3ES ng H.M. Koningin toe Brussel juichte en prinses Evert Vermeer overleden Pasternak overleden Harde taal van Malinovski „Karei Doorman vertrokken SCOTLAND YARD EN INTERPOL ZOEKEN SOPHIA's JUWELEN Staatsiebezoek aan België Medeleven met prins Reis met risico's iffrouw 39." Vereniging van Europese neo-fascisten Kanonschoten en charme Wederopbouw Concepcion begonnen Nieuwe studie bouw centrale kernenergie Lege cassette lag in Theems f. HEIJDEN 01140-2513 ,Umtf vestigingen ik te Utrecht E N n I DAGBLAD VOOR ZEELAND Weinig wind Bedrijfsongevaléén dode, twee gewonden Betraande filmsterhet ging niet om de waarde Weer kort geding Waarheid contra E.V.C. Spionage in Bonn Staking van Franse treinbestuurders Conferentie Indonesië over Nieuw-Guinea 100e JAARGANG No. 23380 Voor God, Koningin en Vaderland :er. :2er i sen- si d. en i>en olle éér 880 plet valt op ia int-Tropez, ia imini. Met zon- voor de deur, eerst lcijken bij de collectie zo igdig f-decolleté. Jasje en grote kraag, ■tticoat. Fleurig hillende kleuren. sea* bi| r -Heerlen-T.eiden Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 jUMSDAG 31 MEI I960 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch- -Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) Onze charmante prinses Beatrix, zoals de Belgische hoofdstad haar zag. De vroegere leider van Hitiers jeugd beweging. Friedrich Klein, heeft voor zondag a.s. te Wiesbaden een bijeen komst van neo-fascistische organisaties uit geheel Europa belegd met het doel deze groepen samen te voegen in een „noodorganisatie van verenigingen die trouw zijn aan het rijk", zo heeft de openbare aanklager van Hessen, dr. Fritz Bauer, gisteren in Frankfurt be kendgemaakt. In totaal zijn een 800 groe pen uitgenodigd. Waar de vergadering wordt gehouden is niet bekend. De af gevaardigden zullen waarschijnlijk door eigen gidsen naar een verzamelpunt worden gebracht om controle door de politie te omzeilen. Klein zou de vertegenwoordiger zijn van de uitgeevr Karl-Heinz Priester uit Wiesbaden, die de vorige maand is over leden en die, volgens Bauer, ,,het hart en de ziel van alle neo-fascistische po gingen in West-Duitsland en tot ver over de grenzen is geweest". (Van onze verslaggever). De eerste dag van het koninklijk bezoek aan België is een dag geworden van hartelijk medeleven met onze koningin en prinses Beatrix, om de plotselinge ziekte van prins B'ernhard, die met een virus-longontsteking is opgenomen in het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht. Uit dit medeleven is eens te meer de grote verbondenheid van beide landen en volkeren tot uit drukking gekomen. Die uiting van medeleven ging bij de Brus selaren, die bij honderden op de trottoirs en op sommige plaatsen bij duizenden voor de begroeting saamgedromd waren, met luide toejuichingen gepaard. te kwart voor twaalf. De militaire po litie betrok bij de eeuwige vlam de wacht. De minister van landsverdedi ging had hier de gasten begroet. Alvorens koningin en prinses van hier vertrokken tekenden zij in het gulden boek. Tot slot van deze eerste ochtend vertrok de stoet naar het koninklijk paleis, waar een intiem noenmaal werd gebruikt. Sfeervol paus Johannes heeft in een besloten ontmoeting met 31 curie-kardinalen aan gekondigd, dat spoedig de benoeming te verwachten is van de werkcommissies van het oecumenisch concilie. MIKOJAN, eerste plaatsvervangende mi nister-president van de Sovjet-Unie, heeft de GATT aangevallen onder de bewering, dat deze overeenkomst hoofd zakelijk de belangen van de economisch hoog-ontwikkelde landen van West-Eu ropa dient. TE VULKAAN Slamct, 300 km ten zuid oosten van Djakarta, is actief geworden, De krater stoot vuur en rook uit, die op 50 km kunnen worden waargenomen. WEST-DUITSLAND heeft, volgens een Parlementslid van Labour, de onderhan