V.V.D. EN A.R. ACHTER MINISTER Heden grote staking Directeur van luchtreclamebedrijf rechtbank voor LOEMOEMBA FORMATEUR mii/r dan lekker! K.V.P. schort oordeel op verlaging diensttijd Socialisten dreig en met motie met. TOUR DE FRANCE PRIJSVRAAG DAGBLAD DE STEM suffeur Defensiedebat in Tweede Kamer Eerste Kamer verwerpt Archiefwet Een vliegtuig stortte in zee met ongeduld uit naar limonade limonade limonade 50 ct AL? DAGBLAD VOOR ZEELAND Voetbaltoto wellicht in juli beslist Warmer Zware eis tegen, brandstichter Natuurlijk ziet ook U de grote jaarlijkse van het citroen - frambozen - sinaasappel champagnepils - cider let op de handige beugelsluitlng! Vruchten limonade :se aangelegenheid s juist; maar men ?nken. dat de kern i de andere Euro- was als bij ons, tussen de kost- ebaseerde vastge- erzijds en de vrije Want de ijze- ïment de kostprijs alleen in de hoof- dse boeren, maar en van de andere Ie gedachten gaan nog niet bekend, ieiuchten, dat de nder het oog zal it de overtuiging meer op de wer- is. Met andere kenen, dat de spi- eens juist zou kun- d houdt dit in, dat ieprijs de melkpro- door het gebruik it door dit gebruik stprijs stijgt en dus oog gaat. .ast enige andere g. Opvallend is nl. is toegenomen met ipei is uitgebreid ng van de veesta- en de betere be boer zjin dus ook itegen melkproduk- en niet meer weg- t echter staan dat ïiden tot verhoging oropstaan, dat de is van elke produk- en vergeet dit wel de regering omdat tie wil garanderen, zet voor te vinden, hun bedrijf er uit gebaat zal zijn als prijzen een vast af- de produktie. grote wagens „ZEELAND" ■1. 01105—274 In potten van f 1.40 Sg en f2.05, P In tuben f van f 1.50. kwaliteit. en en komt op Bia- ,,Wat wilt u van jagt hij kalm. De In- ijkt hem strak aan. pn." zegt hij dan op on. 100e JAARGANG No. 23398 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Blader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 liinen) Postgiro 278841 WOENSBAG 22 JUNI 196Q Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan-, vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt, Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 Bij bureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601OOSTBURG. Nu (Van onze parlementaire redacteur) De liberalen en <le A.R.-fraclie hebben minister isser (de fensie) gisteren bij het defensiedebat in de Tweede Kamer laten weten, dat hij op hun fiat kan rekenen bij zijn plannen onze strijdkrachten verder te moderniseren a raison van (tot en met 1963) 1850 miljoen gulden per jaar. De meerderheid der Kamer gaf er echter de voorkeur aan het eindoordeel over het verdere defensiebeleid, dat ons, zoals hekend 200 miljoen gulden per jaar meer gaat kosten, op te schorten tot dat de plannen - in de defensiebegroting voor 1961 - nader zijn uitgewerkt en aan de hand van de totale overheidsuitgaven nagegaan kan worden, of hel voorgestelde, nieuwe defensie budget er in past. ,,Het is ongewenst en onmogelijk thans reeds een oordeel over de hoogte van de defensie-uitgaven uit te spreken" verklaarde onder meer kolonel (bd) Fens (KVP). (Van onze parlementaire redacteur) De mogelijkheid tot diensttijdverkor ting op dit moment wordt terecht door de Tweede Kamer niet hoog aan geslagen. In deze tijd van hoogconjunc tuur en krappe arbeidsmarkt zal het geen eenvoudige taak zijn het beroeps- personeel aan te trekken, dat de dienst plichtigen gedeeltelijk zal moeten ver vangen. Laten wc echter doen wat gedaan kan worden zei de heer Fens (KVP) gisterenavond by het defensiedebat in de Tweede Kamer. Zijn voorstel: begin nen met een diensttijdverkorting voor reserve-officieren, dienstplichtige onder officieren en specialisten, die thans 21 maanden moeten dienen. De heer De Kadt verweet de regering, dat zij het vraagstuk van de diensttijd „kortzichtig" zou hebben aangepakt Men is uitgegaan van de bestaande or ganisatie maar bij een andere opzet van de strijdkrachten was wellicht wel diensttijdverkorting mogelijk geweest, oordeelde de heer De Kadt. Mr. Kranenburg (P.v.d.A.) vulde dit betoog verder aan. Het mondde uit in de conclusie, dat een verlaging van de militaire diensttijd met twee maanden, uiterlijk in 1961 „volkomen verant- tieke beslissing de diensttijd ver korten, dan is de militaire leiding „pienter" genoeg om de organisatie der strijdkrachten er bij aan te passen, oordeelde de oud-staatssecre taris van Oorlog. Hij keerde zich verder tegen het gratificatiestelsel, dat onlangs ter beloning voor bijzondere prestaties bij het leger is ingevoerd. Een derge lijk systeem kan gemakkelijk tot ogen- dienarij leiden, vond mr- Kranenburg. CHILI is opnieuw getroffen door een aardbeving, die overigens niet zo hevig was. Men maakt er zich bezorgder over het wassende water van de Bio-Bio, die overmatig gevoed wordt als gevolg van vier dagen zware regens in het gebergte. IN INDONESIË heeft zich, in het ge zelschap van raden, commissies, rege ringsbureaus en ministeries, wier taak het is de geleide economie verder te lei den. een nieuweling gemeld: de textiel- raad. MIKOJAN, eerste vice-premier van de Sovjet-Unie. zal van 23 tot 29 juni in Noorwegen verblijven als gast van de Noorse regering. TE PARIJS zijn ongeveer 250 hoge offi cieren uit de NAVO-landen begonnen met besprekingen over grote militaire problemen, ook politieke onderwerpen betreffende. HET NIEUWE Indonesische parlement, door president Soekarno benoemd en met de opdracht om met hem te gaan samenwerken, zal zaterdag a.s. in func tie treden. Het ,,Gotong-rojong"-parle- ment bevat 283 leden, die alle door Soe kar no persoonlijk zijn aangewezen. Het is echter zeer de vraag, of minister Visser zich met de ge vraagde nadere gegevens de steun van de socialisten zal kunnen ver werven. De PvdA-fractie liet gis teren niet alleen duidelijke twijfel blijken over de deugdelijkheid van de nieuwe defensieplannen, maar maakte bovendien in dreigende taal gehulde „desnoods een mo tie" bezwaren tegen het ma- rinebeleid en de aangekondigde (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft gisteren met 28 tegen 19 stemmen het ont- werp-archiefwet verworpen. Dat was een zeldzaam feit. De laatste maal dat de Eerste Kamer een wetsontwerp verwierp was in 1952 bij de toen aanhangige grond wetswijziging. Het grootste struikelblok voor aan vaarding van de Archiefwet 1959 was de bepaling, dat de overheid gerechtigd is archiefstukken, die dateren van na 17 november 1813 en die in particulier be zit zijn geraakt, op te eisen met een strafvervolging als stok achter de deur. Bij de replieken bleken de tegenstan ders, die wij de vorige week hebben ge noemd, niet bekeerd te zijn door de ar gumenten, die staatssecretaris Scholten naar voren bracht. versterking van onze defensie op Nieuw-Guinea. De heer De Kadt sprak in dit verband van „marine-hoogmoed en imperiale waan". Volgens zijn mening zou Neder land, als gebroken zou worden met de „verouderde nationalistische politiek" in de Oost de defensieuitgaven zelfs kunnen verlagen. Oud-staatssecretaris- helmenaffaire"-mr. Kranehburg (P.v. d.A.) becijferde, dat het „militaire avon tuur" rond Nieuw-Guinea ons jaarlijks 100 a 150 miljoen zou kosten .De vraag, wat er met onze landgenoten en Pa poea's zou gebeuren als Nieuw-Guinea weerloos zou blijven tegenover de toene mende agressiviteit van Indonesië liet de P.v.d.A.-fractie echter onbesproken. Kritiek communisten De scherpste kritiek kwam, zoals te verwachten was, van de communisten. Marcus Bakker voorspelde Russische maatregelen als Soesterberg een Ameri kaanse atoombasis zou worden en Neder land zich door een aantal „Hitler-gene- raals" in een nieuwe oorlog tegen Rus land zou laten meeslepen. Bakker sprak voor nagenoeg lege banken. ,,De Waar heid" had aangekondigd, dat er uit alle delen van het land protestdelegaties naar Den Haag zouden komen, 's Mid dags verscheen er echter bijna niemand, 's Avonds kwamen er meer. De politie zette voor alle zekerheid het Binnenhof af. Enkele woordvoer ders mochten petities aanbieden. Een poging om een tros rode ballon nen los te laten