IS )sta blad FRAAI WEEKEINDE VERGT TWAALF MENSENLEVENS liamoi weer De zijspannen in actie Behouden zeilersglorie vandaag! Panische Belgenuittocht uit Kongo gaat voort Opstandelingenregering nog sterk gereserveerd Riviere won Tour-tijdrit Zeven kinderen slachtoffer van verkeer en water Scholieren geschorst wegens „laster" >95.- 190.- 550.- 244.- 26.50 Meisje viel bij Rijen uit treinkleuter uit autobus In Oostenrijkramen dicht als Kroestjev voorbijgaat 14 uw gulden j BAZAR j AZAR INT DAGBLAD VOOR ZEELAND Terranova „de" bandiet? Door Chessman aangewezen man gearresteerd Vestigingsbesluiten SER adviseêrt afwijzing mg Gevaarlijke kolk Gevechten in Leopoldstad LUNS IN BELGRADO Castro Suiker kopen of je geld Stakingen treffen Air France EISENHOWER (MOE) TERUG Overleg Frankrijk-FLN begonnen Y olksstemming BEN GOERION VERTROKKEN Belyaev verder gedegradeerd 99 ot. 99 ct. 99 ct. 88 ct. 49 ct. .59 en 79 ct. t neerkaas 75 ct. J n 2 BETALEN ep gratis 75 ct. eis RATIS sparen. ïzorgd. Z n pak 98 ct. J 20 punten TIJD 40 punten J GROTE PLAS- 25 ct. - Telefoon 2732 jen! htingen: 140-3041 erde lerde 3, tafel en lodel JANSTEEN 100e JAARGANG No. 23402 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 27 JUNI 196Q Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus. Terneuzen. IJsbaanstraat 24telefoon OOSTBURG. N telefoon 35) Het Federal Bureau of Investigation in Washington heeft zaterdag meege deeld dat de man is gearresteerd die door de enige tijd geleden terechtgestel de misdadiger Caryl Chessman als de bandiet ,,met het rode licht" werd aan gewezen. De gearresteerde is de 38-jarige Severio Terranova, ook bekend als Charles of Joe Terranova. Hij werd aangehouden in El Paso, Texas, en vastgehouden op een lanklacht dat hy door te vluchten aan strafvervolging wegens diefstal pro beerde te ontkomen. De agent voor Je F.B.I. in El Paso, Jack E. Smith, zei niets te weten van enige connectie van Terranova's arres tatie met de zaak Chessman. Terranova had zich in dit opzicht van de domme gehouden. De commissie adviezen vestigingsre gelingen van de Sociaal-Economische Raad heeft advies uitgebracht aan de staatssecretaris van economische zaken over een aantal vestigingsbesluiten, nl. betreffende levensmiddelenbedrijven, kleinhandel in tabaksartikelen, in dro gisterij-artikelen en in parfumerieën. In dit advies komt de onder voorzitter schap van prof. dr. Th. L. M. Thurlings staande commissie o.m. tot de conclusie dat de ontwerp-vestigingsbesluiten over deze materie van de staatssecretaris af gewezen dienen te worden. HET VOORONDERZOEK tegen de ge arresteerde, van spionage verdachte Russische student S. in Den Haag is met zes dagen verlengd. Vanmorgen mag een vertegenwoordiger van de Sovjet-am bassade de arrestant bezoeken. IN EEN ondergronds vertrek van een huis in een Argentijnse stad is een wa penarsenaal en twaalf ton explosieven gevonden; het was een voorraadje van Peronisten. DE HEER H. J. van Balen heeft tijdens de algemene vergadering van de ANWB zijn hoofddirecteurschap en andere be voegdheden overgedragen aan de heer A. Blankert. Eerstgenoemde gaat met pensioen. IN NEW YORK is een juwelier beroofd van juwelen ter waarde van maar liefst 350.000 gulden; een nachtwaker miste de rover die de ruit had ingeslagen op een haar na. OP MAJORCA zijn twee Westduitse straaljagers omgekomen waarbij de twee vliegers en twee Amerikaanse in structeurs om het leven kwamen. ARGENTINIë zal onder geen voorwaar de genoegen nemen met een officiële verontschuldiging van de zijde van Is raël inzake Eichmann. MADAGASCAR is gisteren, na 64 jaren Frans bewind, onafhankelijk geworden. Op hetzelfde ogenblik verkreeg ook So- maliland, dat 80 jaar door de Engelsen is bestuurd, zijn zelfstandigheid. IN TIBET wordt volgens officiële Ne- palese berichten, nog steeds gevochten. IN JAPAN zijn in het afgelopen week einde weer anti-Amerikaanse betogingen gehouden, waarbij vele gewonden vielen. DE VENEZOLAANSE president Betan- court heeft de Dominicaanse dictator Trujillo ervan beschuldigd de hand te hebben gehad in de aanslag op zijn le ven. Ook zijn voorganger, de