delingen over militaire bases in Spanje hervat. HET COLLEGE van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan nieu we c.a.o.'s voor een zestal nevenbedrij- ven van de bouwnijverheid. Ze hebben betrekking op: stukadoors, terrazzower- kers, buitenleggers, schilders, steenhou 'vers en leidekkers. De Ionen zijn daar met ongeveer vijf percent verhoogd. EICHMANN, de SS-er. die speciaal met do uitroeiing van de joden in het Derde Rijk was belast, zal binnen zeven weken formeel in staat van beschuldiging wor den gesteld. IN TAIPEH is gisteren een wijziging van de nationalistisch Chinese regering van premier Tsjen Tsjang bekendge maakt. Onder meer is de Chinese am bassadeur in Madrid, Sjen Tsjang Hoe- an, minister van buitenlandse zaken ge- Worden. Twee PERSONEN zijn om het leven eekomen toen gisterenavond bij de start van de 500 mijlsrace van Indianapolis 'Y-s.) een aluminium hulptribune, die bijna tien meter hoog was, instortte, oeker 50 toeschouwers zijn gewond; 37 van hen moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. Met twee maal 51 kanonschoten begroette de Belgische hoofdstad gistermorgen de vorstelijke gasten Om klokslag half elf arriveerde de regerings-dakota, geëscorteerd door twee Hunters van de Belgi sche landmacht op Meisbroek. Koning Boudewijn, in het uniform van luitenant-generaal van de landmacht, en zijn broer prins Albert, in het uni form van kapitein der marine, begroet ten als eersten de koningin en prinses. Een korte tijd onderhield le koning zich met Hare Majesteit. Met een ernstige uitdrukking op het gelaat vroeg hij naar de toestand van prins Bernhard. Konin gin Juliana, gekleed in een zomermantel op een effen donkerblauwe jurk met een zwart hoedje, verried geen spoor van vermoeidheid, ondanks de plotselinge vliegreis naar Zürich en ondanks de bezorgdheid om haar echtgenoot. Met een gulle lach stelde zij koning Boude wijn gerust. Bloemen werden aangebo den en daarna begaven de vorstelijke Sasten en hun gevolg zich per trein van Meisbroek naar het centraal station te Brussel. In het gevolg van H.M. was ook minister Luns aanwezig. Op het sta tionsplein, dat door een stralende zon werd overgoten, werden Belgische auto riteiten en leden van de Nederlandse ambassade te Brussel aan de koningin voorgesteld. Cadetten van de miltaire academie vormden hier de erewacht. Prinses Beatrix, gekleed in een beige zomermantel met een donkblauw hoed je, onderhield zich levendig met prins Albert. „Onbekende soldaat Stijlvol was de plechtige kranslegging door Hare Majesteit bij het graf van de onbekende soldaat op het Kongrespleii Sfeervol was de ontmoeting van de koninklijke gasten met het college van burgemeester en schepenen en de ge meenteraad van Brussel in de gotische zaal van het stadhuis, waar burgemees ter Cooremans een kort welkomstwoord sprak. Hij herinnerde aan de bezoeken van koningin Wilhelmina aan de stad en aan de verbondenheid tussen de landen. Een bijzonder luisterrijk cachet werd aan deze eerste dag gegeven door het folkloristisch feest dat op de Grote Markt plaatsvond, en dat door de ko ninklijke gasten vanaf het balkon op de eerste verdieping, waar vroeger ook de vorsten de feesten bijwoonden, werd ga degeslagen. Aan het galadiner dat koning Boude wijn gisterenavond in het paleis te Brus sel zijn gasten aanbood, uitte de Bel gische vorst zijn vreugde over de komst van de Nederlandse gasten. Hij herin nerde er aan, dat tal van banden Ne derland en België samenbinden. Dit laatste werd door onze vorstin, die ont roerd dank bracht voor de warme ont vangst, nog eens extra onderstreept. De 120.000 inwoners van Concepcion zijn begonnen met de wederopbouw van hun door aardschokken zwaar getroffen stad, niettegenstaande nog steeds kleine schokken gevoeld worden. Concepcion is al eens eerder