Israël geeft toe: Eichmann in Argentinië gevonden Walter (8) leefde twee weken in noord-Alaska s wildernis „Vrij willig meegegaan", aldus nota Jodenvervolger belooft te zullen spreken hamoi weer vandaag! voor PLAN VOOR TWEEDE Concurrent T.V.-PROGRAMMA Kroestjev Japanse studentenbond belooft keizer pak slaag 'Ike, blijf weg FOEN-STlAG 8 JTTNT 13609 MILITAIREN IN TURKIJE ZIJN REVOLUTIE AL WEER REU Twintigduizend M-Brigadiertjes feestelijk bijeen Ik viel door het vliegtuig heen, mammie Acht miljoen voor vluch telingenjaar Tien procent van zendtijd voor reclame Welkom, Ike DACBLAD VOOR ZEELAND Goede vangst van politie Oude misdaden nu opgehelderd Kelner doodde verkeerde: vijf jaar gevangenis Dreigbrieven aan Ben Goerion Enige regen Russen, bouwen staalfabriek in Indonesië Pantsjen Lama in Tibet, zegt China Wetsontwerp afbetaling ingrijpend gewijzigd VLIEGVERBOD BI] N.-GUINEA 100e JAARGANG No. 23386 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Foor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs f 7.per kwartaal^ 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) De ruim twee jaar geleden gepleegde toofoverval op de in Arnhem wonende loer W. I.odewijks is thans opgehelderd door de aanhouding van de 26-jarige L. F. de W. en de 23-jarige H. G., beiden uit Arnhem. Beiden werden van deze roofoverval, waarbij hun f 3000.- in handen viel, al eerder verdacht. G moest echter we gens gebrek aan bewijs worden vrijgela ten en ook De W. ontkende er aan schuldig te zijn. Wel bekende hij toen een poging tot een roofoverval op twee andere bejaarde landbouwers in de om geving van Arnhem. Hij werd hiervoor door de rechtbank te Arnhem veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Bij hun aanhouding door de Arnhem recherche hebben beiden nu niet al leen de roofoverval op boer Lodewijks bekend, maar ze hebben tevens toegege ven zich te hebben schuldig gemaakt aan zeventien inbraken in Arnhem. Van deze inbraken was de grootste die ge pleegd werd in het kantoor van een aannemingsbedrijf in januari 1957 toen zij daar uit de brandkast 19.000 gulden meenamen. De Israëlische regering heeft toegegeven, flat de Duitse oor logsmisdadiger Eichmann uit Argentinië naar Israël is gehaald. Vrijwilligers, zo heet het in een nota aan de Argentijnse rege ring, hadden Eichmann na langdurige nasporingen gevonden en hem uit Argentinië „doen vertrekken". Dit „doen vertrekken" is natuurlijk een rekbaar begrip. Waarnemers in Tel Aviv leggen het zo uit, dat men Eichmann voor de keuze heeft gesteldexecutie ter plaatse of berechting in Israël. In de nota echter wordt gezegd, dat Eichmann zelf heeft ver klaard, vrijwillig uit Argentinië te zijn weggegaan. Binnenkort zouden de Argentijnen een fotokopie krijgen van Eichmanns ver klaring terzake. De rechtbank in Den Haag heeft gis teren de 52-jarige Haagse kelner J. de V. wegens opzettelijke levensberoving met voorbedachten rade veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering voor het ondergaan van een psychotherapeutische behandeling. In de nacht van 21 op 22 december van het vorige jaar heeft de kelner in een huis aan de Jacob van der Doesstraat in Den Haag de vriend van zijn ex-echt genote met een mes staan opwachten. Bij vergissing werd echter de niets ver moedende 26-jarige bouwvakarbeider H. de V., die in hetzelfde huis op ka mers woonde, bij zijn thuiskomst door de kelner in de hartstreek gestoken. Hij overleed korte tijd later. Twee dagen later, bij zijn arrestatie, hoorde de kelner dat hij de verkeerde gedood had. De officier van justitie had tegen de V. een gevangenisstraf van zes jaar en terbeschikkingstelling van de regering gevorderd. De Argentijnse minister Taboada, die dit alles meedeelde, gaf ook te kennen dat zijn regering zich momenteel over de kwestie beraadt en binnen enkele da gen haar standpunt bekend zal maken. De Israëlische regering zegt in haar antwoordnota dat haar aanvankelijk niet bekend was dat Eichmann uit Argentinië was gekomen, daar haar geheime dienst haar daarvan niet op de hoogte had ge steld. Naar aanleiding van de Argentijn se nota van een