NIEUWE JAS VOOR DOUANEWET RIJK GAAT KWART IN KERKBOUW BETALEN JOS HOEVENAARS, EEN HELE GROTE Ramp op Philippijnen is nog moeilijk te overzien in Monster Lagerhuis ONZE PRINS KONGO: nog tal maar morgen feest van zware zorgen Douaneregiem zelf soepel genoeg) blijft zo Admiraal Burke: hoop dat Congres niet schrapt in hulp voor uw Marine „Leesbare wet" vervangt stokoud geval Nieuw-Guinea-begrotingen door Eerste Kamer aanvaard Verraad voor honderd mark nAfiBLAD VOOR ZEELAND „Koppelverkoop" VELE DODEN' Ontploffing in Engelse mijn Tienduizenden daklozen j Guur zomerweer Aanval paleis Soekarno Doodstraf geëist tegen piloot Nederlandse vloot puik Wettelijke regeling al in de maak AUTO SLIPT: DRIE DODEN Afscheidingen bedreigen de jonge staat Tegemoetkoming Rijk aan Universiteiten Commissie-Jansen LOF VOOR MAMMOETWET 100e JAARGANG No. 23404 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 WOENSDAG 29 J U N I 1960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 1 8.20 per post - 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bjj contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. v" -j- 1; /aigPLML/ CA -i Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, WestsingelJW - telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. SteenstraaTH^ekfoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon ^eO^^ ^OSTBURG^ Nieuwstraat 41 - telefoon 35) (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene instemming een wets ontwerp goedgekeurd, dat de wetgeving op het gebied van de Douane en Accijnzen in een „nieuw kleed" steekt. De huidige wetgeving op dit terrein, verdeeld over een groot aantal wetten en beschikkingen, da teert nog van voor de Belgische afscheiding, de nieuwe wet is (weer) op Beneluxgeest geschoeid en sluit aan bij de opzet, die terzake in België en Luxemburg gevolgd zal worden. Het grote voordeel van de nieuwe wet, waaraan tien jaar is gedokterd, is de grotere leesbaarheid. Op het ogen blik is het bijzonder moeilijk om op dit gebied de oude stelregel waar te maken, dat iedere burger geacht wordt de wet te kennen. Aan het douane-regime zelf verandert niet veel. Kan de douane nu ook niet wat soepeler worden? infor meerde men bij staatssecretaris Van den Berge (Financiën). Nog soepeler? vroeg deze. Wij hebben al een liberaal douane-regime, vond dr. Van den Ber ge. Hij haalde in dit verband een bro chure uit de dertiger jaren aan, waarin met de leuze „Rotterdam vrijer dan een verbonden aan een voorstel om de hui dige griffierechten in civiele zaken te vervangen door een vastrecht. Voor dit laatste „weg er mee" voelde de Kamer niets. Men accepteerde het ech ter, althans voorlopig, om de deurwaar ders hun tariefsverhoging niet te laten ontgaan. Om de verhoudingen weer wat recht te trekken diende prof. Oud (V.V.D.) een mede door de K.V.P. en P.v.d.A. ondersteunde motie in, waarin de rege ring wordt uitgenodigd de algehele af schaffing van griffierechten in burger lijke zaken ,,in ernstige overweging" te nemen. Vandaag wordt over deze motie gestemd. Minister Beerman heeft echter al laten merken, dat hij voor dit ver zoek weinig voelt. vrijhaven" propaganda werd gemaakt voor de Maasstad. Ja, maar de kleinere losplaatsen, drong de Kamer aan. Staatssecretaris Van den Berge beloofde te zullen nagaan hoe daar de zaken staan. In 't nauui Ook heeft de Tweede Kamer gis- teren een wetsontwerp van minister Beerman (Justitie) goedgekeurd, dat de meerderheid der Kamer ,,niet in overeenstemming acht met de eisen, die aan een goede rechtsbede ling behoren te worden gesteld". Een vreemde handelwijze, maar de Ka mer zat dan ook in het nauw. Zij had te oordeelen over een „koppel verkoop": een voorstel tot verhoging van de vergoeding