her bouwd moeten worden, in 1939 toen een aardbeving de stad met de grond ge lijk had gemaakt. Zondag werden kra nen van puinruimersploegen door twee schokken tegen de grond gegooid, in hun val muren meeslepende. De eerste be ving veroorzaakte geen paniek, maar bij de tweede renden burgers de straat op. De laatste telling in Concepcion geeft een dodencijfer van 138. Meer dan 200 huizen werden verwoest en veel andere zijn onherstelbaar beschadigd. Duizen den inwoners zijn dakloos. Van de schade heeft men nog geen duidelijk beeld, maar deze loopt in de honderden miljoenen guldens. Tenminste twintig stadsblokken van Concepcion zit ten nog zonder water, gas en elektra. Vierduizend personen die geen onderdak konden vinden bij vrienden of verwan ten, huizen in openbare gebouwen. Tien duizend mensen worden door de autori teiten van voedsel, kleding en dekens voorzien. Gisterenavond omstreeks half acht is in liet Diacoiiesseiiliuis in Naarden overleden de voor zitter van de Partij van de Arbeid, de lieer Evert Ver meer. Hij is 49 jaar oud ge worden. De heer Vermeer onderging, zoals ge meld, op 2 mei een maagoperatie. Op Verwachting van het K.N.M.I. tot «Ona Jnc*' opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Veranderlyke bewolking, op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als Z g,steren of iets hogere. i y.achting van het Belgisch weer- Z kundig instituut: J bewolkt met enkele opklarin- Sen- Maximumtemperaturen voor vandaa* van 12 l"7 graden. *aPdaa&: zon onder 20.49 uur; maan onder 0.06 uur. Z 1 fe€n: zon °P uur; maan op 10.58 uur. 14 mei verslechterde zijn toestand om voorts afwisselend te verbeteren en te verslechteren. In de loop van gisteren morgen' kreeg hij een maagbloeding, welke bloeding zich gisterenmiddag om vijf uur herhaalde. Levensloop Evert Aart Vermeer werd op 20 no vember 1910 in Nijmegen geboren. Hij bezocht de m.u.l.o. en bekwaamde zich door zelfstudie in economie en staat kunde. Hij was tot 1930 als kantoorbe diende in Tiel werkzaam. Nadat hij zijn dienstplicht had vervuld, was hij tenge volge van de crisis enige tijd werkloos. Hij was een van de oprichters van het nieuwsblad „De Tielenaar". De heer Vermeer, die hier de journalistiek leer de kennen, werd later aangesteld als correspondent van „Het volksblad voor Gelderland". In 1931 trad hij toe tot de S.D.A.P.drie jaar later kwam hij in dienst van deze partij en was hij als propagandist werkzaam. Van 1934 tot 1939 was hij ook werkzaam voor het N. V.V. Tijdens de oorlog met Duitsland streed hij aan de Grebbeberg. Na korte tijd bij de zogenaamde opbouwdienst te hebben gediend, nam hij deel aan het verzet. Hij schreef in illegale bladen en was vooral werkzaam bij het in veilig heid brengen van geallieerde piloten. Later werd hij lid van de grote advies commissie der illegaliteit. In 1946 nam hij voor de P.v.d.A. zit ting in de Tweede Kamer. In deze par tij behoorde hij tot de humanistische vleugel. Hij was voorzitter van het Hu manistisch Thuisfront. Aanvankelijk was hij bestuurslid van de P.v.d.A.; in 1949 werd hij secretaris en zes jaar la ter, op 23 februari 1955, werd hij tot voorzitter gekozen als opvolger van Koos Vorrink. De heer Vermeer was ook lui van de gemeenteraad van Naarden. In zijn functie van lid van de Tweede Kamer, maakte hij deel uit van de vaste commissie voor buitenlandse zaken en van de defensiecommissie. Ook was hij hoofdbestuurslid van de Nederlandse Raad van de Europese Beweging en lid van de interparlementaire Beneluxraad. In 1959 werd hij gekozen tot voorzitter van het Europees socialistisch verbin dingsbureau. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Koningin Juliana en koning Boude wijn rijden in een open auto van het Centraal Station naar het graf van de Onbekende Soldaat in Brussel. De Russische schrijver Boris Pasternak, die enkele jaren gele den in ongenade viel vanwege het publiceren van zijn roman Dr. Zjivago, is gisteravond overleden. Hij is zeventig jaar geworden. Hij was reeds geruime tijd ernstig ziek. Gisterenmiddag omstreeks drie uur is de 50-jarige arbeider M. den Akker uit Gorinchem, in Doetinchem bij een be drijfsongeval om het leven gekomen. De 26-jarige P. A. J. de Klein uit Utrecht werd zwaar gewond en de 36- jarige J. Vink uit Giessenberg Rep lich te verwondingen op. Drie arbeiders, in dienst van de fir ma De Vries Robbé te Gorinchem, wa ren in Doetinchem werkzaam bij de bouw van een nieuwe montagehal van Philips. Bij het plaatsen van betonpla ten voor de dakconstructie schoot een dezer platen los en vielen de drie ar beiders van een hoogte van tien meter. Beide gewonden zijn naar het ziekenhuis in Doetinchem overgebracht. De heer den Akker was gehuwd en vader van drie kinderen. De Sovjetrussische minister van landsverdediging, maarschalk Ro- dion Malinovski, heeft te Moskou verklaard, dat het Sovjetrussische leger in staat is vergeldingsmaat regelen te nemen tegen „elke va' zalstaat en iedere staatsman, on geacht achter welke oceaan zij verscholen liggen". Malinovski zei, dat hij de bevelhebber der Russische raketeenheden opdracht had gegeven te schieten op elke basis „vanwaar een vliegtuig zou opstijgen dat het Russische luchtruim en dat van de andere socialistische landen zou schen- den". Malinovski, die zijn verklaring aflegde op een bijeenkomst in het Kremlin van Stachanoff-arbeiders, die ook door pre mier Kroestjev werd bijgewoond, ver klaarde verder onder meer: „De Russi sche raketten reiken nog veel hoger dan twintig kilometer". Er bestaat geen vliegtuig, dat zij niet kunnen treffen (De Amerikaanse U-2 kan op achttien kilo meter hoogte vliegen). Tevoren had de Russische minister van landsverdediging verklaard, dat de Ver enigde Staten „geenszins in een positie verkeren, om zich alles te kunnen ver oorloven". In zijn rede zei Malinovski na drukkelijk. dat zijn bevel aan de raket- commandant een wettige beslissing is, daar men niet zou weten wat een buiten lands vliegtuig aan boord zou hebben. „Het zou gewapend kunnen zijn met een H-bom". Commentaar De Amerikaanse republikeinse se nator Aiken, lid van de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen, maakte uit Malinovski's ver- 75 (Van onze Haagse redacteur) hebben een reis voor zich (heen en H. Ms. vliegkampschip „Karei terug) van rond 65.000 km. Doorman" vaart op het ogenblik in de richting van het Kanaal, waar het zich met de onderzeeboot]a- gers „Limburg" en „Groningen" zal verenigen tot het Nieuw-Gui- nea-smaldeel dat in de komende maanden in de Oost duidelijk zal maken, dat nog steeds de Neder landse vlag over Nieuw-Guinea wappert. De rond 1700 marinemen sen aan boord van de drie schepen Bij het verlaten van het Brusselse Centraal Station. V.l.n.r.koningin Juliana, koning Boudewijn, achter de koning prinses Beatrix en prins Albert van Luik. De N.V. Samenwerkende Elektrici- teitsproduktiebedrijven (S.E.P.) heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de bouw van een kernenergiecentrale over ongeveer vijf jaar. In Euratomkringen in Brussel is deze bekendmaking van de S.E.P. met enige verbazing ontvangen. Men wijst er op, dat de Euratomlanden ingevolge de overeenkomst met de Ver. Staten in het geheel niet verplicht zijn, om in de Ver. Staten kernreactoren te kopen. Voorts kan men de opvatting van 8e S.E.P. ten aanzien van de exploitatie kosten van kernenergiecentrales niet delen. Hoe de S.E.P. aan dit door Eura- tomdeskundigen aangevochten bedrag komt, is nooit bekendgemaakt, aldus bovengenoemde kringen. Interpol heeft een grootscheepse j'acht ingezet op de dief of de dieven die Sophia Loren voor twee miljoen gulden