dezer had zij deze dienst om inlichtingen gevraagd, die daarop mededeelde hoe Eichmann in zijn han den was gekomen. Volgens deze lezing hadden Israëlische vrijwilligers Eichmann in Argentinië ontdekt. Zij hadden zich toen met hem imwerbinding gesteld en hem gevraagd of hij bereid was in Israël terecht te staan. Eichmann, die onder een schuilnaam in een voorstad van Buenos Aires woon de. had daarop zijn ware identiteit toe gegeven en 24 uur bedenktijd gevraagd. Daarna had hij zich bereid verklaard vrijwillig naar Israël te vertrekken. Hij had de Israëlische vrijwilli gers een eigenhandig geschreven brief ter hand gesteld, waarin hij verklaarde een waarheidsgetrouw beeld van zijn werkzaamheden in Duitsland te willen geven, opdat ONDER Noordwijkerhout zijn gisteren twee jongens van 16 en 20 jaar, af komstig uit Gulpen en Wijlre, bij het zwemmen verdronken. PRESIDENT Nasser van Egypte brengt momenteel een officieel bezoek aan i Griekenland. Nasser heeft nog niet eer- der een Navo-land bezocht. HET IS NOG niet bekend wanneer Prins 'Bernhard het ziekenhuis mag verlaten. Zijn temperatuur blijft nog steeds iets te hoog. HOEWEL OOK gisteren op verschil lende plaatsen in ons land coloradoke vers werden gesignaleerd, kan men de toestand niet onrustbarend noemen. Wel is het zaak dat aardappeltelers extra oplettend zijn. HET PROCES tegen de Spaanse dich ter Diojisio Ridruejo. beschuldigd van een samenzwering tegen Franco, is Sisteren voor onbepaalde tijd uitge steld. BIJ DE presidentsverkiezingen in Boli via zijn vijf mensen om het leven ge komen en verscheidene gewond. (Advertentie) dit aan toekomstige generaties be kend zou worden. In de Israëlische nota wordt dan ver der verklaard: ..De vrijwilligers hebben Eichmann daarna, met zijn volledige in stemming, buiten Argentinië gebracht en overgeleverd aan de Israëlische geheime dienst. Deze dienst heeft de regering 23 mei j.l. meegedeeld dat Eichmann zich zijn handen bevond, doch hij heeft eerst later vermeld dat deze uit Argentinië was gekomen". Israëlische leiders, onder wie premier Ben Goerion. hebben brieven ontvangen, waarin wordt gezegd dat het hun „slecht zal vergaan", als Eichmann wordt te rechtgesteld. Intussen is ook gemeld dat het proces tegen Eichmann eerst volgend jaar zal beginnen. Indonesië cn de Sovjet-Unie hebben gisteren in Djakarta een contract gete kend voor dc bouw met Russische hulp van een staalfabriek in Tjilegon in West- Java. De fabriek zal per jaar 100.000 ton produceren. Rusland zal een krediet van 100 miljoen dollars verstrekken, waar van 35 miljoen in de vorm van machi nerieën, bouwmateriaal enz. Het zal ook technische deskundigen naar Indonesië sturen om plannen te ontwerpen. Van de zijde van de communistisch- Chinese ambassade in Nieuw-Delhi is gisteren vernomen dat de 25-jarige Pantsjen Lama van Tibet zich in Tibet bevindt. Functionarissen van de ambassade spraken de berichten van het Indische blad Hindustan Standard" tegen vol gens welke de Pantsjen Lama naar In dia zou zijn gevlucht. Generaal Cemal Gursel, de nieuwe leider van Turkije, heeft verklaard dat hij zich ,,als het landsbelang zulks eist aan het hoofd zal stellen van een poli tieke partij, die zich ten doel stelt de beginselen van de revolutie ten uitvoer te leggen." Voor het ogenblik kon hij evenwel, als militair en staatshoofd, niet in de politiek gaan. Intussen zullen de verkiezingen, die het nieuwe bewind in het uitzicht ge steld heeft, waarschijnlijk niet meer deze herfst kunnen worden gehouden. Dit betekent een uitstel tot het komen de voorjaar. Bijgevolg zou het militaire bestuur nog een tiental maanden moe ten aanblijven. Het opstellen van een nieuwe grond wet ondervindt vertraging door me ningsverschillen over het aantal leden van het comité van nationale eenheid, dat in de overgangsperiode de wetge vende macht vormt. Sommige militairen zouden al willen aftreden en naar hun kazerne willen terugkeren, omdat huns inziens hun taak is afgelopen. In het religieuze centrum Ko- nya in Turkije waar de demo cratische partij van de afgezette minis ter-president, Menderes, veel aanhan