voor deurwaarders, Springvloeden op de westkust der Philippijnen brengen nieuwe el lende aan een land, dat nog gebukt gaat onder de rampspoed die de ty foon Olive er heeft gebracht. Doordat overal de verbindingen nog slecht functioneren, is nog niet bekend, welke verwoestingen de springvloeden hebben aangericht doch bekend is dat de Amerikaanse marine de noodtoestand heeft afgekon digd voor haar gigantisch havencomplex en het vliegveld te Subic Bay. In een kolenmijn te Abertillery, bij de grens tussen Engeland en Wales, heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan op een diepte van 324 meter. Van zevenendertig personen weet men tot nu toe zeker, dat zij zijn omgekomen. Zeven lijken werden geborgen, men weet dat dertig doden zich nog in de schacht bevinden. Acht personen worden vermist. Het kan dagen duren alvorens men bij de opgesloten kompels zou kunnen ko men. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. Wat de oorzaak ook was zo werd gezegd, ..het stof en vuil dat zij veroorzaakt, doet het ergste vrezen voor de opgeslotenen. Een vader van een vermiste daalde gisteren voor het eerst in negen jaar overdag in de mijn af. Hij had al die tijd nachtdienst gedaan. Aan de mijn wordt door verscheidene moeders met kinderen de wacht gehou den om nieuws omtrent vader of zoon te horen. Een dezer vrouwen zei, dat zij de vermissing van haar man niet aan haar dochter durfde vertellen omdat het meisje een zwak hart heeft. Als gevolg van de algemene verwar ring is' het nog niet mogelijk een totaal- BIJ DE RIJKSMUNT in Utrecht zijn momenteel reeds 14.400.000 nieuwe zil veren rijksdaalders geslagen. Men ver wacht, dat de nieuwe munten in augus tus in omloop gebracht zullen worden. ROOD CHINA is gisteren, na een week pauze, weer gaan schieten op Quemoy. „De Waarheid", het vredesblad. zal het, evenals vorige week, wel weer toejui chen. EEN MAN uit Vlaardingen is door de Rotterdamse politie gegrepen als ver dacht van diefstal van maar liefst 35 bromfietsen. DRIE JONGELUI, twee Engelsen en een Amerikaan, gaan op de fiets de we reld rond. De zeeën en oceanen doen ze ■wel per boot. IN ALKMAAR wordt al sinds twee we ken een 15-jarige jongen, Petrus Rom- bout, vermist. HET INDONESISCHE Soekarno-kabinet heeft gisteren voor het eerst vergaderd en de voorzitter heeft gezegd dat de leden toch beslist geen ja-broers zijn DORDRECHT krijgt, door een gisteren door de Tweede Kamer goedgekeurde grenswijziging met Dubbeldam en Slie- drecht, meer armslag voor zijn uitbrei ding. DE CONDUCTEURS van de Westduitse spoorwegen zijn gemachtigd op te tre den tegen het geschetter van draagbare radio's in de treinen. EEN TANKER uit de V.S. is voor de Amerikaanse oostkust tengevolge van een gat in de wand gezonken. IN DE STAAT Maine stortte een tank vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht neer, waarbij de vijf inzittenden om het leven kwamen. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Z Koud en nogal guur weer met op de Z meeste plaatsen nu en dan regen Z met een kans op onweer. J Aan de kust harde wind tot storm uit noordwest, boven land vrij krachtige tot harde noordwestelijke wind. Verwachting van het Belgisch weer- Z kundig instituut: Z Matige tot sterke noordwestelijke Z wind. Zwaar bewolkt met neerslag- Z vlagen en onweersneigingen. Z Maximumtemperaturen van 12 tot 2 16 graden. Vandaag: zon onder 21.04 uur; maan onder 23.35 uur. Morgen: zon op 4.23 uur; maan op 10.59 uur. beeld te geven van de door Olive" aan gerichte verwoestingen. Ambtenaren hebben verklaard, dat tenminste hon derd personen zijn gedood en dat hon derden worden vermist. De eerste schatting is stellig aan de bescheiden kant. Het Philippijnse Rode Kruis schat