enen van! tK2r )chte ereld n jen Geweld dreigt in Japan VERLEGENHEID OM EICHMANN YERSEKE POETST ZICH OP VOOR DE MOSSELSLAG Aanhoudend betogingen tegen veiligheidsverdrag „Draadomroepje" spelen via gas- en waterbuizen Eis van twaalf jaar tegen moordenaar T EISENHOWER NIET WELKOM RUSSISCHE RAKETBASES VERHUIZEN Amerikaanse versterking naar Okinawa LEIJGRAAF Blinde moeder naar zoon in Australië succes chenen l-OOG ONK-BOS ietonmolen Hagerty komt De Waarheid kan weer bij de centen Geen olie voor Karei Doorman in Manilla? GEVAARLIJKE LIEFHEBBERIJ: Bussen botsen: twee doden STAATSGREEP IN INDONESIË ONTKEND Pantsjen Lama vermoord KONGO RUSTIG, zegt minister Ik wilde haar niet doden Militairen op Cuba in arrest Uitspraak inzak© „roze balletten" 14 45 ct DAGBLAD VOOR ZEELAND Na U-21 Na mislukte vlucht v Wisselend bewolkt Zweefvlieger landde in Oost-Dnitsland Afrikaanse delegaties verlieten ILO-congres en kunst kringen en 1 uit nylon, Oude en n een wip, .95. afborstelen STRIP VERHALEN /est-avonturen in 3LAD DE STEM, komen. RIJDAGS gehele dag WARME GEBAKKEN VIS VISHANDEL BOSCHSTRAAT 38 eda Tel. 31909 TE KOOP: 100e JAARGANG No. 23388 )ud 250 liter zonder aal. Bernhard motor ge beerd. Trommel defect, n ieder aannemelijk Belcrumweg 3, Breda. I. VAN DER STEEN Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 10 JUNI 1960 Abonnementsprijs t 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) 55 Duizenden studenten demonstreren in Tokio tegen het veiliglieidsverdrag tus sen de Verenigde Staten en Japan. Tij dens een botsing met de politie werden 83 agenten en 20 studenten gewond. Fo to: Cameramensen maken dankbaar gebruik van de situatie. Leden van het Amerikaanse Congres hebben gisteren gezegd over betrouw bare gegevens te beschikken volgens welke de Russische regering na het in cident met het Amerikaanse spionage- vliegtuig de bouw van een aantal nieu we lanceerbanen voor raketten heeft ge staakt en is begonnen ze op een andere plaats te bouwen. De congresleden, die hun namen niet gepubliceerd wilden hebben, zeiden, dat de Russen verbaasd waren over de scherpte van de foto's die d"oor het neer gehaalde spionagevliegtuig werden ge maakt. Op de foto's zouden voltooide lanceerbanen voor intercontinentale ra ketten en dergelijke banen in aanbouw voorkomen. De toestand in Japan spitst zich meer en meer toe. Zoals bekend zal president Eisenhower op 19 juni een bezoek aan dit land brengen. Daartegen wordt een steeds heviger wordende oppositie, vooral van socialistische zijde, gevoerd. De bron van de agitatie is het veilig heidsverdrag tussen Amerika en Japan, dat nog bekrachtigd moet worden. De socialistische partij heeft gisteren bekendgemaakt dat zij zo nodig geweld zal gebruiken om te voorkomen dat de regerings partij in het parlement bij afwezigheid van de oppositie het verdrag bekrachtigt. Voor verscheidene dagen zijn al weer nieuwe betogingen georganiseerd. Op 15 juni, wanneer het verdrag aan de ple naire vergadering wordt voorgelegd, zal de linkse studentenbond een protest bijeenkomst beleggen. Vandaag komt Hagerty in Tokio voor overleg inzake de komst van de Ame rikaanse president. Twintigduizend vakbondsleden zullen bü die gelegen heid demonstreren. En morgen, zater dag, worden zeventigduizend mensen gemobiliseerd om tegen het verdrag en de komst van Eisenhower te betogen. Onder de studenten bestaan plannen om het parlementsgebouw op 15 juni formeel te belegeren om de Kamer te verhinde ren te vergaderen. Een parlementslid van de aan het be wind zijnde liberale democratische partij heeft het lidmaatschap opgezegd omdat hij, naar hij zei, als vroom boedhist zijn steun niet kon geven aan de ratificatie van het Veiligheidsverdrag Japan-Ame- rika. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft gisteren uitspraak doen de in het kort geding van de uitgeefster van het communistische dagblad „De Waarheid", de stichting Bepenak eiseres contra de drie leden van het dagelijks bestuur der E.V.C. gedaag den het conservatoir beslag, dat de laatsten met zijn toestemming begin mei hadden doen leggen op de rekenin gen van de Bepenak bij de postcheque- en girodienst en de gemeentegiro te Amsterdam, opgeheven. De president verklaarde zich onbevoegd kennis te ne men van de primaire vordering van de Bepenak, inhoudend: nietigverklaring van het beslag. De E.V.C.-bestuursleden werden veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Zoals bekend pretendeert de E.V.C een uit 1950 daterende vordering van 30.000 gulden te hebben op de toenma lige uitgeefster van ,,De Waarheid", de C.V. Uitgeverij Persorganen. Indonesië heeft de Philippijnen ver zocht niet toe te staan dat Nederlandse schepen en vliegtuigen op weg naar westelijk Nieuw-Guinea in Manilla brandstof innemen, zo heeft de Indonesi sche zaakgelastigde in Manilla, Hardo- jo, gisteren meegedeeld. Functionarissen van het ministerie zeiden te verwachten dat de Philippijnen hun neutraliteit in het geschil over wes- telijk Nieuw-Guinea zullen handhaven. Een gevechtsgroep van tweeduizend volledig uitgeruste luchtlandingstroepen gaat in Oakland in de Amerikaanse staat Californië aan boord van een troe penschip met bestemming Okinawa ,,ter versterking van de paraatheid der vrije wereld in het westelijk deel van de Stille Oceaan". Dit is gisteren door het leger bekendgemaakt. De groep kan onmiddellijk optreden tegen korte onverwachte aanvallen en zo nodig tegen een langere strijd. Zij is de eerste die sinds enige jaren naar het westelijk deel van de Stille Oceaan wordt gestuurd. Alle uitrusting, waaron der anti-tankgeschut, kan per parachute worden neergelaten. De militairen heb ben een intensieve opleiding achter de rug. In oostelijk Groningen heerst op het ogenblik een merkwaardige rage: via de buizen van gas- en waterleiding zijn particulieren uit liefhebberij „muziek- omroepje" aan het spelen. Gisteren zyn de bewoners van Stadskanaal met na druk gewezen op het gevaar dat verbon den is aan deze hobby, waaraan ver scheidene mensen meedoen. Men legde uit, dat men om de leiding buizen te beschermen tegen corrosie een kathodisch beschermingssysteem toepast Deze methode komt er op neer, dat door een zwak stroompje de pijpdelen, die niet helemaal goed met een bitumenlaag zijn afgeschermd, gegalvaniseerd worden met magnesium, dat in de grond is in gegraven. Door de spanning, die op het buizennet komt via de versterkerinstal laties die de bewoners er nu op aan sluiten, faalt deze kathodische bescher mingsmethode volkomen. De schade die daardoor ontstaat zou in de miljoenen kunnen, lopen. De lief hebberij is gevaarlijk, want ze kan wor- Gisterenmorgen zijn te Treebeek (gem. Heerlen) twee autobussen waarin mijnwerkers werden vervoerd, met el kaar in botsing gekomen. Bij deze bot sing werden twee mijnwerkers gedood. De slachtoffers zijn de 54-jarige gehuw de F. Karo, een Sloveen uit Nieuwenha- gen, die sinds 1929 bij de mijn Oranje- Nassau 4 werkte en de 