LINK(S) SPEL VAN P.v.d.A. INZAKE DEFENSIE Ben Goerion in Nederland Obers op de fiets Rus in Den Haag gearresteerd Toto-ontwerp uitvechten Rapport uit raadburgemeester moet verdwijnen DE prijsvraag van 't jaar ARKS beschuit DAGBLAD DE STEM Socialisten willen minder uitgave en verkorting Omstreden verdrag getekend hamol weer vandaag! Verdacht van spionage urf/ Ook KVP-wethouder weg Satelliet V.S. gelanceerd Wens Tweede Kamer: 55 DAGBLAD VOOR ZEÉLAND Kamer wil geen. aantasting paraatheid Amerika-Japan Complot tegen Philippijnse president Plaatselijk onweer Dood „Tijger-Annie" berecht Kind als offer aan de weergoden CRISIS IN GOES NAAR CLIMAX schilder zelf met slkkens-tjallema produkt Nederlandse haalde 10.000 joodse kinderen uit klauwen van Eichmann! Jammer, als U dit artikel mist! georganiseerd door bet 100e JAARGANG No. 23399 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 DONDERDAG 23 JUNI I960 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 35) (Van onze parlementaire redacteur) Het defensiebeleid is lot dusverre in ons land een nationale zaak geweest. Alle democratische partijen stonden er achter. Dit gaat nu anders worden. Het gisteren besloten tweedaagse defentiedebat in de Tweede Kamer heeft namelijk aangetoond dat de socialisten met de defensie een op „links" afgestemd politiek s"pel willen gaan spelen. Deze uit nationaal oogpunt gevaarlijke koerswijziging is vastgelegd in een motie-De Kadt (P.v.d.A.) waarin van de regering wordt gevraagd onze de fensieuitgaven uits'luitend op onze NAVO-verpliclitingen af te stemmen en de diensttijd zonder meer met twee maanden te verkorten. Over deze motie wordt vandaag gestemd. Zij wordt zeker verwor pen. Dit is echter niet belangrijk. Belangrijk is, dat een grote poli tieke partij in een tijd van inter nationale spanningen de defensie aangrijpt om er, zoals minister Visser het uitdrukte, binnenland se politieke tegenstellingen mee af te reageren. Iedere schijn redelijkheid ontbreekt hier. Naar de letter uitgevoerd zou de mo tie-De Kadt betekenen, dat de verdedi ging van Nieuw-Guinea niet alleeii^iiet versterkt zou mogen worden, maa#dat Nieuw-Guinea (en ook de West) ge heel weerloos zouden moeten zijn. Thans zonder meer verkorting van de dienst tijd te verlangen betekent een aantasting Keizer Hirohito /an Japan heeft gis teren met zestien streken van een Chi nees penseel en zyn keizerlijk stempel het Japans-Amerikaanse veiligheidsver drag bekrachtigd. Ook de Amerikaanse Senaat heeft het verdrag goedgekeurd. In Tokio zullen de documenten vrijdag uitgewisseld worden, maar het tijdstip zal ongetwijfeld geheim worden gehou den, gezien de dreiging van de fanatie ke studentenorganisatie Zenga Koeren, dat zij de Amerikaanse ambassadeur de weg zal versperren. Ook de onderteke ning van het verdrag door de keizer wercl gisteren enkele uren geheim ge houden in verband met grote stakingen en betogingen. Het verkeer lag volko men lam. maar tot ongeregeldheden kwam het niet. De Philippijnse militaire autoriteiten hebben een komplot om president Car los P. Garcia te vermoorden ontdekt. Het komplot bleek uit documenten, die op een gevangengenomen communisti sche commandant der ,,Huks", de Phi lippijnse opstandelingen, in beslag waren genomen. Op het hoofd van deze com mandant, Silvestre Liwanag alias Linda Bie, die als no. 3 op de lijst van ge zochte Huksleiders voorkwam, was een prijs gesteld van 50.000 pesos. HET BRITSE algemene vakverbond heeft gisteren het nemen van een beslis sing over de nieuwe defensiepolitiek van Labour tot veler verrassing uitgesteld tot 1 juli. OP CEYLON kwamen 16 bedevaartgan gers om het leven, toen de autobus waarmee zij ter bedevaart gingen, om sloeg en vlam vatte. RUSSISCHE