Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Wedloop tussen NOORDZEEHAVENS en Waar Ri Zware straf voor jonge Nieuwdorpse dronkeman „Brc Dagblad De Stem Evenredigheid Beperkingen Carras-schip verkocht aan Polen In juiste banen vl ir Aanrijding Ernstig geval Nieuwe pastoor geïnstalleerd DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JULI I960 MIDDELBURG RINGRIJDERIJ VLISSINGEN Dierenbescherming vergaderde Sclieepsbeweging Burgerlijke Stand Gemeente won GOES Burgerlijke stand Raad vergaderde enige gebruikte schrijfmachines Kantoormachinehandel J. A. BIESBROECK Politierechter Middelburg Vleeskeuringsionen Pastoor Koenraadt geïnstalleerd Piel Rentmeester niet naar Kruingen Benelux-landen geroepen tot samenwerking Meisje te Kapelle door de trein overrreden Hoogwaterstanden Vandaag Morgen Maandag Doktersdiensten Dienst dierenartsen V Be In Op het kruispunt Wolstraat-Pijpstraat had een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door E. V. uit Middelburg en een wielrijder J. G. uit Veere. Daar de personenauto links over de rijweg reed kwam de fietser, die uit de Pijpstraat kwam in het nauw. Een val volgde. Het voorwiel werd verbo gen, de fiets werd ontzet. Geen persoon lijke ongelukken. Op het kruispunt Korte Singelstraat- Brakstraat ontstond een botsing tussen een vrachtauto, bestuurd door een chauf feur van de PZEM en een bestelauto van P. S. uit Middelburg. Doordat de vrachtauto geen voorrang verleende aan het rechtse verkeer liepen beide auto's klem, daar er rechts en links bakfiet sen van een bakker stonden gepar keerd. Nadat de auto's waren losgeko men met lichte schade, reed een per sonenauto tegen de achterzijde van de vrachtauto, en beschadigde behoorlijk zijn linkerachterspatbord. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Zeeuwse ringrijders ver eniging, zal op donderdag 7 juli een gro te jubileumwedstrijd worden gehouden op het Molenwater, Aan deze wedstrijd zullen 178 deelnemers allen in wit sport- kostuum met een fleurige oranje sjerp elkaar in vijf banen bekampen. Na twintig beurten zal de wedstrijd leiding de 66 beste rijders selecteren. De inzet voor deze rijders wordt gevormd door een schilderij beschikbaar gesteld door het provinciaal bestuur. In de klei ne finale wordt gestreden om twee zil veren medailles uitgeloofd door Z.K.H. Prins Bernhard en de commissaris der koningin in Zeeland. Om ongeveer vijf uur wordt de com missaris der koningin verwacht waarna de prijsuitreiking zal plaatsvinden. De voorzitter van de afdeling Vlissin- gen van de Ned. Ver. tot Bescherming van dieren constateerde in de laatste vergadering dat de rust en de goede verstandhouding in de vereniging vol ledig zijn weergekeerd. De interne moei lijkheden zijn volkomen opgelost. Voor zitter J. C. Boshuizen, was ook zeer ver heugd over de sympathie, die b. en w. thans tonen voor deze goede gang van zaken- Na het belangrijke werk, dat voorzitter Boshuizen, voor de vereniging verrichtte achtte hij thans de tijd gekomen om zijn voorzittersplaats beschikbaar te stellen. Andere kandidaten waren echter niet ingediend, zodat de heer Boshuizen, wederom de taak van voorzitter op zich nam. De voormalige inspecteur, de heer Goedhart, zal vandaag voor zijn grote verdiensten voor de dierenbescherming, de gouden medaille van verdienste ver leend worden De landelijke voorzitter, dr. W. Mugenholtz zal de onderscheiding uitreiken. De onderhandelingen over de bouw van een nieuw asyl verlopen traag, aan gezien de plannen voor een ter plaatse aan te leggen nieuwe zeewering nog niet voltooid zijn. Vlissingen aangekomen 30-6 Ned. Hen- ja. 1-7 Ned. Sea-Wife, Ned. Albert-V. Ned. Westersingel. Vlissingen vertrok ken 30-6 Barendrecht, Ned. Noorderha ven. 1-7 Ned. Albert-V, Eng. Veravia Dts. Heinrich Parchmann. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 30-6 Leuvehaven, Lindekerk, Progress, Al- chiba, Tubo, Nieuwe Tonge, Axeldijk. 1-7 Sont Smaldeel I (kruiser De Ruyter on derzeebootjagers Gelderland. Utrecht, Overijssel, onderzeeboot Walrus), Roelof Buisman. Delft, Andijk. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 30-6 Jagersfontein, Arendsdijk, Astra. 1-7 Stad Schiedam. Gehuwd: W. Cevaal, 22 j., O.