KASAYOEBOE PRESIDENT liamolweer Uitbundig feest in Leopoldstad Vreugde te Lourdes om mgr. Bekkers GOEDE BAK(FIETS) C.H.-pleidooi voor vriie toto van twee en een half jaar tegen directeur M. S. vandaag! Heden wellicht contact Algerijns verzet- Aanslag op president Venezuela Bijdrage tot ontspanning Mexicaanse maatschappij contra KLM Officier meent: schuldig op alle drie de punten DAGBLAD VOOR ZEELAND Ongeval in mijn bij Charleroi Russische student S. in hechtenis Hier en daar buien Beslag op 50 kilo opium Jongen door bliksem getroffen Herter: nieuw voorstel V.S. tot ontwapening Verdediging ziet geen van schijn bewijs 100e JAARGANG No. 23401 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. JH. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 25 JUNI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal f 8.20 per post f 0.54 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele opU,g f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.1 contract aanzienlijke reductie. Volleö ge tarieven en Algemene Voorwaarde worden op aanvraag aarne verstrek! Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOS1B telefoon 35) President Romulo Betancourt van Venezuela heeft gisteren lich te verwondingen opgelopen bij een aanslag, die op hem werd gepleegd toen hij zich naar e< plechtigheid begaf ter gelegenheid van de dag van het leger. De minister van Defensie, generaal •losue Lopez Henriquez, diens vrouw en de lijfarts van het staatshoofd, dr. Pinto Salinas, werden ernstie gewond. De chef van het militaire huis van de president, kolonel Ramon Armas Perez, en een lid van het escorte, een militair van 18 jaar, werden gedood. In de auto, die voor de president uit reed, moet een tijdbom verborgen zijn geweest. De leiders van alle politieke partijen hebben op een buitengewone bijeen komst besloten „de algemene mobilisatie van het land af te kondigen ter verde diging van het constitutionele bewind" Als gevolg van een instorting zijn sinds gisterenochtend vijf uur twee mijnwerkers opgesloten in de mijn Sain- te Aldegondo, op 40 km van Charleroi, Reddingsploegen zijn onmiddellijk aan het werk gegaan om de twee mannen te redden. Men hoopt hen levend aan de oppervlakte te krijgen, daar voortdurend klopsignalen worden gehoord. Op het ogenblik van de instorting be vonden zich tien munwerkers in de schacht. Zes konden direct ongedeerd ontkomen. Later kon er nog een wor den gered. Een Italiaanse kompel is, voordat een reddingsploeg hem had be reikt, bezweken. Op vordering van de officier van jus titie te Den Haag is door de rechter commissaris een bevel tot bewaring af gegeven voor de Russische student S., Hangende het verdere onderzoek zal de justitie geen verder commentaar geven. bezoek Zuid- MINISTER Luns Slavië, heeft bij zijn aankomst aldaar een toespraak gehouden, waarin hij zei, dat Nederland en Zuid-Slavië in de laatste wereldoorlog bondgenoten zijn geweest en dat beide landen slechts kun nen winnen bij een bestendiging van de vrede. HET LANDELIJK prijsindexcijfer van het levensonderhoud is in mei met één punt gedaald ten opzichte van de maand ervoor: 126 tegen 127, inclusief a.o.w., en exclusief resp. 121 en 122. DE SOVJET-UNIE heeft Turkije econo mische en financiële hulp aangeboden. HET PERSONEEL van de Britse spoor wegen krijgt met terugwerkende kracht tot het begin van dit jaar een loonsver hoging die varieert van acht tot twintig percent. DE JAPANSE oppositie socialisten, communisten en een deel van de vak bonden heeft met nieuwe demonstra ties gedreigd, tenzij Kisji „onmiddellijk" aftreedt. HERTER, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft op zijn weke lijkse persconferentie Kroestjev beschul digd van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Amerika door zijn uitlatingen over de presidentsverkiezin gen. TINA ONASSIS, de echtgenote van de Griekse scheepsmagnaat, heeft echt scheiding gekregen na een huwelijk van dertien jaar dat in september vorig jaar ontspoorde op Maria Callas. (Advertentie) t i J Weersverwachting van het K.N.M.I tot vanavond, opgemaakt gisteren- i avond 23.15 uur: 0 Voor het noorden van het land: aan- J va nkei ijk overwegend zonnig, later f t kans op enkele lokale onweersbuien, t t Zwakke tot matige, langs de Wad- denkust af en toe vrij krachtige J f wind tussen oost en noordoost. Wei- t t nig verandering in temperatuur. Voor het zuiden van hét land: veranderlijke bewolking met plaat- J t selijk enige regen- of onweersbuien. t t Minder warm. Overwegend matige t t wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Verwachting van het Belgisch weer- t t kundig instituut: t 1 Geleidelijke verbetering en zonnige 0 perioden. Maximumtemperaturen J t tussen 20 en 25 graden. i Vandaag: zon onder 21.04 uur; maan onder 21.34 uur. Morgen: zon op 4.21 uur, zon onder 21.04 uur. Maan op 6.48 uur, maan i onder 22.11 uur. Maandag: zon op 4.21 uur; maan op 7.46 uur. Joseph Kasavoeboe, leider der Abako, is gisteren door bet Kongolese parlement tot staatshoofd gekozen. Van tie 213 door Kanier en Senaat uitgebrachte stemmen verwierf Kasavoeboe er 159, en zijn rivaal voor het ambt van staatshoofd, Bolikango, 4-3 stemmen. Er werden elf blanco stemmen uitgebracht. De vereiste tweederde meerderheid bedroeg 148 stemmen. Bij bet bekend worden van de uitslag heerste er een onbe schrijfelijke uitbundigheid. Kasavoeboe is 43 jaar oud en voor zitter van de Abakopartij die domineren de aanhang heeft in Beneden-Kongo. De verkiezing van Kasavoeboe heeft de wettelijke beslommeringen, samen hangend met de onafhankelijkheid per 30 juni, afgesloten.' Eerder op de dag kreeg Kasavoeboe's grote rivaal, Patrice Loemoemba, die 34 jaar is, een vertrouwensvotum van beide huizen van de volksvertegenwoor diging voor zijn nieuw gevormde rege ring. Loemoemba is leider van de Na tionale Kongolese Beweging. De verkiezing van Kasavoeboe tot president gaf aanleiding tot uit bundig feestvertoon in de negerwij- ken van Leopoldstad, waar de nieu we president veel aanhang heeft. Van Kasavoeboe's verkiezing ver wacht men, dat zij zal bijdragen tot een ontspanning van de toestand in Kongo, waar het wekenlang onrustig is geweest. Rond het afgeladen parlement werd hij met gejuich begroet. Men is alge meen van gevoelen dat het president schap voor Kasavoeboe de bekroning is Kasavoeboe van het werk dat deze voor de onafhan kelijkheid heeft verzet. Toch ontevredenen Moise Tsjombe, de leider, van de Co- nakatpartij die in de kopermijn-provin cie Katanga de machtigste is, heeft zich erover beklaagd dat hij niet genoeg zeg genschap in het door Loemoemba ge vormde en door het parlement van Kon go geaccepteerde kabinet heeft gekre gen. In een te Elizabethstad uitgegeven verklaring zegt Tsjombe, dat hij met Loemoemba afgesproken had dat zijn partij drie sleutelposten in het kabinet zou krijgen en niet alleen de porte feuille van economische zaken. ,,Ik heb Loemoemba gewaarschuwd, dat de minste afwijking van de afspraak voor de Conakatpartij voldoende zou zijn om zic4i van alle verplichtingen onthe ven te achten", aldus Tsjombe. Dit werd in Leopoldstad opgevat als een bedekte bedreiging met afscheiding van de provincie Katanga, In het Rotterdamse havengebied heeft de politie gisteren een Chinees aange houden, die vijftig kilogram opium ver voerde. de grootste hoeveelheid, die na de oorlog in Rotterdam ineens kon wor den achterhaald. Het onderzoek, dat nog in volle gang is, leidde naar een in de haven liggend schip. Men ging aan boord een kijkje nemen en het gevolg was, dat nog drie Chinezen, opvarenden van dit schip, werden aangehouden. Eerstbe doelde Chinees woont in ons land. