Bergen op Zoomse Raayberg valt onder slopershamer Pastoor jaar I. Dierick priester veertig Nationaal jubileumconcours Rotterdamse bond van Afgesloten Dapper mens Toneel van roemruchte prestaties verdwijnt Luchtincident tussen Israël en de VAR Drie Bredanaars verdedigen hun landstitel TE AARDENBURG Nederlandse militairen naar La Courtine 19 DAGBLAD DE STEM VAIV ZATERDAG 28 MEI 1960 19 Geweldig Voetbal Voorbij is een verzekering waard Opzienbarende wijziging in Eng. competitiebestel Schade Oorlog Feest HVC heeft nieuwe voorzitter MR. BOT SPRAK AUSTRALISCHE MINISTER Stormachtige zitting in Turkije verdaagd Duivenkroniek van .Den Bruinen" BEJAARDENBOND VERGADERDE Notulen b. I o. -school Goes te laat Vrachtschip door twaalf sleepboten vlot getrokken Adjudant H. Awater vertrekt uit Hulst' In Tubbergen 11 nationaliteiten aan de start Nieuwe directeur van postkantoor te Hulst Vijftig gegadigden secretaris-ontvanger te Prinsenbeek Loongrens: 7450,- (Van onze verslaggever) Een beroemd stukje Bergen op Zoom gaat aan het einde van dit jaar verdwijnen. De wielerbaan „De Raayberg", eens het sportieve hart van west-Brabant wordt opgeruimd. Gedeputeerde Staten in Den Bosch hebben de uitbreidingsplannen van Bergen op Zoom goedgekeurd. Spoedig zal het contract van grondoverdracht met de eigenares van „De Raayberg" worden getekend. Kort daarop verschijnen de werk lieden om de wielerbaan af te breken. Daarna duurt het niet zo lang meer of het terrein zal in een straat zijn veranderd. nieuw promotie uitbleef. Welke emo tionele momenten speelden zich toen op ,.De Raayberg" af. In het seizoen 1950- 1951 kwam voor de zoveelste maal de afdelingstitel in bezit. Dosko eindigde de competitie met maar liefst dertien punten voorsprong op de naaste tegen stander, maar wat niemand verwacht te, in de promotie was Theole te sterk voor de Bergenaren- Rozenoord, het riante sportpark, was gebouwd en Dosko ging dit terrein be spelen. „De Raayberg", waarop eens de dra ger van het oranjeshirt Christ Walder (1924 Olympische Spelen) excelleerde, lag én voor wielrennen en voor voet bal verlaten. De poging van een Bergse ingezetene Een roemrucht brok geschiedenis van Bergen op Zoom en de wieier- en voet balsport wordt afgesloten. Met wee moed denken de oudere wielerfans te rug aan de grote dagen van „De Raay berg", toen een Toine Mazairac en Klaas van Nek, een Jan Maas en Frans Hoeks het vuur uit de sloffen reden om een van de grote prijzen te bemachti gen. Met weemoed denken de voetbal vrienden op hun beurt terug aan de periode, dat het Nederlands elftal op de grasmat van dit sportpark excelleerde en de voetbalvereniging Dosko zijn we kelijkse wedstrijden speelde. Zesenvijftig jaar zal „De Raayberg" hebben bestaan als in het aanstaande najaar de slopershamers tevoorschijn worden gehaald. Rond de eeuwwisse ling lanceerde de Bergenaar Frie Mei- sen de idee een wielerbaan te stichten, waarop zijn grote kameraad Jacques Smout stellig triomfen zou vieren. Mie bet Heestermans voelde voor het plan en in 1904 werd de baan, driehonderd dertig meter lang, in gebruik genomen, Plaatselijke favorieten verschenen op de piste en draaiden hun rondjes. Als groot favoriet fungeerde inderdaad Jacques Smout, gentleman van het rij wiel", dat aan zijn zegetocht door Euro pa was begonnen. De belangstelling voor ,,De Raayberg"-evenementen nam toe cn in de jaren 1910 namen de he ren Frie Melsen en Jacques Smout zich voor de baan groter te maken, zodat ook stayers in de ring zouden kunnen verschijnen. De plannen werden werke lijkheid en vlak voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog lag er aan de rand van het groeiende Bergen op Zoom een wielerbaan, waarop de grootste van alle wedstrijden gegeven konden worden. Aangezien Jacques Smout en Frie Mel sen wel enig (financieel) risico durfden nemen, presenteerden zij geweldige programma's, die niet alleen in het bin nenland, maar ook in