DRIE BOERDERIJEN TE WASPIK IN AS Veertien daklozen I Bezitsvorming een grote stap vooruit Chief Whip „SAGINAW BAY" WORDT SCHROOT Twee bisschoppen vragen ontslag Razzia onder in België wonende Algerijnen RUSSISCH OFFICIER BEWEERT: „IK VOND ADOLF HITLERS LIJK" Fiscale knelpunten weg ARKS beschuit GEEN SPUIT... Mgr. Mutsaerts van Den Bosch Mgr. Huibers van Haarlem Marechaussee ontevreden GELUKKIG WEER EEN NIEUW RECORD Vliegverbod aan onze „agressie te wijten Minder belasting werkende vrouw? Boomtak doodt kijkend meisje Eichmann voor internationaal of Duits gerecht Generaal-majoor Pereira overleden Ze durfden het niet eens verbranden PETER HURKOS ZOEKT MEE NAAR DADER STRAALJAGER STORT NEER: VLIEGER DOOD DAGBLAD VOOR ZEELAND op teders [Veranderlijke bewolking J Gezin uitgemoord Lotto-winnaar verkwistte een half miljoen in 2 jaar! lOOe JAARGANG No. 23387 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor Cod» Koningin en Vaderland DONDERDAG 9 JUNI I960 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bjj contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, telefoon 35) (Van onze verslaggever) Een felle brand heeft woensdagmor gen drie oude kapitale boerderijen aan de Beneden Kerkstraat in Waspik in de as gelegd. De ramp voltrok zich in een goed half uur tijds. Er stond n.l. een steraffe westenwind tengevolge waarvan in een oogwenk het vuur, dat begonnen was in het pand van de familie J. Kamp, van de ene op de andere boer derij oversloeg. Drie gezinnen, de familie J. Kamp, C. Zijlmans en C. Wouters, die tezamen 13 personen tellen, alsmede een bij de familie Zijlmans inwonende dames, mej. B. Kamp, werden dakloos en verloren nagenoeg alle have en goed. Met deze brand ging een bijzonder schilderachtig stukje van de Langstraatweg verloren, want de oude boerderijen welke door de brand werden vernield, stammen uit de tweede helft van de achttiende eeuw. ,,Het ging enorm snel", vertelde de reiziger Theuns uit Tilburg, die teoevallig in de buurt was. ,,Het was ongeveer half elf en ik zag hoe het huis van de familie Kamp fel brand de. Er kwam een kind uit het huis. de straat overgelopen. Ik vloog het huis binnen, waar verder niemand aanwezig was. Ik greep nog een bu reautje en een radio maar dat was dan ook alles wat er nog te redden viel. Het huis brandde als een fak kel". Direct daarop brandden ook de boer derijen van de families Zijlmans en Wouters. De vlammen, die hoog op laaiden ze waren in Capelle zelfs te zien werden door de sterke wind tel aangewakkerd en het was spoedig duidleijk dat er geen houden meer aan zou zijn. Inmiddels was de Waspikse brandweer gealarmeerd, maar noodlot- tigerwijs beschikte die wel over. man schappen maar niet over een brand weerwagen. Er is voor de Waspikse een nieuwe brandweerwagen in de maak. ..Toen er alarm werd gegeven heb ik direct ten gemeentehuize de brandweer van Sprang-Capelle gelarmeerd, die snel met twete spuiten ter plaatse was", zo vertelde burgemeester L. van Erp, die samen met zijn collega's van Raamsdonk en Sprang-Capelle op de on heilsplaats aanwezig was. „Toen ik zég (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) Verwacht mag worden, dat de bezitsvorming dit jaar een grote stap voorwaarts zal maken. Aan de reeds werkende, de bezitsvorming bevorderende maatregelen als de jeugdspaarwet en de ambtenaren- spaarregeling zal namelijk, zo vernemen wij, op korte termijn toe gevoegd kunnen worden: Een regeling ter bevordering van werknemersspaarfondsen en winstdeling. Nieuwe voorstellen terzake zullen de Tweede Kamer nog voor Prinsjesdag bereiken. Vrijstelling voor beleggingsmaatschappijen en beleggingsfondsen (van kleine spaarders) van vennootschapsbelasting en zegelrecht. fata morgana zal blijken te zijn kan ge- concludeerd worden uit het feit, dat er bij het bedrijfsleven reeds een flink aan tal plannen op het gebied van winst deling en werknemersspaarfondsen ge reed liggen. Met de uitvoering ervan is gewacht op het betere bezitsvormings klimaat, dat de komende regeringsvoor stellen zullen brengen. 