KroestjevONTWAPENING EERSTE TAAK hamol weer Vragen over toto en Humanitas Fijngeurende liters..... BETOGINGEN IN IAPAN Pinksterprijsvraag Aanval op Eisenhower vandaag Cijfertoto voor de Missie AAN DE LEZERS Laatste gang Evert Vermeer Indonesië waakzaam jegens Nieuw-Guinea KODAK KREEG ZES CENT TERUG VOOR ELKE „RUSSISCHE" DOLLAR Onthulling over Camp David Pinksterpremie uit puzzelpot DAGBLAD VOOR ZEELAND Acteursstaking in New York Oostelijke wind Dubbele moord in Linz Al Italia en KLM. Amerikaanse willekeur Opening Rotterdam- Rijnpijpleiding Mevr. Eichmann vertrok. .(500 GULDEN) Andere drukker voor Weekblad t.v." gezocht Cheque uit Moskou delgt Tsaristische schuld Dordts meisje vermist Bewaar deze krant zorgvuldig, 100e JAARGANG No. 23384 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader Hoofdredacteur J J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 a§WaP ZATERDAG 4 JUNI 1960 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, t 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) De Russische premier Kroestjev lieeft gisteren gezegd, dat als nog meer buitenlandse vliegtuigen de Russische grenzen schenden, de orders van maarschalk Malinovski om ze omlaag te schieten en hun bases te bombarderen, „strikt zullen wor den uitgevoerd". kroesljev zei dit tijdens een persconferentie in liel Kremlin, waarin hij zijn nieuwe ontwapeningsvoorstellen toelichtte, die hij oorspronkelijk had willen voorleggen aan de topconferen tie in Parijs, die, naar hij zei, door de Amerikanen was getor pedeerd. 55 55 Kroestjev tijdens zijn persconferentie van gisteren. (radiofoto ANP) Tweeëntwintig theater op New Yorks Broadway hebben gisterenavond hun deuren gesloten gehouden als gevolg van een conflict tussen de acteurs en de theaterexploitanten over pensioen- en salariseisen van de medewerkenden aan de toneel- en revuevoorstellingen. Dit is dan de eerste maal sinds 41 jaar en sommige theaterdirecties vrezen zelfs, dat de deuren niet voor het najaar zul len kunnen worden heropend. Er be staat nog slechts een vleugje hoop op een regeling van het conflict, doch alles wijst er op, dat een spoedige overeen stemming onwaarschijnlijk is. De acteurs en actrices eisen verho ging van het minimumsala'ris van 103,5 tot 115 dollar per week, terwijl de thea terdirecties een minimum van 110 dol lar per week hebben aangeboden. Voorts stellen de acteurs hogere pensioeneisen dan de directies willen inwilligen. In een nieuwe, bijzonder scher pe aanval op president Eisenhower bood de Russische premier aan hem een baan te geven als beheer der van een kindertehuis na afloop van zijn ambtsperiode. Hij zou vriendelijk zijn tegenover kinderen doch om zo'n man als hoofd van een machtige staat te hebben, is zeer gevaarlijk, zo zei Kroestjev. Zijn presidentschap was een don kere periode voor de V. S. en de wereld. In Camp David, 7.0 ging Kroestjev ver der, had president Eisenhower hem ge zegd niet geïnteresseerd te zijn in een Duitse eenheid, omdat Amerika bevreesd is voor een verenigd Duitsland. Dit werd van Amerikaanse zijde, zoals hieronder nog nader uitgewerkt, direct ontkend. Voor een gehoor van 400 Russische en buitenlandse journalisten las Kroestjev een vijf minuten lange verklaring voor. De rest van de twee uur durende confe rentie besteedde hij aan het beantwoor den van vragen. Kroestjev heeft zijn ontwapeningsplan ook toegelicht in een nota aan de hoof den der in Moskou vertegenwoordigde regeringen. In Ruslands nieuwe voorstellen zijn ge detailleerde controlevoorschriften opge nomen. aldus Kroestjev in zijn