SOVJET-MOTIE IN V.-RAAD VERWORPEN Dakota V terug in Wiesbaden Panorama Ajax-enthousiasten niet te stuiten Geen honderden maar duizenden doden in Chili 1-2 of 3" voor tweede keer in zelfde huis ACHTTIEN DODEN IN KONGO Cabot Lodge toonde.... Russisch luisterapparaat Enorme betoging in Tokio „Russen deden hun best" BORONET Grote brand in Asten Nieuwe vulkanen.... „Grondigheid der spionage van Moskou' Waakzaamheid op Maluku Verkeer eist weer zware tol Himalaya-top beklommen. DAGBLAD VOOR ZEELAND Radio-toespraak Eisenhower Aanhoudend droog Tony was zes dagen zoek De Gaulle naar W?st-Duitsland Bredase familie nu f 6000,- rijker Montgomery nodigt Tsjoe En Lai uit 100ste waarschuwing van Peking 100e JAARGANG No. 23377 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureausBreda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor CM, Koningin en Vaderland VRIJDAG" 2T HET 1060)) Abonnementsprijs f 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, telefoon 35) Een enorme menigte van volgens sommige schattingen wel 100.000 men sen, heeft gisteren voor het gebouw van de Japanse Landdag opnieuw een woe dende betoging gehouden tegen premier Kisji, het aanstaande bezoek van pre sident Eisenhower en het Japans-Ame rikaans veiligheidsverdrag. Er ontstond weer een schermutseling met de politie, die in groten getale 10.000 man was opgesteld op strate gische punten. Volgens mededelingen van de politie werden tien agenten ge wond, twee ernstig, door stenen waar mee de demonstranten hen bekogelden. Het aantal gewonden zal waarschijnlijk wel stijgen. De Veiligheidsraad heeft gisteren een Russische motie om Amerika te veroordelen wegens de spionagevlucht boven Rus land, met zeven tegen twee stemmen verworpen, bij twee ont houdingen. Dat gebeurde in een emotionele zitting, waarin de Amerikaan Cabot Lodge zijn Russische collega Gromiko op verrassende wijze van repliek diende. De Amerikaanse Dakota die de vorige week met negen mensen aan boord in Oost-Duitsland tot landen werd gedwongen, is woensdag avond op de Amerikaanse lucht basis te Wiesbaden in West-Duits- land aangekomen. Het toestel en de negen inzittenden waren dinsdag reeds vrijgegeven, doch de vlucht naar het Westen was toen met oog op het slechte weer een dag uitge steld. Voor het vertrek hadden de Russen een persconferentie belegd, doch de verte- (Advertentie) heren KOSTUUMS Beter dan het Beste en Best Betaalbaar 89.50 - 169.50 Alleenverkoop: ff Breda: Van Coothplein hoek Ginnekenstraat genwoordiger van de Amerikaanse mil; taire missie die dinsdag het vliegtuig en de inzittenden van de Russen had over genomen, zei dat hij geen verklaring wil de afleggen en dat hetzelfde gold voor de negen inzittenden. De Russische kolonel Koslowski, die het toestel dinsdag had overgedragen, ver klaarde dat de piloot van de Dakota, ka pitein Lundy, de Sovjet-autoriteiten had medegedeeld, dat hij van zijn koers was afgedwaald omdat hij bij zijn vertrek uit Kopenhagen onjuiste inlichtingen over de windkracht had gekregen. Dit werd later te Wiesbaden door kapitein Lundy bevestigd. Daar verklaarde de Amerikaanse kapi tein voorts, dat de Russen, die hem her haaldelijk hadden ondervraagd, hem niet van spionage hadden verdacht. Wel was het incident met de U-2 ter sprake ge komen. Lundy zei, dat zijn toestel door zes MIG-straaljagers was onderschept en tot dalen gedwongen. Hij had zich toen ge realiseerd dat hij boven Oostduits ge bied was. De behandeling en de voeding waren goed geweest. De Russen hadden hun best gedaan om het gedwongen verblijf aangenaam mogelijk te maken. De Amerikanen hadden veel volleybal ge speeld met Russische militairen. Piloot Lundy zal, in afwachting van een onderzoek naar het incident, niet mogen vliegen. De bevelhebber van de luchtmacht in Europa had namelijk ge meld, dat Lundy „duidelijke vliegaan- wijzingen had genegeerd". stemde. De tegenstemmers waren o.m Argentinië, Frankrijk, Italië en de V.S. Van stemming onthielden zich Tunesië en Ceylon. Voor assemblee Gromiko, die ernstige kritiek had op de Britse en Franse steun aan de V.S. inzake de kwestie van de U-2, verklaar de later tegenover journalisten, dat hij de kwestie nu in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties zou bren gen. Hij wilde niet zeggen, wanneer dit zou gebeuren. 