20 STUKS F I- welke omvand de brand had heb ik ook nog de brandweer van Tilburg laten alarmeren. Ook de brandweren van Raamsdonk en Geertruidenberg kwamen nog assistentie verlenen". Met vereende krachten werd de be strijding van de vuurzee aangepakt. Het ging er aanvankelijk in hoofdzaak om de belendende percelen nat te houden. Want de woning van de familie Chr. Kuysters onmiddellijk naast die van de familie Kamp gelegen, liep zeer groot gevaar. De woning kon echter behouden wórden al was er dan ook veel water schade. Ook de panden van de families Langerwerf, Essink en v. Horen aan de overzijde van de provincialeweg lie pen een moment gevaar vanwege de sterke wind en de grote hitte. Intussen brandden de boerderijen van Zijlmans en Wouters als een fakkel. Ook hier viel weinig meer van de inboedel en huis raad te redden, alhoewel vele handen deden wat zij k .iden. Het nog in de boederijen aanwezige vee kon op een paar biggetjes na in veiligheid worden gebracht. Veel landbouwmachines en nog aanwezige voorraden werden een prooi van de vlammen. Binnen een klein uur stonden nog slechts de zwartgebla kerde muren van de boerderijen over eind. „We moeten hier werkelijk van een ramp spieken", aldus burge meester L. van Erp, die met pastoor Rovers maatregelen trof voor de eerste verzorging van de gezinnen, die overigens onmiddellijk van links en rechts onderdak kregen aangebo den. ,,Er is natuurlijk wel een ver zekering, maar die dekt in dit geval de grote schade niet". Het was geen wonder dat boer Wou ters met tranen in de ogen rondliep tus IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE DE FRANSE regering heeft bij een be spreking van de looneisen der vaak sta kende arbeiders in de staatsbedrijven geen concessies gedaan, maar evenmin maatregelen tegen de stakers genomen ENGELAND heeft de Skybolts ballis tische projectielen niet voor 1964— 1965 nodig; in die tijd zal men met de produktie beginnen. IN KENYA zijn speciale maatregelen genomen in verband met de dpenbare rust en orde. DUITSLAND heeft geen plannen van Amerika raketten voor middellange af standen te kopen, zo is ter gelegenheid yan Strauss' bezoek aan de V.S. ver klaard. GISTEREN zijn aan het Scheveningse strand nog wel een paar duizend colo radokevers gevonden, maar de invasie is nu toch wel tot een eind gekomen. JN TURKIJE wordt een zuivering van het ministerie van buitenlandse zaken voorbereid. IN NEW YORK zijn 42 nieuwe toneel stukken en musicals uitgesteld, als ge volg van de acteursstaking op Broad- DE MOORDENAAR van de drie jeug- "'ge vakantiegangers in Finland is ge arresteerd en heeft bekend de misdaad °P zt)n geweten te hebben. Verwachting van het K.N.M.I. tot X?navond, opgemaakt gisterenavond i J *3-15 uur: t t Veranderlijke bewolking en hier en t Jaar een bui. Meest matige wind j russen zuidwest en west. Iets lagere f jjmperaturen dan gisteren. t verwachting van het Belgisch weer- Kündig instituut: j zuidwestenwind, toenemende bewol- f King met regen of motregen. Op de t aag minder sterke wind Maximum- i temperaturen van 15 tot 20 graden. zon onder 20.58 uur; maan J 20.40 uur. zon op 4,21 uur; maan on- J t uer 5.36 uur. Nog slechts kale muren en zwartgebla kerde balken staan overeind van wat eens de trots van boer Wouters uit maakte. De Waspikse jeugd was in mas sa present om van zo dichtbij mogelijk het werk van de brandweren te bekijken. 55 Een woordvoerder van de Indonesi sche luchtmacht heeft verklaard dat het vliegverbod in Oost-Indonesië een recht streeks resultaat is van de „agressieve activiteit van de Nederlanders in het gebied van West-Irian". Hij zei, dat het verbod de Nederlandse regering moet bewijzen dat de Indonesiërs tegen over „ernstige uitdagingen" niet werk loos zullen toezien. Een woordvoerder van de Indonesi sche luchtmacht heeft buitenlandse vliegtuigen gewaarschuwd buiten het verboden luchtgebied te blijven. .,Ik ge loof dat alles duidelijk genoeg is", zei hij. „Andere landen hebben het recht niet te protesteren tegen het