nota. Hij bracht weer op de bekende Sovjet-manier het incident met de U-2 ter sprake. De nieuwe voorstellen, waarin voor de eerste maal de grondbeginselen voor een ontwerp-ontwapeningsverdrag zijn op genomen, gaan gedetailleerd in op wat Rusland noodzakelijke maatregelen acht voor internationale inspectie en controle de- ontwapening. Voorts bevatten zij voorzieningen voor de vorming van in ternationale politiestrijdkrachten voor de handhaving van de internationale veilig heid in een ontwapende wereld, die ter beschikking van de veiligheidsraad zou den moeten worden gesteld. In het nieuwe, in drie stadia verdeelde plan, wordt voorrang gegeven aan de li quidatie van de middelen tot het ver voeren van kernwapens, met gelijktijdige vernietiging van buitenlandse militaire bases. V redesverdrag met Oost-Duitslaiul De Rus merkte in zijn persconferentie nog op, cjat sommige mensen in het Wes ten verklaren, dat als geen topconferen tie meer wórdt gehouden, de kwestie van het Duitse vredesverdrag voorgoed van de baan zou zqn, ,,doch hier is de wens de vader van de gedachten" zei Kroestjev. Na verloop van zekere tijd zal de Sov jet-Unie de situatie in beschouwing ne men. „Wij zullen dan bijeenkomen met onze socialistische landen en een beroep doen op alle landen, die een vredesver drag willen tekenen, en dat zal dan zeker worden getekend. In dat geval zouden de vroegere bondgenoten van de Sovjet-Unie, die nu de bondgenoten zijn van „de ge achte" dr. Konrad Adenauer, en de vertegenwoordigers van Adenauer, met wie niet in Stalingrad was afge rekend, niet meer in West-Berlijn wor- doen toegelaten dan met toestem ming van Oost-Duitsland. Commentaren Gezaghebbende kringen te WASHING TON verklaarden het nog te vroeg te achten om te zeggen of het Russische voorstel eén nieuwe propagandastunt is of de inleiding tot serieuze besprekingen over ontwapening. Men merkte op, dat het Russische voorste] in feite neerkomt op eliminering van de Amerikaanse ver nietigingskracht voordat de Russische bedoelingen werkelijk op de proef zouden kunnen worden gesteld. In een door het State Department uit gegeven verklaring wordt gezegd, dat de V. S. bereid zijn op de tien-mogendhe- denconferentie in Geneve deel te nemen aan een gedetailleerde beschouwing van de gewijzigde Russische ontwapenings voorstellen, doch dat nog veel opheldering nodig zal zijn. Speciaal over de Russische opvatting omtrent controle zal opheldering nodig zijn. Het Witte Huis heeft overigens Kroest- jevs verklaring als zou president Eisen hower hem hebben gezegd, dat de V.S. gekant zijn tegen een hereniging van Oost- en West-Duitsland „absoluut on waar" genoemd. Het Witte Huis deelde mede, dat de president op de hoogte is van Kroestjevs opmerkingen op zijn persconferentie doch dat geen commentaar wordt gegeven op diens kleinerende persoonlijke toespelin gen op de Amerikaanse president. Diplomatieke waarnemers in LONDEN zien in de verklaringen van Kroestjev een bevestiging van de politiek van het behouden van een impasse in de betrek kingen tussen Oost en West tot na de Amerikaanse presidentsverkiezingen. De voorstellen zullen overigens naarstig be studeerd worden. Te PARIJS verklaarde een woordvoer' der van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat de nieuwe ontwa peningsvoorstellen „enkele nieuwe pun ten" bevatten, die door de Franse rege ring zorgvuldig zullen worden bestudeerd in overleg met haar Westelijke bondgeno ten. Te BONN zijn vertegenwoordigers van de Westduitse grote politieke partijen unaniem in hun oordeel: De Russische