57-jarige gehuw de H. Smeets (vijf kinderen), eveneens uit Nieuwenhagen. den gestraft met maximaal zeventien maanden of een geldboete van duizend gulden. Ook het Buma (Bureau voor muziek- auteursrecht) kan wegens het openbaar ten gehore brengen van muziek (dus ook via het buizennet) proces-verbaal laten opmaken. Radio Djakarta heeft gisteren het ge rucht dat militairen in Indonesië de macht in handen zouden hebben geno men, officieel ontkend. Het gerucht werd volkomen onjuist en ongegrond" ge noemd. Een woordvoerder van het Indonesi sche consulaat in Singapore zei dat het leger de geleide democratie" van pre sident Soekarno sterk steunt. President Soekarno heeft gisteren ver klaard dat hij het nieuwbenoemde par lement deze maand zal installeren. De Indonesische minister van voor lichting heeft verklaard ,,dat sommige ondermijnende groepen" proberen in het buitenland anti-Indonesische geruchten te verspreiden. Het Indonesische persbureau Antara verklaarde dat „bepaalde buitenlandse kringen en ondermijnende elementen" reeds geruchten over een staatsgreep hadden verspreid nog voor president Soekarno van zijn wereldreis terugkeer de. President Soekarno zal vandaag zijn functie, die tijdens zijn reis door pre mier Djoeanda is waargenomen, weer opnemen. De in Nieuw-Delhi verschijnende „Hin dustan Standard" heeft gisteren uit Ka. mandoe gemeld, dat de Pantsjen Lama van Tibet door de Chinezen zou zijn vermoord. De voorzitter van de Afro- Aziatische Raad in Nepal zou dit van Tibetanen hebben vernomen. Een correspondent van het blad in Darjeeling. nabij de Tibetaanse grens, heeft gemeld dat de poging van de Pantsjen Lama om naar India uit te wijken, door de Chinezen is verijdeld. De correspondent had uit hoge Indische regeringskringen vernomen dat de Pantsjen Lama op ongeveer 20 kilome ter afstand van Lhasa, de hoofdstad van Tibet, werd gearresteerd na een „wan- hopige speurtocht" van meer dan 28 uur, en vervolgens naar een onbekende plaats werd gedeporteerd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Nieuw-Delhi heeft gisteren verklaard, dat de rege ring niet over inlichtingen beschikt over een vlucht, gevangenneming of het ver moorden van de Pantsjen Lama. „De toestand in Belgisch Kongo wij zigt zich van uur tot uur en alles staat in het teken van de vorming van de eer ste regering. Er heerst echter volmaakte rust, ook in die gebieden waar zich de laatste tijd de meeste incidenten hebben voorgedaan". Dit verklaarde de Belgische minister voor algemene Kongolese zaken, de heer Ganshof van der Meersch, gisteren bij zijn aankomst in Brussel uit Leo- poldstad. - Verwacht wordt, dat minister Gans- hof van der Meersch koning Boudewijn zal adviseren over de aanwijzing van de formateur voor de eerste onafhankelijke Kongolese regering en over de vraag, of de Belgische vorst de uitnodiging zal aanvaarden van het Kongolese uitvoe rende comité om de plechtigheden in Kongo bij de soevereiniteitsoverdracht bij te wonen. In diplomatieke kringen in Bue nos Aires verklaarde men gisteren dat de door Argentinië geëiste uitlevering van Eichmann een „ongelukkige toestand" heeft ge schapen. De zaak schijnt uit de hand te zijn gelopen ondanks de betuigingen van goede wil van de beide partijen. Naar verluidt verwacht men op het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken niet dat Israël de Argentijnse eisen zal inwilli gen. Het Israëlisch antwoord wordt vandaag verwacht. De Israëlische regering: heeft deze