gers heeft, is de toestand nog altijd ge spannen. Menderes die meer positieve aan dacht aan de godsdienst heeft besteed dan zijn voorgangers, had hierdoor te Konya een zekere populariteit gekre gen. Twintigduizend M-brigadiertjes uit heel Nederland, in talloze bussen naar Utrecht gereden, hebben daar gisteren de M-dag U meege maakt, een oorverdovend festijn, waarvan ook prinses Beatrix en prins Albert van België genoten hebben. De hoge gasten en de vele andere autoriteiten die de door het Zui- velbureau georganiseerde melk- feestdag bijwoonden, hebben een massaal défilé aan zich voorbij zien trekken: twintigduizend en thousiast zwaaiende, kwetterende en lachende M-brigadiertjes, een rij van een half uur lang. Zo trokken ze naar de Bernhardhal van de Jaarbeurs om er het spel ,,De gelukkige wereld" van Carel Briels en Stef Kleyn te spelen. In de ,,wereldtuin" liepen tussen de gigantische kinderschare ook beesten rond, waaronder zelfs jonge leeuwtjes uit Artis, die door prinses Beatrix in het voorbijgaan even geaaid werden. Toen begon het spel: met kleine ballerina's, indiaantjes, geisha's, negerinnetjes, Chineesjes, kortom, de hele wereldbevolking in het klein, een spel dat de jeugd moest leren dat de Nederlandse kinderen het nu wel zo goed hebben, maar dat er miljoenen andere kinderen ter wereld honger lijden. Die heb ben evenzeer recht op een goede materiële en sociale ontwikkeling. Daarna volgden sportdemonstraties, die al even kleurrijk waren. Het is wel even stil geweest in de Bernhardhal: toen Maurice Pate, de directeur van Unicef in New York (het kinderfonds van de V. N.), een toespraak hield, maar daarna werden de lunchpakketjes uitgedeeld en toen gonsde de hal alsof er niet twintigduizend M- brigadiertjes, maar een paar mil joen wilde bijen in aanwezig wa ren. Natuurlijk maakten twintig duizend bekers melk een belang rijk deel van de lunch uit. Ook de prinses en de Belgische prins lieten zich de melk met een riet je, evenals de broodjes kaas goed smaken. Het daarna volgende circusprogram ma was kennelijk meer dan de jeugd verwerken kon: zo lang stil zitten is zelfs een M-brigadier, met al zijn melk toch heel wat mans, te machtig. De bevolking van de hal werd roerig en tenslotte was het één wriemelende massa. De halfmiljoenste M-brigadier werd uitgeroepen en de gelukkige, de elfjarige Erik Erkelens uit Amers foort, onderging die benoeming en de huldiging gelaten als een stoï cijn. Meer onder de indruk was Aafje Schut uit Almelo, die de auto uit de loterij haalde. Aafje is ook nog maar elf en wellicht ook heel wat mans, maar voorlopig krijgt haar pa toch de wagen In Amsterdam is opgericht de Stich ting ,,CO-T.V.", die het plan heeft ge lanceerd voor de verzorging van een tweede televisieprogramma, onafhanke lijk van het bestaande omroepbestel. De stichting heeft als doel om, als blijkt dat het Nederlandse volk dit plan in voldoende mate ondersteunt, zo spoedig mogelijk te komen tot de oprichting van de Coöperatieve vereniging CO-T.V.". Volgens het plan van de stichting kan het tweede t.v.-programma worden ge financierd uit de opbrengst van de ver koop van ten hoogste tien procent van de totale zendtijd aan adverteerders. Indien er voldoende belangstelling voor blijkt te bestaan, zal zo spoedig moge lijk de coöperatieve vereniging worden opgericht en zal een zendmachtiging worden aangevraagd. Het plan van de stichting gaat er van uit, dat de vrijheid van keuze een de mocratisch recht is. Uit dit recht vloeit volgens de samenstellers van het plan de noodzaak voort van een tweede Ne derlands televisieprogramma dat tege lijkertijd met het bestaande wordt uit gezonden. De stichting heeft becijferd, dat een tweede t.v.-programma finan cieel niet mogelijk is op basis van de inkomsten aan kijkgelden. Een andere financieringsmogelijkheid werd gevon den in het regeringsbesluit van 5 juni 1959, waarin de regering zich in prin cipe heeft uitgesproken voor reclame in de televisie. Volgens de samenstellers van het plan is het minder gewenst de verzorging van dit tweede t.v.