verdreven Jimenez is schuldig, aldus de president. BIJ SAIGON in Vietnam zijn 30 kinde ren overleden aan tyfeuze koortsen. Er zijn maatregelen genomen om versprei ding van de ziekte tegen te gaan. (Advertentie) Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Droog weer met vooral in de kust gebieden van zee uit bewolking, el- ders ook perioden met zonneschijn. Matige, af en toe vry krachtige noordelijke wind. Lagere middag- temperaturen. I Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Mooi tot licht bewolkt, 's Morgens nevel. Temperatuur van 20 tot 28 graden. Vandaag: zon onder 21.04 uur; maan onder 22.42 uur. Morgen: zon op 4.23 uur; maan op 10.59 uur. Een - wat het weer betreft - prachtig weekeinde heeft helaas weer een zware tol aan mensenlevens geëist: het was druk op de wegen en talloze zwemmers zochten ontspanning in het frisse nat. Zowel in het verkeer als in het water kwam in de beide afgelopen dagen in ons land een groot aantal mensen om het leven. Daaronder waren verscheidene kinderen. De meest tragische ongelukken waren die bij Huiten (gemeente Gil- ze-Rijen) waar een zesjarig Engels meisje uit de trein viel en in Den Haag, waar een tweejarig kind uit een autobus viel. Beide kinderen vonden de dood. Het meisje dat bij de overweg te Huiten uit de trein viel, was met haar ouders met de boottrein uit Hoek van Holland onderweg naar Duitsland, waar haar vader als militair gelegerd is. Zij was even naar het toilet gegaan, maar heeft kennelijk een verkeerde deur ge opend en is uit de rijdende trein geval len. Een ander kind maakte de ouders erop attent, maar pas toen de trein in Tilburg was, werden maatregelen geno men. Intussen was het slachtoffertje ge vonden en toen de ouders in Rijen aan kwamen, troffen zij hun kind daar dood aan. In Den Haag was het de 2-jarige Greetje van Dam. die met haar moe der reisde, die slachtoffer van het ver keer werd. Het kind liep van moeders schoot weg. juist toen de bus van een halte wegreed. De middenportieren waren nog niet gesloten en Greetje viel op straat. Ze kreeg een achterwiel over het hoofd en was op slag dood. Bij oefeningen van een zweefvliegclub in de omgeving van Emmeloord is ^ter- dag een ernstig ongeluk gebeurd, dat de 14-jarige Geert Smeding uit Emmeloord het leven heeft gekost. De bij het op trekken gebruikte kabel dreef door de krachtige wind zover af, dat hij op de weg terecht kwam waar het slachtoffer, dat stond te kijken naar het vliegen, werd getroffen. In de loop van de nacht is de jongen in het ziekenhuis overleden. In Winschoten kwam gisteren de vijf tienjarige Deddo Volgen, die op een bromfiets reed, om het leven, toen nij door een personenauto werd gegrepen. L)e auto sloeg over de kop en beide inzit tenden werden zwaar gewond. De achtjarige Rudolf Jansen uit De venter verdronk in de Luyckenkolk, toen hij daar aan het zwemmen wrs. Deventer telde zaterdag nog twee tra gische verdrinkingsgevallen: de vijfja rige Corrie en de vierjarige Tonnie Hogelander, kinderen uit één gezin, waren in dezelfde kolk gaan „zwem men" zonder die kunst machtig te zijn. Andere kinderen zagen de lichaampjes drijven. De kolk zou juist van gemeentewege afgezet worden omdat ze te gevaarlijk is Lange lijst De lijst van andere ongevallen is lang: In Heinkenszand kwam de 63-jarige mevrouw C. Vermue-Van Stee om het leven toen zij fietsend de onbewaakte overweg bij de Molenweg passeerde. De machinist van de zogenaamde tramtrein die haar zag aankomen, remde, maar toen hij haar zag afstappen vermeerder de hij vaart. Op het laatste moment pro beerde de wielrijdster nog voor de trein langs te komen en de machinist kon een botsing niet meer voorkomen. Op weg naar het Goese ziekenhuis is zij overle den. Twee jongemannen uit Ginneken-Breda zijn in de nacht van zaterdag op zondag bij Antwerpen met hun motor tegen een boom gereden en ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Een van hen, Kok geheten, is daar overleden, de andere, Verdaasdonk, heeft het er levend afge bracht. Een 23-jarige motorrijder in de Wie- ringermeer reed in volle vaart tegen een lichtmast