sluiten van luchtgebied". Zoals bekend hebben de Nederlandse oorlogsschepen en vliegtuigen strikte opdracht Indonesisch zee-, land- en luchtgebied te mijden. De Australische regering overweegt een formeel protest in te dienen tegen de maatregelen van de Indonesische luchtmacht. Voordat het formele protest sen de enkele schamele bezittingen die I wordt ingediend tracht de Australische in de gauwigheid nog uit zijn boerderij regering zich langs diplomatieke weg te gehaald hadden kunnen worden. vergewissen van wat het verbod precies inhoudt. Het is niet uitgesloten, dat over laatst genoemde vrijstellingsregeling reeds iets zal worden verteld in de nota, waarin minister Zijlstra (Financiën) mededeling zal doen over de wijzigingen, welke hij wil aanbrengen in de voorstellen van oud-minister Hofstra inzake de algehele herziening van onze belastingwetgeving. Deze nota ligt op het ogenblik bij de Raad van State. In politieke kringen ver wacht men er enkele niet onbelangrijke correcties van op thans bestaande fis cale knelpunten. Zo verluidt, dat in de nota voorge steld zal worden het fiscale regime ten aanzien van de gehuwde werkende vrouw te verzachten. In totaal zou met deze verbeteringen, die los staan van een eventuele algehele belasting verlaging in 1961, enige tientallen mil joenen gemoeid zijn. De komende regeringsvoorstellen inzake de bevordering van werknemersspaar fondsen en winstdelingsregelingen zullen volgens onze inlichtingen een aanzien lijke verbetering betekenen vergeleken bij het reeds lang aanhangige, aanvan kelijke regeringsvoorstel. In dat eerste wetsontwerp werd de vrijstelling voor de werknemers van fis cale lasten over werkgeversbijdragen aan werknemersspaarregelingen en de vrij stelling voor de werkgevers van sociale lasten beperkt tot bouwspaarfondsen. De nieuwe voorstellen zullen en wat de omvang der vrijstellingen en wat hun werkingsterrein betreft veel verder gaan. Zij openen daardoor een geheel nieuw bezitsvormingsperspectief. Dat dit geen I11 Arnhem is gisteren een 13-jarig meisje gedood door een vallende boom tak. Het meisje, W. J. M. Brouwers, stond in een voortuin in de Da Costastraat naar het vellen van een boom te kijken, toen een juist afgezaagde tak losschoot en haar trof. Zij was vrijwel onmiddel lijk dood. 55 55 De „New York Times" meent, dat de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann niet door een Israëlische rechtbank, doch door een internationaal tribunaal of een Duitse gerechtelijke instantie dient te worden berecht. De misdaden tegen de mensheid, die Eichmann ten laste worden gelegd, zijn niet in Israël, doch in Europa gepleegd. Het is in het belang van de gehele beschaving, dat Eichmann wordt berecht, en niet in dat van Israël alleen, aldus het Amerikaan se blad. Een berechting van Eichmann door een internationale of Duitse rechtbank zou een veel indrukwekkender demon stratie van gerechtigheid zijn, meent het. Gisteren heeft de Israëlische regering de tekst gepubliceerd van de vrijwillige verklaring van Eichmann, waarin hij o.m. verklaart aan het onderzoek te zul len meewerken zoveel als in zijn ver mogen ligt. Hij zegt zijn innerlijke rust terug te willen krijgen. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft aan de H. Stoel om ontslag uit zijn ambt gevraagd. De gezondheidstoestand van de bisschop laat de laatste jaren te wensen over. Mgr. W. M. Bekkers, coadjutor, zal na de aanvaarding van de ontslagaanvrage door de H. Stoel, mgr. Mutsaerts als bisschop opvolgen. Mgr. Mutsaerts is 71 jaar. Hij werd 18 juni 1889 te Tilburg geboren, 6 juni 1914 priester gewijd en in mei 1942 tot bisschop-coadjutor van Den Bosch en titulair bisschop van Lirbe benoemd. Op 29 juni 1942 werd hij bisschop gewijd. Op 18 maart 1943 volgde hij mgr. Die pen op als bisschop van Den Bosch. Mgr. Mutsaerts is de twaalfde bis schop van het bisdom Den Bosch. Toen mgr. Mutsaerts op 2 mei 1942 tot bisschop-coadjutor van Den Bosch werd benoemd met recht van opvolging van de bejaarde bisschop mgr. Diepen, had hij ongeveer alle stadia van een priesterloopbaan doorlopen. Na zijn priesterwijding was hij eerst een jaar kapelaan in Best en daarna 13 jaar lang secretaris van de cancellarius van het bisdom. Vervolgens benoemde mgr. Die pen hem tot bouwpastoor in Tilburg, waar hij de St.