- en W - Souburg en C. de Meulder 19 j.; M. Heijnen, 36 j., en L. Vader, 29 j.: S. de Groot, 33 j.. Amsterdam, en F. Kos ten, 18 j. Overleden: Johannes Landa, 60 j. echtgen. van A. Gaiser; Susanna Leijn- se, 79 j., echtgen. van C. van der Harst; Pieternella Corthals, 74 j., wed. van H. van Bemmel. Ondertrouwd: J. Koole, 26 j., Middel burg, en S. Fleurbaaij, 21 j. Geboren Marleen, dv. D. van der Linden - Geervliet; Elisabeth, dv. A. Peters - de Jong; Ronald, zv. P. Slof- Kort; Nanette, dv. L. de Graaf - de Nooijer; Hendrik, zv. H. de Boer - Per dok; Jan. zv. E. Weug - de Bel; Ed dy, zv. S. van der Heijden de Bruij- ne; Ineke, dv. G. Koerts - Jaring; Ludovicus, zv. A. Schoute - Scherbeijn; Luana, dv. J. Goetheer - von Ende; Robbert, zv. A. Notenboom - Kroon; Wessel, zv. A. Francke - Goor; Robbie, zv. E. van den Bosch - van Ree; Pe ter, zv. P. den Outer - de Kok; Elisa beth, dv. J. van Ooyen - Hesseling. Aardenburg viswedstrijd voor de jeugd In de vijver op de Markt werd zoals ook vorige jaren geschiedde, een vis wedstrijd gehouden voor de jeugd. Het was de eerste van een drietal die op het programma staan en wel voor jon gens van 11 en 12 jaar. De leiding van de wedstrijd berustte bij de Aarden- burgse Hengel Vereniging. De uitslag van de wedstrijd werd: 1. Aimé Nobus 3 stuks, 2. W. Lootens, 2 stuks. 3. Abr. de Vriend 2 stuks en ver der 4. Theo Buijsse, 5. Adrie Rabout, 6. Harry Verstraete, 7. M. Nobus 8. Theo Roets. Er waren in totaal 17 prijzen. De overige prijzen werden onder de pechvogels verdeeld. Door een plaatse lijke handelaar werd de kinderen een gratis consumptie aangeboden. Biervliet Het elftal samengesteld uit het Bier- vlietse gemeente- en onderwijzend per soneel bond deze week voor de derde maal de strijd op het voetbalveld aan. Ditmaal ging het tegen de Biervlietse r.-k. boerenstand. De beide voorgaande wedstrijden die gespeeld werden, waren steeds tegen jongere elftallen. Deze maal lag de gemiddelde leeftijd zowat gelijk. Voor rust zag het er voor de ge meentelijke elf niet zo best uit. Al vrij (Advertentie) Geboren: Cornelis zv P. Liplijn-van Oosten; Peter zv J. Wisse-Janse; Ro bert zv P. van Boven-Zwartepoorte; Janna dv J. Wisse-Vrijman; Jacobus zv J. van Burg-Jansen; Jan zv A. van den Broeke-van Liere; Alex zv L. Luijckx-de Bruijn; Carmen dv L. Luiickx-de Bruijn; Hendrik zv J. Beuns- Barbier; Geertruida dv L. Openneer- Schipper. Huwelijksaangiften: P. Heddema 30 j. en M. de Bruijne 26 j. Gehuwd: J. de Keijzer 24 j. en G. van Luijk 22 j.; L. Nieuwdorp 23 j. en J. Broek 25 j.; C, van der Maas 23 j. en M. Kloosterman 22 j. Overleden: J. Braamse 73 j. echtg. van G. Timmerman; M. Zuidhof 67 j.; M. Meijers 82 j. Gravenpolder De gemeenteraad stond wegens onge steldheid van de burgemeester onder voorzitterschap van wethouder J. Schip per. De lening van f 20.000, gesloten met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten te Den Haag werd voor drie maan den verlengd tegen 3 procent rente per jaar. Het verzoek van de ren- en toer club Theo Middelkamp, om een beker of medaille voor de ronde van midden- Zeeland werd afgewezen. Aan de stich ting Gezinszorg Goes en omstreken, werd over 1959 een subsidie van f 47.80 toegekend. De huur van de drie mid denstandswoningen aan de Raadhuis straat werd verhoogd met f 2,75 per maand, i.v.m. de aangebrachte douche cellen. De exploitatie-vergoeding voor de bijzondere lagere school over 1959 werd bepaald op f 2335.29 en het be drag der voor vergoeding in aanmer king komende kosten op f 2558,99. Bij de rondvraag vroeg de heer Kopmels de aandacht voor een speelweide voor de jeugd. Alle leden waren van de noodzakelijkheid overtuigd, doch wisten geen van allen een geschikt terrein in de bebouwde kom. Nagegaan zal wor- Door inruil kunnen wij ZEER LAAG IN PRIJS aanbieden GEREVIDEERD EN ONDER GARANTIE. LEVERING VAN ALLE KANTOORMACHINES EN MEUBILAIR. GENTSESTRAAT 21 a—23 HULST TELEFOON 2080 „Uw zaak Is een van de ergste drank- gevallen die we de laatste tijd hebben gehad", zei de officier van justitie bij de Middelburgse politierechter tegen de twintigjarige landarbeider H.M. uit Nieuwdorp. ,,Ik kan geen voorwaarde lijke straf eisen omdat u reeds vaker voor dergelijke feiten bent veroordeeld. Ook heeft u zich onttrokken aan het toezicht van een consultatiebureau." Deze woorden hadden betrekking op twee gevallen van drankmisbruik die M. had gepleegd. Op 16 maart had hij onder invloed op de fiets gezeten. Hij had toen o.m. lang uit op straat gelegen en hij had zich Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan deren: Hulst Steenstraat 14. telefoon 2377. Rayonredacteur: W. de Leeuw Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveland: Goes Westsingel 98 tele foon 2236 Rayonredacteur: C. Bastianen Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0,15 per mm. 1 mm Ingezonden Mededeling - 214 mm gewone advertenties. Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0,90 elke regel meer f 0,15. Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp. 1,50 en ƒ0.40. Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen, de derde plaatsing tegen half geld. op allerlei andere manieren misdragen. Op 14 mei had hij na enkele cafés in Vlissingen te hebben bezocht, een mo torfiets meegepakt. Hij was hierop met een vriend naar Nieuwdorp gereden. Bij een vorige veroordeling was M. echter de rijbevoegdheid voor motorrijwielen ontzegd. Bij Nieuwdorp belandde het tweetal met de motor in een langs de weg staande heg, waarna zij de reis naar huis te voet voortzetten. Veenhuizen De politierechter mr. B.S. Sieperda, zei: „Het is een wonder dat er geen grotere ongelukken zijn gebeurd. Derge lijke lieden placht men vroeger naar Veenhuizen te sturen". De eis luidde zes weken met ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor een jaar. Het vonnis was aanmerkelijk zwaarder: vier maanden waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, een jaar ontzegging en drie jaar toezicht van een consultatiebureau Agent OP 19 MEI bezocht de Brusselse agent van politie A.J.G. Hulst, waar hij in een café vier borrels dronk, vervolgens reeds hij in zijn auto weg. Hierbij hob belde hij over enkele trottoirs. Hij reed bovendien tegen een paaltje. Hij verklaarde zich van het gebeurde niets meei te kunnen herinneren. ,,Ik werd wakker in de politiecel." Mr. Sieperda: „Dat is toch niet de plaats voor een politieagent." Verdachte: „Ik had wat koorts...." Mr. Sieperda: „Van de drank De officier hield rekening mei net feit dat G. reeds was gestraft dooi djn chef. Bovendien hield hij rekening met zijn twaalfjarige onbevlekte staal van dienst. Hij eiste tenslotte honderd gul den of twintig dagen, een week voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en acht maanden ontzegging. Het vonnis was vijfenzeventig gulden of vijf tien dagen en een half jaar ontzegging. den of in het uitbreidingsplan tijdelijk een terreintje kan worden gevonden. Heinkenszand loterijclub op reis De plaatselijke loterijclub heeft haar jaarlijkse reis weer achter de rug. Als doel van bezoek was dit jaar de Floria- de gekozen. Aangezien de meeste leden uit de agrarische sector komen was dit wel een zeer goede keus. De deelnemers aan de reis waren dan ook unaniem vol lof over het gebodene en konden huiswaarts keren met een aanzienlijk grotere kennis van de plan tenwereld. Jammer was alleen dat een aantal le den van de club door persoonlijke om standigheden verhinderd waren aan de reis deel te nemen. Ovesande Tijdens de laatste raadsvergadering werden nog vragen gesteld over de stand van zaken in het conflict betreffende de vleeskeuringslonen. Hieromtrent deelde de voorzitter mede, dat ook in de ge meenten die de nieuwe regeling niet hebben aanvaard, de hogere lonen zijn geheven. De mensen kunnen hier bij weigering echter niet worden vervolgd aangezien de nieuwe verordening in de betreffende gemeenten (nog) niet be staat. De vleeskeuringsdienst wil een en ander nu bij GS aanhangig maken om de „rebellen" te dwingen de veror dening in te voeren met terugwerkende kracht tot de datum van het desbetref fende k.b. De raadsleden uitten bij monde van dhr. Remijn hun ontstemming over de houding van de bewuste gemeenten, aangéziefi nu de kans schijnt te bestaan dat de andere gemeenten voor de te weinig betaalde bedragen op moeten draaien. „Als het zover mocht komen is daar juridisch helaas niets tegen te doen" aldus het wederwoord van de voorzit ter. Rilland schoolreisjes De leerlingen van de r.-k. lagere school hebben per bus een reisje ge maakt naar Den Haag en Scheveningen. In Rotterdam maakten de „reizigers" bovendien een tocht met een rondvaar- boot. Ook de leerlingen van de laagste klas sen van de openbare lagere school zijn op reis geweest. Zij gingen naar Bosbad Hoeven. De kinderen vermaakten zich daar met roeien en baden. Ze konden er bovendien in een echt vliegtuig klim men. tweede ronde van kermis Vandaag gaat de tweede ronde van de .kermis van oost-Zuid-Beveland' van start. De bazaar van de paters kapu cijnen, die vorige week in het week einde voor de eerste keer draaide, is een traditie van tientallen jaren. Vori ge week was er in en bij de Ark al volop plezier te beleven. Het rad van avontuur snort vandaag weer, de kop van jut krijgt het zwaar te verduren. Er zijn drie schiettenten, een grabbel ton, een vogelpik, een goudmijn, bom menwerper speelautomaten enz. Ook, vandaag is er weer een dagloterij. Na het bier en de limonade zijn er o.m. patates-frites en zure bommen te ver krijgen. De baten zijn voor de missie. Yerseke Deken C. P. M Holtkamp van het de kenaat Middelburg heeft gisteravond in de parochiekerk van de H. Anna pastoor P. Koenraadt geïnstalleerd. Naast vele parochianen woonden verschillende fa milieleden van de nieuwe