KASAVOEBOE FORMATEUR EN LOEMOEMBA WOEDEND Ook „Genève naar gaat mislukking Touwtrekken in Kongo gaat verder Cuthbert tot vijf jaar veroordeeld Israël zal Eichmann berechten Raad mee van Papoea's zal gaan beslissen hamol weer vandaag! Mislukking die geld kostte VUILTJE IN DE LUCHT Fidel C naar Moskou VerradenIk vorm een eigen regering demonstreert met dertigduizend granaten Peking Vader reed zijn eigen zoontje dood PINKSTER PRIJSVRAAG 1960 KISJI ONDER ZWARE DRUK Engeland: Geen verandering van onze politiek DAGBLAD VOOR ZEELAND TWEESPALT OOK IN KATANGA Nog een protest Bcn Goerion: Ontwikkeling Nieuw-Guinea Zonnige perioden Margaret en Tony vandaag thuis In Bergen op Zoom Gokpaleis in Las Vegas afgebrand 100e JAARGANG No. 23395 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor GodKoningin en Vaderland ZATERDAG 18 JUNI 1960 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge taneven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat telefoon Een Engelse krijgsraad te Celle heeft de 26-jarige korporaal John Cuthbert, die beschuldigd was van moord op zijn vrouw Bridget, wegens manslag tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. In het vonnis werden verzachtende omstandig heden in aanmerking genomen. Op 5 maart heeft Cuthbert, zoals ge meld, na een hooglopende ruzie zijn vrouw de keel dichtgeknepen. Getuigen a décharge hadden ver klaard dat de vrouw haar man en haar gezin ernstig verwaarloosde. Het vonnis gaat thans naar de bevel hebber van de Engelse strijdkrachten in West-Duitsland, voor bevestiging. Cuthbert is teruggebracht naar zijn voorlopige hechtenis in Celle. Hij stond stram in de houding toen het vonnis werd voorgelezen. Joseph Kasavoeboe, leider van een politiek „kartel" in Kongo met de Abako-partij aan het hoofd, is gisteren lot kabinets formateur benoemd. Dit zeer tot ongenoegen van zijn rivaal Patrice Loemoemba, die zijn informatie-opdracht moest teruggeven. Loemoemba zei, dat hij het slachtoffer was geworden van een samenzwering en dat hij onmiddellijk een eigen regering zou vormen. Ganshof van der Meersch, de Belgische minister-resident in Kongo, onthief Loemoemba van zijn opdracht nadat hij had vastgesteld, dat deze laatste er niet in was geslaagd een regeringsploeg voor te dragen die over een „ruime meerderheid van nationale eendracht" beschikte. Loemoemba had beweerd, dat hij ai afspraken had gemaakt met Kasavoeboe en met de grote man in de rijke provincie Katanga, Moise Tshomhe. Dit bleek echter ietwat overdreven te zijn. Beiden beweerden van niets te weten. Van der Meersch vond toen, dat het lang genoeg had geduurd OOK al heeft de Japanse regering Kisji bakzeil gehaald voor wat het bezoek van Eisenhower be treft, de rust in Japan is nog niet teruggekeerd. Voor vandaag zijn weer alle beschikbare politie mannen gemobiliseerd. De „Na tionale Ilaad", waarin alle te genstanders van het veiligheids- verdrag zich verenigd hebben, kondigde gisteren aan dat 300.000 mensen op de been zullen wor den gebracht om tegen de rege- ring-Kisji en het veiligheidsver drag met de V. S. te betogen. DE CHINESE communisten zijn giste ren begonnen met een zwaar bombar dement op Quemoy en enkele andere nationalistisch-Chinese eilanden voor de kust van het vasteland. De beschie ting, zeggen ze. is bedoeld als demon stratie tegen het bezoek van Eisen hower aan Formosa. Meer dan 30.000 granaten kwamen op Quemoy neer. Radio-Peking noemde de Amerikaan se president ..een rat die over straat loopt en die iedereen wil