juwelen lichter maakten. De gedupeerde filmster, die in Engeland werkt aan de film „De miljonaire", was bijzonder ontdaan over de dief stal. ,,Niet zozeer om de financiële waar de van de juwelen", zei ze, „maar omdat ze voor my het symbool vorm den dat ik nooit meer een arm meisje zou moeten zijn". Gisteren is de lege cassette door een dekknecht van een schuit die de Theems afvoer, uit het water opge haald. Er zat nog een broche in, plus de label van een luchtvaartmaat schappij. Daarop stond „Sophia Loren, bestemming Wenen". De bemodderde vondst is onmiddellijk naar de labora toria van Scotland Yard gebracht, voor onderzoek. Men zal proberen vingerafdrukken te vinden, en andere deskundigen po- gen uit te vissen waar de cassette in het water gegooid is. Mogelijk is de geroofde juwelen schat al onderweg naar het buiten land; men houdt rekening met de kans dat de dieven, uit de Theems de zee opvarend, het kistje in de monding van de rivier hebben weggeworpen. Niettemin worden alle vliegvelden en zeehavens scherp in de gaten ge houden. De politie ziet zich gesteld voor een der grootste juwelendiefstallen uit de Britse criminele historie. Sophia Loren die overigens nog heel wat rijkdommen overhoudt verzamelde de juwelen bij stukjes en beetjes. Telkens als zij een bepaalde mijlpaal in haar carrière bereikte kocht ze iets kostbaars. Er was onder de geroofde juwelen ook een kostbaar sieraad dat zij van haar man, Carlo Ponti, cadeau gekregen had, omdat zij zo'n goede echtgenote was. Van de gstolen juwelen is slechts een klein deel verzekerd. Intussen heeft Sophia Loren gisteren toch de opnamen voor haar nieuwste film hervat. Enkele scènes, waarin zij sommige van de gestolen sieraden droeg, moeten nu worden overge speeld. Toen zij de diefstal ontdekte was de filmster zeer ontdaan. „Ze bete kenden zoveel voor mij", vertelde zij aan journalisten, met tranen van spijt en van woede in de ogen, „omdat zij het bewijs vormden dat ik nooit meer, zoals vroeger in Napels, arm behoef de te zijn. Het geeft me het gevoel dat de wereld nog steeds tegen mij is", zei ze. Commandeur Ferwerda is de comman dant van dit met een zo verantwoordelij ke taak belaste smaldeel. Gisteravond, vlak voor het vertrek van de Karei Door man onderstreepte hij nog eens dat ach ter de uitzending van dit smaldeel geen enkele agressieve bedoeling van Neder land kan schuilgaan. Commandeur Ferwerda gaf ons dui delijk te verstaan, dat zijn opdracht luidt, op deze reis alles te vermijden, dat Indonesië zou kunnen provoce ren. Maar als Indonesië nu eens het conflict zou zoeken en agressief zou optreden? „Dan slaan wij natuurlijk terug". Onderweg het schip laadt olie in een Franse haven voegt zich de tan ker „Mijdrecht" bij de marineschepen. Dit ravitailleringsschip voorziet de schepen en vliegtuigen gedurende de reis van de nodige brandstof. Het staat onder commando van de smaldeel-com mandant. Aan boord bevindt zich een verbindingsofficier van de Koninklijke Marine. Op de heenreis blijft het smaldeel ver uit de buurt van Indonesisch gebied. Het heeft er zelfs een omweg voor over. Het is echter de vraag of Indonesië met dit gebaar van goede wil genoegen zal nemen. Djakarta heeft onlangs ook alle wateren rond Nieuw-Guinea tot Indone sische territoriale wateren verklaard. Deze. door niemand erkende, claim, wordt ook door Nederland afgewezen. Wij houden het op de gebruikelijke terri toriale begrenzing, verklaarde ons com mandeur Ferwerda. Zolang het smaldeel bezuiden of ten oosten van Nieuw-Guinea blijft is er, zo verwachtte de smaldeel-commandant, weinig kans op moeilijkheden. Die kun nen er wel komen als Indonesië ze tenminste zoekt wanneer het smaldeel ten westen van Nieuw-Guinea zal gaan varen. Daar liggen nog al wat tot Indo nesië behorende eilanden. Commandeur