pastoor de plechtigheid in de kleine kerk bij. Onder de vele priesters die aanwezig waren be vonden zich pastoor J. C. Ooninkx van Heerle (bij wie de nieuwe pastoor kape laan was), pastoor J- de Bruyn van Moerstraten, pastoor Koenraadts, neef. pastoor H. v.d. Heyden van Rucphen. zijn neef M. Koenraadt, rector te Bergen op Zoom, pastoor J. Wynen van De Heen en de pastoor van Tholen, J. Rysloo. De nieuwe pastoor legde ten overstaan van de parochiegemeenschap de eea af op de Evangeliën, waarna deken Holt kamp hem de sleutels overhandigde en hem in het bezit stelde van de kerk. In zijn toespraak ging de deken nader in op de zending van de priester ondei de gelovigen. Ais de voornaamste taak be klemtoonde hij de bediening van het Sa crament des Altaars. Hij vermaande de parochianen in deze tijd van achteruit gang van het geloof, de genade der Sa cramenten te wilen ontvangen. In de cramenten te willen ontvangen. In de dan op de menselijke fouten letten op het goddelijke van zijn zending. Ten slotte kenschetste hij de taak van de nieuwe pastoor temidden van de religi eus gemengde gemeenschap van Yerseke als een niet eenvoudige. Piet Rentmeester alhier zal niet deel nemen aan de wielerkoers voor profs en onafhankelijken, die zaterdag te Kruiningen wordt verreden. De renner deelde ons gisteravond mee, dat er reeds geruime tijd een meningsverschil bestaat tussen de orga nisatoren van deze koers en hem inza ke het startgeld. Piet kan niet het startgeld krijgen, dat hij wenst te ontvangen. Gezien zijn eclatante succes van de laatste maan den -acht hij dit niet aanvaardbaar. spoedig kwam men met 20 achter te staan. Men liep wel in tot 21, maar ook dat hielp niet veel, want de Boe renstand voerde de stand op tot 31. De gemeentemensen hadden tijdens de rust kennelijk de nodige kracht opge daan uit de thee. Na de rust vlotte het tenminste bijzonder goed. Ze hadden toen trouwens ook het windvoordeel. Met 3 goede doelpunten slaagden ze erin de 31 achterstand om te zetten in een 43 voorsprong. Er waren zelfs nog kansen die voorsprong op te voeren. Dat lukte echter toch niet. Waar de r.-k. Boerenstand er op stond revanche te nemen zullen de beide elftallen volgen de week de strijd weer aanbinden. Ge loof maar dat er geducht getraind zal worden. polio-inenting Door de gemeentearts dr. C. Kalkman werd deze week weer een aantal kinde ren ingeënt tegen kinderverlamming. Het ging ditmaal om de kinderen gebo ren in de jaren 1957 en 1959. Voor de kinderen met het geboortejaar 1957 be tekende dit de vierde en laatste prik, terwijl het voor de kinderen, geboren in 1959, de derde prik was. De inenting had plaats in het wijkge- bouw van het Groene Kruis. Bresken wijkgebouw wit-gele kruis De bouw van het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis waaraan onlangs werd begonnen werd in hoog tempo voortge zet. Donderdag kon men de vlag al op het dak zetten. overplaatsing De assistent der invoerrechten en ac cijnzen de heer J. Jobse is overgeplaatst van Breskens naar Rotterdam ingaan de 1 juli. turnvereninging dio bestaat 30 jaar Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de turnvereniging DIO zal er zaterdag 2 juli een turnwedstrijd plaatsvinden op het Oranjeplein. Aan deze wedstrijd wordt medewerking ver leend door THOR uit Sas van Gent en WIK uit Oostburg. De wedstrijden beginnen 's middags om 2.30 uur, terwijl 's avonds een rond gang door de gemeente gemaakt zal worden begeleid door de Breskense drumband, waarna om 7 uur wederom een demonstratie zal worden gegeven. vissers op reis De visserijvereniging „Ons Belang" te Breskens heeft met haar leden en genodigden een uitstapje gemaakt. De reis welke 2 dagen duurde ging via Oosterhout naar Rhenen, waar het die renpark werd bezocht, van daar door de Betuwe naar Nijmegen waar werd overnacht. De tweede dag ging men naar Valkenburg en omgeving om dan via Vaals en Antwerpen weer naar huis terug te keren. ouden van dagen op reis Zaterdag zullen 120 ouden van dagen van Breskens het jaarlijkse uitstapje maken. De reis gaat naar Addinkerke (België) nabij de Franse grens, waar het wereldbekende park de Meli bezocht zal worden. bevordering De wachtmeester der rijkspolitie J. Hoeyenbosch is met terugwerkende kracht van 1 juni bevorderd tot wacht meester le klas. ondr-t M-f '..o .Xsoirt leider drumband Tot nog toe had de muziekschool Sem per Gaudete nog geen aparte leider voor de drumband. Het bestuur was echter de mening toegedaan, dat dit absoluut noodzakelijk was. Daarom werd uitge zien naar een deskundige leider. En nu is het zover, dat de heer C.H. Valke uit St. Jansteen benoemd is tot leider van de drumband van Semper