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) LOURDES. Vreugde heerste er gisteren in Lourdes onder 8.000 Nederlandse pelgrims en zieken van de KAB-Lourdesbedevaart over de bestuursopvolging van mgr. W. Bekkers als bisschop van Den Bosch. Vreugde natuurlijk vooral onder de Brabantse pel grims uit het bisdom van mon seigneur. De nieuwe bisschop kreeg het officiële bericht van zijn bestuursopvolging van mgr. Mut- saerts persoonlijk. Dat was toen hij donderdagavond aan wezig was bij een lichtprocessie in het Asyl. In hotel ,,De Bethanie" vlak bij het Mariaheiligdom, waar mgr. Bekkers logeert met zijn moeder, zijn zuster en schoonzuster, was die avond laat nog onverwachts mgr. Mutsaerts aan de te lefoon. Persoonlijk bracht de oude bis schop, die 5 mei j.l. ontslag vroeg uit zijn functie, het officiële bericht der be noeming aan zijn opvolger over. Vrijdag, de Nederlandse dag in het genadeoord, droeg mgr. Bekkers in de Pius X-basiliek een H. Mis op. Aan de grot der verschijning had gisterenmid dag om drie uur een plechtige gedach tenis plaats van het heuglijke feit in tegenwoordigheid van alle pelgrims en zieken. Deken Royackers feliciteerde mgr. Bekkers met zijn uitverkiezing, residerend bisschop van Den Bosch te zijn geworden met ingang van maandag 27 juni. In treffende woorden en met een stem geluid, dat over de Gave tegen de ber gen terugkaatste, dankte mgr. de pel grims voor hun gebed. Blij en tegelijk ontroerd was de bis schop dat zijn moeder deze uitverkie zing mocht meemaken in Lourdes. Even later klonk het Magnificat uit vele dui zenden kelen toen de bisschop het Al lerheiligste droeg in de Sacramentspro cessie. Voor monseigneur de zieken ze gende, maakte hij met het Allerheilig ste eerst het teken van een kruis over zijn moeder, die op het plein voor de basiliek een plaats had. Naast mevr. Bekkers zat een broer van paus Johannes XXIII, een kleine, grijze Roncalli uit Bergamo, die met een Italiaanse bedevaart mee gepelgrimeerd was naar Lourdes. Bisschoppelijke visie In een interview dat wij met mgr. Bekkers hadden, zei hij het als reside rend bisschop belangrijk te vinden per dekenaat regelmatig priesterbijeenkom sten te houden. ,,Niet minder voornaam", vervolgde hij, ,,is de sanering van het priester- werk. Het priesterwerk dat de priesters nu moeten doen neem b.v. het jeugd werk kan door de leek, als lid van de Kerk, zeker zo goed worden gedaan. Wij moeten komen tot een bewust in schakelen van de leken. Ik denk hierbij o.a. aan de kerkenbouw. Maar er zijn veel mogelijkheden om de overbelaste priesters hun handen vrij te maken voor het echte zielzorgwerk en de sacramen tele bediening. In de ontwikkeling van deze basisgedachte is de hulp nodig van mensen uit de praktijk en de weten schap. Zo wordt de bisschop zelf ook wakker gehouden voor suggesties in dé komende jaren". Aldus mgr. Bekkers, die zondag met de ziekentrein in Maas tricht arriveert, en dan per auto door reist naar Den Bosch. Volgens doorgaans welingelichte kringen in Tunis kan men in de loop van vandaag te Parijs een afgezant van de Algerijnse ver zetsbeweging