LOEMOEMBA WIL PREMIER EN PRESIDENT WORDEN hamol weer vandaag MODESHOW OP HOOG NIVEAU In Luik eindigde staatsiebezoek BERMUDA B1USH Vijf eisen van Kongolese leider MASSALE ACTIES IN JAPAN Proefalarm vanwege Kroestjevs houding Nederlanders vergroten oorlogsgevaar in Azië' „Als het niet gebeurt, sullen we eens sien VERBETERING PENSIOENEN AMBTENAREN Kroestjev heeft wèèr een plari Verrassing in Genève Jongens stalen vliegtuigje en stortten neer Verlaging van boterprijs LEIJGRAAF SCHILDER ZELF MET Zaterdag start Bijstand 3 Hoge gasten in de bloemetjes Twee kinderen in Chili door hond gered DAGBLAD VOOR ZEELAND „Kisji moet weg „Rolot" alleen voor „Hunanitas" „RECHTSTREEKSE VERKIEZINGEN" Bedrog VS.-minister Sovjet-nota over Nieuw-Guinea Koelhuisen raken vol 100e JAARGANG No. 23383 Voor Cod, Koningin en Vaderland VRIJDAG JUNI 1960 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Abonnementsprijs f 7.— per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) In Japan houdt men rekening met een bijzonder rumoerig week einde. Voor vrijdag en zaterdag zijn reeds grootscheepse demon straties aangekondigd om premier Kisji te dwingen met zijn kabinet af te treden en het parlement te ontbinden. Verwacht wordt, dat de demonstraties op zaterdagmorgen zullen beginnen met een staking van het spoorwegpersoneel op het spitsuur. Waarschijnlijk zullen ongeveer 3.5 miljoen arbeiders in geheel Japan aan demonstraties en stakingen deelnemen. Vandaag zullen 40.000 arbeiders en linkse studenten demonstreren voor het parlementsgebouw, dit als inleiding voor de voornaamste protestactie. De Japanse onderwijzersvereniging heeft haar leden geïnstrueerd de scholen te sluiten en mo rele steun aan de actie te geven. Donderdag hebben ongeveer 4.000 hoog leraren, afkomstig van de meeste uni versiteiten in Japan een protestactie te gen het veiligheidsverdrag met de V.S. gehouden. Zij waren bijeengekomen in een universiteitsgebouw in Tokio en be sloten tot de oprichting van een „ver eniging van hoogleraren tot verdediging van de democratie". Voorts namen zij een resolutie aan, waarin de onmiddel lijke ontbinding van het parlement en het ontslag van het kabinet-Kisji werd geëist. Loemoemba, de leider van de Kongolese Nationale Beweging, heeft donderdag te kennen gegeven president en ook minister president van de toekomstige republiek Kongo te willen worden. Tijdens een in zijn woning in Leopoldstad gehouden perscon ferentie, waarschuwde hij, dat zich moeilijkheden zullen voor doen, als de Belgische regering in gebreke blijft zijn eisen op dit punt in te willigen. Op de vraag wat hij zal doen als hij niet wordt uitgenodigd een re gering te vormen, antwoordde hij: „Als ik als leider van de oppositie zou optreden, zou de regering geen twee maanden duren". In zijn persconferentie somde Loemoemba vijf eisen op, in de eerste plaats de onmiddellijke terugtrekking van alle Belgische troepen uit Kongo. In ons bericht over het „Rolot- systeem", dat een toto voor de liefda digheid gaat worden, hebben we ver zuimd te vermelden dat de „Rolot" is opgezet in opdracht van de Nederland se vereniging voor maatschappelijk werk ,,Humanitas". De opbrengst ervan komt slechts ten goede aan de organi saties daarvan. Men kan het nieuwe kansspel dus niet betitelen als een na tionale toto" voor de liefdadigheid. Men maakte ons er op attent dat b.v. de Ca- ritaspool veeleer een nationaal karakter heeft. Instellingen in het bisdom Breda mochten daar al meermalen uit putten. (Advertentie) tl VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKEHS-TJALLEMA PRODUKT VOLGENS TASS zijn in de nacht van woensdag op donderdag in de Sovjet republiek Tadzhik (centraal-Azië) vier ondergrondse aardschokken gevoeld. Er werd geen melding gemaakt van slacht offers. I jJET INGANG van 1 juli is de pianist W de Groot tot hoofdmuziekregisseur tyNfle N.R.U. benoemd. PRINSES ASHRAF, de tweelingzuster van de Sjah van Perzië, is met