premier is door zijn aanvallen tegen Eisenhower en dr. Adenauer de regelen van het fatsoen te buiten gegaan. Enkele punten uit de Russische ontwa peningsvoorstellen zouden zorgvuldige bestudering verdienen. WALTER FUNK, minister van econo mische zaken en president van de Reichsbank tijdens het bewind van Hitler, is gisteren, 70 jaar oud, te Düs- seldorf overleden. KONINGIN Elizabeth en prins Philip zullen begin volgend jaar een bezoek aan India en Pakistan brengen. ZWITSERLAND staat op het punt van India eer. lening van 20 miljoen dollar te verstrekken. De ALGEMENE toestand van prins Bern hard gaat goed vooruit, al is de temperatuur nog niet geheel normaal. Een DELEGATIE uit Katwijk heeft gisteren de koningin de traditionele j-koninginneharing" aangeboden. De hiervoor uitgekozen haring is gevangen aan boord van de Katwijk 25 en aan gevoerd door de Katwijk 23 met schip- Per J. van Deelen. KROESTJEV heef'. een uitnodiging voor een bezoek aan Cuba aanvaard. De da tum zal later worden vastgesteld. (Advertentie) i Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Droog, zonnig en warm weer. Ma- hge oostelijke wind en in de middag plaatselijk zeewind. S Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: l Mooi tot weinig bewolkt weer. Lich- te stijging van de temperatuur tot maximum 27 graden. Vandaag: zon onder 20.53 uur; maan op 14.22 uur. o?0r^en zon °P 4.24 uur, zon onder *0.54 uur; maan op 15.36 uur, maan onder 2.19 uur. Maandag: zon op 4.23 uur, zon on- uer 20.55 uur; maan op 16 53 uur, J maan onder 2.48 uur. Dinsdag: zon op 4.22 uur; maan on- J der 3.18 uur. Het Tweede Kamerlid de heer Geertsema (VVD) heeft aan de minister van justitie vragen ge steld met betrekking tot de voet balpool van de KNVB en de open stelling daarvan voor leden en be gunstigers van niet bij de KNVB aangesloten sportorganisaties. Hij vraagt de minister onder meer of deze niet van mening is, dat een dergelij ke uitbreiding strijdig ig met de door In de Parijse voorstad Saint-Honoré is het „feest van de drie nachten" on der grote belangstelling begonnen. Aan de opening van de feestelijkheden kwam een sproeiwagen van de ge meente-reiniging te pas, welke vijf duizend liter geparfumeerd water over de straten uitsproeide. De dames waren er als dedames bij om van dit geu rige festijn te genieten. Een Oostenrijkse landbouwer, die in een civiel proces gewikkeld was, heeft gisteren zijn tegenpartij, een ambtenaar van de rechtbank, en diens 61-jarige advocaat doodgeschoten, terwijl hij de vrouw van de advocaat ernstig ver wondde, tijdens een onderhoud op het kantoor van de jurist. Aanvankelijk leek het er op alsof de twee partijen het eens zouden kunnen worden over een eigendomskwestie, doch plotseling trok de 55-jarige landbouwer een pistool uit zijn aktentas, waarmede hij vier schoten loste, die de advocaat en diens cliënt doodden. De vrouw van de advocaat, die na het horen van het eerste schot de kamer binnensnelde werd ernstig gewond. Haar toestand is kritiek. De dader werd later aangehouden. zijn voorganger gehuldigde opvatting, dat de feitelijke toestar.d, zoals die bestónd bij de eerst keer, dat officieel gepoold werd, bevroren moest worden totdat de staten-generaal zich over een wettelijke regeling van de sportprijsvragen zou hebben uitgesproken. Ook wil de heer Geertsema het een en ander wetn over het lottospel, dat voor Humanitas georganiseerd wordt. Is er een maximum-inzet en een maximum prijs? Hadden niet meer maatschappe lijke instellingen of combinaties van in stellingen, die zeer grote sectoren van