LOEMOEMBA GESLAAGD hamol weer Ben Coerion blijft twee dagen langer V-raad aanvaardt gematigde resolutie De sport heeft bespeelbare toto nodig5' vandaag! Kisji zal aftreden Kabinet van 22 ministers en tien onderministers Kasavoeboe toch nog akkoord Controverse Peking en Moskou GRANT Het afscheid van mgr. Mutsaerts Wel brug, geen tweede tunnel te Antwerpen Schipbreuk bij Groenland Motie-De Kadt verworpen Stichting Nederlandse Sporttotalisator LEIJGRAAF DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Cals optimistisch t. a. v. mammoetwet 5 Minder warm 5 Veiligheidsverdrag VS-Japan bezegeld Jongen moet in de schaduw leven Tienduizend gulden verduisterd KWESTIE EICHMANN 890.000 betuigingen van adhesie aan Kamer aangeboden Compromis Betere voorlichting over de BB. '100e JAARGANG No. 23400 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IT D A G 24 JUNI 1960) Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, f 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98. - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 35) (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals (O., K. en W.) is bepaald niet ontevreden over het voorlopig verslag dat de Tweede Kamer op zijn mammoetwet heeft uitgebracht en dat wij elders heb ben gepubliceerd. Desgevraagd verklaarde de bewindsman ons in een kort commentaar dat er bij alle kritiek een basis van ver trouwen aanwezig blijkt om ver der te werken. De kritiek van de Kamer is aanzien lijk genuanceerder dan die op vele be togingen tegen de mammoetwet. „Kun nen de soms zeer ernstige bezwaren, die de Kamer naar voren heeft gebracht, weggewerkt worden? Ik heb mijn opti misme op dit punt bepaald niet ver loren", bevestigde mr. Cals. Hij zei verder er naar te streven het voorlopig verslag van de Kamer nog dit jaar met een memorie van antwoord te beantwoorden. „Dat wordt overigens geen gemakkelijke opgave, want in het 120 bladzijden dikke pocketbook, dat de Ka mer heeft geproduceerd worden wel dui zend vragen gesteld, dikwijls van tegen strijdige strekking. Bovendien moet het overgangsrecht nog verder uitgewerkt worden en staan we nu net ook op dit departement aan het begin van de vakanties". Minister Cals onderstreepte nog eens, dat het zijn doel blijft de mammoetwet nog deze parlementaire periode^n veilige haven te loodsen. „Ik hoop", zet hij, „dat tussen Kerstmis en Pasen het mondelinge overleg met de Kamer plaats zal kunnen vinden en dat de Tweede Kamer dan nog voor het zomerreces 1961 de mam moetwet zal afhandelen". De 34-jarige leider van de Nationale Kongolese Beweging Patrice Loemoemba, heeft gisteren, precies een week voor de onafhankelijkheid, de eerste regering van Kongo gevormd. Hij is daarin zelf minister-president en minister van defensie. Het kabinet telt...* 22 ministers en bovendien nog 11 Mgr. W. Mutsaerts, die het bestuur over zijn bisdom officieel op 27 juni aan zijn opvolger mgr. W. Bekkers zal over dragen, zal op 7 juli afscheid nemen van zijn bisdom, 's Avonds om 6 uur zal hij op die dag een pontificale H. Mis opdragen in de St.-Jan in aanwezigheid van kardinaal Alfrink en vele kerke lijke en burgerlijke autoriteiten. 