het buitenland V/eerklank vonden- Zij engageerden de beste stayers van de wereld voor meetings op hm. vierhonderdmeterbaan. Was Frans Hoeks uit Hoogerheide, thans een eer zaam kastelein een van de „plaatse lijke" figuren: Cor Blekemolen, '11 all round sportsman verscheen ten tonele, evenals befaamde kampioenen als de Belgen Arthur van der Stuijft en zijn broer Jef. Ploegkoersers als Toine Mazairac, Jan Maas, Piet van Kempen, Klaas van Nek, Jaan Braspenning, Piet Moeskops hoor den tot de gasten van ,,De Raayberg" °le. in een latere periode knapen als Arie van Vliet en Poeske Scherens, sprinters van wereldklasse, naar de ze ebloemen zag grijpen. Tot de dertiger laren duurde deze periode. Elke twee' de paasdag en elke tweede pinksterdag Werd Bergen op Zoom gevuld door de wielerliefhebbers, die uit binnen- en bui tenland toestroomden' om de befaamdste renners aan de slag te zien. Op de le maart 1908 werd de voet balvereniging Dosko opgericht. Welis waar speelde de vereniging niet direct net terrein langs dc Antwerpse- straatweg: toen de roodgele club na zes ^oor te dringen tot de Neder- andse Voetbalbond was het ijs gebro- en spoedig brak de verhuis naar - ui ga uc vcuiuia -ue Raayberg" aan. Of dit een sti mulans. was nog betere prestaties te le- lSfY 's moeilijk te zeggen, maai in u-o„. u de Ploe<? een topseizoer en «o het kampioenschap van de twee- klasse veroverd Geweldige spanning brak aan, want een plaats in de eerste klasse e behalen diende te worden gespeeld «egen het sterke BW uit Den Bosch het glorierende ONS uit Heerlen. eizaam was de weg naar de top. aangemoedigd door het inmid- s tot een vaste kern uitgegroeide vn„a.ïy?ergIeSi"en" bereikte Dosko het voetbalwalhalla. elifher. Sïizoenen 'anS hield de ijverige Daarn staande in de topafdeling. de vein ,yolgde ,de degradatie. Het duur te slan alvorens de ploeg de zwa- 1941 af. boven was. Het duurde tot ït^ybèreAnt ro°dgeel op zijn geliefde kwam Val een nieuw kampioenschap ste kfa«?nteen doortocht "aar de eer- zellde niets terecht en het- toaal de titli m, 1948- toen ander- at de titel werd behaald, maar op- (Advertentie) om op „De Raayberg" een beroepsvoet balclub gevestigd te krijgen kon niet serieus worden aangemerkt. Jan Smeijers - Maas (71). de man, die het wel en wee van „De Raay berg" gedurende zoveel jaren beleefde, heeft praktisch geen commentaar op het verdwijnen van wielerbaan en voetbal veld. Zijn zoon Frans (43), eigenaar van het café, zich de glorieperiode van baan en veld nog nauwelijks herinnerend, is realistisch genoeg om in de toekomsti ge, maar nabije verandering een verbe tering te zien. „Natuurlijk, het is met pijn in het hart, dat je zoiets ziet verdwijnen," zegt hij. „Maar, er komt een nieuwe weg, daarlangs worden etagewonin- weg, daarlangs worden etagewonin gen gebouwd en in de nabijheid verrijst een villapark. Ik krijg een veel betere parkeerplaats en.." Op elke meter ligt een triomf. Het is niet overdreven dit te schrijven van „De Raayberg", de wielerbaan en het voet balveld. Renners van wereldklasse draaiden hun rondjes over dit ovaal. Voetballers, die het oranjeshirt moch ten dragen, beleefden op de grasmat het plezier van "ïun talent. DE NEDERLANDEN VAN UW LEVEN W& Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft bekendgemaakt, dat Israëli sche jachtvliegtuigen boven Israëlisch gebied een MIG-straaljager van de V. A.R. hebben neergeschoten. Vier MIG's waren van het gebied van Sinai het Israëlische luchtruim binnengevlogen, waar zij werden onderschept door twee Israëlische jagers op drie km binnen de grens. Een der toestellen van de V.A.R. werden getroffen en stortte brandend neer, aldus de in Tel Aviv uit gegeven verklaring. Een militaire woordvoerder van de V.A.R. heeft echter verklaard, dat er gisteren in een luchtgevecht tussen twee Israëlische en twee Arabische vliegtui gen een Israëlisch toestel is neergescho ten. De Twee Arabische keerden