maatschappelijk leven omspannen, kun nen profiteren van het lotto-spel „rolot"? En komt nu spoedig de hele materie van sportprijsvragen en lottospelen in de Ka mer in behandeling, nog voor het zomer reces? aldus een paar van de vragen, die de heer Geertsema opwierp. De minister van Justitie heeft toestemming gegeven aan het Cen traal Missie Commissariaat in Den Haag voor het houden van een cij fertoto. De prijsinzet voor deze to to is 5 maal 35.000. De Wereldmissietoto, zoals die wordt genoemd, is zeer aantrekkelijk, omdat men voor een guldon over 19 kansen be schikt. De kansen bij deze toto zijn gro ter dan bij welke andere toto ook. De inkomsten van deze toto, waaraan mis sionerende orden en congregaties en missionerende instituten meewerken, worden besteed voor de wereldmissie- nood. Onder deze nood vallen o.m. op leiding missionarissen, bouw van ker ken, bouw van een abdij in India, de hongerende landen, uitzending van krachten en in het bijzonder de aan schaf van een drietal drukpersen voor Afrika om de ontstellende achterstand in de katholieke publiciteit enigszins in te kunnen lopen. De toestemming voor deze wereldmis sietoto is voorlopig voor een keer door de minister gegeven. De volgende week zal te Washington officieel worden meegedeeld, dat aan de Italiaanse luchtvaartmij. Al Italia lan dingsrechten te Los Angeles zijn ver leend. De Italiaanse maatschappij die landingsrechten kreeg welke de K.L.M. reeds driemaal zijn onthouden, zal haar route Rome-Montreal doortrekken naar Los Angeles. Naar het zich laat aanzien zal de pijpleiding Rotterdam-Rijn op maandag 27 juni a.s. te Venlo officieel in gebruik worden gesteld. De opening zal worden verricht door de burgemeester van Venlo. Tussen de stichting De Utrechtse Katholieke Pers en de N. V. Uitgevers Maatschappij Neerlandia, uitgeefster van dit blad, is op 2 juni 1960 een overeenkomst gesloten waarbij de eigendoms- en uitgaverechten van het katholieke dagblad Het Centrum te Utrecht door genoemde stichting aan Neerlandia zijn overge dragen. Neerlandia is thans uitgeefster van Dagblad De Stem te Breda, De Nieuwe Limburger te Maastricht en Het Centrum te Utrecht. Deze bundeling van krachten maakt een vruchtbare samenwerking mogelijk, welke ongetwijfeld ook de inhoud van het Dagblad De Stem ten goede zal komen. De algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Uitgevers Maatschappij Neerlandia heeft tevens met ingang van voormelde datum een uit drie leden bestaande hoofddirectie benoemd onder voorzitterschap van de heer Dr. H. J. A. Hermens, tot heden directeur der N.V., waarin voorts zijn opgenomen de heren J. D. C. L. Groot, tot nog toe adjunct-directeur der N.V. en J. P. van Vonderen, tot heden directeur van Het Centrum. COMMISSARISSEN EN DIRECTIE N.V. UITGEVERS MAATSCHAPPIJ NEERLANDIA Mevr. Vera Eichmann (de echtgenote van Adolf Eichmann) en haar drie kin deren zijn, volgens inwoners van Do- gomanton, even ten noorden van Bue nos Aires, donderdagavond uit hun wo ning vertrokken. Zij reisden weg in een vrachtauto, waarop zij al hun bezittin gen hadden geladen. De vrachtauto werd begeleid door enkele personen auto's waarin Duits-sprekende mannen zaten, aldus ooggetuigen. De bestem ming van Vera Eichmann en haar kin deren is niet bekend. Er ligt nog een verrassing op u te wachten. Vijfhonderd gulden is er te verdienen voor hem of haar, die de beste prestatie levert bij de op lossing van onze puzzel: Vul in, 1, 2 of 3 Doet uw best puzzelaars. Als er geen enkele kolom geheel juist wordt ingevuld, gaat er vijfhonderd gulden