'Daarna is er een huldigingsbijeen komst in het Casino, tijdens welke af scheidsgeschenken zullen worden aan geboden, bestaande uit bijdragen voor seminaries, met name het seminarie Beekvliet. Op dezelfde avond zal mgr. Bekkers als nieuwe bestuurder van het bisdom worden begroet. ARGENTINIË heeft West-Duitsland toe gezegd de voormalige concentratie kampdokter Josef Mengele te zullen uit leveren, zodra hij gearresteerd is. KROESTJEV zal zijn verblijf in Roeme nië wellicht tot 26 juni verlengen om zondag een massa-meeting in het sport stadion te Boekarest te kunnen toespre ken. Gomulka is gisteren te Boekarest aangekomen. IN BONN is de gewezen generaal van de SS Wilhelm Koppe gearresteerd. Hij wordt verantwoordelijk geacht voor het vermoorden van duizenden Poolse jo den. GASTON Dominici, de moordenaar van het Engelse echtpaar Drummond en hun dochtertje, zal misschien binnenkort op vrije voeten komen. Hij is 83 en zijn ge zondheid laat te wensen over. TE SCHEVENINGEN is, voor de vijfde maal in enkele weken, een hoteldiefstal gepleegd. Thans verdwenen juwelen ter waarde van 12.500 gulden van een Ne derlandse gast. DE DEMOCRATISCHE senator Mike Mansfield heeft president Eisenhower gevraagd de nationale Amerikaanse vei ligheidsraad het orgaan dat de de fensiepolitiek bepaalt af te schaffen. Een kabinetsraad van drie leden (presi dent en de ministers van buitenlandse zaken en defensie) vindt hij voldoende. (Advertentie) i J Weersverwachting van het K.N.M.I. J t tot vanavond, opgemaakt gisteren- 4 i avond 23.15 uur: i J Veranderlijke bewolking en plaatse- J J Hjk enkele regen- of onweersbuien. J t In het noorden van het land matig 4 i en langs de Waddenkust af en toe J krachtige noordelijke wind. Elders J f matige wind uit westelijke richtin- J i ffen. Minder warm, vooral in de zui- t i deiijke helft van het land. i J Verwachting van het Belgisch weer- J 4 kundig instituut: t Zwakke tot matige westenwind. Be- 4 i wolkt tot zwaar bewolkte hemel en f J daling van de temperatuur met on- J geveer vijf graden. 4 Vandaag: zon onder 21.04 uur; 4 t maan onder 20.53 uur. J Morgen: zon op 4.21 uur; maan op J J 0.12 uur. staatssecretarissen. Twee uur voordat Patrice Loe moemba gisterenavond voor het parlement zou verschijnen 0111 investituur van het door hem gevormde kabinet te vra gen heeft zijn grote tegenspe ler, Joseph Kasavoeboe hem telefonisch laten weten dat hij, Kasavoeboe, alsnog had beslo ten de voorstellen van Loe moemba wat betreft toewij zing van portefeuilles aan de Abako-partij van Kasavoeboe, te accepteren. Onmiddellijk na dit telefoongesprek begaf Loemoemba zich naar de in Kon go residerende Belgische minister Ganshof van der Meersch, om deze op de hoogte te stellen en hem een herzie ne kabinetslijst voor te leggen. De por tefeuilles welke de Abako thans krijgt, zijn financiën, staatssecretariaat van binnenlandse zaken en een ministerie van staat. Het nieuws van dit akkoord-in-extre- mis, verminderde onmiddellijk de span ning in Leopoldstad, waar door leden van de Force Publique" (koloniale le ger) en de politie reeds in de Abako- wijken werd gepatrouilleerd, om snel te kunnen ingrpen voor geval het daar tot wanordelijkheden zou komen. Als minister van defensie heeft Loe moemba zeggenschap over de Force Publique", die 20.000 man telt, ,,Ik heb besloten om niet naar het presidentschap te streven, daar ik te jong en wat te dynamisch ben. Ik houd van hard werken en het premierschap past mij beter", zo vertelde Loemoem ba aan de pers. Kasavoeboe niet Toen Kasavoeboe nog niet akkoord was, activeerde de Abako, welke de Nedei'-Kongo grotendeels beheerst, onmiddellijk haar onafhankelijke re gering en maatke bekend, dat zij van plan was een soevereine provin cie binnen de provincie Leopoldstad te stichten. Met geweren gewapende politieman nen stelden het paleis van de provinciale Het veiligheidsverdrag tussen de Ver enigde Staten en Japan, aanleiding tot zoveel moeilijkheden, is gisterenochtend bezegeld. De Amerikaanse