toestem- j^'ng van haar broer gescheiden van Jaar Egyptische echtgenoot Ahmad anafti. HET RADIOSCHIP .Veronica" voert j-W ingang van gisteren niet meer de anamese vlag, maar die van ,,ecn an- f' Jand' Het schip werd vorige week U[l het Panamese koopvaardijregistcr ^schrapt. ^EST-DUITSLAND heeft het officiële 'Sconto verhoogd van 4 tot 5 procent. (Advertentie) p') Hij wil ook het onmiddellijk vertrek van de Belgische minister voor Alge mene Afrikaanse Zaken, Van der Meersch, die naar Kongo was gezonden ter behandeling van eventuele moeilijk heden bij de soevereiniteitsoverdracht op 30 juni. Ten derde eist Loemoemba de verkiezing van een staatshoofd door rechtstreekse verkiezingen en niet door de beide Kamers van het toekomstige parlement, zoals op het ogenblik is voorgeschreven. In de vierde plaats ver langt hij intrekking van het ontwerp voor de nationale vlag voor Kongo, be staande uit een gouden ster op een blau we achtergrond met zes sterren aan één kant van de vlag, als symbolen van de zes provincies der nieuwe republiek. De partij van Loemoemba ziet in dit ontwerp een koloniaal tintje. Tenslotte verlangt hij dat de regeringsleider zal worden benoemd uit de partij, die bij de verkiezingen de grootste eenvoudige meerderheid behaalt. De uitslagen van de verkiezingen voor de nationale vergadering van Kongo zijn nog steeds niet bekendgemaakt als gevolg van vertraging, veroorzaakt door ordeverstoringen tijdens de verkie zingen. Doch Loemoemba is bij de pro vinciale verkiezingen als de sterkste In een bijeenkomst van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken met minister Toxo- peus, is gisteren overeenstemming be reikt over een aantal maatregelen ter verbetering van de financiële positie der gepensioneerden: 1. De korting op de pensioenen in verband met het genot van algemeen ouderdomspensioen of algemeen wedu wen pensioen wordt teruggebracht van 2 procent op 1,4 procent per dienstjaar, ingaande 1 april 1960. 2. Aan de gepensioneerden wbrdt in gaande 1 april 1960 een toeslag op de pensioenen verleend van zes procent ter compensatie van de huurverhogingen 1957 en 1960, onder aftrek van de tijde lijk verleende uitkeringen ter compen satie van de huurverhoging 1957. 3. Aan de vóór 1 ap2*il 1960 gepen sioneerden, die niet in het genot zijn van algemeen ouderdomspensioen of al gemeen weduwenpensioen, wordt een toeslag gegeven van tien procent van het pensioenbedrag met een maximum van f 180.per jaar voor gehuwden en f 108.voor ongehuwden. partijleider tevoorschijn getreden met bijna een derde van het aantal zetels. De beide verkiezingen werden gelijktij dig gehouden. Op vragen over de verkiezingen van een president, antwoordde Loemoemba: ,,Ik kan u de verzekering geven, dat het volk moeilijkheden zal veroorzaken, ten zij een president wordt gekozen door rechtstreekse verkiezingen". Volgens de nieuwe grondwet, waar over tijdens de ook door Loemoemba bijgewoonde ronde-taf el-conferentie in Brussel overeenstemming werd bereikt, zal het toekomstige hoofd van de staat moeten worden gekozen door de beide Kamers van het parlement, die voor de eerste maal op 20 juni bijeenkomen. Als geen enkele kandidaat een meerderheid bereikt, hetgeen op het ogenblik waar schijnlijk lijkt, zal de oudste der twee presidenten van de Kamers automatisch hoofd van de staat worden. De vorige maand heeft Loemoemba tijdens een persgesprek gezegd dat als het staatshoofd door rechtstreekse ver kiezingen zou worden gekozen, hy er ze ker van was te zullen winnen. Donderdag zei hij er voor te zyn dat één persoon de dubbele post van premier en hoofd van de staat bekleedt. Het hoofd van de staat zou ook het hoofd van de uitvoe rende macht moeten zijn, volgens het Amerikaanse systeem". Bij zijn aankomst in Leopoldstad (uit Stanleystad, waar hij een verkiezings campagne heeft gevoerd), herhaalde Loemoemba zijn beschuldigingen tegen de Belgische regering van bedrog bij de verkiezingen ten