dat tenminste 55.000 perso nen dakloos zijn geworden, waarvan 50.000 in de zwaar getroffen provincie Albay alleen al. Naar verluidt is in de historische havenplaats Legaspi 70 pro cent der gebouwen vernield. Alleen de betonnen gebouwen staan nog overeind. In verscheidene provincies staan hele steden onder water. In geen jaren heb ben de Philippijnen zulk een verwoesten de tyfoon beleefd. In Manilla heerst ge brek aan drinkwater, hoewel de regen er al twee etmalen achtereen overvloedig valt. Door deze grote regenval zijn ech ter installaties van de waterleiding on klaar geraakt. Voordien had Manilla vier maanden lang gebrek aan water als ge volg van de droogte Tegen de Indonesische militaire vlie ger Al-Maukar, die op 9 maart vanuit een vliegtuig het paleis van president Soekarno heeft beschoten en vervolgens slachtoffers maakte bij een beschieting van de vissersplaats Tjilingtjing bij Tandjong Priok, heeft de auditeur-mili tair bij de krijgsraad van de luchtmacht te Djakarta, gisteren de doodstraf ge eist. Het proces zal op 5 juli worden voort gezet. (Van onze parlementaire redacteur) Als het aan admiraal Arleigh Burke, de opperbevelhebber van de Amerikaan se zeestrijdkrachten, zou liggen, zou Ne derland zich geen zorgen hoeven te ma ken over de Amerikaanse militaire hulp die nodig is om de voorgenomen moder nisering van onze strijdkrachten uit te voeren. Op een persconferentie, die gis termiddag in het gebouw van de Ame rikaanse ambassade in aanwezigheid van de Amerikaanse ambassadeur werd ge houden, verklaarde admiraal Burke, dat hij volledig achter de Nederlandse aan vragen staat. De beslissing terzake ligt echter bjj het Amerikaanse congres. „Ik hoop dat ons congres niet in de plannen gaat schrappen", zei admiraal Burke „het zal echter wel een moeilijke beslissing worden want de belastingen gaan bij ons omhoog." ISieuw-Guinea De 59-jarige opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot is voor een tweedaags bezoek in ons land. Gistermorgen heeft hij een gesprek gehad met minister Vis ser (defensie). Is daarbij ook over Nieuw Guinea gesproken? Admiraal Burke ant woordde ontkennend. Is Amerika geïn teresseerd in de Nederlandse marinebasis te Hollandia? „Zeer zeker", verklaarde de admiraal „Wij zijn in alle beschikba re steunpunten, waar ook ter wereld ge ïnteresseerd". Zal de Amerikaanse vloot te hulp schieten als Indonesië Guinea zou aanvallen? Nieuw Basis Ambon Admiraal Burke wuifde de gedachte van Indonesische agressie met een lach weg. Maar als het toch eens zou gebeu ren? „Het Amerikaanse optreden hangt dan af van de omstandigheden op dat moment" verklaarde de admiraal. „Er kan geen contract zijn voor bij stand onder alle omstandigheden". Ge vraagd naar zijn mening over het zoge naamde oceanografisch station, dat de Russen op Ambon aan het bouwen zijn, zei de Amerikaanse vlootvoogd: „Er kan daar altijd iets gebeuren. Ik geloof niet dat er moeilijkheden mee zullen komen, maar garanderen kun je dat niet". Beste zeelui Admiraal Burke was zichtbaar opge lucht toen het gesprek op de Nederland se marine overging. Hiervoor had hij niets dan lof. „Jullie zeelui zijn de bes te in de wereld". Is de (belangrijke) Ne derlandse marinebijdrage aan de geza menlijke westerse verdediging noodzake lijk? „Als Nederland niet naar zee gaat. wie moet dat dan wel doen?" was de wedervraag. „Onze verdediging is geba seerd op de heerschappij ter zee. Iedere bijdrage is in dit verband belangrijk, vooral als het (zoals bij de Nederlandse) gaat om de bestrijding van het onderzee bootgevaar." Vandaag brengt admiraal Burke een bezoek aan de marinebasis in Den Helder en kan hij met eigen ogen zien, wat de marine nodig heeft om „among the finest in