trappen en vermorzelen". De Amerikanen hebben de beschieting terecht „harteloos" ge noemd. Op de eilanden namelijk wo nen ook vrouwen en kinderen. Die worden nu aan een „demonstratie" opgeofferd Vrede en vriendschap! DE LINKSE socialistenleider in Japan, Asanoema, heeft gisteren een onder houd met Kisji gehad, waarin hij het HONDERDEN priesters in noord-Span- ie hebben geprotesteerd tegen de onde mocratische politiek van de regering- Franco. Hun protesten waren vervat in brieven aan de bisschoppen. STAATSSECRETARIS dr. G. Veldkamp, die een Nederlandse goodwill-missie naar Thailand beeft geleid, is gisteren in Nederland teruggekeerd. IN AMERIKA is gisteren voor de eerste maal een radiografisch bestuurde raket door een hefschroefvliegtuig gelanceerd. PREMIER Ben Goerion van Israël heeft gisteren in Parijs een onderhoud van 75 minuten gehad met De Gaulle. OP 71-JARIGE leeftijd is in Den Haag overleden de heer H. van Galen Last. oud-directeur-generaal van het verkeer. onmiddellijk aftreden van de regering eiste. Kisji weigerde aan dit verzoek gevolg te geven. Eerst, zei hij, wordt het veiligheidsverdrag geratificeerd, daarna kunnen we verder zien. DE SOCIALISTISCHE partij heeft giste ren ook politieke winst trachten te halen uit een aanslag die op een van haar parlementsleden is gepleegd. Een jeugdige ambtenaar van het bewind- "Kisji stak de man met een dolk in de schouder. De socialisten stelden de regering verantwoordelijk voor de aanslag. DE AMERIKAANSE ambassadeur in Japan. Douglas Mac Arthur, gaat dit weekeinde naar de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel om met president Eisenhower te spreken over de ont wikkelingen in Japan die geleid heb ben tot het uitstel van Eisenhowers bezoek. De Amerikaanse president heeft vanaf het schip dat hem naar Formosa brengt een persoonlijke bood schap naar premier Kisji gezonden. De inhoud ervan is nog niet bekend. Loemoemba waarschuwde vrijdag avond ,,Wij zullen onze eigen onafhan kelijkheid proclameren". Hij zei dat hij met miljoenen van zijn aanhangers een groot stuk van het land zou overnemen en alle officiële bijeenkomsten zou boy cotten. De opdracht aan Kasavoeboe, die dus niet zoals Loemoemba een informatie opdracht heeft, maar tot formateur is benoemd, is een regering te vormen „op basis van een zo ruim mogelijk coali tie". De mislukking van Loemoemba's op dracht kwam niet geheel onverwacht. Aanvankelijk zou hij reeds donderdag ochtend een eindconclusie hebben moe ten uitbrengen. Hij kreeg echter van mi nister Ganshof 36 uur uitstel met de toezegging, dat de Belgische minister zou trachten het contact tot stand te brengen tussen Loemoemba en het tegen hem onder leiding van Kasavoeboe ge vormde „kartel". De leiders hiervan hebben consequent geweigerd in te gaan op uitnodigingen van Loemoemba om besprekingen over de vorming van een regering te voeren. in Leopoldstad, waarop een van de woordvoerders deze bezwaren aan de orde trachtte te stellen. Dit werd echter niet aanvaard. Wel bepaalde de Kongolese senaat in zijn eerste vergadering reeds een stand punt ten aanzien van de rassenpolitiek in Zuid-Afrika. Een motie werd een stemmig goedgekeurd, waarin werd verklaard dat Kongo geen prijs stelt op de aanwezigheid van een Zuidafrikaanse vertegenwoordiger op de komende on- afhankelijksheidsfeesten en de senatoren zich uitspraken tegen diplomatieke be trekking met Pretoria. Jason Sendwe, de leider van de Baloe- bakat-partij in Katanga, heeft vrijdag dc vorming van een tweede