55 Terwijl hij betoogde, dat de Bus sen over de gehele wereld een uit gebreid spionagenet onderhouden en dus niet de vermomde onschuld mogen uithangen, haalde hij een luisterapparaat uit zijn tas, dat de Russen, naar hij zei, als onderdeel van hun spionagecampagne hadden verborgen achter het bureau van de Amerikaanse ambassadeur Moskou. Het luisterapparaat was aangebracht in een houten afbeelding van het Ame rikaanse wapen. ,,Ik laat dit zien", zo zei hij, ,,als een direct en authentiek be wijs van de grondigheid der Sovjet- spionage". In totaal zijn in Amerikaan se ambassades in vele delen van de we reld honderd luisterapparaten ontdekt. De militaire eenheden op het Indo nesische eiland Maluku nabij Nieuw- Guinea zijn op volle waakzaamheid ge steld als gevolg van de defensieverster- kende maatregelen van de Nederlandse regering voor Ned. Nieuw-Guinea. Volgens het Indonesische persbureau Antara heeft de commandant van Ma luku, kolonel Herman Pieters, dit ver klaard bij aankomst in Djakarta, waar hij besprekingen zou voeren met de re gering en met het militaire oppercom mando. De commandant zou volgens Antara hebben gezegd, dat sedert de aankondi ging van de defensieve maatregelen niet-geïdentificeerde vliegtuigen enkele malen over het eiland hebben gevlogen. Die vliegtuigen kwamen, aldus Antara, uit de richting van Ned. Nieuw-Guinea. Wrange glimlach PREMIER VERWOERD van Zuid- Afrika zal dinsdag, voor het eerst sinds de aanslag op zijn leven, in het open baar verschijnen. Hij houdt een toe spraak in Bloemfontein. BIJ DE IVOORKUST (West-Afrika), ter hoogte van Abidjan, zijn een vrachtboot «n een vissersboot met elkaar in aanva ring gekomen. Zeven mensen verdron ken, 25 worden vermist. In totaal zijn 27 opvarenden gered. Het AMERIKAANSE vliegdekschip ..Saratoga" is, op weg van de marine basis Norfolk (Virginia) naar Mayport 'Florida), met het Westduitse koop vaardijschip „Bernd Leonhardt" in aan- yaring gekomen. Er zijn geen mensen levens te betreuren. Het begin van een brand was spoedig geblust. D.E RUSSISCHE luchtvaartmaatschap- Pij Aeroflot hoopt, dat er met de Ame- nkaanse luchtvaart spoedig overeen stemming wordt bereikt over een gere gelde luchtdienst Moskou-New York. DE TOESTAND van Pasternak, de Rus sische schrijver, is zeer ernstig. Hij Dlijkt longkanker te hebben. Zijn artsen zouden een operatie overwegen. NIEUWE Marokkaanse regering met koning Mohammed V als premier en kroonprins Moelay Hassan als vice- Pfemier, is gisteren te Rabat beëdigd. VIER LOGGERS nemen aan de haring- jagerij deel. De eerste nieuwe" kan vanmiddag worden verwacht. De vang- sxen zijn mager. President Eisenhower heeft woensdag avond voor de Amerikaanse radio en televisie een uitgebreide verklaring ge geven over het incident met het U-2- spionagevliegtuig en de daarop volgen de mislukking van de topconferentie. Hij verdedigde de wijze waarop zijn regering het vliegtuigincident behan deld heeft, alsmede de alarmoefening die de Amerikaanse minister van de fensie, Thomas S. Gates jr., tijdens de topconferentie uitschreef en herhaalde zijn in 1955 gedane voorstel voor open luchtinspectie. In aanvulling op dit voorstel bood hij nu een plan aan voor luchtverkenning onder leiding van de Verenigde Naties, met medewerking van Rusland en Amerika. Amerika zou be reid zijn voor deze UNO-verkenning toe stellen en materiaal, waaronder U-2- vliegtuigen, beschikbaar te stellen. Wat betreft de topconferentie zei hij, dat de weg voor rede en gezond ver stand nog steeds openstaat, indien Rus land tot medewerking