geologen hebben in het wes ten van Siberië een uitgestrekt onder gronds warmwatermeer ontdekt, zo groot als de Kaspische Zee. IN TURKIJE zijn sinds de omwenteling van 27 mei tien generaals op pensioen gesteld. Acht van hen bevinden zich in arrest. CHILI is gisteren opnieuw getroffen door een aardbeving. In Valdivia brak een paniek uit. De schade schijnt mee te vallen. (Advertentie) Weersverwachting van het KNMI tot vanavond. r Aanvankelijk vrij zonnig met ho- i Sere temperaturen. Later plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Voornamelijk in het zuiden van het land zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en noord. Verwachting van het Belgisch weer- i kundig instituu J Lichte tot matige oostenwind. Mooi tot bewolkt met mogelijk onweers- i Jichtige neerslagvlagen. Maximum- i temperaturen van 22 tot 27 graden. J vandaag: zon onder 21.04 uur; maan onder 20.06 uur. firgPn; zon °P 4.20 uur; maan op o.02 uur. van onze paraatheid in NAVO-verband, een ondermijning van de gezamenlijke defensie van het Westen. Deze demagogie van het troebelste water overschaduwde het feit tussen beiden kan geen redelijk verband wor den gelegd dat minister Visser er tij dens het defensiedebat niet in geslaagd is het overtuigend bewijs te leveren voor de deugdelijkheid en uitvoerbaar heid van zijn in de defensienota ont vouwde moderniseringsplannen. Een definitief oordeel hierover kan immers pas gegeven worden als deze plannen in de nieuwe defensiebegroting nader zijn uitgewerkt en aan de hand van de miljoenennota 1961 nagegaan kan worden, of en in hoeverre de aange vraagde verhoging van ons defensie budget met tweehonderd miljoen tot minstens 1850 miljoen per jaar (tot en met 1963) past in het geheel der rijks uitgaven. Opschorting van het eindoordeel over het defensiebeleid tot het na jaar de meerderheid der Kamer besloot daartoe is te meer nood zakelijk omdat ten aanzien van de Amerikaanse wapenhulp, die onmis baar is voor de realisering van het verdere defensiebeleid, op dit mo ment alleen nog maar van „hoop volle verwachtingen" gesproken kan worden, maar nog geen enkele ze kerheid bestaat. Minister Visser onthulde, dat zelfs nog niet bekend is, wat de Amerikanen in het zeer kostbare Starfighterproject zullen steken, waarin Nederland reeds vijftig miljoen heeft geïnvesteerd. Geen klare conceptie Van die bnzekerheid kan men, han gende de Amerikaanse presidentsver kiezingen, de liberale bewindsman moei lijk een verwijt maken. Wat hem echter wel kwalijk genomen moet worden is, dat hij uit de massa's aantekeningen van zijn ambtenaren, waarvan hij op vallend afhankelijk bleek, geen klare defensieconceptie heeft kunnen opbou wen. ,,Ik heb er toch werkelijk mijn best op gedaan", zei ir. Visser tot de ontevreden Kamer. De Kamer keek naar de lege plaats van staatssecretaris Cal- meijer, die door ziekte verhinderd was het debat bij te wonen. ,,Hij zou het kundiger en duidelijker hebben gezegd", erkende de bewindsman zelf. „Calmeijer kom terug, alles is vergeten en verge ven", hoonde de socialist De Kadt. „Vooral gezien de onelegante wijze waarop de Russen de topconferentie hebben laten mislukken is er geen reden onze defensie-inspanning te verminde ren. Er is helemaal geen ontspanning in zicht". Dat was het uitgangspunt van minister Visser bij de beantwoording van de enorme lijst met vragen en dik wijls kritische opmerkingen die veertien Kamerleden hem hadden voorgelegd. Erg vaag bleef de bewindsman in zijn antwoord op de vraag, bij wie straks de nieuwe raketeenheden ingedeeld zul len worden. Ze komen zowel bij het le ger als bij de luchtmacht, zei ir. Visser. Maar aan de controverse die terzake tussen het leger en de luchtmacht be staat ging