provinciale regering aangekondigd, enkele uren na het bekend worden van de vorming van een officiële provinciale regering, waar in Moise Tshombe, de leider van de Co- nakat-partij, premier is. Men verwacht dat door deze stap de spanning in deze provincie, waarvoor de noodtoestand reeds werd afgekondigd, nog zal toene men. Zij zou kunnen leiden tot een split sing van dit gebied in tweeën. Sendwe heeft de Conakat-partij vanuit Leopoldstad telegrafisch van zijn stap in kennis gesteld. In dit telegram pro testeerde hij met de „diepste veront waardiging" tegen de vorming van een provinciale regering door de Conakat- partij. De Israëlische premier Ben Goerion, die op het ogenblik Frankrijk bezoekt, heeft vrijdagmiddag aangezeten aan een persluncii in Parijs. Bij deze gelegen heid verklaarde hij, dat alleen Israël bevoegd is om de oorlogsmisdadiger Adolph Eichmann te berechten. Eichmann zal worden berecht onder een in 1950 aangenomen speciale wet Ook de bemiddelingspogingen van mi-:tegen pei.soncn. die misdaden tegen het mster Ganshof die de afgelopen dagen :00(jse hebben begaan, verscheidene afzonderlijke besprekingen Bcn Gocrion merkte op, dat de nazi's met de Kongolese politieke leiders heeft;,al van misdaden tcgcn tal van volkeren gevoerd, heeft hierin geen verandering hebben begaan, doch dat zij alleen in kunnen brengen. Van de zijde van hetgeva[ van de joden voornemens wa L'Q pfhi ii'd c 01* 11 iiIr hn-rii'1-ii- rnirnti era- kartel was er ook bezwaar tegen ge maakt, dat de opdracht van Loemoem ba was verlengd. Dit kwam tot uiting op de eerste bij eenkomst van het Kogolese parlement (Advertentie) Verwachting van het K.N.M.I. tot - vanavond, opgemaakt gisterenavond ^15 uur: 2 r°og weer met zonnige perioden. 1 'n het binnenland warm, maar aan J 2 fle kust koeler tengevolge van zee- J wind. in het zuiden van het land zwakke tot matige wind, in hoofd- zaak tussen west en noord. verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut; 2 Droog en vrij zonnig weer. Lichte 2 wind uit het westen. vandaag: zon onder 21.02 uur, t maan onder 15.08 uur. Si ft«?en: /on op uur' zon °nder 2 fi'5 u"r'» maan °P 2-08 "r, maan onder 16.14 uur. 2 2 J*aanda&: zon °P 4,19 uur» maan op 2 z.32 uur (Van onze Haagse redacteur) De regering heeft aan de Tweede Ka mer voorstellen gedaan voor de instel ling van een Nieuw-Guinea-raad, als ge kozen vertegenwoordiging van de Nieuw- Guinese bevolking. Aan deze raad zullen reeds direfct vrij grote bevoegdheden worden gegeven. Zo zal de raad een be langrijke stem hebben bij de begroting voor het gebiedsdeel, al bljjft de uitein delijke beslissing in handen van de Ne derlandse regering en de Nederlandse volksvertegenwoordiging. Het is nu eenmaal zo, aldus de toe lichting, dat Nederland verreweg het grootste deel van de geldmiddelen van Nieuw-Guinea bijdraagt. De raad krijgt verder de bevoegdheid om „ordonnanties" (te vergelijken met de wetsontwei'pen m Nederland) goed te keuren, te verwerpen of te wijzigen. Evenals de Tweede Kamer zal de raad ook zelf voorstellen aan de gouverneur kunnen doen, of de gouverneur vragen kunnen stellen over het gevoerde beleid. De gehele opzet, zoals die in de thans voorgestelde wijziging van de bewinds regeling Nieuw-Guinea is vastgelegd, heeft ten doel de bevolking van Nieuw- Guinea zo snel mogelijk tot zelfbestuur te brengen. Het zou misschien theore tisch Deler zijn als die ontwikkeling wat meer geleidelijk zou gaan, aldus de re gering. maar dan loopt men de kans achter de feiten