Gaudete. semper gaudete naar hulst Verschillende malen is de muziek school Semper Gaudete opgetreder in Hulst. Hedenavond zal de muziekschool wederom optreden in het Groot-Patro naat bij gelegenheid van de viering van het zilveren onderwijzersjubileum van broeder Bernardo. Graauu) Clinge Vrijdagavond heeft de plechtige in' stallatie plaats gehad van onze nieuwe pastoor, de Z.E.H. heer A. B. A. M. Stulemeyer. Het kerkbestuur ging hem aan de grens van de parochie te Dutvels- hoek afhalen, waarna de tocht langs de nieuwe weg door de Melopolder naar het dorp werd aanvaard. Bij het begin van het dorp hadden zich veel mensen opgesteld. Voorafgegaan door de fanfare „Nooit Gedacht" en een groep bruidjes ging het onder klokgelui naar de kerk. Deken Staal van Stoppeldijk verrichtte de plechtige installatie, waarna de paa benoemde pastoor een H. Mis opdroeg. Vele geestelijke woonden de plechtig heid bij, waaronder we ook opmerkten: mgr. J. A. M. Plasschaert, president van het groot seminarie te Hoeven, deken G. J. M. Van Dijk uit Bergen op Zoom, deken A. G. Koopman* uit Hulst en een paar aalmoezeniers. Philippine schoolverkeersexamen Van de St. Aloysiusschool hebben 28 meisjes en jongens het verkeersexamen afgelegd. Allen slaagden. Het gehele examen stond onder lei ding van opperwachtmeester Abraham- se en enige politieassistenten en het mannelijk schoolpersoneel. Stoppeldijk ouden van dagen gaan op reis Vandaag maken de bejaarden uit de ze parochie hun jaarlijkse uitstapje. De reis gaat deze keer nar België, waar als eerste pleisterplaats Knokke zal wor den rangedaan. Vandaar gaat het naar Brugge, waar onder meer een bezoek zal worden gebracht aan de H. Bloed- kapel en het begijnhof. Via Eecloo arri veert het gezelschap te Gent, waar een koffietafel wordt aangeboden en een be zoek aan het Gravensteen op het pro gramma staat. De laatste rusthalte van de dag is te Lokeren, waar de voor zitter van het comité voor bejaarden zorg, de heer A. van Hove, het ge zelschap zal toespreken. Naast de heer van Hove maken ook de andere comité leden en een aantal helpsters de reis W estdorpe opleidim m .lziaanten Tot half juh den de jonge muziek liefhebbers in uc gelegenheid gesteld om zich op te geven is lid van de muziek vereniging „Eikels worden bomen". Dan begint weer een nieuwe muziek opleiding. Opgave kan geschieden bij de directeur van de muziekvereniging, de heer Arm. Thomas. (Van een bijzondere medewerker) Een oplossing voor het vraagstuk van de Schelde-Rijn-verbinding, zo schreven wij aan het slot van onze beschouwingen over de verkla ringen van de voorzitter der Rotterdamse Kamer van Koophandel met betrekking tot de voorwaarden daartoe, zal mede de basis kunnen leg gen voor een goede verstandhouding en samenwerking tussen de Be- nelux-zeehavens met het oog op de Europese integratie. seerde Moezel aan mogelijke beperkin gen onderhevig laat. Toen de heer Lich- tenauer als lid van het Europese parle ment de Commissie van de Europese Economische Gemeenschap vroeg, of de bepalingen van het Moezelstatuut wel overeenstemden met de vervoersrege- lingen van het EEG-verdrag kreeg hij ten antwoord, dat hiertussen geen tegen strijdigheid werd gezien. Wel verre van bevredigend te zijn moest dit antwoord sceptisch stemmen juist ook ten aanzien van het vervoer beleid van de EEG en dit nog te meer nu de Europese Commissie te kennen heeft gegeven het Europese vervoersbe leid op gelijke wijze te willen aanpak ken als het landbouwbeleid, want dit landbouwbeleid komt niet alleen maar moeilijk van de grond, doch bevat ook kennelijk protectionistische tendensen. Bij een volledige integratie juist van deze beide bedrijfssectoren zijn in het bijzonder de levensbelangen van Neder land betrokken. Er zal voortdurend moeten worden gewaakt, dat deze le vensbelangen niet worden geschaad, wat bij een overwegende invloed der meer continentaal en protectionistisch dan maritiem en liberaal gerichte poli tiek van de Frans-Duitse as al te ge makkelijk kan geschieden. Nog onlangs is ook weer op de Maas studiedagen te Luik gebleken, hoe ge makkelijk de Nederlandse belangen over het hoofd worden gezien, toen de burge meester van Aken. de heer Heusch, een eenzijdig pleidooi hield voor een nieu we Maas - Rijnverbinding Born Gei- lenkirchen Neusz. Het groter belang van Nederland bij het korter en goedko per tracé Arcen - Ruhrort met het oog op de ontwikkeling van noord-Limburg en oost-Brabant werd genegeerd. Er was ook geen Nederlandse inleider ge nodigd om een Nederlandse visie op het Maas - Rijn - probleem te geven. Op dezelfde Maas - studiedagen bleek uit verklaringen en uiteenzettingen van officiële