gunste van de pro- Belgische Nationale Progressieve Partij. Hij zei over schriftelijke bewijzen te be schikken, dat verschillende regerings functionarissen, en in het bijzonder een 'Belgisch parlementslid, zich daaraan hebben schuldig gemaakt. Loemoemba herhaalde nogmaals zijn aanbod tot bescherming der Europese bevolking en deed een beroep op de Bel gen om te blijven en te helpen bij de opbouw van het land. „Boven alles wil len wij samenwerking", zo zei hij A.s. zaterdag 4 juni start over geheel Nederland de actie Bijstand 3. In het gehele land zullen de bekende Bijstand- loten, die ditmaal een kleurig uiterlijk hebben, a f 1.te koop aangeboden worden. De trekking zal plaatshebben door middel van radio en televisie op zaterdag 16 juli. De opbrengst van Bij stand 3 is bestemd voor de Bejaarden en Jeugdzorg. Deelhebbers in de op brengst zijn o.a. het Koningin Juliana- Fonds en het Prins Bernhard-Fonds. De Sovjetrussische regering heeft een nieuw plan voor alge mene ontwapening voorgesteld. De tekst van dit plan is donderdag ochtend door de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Gro- miko aan de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot Brittannië en India ter hand ge steld. De nieuwe Russische ontwapeningsplan nen worden vandaag op een aangekon digde persconferentie in het Kremlin bekendgemaakt. Intussen werd in westelijke kringen vernomen, dat het nieuwe plan een al gemene en algehele ontwapening in drie stadia ten doel heeft, waarbij voor rang wordt gegeven aan de afschaffing van ballistische en klassieke middelen tot vervoer van kernwapens en de op heffing van militaire steunpunten in an dere landen. In Londen is men van oordeel dat met het plan wordt beoogd een wig tus sen de westelijke mogendheden te drij ven door het Franse voorstel tot over eenstemming over de middelen tot het vervoer van kernwapens in het begin van het ontwapeningsprogram er in op te nemen. De Amerikanen vinden voorstel echter onpraktisch. dit De Sovjet-Unie heeft donderdag haar voorstellen inzake proefnemingen met ondergrondse kernexplosies uit het geco ördineerde programma op dit gebied tussen de Verenigde Staten, Engeland en Rusland teruggetrokken. Tijdens de bijeenkomst van donderdag in Genève deelde de Russische gedele geerde Tsarapkin mede, dat Rusland niet voornemens was enigerlei onder grondse proefexplosie te ondernemen. Het was daarom niet nodig, dat de wes telijke mogendheden deskundigen naar de Sovjet-Unie zouden zenden, terwijl er evenmin noodzaak bestond voor het installeren van bijzondere apparatuur op Russisch gebied. De Amerikaanse minister van Defensie, Gates, heeft donderdag verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten op het ogenblik „verbindingsalarm-oefeningen" houden, gelijk aan die waartoe hij aan de vooravond van de mislukte top-conf eren tie in Parijs opdracht had gegeven. Toen de minister donderdag getuige nis aflegde voor de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, die een onderzoek instelt naar het incident met de „U-2" zei hij vanuit Parijs opdracht voor het eerst alarm te hebben gegeven, nadat hij vernomen had, dat de Russi sche premier voornemens was de top conferentie te torpederen. Hij zei, dat het huidige alarm woens dagavond is begonnen en „enkele dagen" zal duren. „Zij brengt een iets grotere mate van paraatheid mee", aldus minis ter Gates. Verder verklaarde de minister voor de commissie het te betwijfelen of Rus land een algemene oorlog zal riskeren door het afvuren van raketten op lucht- bases, waarvan, naar het vermoedt, spi- onagevliegtuigen zijn opgestegen. Een van de laatste foto's van het ko ninklijk bezoek aan België. Te voet be geven de hoge gasten zich van het pro vinciehuis te Luik naar het nationaal monument van het verzet in deze stad. Twee weggelopen jongens van twaalf en veertien jaar en hun hond zijn giste ren in Californië om het leven gekomen bij een ongeluk met een vliegtuigje