mislukte. De bal lonnen bleven aan een tramleiding hangen. Over de „vage, onduidelijke" defensie nota werden vele vragen gesteld. KVP'er Fens vroeg zich af, hoe de „in drukwekkende" lijst met tekortkomin gen bij het legerkorps weggewerkt zou kunnen worden. De heer Wierda zag eer oplossing hiervoor: minder geld voor dc marine „al die ambitieuze plannen en meer geld voor het leger. Luit generaal (b.d.) Couzy (VVD) voormali commandant van het legerkorps, bc pleitte een organisatie, die meer rekc ning houdt met de beschikbare mar kracht. Volgens de socialisten deugt c niets van 's ministers defensieconcer tie. „Verouderde opvattingen" bromo kol. Wierda. Ook mr. Roosjen za vraagtekens. Hij betwijfelde overiger sterk of er geld genoeg beschikbaar zijn om de nodige modernisering c te voeren. (Van onze parlementaire redacteur Kamervoorzitter Kortenhorst heeft cl Tweede Kamer gisteren gevraagd er re kening mee te houden,, dat het voetbal toto-ontwerp wellicht nog voor het zo merreces in de eerste helft van juli be handeld zal worden. De sportnota zal dan eveneens besproken worden. (Van onze speciale verslaggever) Na vier maanden te hebben doorgebracht in het huis van be waring, trad gisterenmorgen de 42-jarige J. M. S. uit Maastricht, koopman en tevens directeur van een luchtreclamebedrijf, als ver dachte naar voren tijdens een openbare zitting van de arrondis sementsrechtbank te Maastricht, gepresideerd door mr. P. Paulus- sen. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, heeft S. ten laste ge legd, het plegen van valsheid in geschrifte, poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij en het plegen van fraudes betrek king hebbende op de belasting jaren 1954 en 1957. S. werd aangehouden en op 13 februari in verzekerde bewaring ge steld naar aanleiding van het nabij Dover in zee storten (op 22 januari van dit jaar) van een aan hem toe behorend sportvliegtuig van het type Fokker F 11. Daarbij kwam de 23- jarige vlieger Ben Kleyn, die door de in Engeland verblijvende S. naar Londen was geroepen, om het leven. De beschuldiging De eigenaar van het verongelukte vlieg tuig wordt ten laste gelegd „opzettelijk, valselijk" voor de verzekering als de t t Verwachting van het K.N.M.I. tot i vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Droog weer cn op vele plaatsen zonnige perioden. Hogere tempera i turen cn zwakke wind. J Verwachting van het Belgisch weer J kundig instituut: Over het algemeen zwakke oosten t wind. Zwaar bewolkt en nevelig J Geleidelijk neigingen tot opklarin J gen. i Vandaag; zon onder 21.03 uur; t maan onder 19.14 uur. 1.20 uur; maan op Morgen zon op 4.2 4.16 uur. Het ziet er naar uit dat morgen heel wat bouwvakkers in Brussel „een ex tra pint gaan vatten". Dan zal met de dertigste verdieping het hoogste punt worden bereikt van het enorme ge- - II riSiMIWaMBB» bouto daf te Brussel is opgetrokken aan het Rogierplein, op het terrein waar vroeger het Noorderstation heeft gestaan. Dit is het gebouw, gezien van af de boulevard van de botanische tuin officiële catalogusprijs van het vliegtuig te hebben ingevuld f 10.000 en vlieg tuig en motor als bij aankoop nieuw zijn de te hebben gekwalificeerd. Voorts ver meldt de tegen hem uitgebrachte dag vaarding dat hij heeft gepoogd, de Ne derlandse Luehtvaartpool N.V. te Am sterdam, bij wie het hem in eigendom toebehorend Fokkervlie'jtuig me* ingang van 1 januari 1960 tegt n 'verlies of scha de voor de som van 30.000 gulden was verzekerd, te bewegen tot afgifte van een geldsbedrag van 30.000 gulden. „Op zettelijk, bedrieglijk" zou hij daarbij, door tussenkomst "an een assuradeur te Maastricht, die Luehtvaartpool hebben gemeld, dat het vliegtuig verongelukt en in zee was gestort, zulks aldus de tekst van de dagvaarding „terwijl het in zee neerkomen van dat vliegtuig vol gens een tevoren gemaakte afspraak, met hem, verdachte, en derhalve met zijn voorkennis, heeft plaatsgevonden". Hij zou het daarbij hebben doen voorko men, dat hij door het verlies van het vliegtuig, dat