Ferwerda kon nog niet vertellen of het smaldeel zich in dit gevarengebied zal begeven. Het ligt wel in de bedoeling verschei dene havens op Nieuw-Guinea aan te doen, maar het vaarschema is nog niet tot in details geregeld. Dat zal later in overleg tussen Den Haag en het gouver nement van Nieuw-Guinea gebeuren. Australisch Nieuw-Guinea zal in ieder geval niet worden aangedaan. klaring op. dat in het Kremlin de „oorlogspartij" aan de macht is ge komen. Volgens hem was Malinovski's verkla ring gevaarlijk, want het kon beteke nen dat raketten zouden worden afge vuurd als een vliegtuig bij ongeluk bo ven Sovjetgebied kwam. En de eerste raket die op het grondgebied van onze bondgenoten zou terechtkomen, zou het sein zijn voor een regen van raketten op Rusland, zo voegde hij hieraan toe. Voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren opnieuw een kort geding gediend, dat de uitgeefster van het communistische dagblad „De Waarheid", de stichting Bepenak, aan hangig heeft gemaakt tegen de drie le den van het dagelijks bestuur der Een heidsvakcentrale. De stichting vraagt opheffing van het beslag dat de drie E.V.C.-bestuurders opnieuw op de giro rekeningen van de Bepenak hebben ge legd, na de uitspraak in het eerste ge ding, eind april, waarbij het toen geleg de beslag op de postgirorekening door de president werd opgeheven. Van dit vonnis is de E.V.C. in appèl gegaan bij het gerechtshof. In afwachting daarvan verkreeg de E.V.C. van de president toestemming om opnieuw conservatoir beslag te doen leggen. Het saldo der re keningen bedraagt f 18,000. Voorts vraagt de Bepenak een bedrag van f 25.000 voor te lijden schade in krediet waardigheid. De raadsman van de Bepenak vroeg zich af of de bewuste vordering wel be staat en of gedaagden wel bevoegd zijn. De advocaat van de E.V.C. zei o.m., dat de brief van de overdracht van de uitgave van De Waarheid niets bewijst voor derden; het stuk kan geantidateerd en materieel vals zijn. De stelling van eiseres, dat de C V, Persorganen, de C.V. Dijkman en Co, (de drukkerij) en de stichting Bepenak, drie afzonderlijke organen zijn, gaat niet op, aldus mr. van Raalte. „De he ren gedragen zich als een economische eenheid en zijn daarom zo moeilijk te grijpen als er een serieuze crediteur is. Uitspraak 9 juni a.s. Een gewezen Russische agent in West- Duitsland, Constantin Kapoestinsky, heeft aan de autoriteiten in Bonn mee gedeeld, dat een attaché van de Rus sische ambassade in Bonn, Levinov, een van de leiders is van een Russisch spio- nagenet in de Bondsrepubliek. Deze verklaring wordt thans door de Westduitse veiligheidsdienst gecontro leerd. Kapoestinsky heeft aan een krant in West-Berlijn meegedeeld, dat hij is overgelopen, omdat hij bang was door de Russen te worden geliquideerd. De door de communisten overheerste en de onafhankelijke vakbond van Franse treinbestuurders en de door de socialis ten geleide vakbond van spoormannen hebben voor vandaag een staking van 24 uur afgekondigd. In de afgelopen week zijn in Frank rijk een aantal elkaar afwisselende ver- rassingsstakingen van korte duur door arbeiders bij het vervoer gehouden. De arbeiders bij de spoorwegen, metro en busdiensten eisen hogere ionen en kor tere werktijden. Regionale commandanten en provin cie-gouverneurs uit heel Indonesië zijn gisteren in Djakarta een conferentie be gonnen ter bespreking van de ontwikke ling tijdens de noodtoestand in het land en de Nederlandse militaire plannen in Nederlands Nieuw-Guinea. Het overleg wordt gevoerd achter ge sloten deuren. Naar verwacht wordt zal de Indonesische verdedigingspositie in het gebied dicht bü Nederlands Nieuw- Guinea worden bestudeerd en zullen plannen worden opgesteld om een ge bruik van geweld door de Nederlandse autoriteiten te beantwoorden.

de Stem | 1960 | | pagina 1