naar de gelukkige (n) met het minste aantal fouten. In het Concertgebouw te Amsterdam is gisteren een uitvaartplechtigheid ge houden voor Evert Vermeer. Foto: de baar wordt uit het Concertgebouw naar de lijkwagen gedragen. Links op de foto van voor naar achteren enkele van de slippendragers, nl. de heren: G. Ruygers, H. van Kuilenburg, mej. dr R. de Bruyn-Ouboter en prof. dr. ir. W. Schermerhorn. Rechts zien we o.m. mr. J. A. W. Burger. Er wordt een andere drukker gezocht voor het „Weekblad T.V.". De uitgeve rij Misset in Doetinchem heeft, zo deelt zij mee, de drukorder voor het blad, dat wordt uitgegeven door N.V. Explicator, moeten teruggeven wegens overbelas ting. Vijfduizend Japanse studenten die betogen tegen het Japans-Ame rikaans veiligheidsverdrag hebben gisteren de ambtswoning van pre mier Kisji omsingeld en pogingen gedaan er binnen te dringen, hoe wel een sterke politiemacht op de been was. De studenten bekogelden de politie en politiewagens met stenen. De studenten maakten zich meester van twee pantserwagens Het commando van de Indone sische luchtmacht heeft bekendge maakt, dat het een permanente staat van waakzaamheid heeft be volen en dat de luchtmacht zal worden versterkt. Als reden wordt opgegeven „de stij gende spanning, veroorzaakt door de Nederlandse militaire bewapening van Westelijk Nieuw-Guinea" aldus meldt „Antara". Het commando deelde tevens mee, dat Indonesische straaljagers „gedurende enige tijd" hebben gepatrouilleerd boven de zeeën tussen de Molukken en Weste lijk Nieuw-Guinea. In de bekendmaking werd gezegd, dat op een bijenkomst van de chef-staf van de luchtmacht, maarschalk Soeryadarma Onlangs heeft de Eastman Kodak Company van Rusland een cheque voor 268.963,11 dollar ontvangen. Aan deze cheque is een lange geschiedenis voorafgegaan, die begon in het tsa ristische Rusland, toen Kodak vesti gingen had te Petrograd, Moskou en Odessa. Gedurende de eerste wereldoorlog ■ion Kodak de baten van haar verrich tingen niet uit het land losmaken en nvesteerde zij derhalve de zich op stapelende verdiensten in Russische •ffecten. Aan het einde van de oorlog beliep dit een bedrag van 2.300.000 lollar Imperial Russian war loan oonds" en schatkistbiljetten. De drie Codak-vestigingen bezaten eveneens ongeveer 2.600.000 dollar aan andere activa, waarvan bijna de helft in con tanten. Tezamen bedroeg het totale bezit aan Russische waardepapieren zo'n 4.900.000 dollar, ongeveer 15 miljoen roebel. Na de val van de tsaristische rege ring in 1918 verklaarde het nieuwe re gime alle effecten voor nietig en con- fisceerde het de schatkistbiljetten en andere bezittingen, waarna Kodak haar Russische bezittingen afschreef als een totaal verlies. Tijdens de onderhandelingen in 1933. waarbij Maxim Liwinof, de Sovjetrus- sische volkscommissaris voor buiten landse zaken, van de Verenigde Sta ten erkenning van zijn regering tracht te te krijgen, werd ongeveer 9.000.000 dollar aan Russische bezittingen in Amerika overgedragen aan de Ver enigde Staten. Uiteindelijk werd besloten dat dit bedrag naar Amerikaanse personen en instellingen zou gaan, die door de Russische confiscaties verliezen had den geleden. Kodak diende haar vordering in voor de eerder genoemde 5 miljoen dollar, dit bedrag maakte deel uit van een totaal aan vorderingen van SV2 miljard dollar. De toewijzing aan Kodak werd uit eindelijk bepaald op 2.768.723 dollar (ongeveer de helft van de vordering). Dit werd gebaseerd op de na de om wenteling geldende koersen van 13 en 3 dollarcent per roebel. Tengevolge van het verdelings