ambassadeur in Tokio, Douglas MacArthur jr. en de Japanse minister van buitenlandse za ken, Aiichiro Fujiyama, hebben de ra tificatie-oorkonden uitgewisseld. Dit geschiedde in de ambtswoning van de minister. De ambassadeur was slechts een uur van te voren op de hoogte gesteld van het gebeuren, en alle voorbereidingen hadden plaats in het diepste geheim om demonstraties te voorkomen. regering onder bewaking, nadat alle Abako-employés in staking waren ge gaan op bevel van de Abakoleiders. De Abako heeft ook met een alge mene staking in het gebied van Leo poldstad gedreigd. De spanning nam toe in de stadswijken die door de Abako worden beheerst. Groepen Abako-aan- hangers stonden de situatie verhit te bespreken. Politie in jeeps, vergezeld door ge luidswagens, patrouilleerden in de stad. Een verkenningsvliegtuig van de politie vliegt boven de Abakowijken, om aan het hoofdbureau samenscholingen te kun nen melden. Toen Kasavoeboe tenslotte „capitu leerde", verminderde meteen de span ning. De vlag Een commissie van het Kongolese parlement heeft een nieuw ontwerp in gediend voor de nationale vlag van Kongo. Voorgesteld worden drie hori zontale banen in de kleuren wit-groen- rood met op de groene baan zes sterren in een halve cirkel. Een eerder ontwerp, dat een blauwe vlag voorstelde met een gouden ster en zes sterren (voor elke provincie één) werd door enkele partijen niet aanvaard. De vlag van Belgisch Kongo is blauw met een gouden ster. Op het ministerie van openbare wer ken in Brussel is de beslissing over de tweede oeververbinding over de Schel de in Antwerpen gevallen: het wordt een brug en dus komt er geen tweede turn nel. Tegen het advies van het Antwerpse gemeentebestuur in is deze beslissing, die overigens nog niet officieel bekend is gemaakt, in de Belgische hoofdstad genomen. Het voornaamste argument van d» stad Antwerpen was, dat voor een brug opritten van ieder bijna twee kilometer nodig zullen zijn, die moei lijk passen ih de stedebouwkundige plan nen. Het ministerie heeft het zwaar we gende argument, dat een brug goedko per is, n.l. 800 miljoen frank tegen 1750 miljoen voor een tunnel. De plannen voorzien in een hangbrug, die een lengte zal hebben van 2620 me ter en zich 55 meter boven het Schelde, water zal verheffen. OP HET vliegveld Soesterberg zal op 30 juni de voor het koninklijk huis bestem de Fokker F27 Friendship die de oude Dakota vervangt door prins Bernhard in ontvangst genomen worden. De hoeveelheid groene kaarten", waarmee wordt aangedrongen op de instelling van een ongelimiteerde toto was zo groot, dat ze per vrachtauto moest worden aangevoerd. Links op de auto zien we de heer J. Muilenburg, plaatsvervangend secretaris-penning, meester van de KNVB, belast met toto-zaken, rechts de heer L. Brunt, secretaris van de Stichting Nederlandse Sporttotalxsator en secretaris-penning, meester van de KNVB. Het grootste deel van de acht jaren sinds zijn geboorte, heeft Malcolm Fos ter in de schaduw moeten leven. Als zijn leeftijdgenoten in de zon stoeien, Lit Maicolm binnenshuis. Aan zee kan hij zich alleen bij maanlicht op het strand wagen en de meeste tijd wordt doorgebracht achter jaloezieën. Malcolm heeft een zeldzame allergie voor zonlicht. Blootstelling aan de zon veroorzaakt afschuwelijke, pijnlijke bla ren op zijn gezicht en er zijn maar en kele minuten voor nodig om dit ver schijnsel teweeg te brengen. In een kindertehuis, waar hij drie ja ren verbleef, onderging Malcolm een speciale behandeling die niet hielp. De artsen besloten dat hij thuis bij zijn ouders beter af zou zijn. Zijn