-programma toe te vertrouwen aan het bedrijfsleven, dat in belangrijke mate partij is bij de re clame. De stichting geeft de voorkeur aan een coöperatieve vorm. De stichting stelt zich voor niet meer dan tien procent van de zend tijd aan adverteerders tc verkopen. Volgens een globale kostenbereke ning zouden zij daardoor gemiddeld Voor rekening van Verolme worden op Rozenburg twee gigantische dokken gegraven, t.w. het Koningin Julianadok (voor schepen tot 90.000 ton 275 x 41 x 11.75 m) en het Prinses Bcatrixdok (tot 50.0°0 ton 230 x 35.50 x 8.85 m). Vijftien draglines en 62 vrachtwagens moeten 700.000 m3 grond verzetten. De wagens rijden nu al 17 m onder A.P. In totaal zijn er 5000 heipalen nodig, 171.000 m3 beton en 7500 ton betonijzer. Verwachting van het K.N.M.I. tot t vanavond, opgemaakt gisterenavond i 23.15 uur: Toenemende bewolking met tijdelijk J t van het westen uit enige regen. Tot i matige of krachtige, langs de kust mogelijk tot hard toenemende en f naar zuid krimpende wind. Dezelfde t t temperaturen als gisteren of iets t hogere. Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: J t Bewolkt weer met opklaringen, te- t t gen de middag toenemende bewol- £in£ l"t het westen en regenbuien. J Temperatuur van 15 tot 20 graden. i Vandaag: zon onder 20.57 uur; maan t t op 19.28 uur t zon °P 4-21 uur; maan on- der 4.40 uur. Het ontwerp voor een wet op het af betalingsstelsel is door de regering nog al ingrijpend gewijzigd. Zo is o.a. een bepaling opgenomen, dat handelaren, die voorschriften overtreden, uit het re gister bij de Kamer van Koophandel kunnen worden geschrapt, waardoor zij niet meer op afbetaling mogen leveren. De minimum kasgeldstorting zal in het algemeen op vijftien procent worden vastgesteld. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen luxe en niet-luxe voor werpen. Verkopen met een afbetalings termijn van minder dan drie maanden zullen niet onder de bepalingen van het wetsontwerp vallen. Het ontwerp geeft verder een aantal voorschriften over het afbetalingscontract, de vermelding van de contantprijs en verdere kosten en dergelijke. Walter Sedor, de jongen van acht jaar die veertien dagen lang in de wil dernis van noordelijk Alaska voor zijn zelfbehoud heeft gevochten, heeft zijn moeder verteld hoe hij het deed: door bast van de bomen en bladeren van struiken te eten, door zijn trui over zijn hoofd te trekken tegen de muskie ten en door op een boomtak te slapen uit vrees voor de beren. Walter Sedor was twee weken terug met zijn vader en een kennis per vliegtuig onderweg naar een berg- beekje. Het vliegtuig stortte neer. De jongen werd door het glazen cockpit dak geslingerd, zijn vader en diens vriend kwamen om. ,,Ik viel door het vliegtuig heen. mammie, en toen ik opstond zag ik dat het brandde en pappie lag naast de boom", heeft het jongetje verteld. Zijn vader had hem ingehamerd niet uit de buurt van het vliegtuig te gaan als het onverhoopt mocht neer storten. Dat is het behoud van de jon gen geweest. Hij voedde zich met de bast van bomen in de onmiddellijk nabijheid het vliegtuig lag aan d( rand van het bos, tussen twee uith pers van het woud en vrijwel onzicht baar vanuit de lucht en met bi; deren die hij van de struiken at. Walter had zijn felgekleurde trui o een rotsblok gelegd om de aandach te trekken van overvliegende piloten ,,Maar ze stopten niet voor me" zei hij. Walter vertelde me dat telkens als hy een beer zag, hy wegsloop cn zich verstopte. Eenmaal heeft een beer hem in de hand gebeten. Walter was zo bang dat hij stokstijf bleef staan. Toen is de beer vanzelf weggegaan", vertelde Walters moeder. Een keer heeft hij de nacht doorge bracht in een boom. Twee zwarte be ren snuffelden in het vliegtuigwrak en de omgeving en Walter was doods bang. Walter Sedor wordt in het zieken huis van Flin Flon in Manitoba ver pleegd. De artsen zien wel kans hem er bovenop te halen, hoewel de jongen uitgeput, vermagerd en uitgehongerd s. Zij hebben de politie verzocht nog niet om een verklaring te komen, vant ze vrezen dat Walters toestand achteruit zal gaan als het jongetje de aelevenissen van die veertien dagen opnieuw moet vertellen. Alleen met zijn moeder mag Walter spreken. Zo nu en dan vertelt hij haar kleine stukjes. Zijn moeder dringt niet aan, op advies van de dokters De artsen zeggen: het moet uitslijten. f 8000 per minuut moeten betalen. In het plan wordt nadrukkelijk vast gesteld, dat de programma's het eerste en voornaamste doel in de hele opzet zijn. De reclame dient slechts als mid del om een en ander mogelijk te maken. De bestuursleden van CO-T.V." stellen zich o.m. voor via het tweede t.v.