volgens deze woordvoerder onbeschadigd op hun basis terug. Voor de derde achtereenvolgende maal worden, ditmaal in Ede, de militaire kampioenschappen biljarten, tafeltennis, bridgen, schaken en dammen der Ko ninklijke Land-, Lucht- en Zeemacht verspeeld onder auspiciën van de Dienst Welzijnszorg Leger op 28, 29 en 30 mei. Er zijn 89 geselecteerde finalisten, waaronder 3 Bredanaars die hun titel: algemeen militair kampioen van Neder land verdedigen en wel O. G. v- Veen, (dammen) en kapitein en Int. Smeets (bridgen). Alle wedstrijden vinden plaats in de Elias Beekmankazerne te Ede. Het zuiden is in deze finale vertegen woordigd met 15 deelnemers. De verdeling der diverse takken van sport is als volgt: Schaken: 6 deelnemers. Dammen: 6 deelnemers, waaronder 3 finalisten uit het zuiden en wel: O. G. van Veen (Breda), D. Bakker uit Prin senbosch en J. A. Mensink uit Gilze- Rijen; Blijarten: eveneens 6 deelnemers en ook 3 zuiderlingen namelijk de heren: Th. Platjouw uit Oirschot een bijzonder sterk speler, met K. M. Smits uit Gil- ze Rijen en W. H. Vincent uit Eindho ven; Tafeltennis: 28 deelnemers. Bridgen: Met 24 koppels een bijzon der open strijd, waarin we 5 koppels uit het zuiden zien opgesteld. Het kam pioenskoppel Kap. Rijkhoek en Int. Smeets (Breda) behoort zeker weer tot de favorieten. Verder zijn geplaatst kap. Lupker - kap. Mahler (Tilburg-Vught) Kap. Bergenhenegouwen - kap. Laver- man (Vught)kap. de Koning - Lnt. de Bruijn (Den Haag - Breda); Sgt. Gloudemans - sgt. Waal (Volkel). Het Engelse competitiebestel wordt mogelijk ingrijpend gewijzigd. Op de jaarlijkse vergadering van de League, die morgen (zaterdag) wordt gehouden, komt althans een voorstel ter sprake, dat beoogt de eerste drie divisies te splitsen in een noordelijke en een zuidelijke af deling. beide eveneens van 20 clubs. Dit laatste zou kunnen worden bereikt door acht non-league-clubs tot de League toe te laten. Het totaal aantal League-clubs zou daardoor 100 worden. Enkele maanden geleden reeds werden Dc parochie Aardenburg maakt zich op om zondag 29 mei aanstaande het 40- jarig priesterjubileum te vieren van pas toor Jos. Dierick. Pastoor Dlertck werd geboren te Koewacht op 5 maart 1895. Hij heeft dus juist dit jaar de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. In 1920 werd hij tot priester gewijd. Hij werd kape laan te Oosteind. waar hij bleef tot 1924. Van hier ging hij naar Roosendaal waar hij 18 jaar bleef als kapelaan van de pa rochie van de H. Antonius. Hier was hü tevens godsdienstleraar aan middelbare scholen. In januari 1942 kwam hij naar Aardenburg als pastoor en opvolger van deken J- J. Loos, die was overleden. Het was zijn eerste pas- toorsplaats en het is zijn enige gebleven ook. Achttien jaar lang is hij nu reeds pastoor van Aardenburg. Als geboren Zeeuwsch-Vlaming en van huis uit steeds nauw met het platteland en de landbouw verbonden, voelde pas toor Dierick zich spoedig thuis in het landelijke Aardenburg. De landbouw bleef ook hier zijn belangstelling trekken en in het gesprek met de boeren gaf hij steeds blijk van een grote deskundigheid op dit gebied. Doch dit is slechts een bijkomstigheid. Het was volop oorlog toen pastoor Diarick in Aardenburg kwam. Daardoor waren de eerste jaren van zijn pastoraat verre van gemakke lijk. Vele mensen hadden het in deze jaren moeilijk; er was gebrek aan alles, er waren vele stille armen, vooral onder de ouden van dagen. De nieuwe pastoor hielp deze mensen met gulle hand, zelfs in natura. ofschoon hij het zelf in die dagen ook niet zo breed had. Hoevelen pastoor Dierick in die jaren geholpen heeft is niet bekend; hjj hielp in stilte, maar dit blijk van grote naastenliefde is in Aardenburg niet onbekend gebleven. Naast zijn goedheid was pastoor Die rick in die jaren ook een dapper mens. De oorlogsstrijd kwam over zijn paro chie. Meer dan een maand lag Aarden burg in de frontlinie; granaten floten