Franse deelnemers, dat de kan sen op verbetering ook van de Franse Maas er thans aanmerkelijk gunstiger voorstaan. Toen in verband daarmee van Antwerpse zijde werd gepleit voor een Maasstatuut, aangepast aan de akte van Mannheim zodat voor de hele Maas evenals voor de Rijn volledig vrije vaart voor alle vlaggen zou worden gegaran deerd, werd daarop niet nader ingegaan. Een nieuwe Maas - Rijnverbinding en een gemoderniseerde Franse Maas kun nen de ontbrekende schakels leveren voor waterwegverbindingen tussen Ber lijn en Parijs, tussen Marseille en Ant werpen, zoals men te Luik van Franse zijde speciaal in het licht stelde, tussen Marseille en Rotterdam en Amsterdam en tussen Hamburg en Marseille. Dit is alles te aanvaarden en zelfs toe te jui chen als een aanzienlijke verrijking van de vervoermogelijkheden in Europa, als tenminste voor al deze waterwegen een gelijk scheepvaartregime tot gelding wordt gebracht, waarbij een volledig vrije vaart voor alle naties wordt 'ge garandeerd er. niet straks door discri minatie d, vlag van bepaalde naties protectionistisch - - - De schepen van de Antwerpse haven mr. Delwaide, heeft In zijn rede voor het Benelux-comité te Amsterdam met name ook hiervoor de aandacht ge vraagd, toen hü er op wees, dat Rotter dam, Antwerpen en Amsterdam samen er over moeten waken, dat hun poorten wijd open blijven en dat zij niet door een autarkisch streven van sommige landen uit hun afzetgebieden worden ge drongen. Het belang van een dergelijke samen werking spreekt duidelijk genoeg, als men naar de expansieplannen ziet van de Europese havens en daarbij de ten dens ontwaart om verkeer van de Bene lux-Delta in andere richting af te lei den. Ook dreigt door de politiek van de as Parijs - Bonn op waterwegenge- bied een streven om de continentale binnenvaart te bevorderen ten koste van de kustvaart. Tussen de Noordzeehavens is op het ogenblik een wedloop gaande in het vermeerderen van haar omzet door uit bouw en groter outillage. Niet alleen Rotterdam met zijn Europoort, Ant werpen met zijn tienjarenplan en Am sterdam aan de IJmond doen daaraan mee, maar ook de Westduitse en de Franse havens. In Bremerhaven wil men de haven bekkens verdiepen om schepen tot 60.000 ton te kunnen ontvangen in plaats van tot 45.000 ton; in Hamburg wil men de ontvangstmogelijkheid vergroten van 35.000 tot 60.000 ton en in Wilhelmsha ven van 60.000 tot 100.000 ton. In Frank rijk ziet men belangrijke havenuitbrei dingen te Duinkerken en Marseille. Tegen heel deze ontwikkeling ware niets in te brengen, wanneer zij in ver houding blijft tot de groei van de ha venbehoeften bij een te verwachten Europese expansie, maar of deze even redigheid wordt bewaard, is juist de vraag en wanneer zij het niet wordt, is niet alleen een verscherpte concur rentie tussen de havens, maar ook een protectionistisch afleiden van vervoer van de natuurlijke verkeersaders naar kunstmatige te duchten om eigen natio nale havens te bevoordelen of te steu nen. Men' kan er daarom niet aan voor bijzien, dat de uitbreidingen in Wil helmshaven begeleid worden door plannen om Dortmund door een wa terweg met deze aan zeer diep wa ter gelegen Duitse Noordzeehaven te verbinden, waardoor men als het wa re een tweede Rijnarm zou krijgen op Duits gebied- Men moet evenzeer in het oog houden dat bij de verwezenlijking van een moderne Rijn - Rhone - ver binding, waarnaar het streven vooral in Frankrijk uitgaat, binnenvaarts- verkeer naar Marseille resp. naar Wilhelmshaven en Hamburg zou kun nen worden gedraineerd, dat anders normaliter zijn weg zou vinden over Rijn en Maas naar Antwerpen en Rotterdam. Dit gevaar zou nauwelijks of niet dreigen wanneer men er zeker van kon zijn, dat de Europese Economische Ge meenschap ook een volledige integratie op vervoersgebied zal bewerkstelligen en zij bij haar vervoerspolitiek de begin selen van vrijheid en zelfstandigheid zal toepassen welke minister Korthals on langs nog te Brussel voor de Neder landse Kamer van Koophadnel voor Bel gië en Luxemburg heeft uiteengezet en welke tevens voor de waterwegen vervat zijn in wat men het charter van het Europese rivierenrecht zou kunnen noe men: de akte van Mannheim. Op de werkelijke consequente door voering van deze beginselen in het ka der van de Euromarkt kan men echter niet zo maar rekenen. Zo hebben Frank rijk, West-Duitsland en Luxemburg in het Moezelverdrag een Moezelstatuut opgenomen, dat de vrije vaart voor schepen van alle.naties op de gekanali- De zesjarige Adriana Rottier uit Ka- pelle-Biezelinge is gistermiddag om het leven gekomen nadat zij was aangereden door een trein. Het meisje was met haar vader per vrachtauto