-pro- gramma ook religieuze uitzendingen te verzorgen. ,,Dit is geen nieuwe zuil, maar wij willen de eenheid in verscheidenheid bundelen", zo verklaarde de heer P. de Ruwe, voorzitter van het stichtingsbe stuur. Hij zei o.m. dat het plan sym pathiek door een aantal vooraanstaande Nederlanders is ontvangen. Gisteren is met een plechtige zitting het Vluchtelingenjaar besloten. Het re sultaat van de nationale actie ten behoe ve van de vluchtelingen is niet minder dan acht miljoen tienduizend gulden, inclusief de regeringsbijdrage van een miljoen driehonderdduizend gulden. In totaal is van onbekenden een be drag van achthonderdduizend gulden ontvangen. Daarbij was één gift van een half miljoen gulden onder het mot to N.N. Na afloop van de zitting van de Stich ting Nederlands Comité Vluchtelingen- jaar heeft koningin Juliana de leden van het bestuur in Huis ten Bosch ont vangen. Zoals we gisteren al schreven veron derstelt men in sommige kringen dat er in de Sovjet-Unie een harde strijd om da macht achter de schermen gaande is. De jongste uitlatingen van Kroestjev zouden verband houden met het feit dat Mikhail Soeslof (foto boven) er in ge slaagd zou zijn zijn invloedssfeer zo ver uit te breiden dat hij soms de meerder heid in het presidium van het centraal parttfeomité achter zich kan krijgen. De fanatieke Japanse studenten beweging Zengakuren heeft te verstaan gegeven dat zij „met al haar macht" zal strijden tegen pre sident Eisenhower's voorgenomen bezoek aan Japan en deze en keizer Hirohito zo nodig „lijfelijk zal straffen". „Indien Eisenhower doorzet on danks onze waarschuwing", aldus Zengakuren, „dan zal hij beven onder de vijandige demonstraties". De studenten zullen vei-schillende op- warmingsdemonstraties" houden, vooraf gaande aan de grote betoging op 19 juni wanneer de Amerikaanse president zal aankomen. De eerste opwarmingsdemonstratie zal op 11 juni plaatshebben en bedoeld zijn om de perschef van het Witte Huis Ja mes Hagerty, „angst aan te jagen", wan neer hij voor de president kwartier komt maken. Zengakuren, samen met de socialisti- sche oppositie in het Japanse parlement en de Sohyo vakbondsfederatie, is niet alleen gekant tegen president Eisenho wer, maar wil ook premier Kisji uit het zadel lichten. Kisji heeft zich hier tot nu toe tegen verzet en ook geweigerd de, uitnodiging aan de Amerikaanse presi dent in te trekken. Overigens is het optreden van Zenga- kuren voor mede-studenten aanleiding gewo* den om een „I like Ike"-organisatie op te zetten. Ook zij noemt zich Zenga kuren maar vertaalt dit met „federatie van zich behoorlijk gedragende studen tenbonden". De leider van deze groep zei dat ziin organisatie 100.000 leden heeft „dank baar gestemd jegens de vrijgevigheid van de Amerikaanse regering". Een half mil joen aanplakbiljetten is verspreid met de opdruk „Welkom Ike" en „Wij Eisenhower". mogen De Indonesische regering heeft een vliegverbod uitgevaardigd hoven een gebied van ongeveer 120.000 vierk. km in oostelijk Indonesië. Dit gebied grenst aan Nederlands Nieuw-Guinea. Het om vat het grootste deel van de Molukken. De grens van het afgesloten gebied na ders Nieuw-Guinea tot op 160 km en Australië tot op 320 km. In een bekendmaking van de Indone sische luchtmacht wordt gezegd, dat vluchten in het afgesloten gebied, waar voor zij geen toestemming heeft gege ven, verboden zijn en dat tegen over tredingen strenge maatregelen zouden worden genomen. De Indonesische lucht macht heeft ook bekend'gemaakt, det zij overweegt, in het betrokken gebied permanente bases voor straaljagers in te richten.

de Stem | 1960 | | pagina 1