verwachten, die met een Franse ambtenaar en een offi cier de voorwaarden voor een vrij geleide voor de afvaardiging van de „voorlopige Algerijnse rege ring" komt bespreken. het dorp Holten is het huwelijk voltrokken tussen de heer H. J. Aaf- tink, besteller bij de PTT en mej. M. Sommer. Collega's van de heer Aaftink zorgden voor een originele verrassing door het bruidspaar per bakfiets van het gemeentehuis naar de feestzaal te rijden. De stemming zat er meteen goed in. (Van onze parlementaire redacteur) „Dit compromisbotje is niet ac ceptabel. Terwille van de belangen van de sport moet de Kamer de hele „toto-bout" opeisen. Het vlees, dat de regering eventueel nog wil laten zitten (een prijs van 50.000 gulden) is onvoldoende". Met deze uitspraak verwerpt het CH-weekblad „Koningin en Vaderland" het regeringsstand punt (beperkte prijs en inzet), zo als dat in de memorie van ant woord op de totowet aan de Twee de Kamer nader is ontvouwd. Het blad van de christelijk historischen pleit voor een „vrije toto". Deze uitspraak onderstreept nog eens, dat er in CH-kringen zeer ver schillend over de toto wordt gedacht, een omstandigheid, die het de CH- bewindsman van justitie, mr. Beer man, bepaald niet gemakkelijker maakt aan zijn huidige opzet vast te houden. „Koningin en Vaderland" zegt trouwens, dat mr. Beerman zich mede door de lotto-vergunningen begeven heeft „ineen doolhof zonder lachspiegels, waarin wei nigen hem zullen volgen en waar hij zonder een politiek sterk ontwikkelde speurzin en eventueel zonder hulp van anderen niet gemakkelijk uit zal komen' Dat wij aan de vooravond van het mi nisteriële afscheid van mr. Beerman zou den staan, lijkt het CH-blad echter een „zeer voorbarige" veronderstelling. „Koningin en Vaderland" betoogt dan verder, dat het ontwerp-Beerman de totodeelnemers beschouwt als „onrijpe pubers', wier inkomen en uitgaven on der toezicht moeten worden gesteld. „Dit ondermijnt de individuele verantwoor delijkheid". Gisterenmiddag omstreeks kwart voor zes is de 12-jarige Henk Gramsher, wo nende te Leur bij Wijchen, toen hij met de loonwerker W Steeg onderweg naar huis achter een boerderij voor onweer schuilde, door de bliksem getroffen. Hij was op slag dood. De 34-jarig loonwer ker klaagde over hoofdpijn, doch be hoefde zich niet onder geneeskundige be handeling te stellen. De \merikaanse minister van buiten landse zaken. Herter, heeft op zijn gis teren gehouden persconferentie medege deeld, dat de V.S. nieuwe voorstellen zullen indienen op de tienlanden-ontwa- jeningsconferentie die thans te Genève wordt gehouden. Amerika zal de Sovjet-Unie voorstel len bij de besprekingen in de eerste plaats aandacht te schenken aan de punten in de wederzijdse ontwapenings voorstellen, die beider goedkeuring kon den verwerven. Daarnaast zou nader kunnen worden gesproken over de nog onopgeloste vraagstukken. Er is dus sprake van een accentverlegging. De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. Ro- smgh, heeft, na een requisitoir van twee uur, waarin hij zeer uitvoerig alle aspecten in de zaak tegen de directeur van het luchtreclame- bedrijf Trek-Air, M. S., toelichtte, wettig en overtuigend bewezen verklaard: de valsheid in geschrifte, de poging tot oplichting en de belastingfraude. Nadrukkelijk stelde mr. Rosingh, dat hij aannam, dat verdachte de dood van zijn piloot niet heeft gewild, maar dat hij toch als ervaren vlieger met dit mensenleven heeft gespeeld in zijn plan om het toestel te doen verongelukken. Hij kwam tot een eis van twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Tijdens