meegeweest naar de veiling. Bij het station Kapelle-Bieze- linge moest het meisje even de auto uit. Zij is daarbij ongemerkt tussen de spoorstaven gekomen, juist toen er een train aankwam. Zeer waarschijnlijk is een van de te Vlissingen opgelegde schepen uit de Carras-serie verkocht aan Polen. De ge hele serie bestaande uit tien schepen werd destijds in opdracht genomen voor de Griekse reder Carras. Er werden echter slechts vier schepen afgeleverd, de andere werden afbesteld wegens financiële en technische moeilijkheden. „De Schelde" ontving de opdracht ech ter vi* de Ned. Export Centrale, zodat deze instelling de resterende schepen moet zien te verkopen. Een schip werd verkocht aan een Spaanse reder Van de zijde van de Schelde wilde men dan ook geen commentaar over de verkoop leveren, daar deze geheel in handen van de NESEC is. De schepen hebben en laadvermogen van circa 14.000 ton en vertegenwoordigen een waarde van elk circa tien miljoen gulden. Morgen, zondag 3 juli. gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwa terstanden: te Hansweert om 9.17 en 21.34 uur, te Terneuzen om 8.48 en 21.11 uur, te Vlissingen om 8.24 en 20.46 uur en te Wemeldinge om 9.58 en 22.19 uur Maandag 4 juli is het hoogwater te Hansweert om 10.21 en 22.49 uur, te Ter- wordt bevoordeeld en .neuzen om 9.55 en 22.26 uur, te Vlis- een tendens wordt gevoed om scheep- singen om 9.30 en 31.59 uur cn te We- vaart en industriële ontwikkeling af tejmeldinge om 11.03 en 23.31 uur. «Sg mm »<»»»»»-; i ,7 A TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: De koelbloedige sheriff, 14 j. Luxor 8 uur: Rozen voor moeder, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: The Geisha boy, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Oorlog en vrede 2 uur: Officiële opening zwembad. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Jacht op een schaduw. AXEL Het Centrum 6.30 en 8 uur: De slavin van Pointe du Loup, 14 j. KLINGE Cinema v. Dijck 7.30 uur: De boeka niers. KLOOSTERZANDE Zaai v. Leuven: Dansen. B. v. Waes 3.30 uur: Grote schieting. 3 u: Schieting staande wip Willem Teil GOES Grand 7 en 9 uur: De mummie. Schuttershof 7.30 uur: Rode Kruisbal. Grote Markt 8 uur: Optreden van The Stork Town Dixie Kids. VLISSINGEN Luxor 7 en 9 uur: Striptease en gang sters Alhambra 7 en 9 uur; Rio Bravo. Plantsoen Koudekerkseweg 8.30 uur: De Openluchtspelers met „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho". MIDDELBURG City 8 uur: Naar het middelpunt der aarde. Electro 7 en 9.15 uur: Freddy, die Gi- tarre und das Meer. Instuif 't Trefpunt: Slotfeest. DOMBURG Badpaviljoen 9 uur: Dansen. KRUININGEN 2.30 uur: Wielerkoers. SINT JANSTEEN Terrein achter W.G.K.-gebouw in Hoofdstraat 7.30 uur: Openluchtspel t. g.v. 25-jarig herstel van Mariadevotie tot O.L. Vrouw ter Eecken te Kapel- le-Brug. 's-HEERENHOEK Jeugdhoeve: Opmars naar de galg. PHILIPPINE Markt: Concert van Belgisch muziek korps uit Wiene. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Arms and the man, in het kader van het intern, theaterfestival. IJZENDIJKE Kiosk 7.30 uur: Harmonieconcert. GOES Grand 3. 7 en 9 uur: De mummie. MIDDELBURG City 2.30 en 8 uur: Naar het middel punt der aarde. Electro 3.30, 7 en 9.15 uur: Rreddy, die Gitarre und das Meer. LISSINGEN Alhambra 3, 7 en 9 uur: Rio Bravo. Luxor 3, 7 en 9 uur: Striptease en gang sters. Concertgebouw 8 uur: Teenagers Ame rican Stereo. Hogeweg: Concert St. Cecilia. HEERENHOEK Jeugdhoeve: Opmars naar de galg ARDENBURG Bedevaart- en sportdag van kath. jeugd beweging. VEZANDE G. Docne 1.30 uur: Schieting staandt wip (concours 1960). OOSTBURG 2.30 uur: Wielerronde. ANTWERPEN Kon. VI. Opera 8 uur: Arms and the man (intern, theaterfestival) ZANDBERG P. Leeraert: Schieting. ZUIDDORPE H. v. Dijk Bonte Koe 3 uur: Schieting ABSDALE C. Cocqheijt 3 uur: Kermisschieting. KLOOSTERZANDE Witte Huis 6 uur: Dansen Zaal v. Leuven: Dansen. Willem Teil 2.30 uur: Schieting staande wip. St. Sebastiaan 3 uur: Schieting. Hotel De Linde 6 uur: Dansen. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: De koelbloedige sheriff, 14 j. Luxor 2 uur: De koelbloedige sheriff, 14 j. 4.30 en 8 uur: Rozen voor moe der, a.l. HULST Bioscoopgebouw 4 en 8 uur: Oorlog en vrede. S. Blommaert 3 uur: Grote schieting. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Fort Dobbs. 5 en 8 uur: Heimatlos. AXEL Het Centrum 3.45 uur: De slavin van Pointe du Loup, 14 j. 8 uur: De lief desnachten van Lucretia Borgia, 18 j. KLINGE Cinema v. Dijk 3 en 7.30 uur: De boe kaniers. SINT JANSTEEN Bedevaart naar kapel van O.L. Vrouw ter Eecken t.g.v. het 25-jarig herstel van de Maria-devotie tot O.L. Vrouw ter Eecken: vertrek om 2 uur vanaf de r.