hij voorbij. Het squadron van de Koninklijke Luchtmacht, dat bij de nucleaire vleugel van de geallieerde luchtver dediging is ingedeeld, krijgt geen atoombommen in eigen beheer. Het bewuste squadron krijgt pas een nucleaire bewapening als de omstandig heden daartoe onverhoopt zouden dwin gen. Kritische kanttekeningen bij het grati- ficatiestelsel, dat men bij de landmacht voor bijzondere plichtsbetrachting wil invoeren, weerde de minister af met de opmerking, dat het hier nog slechts een proef betreft. De plannen voor een gecombineerde vliegersopleiding met België in de Belgische Kongo zijn voor een jaar opgeschort. Nu de Kongo op 1 juli on afhankelijk wordt is overleg geopend met België en Duitsland om aldus tot een gecombineerde opleiding te komen. De staatssecretaris van Marine, de heer De Jong, maakte bij de Kamer een heel wat betere beurt dan ir. Visser. Hij had niet de minste moeite maar hij kent zijn zaken dan ook met de socialistische kritiek op het vlootbeleid. ..Marine-hoogmoed? Kijk nu toch eens", zei hij, „hoe de marine in de defensie nota op bijna deemoedige wijze met ka rige woorden als laatste in het gelid haar sobere plannen ontvouwt". Oud staatssecretaris Moorman (K.V.P.) knik te goedkeurend. De marine is bij zijn opvolger in goede handen. De rechtbank te Rotterdam heeft gis teren de 20-jarige zeeman S. R. wegens mishandeling de dood ten gevolge heb bend veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Hij had op 11 februari j.l. de 28-jarige vrouw A. W. van der S., die op Katen- drecht bekend stond als „Tijger-Annie", in hotel Aristo te Rotterdam met een nylonkous gewurgd. Er was twaalf jaar en terbeschikking stelling geëist wegens doodslag. Voor een aantal diefstallen werd de zeeman voorts veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Dit was con form de eis. Premier David Ben Goerion heeft met zijn echtgenote en dochter, vergezeld van ambassadeur Cidor, het noenmaal op paleis Soestdijk gebruikt. Foto v.l. n.r.: premier David Ben Goerion, H.M. de Koningin, mevr. Renana-Ben Goe rion, mevr. Ben Goerion en mevr. Cidor Aan het regeringsdiner, dat onze mi nisterraad 's avonds in Den Haag aan bood, heeft prof. De Quay de vele ban den gememireerd, die Israël en Neder land binden. In het zuiden van Chili heeft een In dianenstam een poging gedaan de weer goden, die Chili hebben geteisterd, gun stiger te stemmen. Na vele voorberei dende plechtigheden werd een zes jaar oud jongetje vanaf een rots in zee ge gooid. De politie heeft de medicijnman van de stam en de ouders van het kind gearresteerd. De Russische ambassadeur in Den Haag, P. K. Ponomarenko, heeft op het ministerie van Bui tenlandse Zaken verzocht „een Sovjet-onderdaan" in vrijheid te stellen. Het betreft hier de 32- jarige Russische student aan het Institute of Social Studies in Den Haag, Jan Smirnov, die dinsdag gearresteerd werd op verdenking handelingen te hebben verricht tegen de veiligheid van de staat. De student, de eerste Russische aan het internationale centrum, werd reeds geruime tijd geschaduwd door de bin nenlandse veiligheidsdienst. Toen de vermoedens tegen hem voldoende vaste vorm hadden gekregen, werd de cen trale recherche in Den Haag ingescha keld, die maandag tot de arrestatie over ging. In Jasper Park Lodge in het Canadese nationale park Jasper, worden de be woners van de blokhutten rondom het hoofdgebouw door kelners van hun maaltijden voorzien. Omdat de afstan den van hut tot hut vrij groot zijn, maken de kelners gebruik van fietsen. Zi] hebben een grote vaardigheid ont wikkeld in dit soort gastroonmische fiets-acrobatiek. IN NOORD-INDIA hebben 400 personen de dood gevonden als gevolg van een hittegolf, die daar sedert 1 juni heerst. Er