aan te lopen. De leden van de Nieuw-Guinea-raad zullen in een districtenstelsel worden ge kozen. Bij wijze van overgangsmaatre gel kunnen vertegenwoordigers van die gebieden, die nog niet voldoende tot ontwikkeling zijn gebracht, door de gou verneur worden benoemd. Uit de Nieuw-Guinea-raad zal een col lege van gedelegeerden worden gekozen op ongeveer dezelfde wijze als het col lege van gedeputeerde staten in de Ne derlandse provincies gekozen wordt uit de provinciale staten. Het college van gedelegeerden krijgt ook ongeveer de zelfde bevoegdheden als gedeputeerde staten in Nederland. Het wetsontwerp voorziet verder in een versnelde invoering van dorps- wijk- en streekraden. In de tegelijkertijd verschenen memo Het koninklijk jacht Britannia, met de jonggehuwden prinses Margaret en An tony Armstrong-Jones aan boord wordt vandaag om 13.40 uur in de haven van Portsmouth verwacht. Sinds Margaret en Tony op 6 mei ver trokken voor hun huwelijksreis legden zij 7300 mijl af. De reis kostte ongeveer 500.000 gulden. rie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Nieuw-Guinea zegt de regering, dat de tijd die Neder land zal hebben om dit gebied te ont wikkelen tot zelfbestuur, kort zal zijn. Men mag zeker niet de illusie koesteren dat het gegeven zal zijn de aanvaarde taak tot een afgerond einde te brengen. Een mislukte geschiedschrijving van de Koninklijke Marine in oorlogstijd heeft de overheid ruim 58.000 gulden gekost. Dit kunnen we uit het verslag van de Algemene Rekenkamer verne men. De auteur die deze geschiedschrijving op zich had genomen, moest te lang wachten op allerlei gegevens uit het bui tenland en op het verschijnen van pu- blikaties die hij voor het werk nodig had. Bovendien kreeg hij zelf met lang durige ziekte te kampen. Tenslotte heeft de regering het contract maar beëin digd. Aan allerlei kosten waren er toch echter al f 58.600.- besteed. Er kwam nog iets bij! Doordat het werk niet af kwam, moest een documen tatie over de koopvaardij in oorlogstijd, die in hetzelfde werk zou worden op genomen, eveneens blijven liggen. Aan het onderzoek dat voor deze documenta tie werd verricht, is al f 81.000.- uit gegeven ren een geheel volk volkomen uit te roeien. Niemand met een geweten kan de joden het recht ontzeggen deze man te berechten. De premier wees de gedachte van in stelling van een internationale recht bank, die over de schuld van Eichmann zou moeten oordelen, van de hand. Hij zei nog niet te weten of hij tijdens zijn verblijf in Europa, egn ontmoeting zal hebben met de Argentijnse brésidelit Frondizi. j In Jeruzalem is intussen wel een per soonlijke boodschap van president Fron dizi aan Bcn Goerion ontvangen. Gistermorgen heeft in de garage van de firma v. O. aan de Parallel weg te Bergen op Zoom een droe vig ongeluk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan de 9-jarige Johnny van de familie van O. Rond acht uur bevond Johnny zich in de garage waar vader bezig was met vporbereidingen tot vertrek met zijn vrachtwagen. De jongen was even voor dien door vader en moeder gewaar schuwd uit de garage te gaan. De heer v. O. moet in de veronderstelling ver keerd hebben, dat Johnny aan het ver zoek gevolg had gegeven. Toen de heer v. O. zijn wagen achteruit zette overreed hij evenwel zijn zoontje, dat zich achter de vrachtwagen bevond. Vader v. O. dacht ergens tegenaan te zijn gereden en zette dc vrachtwagen wear vooruit waar door hij voor de tweede maai over het hoofd van het kind reed. Toen de heer v. O. uit