de ochtendzitting van deze derde procesdag waren de getuigen van de verdediging aan het woord. Buiten de aan de rechtbank tevoren opgegeven getuigen a décharge werd gehoord de 54-jarige Heerlense fotograaf L. J. Ach terberg. die naar aanleiding van ver klaringen van de getuige K. Heckmann in het proces tegen S. nadere medede lingen deed over een onderhoud dat hij toevallig met deze Herckmann had ge had. Hij had daarbij de indruk gekre gen van een sterke rancune van getuige Heckmann tegenover S. Heckmann zou zelfs gezegd hebben er geen spijt van te hebben als S. met zijn luchtreclame- bedrijf zou worden uitgerangeerd. Machine in orde De 54-jarige hoofdtechnicus van de technische hogeschool, afdeling vlieg tuigbouw, de heer J. W. Peperkamp uit Haarlem, die het betrokken vliegtuig op het instrumentarium had geïnspecteerd, was van oordeel dat dit vliegtuig van S. als nieuw moest worden gekwalifi ceerd op grond van het aantal vlieg uren De uiterlijke conditie van bepla ting en dergelijke was niet van belang. Wel achtte hij de machine niet erg ge schikt voor slepen Ook de 35-jarige vliegtuigmonteur van Zestienhoven, de lieer N. van der Ilorst uit Vlaardingen die de S XI onderhan den heeft gehad voor een inspectie, ver klaarde dat deze machine prima in or de was. De 44-jange chef van de verkeerslei ding van het vliegveld Beek verklaar de, dat er een zeer slechte verhouding was tussen de havenmeester van het vliegveld en verdachte. Dit was zijns inziens begrijpelijk omdat de haven meester met machines vloog van een voor verdachte concurrerend luchtrecla- mebedrijf Hij wist geen concrete feiten van bevoordeling op te noemen. De aandacht in de rechtszaal ging na deze vérklaring uit naar de getuigen verklaringen van de 50-jarige piloot en directeur van een luchtvaartbedrijf in Rotterdam, de Hagenaar H. A. J. Klus- man. Hij was van oordeel dat er van een acute motorstoring geen sprake was al zou het niet uitgesloten zijn dat de pi loot zo'n motorstoring verwachtte en daarom bij de tanker bleef vliegen. Hij weersprak dat er een ,,flick-roIl" door de Fokker zou zijn gemaakt. Volgens hem was er geen sprake van een bedoeling van de piloot om te „dit- chen" (dat is op zee dalen). De kwali ficatie van roekeloos maneuvreren (zo als een andere deskundige had vastge steld) wilde getuige Klusman niet voor zijn rekening nemen. Er ontstond een dispuut tussen de ge- tuigen-deskundigen van de verdediging en die van de officier die tenslotte een zodanig persoonlijk karakter kregen dat de president verdere discussie afsneed. De bedrijfsleider van de verdachte, de 46-jarige J. J. Janssen uit Meerssen, deed verklaringen over het telefoonge sprek uit Engeland met de heer S. in de avond van 22 januari. De heer S was kennelijk zeer verrast, ongerust cn verslagen door het vermoeden van het ongeluk, dat hij niet in verband had gebracht met het bericht over net onge luk met het twecmotorig toestel, waar over diezelfde dag in ccn der Londense avondbladen was bericht. Hij meende toen dat zijn piloot Ben Kleijn niet was „doorgegaan" wegens slecht weer Gemeulenhelt Toen daarna deze getuige ongunstig sprak over verschillende personen die verdachte in een verkeerd daglicht plaatsten, en de president daar tegen over stelde dat toch een aantal p 'ren nen minder prettige ervaringen hade n verteld over verdachte, weersprak hij deze tendens zeer verontwaardigd. „Al leen dieven en recidivisten worden aan gevoerd om kwaad te spreken en te sto ken". Verdachte zei ook dat hij een psv- chiatrisch onderzoek, waarover de rech- ter-commissaris hem