-Theresiaparochie sticht te. Ook mgr. J. P. Huibers, bisschop valt Haarlem, heeft met het oog op zijn hoge leeftijd, aan de H. Vader met ingang van 27 juni ontslag gevraagd uit zijn ambt. Datum en plaats van het afscheid van mgr. Huibers zullen nog nader hekend worden gemaakt. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, die coadjutor met recht van opvolging is, zal mgr. Huibers als bis schop van Haarlem opvolgen. Mgr. J. P. Huibers werd op 15 novem ber 1875 te Amsterdam geboren. Na zijn priesterwijding op 15 augustus 1899 was hij achtereenvolgens kapelaan te Moor drecht en te Leiden tot 1905 en leraar aan het klein-seminarie Hageveld te Heemstede tot 1916. Daarna werd hij benoemd tot kapelaan te Amsterdam met de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand voor te bereiden, waarvan hij vervolgens de eerste pas toor was. Op 11 februari 1936 werd hij tot bis schop gewijd. Andere feiten uit het lange leven van mgr. Huibers zijn onder meer benoe ming tot erekanunnik van Lourdes. Mgr. Huibers is een der meest trouwe pel grims naar het genadeoord, waarnaar hij sedert 1926 elk jaar gegaan is als geestelijk leider der nationale bede vaart. 15 augustus 1959 vierde mgr. Hui bers zijn zestigjarige priesterfeest. De Belgische politie heeft in de vroe ge ochtenduren van woensdag huiszoe kingen gedaan bij een 150-tal in Brussel en in het Waalse gedeelte van het land wonende Algerijnen. Enige tientallen zijn voor een nadere ondervraging aan gehouden. Eind maart van dit jaar werden, zo als bekend, in Brussel en Luik twee aanslagen gepleegd op Belgische lera ren, die banden met de Algerijnse be weging zouden hebben. De Luikse leraar kwam om het leven. De aanslag in Brus sel mislukte. De Belgische minister van justitie, de heer Merchiers, deelde enkele dagen la ter in het parlement mede, dat een ge coördineerde actie in het gehele land zou worden ingezet om de daders op te sporen, „daar de aanwezigheid van bui tenlanders, die hun veten met bloed be- In de gisteren in Eindhoven begonnen tweedaagse algemene vergadering van Marechaussee-vereniging marechaus see beneden 'de rang van officier), heeft de voorzitter, adjudant-onderofficier F. H. Schoenmakers uit Breda in zijn ope ningsrede een aantal grieven naar vo ren gebracht, die in de vereniging leven. Hij noemde onder meer het grote per soneelstekort. dat een chronisch ver schijnsel is, als gevolg waarvan op het personeel een zware wissel wordt getrok ken. Over het salarisvraagstuk merkte de voorzitter op, dat nog steeds de achter stand van drie procent van 1 april 1958 bestaat. De diensttijden belopen tachtig tot negentig uur per week. Wij wensen een salariëring naar rang en diensttijd, dus niet naar leeftijd, aldus de voorzit ter. Tachtig mensen zijn bijna een maand bezig mei de sloop van de .Saginaw Bay", eens. een trots Amerikaans vlieg- dekschip, dat nu tot de schroothoop ge doemd is. Nog steeds is aan de lijnen van het schip de oorspronkelijke staat zichtbaar, doch de schroothoop op de voorgrond wacht geduldig Gisteren is in Den Haag plotseling op 57-jarige leeftijd generaal-majoor b.d. A. J. A, Pereira, wiens laatste functie die van commandant 3e divisie was, overleden. De overleden officier, die zijn loop baan begon op de K.M.A. te Breda diende vele jaren bij het K.N.I.L., in Atjeh en op de Molukken. Na de oorlog die hij in Duitse gevangenschap door bracht keerde hij naar het toenma lige Nederlands-Indic terug. Ook na de soevereiniteitsoverdracht bekleedde hij vele functies. Gcn?raal-majoor Pereira kreeg in 1958 eervol ontslag uit de dienst. Door de censuur vertraagd kwam van de Moskouse UPI-correspon- dent Henry Shapiro het volgende relaas over Hitiers dood sinds enige dagen weer actueel bin nen: De