ysteem werden de oorspronkelijke 9 miljoen teruggebracht tot 6 miljoen. Het resterende werd nu naar rato ver deeld over de houders van niet be taalde toewijzingen. Op deze wijze ontvink Kodak een cheque voor 268.963,11 dollar, zijnde haar aandeel in de balans van het fonds. Dit be drag beloopt minder dan 6 dollarcent voor elke dollar, die Kodak icn tijde van de omwenteling in Rusland be zat. en andere regionale commandanten woensdag de vestiging van permanente straaljagereenheden op de eilanden te genover Westelijk Nieuw-Guinea was be sproken. Voorts spraken zij over organisatori sche en operationele vraagstukken van de luchtmacht om 24 uur paraat te zijn als voorbereiding van een gezamenlijk op treden met andere strijdkrachten in ge val van nood. Protestnota De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag lieeft verklaard, dat de Indonesische tij delijk zaakgelastigde in Den Haag gis termiddag een protestnota heeft inge en vernielden die. Negentig agen ten en twintig studenten werden gewond. Een andere groep van naar schatting tienduizend studenten hielden een beto ging in de omgeving van het parlements gebouw en deden ook daar pogingen bin nen te dringen. De algemene raad van Japanse vak verenigingen heeft voor vandaag symbo lische stakingen afgekondigd waarbij vier miljoen arbeiders betrokken zijn. De se cretaris-generaal van de raad, Akira Iwai heeft gezegd, dat andere stakingen zul len worden afgekondigd tussen 10 en 19 juni, de dag daarop president Eisenhower volgens de huidige plannen in Japan zal aankomen voor een officieel bezoek. Het grote Japanse vakverbond heeft reeds een reeks voor vandaag afgekondigd in het bijzonder bij de spoorwegen. De politie heeft meegedeld, dat gisteren ge vechten zijn geleverd op een station in Tokio, waar leden van het vakverbond treinpersoneel trachtten over te halen, mee te doen aan de staking van van daag. Sinds maandagochtend 30 mei wordt in Dordrecht vermist het 18-jarige meis je Elisabeth Akkermans, wonende Meck- lenburgstraat 26. Het meisje is op nor male wijze naar haar werk gegaan, maar tot heden ontbreekt elk spoor van haar. Met wie zij het laatst in contact geweest is, is niet bekend. De roep- diend bij het ministerie van burtënlandsê lia?m v?n het meisje is Elly Zij noemt zich ook wel Barendrecht. Zij is 1,74 meter lang, heeft een slank postuur, zaken tegen het zenden van Nederlandse versterkingen naar Nederlands Nieuw- Guinea. Deze nota wordt thans bestudeerd. Als voorlopige reactie merkte de woord voerder op, „dat de beoordeling van de Nederlandse maatregelen als te zijn han delingen van vijandelijke strekking je gens Indonesië (zoals Indonesië in de no ta stelt) door de Nederlandse regering niet kan worden geaccepteerd". donkerblond haar en is gekleed in een gele gestreepte jurk met een blauwe blazer en zwarte schoenen met hoge hakken en strikjes op de neuzen. Zij draagt regelmatig een bril en heeft een zwarte schoudertas bij zich. Een ieder die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats in verbinding te stellen. Ook dit jaar brengen wij onze lezers aan de vooravond van Pinksteren weer onze interessante Pinksterprijsvraag, die in samenwerking met onze adverteerders tot stand kwam en waar mede U prachtige prijzen kunt winnen. De nauwkeurige omschrijving van de prijsvraagvoorwaarden vindt U elders in dit blad. want U Hebt 14 dagen tijd om deze oplossing in te zentfen. Deze prijsvraag is een aangename en nuttige vrijetijdsbesteding voor jong en oud. Wij wensen U allen veel succes!

de Stem | 1960 | | pagina 1