tijdens het vooron derzoek sprak, had afgewezen, omdat hij „niet gemeulenhelt" wilde worden. Bij het verdere verhoor van de getui gen a décharge heeft o.m. ook de echt genote van verdachte een verklaring af gelegd. Zij zei, dat getuige Herckmann aanvankelijk piloot was in het bedrijf van haar echtgenoot, maar dat hij was ontslagen, omdat hij telkens tc laat kwam. (Vervolg zie pagina 10) Dit is Ahmed Boumendjél, de leider van de PLN-delegatie zoal' bekend, met Ugerije. Ahmed Bou- ld door Ben 'i'ke assistent her der voor- Deze delegatie zal, de Fransen spreken c ming van een bestanc Deze afgevaardigde mendjei. Hij wordt Yahia, de 35-,iarige van Fcrhat Abbas, de lopige regering. Boumendjel is getrouwd met een Fran se vrouw en zijn twee dochters zijn in Parijs op school. Verzet Intussen duurt het verzet in Frank rijk en in Algerije tegen de politiek van de Gaullc voort. Jacques S olie ver klaarde gisteren, dat de formule van een „Algerijns Algerije" T leiden tot „fle ramp van een v.Ud Het „front voor een Fi is-Algerije" dat Europese leidt Lts hebben opgericht, telt al lrjna leden. I>e autoriteiten verwachten nu t, dat er van deze zijde weer een gewapende actie zal komen, zoals in januari van dit jaar. Deling?. Er zijn twee mogelijkheden voor een afscheiding. Allereerst kan de meerderheid van de bewoners van Algerije bij do door de Gaulle toe gezegde volksstemmingzich uitspre ken voor een onafhankelijk Algerije. Het is ook mogelijk, dat de Europese bevolking, tezamen met de moham medanen die zulks wensen, egn apar te staat gaat vormen. Volgens doorgaans welingelichte kringen in Parijs zou premier Ben Goerion van Israël enkele dagen geleden tegenover president de Gaulle hebben verklaard, dat een deling van Algerije de beste op lossing zou zijn. In het gebied ten oosten van Algiers zou dan een staat moeten komen van hen, die onafhankelijk van Frankrijk willen zijn, terwijl de rest van het land, met inbegrip van Algiers en Oran, de woonplaats zou moeten zijn van hen die Frans willen blijven. De regering heeft haar houding tegen over deze mogelijkheid nooit officieel bekendgemaakt. Lucien N awirth, één. van de vooraanstaande Ca ui listen in de nationale vergadering,, heeft echter gis teren gezegd, dat do Algerijnen die Fransi willen blijven, dit zullen kunnen doen en dat Frankrijk zo nodig hun verplaatsing en hei vestiging zal regelen. In Algiers werden gisteren de nieuwe nummers van ene Franse weekbladen zonder opgave van redenen in beslag ge nomen. Het waren de linkse „France Ob- servateur" en de rechtse weekbladen „Carrefour" en „RivaroT'. Tussen de K.L.M. en de Mexicaanse luchtvaartmaatsi Guest Aerovias de inteipr. tatie van het Mexicaans-Ne derlandse luchtvaartverdr: g." De Mexicaanse maatschappij beschul digt de K.L.M ervan, dal deze vliegt - Caracas ontfutselt door passagiers een tussenlanding in Curagao aan te bieden. Ook deze lijn zou voor de Guest zijn ge reserveerd. Verder zou de Guest in haar verkeer met Centraal-Amerika door de K landingen met K.L.M.-toestellen in dat gebied Ook de Cubaanse luchtvaartmaat schappij, Cubana de Aviacion, wordt door de Guest beschuldigd van overtre ding van internationale verdragen. Het verweer van de K.L.M. is dat zij al sinds 1953 op de route Mexico-Cura sao vliegt, hiertoe gemachtigd door het Mexicaanse ministerie van verbindin gen, krachtens een bilateraal verdrag tussen Mexico en Nederland. De K.L.M. acht het overigens njet uitgesloten dat rechten op tussen. Mexico en Curacao gelegen landingsplaatsen onderwerp van bespreking uitmaken.

de Stem | 1960 | | pagina 1