Pravda van Kazakhstan, die uitge geven wordt in Alma Ata, heeft een ooggetuigeverslag gepubliceerd van een compagniescommandant in het rode le ger, Ilya Siyanov, die op 30 april 1945 het gebouw van de Rijksdag in Berlijn mede heeft bestormd en er het lijk van Hitier zou hebben aangetroffen. De „Kazakhstan Pravda" citeerde Siya nov: „Ik zag zijn lijk. De pathetische, waardeloze renegaat, lag er met een gat in zjjn voorhoofd. Zijn onderhorigen, die hun führer nog kort tevoren „Ze waren niet eens in staat zyn lyk te verbranden, zoals hij ze bevolen had. Blikken benzine stonden naast het lijk". De krant publiceerde een foto van het lijk, die genomen is uit een documen taire, vermoedelijk de enige in zijn soort. Siyanov verklaarde niet wat er met Hit- haddenilers lijk gedaan is. Wat te zeggen van vereerd, waren als ratten van liet zin- zijn mededelingen? kende schip gevlucht". J Met enkele andere journalisten uit westelijke landen heb ik te Berlijn, in begin mei 1945, maarschalk Georgi Zjoe- kov en zijn politieke adviseur, wijlen Andrei Visjinski, geïnterviewd. Zjoekovs soldaten hebben Berlijn veroverd. Zjoekov vertelde dat Hitier, Goebbels en diens gezin, zelfmoord hadden ge pleegd en opdracht hadden gegeven dat hun lichamen verbrand moesten worden. Volgens Zjoekov waren in de „Führer- bunker" de geschroeide en verbrande resten van verschillende Duitsers gevon den. De familie Goebbels was herken baar, maar „er is niets gevonden dat zonder twijfel als Hitier kon worden ge ïdentificeerd". .,Het zou heel goed mogelijk zijn dat hij in Spanje of Zuid-Amerika is", merk te Zjoekov op. In later jaren heeft de officiële Sov jet-encyclopedie gemeld dat Hitier zelf moord heeft gepleegd, maar nimmer is door een Rus meegedeeld dat Hitiers lijk gevonden en geïdentificeerd is. slechten, niet in België kan worden ge duld". De twee aanslagen waren voorafge gaan door de moord op een in Brussel verblijvende Algerijnse student. Algemeen wordt aangenomen, dat de aanslagen van enkele maanden geleden het werk waren van de ultra-rechtse or ganisatie „De rode hand". Officieus is deze organisatie ook aansprakelijk ge steld voor sabotagedaden aan schepen in de haven van Antwerpen, die voor raden zouden vervoeren voor het Alge rijnse bevrijdingsfront. Volgens de North Virginia Sun, is de Nederlandse telepaat Peter Hurkos in geschakeld bij het onderzoek naar de ontvoering van en moord op het gezin Jackson. Carroll Vernon Jackson en zijn vrouw en hun twee dochtertjes werden ontvoerd uit hun auto, toen zij op de avond van de 11e januari 1959 op een landweg nabij Mineral in Virginia re den. Zij werden allen vermoord. Twee lichamen werden gevonden in een ver laten zaagselput en de andere twee werden elders begraven gevonden. Bij Hoogezand is gisterenmorgen een straaljager, een „Thunderflash" foto verkenningsvliegtuig, neergestort. De vlieger, beroepssergeant A. A. Fikkert uit Almelo, is daarbjj om het leven ge komen. Even over negen zond het toestel noodseinen uit die door de basis Leeu warden werden opgevangen. Meteen ging een Hunter de lucht in om een on derzoek in te stellen. De bestuurder zag het wrak. dat in brand was geraakt, op de grond liggen. Eerst nam men aan dat de vlieger in de Eems was terechtgekomen en een Duitse reddingboot is op zoek gegaan. Later werd echter bekendgemaakt dat zijn stoffelijk overschot was aangetrof fen bij het vliegtuigwrak. De 21-jarige Fikkert was ongehuwd. (Advertenties) Wij in Brabant en Zeeland eten Arks tracteert op de Ruyter vruchten» hagelslag". Vraag uw winkelier. Hebt U dit artikel gemist? Jammer! De pianist Ben Sherman en de drummer Rex Amos hebben een nieuw wereldrecord „voor het spe len van jazz" op hun naam ge bracht, door 81 uur en 20 minuten achtereen geluiden te produceren in een nachtclub te Portland, in de Amerikaanse staat Oregon. In 1958 had de pianist Al Davis het record op 72 uur en 30 minuten gebracht. Sherman en Amos zyn thans gaan uitrusten. Ze denken dat geruime tijd vol te houden.

de Stem | 1960 | | pagina 1