zijn temperaturen tot 116 graden Fahrenheit geregistreerd. (Advertentie) Wij in Brabant en Zeeland eten Arks tracteert op de „Ruyter vruchten- hagelslag". Vraag uw winkelier. Bij huiszoeking in het pension waar de student en zijn echtgenote woonden, werd een filmcamera, een fototoestel en een bandopname-apparaat gevonden. De echtgenote van de arrestant heeft asiel gezocht in het gebouw van de Russische ambassade. Op het tijd stip van de huiszoeking bleek, dat het echtpaar reeds maatregelen had getroffen voor vertrek uit het pen sion. De uit Moskou afkomstige Rus werd tot de cursus toegelaten op verzoek van de Russische vertegenwoordiging in ons land en studeerde op een Russische beurs. Zijn studie, die twee jaar duurt, had hij half voltooid. (In Rusland is so ciologie nog geen erkende wetenschap, hoewel in wetenschappelijke kringen de ze tak van studie officieus wel erkend wordt) Mr. dr. J. C. Maris, de officier van justitie die de zaak in onderzoek heeft, kon geen mededelingen doen omtrent de aard van de spionage die de Rus zou hebben bedreven. Er zijn in verband met deze kwestie in Nederland geen andere aanhoudingen gelast. (Van onze parlementaire redacteur) De bijzondere Toto-commissie uit de Tweede Kamer, die onder voorzitterschap staat van mr. van Doorn (KVP), heeft besloten zon der nader mondeling overleg met minister Beerman (Justitie) te be ginnen in begin juli aan de openbare behandeling van het toto-ontwerp. Offensief KVP en VVD „Wij gaan de zaak uitvechten", werd gisteren in de wandelgangen van de Tweede Kamer gezegd. Uit KVP- en liberale kring zijn ove rigens nog niet namens de KVP en namens de VVD al de eerste wij zigingsvoorstellen gekomen. In een amendement Blaisse (KVP) - Berk houwer (VVD) zal een onbeperkte prijs (thans 25.000) worden voor gesteld, in een amendement Berk houwer - Blaisse een maximuminzet van 2 in plaats van 1. Van mr Geertsema (VVD) wordt een amen dement verwacht, dat de bedoeling heeft meer dan één voetbaltoto toe te staan. Deze wijzigingsvoorstellen druisen lijn recht in tegen het toto-ontwerp van mi nister Beerman en zouden dus tot een conflict kunnen leiden, dat een meerder heid in de Kamer over deze kwestie ech ter niet wil. (Van onze verslaggever) stelling van de commissie, waarbij het K.V.P.-raadslid W. G. M. de Valk werd „^4tt tr Tt/T» vervangen door de K.V.P.'er C. W. Ver- Burgemeester H. K. Michaehs ves^ (^ie een persoonlijk conflict had van Goes en de KVP-wethouder van Economische Zaken J. H. Roo- se moeten verdwijnen. Dat zijn de voornaamste conclusies waartoe een commissie onder voorzitter schap van het raadslid J. S. Vis- scher na maanden van onderzoek naar het beleid van b. en w. van Goes is gekomen. Eind 1959 ontstond in Goes een ver trouwenscrisis. Onmiddellijke arfhleiding hiertoe was de kwestie van de ambts woning voor burgemeester Michaelis. De raad had in juni 1959 een pand aan gekocht voor f 35.000 en gaf een krediet voor verbouwing en de aanleg van een centrale verwarming van f 25.000. In de cember bleek dat de verbouwing f 65.000 ging kosten volgens een begroting van de directeur van gemeentewerken. Op 23 december stelde de raad een commissie ad hoc in, die tot taak kreeg het beleid van b. en w. te onderzoeken. Na enig geharrewar omtrent de samen- met wethouder Roose), werd de commis sie definitief geformeerd op 11 januari van dit jaar. Als voorzitter trad op J. S. Visscher (P.v.d.A.), als rapporteur mr. J. G. van der Burgt (A.R.). De V, V.D.