dagelijks over en sloegen in; bommen vielen op verscheidene plaatsen. Toen toonde pastoor Dierick zich een waar herder over zijn parochianen. Zijn pas toriekelder en de kelder van de kerk had hij opengesteld voor ouden van da gen, zieken en gewonden. Tijdens het inslaan van granaten bezocht hij gewon den en stervenden, soms op een hele afstand van zijn pastorie. Hij sloeg bijna geen dag over om toch nog de H. Mis op te dragen. De parochie telde ook oor logsslachtoffers; er waren doden te be treuren. Die moesten worden begraven, maar bijna niemand durfde zich buiten te wagen. Pastoor Dierick begroef zijn do len. Soms was hij daarbij vergezeld van enkele familieleden van de getroffenen, doch meestal was hij alleen op het kerk hof, terwijl de granaten overfloten en het geschiet niet van de lucht was. Wars van alle ophef heeft hij nadien weinig daarover gesproken, maar bij een jubi leum als dit past het om deze daden in herinnering te brengen. Na de bevrijding bleef de parochie met een grote schade zitten. De kerk was erg getroffen, de jongensschool en de meis jesschool, het bondslokaal en de kleuter school waren vernield. Het heeft pastoor Dierick vele zorgen gekost om alles weer opgebouwd te krijgen, maar de Aarden- burgse parochianen waren er trots op, dat hij de eerste was die zijn kerk wind en waterdicht had. In 1949 stond er al weer een nieuwe meisjes- en kleuter school. de rest volgde successievelijk. De financiële zorgen bleven echter nog lange tijd nawerken. Het is vanzelfsprekend, dat dit 40-jarig jubileum van Aardenburgs pastoor een echt parochiefeest zal worden. Om kwart voor tien zal de jubilaris aanstaande zon dag in stoet worden afgehaald, waarna om tien uur een plechtige H. Mis zal worden opgedragen uit dankbaarheid waaronder de feestpredikatie. Het pa rochiaal zangkoor heeft voor deze gele genheid speciaal de driestemmige mis van Hub. Cuijpers ingestudeerd. Van elf uur is er dan receptie op de pastorie. Na het lof om 2 uur is er in de pa rochiekerk een algemene feestelijke bij eenkomst, waarbij door de voorzitter van het feestcomité het cadeau van de parochianen zal worden aangeboden. Reeds maanden tevoren zijn collectan ten huis aan huis geweest om de bijdra gen van de parochianen in te zamelen. Na de priestercantate van het parochiaal zangkoor zal burgemeester J. M. A. C. van Dongen een toespraak houden. Ver dere sprekers zijn een der oud-kapelaans van Aardenburg, en E. Lansu namens de parochiële verenigingen. Ter afwisseling wordt door leerlingen en enkele oud leerlingen der r.-k. jongensschool het declamatorium „De Priester" uitge voerd, wordt gedeclameerd door leerlin gen van de r.-k. meisjesschool en wordt een zanghulde gebracht door de leerlin gen der v.g.l.o.-school en het r.-k. da meszangkoor „Amicitia". Ook de jubila ris zal een woord tot zijn parochianen richten. Buiten de kerk zal door de Kon, Mu ziekvereniging „Aardenburgse Fanfaren" na de feestelijke bijeenkomst worden meegewerkt om de feestvreugde te ver hogen. de clubs verzocht commentaar te geven op de voorstellen, die verder een vier voudig competitieprogramma (2 thuis- en uitwedstrijden tegen elke tegenstan der) en voor het komende jaar uiteraard ook versterkte degradatie inhouden. Het zou de belangrijkste wijziging in het competitiebestel sedert 40 jaar wor den. De nieuwe voorzitter, die HVC uit eindelijk heelt gekozen is kandidaat-deur waarder en rechtskundige te Amers foort. Als voorzitter van de sectie „be taald voetbal" zal optreden de heer J. J. Boers, die voorheen lid was in de sectie van het oude bestuur. Een van de afgetreden bestuursleden, de heer A. Mosterd, die in de afgelo pen kwart eeuw belangrijk werk heeft gedaan voor de KNVB in zijn kwaliteit van bondsafgevaardigde en bestuurslid van de afdeling Utrecht, werd door de KNVB onderscheiden met de gouden bondsspeld, die hem werd uitgereikt door de heer Martens, viee-voorzitter van de