hij in de maand juni 1959 in Israël voor duizend Amerikaanse dol lars had gekocht, een schade leed van f 30.000. De officier van justitie heeft 26 getui gen en twee getuigen-deskundigen ge dagvaard. onder wie de verbalisanten, enkele verzekeringsfunctiónarissen, drie in zuid-Limburg wonende sportvliegers, vijf familieleden van de verongelukte vlieger Kieyn en voorts diens vroegere hospita. De raadslieden van verdachte, jhr. mr. L. A. M. van Sasse van Ysselt en mr. M. J. M. Tripels, beiden uit Maastricht, hebben 16 getuigen a dé charge opgeroepen. Toen de president van de rechtbank dinsdagavond te half zeven de behande ling van de zaak schorste tot hedenmor gen half tien, waren dertien getuigen gehoord. Twee van hen werd verzocht terug te komen, vrijdagmiddag. Juridisch debat Bij de aanvang van de zitting heeft jhr. mr. L. van Sasse van Ysselt met een beroep op het tweede lid van artikel 276 van het wetboek van strafvordering en met verwijzing naar de omstandig heid dat de dagvaarding tegen S. is uit gebracht, binnen de termijn welke door de wet is voorgeschreven, verzocht om afsplitsing en afzonderlijke behandeling van de eerste twee punten der tenlaste legging en het derde. Aan het einde van de eerste zittingsdag heeft de rechtbank verklaard geen termen aanwezig te ach ten dit verzoek in te willigen. Nadat 's morgens de verbalisant ge hoord was, kwam in de middagzitting de kwestie der valsheid in geschrifte speciaal aan de orde bij het horen van de getuigen rond de gewraakte aangifte voor de verzekering van het verongeluk te toestel. De secretaris der directie van de Nederlandse Luehtvaartpool N.V., de heer M. J. Caviet uit Blaricum. gaf toe lichting op de wijze, waarop deze maat- chappij de door bemiddeling van de Nederlandse Credietbank afgesloten ver zekering had aanvaard. Uitvoerig on dervroeg de president deze getuige om trent de betekenis van de mededelingen betreffende de cataloguswaarde en de kwalificatie „nieuw" van het te verze keren toestel voor de verzekeringsaan gifte. Tot grote verrassing van niet-ver- zekeringsdeskundigen stelde de heer N. J. van Kasteren, verzekeringsinspecteur der Nederlandse kredietbank in Maas tricht, dat deze opgave in het desbetref fende verzekeringsgeval met de „Trek- i Advertentie) Air" van generlei betekenis was, omdat uiteindelijk de werkelijke schade zou worden vergoed, waarbij het van onder geschikt en zeker niet van wezenlijk be lang was, hoe hoog het te verzekeren goed getaxeerd was. De heer Van Kasteren heeft zeer uitvoerig betoogd, dat er geen spra ke was van een zogenaamd vast taxaat, maar van een verzekerd be drag, waarbij de verzekering de wer kelijke schade vergoedt. Getuige voegde hieraan toe, dat hij nog vóór hij verdachte na het vliegtuig ongeluk boven dc -.'oordzee had gespro ken, reeds ten gunste van verdachte aan de verzekering bericht had gegeven van het ongeluk. Hiermede had de verdediging een niet onaanzienlijk succes in haar standpunt, dat de verzekering door de aangifte van haar cliënt schade zou hebben onder vonden. Trouwens, terwijl het onderzoek aan de gang was. heeft de Luchtvaart- pool nog de verzekeringspolis doorgezon den aan de heer S. Met het horen van de getuigen van het Fokker-reparatiebedrijf en van de Rijksluchtvaartdienst bleek, dat het Fok ker reparatiebedrijf een groot aantal punten van onderhoud en kleine repa raties had vastgesteld, feilen, die overi gens geen aanleiding waren om het toe stel als minderwaardig te beschouwen. a charge Een geheel andere wending kreeg de zaak. toen als getuige de 35-jarige vlie ger K. Heckman uit Kerkrade werd ge hoord. Deze is een tijdlang als piloot bij „Trek-Air" in dienst geweest. Hij had dit bedrijf verlaten, omdat hij er niet genoeg kon verdienen en ook omdat hij met zijn patroon niet overweg kon. Hy bevestigde thans voor de recht bank zijn verklaring aan de Rijkspolitie, dat hij in mei 1959 van verdachte een voorstel kreeg om een in Israël te ko pen „Fokker" van Tel Aviv naar Euro pa te vliegen, maar het toestel in