moeder, mrs. Doris Foster, vindt het een „onmogelijke" taak om haar zoontje van het zonlicht weg te houden. Verleden jaar met Pasen werd Mal colm „betrapt" toen hij zich in het zon licht ophield. Het was slechts twee mi nuten maar hij moest er twee weken voor in het ziekenhuis worden ver pleegd. Twee vliegtuigen en verscheidene schepen zijn op zoek naar tien robbe- jagers, die hun schip ter hoogte van Groenland hebben verlaten, toen het als gevolg van pakijs in zinkende toestand verkeerde. Het persbureau Nieuw-China heeft gisteren een artikel uit het Volks dagblad van Peking gepubliceerd, dat beschouwd zou kunnen worden als een openlijke afwijzing van de betrekkelijk gematigde politiek die premier Kroestjev deze week op het Roemeense partijcongres in Boeka rest propageerde als belichaming van de leer van Marx en Lenin voor deze tijd. De kapitalistische regeringen zijn boosaardig en onverbeterlijk, aldus het Pekingse Volksdagblad. De communisti sche wereld blijft geen andere keuze als zijn krachten te verzamelen om hen te bestrijden. Opvallend is ook, dat de communis tisch Chinese pers weinig of geen aan dacht heeft besteed aan de rede over de wenselijkheid van vreedzame co- existentie die Kroestjev in Boekarest ge houden heeft. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met 62 tegen 42 stemmen de motie-De Kadt (P.v.d.A.) verworpen. De socialisten kregen voor deze motie, die een einde schijnt te maken aan de nationale eens gezindheid op het gebied van de defen sie, alleen de steun van de P.S.P. De C.P.N.-fractie was bij de stemming afwezig. Zoals reeds gemeld wilde de motie- De Kadt de defensie-uitgaven beperken tot de NAVO-verplichtingen (dat bete kent geen defensiemaatregelen voor Nieuw-Guinea) en de diensttijd, onge acht de gevolgen voor de paraatheid van onze strijdkrachten, met twee maan den verkorten. „Ik ga ze wel even halen", zei de 29-jarige B. S. op 14 juni tegen ac countants, die op de fabriekin Den Haag, waar hij werkte, een routinecontrole in stelden, nadat de vermissing van enkele loonstaten was gebleken. S. gaf voor de staten thuis te hebben bijgewerkt en daarna te hebben vergeten ze mee te brengen. Na lang wachten ontdekte men, dat S. niet alleen naar huis was ge gaan, maar zich snel over de Belgische grens uit de voeten had gemaakt. De Veiligheidsraad heeft gis teren met 8 tegen O stemmen, bij 2 onthoudingen, een Argen tijnse resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de ontvoering van de Nazi-misda diger Adolf Eicliniann door Israel uit Argentinië een schen ding was van de nationale sou- vereiniteit van Argentinië, en waarin om „gepaste genoeg- (Van onze verslaggever) „De sport heeft een bespeelbare toto nodig". Zo luidde de slogan op de trekker, die gistermorgen de ruim 890.000 adhesiebetuigingen van enthousiaste sportliefhebbers, van talloze sportverenigingen en sportbonden naar het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag bracht, waar de voorzitter van de Stichting Nederlandse Sporttotali sator, de heer A. H. Martens, en secretaris L. Brunt de indrukwek kende petitie van de Nederlandse sportwereld aan de leden van de Tweede Kamer overhandigden. Hieruit moge wel duidelijk blijken, dat de vele sportliefhebbers het niet eens zijn met de remmende bepalingen in de memorie van antwoord over de toekom stige toto, waarvan de behandeling in de Kamer te verwachten is op 6 en 7 juli a.s. De vele sportliefhebbers eisen met de Stichting Nederlandse Sporttota lisator vrijheid van deelnemen aan de toto zonder wettelijke voorschriften voor begunstigers, ongelimiteerde