the world" (onder de beste ter wereld) te blijven. (Van onze parlementaire redacteur) Na lang wikken en wegen heeft het kabinet-De Quay in principe besloten de kerkbouw met een rijksbijdrage te subsidiëren. Op het ministerie van Volkshuisves ting wordt reeds gewerkt aan een wettelijke regeling. Deze zal, naar mag worden aangenomen, in grote lijnen bet advies volgen, dat de commissie Sassen in 1957 terza ke heeft uitgebracht. Bedoelde wettelijke regeling zal zich niet beperken tot de financiële steun aan kerkgenootschappen. Naar verluidt zal hierbij ook de subsi diëring van humanistische bezinnings centra geregeld worden. Van een afzon derlijke wettelijke regeling voor deze bezinningscentra is afgezien. De commissie-Sassen heeft destijds ge adviseerd de rijksbijdrage voor de kerk bouw vast te stellen op een kwart van de sobere stichtingskosten. De nor men, die daarbij gehanteerd dienen te worden, vormen bij het opstellen van een wettelijke regeling een moeilijk punt. Enerzijds dient een te grote bemoeienis van de overheid met de kerken vermeden te worden, doch anderzijds moet de overheid wel bepaalde spelregels opstel len, wil voorkomen worden dat de rijks subsidie wordt gebruikt om in feite te ambitieuze bouwplannen te realiseren. Men meent thans op Volkshuisvesting een procedure gevonden te hebben, die zowel de vrijheid en eigen verantwoordelijkheid der kerken respecteert als een goed ge bruik van de rijksmiddelen waarborgt. de gisteren verreden derde etappe van de Ronde van Frankrijk, van Duin kerken naar Dieppe, is de Belg Jos. Hoevenaars bij de ravitailleringscontro- le te Rue komen te vallen. Hij liep een vrij ernstige hoofdwonde op, maar bleef hoewel Tourdokter Dumas hem naar het ziekenhuis wilde brengen op de fiets. Foto: Omgeven door de ploeg- makkers en met een fiks verband om het hoofd, passeerde hij tenslotte met grote achterstand de finish te Dieppe. Telefoto Bij een auto-ongeluk op de rijksweg Utrecht-Rotterdam onder Capelie aan de IJssel zijn gisteren drie doden geval len. De verongelukte auto was een huur auto, die na een regenbui kwam te slip pen en met grote vaart op een vracht auto met stenen schoof, die uit de tegen overgestelde richting kwam. De huur auto werd vrijwel verpletterd. De doden zijn twee Engelsen en de 19-jarige Nederlander H. P. Rosegard uit Maartensdijk. Een derde Engelsman is gewond opgenomen in een ziekenhuis te Rotterdam. Het monster van Loch Ness heeft de eer gehad in het Engelse Lagerhuis offi cieel ter sprake te komen. Het conser vatieve lid R. A. Pilkington had na melijk de vraag gesteld of de regering afwist van „aanvallen van onbekende zijde op de vissen in Loch Ness'*. „Neen", zei de regering bij monde van de onderminister voor Schotse za ken, Gilmour Leburn. „Heeft u geruchten vernomen over de aanwezigheid van een monster in dit meer?", vroeg daarop R. A. Pilking ton M.P. „Zo ja, wilt u er dan vooral op toezien dat de identiteit van dat monster niet wordt vastgesteld. Als wij een eersteklas mysterie bezitten, is het wel zo goed om dat in stand te houden". „Yes sir" zei onderminister Leburn. Inmiddels wordt bericht dat een geza menlijke studenten-expeditie van Ox ford en Cambridge een „intensief we tenschappelijk onderzoek" naar het monster van Loch Ness wil gaan in stellen. De expeditie wordt gedeelte lijk door het blad „The Scotsman" gefinancierd. De 34 studenten zouden met „wetenschappelijke uitrusting" gewapend zijn. De Zuidafrikaanse minister van justi tie, Erasmus, heeft gisteren bekendge maakt dat 1200 personen die gedetineerd zijn krachtens de bepalingen van de uitzonderingstoestand, binnen de komen de twee weken zullen worden vrijgela ten. Wat hen betreft, is het onderzoek (Van onze