zee te laten duiken op zodanige manier, dat hij zichzelf in veiligheid zou kunnen stel len. Verdachte had hem hiervoor een be loning van f 10.000 in het vooruizicht gesteld, omdat hij het vliegtuig behoor lijk hoog zou laten verzekeren. Getuige Heckmann had verklaard dit voorstel in overweging te zullen nemen. Hij had daaromtrent aan zijn vriend, de landbouwer M. J. Mulders uit Nieuwen- hagen om raad gevraagd. Deze had het hem ten stelligste afgeraden. Verdachte S. ontkende ten stelligste ooit over iets dergelijks met getuige Heckmann te hebben gesproken. Vandaag wordt de zitting voortgezet. Na de vorige week vrijdag te zijn ontheven van een informa- lieopdracht is de Kongolese po litieke leider Locmoemba gis terenmiddag belast met de vor ming van een Kongolese rege ring. Deze ontwikkeling volgde op de stemming in de Kongolese Kamer van volksvertegenwoordigers over het voorzitterschap en andere pos ten, waarbij Loemoemba's „Natio nale Kongolese Beweging" een overtuigende overwinning boekte. De Belgische minister-resident in Kongo. Ganshof van der Meersch, ont hief de vorige week Loemoemba van zijn opdracht, omdat het door hem voor gestelde regeringsteam niet over vol doende steun in de volksvertegenwoordi ging kon beschikken. Loemoemba ver klaarde daarna, dat hij zou kunnen re kenen op 84 van de 137 stemmen in de Kongolese kamer. Dat aantal bereikte hij gisteren bij de stemmingen in de ka mer over de voorzitter en de vice-voor- zitters niet, maar wel werden in alle drie functies de kandidaten van dc Na tionale Kongolese Beweging met 74 stemmen verkozen. Jean Bolikango van de Nationale Unie-partij kreeg 53 stem men. De aanhangers van Loemoemba begroetten de uitslag met geroep van „Oehoeroe, oehoeroe" (vrijheid, vrijheid) en tam-tam-geroffel op de banken. Kasavoeboe en de zijnen za ten eerst stil te kijken, maar toen Te middernacht is in Japan de sta king begonnen, waarvoor de zes miljoen tellende, onder communistische invloed staande vakbond „Sohyo", enkele dagen geleden heeft opgeroepen. De staking zal zeven uur duren. De studentenorga nisatie „Zenga Koeren" heeft 20.000 le den en aanhangers geactiveerd voor het blokkeren van de voornaamste spoor wegstations en zal 40.000 leden in slag orde opstellen voor een aanval op het parlementsgebouw in Tokio. De politie in de Japanse hoofdstad zal 25.600 man, de volledige sterkte, inschakelen voor het bestrijden van de betogers. Er zal op de meest krachtige wijze worden op getreden, aldus een waarschuwing van de politie. Het geconcentreerd optreden van de tegenstanders van het Amerikaans-Ja panse veiligheidsverdrag is er op gericht om de laatste stadia die het verdrag nog moet doorlopen in het ongerede te stu ren Premier Kisji en de ministerraad moe ten het verdrag nog van hun handteke ningen voorzien en ook keizer Hirohito moet de zijne nog plaatsen. Bovenstaande foto geeft een beeld uit Tokiowaar het de laatste dagen bijzonder roerig was: politie met sta len helmen drijft op allerminst zacht zinnige manier een demonstratie bij het parlementsgebouw uiteen De officier van justitie in het proces in Lueneburg in Duitsland tegen de ne gentienjarige Herbert Rademacher, die heeft bekend de brand te hebben gestcw ken in enkele van de meest waardevol le gebouwen van de stad, heeft een straf geëist van vijftien jaar tuchthuis en ter* beschikkingstelling. (Advertentie) eerde Kasavoeboe de benoeming met beleefd handgeklap. Vóór deze nederlaag in de kamer had de inmiddels van zijn opdracht onthe ven Kasavoeboe Loemoemba aangebo den als minister-president op te treden in de reeds door hem gevormde rege- i ring. Loemoemba weigerde dit echter, j zeggende dat „hij niet kon samenwer ken met een regeringsploeg, die hij niet zelf had samengesteld". De thans in de kamer voor Loemoem- ba gebleken meerderheid is voldoende om Loemoemba tot staatshoofd te doen verkiezen, tenzij weer een andere tegen- coalitie gevormd wordt. grote gezinsfles ct. v vv* •.•.MAM.'.*.*,!.*,'.!, VAN TUVN DONGEN

de Stem | 1960 | | pagina 1