KNVB. De staatssecretaris van binnenlandse zaken, belast met aangelegenheden Ne derlands Nieuw-Guinea betreffende, mr. Th. Bot. heeft gisteren van gedachten gewisseld met de Australische minister voor gebiedsdelen, de heer P. Hasluck, die voor enkele dagen op bezoek in Ne derland was. Mr. Bot verklaarde, dat deze bespre kingen „in ieder opzicht bevredigend" zijn geweest en dat uitvoerig is gespro ken over de ontwikkeling van de beide delen van Nieuw-Guinea en de daaruit voortkomende samenwerking tussen Australië en Nederland. Er zijn tijdens d- besprekingen geen speciale beslissingen gevallen. De Turkse volksvertegenwoordiging heeft, na een stormachtige zitting, die op een gegeven ogenblik moest worden ge schorst, omdat de afgevaardigden elkan der te lijf gingen, met 226 tegen 117 stemmen besloten tot twintig juni a.s. uiteen te gaan. De moeilijkheden be gonnen bij de aanvang van de verga dering. toen een vertegenwoordiger van de republikeinse oppositie het woord voerde. De spreker werd herhaaldelijk in de rede gevallen, hetgeen reacties van zijn fractiegenoten uitlokte. Tenslot te geraakte een aantal afgevaardigden slaags, waarbij gewonden vielen. Er ontstond toen een algemeen tu mult. De parlementariërs bekogelden elkander met lege flessen en stoelen. Zaalwachten mengden zich in de strijd, de voorzitter schorste de vergadering en de publieke tribunes werden ont ruimd. Nadat de orde was hersteld, nam een andere afgevaardigde van de republi keinse oppositie hel woord. Hij kon on der een betrekkelijke rust zijn toe spraak houden. Toen hij echter uitgesproken was ont stond er wederom een hevig tumult. Daarna werd de stemming gehouden, waarvan het resultaat in de aanvang van dit bericht werd vermeld. Het diamanten jubileum van de Rotterdamse Postduivenbond met vele duizenden leden, wordt bin nenkort in alle luister gevierd met een groot nationaal concours op Chateauroux. Er zijn DERTIG dui zend gulden aan prijzen. Niet van de poes, juffrouw van Katwijk De hoofdprijzen zijn drie auto's van het merk Austin-Seven, tele visie-apparaten, radio's bromfiet sen, bandrecorders, stofzuigers enz. De vlucht zal gehouden worden op zaterdag 25 juni. De tienduizenden renpaardjes van het luchtruim zul len als een paddestoelvormige atoomwolk maar dan van de echte vrede gelost worden in de Franse stad Chateauroux, tussen Orleans en Limoges, in de streek van de fameuze kastelen aan de Loire. De Rotterdamse Bond werd opgericht op 4 november 1900. De groei was voorspoedig, totdat in 1942 op last van Seyss Inquart alle post duiven in Nederland moesten worden afgeslacht Er kon namelijk mee ge spioneerd worden, dat deden ze toen naar 't schijnt ook al. Met de wind op de staart vliegt een duif in één ruk van Swerdlowsk naar Ankara. Dan* zij de steun van de Royal Air Force die 2400 oorlogsduiven schonk, werd na de bevrijding de wederopbouw krachtig ter hand genomen. Thans be hoort de R.P.B.. onder de stuwende lei ding van de grote kampioen Maarten de Roode te Vlaardingen, weer tot de bloeiendste organisaties op dit gebied. Proficiat aan de jeugdige 60-jarige! De grootste Bond "an Nederland is trouwens niet de Rotterdamse Bond, maar de Nabvanpee. de Bond van bo ven de rivieren. Het eerste Bondsconcours 1960 van de NAB bracht vele duizenden duiven aan start en het is de combinatie Kern-De Weerd te Middelharnis die met een machtige eindspurt a la Decabooter in de Ronde van Vlaanderen, als eerste over de eindmeet suist.' Nadere gege vens wil het rekenbureau Beguin nog niet loslaten. Wel schijnt de gevreesde Ko Nipius allerver chrikkelijkst gepakt te hebben, hulde dus aan Ko en Joep. Niet aan te kluiven! De overwinnende duif van Kern-De Weerd is er een an het ras van de gevreesde stierenvechter te Lauwe bij Kortrijk: André Van Bruaene! Nog fa milie van de kweekduivin van de man die in Tilburg alles kort en klein slaat H. P. Corssmit voorheen Moerdijk. Ze motten 