parlementaire redacteur) Met instemming heeft de Eerste Ka mer geconstateerd dat de regering met voortvarendheid streeft naar zelfbe schikkingsrecht van de Papoea-bevol king op Nederlands Nieuw-Guinea. Doch bij de behandeling van de wets ontwerpen tot wijziging Van de bewinds- 3££98$8SSWS&j! Burgeres van een (morgen) onafhankelijk Kongo.... In Leopoldstad worden nu de laatste voorbereidingen getroffen voor de feestelijke plechtigheden, waarmede morgenochtend om elf uur België, in aanwezigheid van koning Boudewijn de onafhankelijkheid zal verlenen aan wat vandaag nog is de kolonie Belgisch Kongo. De brede boulevards van de stad zijn versierd met vele honderden Kon golese vlaggen blauw met gele sterren, ?en meer dan 250.000 gekost hebbend geschenk van de Belgische regering. Belgische ministers zijn druk aan het mderhandelen met de jonge Kongolese •egering om voor het overdrachtstijd- tip tot de ondertekening van vriend schapsverdragen te komen. Afgevaardigden uit meer dan vijftig landen zijn de'afgelopen dagen uit alle leien van de wereld op het vliegveld /an Leopoldstad aangekomen om de 'eestelijkheden bij te wonen en de ho- els in de stad zijn overvol. Dat zijn •ok de vliegtuigen, die nog steeds dage ijks de terugreis naar Brussel maker iet de vrouwen en kinderen aan boori ie door hun bezorgde echtgenoten naai uis zijn gestuurd. „Niet uit angst, maar als voorzorgs naatregel", zoals de meesten met na Iruk verzekeren. Want ook gisteren vverd de ogenschijnlijke rust in de stad /.eer verstoord door een betoging van een duizendtal Kongolezen tegen de regering-Loemoemba, die dit keer, in tegenstelling tot het afgelopen week- einde geen gewonden eiste, maar door de waakzame gehelmde en met gewe ren gewapende Kongolese ordetroepen met traangashommen in rustiger banen kon worden geleld. Maar niet alleen in Leopoldstad. ook elders in het uitgestrekte land blijven oolitieke moeilijkheden dreigen. Vooi een groot deel komen zij voort uit de intevredenheid van stamgroeperingen De moeilijkheden zijn het grootst ir ie provincie Katanga, die met zijn *rote bodemschatten voor de economie -irg belangrijk is. Meer dan de helft van de belastingen komt uit dat gedeelte van het land. Trouwens, niet alleen in Katanga bestaan separistische bewegin gen. Bij de debatten over de aanvaar ding van de regering-Loemoemba in de Kongolese kamer waren ettelijke spre kers, die om de een of andere reden lieten blijken dat zij zich in geen geval onder alle omstandigheden aan de cen trale regering gebonden zouden voelen. Zo kondigde de MNC-leider Kalonji aan dat hij geen diensten kon verlenen aan qen anti-democratische regering en dat hij een autonome provincie-Kasai zou vormen, met Bakwanga als hoofdstad. Maar niet alleen politieke, ook econo mische en financiële moeilijkheden zul len de Kongolese regering voor grote vraagstukken stellen. Deze zorgen staan echter nu niet op de eerste plaats, in Leopoldstad, waar voor het „Paleis der Natie" de rij li mousines van ministers en volksverte genwoordigers gestadig aangroeit. De stad bereidt zich voor op de feestelijk heden van morgen, die voor de helft met een bedrag van 30 miljoen Belgi sche frank door de genereuze regering n Brussel wordt bekostigd. Twee Kongo's De republiek Kongo (de voormalige ranse Kongo die in 1958 onafhankelijk verd) ziet ongaarne dat Belgisch Kon- ;o na het verkrijgen van onafhanke- ijklieid zich eveneens Republiek Kon- ;o gaat noemen. fc'ulbert Youlou, president en premier van de eerste republiek Kongo, heeft geprotesteerd hü president De Gaulle van Frankrijk en bij de leiders van Bel gisch Kongo Kasavoeboe en Loemoem- ba. Een recente foto van Prins Bernhard, die vandaag zijn 49ste verjaardag viert. Menig