zijn wagen kwam, deed hij de vreselijke ontdekking zijn zoontje te heb ben doodgereden. ->ben (.vanwege If ■ntsdag) vier vrije dagen, g dat we weer een „Duits g de" beleven. De foto hier- s in Zandvoort genomen, g waarvan men beweert dat de Duit- sers het aan Nederland terug wil- g len geven in ruil tegen Elten.... g Hiernaast een impressie van het aardappelhalen. De piepers zijn in g Nederland goedkoper da naan de g andere kant van de oostgrens. De g Duitsers komen te voet, per brom- mer, op de scooter of in de auto en g mogen tien kilo per familie mee terug nemen. „Familiespneiding" g en een handige strategiebij de g douane maakt controle op de fa- miliebanden echter vrij moeilijk! ..De herziening van ons standpunt (ten aanzien van Euratom en K.S.G.) bete kent op geen enkele wijze een initiatief dat ons verwijdert van onze bondgenoten in het gemenebest cn de zeven van de Europese Vrijhandels-Associatie)". Dit zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd. bij zijn terugkeer te Londen van de in Deri Haag gehouden bijeenkomst van de ministerraad der Westeuropese Unie. Na verzekerd te hebben dat Groot- Brittannië zich zou houden aan zijn ver bintenissen ten opzichte van de „ze ven", zei Lloyd: „Wij hebben reeds doen blijken van onze wens om een vorm van associatie met de zes landen van de ge meenschappelijke markt tot stand te brengen. Dit betekent geen verandering van onze politiek". John Russell, de woordvoerder van iet Foreign Office, verklaarde op een persconferentie, dat de Britse regering Teen enkele moeilijkheid voorzag wat oetreft eventuele toetreding van Groot- 3rittannië tot Euratom, maar dat aan- luiting bij de K.S.G. daarentegen en kele problemen schiep. Op het laatste onderhandelings terrein dat na het mislukken van de topconferentie is overgebleven de ontwapeningsconferentie in Ge nève, dreigt de smale brug tussen de partijen nu eveneens te worden opgeblazen. Dc Amerikaanse delegatieleider Eaton is gisteren voor overleg met zijn rege ring naar Washington vertrokken. Men acht het niet onmogelijk, dat de Russen van de gelegenheid gebruik zullen ma ken om de conferentie te beëindigen. Zorin. de Russische gedelegeerde, deed in de bijeenkomst van vrijdagmiddag een felle aanval op de Amerikanen. Over de luchtvervuiling in Nederland heeft gisteren de heer F. Hartogensis, van het T.N.O., gezegd, dat men een schatting heeft gemaakt voor het gebied, zich uit strekkend van Dordrecht via het Waterweggebied naar Den Haag. In dertig gemeenten wonen hier 1,9 miljoen mensen. Per jaar wordt hier ,,in de lucht gebracht" 113.000 ton zwaveldioxyde, waarvan 45 procent afkom stig is van de industrie,, 33 procent van elektrische cen trales en gasfabrieken en de rest van de bevolking, auto's etc. Verder komt er 13.000 ton vliegas vrij, waarvan zes en een half procent van de industrie, 71 procent van de centrales en gasfabrieken en de rest van de bevolking en andere bronnen. De 15.000 ton rook per jaar is voor de helft veroorzaakt door de bevolking, de rest uit an dere hoofde. Deze getallen tonen aan, aldus de inleider, reiniging niet altijd de schuld kan geven. Bij het bespreken van bestrijding van luchtverontrei niging wees hij er op, dat alle belanghebbenden destijds een onderzoek hebben ingesteld naar luchtverontreiniging door de Hoogovens in IJmuiden, waardoor jaarlijks voor 250.000 gulden schade aan de bloembollencultuur werd toegebracht. De Hoogovens namen maatregelen en het gevolg was, dat de schade in 1959 werd teruggebracht tot f 125.