenden gasten onderscheiden door hun enigszins verlegen houding en de tiara's van parels én diamanten op hun hoof den. Maar in plaats van het menuet en de gavotte uit de dagen der Franse ko ningen, speelden twee orkesten heden daagse dansmuziek en vooral de cha- cha-cha. Prinses Irene, hoewel uitgenodigd, bleek zich niet onder de aanwezigen te bevinden. In de uitgestrekte orangerie van het paleis, lang genoeg om een liggende Eif- feltoren te bevatten, was een wijnrode loper gelegd, die van de grote trap aan het ene einde naar de grote bar aan het andere liep. Franse champagne en cog nac en coca-cola waren de voornaamste dranken. Van de 99 debutantes waren er 75 Frans, acht Amerikaans, vier Engels en twee Oostenrijks, terwijl uit Nederland, België. Chili, Italië. Libanon en Vene zuela elk één debutante aanwezig was. Als de renner* de etappeplaats Pan hebben bereikt, zullen de „ge vechten" in de bergen eerst goed ontbranden. Oe ervaring heeft ge leerd, dat daar de klappen uitgedeeld worden door de „Groten". De renners znllen er dns op nit zijn hun posities In het algemeen klasse ment zo veilig mogelijk te stellen, fntst in deze etappe, waarin reeds in het hooggebergte moet worden geflnished. Hetzij om de klappen co goed mogelijk te kunnen incasseren, hetxjj om met nog meer gezag de slag te beheersen. Wij verwachten derhalve volop spanning In de etappe, die wij alt- kozen voor onze 2* etappe-prijsvraag. Onze vraag it: WIE WORDT WINNAAR VAN DE ETAPPE MONT DE MARS AN— PAD (plm. 22$ km), DIE A.S. DINSDAG 5 JULI 1966 ZAL WORDEN VERREDEN? Voor de juiste inzendingen stellen wij de volgende prijzen beschik baar: 1 Waardebon van 25. 1 Waardebon van f 10 1 Waardebon van 5. Bij meerdere goede Inzendingen beslist het lot. Ieder persoon ksn slechts voor één prijs in aanmerking komen. De deelneming is geheel gratis en staat voor iedereen open. Meerdere invulformulit- ren zijn bjj onze agenten en op al onze kantoren gratis verkrijg baar. Personeel en agenten van het Dagblad De Stem, alsmede hun huisgenoten zijn van deze etappe-prijsvraag uitgesloten. Over de nitslag kan niet worden gecorrespondeerd. DOET ALLEN MEE Vult onderstaand biljet in en levert het uiterlijk maandagmiddag 4 juli 12 uur, in bij een der daarop vermelde kantoren van het Dagblad De Stem (bij voorkeur zonder enveloppe) O Bjj inzending per enveloppe daarop duidelijk vermelden i „ETAPPE-PRIJSVRAAG". Hierlangs afknippen INVDLFORMULIER VOOR DE VAN HET DAGBLAD DE STEM ATTENTIE: Dit biljet uiterlijk op maandag 4 juli 1980 's middags 12 uur in te leveren bij een der kantoren van het Dagblad De Stem te Breda (Reigerstraat 16), Roosendaal (Molenstraat 45), Bergen op Zoom (Zuivelstraat 26), Waalwijk (Grotestraat 189), Ooster hout (Arendstraat 14), Goes (WestsingeJ 98). Hulst (Steenstraat 14), Terneuzen (Ysbaanstraat 24) of Oostburg (Nieuwstraat 41). WIE WINT DE TOUR DE FRANCE-ETAPPE VAN DINSDAG 5 JULI 1969 MONT DE MARSAN— PAD (plm. 226 km) Winnaar Naam Straat Woonplaats Duidelijk invullen Leest ook dagelijks het etappeverslag in het (U moet deze krant lezen!) Bent U nog geen abonnee?.... Geeft U zich dan vandaag nog op voor een abonnement op Dagblad De Stem bjj de bezorger af een der bovengenoemde kantoren van dit blad. Plllfllllllj OP DE RE: schepen. M kijken naai bakboord ei abrupt ond< hagelwitte Sloepen -v ■wankel uitz In Marig( heeft de m< spreid onde hun belastii ganiseert gi In Philipsbi te bereiden Jannen aan En die begt Marigot wan daar zijn ven het westelijl zien zij naw beide delen dit eiland va\ en levert da 1 op. Marigot met veel wt: tropenunifo: De gezaghel heer Beaujon tereenvolgendi dat er toch voor de vloot seert een dai Lido: wijdse niet in de sci armetierigste Veel belai voor. De m< gen vriendel' brengen all< in uiterlijke bij wat de gao en Aru niet bij de dochters va got. En ter tevergeefs s de twee do mariniers £)E proelama heid in vi' heeft een nie emancipatie v gen, dat de st wacht goed is gelijk bleek d rivalen Kasavi een te brenge des lands, de staatshoofd, d Maar kenne verhoudingen mistisch. Nog hankelijkheids maar een ha Boudewijn ha voortijdig het vanwege de rr van de reus, degen een rom daartoe gedro: lijke rede vai Belgische kolc De taal van magogisch en officiële gastei golese leiders President Kas situatie met <3 gingen tegenc gered en Loe een tafelrede men houding Het gebeurt wichtigheid, v kleeft en zich ernstiger oper de onbeheerst ook een nieui opzichte van 1 teken van een strijd tussen JN Boekarest komst der beëindigd met jev, die allen „vreedzame trachtte te sc daan gekregei woordiger var lijkheid van onderschreef, zijds aan mos overwinning v lutie ook mog zame weg. Dii China het eve vreedzame w< Een volledi; Kroestjev vos tiek dus niet. gaan met niet ties van deze ontwapenings in het zicht vs stellen in het zijn vice-pren

de Stem | 1960 | | pagina 6