dat zij gestolen hadden. Het eenmotorige toestelletje stortte met draaiende motor neer op de speel plaats van een lagere school, in een dichtbevolkte woonwijk van Pomona, bij Los Angeles. De beide jongens, de gebroeders Tho mas en James McDonal, waren maan dag van huis weggelopen. Beiden had den een gi'ote liefde voor de vliegerij en waren enkele weken geleden betrapt bij pogingen om een vliegtuigj-e te ste len. Nadat het toestel was neergestort brandde het wrak geheel uit. De regering van de Sovjet-Unie- al dus het Russische persbureau Tass, heeft een aide-mémoire aan de Neder landse regering gezonden, waarin wordt gezegd, dat de recente versterkingen van zee-, land- en luchtstrijdkrachten op Nieuw-Guinea niet anders dan het oor logsgevaar in Zuidoost-Azië kunnen ver groten. Deze acties laten ook duidelijk zien, zo zegt de Sovjet-Unie, dat de dreiging in dit gebied niet uitgaat van Indone sië, zoals in de Nederlandse nota van 12 april j.l. werd gesteld. De Sovjetrege ring spreekt de hoop uit, dat de Neder landse regering niets zal ondernemen ilets hog. ere temperaturen: van het K.N.M.I. totj I 23 15Vuur' gisterenavond* J en zonnig weer met opnieuw Int „ere tempcratureu. Zwakke 2 'Venwtrhf6 no"r<'"ostclijke wind. I i £<n<iig*ns"ftuua"hct Bclgisch weer" wind1 ,funn'® en «arm weer. Lichte vind,1 nool'd tot OOSt. "n 11 if; 'on omtcr 20.52 uur; maan Mn uur J ierT?! zon op ^.24 uur; maan on-2 cr V53 uur, wat de vrede in gevaar zou kunnen brengen of spanningen in Zuidoost-Azië zou kunnen veroorzaken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft verklaard, dat Nederland niet kan inzien „hoe de uiterst bescheiden defen siemaatregelen in Nieuw-Guinea kunnen worden uitgelegd als dreiging met ge weid tegenover Indonesië". Intussen heeft het garnizoenscomman do in Djakarta de bevolking opgeroepen president Soekarno bij zijn terugkeer van zijn wereldreis zaterdag hartelijk te verwelkomen. Aan de organisaties die op het vlieg veld bijeen zullen zijn, zullen goedge keurde leuzen worden uitgereikt. Daar toe behoren: „Wij zijn gereed en wach ten op het bevel van de opperbevelheb ber", „De Nederlandse versterkings maatregelen in West-Irian zijn een uit daging voor het Indonesische volk", „West-Irian is onze onvoorwaardelijke nationale aanspraak". Indonesische vrouwen veroordelen Nederlandse uitda gingen en intimidatie-acties", „Indonesi sche jongeren zijn niet bang van de Ne derlandse uitdaging", „Het Nationale Front voor de bevrijding van West-Irian is bereid zijn taak uit te voeren". Donderdag is in het restaurant van de Euromast concern. Een aantal mannequins van de show in Rotterdam een modeshow van dralon-kleding bewondert hier het uitzicht over de Maas- gehouden, georganiseerd door een groot Duits stad. 1 De tweejarige Gabriëla en de vierjarige Ernesto Fernandez, kin- J deren van een echtpaar uit een i dorp op het Chileense eiland Chi- 1 2 loe, danken hun leven aan hun Duitse herder. De twee kinderen bevonden zich J in huis, toen de eerste aardschok- 2 ken zich deden gevoelen. De hond, die zich buiten bevond, stormde J het reeds gedeeltelijk ingestorte J huis binnen, greep Gabriëla bij een l 5 armpje en trok haar naar buiten, j 2 Daarop rende hij terug, om ook haar broertje in veiligheid te bren- J gen. Op dat ogenblik kroop Er- 2 nesto juist op handen en voeten 2 naar buiten, terwij' nu ook de rest 2 van de woning 'nstortte. De hond J werd onder hjinstortende puin i verpletterd. Koningin Juliana en prinses Bea trix zijn gisteren van hun staatsie- bezoek aan België op Soestdijk te ruggekeerd. De kroonprinses reed onmiddellijk na aankomst op Soesterberg naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht voor een bezoek aan haar vader, wiens toe stand intussen weer aanmerkelijk is verbeterd. Vijfentwintig minuten bleef zy in de ziekenkamer. Kort nadat zij was ver trokken, verscheen koningin Juliana bij het ziekenhuis. Anders dan prinses Beatrix, die