en overleed. Op de Bandijk bij Terwolde kwam een 26-jarige automobi list om het leven teen hij scherp zijn stuur omgooide om een tegenligger te ontwijken. In de Sloterplas te Amster dam verdronk een 41-jarige man onder de ogen van zijn gezin. Men heeft vele uren naar zijn stoffelijk overschot moe ten dreggen. In Heerlen .botsten twee autobussen met het gevolg dat 26 mensen gewond werden, van wie twee waaronder de chauffeur van een der wagens zeer ernstig. Een auto met zeven inzittenden raakte in Gouda te water; in dit geval liep al les goed af. Men kon hen allen redden. Bij een gevecht tussen aanhangers van Kasavoeboe, die zoals bekend tot staats hoofd van de Kongo is gekozen, en vol gelingen van de verslagen Bolikango, de leider van de Poena", de nationale eenheidspartij, zijn zaterdag in Leopold stad 13 mensen gewond. Tientallen men sen werden gearresteerd. De regering van Kongo heeft gisteren een verscherping van de veiligheids maatregelen gedecreteerd, teneinde on- gerëgëldheden tijdens de viering'van de onafhankelijkheid te verhinderen. Na een speciale zitting van het kabi net, welke werd gepresideerd door pre mier Loemoemba. is verklaard dat scherpe maatregelen zullen worden ge nomen tegen de aanstichters van de rel van zaterdag. Volgens het in Rhodesië en Nyassa- land verschijnende dagblad Sunday Mail, proberen Belgen in Kongo die naar huis terug willen nog wat van hun spaarcen ten te redden door te kopen waarop ze beslag kunnen leggen. Volgens de Sunday Mail kocht een Belg vijf piano's, liet ze in kratten doen en naar België verschepen. Een ander had hetzelfde gedaan met drie grote auto's. Volgens het blad bestaat er in Brus sel vooringenomenheid tegen Belgen die uit Kongo terugkeren. In advertenties in Belgische bladen waarin om personeel wordt gevraagd, Kroestjev zal donderdag met vrouw, dochter Helena en schoon zoon Alexei Adzjoebei, die hoofd redacteur van de „Izwestia" is, in Oostenrijk aankomen voor een of ficieel bezoek van negen dagen. Tot het verdere gevolg van de Russische premier behoren onder meer vice-premier Kosygih, minis ter van buitenlandse zaken Gromi- ko en minister van cultuur, me vrouw Foertsewa. Er zijn in Oostenrijk bijzonder strenge maatregelen genomen ter bescherming van Kroestjev. Zo moeten de mensen in Klagenfurth die langs de route wonen, die de Russische premier bij zijn bezoek aan deze stad zal volgen, de ramen van hun huizen gesloten houden. Er zal die dag in de nieuwbouw niet gewerkt wor den. Concessie aan Cliina? Gisteren is de Sovjet-premier uit Boe karest naar Moskou vertrokken, nadat de communistische ,,top-conferentie" en het derde congres van de Roemeense communistische partij zaterdag waren afgesloten. Met uitzondering van die uit Albanië waren alle Oosteuropese partijleiders in de Roemeense hoofdstad samengekomen. Ook Gromiko was bij verrassing aanwe zig. Officieel heette het, dat zij het Roe- De Nederlandse minister van buiten landse zaken mr. Luns heeft zaterdag zijn eerste zakelijke bespreking gehad met Zuidslavische regeringsfunctionaris sen. Volgens het Zuidslavische persbureau Tanjoeg was gesproken over lopende in ternationale vraagstukken en de weder zijdse betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Slavië. Voor de aanvang van de besprekingen sprak minister Luns op een hem door de regering aangeboden ontvangst. Hij dankte de Zuidslavische autoriteiten voor hun warme gastvrijheid". Na te hebben gewezen op de onder scheiden sociale stelsels in beide landen, vervolgde de heer Luns: Zuid-Slavië is een voorbeeld van co-existentie, de waar achtige co-existentie die de mening van anderen respecteert en het eigen systeem niet wil opdringen aan derden". meense partijcongres kwamen bijwonen. Maar volgens Westerse waarnemers kwa men de leiders hier samen om de inter nationale situatie onder ogen te zien, be slissingen te nemen over hun politieke en economische koers en zich bezig te houden met de toenemende ideologische wrijfpunten tussen het Kremlin en com munistisch China. Sommige Westerse deskundigen gelo ven, dat er aanwijzingen zijn, dat Kroestjev