-. Dit jaar zijn nog geen schadegevallen gemeld, aldus spr. De industrie in ons land. zo betoogde hij, doet het uiterste om verontreiniging te vermijden en deze laatste blijft dan ook vrij constant. De economische aspecten kunnen echter nog wel eens moeilijkheden geven. Mis schien is op de duur een wet op de zuivere lucht nog wel eens wenselijk, maar hieraan kan pas worden ge- dat de oorsprong van de stoffen soms volkomen ver- dacht, als ons helder voor ogen staat, wat deze wet zou schillend is en dat men de industrie van de luchtveront- moeten bevatten. Hij herhaalde het Russische voorstel van 21 juni voor het vernietigen van al le raketten en andere middelen voor het overbrengen van kernwapens en voor op heffing van buitenlandse bases. Hij ont kende, dat het machtsevenwicht daardoor verstoord zou worden ten gunste van Rusland, gezien de betere raketten waar over dit land volgens hem beschikt. „Die buitenlandse bases raakt het westen toch kwijt" voegde Zorin eraan toe. „Getuige de gebeurtenissen in Irak, Zuid-Korea en Japan". De Britse delegatieleider verweet de Russen dat zij telkens met andere voor stellen kwamen en daardoor het overleg bemoeilijkten. Eerst wilden ze voorrang geven aan de conventionele ontwapening toen plotseling aan de kernwapens en momenteel aldus de Engelsman ha len ze de hele zaak door elkaar. Generaal Burns, die Canada vertegen woordigt, merkte op, dat de door de Sovjet-Unie voorgestelde gemeenschap pelijke bestudering van bepaalde proble men dient vooraf te gaan aan de onder tekening van een ontwapeningsverdrag en niet, zoals de Russen verlangen, daarna moet geschieden. Hij herinnerde aan bet spreekwoord, dat men zich tweemaal moet bedenken alvorens de sprong te wa gen. Maar de Russen verlangen van ons eerst te springen, en dan pas te denken, aldus de Canadese delegatieleider. Zorin trachtte het voor te stellen, alsof de Sovjet-Unie veel minder man schappen onder de wapenen heeft dan het Westen. De Franse afgevaardigde Jules Moch toonde aan dat het omgekeerde het geval was, waarop Zorin hem het com pliment maakte, dat hij „handig met cij fers kon goochelen". Binnen een uur is gisteren een van de grote gokpaleizen van Las Vegas, het ..El Rancho Vegas'-hotel", tot de grond toe afgebrand. Enkele uren nadat een voorstelling van Betty Grable was ge ëindigd en de gasten waren wegge stroomd uit het casino en de grote hall, werd alarm geslagen. De brand moet begonnen zijn in een kleedkamer. Liest 25 brandweerwagens waren in actie, maar konden tegen de tientallen meters hoog oplaaiende vlammen niets uitrich ten. In de kluis van het hotel bleef een bedrag van ongeveer 750.000 gulden ach ter. Het personeel en de gasten zijn tij delijk ondergebracht in bungalows op de terreinen van het hotel. 31ijkcns een bericht van het pers bureau „Tass" uit Moskou, heeft de lei der van de Cubaanse economische mis sie, die thans de Sovjet-Unie bezoekt, meegedeeld dat premier Fidel Castro voornemens is een bezoek aan Moskou te brengen. De datum voor Castro's be zoek is nog niet vastgesteld, aldus ver klaarde de functionaris in kwestie. Pre mier Kroestjev heeft reeds eerder een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan Cuba. PRESIDENT Nasser van Egypte en pre sident Tito van Zuid-Slavië hebben mee gedeeld, dat naar hun mening de tijd niet rijp is voor een topconferentie van neutralistische" landen. HEDEN LAATSTE DAG van inlevering der oplossingsformulieren DAGBLAD DE STEM

de Stem | 1960 | | pagina 1