'et maar willen doen zegt Jan Tijs. En daar ligt heel de duivewijsheid in opgesloten. Niemand die het korter en krachtiger kan formu leren. In de provincie Antwerpen heb ben ze Orleans gevlogen. Een droevige historie. Wegens donderkoppen en hagelbuien konden de 1528 atleten maar gelost wor den te 11.40. Even kijken wat onze kon fraters in den Bels, die steen en been klagen er over schrijven. Een zwarte dag letterlijk en figuurlijk. Het is eigenlijk nooit helemaal helder en klaar geworden, doch van hieruit ge zien zou toch niemand zo'n fameuze smeer verwacht hebben. Het ligt voor de hand dat het ergens in het zuiden nog veel slechter en duisterder moet geweest zijn. Eerlijk gezegd verbaasde het ons wel dat er niet gelost werd; we konden er alleen uit besluiten dat het aan de grens erbarmelijk moet geweest zijn. Daarbij nog tegenstrijdige wind en ge hebt de elementen die de konvoyeurs ertoe aan zetten om niet vroeg te lossen. Een en kele dierf het toch aan de kevies open te trekken te 7 uur maar die lossing en het blijven rondtoeren van de dui ven zonder oriëntatie moet de anderen de overtuiging bijgebracht hebben dat het heel en gans niet te doen was. Op de middag begonnen wij te gelo ven dat er van lossing niets meer in huis zou komen. Maar juist nu begon men ze eruit te gooien, van Quievrain tot Orleans, terwijl anderen in Ter nier, Chartres, Tours besloten te wach ten tot maandag! Het duurde volle twee uren eer in Antwerpen de eerste Quievrainviieger gemeld werd. Van een normale trek van duiven was geen spraak; 'n enkel, soms 'n tweetal duifkens zag men soms traag door de klamme, zwarte lucht trekken. Later ging het iets be ter, er hingen al met al toch maar tien duizenden duiven in de lucht, de Ollan- ders zaten op Pont St. Maxence cn die mannen lossen bij het minste sterretje dat er verschiet. Alleen wij zagen er amper enkele honderden van, het varen de Noyon- vliegers en de Ollanders van Pont die de voetgangers van Quievrain vervroegd hadden. Het was een troosteloos beeld om te zien hoe die mannen van oost naar west vlogen en van west naar oost. Andere hielden moeizaam de goede noordoostelijke koers, doch weer ande re vlogen pal zuidwest. Het pitjesbak- spel was aan de gang. Wat er door kwam was lusteloos. De eerste Noyon- duiven waren nog droog (of weer droog gevlogen), de rest die volgde nat. En daar stonden we dan uren en uren te letten, ons angstig makend over wat nog achter was. Om een riem onder uw hart te ste ken, kwam dan af en toe een telefo nisch bericht: X heeft er vierentwintig mee en tot op heden nog geen veer thuis! of Y heeft er achttien in de strijd en heeft er een uur geleden een gepakt, sedertdien niets meer bijgeko men. Het ergste was het natuurlijk met de Orleans-duiven. 's Avonds in het Ant werps Koffiehuis aan de Van Straelen- straat allemaal zure gezichten. Kam pioen zestien mee, twee 'huis. kam pioen B negentien mee, vier thuis enz. En de goeie nog achter. In de Vlaanders vlogen ze Chateauroux en daar was het drama nog hartver- scheurender. Oscar Devriendt wint de poule van duizend met een duif die in het laatste tiental prijzen valt. Vanden- broucke-De Weerd pakken met hun „Max" de tweede po le van duizend (overschot) vier prijzen voor sluiting Moet er nog zand zijn? Hier tenslotte de uitslag van Orleans provinciaal in de Antwerpse Union: 1. Cyriel van Heule te Antwerpen; 2. Leon Konings te Antwerpen; 3. Karei Dierckx te Antwerpen; 4. Kloeck - Schrauwen te Ekeren; 5. Cools - Declercq te Eke- ren; 6. Guillaume Smet te Brasschaet; 7. Louis Ooms te Kapellen; 8. Frans De Schepper te Hoboken; 9. Ed. Es- kens te Borgerhout; 10. Louis van Oor schot te Put-Kapellen. Tot slot nog een handjevol uitslagen. Volgende week hoop ik daar meer werk van te kunnen maken. Op het moment dat ik dit schrijf zijn ze nog niet eens binnen. Hier die van Pont St. Maxence in de Bredase Bond met 2010 duiven. Vele zijn helaas te