snel door een achteringang naar binnen was gegaan, betrad zij door de hoofdingang het gebouw, watj een warm applaus ontlokte aan de ve len, die zich bij het ziekenhuis hadden opgesteld. De laatste dag van het staatsiebezoek aan België heeft een even ongedwon gen en hartelijk verloop gehad als' de voorafgaande dagen. Koningin en Prin ses begaven zich uit de Belgische hoofd stad met de trein naar Luik. In open auto's reden zij, in gezel schap van koning Boudewijn, naar het nationaal monument van het verzet, aan (Van onze Haagse redactie) Door de regenval der laatste we ken, die vooral in noord-Nederland welig grasland heeft opgeleverd, is de zuivelproduktie met spron gen omhoog gegaan. In de koelhui- n de afzetmogelijkheden naar het buitenland zijn beperkt ligt nu reeds een overschot van tien duizend ton boter en miljoenen kilo's kaas. De koelhuiscapaciteit is hiermee nog wel niet uitgeput, maar als de zuivelpro duktie nog enige tijd op het huidige ni veau gehandhaafd blijft, zal, zo wordt in zuivelkringen verwacht, aan een prijsver laging van boter ter bevordering van de afzet op de binnenlandse markt, niet te ontkomen zijn. Men neemt echter aan, dat het produktschap voor zuivel alvorens tot prijsverlaging te besluiten, nog even de ontwikkeling zal willen aanzien. Van ons boteroverschot profiteert nu alleen nog Engeland. De exportprijs is met zestig cent per pakje verlaagd, zodat onze bo ter in Engeland goedkoper is dan hier. Deze zuivelsituatie onderstreept weer eens de wisselvalligheid van het agrari sche bedrijf. Enkele weken geleden heer ste er allerwegen bezorgdheid over de ge volgen van de droogte in de eerste maan den van dit jaar. Thans is er hoewel niet overal zo overvloedig veel gras, dat de topproduktie van melk vervroegd is. De Friese melkveehouder b.v. is nu reeds verzekerd van voldoende winter- voer. de voet waarvan de koningin en haar dochter een krans legden. Nadat hier ook het gulden boek was getekend, reed men naar de Place St. Lambert, waar een grote menigte de koninklijke be zoekers toejuichte. Langs de straten stond een enthousiaste bevolking met vlaggetjes te zwaaien. Zelfs werden vanuit de kantoren, in navolging van New York papiersnippers naar bene den gegooid. Rond het stadhuis, waar de hoge gas ten vanmiddag het noenmaal gebruik ten, stonden duizenden mensen. Konin gin en prinses werden als het ware be dolven onder de bloemen. Herhaaldelijk werd het strenge Belgische protocol verbroken. Vijf bloemenvrouwen waren van de markt weggelopen en stonden plotse ling met grote bossen anjers voor de vorstelijke bezoekers. Koning Boude wijn. die ook in de bloemenhulde werd betrokken, stond wat verlegen met zijn boeketten in de hand, maar hij werd door zijn gevolg haastig bijgestaan. Om precies half vijf vertrokken ko ningin en prinses van het militaire vliegveld Bierset naar Nederla'rid. Zij werden hartelijk uitgeleidè gedaan door koning Boudewijn, die bescheiden de hand van de koningin wilde kussen, maar door hare majesteit lachend om helsd werd. Tevoren was nog een bezoek ge bracht aan de jaarbeurs te Luik. Op de militaire vliegbasis waren zeker meer dan 2.000 personen aanwezig om de ko ningin een afscheid toe te wuiven. (Advertenties) OMDAT ER teveel „uitdagende berich ten" óver gepubliceerd zijn, gaat het internationale congres van neo-fascisti- sche verenigingen in Wiesbaden niet door. Het zou tijdens de pinksterdagen worden gehouden. Nu met elastisch binnenwerk BORONET het beste kostuum dat u in Nederland kunt kopen, 1 jaar schriftelijke ga rantie 1 jaar gratis onderhoud. 89,50 104,50 119,50 139,50. Alleenverkoop: BREDA: Van Coothplein hoek Ginnekenstraat Bermuda Blush, de nieuwe mode- tint in nylons voor dit seizoen. In Nederland exclusief verkrijgbaar in Hi-iife. En u weet: Hi-Iife bete kent ook kwaliteitsgarantie. „Bermuda Blush" nylons - met of zonder naad - reeds vanaf 2.95; in alle betere zaken.

de Stem | 1960 | | pagina 1