bereid is tot het doen van klei ne concessies in- de wrijving met China. zou de toevoeging voorkomen: Kongo- Belgen gelieven niet te solliciteren." Een Belgische zakenman had gezegd dat hij zijn geld uit België haalde. ,,De hemel mag weten wat met België staat te gebeuren. Het kan de gevol gen van haar rampzalige blunder in Afrika niet ontwijken." De uittocht van Belgen uit Kongo gaat intussen voort, aldus het blad. Het maakt gewag van ,,tot berstens foe volgepropte trei: toe volgepropte treinen De Cubaanse premier Fidel Castro heeft opnieuw een felle aanval op de Verenigde Staten gedaan. Daarbij zei hij dat, wanneer het Amerikaanse con gres besluit de invoer van suiker uit Cuba te verminderen, ,,alle resterende Amerikaanse eigendommen in Cuba zul len worden geconfisqueerd". Fidel Castro herhaalde dat de weige ring van de Engels-Nederlandse Shell, Esso en de Texaco, uit de Sovjet-Unie afkomstige olie te raffineren, onwettig is. In Havanna is bekend gemaakt dat tegenstanders van het bewind van pre mier Castro een sabotagecampagne op grote schaal zijn begonnen in Oost-Cuba. In Havanna zelf heerst onrust in de twee eeuwen oude universiteit. De nieuwe acties tegen Castro's re gime in het binnenland zijn voor een belangrijk deel gericht op ontwrichting van het spoorwegverkeer. De democraat Mendel Rivers heeft zaterdag in het Amerikaanse huis van afgevaardigden de Cubaanse premier ,,gek" genoemd. „De V.S. moeten bereid zijn Cuba desnoods te bezetten om de le vens en eigendommen der daar wonende Amerikanen te beschermen. Als wij die troep idioten duidelijk maken dat wij niéts meer nemen, zullen zij ophouden", aldus Rivers. Tijdens de TT-races te Assen kwamen ook de zijspannen in de baan. Het werd wederom een spectaculaire strijd, die uiteindelijk door de Engelsman Pip Harris werd gewonnen. De foto toont drie combinaties in één van de vele bochten. Van voor naar achter: Edgar Strub met bijrijder Htilmar Cecco op BMW. Bill Boddige met Grayham Sto kes op Norton en Fritz Scheidegger met Horst Burkhardt. Een deel van de vliegers van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France is in de nacht van zaterdag op zondag in staking overgegaan, als ge volg waarvan een aantal vluchten moest worden afgelast. Het waren de vliegers van de Boeing 707-straalvliegtuigen, die het aantal vlieguren wensen te zien te ruggebracht tot zestig per maand. Vol gens deze vliegers zouden zij thans 85 tot 100 uren per maand moeteh Vliegen. De duur van de staking is bepaald op tien dagen. Vandaag staakt ook het personeel van de verkeerstorens op de vliegvelden Or- ly en Le Bourget in verband met eisen tot loonsverhoging. President Eisenhower is gisteren per vliegtuig van zijn reis naar de Philippij- nen, Formosa en Zuid-Korea te Washing ton teruggekeerd. Eisenhower werd op het vliegveld op gewacht door zijn kabinet, de staf van het Witte Huis, leden van het corps di plomatique en honderden toeschouwers. Na de leden van het kabinet een hand te hebben gegeven, verzamelde Eisen hower vice-president Nixon, minister van buitenlandse zaken Herter, minister van financiën Anderson en anderen om zich, voor een informeel gesprek. Het eerste dat hij wilde weten was of zij een serie besprekingen met hem konden beginnen. Nixon en Herter antwoordden dat zij onmiddellijk beschikbaar waren, maar de president zeide, dat hij maar een uur of drie had geslapen op de luchtreis vanuit Honoloeloe en dat hij eerst wat wilde rusten in het Witte Huis, alvorens in zijn werk te duiken. Per auto reed Eisenhower van het vliegveld naar het Witte Huis. In het afgelopen weekeinde zijn op een oud kasteel te Melun de voorbereidende besprekingen begonnen over een wapenstilstand in Algcrië. De Algerijnse afge vaardigden waren zaterdagmiddag aangekomen. De besprekingen zullen waarschijn lijk nog een a twee dagen duren. Over het verloop is niets bekendge maakt of uitgelekt. Volgens de oorspron kelijke opzet zou er alleen gesproken worden over technische bijzonderheden aangaande het komende gesprek over de wapenstilstand, maar waarnemers ver wachten, dat de afgezanten van