-fractie werd vertegenwoordigd in de commissie door mevr C. A. Griep- Duinker en de C.H. door F. P. J. Polder man. Vertrouwen verspeeld In tien punten wordt het beleid van b. en w. in het rapport van de raadscommissie besproken. Acht van de tien punten zijn volgens de com missie voornamelijk bezwarend voor burgemeester Michaelis. Zijn gedrag wordt bestempeld als eigenmachtig, ongeremd en onbezonnen. En al wordt de bekwaamheid van wethou der Roose veilig gesteld, hij heeft gemene zaken gemaakt met de bur gemeester en heeft zo, aldus het rap port, het vertrouwen verspeeld. Wethouder mr. H. B. Bouwman (P.v. d.A.) heeft zich, zo concludeert de com missie. meer dan eens te laat gereali seerd wat de mogelijke consequenties zouden zijn van de besluiten waaraar. hij heeft meegewerkt. Krachtiger optre den zijnerzijds zou wellicht de burge meester hebben kunnen remmen. Een pluim krijgt wethouder J. J. van Melle (C.H.), want deze heeft eerder en duidelijker dan enig ander de gevar- ren van het optreden van de burgemees ter onderkend. Hij heeft zich, aldus het rapport, zelfs veel moeite getroost de burgemeester tegen zich zelf te bescher men. „Onregelmatig''' Wat het tezamen gevoerd bestuur be treft, het college is op verschillende punten tekort geschoten. In het alge meen kan van een behoorlijke besluit vorming niet worden gesproken. Van een gezamenlijk dragen van de verantwoor delijkheid komt weinig terecht. Een ernstig feit acht de commissie, dat het college zich niet heeft ontzien aan diensthoofden opdrachten te geven tot het verrichten van onregelmatige handelingen. Tien punten In het rapport-Visscher is het beleid ten aanzien van tien punten vervat. Dat zijn: de kwestie van de ambtswoning; de benoeming van een ambtenaar voor industrie- en sp'ortzaken; de aankoop van een personenauto voor de gemeen te; het industrialisatiebeleid van de kerngemeente Goes; de opdracht tot het vervaardigen van een fotoboek; voor zieningen aan de huidige woning van de burgemeester; de houding van de burge meester ten aanzien van de directeur der G.M.Z. en de inspecteur van het la ger onderwijs te Goes; de aanwijzing van een standplaats voor Circus van Bever en de toestemming tot het oprich ten van de noodwinkel van Westen. Van Cape Canaveral is gisteren morgen een gecompliceerde, dub bele satelliet gelanceerd die navi gatie op aarde en in de ruimte accurater zal maken dan ooit te voren. De Amerikaanse marine deelde later mede dat de „moeder- en dochter-satel lieten" zich volgens plan gescheiden hadden en dat beide kunstmanen in hun baan op ongeveer 500 mijl boven de aar de zijn gekomen. Hun baan loopt over Rusland en de noord- en zuidpool. De grootste satelliet, Transit II, 100 kilo zwaar, zal de mens precies kunnen vertellen, waar hij zich op aarde be vindt en navigatie op zee en in de lucht vervolmaken. De kleinste van de twee, die op kleine afstand voor de moe dersatelliet vliegt, heeft als voornaam ste taak in het komende jaar de stra ling van de zon te meten. Haar energie zal daarna uitgeput zijn hoewel zij nog 50 jaar lang in de ruimte kan biijven. Volgens onze inlichtingen heeft het ka. binet zijn gedragslijn in deze kwestie nog niet geheel bepaald. Een maximumprijs van 50.000 zou niet onaanvaardbaar worden verklaard, maar over de houding die men tegenover verdergaande wijzi gingsvoorstellen ook op andere punten zal aannemen, schijnt nog geen beslissing genomen te zijn. In politieke kringen meent men te weten, dat het gesprek in de ministerraad over deze toto-zaak bemoeilijkt wordt door steeds sterker wordende aanwijzingen, dat minister Beerman genoeg heeft van zijn ministe riële carrière en gaarne terug zou keren naar zijn veel lucratievere advo catenpraktijk, Het heengaan van mr Beerman zou ongetwijfeld de kans doen toenemen, dat het toto-ontwerp zou wor den ingetrokken. (Advertenties) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Zie verder elders in dit nummer

de Stem | 1960 | | pagina 1