foto van Adolf Eichmann laten maken, na dat hij ergens als gevangene in de joodse staat is ondergebracht. DE 34-JARIGE Bulgaarse student die op 2 januari een aanslag pleegde op een Wageningse vrouwelijke hoogleraar, zal maandag a.s. in Arnhem terecht staan. IN POLEN is een katholieke godsdienst onderwijzer tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hij zou de jeugd hebben „opgestookt tegen kinderen die niet naar de kerk gingen". IN SITTARD viel een veertienjarige jongen uit een boom. tengevolge waar van hij overleed. Te Voorthuizen over kwam hetzelfde aan- een vijftienjarige jongen die in een boom was geklommen. EEN LID van een Londens taxateurs- bedrijf heeft in verband met de bewe ging dat Sophia's juwelen in Rotterdam zouden zijn. een bezoek aan de Maasstad gebracht. Het spoor schijnt evenwel wei nig waarde te hebben. HET BEZOEK van premier Ben Goe- on Van *sra®l aan ons *anc* duurt van -0 tot 22 juni a.s. O.m. zal de Israëli sche president een vlucht boven de Del tawerken maken. Vervvachting van het K.N.M.I. tot opgemaakt gisterenavond t zd.io uur: }v'sselend bewolkt en voornamelijk 'P het binnenland enkele buien. Ma- J'ge tot vrj krachtige zuidwestelijke Jot uestel jke wind. Koel weer. v opwachting van het Belgisch weer- i kundig instituut: Afwisselend opklaringen en bewolk te perioden, met kans op neerslag. tuur1 Veranc*er*në in de tempera- Xandaag: zon onder 20.59 uur; maan op 21.43 uur. Morgen: znn op 4.20 uur; maan on- der 6.40 uur. Yerseke bereidt zich voor op het komende mosselseizoen. Wanneer straks de mosselvissers ter vangst uitvaren zullen de boten mooi schoongemaakt zijn. Er zal gelost worden in uitgediepte havens en de vangsten gaan met van onder tot boven schoongemaakte en nagekeken auto's de grens over. Wie in deze tijd van het jaar door Yerseke wandelt, ziet overal mannen bezig de vele boten, machines en havens, die Yerseke rijk is, schoon te maken voor de komende „mosselslag". Op de foto rechts is de chauffeur van v. d. Plasse bezig zijn enorme transportauto schoon te maken. De laadbak heeft hij hiervoor maar op zijn kant gezet, zodat ook de onderzijde eens een goede beurt kan krijgen. Vorig jaar reed hij in 9 maanden tijds 70.000 km. Soms ging hij driemaal op één dag heen en weer van Yerseke naar Mechelen om daar het door de Belgen zo fel begeerde Zeeuwse zeebanket af te leveren. Op de andere foto zijn de gebr. Pekaar bezig hun boot schoon te maken. Met grote laarzen aan zijn zij in het modderige haventje gestapt. Na dit karweitje zullen ze zelf ook wel een goede schoonmaak beurt nodig hebben 55 Een gevangenisstraf van twaalf jaar en terbeschikkingstelling van de rege ring heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, gisteren geëist tegen de 20-jarige zeeman S. R. uit Rot terdam, die op 11 februari j.l. de 28- jarige A. W van der S., die op Katen- drecht bekend stond als „Tijger-Annie", van het leven zou hebben beroofd. Tijdens het verhoor bekende verdach te, doch zei niet de bedoeling te hebben gehad de vrouw te doden. Hij had een zich om haar hals bevindende nylonkous aangehaald. Hij had dit alleen gedaan om haar angst aan te jagen. Hij deed het volgens zijn zeggen gedurende een seconde of 25. Toen hij de kous losliet bewoog zij niet meer. Eerst had hij gedacht dat zij deed alsof, maar later werd hem duide lijk, dat zij was overleden. Hij heeft het hotel ongezien verlaten en is naar huis gegaan, waar hij later werd aangehou den, niet verdacht