voet gekomen. Er gaan daarom stemmen op om de soort te kruisen met papegaaienras, dan kun nen ze desgevallend le weg naar huis vragen: 1. F. Simons; 2. R. Lambregts; 3. B. de Ruyter; 4. M. van Nijnatten; 0. B. Verüaasüonk; 6. A. C. de Krom; 7. Jan Sioekers; 8. Fr. Vlemminckx; 9. M. G. Huybregts; 10. J. Hermus; 11. C. Grobben; 12. Chr. Bastiaansen; 13. W. Gorissen; 14. A. Huybregts; 15. P. van der Horst; 16. B. Jonkers; 17. W. van Tilburg; 18. C. Beuzenberg; 19. Jac. van Gils jr.; 10. Arn. Derks enz. Dongen met 1357 duiven; 1. J. van Gooi, 2 en 4. A. Hessels; 3. A. van Hoof; 5 en 11. L. van Rijen; 6. J. Heer- kens; 7. W. dc Bont; 8. Jac. Koenen; 9. en 13. A. Coremans; 10. J. Wete- rings; 11. C. Boesschoten; 12. P. C. van Leyden; 14. H. Fijneman; 15. en 16. A. Trommelen: 17. N. van Rijen; 18. C. Smits; 20. L. Michielsen enz. C.C. Nieuw-Ginneken 1. G. de Rooy; 2. B. Paulissen; 3. en 7. Jan Antonis- sen; 4. W. van Oosterbosch; 5. J. Smee- kens; 6. Ant. de Jong; 8. H. C. van der Aa; 9. Chr. Martens; 10. Jan Fry- ters enz. Tot slot de V.B.P. te Bergen op Zoom 1. J. C. Hoppenbrouwers; 2. A. Schou teren; 3, 5 en 19 de grote kampioen D. Linders; 4. S. Zandbergen; 6. J. L. Jansen; 7. Schouteren - Van de Ven; 8. Goossen - Sebregts; 9. Denijs-De Groot; 10. M. Hagenaars; 11. A. Vercammen; 12 en 16, G. Adams; 13. P. van der Laan; 14. A. van Baal; 15. A. Verduit 17. C. Stoop; 18. M. Becht; 20. C. de Bonte enz. Volgende week de uitslagen van An- gouleme. Zet allemaal uw beste been tje voor. Wie denkt een vroege te pak ken, kan behalve naar Roosendaal ook bellen naar 01600-30478. Misschien kun nen ze u aldaar uit de droom helpenl Allemaal goeie. den Bruinen De afdeling Walcheren van de Alg. Ned. bond v. gepensioneerden heeft in Middelburg een vergadering gehouden. De aftredende bestuursleden werden herkozen met uitzondering van de heer Daansen, in wiens plaats de heer van den Bossche gekozen werd. Als dank voor het werk dat de heer Daansen sinds 1941 voor de bond heeft gedaan werd hem een enveloppe met inhoud en een rokertje aangeboden. Bovendien werd hij benoemd tot erelid. Tijdens de vergadering werd -hétf woord gevoerd door de algemeen voor zitter, de heer De Noo. De heer de Vriend heeft in de raad van Baarland zijn misnoegen geuit over het feit, dat de commissie blo-school te Goes de notulen van de vergadering van gemeentelijke vertegenwoordigers pas twee jaar na dato toezendt. De vergadering werd gehouden op 4 no vember 1957. Op de rekening 1959 van de Centrale Werkplaats De Bevelanden te Goes had hij een post ontdekt van 844 gulden, te vorderen van dubieuze crediteuren. Hij vreesde dat uiteindelijk de gemeenten met hun subsidies de dupe zijn. De ruim veertienduizend ton me tende bulk-carrier „Alexander T. Wood" is woensdagmorgen rond twee uur door niet minder dan twaalf sleep boten vlot getrokken. Het schip was de middag tevoren in de Pas van Everin- gen bij Terneuzen aan de grond gelopen en kwam hoog en droog op een zand bank te zitten. Alle beschikbare sleep boten uit Vlissingen, Terneuzen en Ant werpen waren ingeschakeld, terwijl ook de Gele Zee uit Maassluis speciaal ter hulp was geroepen. De vele duizenden paardekrachten van de twaalf boten bleken voldoende om de Engelsman weer in het vaarwater te krijgen. De „Alexander T. Wood" werd daarna naar Vlissingen geëscorteerd voor bo demonderzoek. De schade bleek be perkt, zodat het schip woensdagmiddag zijn reis naar Antwerpen kon hervatten. Twee divisies van het Nederlandse le ger, met een gezamenlijke sterkte van bijna 28.000 man, zullen, evenals ver leden jaar, binnenkort naar de oefenter reinen van La Courtine, in het Franse departement Creuse, vertrekken. Vier brigades zullen deze zomer ach tereenvolgens in de omgeving van La Courtine oefenen. De eerste eenheden komen aldaar 26 juni a.s. aan. De eigen lijke oefeningen beginnen acht juli en duren dan ononderbroken tot 31 oktober voort. Er