prijzen, een maximum-inleg van twee gulden, geen omzetbelasting en tenslotte vrijheid van verdeling van de opbrengst. In een be geleidende brief van de Stichting aan de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden nog eens duidelijk de argumenten voor de zojuist genoemde eisen uiteengezet, argumenten die wij reeds herhaaldelijk noemden. Maximum inzet Ook betreurt de Stichting het in deze brief, dat in de memorie van antwoord aan de gegevens terzake de inleg, die van 24 februari 1957 af zijn gedeponeerd bij de hoofdcommissaris van politie in Den Haag, zonder meer wordt voorbij gegaan. Uit die gegevens blijkt zonne klaar, dat de gemiddelde inleg zich be weegt tussen dc 1.30 en 1.55 met een algemeen gemiddelde van 1.45. Kostenbesparing De Stichting betreurt het ten zeerste, dat de memorie van antwoord de deel neming in verenigingsverband heeft ver worpen. Zij spreekt de hoop uit, dat de Tweede Kamer dit standpunt niet zal delen. Het inschakelen van de verenigin gen heeft een bijzonder goed en nut tig effect gesorteerd. Zij leverde een kostenbesparing op, die frappant is. Het beheer van de KNVB-toto, die in het afgelopen seizoen een omzet bereikte van 24 miljoen gulden, kost te slechts 3 procent van de omzet. Een ander voordeel van inschakeling der verenigingen is bovendien een veel be tere bestrijking van alle delen van ons land, dan bij een particuliere organi satie. Verdeling opbrengst Niet eens is de Stichting het met de verdeling van de opbrengst, zoals voor gestaan door het comité sportprijsvra- gen (sociale en culturele instellingen), dat een derde deel van de netto-opbrengst verkregen uit de inleg boven tien mil joen heeft gevraagd. Gelet op de ont wikkelingsmogelijkheden van een natio nale sportprijsvraag en gezien de enorme behoeften van de sport, heeft de Stich ting aangeboden van de netto-opbrengst verkregen uit een inleg tot 20 miljoen vijf procent en van de inleg boven 20 miljoen vijfentwintig procent van de netto-opbrengst af te staan. De in de memorie van antwoord gedane suggestie gaat echter nog veel verder. Deze vestigt er de aandacht op, dat in de laatste vier jaar de inleg in de KNVB-toto en die in een andere organisatie zich hebben ver houden als 1005. Het door de Stichting aangeboden deel van tenminste 9 pro cent doch oplopend tot 15 procent, is twee tot drie maal zo groot als op grond van de gegroeide verhoudingen redelij kerwijs mocht worden verwacht. Met dit aanbod heeft de Stichting, volgens de begeleidende brief, gezien de thans reeds onvoldoende dekking van de behoeften van de sport en gelet op hetgeen nog zal volgen bij de invoering van de vijfdaag se werkweek, ernstig naar een oplossing gestreefd. De Stichting vindt het ten slotte vreemd, dat 4 procent omzetbe lasting moet worden betaald voor het verlenen van diensten. Bij een omzet van 25 miljoen zouden de instellingen voor 1 miljoen benadeeld worden. De voorge stelde heffing in de memorie van ant woord mist volgens voorzitter A. H. Mar tens elke redelijkheid. Het aantal amendementen, dat door Tweede-Kamerleden is ingediend over deze kwestie stemde het bestuur van de Stichting tot verheugenis. doening" voor deze daad wordl verzocht. Rusland en Polen onthielden zich van stemming. Argentinië nam niet aan de stemming deel, omdat het partij in het geschil was. Kort voordat de Veiligheidsraad tot stemming overging, gaf de Argentijnse afgevaardigde Mario Amadeo een aan- duiging dat zijn regering bereid was haar eis tot uitlevering van Eichmann aan Argentinië te laten vallen. Hij zei dat het de taak van