-k. kerk te St. Jansteen. 7.30 uur: terrein achter W.G.K.-gebouw in de hoofdstraat, openluchtspel* t.g.v. 25-jarig herstel Maria-devotie tot O.L. Vrouw ter Eecken. KAPELLE-BRUG 2.30 uur: Hulde aan O.L. Vrouw ter Eecken bij de kapel. OOSTBURG Ledel 8 uur: The Geisha boy, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Rozen voor moeder, a.1. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Oorlog en vrede SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Heimatlos. AXEL Het Centrum 8 uur: De liefdesnachten van Lucretia Borgia, 18 j. KLINGE Cinema v. Dijck 7.30 uur: De boeka niers ABSDALE C. Cocqheijt 3.30 uur: Kermisschieting. KLOOSTERZANDE Hotel De Linde 6 uur: Dansen. Zaal van Leuven: Dansen. Willem Teil 3 uur: Schieting staande wip. GOES Grand 8 uur: De mummie, 14 j. MIDDELBURG City 8 uur: Naar het middelpunt der aarde. Electro 7 en 9.15 uur: Freddy, die Gi tarre und das Meer. VLISSINGEN Alhambra 8 uur: Rio Bravo. Luxor 8 uur: Striptease en gangsters. KWADENDAMME M. de Baar 1.30 uur: Schieting staande wip (concours 1960). leiden van de kustgebieden naar het Europese binnenland. Nederland en geheel Benelux moet positieve invloed kunnen uitoefenen om deze ontwikkeling in juiste banen te lei den, waarbij de belangen van onze lan den en streken worden ontzien en mede bevorderd. Daarom is het ook van zo veel gewicht dat de grote Benelux-ha vens Amsterdam, Rotterdam en Antwer pen tot samenwerking komen. Hiertoe zal men te gemakkelijker overgaan, wanneer het Schelde-Rijn- vraagstuk, dat zo lang wrijving tussen de Benelux-havens veroorzaakte, een be vredigende oplossing vindt. De kans hierop is nu ook wel groter dan ooit te voren. Niettegenstaande de ongerustheid wel ke te Rotterdam tot uiting is gekomen heeft mr. van der Mandele toch zijn vertrouwen uitgesproken in de Neder landse onderhandelaars, van wie wjj mo gen verwachten, dat si; alles in het werk zullen stellen om nu een definitieve op lossing te verkrijgen voor het zo lang slepende Schelde - Rijngeschil. Wan neer zij slagen zal dit de atmosfeer In Benelux belangrijk opklaren en de Bene- lux-samerwerking bij de Europese Inte gratie aanzienlijk kunnen versterken. Op de Zeeuwse eilanden hebben dit weekeinde dienst: Te Goes dokter v. d. Feen; te Mid delburg dokter Boerwinkel: te Vlissin gen dokter de Greef; te Rilland, Krab- bendijke, Kruiningen en Hansweert dok ter Donker te Krabbendijke; te Wol- phaartsdijk, Arendskerke en Heinkens zand dokter van Maanen te Heinkens zand; te 's-Heerenhoek en Driewegen dokter Luyckx te 's-Heerenhoek; te Borssele en Nieuwdorp dokter Kiviet te Borssele; te Hoedekenskerke en Kwa- dendamme dokter Wöstmann te Kwa- dendamme. Te Oostburg en Aardenburg dokter Bruyckere te Oostburg: te Breskens, Groede en Schoondijke dokter Jansen te Groede; te Cadzand, Sluis en Zuidzan- de dokter Bom te Cadzand, en te Bier vliet en IJzendijke dokter Kalkman te Biervliet. Te Terneuzen dokter Hoving en te Axel dokter Boor. Op Zuid-Beveland nemen waar de he ren Elzerman te Goes. Gakeer te Ove- zande en Noordenbos te Heinkenszand. Voor Oostburg, Sluis en Groede de heer W, van Veen te Oostburg; voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag de heer J. de Haas te Zaamslag. tel. 01153366. Voor Hulst en Nieuw-Namen de heer de Nijs te Hulst. .rsw*" VAA$< (Van 1 Rijkswaters kort beginn de kusthool De steen d koopt men gistermiddi Burgt, ho van Rijkst mee in he Vlissingen. Voor he n Sloeplan, wa„ van de Tweed op bezoek in kwam na de de Kamerlede enige maande proeven beëin onmiddellijk 1 Dit is eigei gisteren ómtri geworden. Hei tekenen, dat cl staat het begir begeerde spa Sloeplan. Voor schappij De Si bekende kandi Sloe zou het c spade in de gi directeur G. I gezegd dat de hoopt te doen geprojecteerd! klaar te hebb( rijkswaterstaai den aanlegt, mee begint m geacht als d£ het werk aan\ De grote 00 aldus het lid v Mes is het f nog geen ovi over de beheer Men kan daar Dat is ook de stilzwijgen rr namen van de voor de oostel men gisteren zware industr. moedelijk erts Principieel dat het Sloet bleek uit he tussen de hee en ir. van der men naar acl men aanvanke hele Sloe af tc concluderen cl buitendijks dustrie. Het Sloe ij waterstaatkunc der Burgt ee| zaak dit snel de vaargeul zl verplaatst, waa weer verloren De heer vai aangetoond da Sloe voor De i en dood is. D< ..Bij de verl tehuis zijn we then dat het (nl. sedert de aan een acuut alle mogelijke dus burgemee? zande in de r heerst er op 1 verbouwing ec belette de vrc alle gemoedsri ..We zijn di groot gevaar een ongeluk", ter de op dat leden gerust. Wat is nl. 1

de Stem | 1960 | | pagina 2