zullen dag- en nachtoefenin gen worden gehouden. De materiële omstandigheden in de kampementen van La Courtine, die ver leden jaar aanzienlijk werden verbe terd, worden dit jaar nog beter, opdat het mogelijk zal zijn er verscheidene duizenden militairen op betrekkelijk ge rieflijke wijze te huisvesten. Nederland en Frankrijk staan op het punt een overeenkomst te sluiten voor het gebruik van de kampementen van La Courtine voor de tijd van vijf jaar. Volgens dit akkoord zou het Nederland se leger elk jaar gedurende drie en een halve maand de beschikking over deze kampementen krijgen. Nederland zal de helft van de kosten van instandhouding der kampementen dragen. PASTOOR J. DIERICK De groepscommandant van de rijkspolitie te Hulst, de adjudant H. J. A. Awater, is met ingang van 1 juni a.s. benoemd tot districts-, adjudant te Eindhoven. Renners van 11 nationaliteiten hebben tot nu toe ingeschreven voor de motor races, die ook dit jaar weer op tweede pinksterdag op het circuit van Tubber gen worden gehouden. Als gevolg van het conflict in de mo torsportwereld zijn de motorevenementen dit jaar heel dun bezaaid. Zelfs terrein races, die in andere jaren altijd een groot aantal toeschouwers trokken, ontbreken nu op de kalender. Het gevolg is dat Tubbergen dit jaar een ruime keuze heeft voor zijn deel nemers. De twee grote cracks van de laatste jaren, de Duitser Hiller en de Canadees F. Perris, zullen present zijn en met hen komen tal van andere goe de bekenden. Hierbij zijn Ferbrache, Sawford en Kassner, drie Norton-rijders. Alle klas sen zijn trouwens, naar de Stichting Ciiv qpjt Tubbargen meedeelt, meer dan goed bezet èn nier en daar heeft mén zelfs een stop moeten afkondigen. Iets geheel nieuws voor Tubber gen zal de race der 50 cc'ers zijn, tweewielertjes met een zelfde mo tor als in de gewone bromfietsen, maar dan zeer opgevoerd, zodat men er snelheden mee haalt van boven de 100 km per uur. Tot directeur van het postkan toor in Hulst is met ingang van 1 juni de heer A. de Voogt benoemd. De heer De Voogt is momenteel directeur van het postkantoor te Zevenaar. Met deze benoeming is thans voorzien in de vacature te Hulst, ontstaan door het vertrek van di recteur J. de Vries naar Terneuzen, Op het gemeentehuis van Prinsen beek zijn niet minder dan vijftig sollici taties binnengekomen naar de functie van secretaris-ontvanger. Op dc voor dracht zijn thans geplaatst: 1. Joh. Jac. Emonts, geboren 10 mei 1921 te Necl, commies ter secretarie in gemeenschap pelijke dienst der gemeenten Putte en. Huybergcn; 2. P.P.A. van Hal, geboren 14 juni 1924 te Geertruidenberg, le amb tenaar ter secretarie der gemeente Ber- licum te Berlicum. Aan het beraad om trent dc kandidaten hebben de beide fractieleiders deelgenomen. Toon Mcrtens stelde zijn supporters dik tevreden door in zijn woonplaats Breda als tweede te finishen. Het was echter maar een geringe compensatie voor de vele tegenslagen, die de „Drie Hoefijzers- ploeg" te incasseren kreeg.... (Van onze parlementaire redactie) In de woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is de loonsgrens voor de sociale verzekerin gen. enz., zonder hoofdelijke stemming vastgesteld op f 7450. De V.V.D. maakte het voorbehoud, dat zij daar slechts voor dit jaar mee akkoord gaat en zich voor het volgend jaar haar beslis sing voorbehoudt. Staatssecretaris Roolvink bleek met de Kamercommissie overeenstemming te hebben bereikt over de moeilijkhe den, welke de vorige week tijdens de behandeling van dit wetsontwerp waren gerezen. Het toen ingediende amende ment, waar hij bezwaren tegen had, was na gepleegd overleg aangevuld met de constateringen, dat van de peildata 31 juli-15 augustus, nodig om de loon grens vast te stellen, slechts dan tussen tijds kan worden afgeweken, indien er zich een onrustbarende situatie in de lonen heeft voorgedaan of de prijzen schoksgewijze zijn veranderd.

de Stem | 1960 | | pagina 13