van moord maar van diefstal uit flatgebouwen. De politie kreeg achterdocht tegen hem, omdat hij in het gelaat was ge krabd. Hij ontkende iets van de dood van de vrouw te weten, maar op 27 april bekende hij wat er gebeurd was. De raadsman van verdachte wilde de zaak niet „overtrokken" zien. „We heb ben eenvoudig te maken met een ver dwaasd en dwaas jongetje, in verschil lende opzichten nog een kind, dat soms volwassen wil doen". Hij zag hem als een verwaarloosde jongen, die het leven niet aankon, maar met wie nog veel te Een radiostation in New York heeft gisteren gemeld van betrouwbare zijde in Havana te hebben vernomen, dat on geveer negentig officieren en manschap pen van het Cubaanse leger zijn gear resteerd. Volgens onbevestigde berichten worden zij beschuldigd van tegen-revo- lutionaire activiteit tegen de regering van Fidel Castro. De 20-jarige Nederlandse zweefvlieger Robert Vulling uit Apeldoorn is na een vlucht van Teuge naar Brunswijk door verkeerde navigatie in Oost-Duitsland terechtgekomen. Volgens de vader van de vlieger werd hij hartelijk ontvangen en kreeg hij na een ondervraging toestemming bij Ma- riënborg weer over de grens te gaan. Zijn toestel werd echter vastgehouden. Ook een Amerikaanse zweefvlieger is geland in Oost-Duitsland. beginnen is. Pleiter wilde hem ter be» schikking van de regering gesteld zieiv De regering heeft te zorgen, dat deze voorziening, mogelijk gemaakt door de wet. uitvoerbaar is. Tevoren had de zeeman terechtge staan wegens diefstal in een flatgebouw. Voor deze diefstallen eiste de officier een jaar gevangenisstraf met aftrek. Een Parijse rechtbank heeft gisteren de 75-jarige oud-voorzitter van de Fran se Nationale Vergadering, André le Troquer tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van één jaar en een boete van 3000 nieuwe franken (2400 gulden) veroordeeld wegens zijn aandeel in het schandaal van de „roze balletten". Pier re Sorlut, een 35-jarige voormalige poli tieman, kreeg vijf jaar onvoorwaarde lijk, omdat hij in woningen van parti culieren en in de ambtswoning van Le Troquer orgieën zou hebben georgani seerd, waaraan vooraanstaande zaken lieden en minderjarige meisjes hebben deelgenomen. In totaal waren 23 personen van het aanzetten van minderjarigen tot on tucht beschuldigd. Met uitzondering van een hoofdinspecteur van politie werden allen schuldig bevonden. De afgevaardigden van "negen Afri kaanse landen (Ghana, Kameroeq, Gui nea, Togoland, Liberia, Nigeria, Sierra Leone, Ethiopië en de V.A.R.) hebben gisteren in Genève de vergadering van de internationale arbeidsorganisatie (ILO) verlaten toen de Zuidafrikaanse arbeidersafgevaardigde aanstalten maakte een rede te houden. (Advertentie) Goed nieuios uoor zomerse heren: De befaamde BORONET kostuums met elastisch binnenwerk nu ook in LICHT GEWICHT verkrijgbaar, 'n Dubbel vakantiegenot 89.50 en hoger. Alleenverkoop: BREDA: Van Coothplein ho&k Ginnekenstraat Een paar jaar geleden emigreerde de zoon van mevrouw Margje Kar- stens-de Boer naar Australië. Zij kreeg zoveel heimwee dat zij daar door aan suikerziekte ging lijden. Deze ziekte had weer algehele blind heid tot gevolg. De doktoren die de 56-jarige vrouw behandelen hebben aangeraden een bezoek aan de zoon in Australië te brengen. Het spaar fonds „wy komen" maakte de reis mogelijk en nu stapt de blinde eml- grantenmocder zondagavond om 7 uur op Schiphol in het vliegtuig dat haar naar haar zoon brengt.

de Stem | 1960 | | pagina 1