bereid is. Radio-Moskou verklaarde gisteren avond in een commentaar op deze rede, dat de verklaring die de president voor het incident met de U-2 had gegeven „cynisch" was. Het scheen hem alleen te spijten dat de spionagevlucht mis lukt was. (Advertentie) Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- 1 J avond 23.15 uur: ?'rooS weer met zonnige perioden, yaar ook plaatselijk wolkenvelden. f^akke tot matige veranderlijke Deze,fde temperaturen als gis- i teren of iets hogere. I Indaag: zon onder 20.45 uur; maan onder 22.19 uur. orgenj ZOn op 4.30 uur; maan op Ub uur. Hebt U dit artikel gemist? Jammer! het stond in Gromiko staarde met een wrange glimlach om de lippen recht voor zich uit toen Lodge het bewijsstuk in de hoogte stak. De Britse afge vaardigde, sir Pierson Dixon, glim lachte breed. De andere afgevaar digden fluisterden druk onder el kaar, terwijl zij naar Lodge keken. Gromiko vroeg sarcastisch welk to neelstuk Cabot Lodge op dit idee had gebracht en waar dat stuk vertoond werd. Lodge antwoordde hem, dat Gro miko kennelijk niet goed had geluisterd want het kwam niet uit een toneelstuk maar uit de Sovjet-Unie. De Pool Michalovsky zei, dat hij zich niet in een „strijd over microfoons" wil de mengen, doch als men belangstelling voor dit onderwerp had, kon hij ook zeer interessante inlichtingen geven over sommige microfoons in onze ge bouwen in dit land". Deze Pool was overigens de man, die met Gromiko vóór de Russische motie Woensdagavond om ongeveer half tien is brand uitgebroken in een der loodsen van de strohulzenfabriek „Asten Straw- works" in Asten (N.br.). De brandweer was na het alarm binnen enkele minu ten met groot materieel ter plaatse, doch toen stonden de beide stroloodsen reeds in lichterlaaie. Met behulp van een nevelspuit, slangen op de waterlei ding en autospuiten slaagde men er in de fabriek te redden. De grote loodsen, met een oppervlak te van 2500 m2, brandden echter geheel uit. Enkele gevels stortten in. 600.000 kg stro en enkele tonnen hulzen gingen verloren. Voorts werden ook enkele vrachtwagens, een tractor, een trans portband, een persmachine en een snij machine vernield. De schade bedraagt vier ton. Het bedrijf is tegen brand schade verzekerd. Volgens welingelichte kringen in Pa rijs wordt een officieel bezoek van pre sident De Gaulle aan West-Duitsland overwogen. Er is nog geen datum vast gesteld, maar waarschijnlijk zal het be zoek voor het einde van dit jaar plaats vinden. Het aantal dotten in liet door aardschokken en vloedgolven geteisterde Chili zal niet tot enkele honderden beperkt blijven, maar wellicht zevenduizend bedragen. De bevolking is daar opgeschrikt door een nieuwe ramp: de keten van vulkanen in het zuidelijk deel van de Andes is actief geworden. Een half miljoen mensen is dakloos Reizigers, die uit het zuiden van Chili in Santiago zijn aangekomen, hebben twee nieuwe vulkanen zien ontstaan en een spleet in de aarde van 45 km lang en vijf km breed. De schade is onvoorstelbaar. Reddingswerk Nieuwe aardschokken bemoeilijken het reddingswerk. Amerikaanse, Argentijnse en Chileen se vliegtuigen en helikopters zijn bij het reddingswerk ingeschakeld. Oorlogs schepen, vrachtauto's en gewone auto's zijn op weg naar het zuiden. De spoor lijn is hersteld tot Temuco, op 200 km ten zuiden van Concepcion. Het reddings werk wordt echter bemoeilijkt door de vele grondverschuivingen, verzakkingen en vernielingen die het getroffen gebied een heel ander aanschijn hebben gege ven. Er zijn vijf Amerikaanse lazaretten en grote hoeveelheden voedsel en de kens naar de getroffen streken ge bracht. Helikopters hebben levensmid delen en kleren uitgeworpen boven groe pen mensen, die zich op de heuveltop pen verzameld hadden. In beroering De twee nieuwe vulkanen zijn bei de ontstaan aan de rand van het Rinihue-meer in de provincie Val- divia. De kegel van de ene vulkaan rees ongeveer 100 meter boven het 55 (Van onze verslaggever) „Da's me toch te machtig". Plot seling biggelden dikke tranen over het gezicht van mevr. K. van Oef- felen-Jaspers. De puzzel 1-2 of 3 had een gelukkig echtpaar aan de Vredenburghsingel 24 te Breda ruim zesduizend gulden rijker ge maakt. Het aureool van geheimzinnigheid waarmee de chef afd. verkoop van De Stem, de heer J. H. Huntjens, zich bij dergelijke gelegenheden pleegt te omgeven, baatte hem niet. „Gü bent dië vent, dieEn mevrouw Van Oeffelen had goed ge raden. „Die vent" was de afgelopen winter aan dezelfde deur aan de Vre denburghsingel geweest. Toen liet hij er f 2500 achter. Nu f 6.049,15 om pre cies te zijn. En een enorme hoop ge luk! HET recept Het geheim van deze puzzel-triomf? Mevrouw Van Oeffelen 41 jaar gele den, vóór haar huwelijk, in St. Willebrord bekend als Kooske Jaspers zal dat wel even uit de doeken doen: „Mee dobbel steentjes doe-k-et!" Oh neen, niet als de knobelaar of bam- zaaier, die precies het aantal registreert, 'n Speciaal systeem! Zij neemt, om te beginnen, niet de nummers die ze gooit. Wat in de tweede, derde of vierde worp tevoorschijn komt, dat is het cijfer voor de I 2 of 3" De 4, 5 en 6 kunt ge na tuurlijk niet opschrijven: het is 1, 2 of 3. „Gooi-de 'n 2", zo begint Kooske haar college, „dan schr.jf-de een 1 op. Stao-t- er een 3, dan lao-te oew gevoel beslissen. En gooi-de een 1, dan zou het wel eens een 3 of 2 kunnen zijn". Uw verslaggever, niet zonder ervaring in de „doKjp'stenerij", doorgrondt het systeem rog mri zo. Dat er iets in zit, is wel zeker: eeist f 2500, nu f 6.049,15 Of komt het, omdat ze met die eerste winst zo veel goede werken heeft gedaan? Pastoor kreeg wat, de missie bedacht ze en de paters bij haar in de buurt kwa men aan hun trek. „Is het zonde om aan O.L. Heer te vra gen, da'k iets mag winne?", had Kooske voordien aan pater Gardiaan gevraagd. „Nee", besliste deze. En toon de fortuin enkele maanden geleden het echtpaar Van Oeffelen gun stig gezind bleek, triomfeerde pater Gar diaan: „Zie-de-nou wel?!" In haar rijkdom Het Kooske toen ook de paters delen. „Ik bid voor oe mee", beloofde pater Gardiaan. En nuzesduizend pieter mannen. Het kon slechter treffen. Want toen haar man, geruime tijd geleden ziek was, werkte mevrouw een jaar op een wasse rij. Met moeite werden de touwtjes aan elkaar geknoopt. Toen kwam het eerste soelaas van de puzzelpot. En nu voor de tweede keer, een extraatje, dik er boven op! Toen de heer Huntjens het nieuws vertelde, kwam rap het antwoord: „Ge 'et een gek ge zicht. Toch geloof ik oe dit keer!" Normaal zeg je niet tegen iemand, dat- ie een gek gezicht heeft, of het moet al heel erg zijn. En om ieder misverstand dan bij voorbaat maar weg te nemen de heer Huntjens lachte, lachte nog veel harder, toen twee mollige armen zich om zijn nek sloten. Diëe zoen, die klapte! Maar verdikke me, wa' wil-de: „Dat mag toch wel?", in formeerde mevrouw bij haar man. Hij knikte: „Voor zesduuzend gulden wel". Het wettig en overtuigend bewijs geld op tafel en kwitantie tekenen werd geleverd. En wij maar verzuchten: waar dob belstenen al niet goed voor zijn. „Want veul woorde vat ik niet zo! Dan moe-te de stene wel gebruike", had Kooske gezegd. Tóch logica In lijnrechte tegenspraak daarmee is het „standbeeld-van-de-logica", als we het Nederlandse woordenboek van Koe nen-Endepols zo mogen noemen. Want in de grote trommel waarin, als een dossier van puzzel-liefde, alle oude „1-2 of 3tjes" bewaard worden, waarin de dobbelste nen liggen, pronkt ook dat woordenboek: een monument van tegenstrijdigheid ten opzichte van de stenen. Is het misschien daarom, dat die 1-2 of 3 grillig is als een prima ballerina, maar minstens even bekoorlijk. aardoppervlak, en de bodem zonk in een gebied met een straal van onge veer 40 kilometer om de vulkanen, zo hebben autoriteiten in de betrok ken streek gemeld. Wegen werden vernield en bomen werden door de aarde verzwolgen. Vol