een zal vandaag met zijn ge dachten even bij onze sympa thieke hier met zijn tradi tionele en feestelijke anjer ge tooide prins vertoeven. (foto M. C. Meyboom) (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen tot tijdelijke verho ging van de tegemoetkoming van het rijk in de kosten van de bijzondere uni versiteiten en hogescholen, alsmede in de kosten van huisvesting van de ge meentelijke universiteit te Amsterdam. regeling en tot vaststelling van de be groting 1959 op Nieuw-Guinea, welke ontwerpen gisteren zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen door de Senaat, hadden de fracties er behoefte aan haar verschillende standpunten over het beleid van de regering uiteen te zet ten. Minister E. H. Toxopeus van Bin nenlandse Zaken en zijn staatssecretaris mr. Th. H. Bot. betreurden het dat de P.v.d.A. het woord agressie liet vallen toen deze fractie de maatregel tot ver sterking van de defensie en tot bescher ming van de bevolking op Nederlands Nieuw-Guinea ter sprake bracht. „Geen weldenkend mens zal hierin een daad van agressie zien", aldus minister Toxo peus. Eenzelfde standpunt huldigden de afgevaardigden van de K.V.P., C.H. en A.R. Op de door de P.v.d.A.-afgevaar- digde De Dreu in het midden gebrachte termijnbepaling waar binnen aan de be volking van Nederlands Nieuw-Guinea zelfbeschikkingsrecht gegeven zou moe ten worden, antwoordde de minister dat men hiertoe niet gerechtigd is. „Dat moet gebeuren in overleg met de autoch tone bevolking". Ook wezen de minister en de staats secretaris het voorstel van dit senaats lid van de hand om het zelfbeschik kingsrecht van Nederlands Nieuw-Gui nea in het internationale vlak van de Verenigde Naties te brengen. Een door het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming ingestelde commissie (voorzitter dr. C. Jansen s.j. te Amsterdam), heeft haar rapport over de Mammoetwet uitgebracht. Daarin prijst zij de opzet van de Mammoetwet en acht die niet in strijd met de Grond wet. Zij waardeert het streven om aan het onderwijs een grotere vrijheid van in richting te geven, maar blijft een leer plan echter van het grootste belang ach ten. Je commissie kan zich verenigen met een planprocedure bij de oprichting van bijzondere scholen, doch maakt ern stig bezwaar tegen het ontbreken van enige aanwijzing, hoe de minister de hem verleende bevoegdheden zal gebrui ken. Zij meent, dat de aanstelling van ge meentelijke inspecteurs bij het gemeen telijk onderwijs en van eigen inspec teurs bij het bijzonder onderwijs moge lijk moet worden gemaakt. De commis sie kan zich met de gedachte opbouw van het algemeen vormend onderwijs verenigen. Zij wil het Latijn als ver plicht vak voor het atheneum zien ge schrapt, en ziet, tenslotte, in het ont werp niet voldoende grondslag voor een goede ontwikkeling van het confessio- nele beroepsonderwijs. De Westberlijnse politie heeft gis teren een jongen van 17 jaar die twee Oostduitse vluchtelingen ver raden heeft voor 100 mark, voorge- iteld aan de pers. Lothar Hubert, een schrale, bleke jongen, was in Oost-Berlijn in dienst bij de U-Bahn, de luchtspoorweg. Op 21 juni stapten twee Oostduitse vluchtelingen uit op het station Staaken, aan de grens tussen Oost en West-Bcriyn. Zy vroegen aan Hu bert of zjj in YVest-Berlijn waren. Hij antwoordde dat dit inderdaad het geval was, zeide dat hij de West berlijnse politie ging waarschuwen en verzocht hen in een klein ver trek te wachten. Maar Hubert waar schuwde een officier van de Oost duitse „Volkspolitie", die de vluch telingen arresteerde en naar Oost- Berltjn terugbracht. Op 27 juni werd Hubert gearres teerd. Hij hekend dat hjj een „belo ning" van 100 mark had ontvangen.

de Stem | 1960 | | pagina 1