de op standelingenregering. onder leiding van Ahmed Boumcndjel, een voormalig lid van de Franse Nationale Vergadering, ook zullen trchten een verzekering in een of andere vorm van de Franse rege- ring te verkrijgen, dat het wapenstil- standsgesprek niet tot het staken van de vijandelijkheden alleen beperkt zal blij ven. Met name zullen zij geïnteresseerd zijn in een bespreking van de aanpak van de volksstemming over de toekomst van Algerië. Volgens het officiële Franse standpunt kan daarover echter pas ge sproken worden, als dé wapenstilstand is ingegaan. Volgens een interview van het pers bureau voor het Midden-Oosten in Ka- iro met een „hooggeplaatste funvtio- naris" van de rebellenregering, zal Ferhat Abbas n*et naar Parijs gaan voor het wapenstilstandsgesprek, als de afgezanten die de huidige voorberei dende besprekingen voeren, niet vol komen slagen in hun opdracht. De Algerijnse opstand zal pas eindigen aldus deze functionaris, als het Algerijn se volk toestemming heeft gekregen zijn recht van zelfbestemming uit te oefenen in volledige vrijheid en met voldoende garanties. De rebellenregering, aldus de functionaris, staat met de grootst moge lijke voorzichtigheid tegenover de be sprekingen met Frankrijk en is niet „over-optimistisch". De pogingen de Al gerijnse kwestie aahangig te maken in de volgende zitting van de Verenigde Naties gaan gewoon door. In Algerië is het inmiddels nog rustig gebleven in de kringen der rechtse kolo nisten. In Parijs zijn alle openbare de monstraties, die betrekking hebben op Algerië, verboden. Premier Ben Goerion van Israël, die een aantal Westeuropese landen heeft bezocht, is na een verblijf van vijf da gen in Nederland, gisterenavond kort na tien uur met zijn echtgenote met het lijntoestel van de El Al van Schiphol naar Tel Aviv in Israël teruggekeerd. De Nederlandse minister-president prof. dr. J. E. de Quay en vele anderen de den de Israëlische premier uitgeleide. In Moskou is bekendgemaakt dat het vroegere lid van het presidium van de Opperste Sovjet en secretaris van het centrale comité van de communistische partij, Nikolai Belyaev, van zijn tegen woordige functie als partijsecretaris in Stavropol is ontheven. Belyaev werd in mei uit het presidium ontslagen, vermoedelijk als zondebok voor de mislukking van de oogst in Ka-* zakhstan. Voor zijn ontslag als partijsecretaris van Stavropol is geen reden opgegeven. Men vermoedt dat hij in gebreke is ge bleven leiding te geven bij het oplossen van economische vraagstukken. Verleden week werd een tweede gewe zen lid van het partijpresidium, Alexis Kirtsjenko, uit een soortgelijke betrek king van minder belang als Belyaev, ontslagen. Ir. de sensationeel verlopen tijdrit van dc gisteren begonnen Ronde van Frankrijk (tweede gedeelte eerste etappe: RijsselBrussel) heeft de Franse wereldkampioen Roger Rivière fantastisch gereden engewonnen. Hier ziet men hem op weg naar de triomfantelijke overwinning. Op uitnodiging van de nationale ver eniging ,,Hot zeilend schooischip" engt het Belgische opleidingsschip ..Mercator" een bezoek aan de Am sterdamse haven. De „Mercator" i» een zeilschip met een hulpmotor van 500 pk. Het is 59 m lang, 11 m breed, heeft oen watervcrplaatsing van 1200 ton. Het totale zeiloppervlak be draagt 1200 m2. Vüftig cadetten acht koks en zes matrozen krijgen aan boord hun praktische opleiding. Foto: De ..Mercator" op het Am sterdamse IJ. Leerlingen van een school voor Afrikanen in Zuid-Rhodesië, mogen geen politieke debatten meer hou den omdat een van hen een hoogst lasterlijke aanval" op de Zuidafri- kaanse premier Verwoerd zou heb ben gedaan tijdens een debat onder de iles. De leerling die zich tegen Ver woerd gekeerd had, zou ook kritiek hebben geleverd op de premier van Zuid-Rhodesië en het parlement van Zuid-Rhodesië, een verzameling mensen die duizenden ponden krij gen om een heleboel onzin te praten om de ene groep te bedriegen ten einde de andere te plezieren", heb ben genoemd. Achtendertig leerlingen van de leef tijd van 18 tot 20 jaar werden naar aanleiding hiervan geschorst.

de Stem | 1960 | | pagina 1