zijn regering zou zijn om met Israël tot overeen stemming te komen. Israël en Rusland hadden er bij Ama deo, de Argentijnse vertegenwoordiger, herhaaldelijk op aangedrongen om dui delijk te verklaren, welke soort „gepas te genoegdoening" Argentinië wenste. Amadeo zei: „Mijn delegatie is van mening dat het niet speciaal op haar weg ligt of op de weg van enig ander lid van deze raad om een resolutie van de Veiligheidsraad te interpreteren. Ieder kan zijn eigen interpretatie van de tekst er op na houden". Men leidt uit Amadeo's woorden af dat er een compromisoplossing in zicht is, waarbij Eichmann wellicht zal wor den uitgeleverd aan de Argentijnse am bassade in Tel Aviv, met dien verstan de, dat Argentinië belooft Eichmann weer onmiddellijk aan Israël terug te geven, zodat hij zal kunnen worden be recht. Premier Kisji van Japan heeft officieel bekendgemaakt, dat hij voornemens is af te treden. Het be sluit van Kisji is gisteren na een buitengewone vergadering van het kabinet te 10.30 uur (plaatselijke tijd) bekendgemaakt. Hoewel de Japanse premier het juiste tijdstip van zijn aftreden niet genoemd heeft, is dit de eerste keer, dat hij zelf zijn voornemen om af te treden heeft bekendgemaakt. Naar men meent te weten, zal Kisji niet voor het midden van de volgende maand heengaan. Teneinde een regerings crisis te vermijden zouden Kisji en de andere leiders van de conservatieve par tij besloten hebben, onderling eerst over de samenstelling van een nieuwe rege ring te beraadslagen alvorens het offi ciële aftreden van de huidige regering aan te kondigen. HONDERDEN winkeldiefstallen hebben de 52-jarige J. H. G. en de 61-jarige B. J. B. gepleegd, zo hebben zij gisteren na hun aanhouding door de Haagse po litie bekend. De Israëlische minister-presi-, dent Ben Goerion blijft twee da gen langer in Nederland. Aanvankelijk was hij voornemens he-, denmorgen per vliegtuig te vertrekken, doch de Israëlische ambassadeur in ons land, de heer H. A. Cidor, deelde ons desgevraagd mede, dat Ben Goerion ge durende twee dagen bij hem zal blijven „om uit fe rusten van de vermoeienis-, sen, dus zuiver particulier", voegde de heer Cidor hieraan toe. Hij wenste zich niet uit te laten over de vraag of Ben Goerion zijn vertrek uit Nederland heeft uitge steld in verhand met mogelijke be sprekingen met Frondizi. De tweede dag van zijn bezoek aan ons land begon hij met een onderhoud met minister Luns, dat ruim een uur duurde. Hij bracht voorts een kort be zoek aan de Portugese synagoge te Am sterdam, waar bijzonder veel belang stelling was. Zeer druk was het ook tijdens de receptie, die de Israëlische premier hield in een der zalen van het Carltonhotel. Terwijl Ben Goerion in een besloten bijeenkomst 74 joodse jongeren uit ons land, Frankrijk en België ont ving. bracht zijn vrouw een bezoek aan de Floriade. In de avond bood hij de Nederlandse regering in kasteel Oud- Wassenaar een contra-diner aan. De foto toont de aankomst van Ben Goerion en zijn vrouw bij de synagoge te Amsterdam. De vierjarige Mirjam Salasz biedt de echtgenote van de Israëlische premier bloemen aan. Een spontane kus was haar beloning. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) heeft gisteren in de Tweede Kamer- medegedeeld, dat hij „doende" is een betere voorlichting over de B.B. voor te bereiden. (Advertenties) half zwaar die lekkers shag "X in de handige doos 95 cL Waar u ook in uw vakantie heengaat: Leijgraaf het juiste SPORTCOLBERT en SPORTPANTALON VOOR ELK KLIMAAT VOOR ELKE BEURS Van Coothplein hoek Ginnekenstraat BREDA

de Stem | 1960 | | pagina 1