gens officiële gegevens zijn negen vul kanen in die streek actief geworden. De vulkanen stoten rook, vlammen en lava uit. De meren zijn in heftige beroering en nieuwe aardschokken brengen nog meer onrust en verwarring. In Santiago deed zich een vreemd na tuurverschijnsel voor: een snelle daling van de temperatuur, gepaard gaande met. een verkleuring van de lucht, die paars werd. Daarop onstond een dichte mist, waardoor de reddingsoperaties in gevaar kwamen'. Zo groot was het enthousiasme van de Ajax-supporters op Hemelvaartsdag in het Olympisch Stadion te Amster dam, dat de jeugd na het derde Ajax- doelpunt tegen Feijenoord al het veld oprende om zijn favorieten te bejube len. Er moesten toen nog twee doel punten komen.... Met 51 won Ajax van Feijenoord en daarmee sleepten de Amsterdammers voor de tiende keer het landskampioensohap in de wacht,. Het verkeer heeft weer een zware tol geëist. Bij een ongeluk op de Rozen gracht te Amsterdam zijn twee perso nen om het leven gekomen: een 20-ja- rige dienstplichtige soldaat, die op een motor zat, en een 16-jarige juffrouw, zijn duopassagiere. De motorrijder moest uitwijken voor een voetganger, die plotseling de weg overstak. Deze voet ganger werd zeer ernstig gewond. Tussen Almelo en Hengelo werd een achtjarig jongetje door een auto aan gereden en gedood. Een Arnhemse kleuter, die plotseling de weg overstak, werd door een vracht auto gegrepen. Het jochie was op slag dood. De vrachtauto kantelde bij een poging van de chauffeur om scherp uit te wijken. Het verkeer was urenlang gestremd. Te Hengelo werd een zevenjarige jon gen, die met de fiets aan de hand de drukke rijksweg Hengelo-Oldenzaal overstak, door een Deense auto aange reden. De jongen was op slag dood. In en rondom Loeloeaburg in Belgisch Kongo is het opnieuw tot bloedige botsingen gekomen tussen de elkaar bestrijdende Loeloea- en Baloebastammen. Volgens uit Loe loeaburg in Brussel ontvangen be richten zijn daarbij minstens 18 Kongolezen om het leven gekomen. Het waren dit keer de Baloeba, die een grootscheepse overval deden op de wijk van de Loeloea in Loeloeaburg. Twee honderd huizen werden in brand gesto ken, waaruit later de verkoolde lijken van tien Loeloea werden geborgen. Slechts enkele stenen huizen bleven in de wijk gespaard. Twee Baloeba verlo ren bij de aanval het leven. Er zijn 25 Kongolezen ernstig gewond in ziekenhui zen opgenomen, van wie er enkelen zijn overleden. Gevreesd wordt, dat het aan tal doden nog zal stijgen. De Loeloea namen wraak door een aan val op dorpen van de Baloeba op een tiental kilometers van Loeloeaburg. Hier verloren echter de aanvallers vijf do den, terwijl een Baloeba in het zieken huis aan zijn verwondingen overleed. De lijken van de Loeloea werden later deer lijk verminkt teruggevonden. De nieuwe uitbarsting tussen de twee stammen kwam niet geheel onverwacht. Reeds enige tijd waren er geruchten, dat in dit gebied nieuwe gewelddaden te verwachten warén. Veerboot gezonken Een veerboot, waarmede stembussen, waarvan de inhoud nog niet geteld was, werden vervoerd, is in een rivier nabij De heer en mevrouw Van Oeffelen Jaspers hadden alle reden om blij te kijken. De zilvervloot van de 1-2 of 3 kwam voor de tweede keer binnen. Loesambo verdronken. Hierbij kwamen tien personen, onder wie personeel van stembureaus, om het leven. Hierdoor zijn de verkiezingsuitslagen voor een gedeelte van de provincie Ka- sai vertraagd. Een expeditie, onder leiding van de. Zwitser Max Eiselin, is er op 13 mei in geslaagd de Dhaulagiri, een 8167 me ter hoge bergtop in de Himalaya, te beklimmen. Het was de hoogste van de nog niet beklommen bergen. Er is zeven maal eerder gepoogd de top te bereiken. De Dhaulagiri of „witte berg" ligt ruim 300 km van de Mount Everest verwij derd. Lord Montgomery, die op het ogenblik een particulier bezoek aan communis tisch China brengt, heeft gisteren aan een groot diner, dat premier Tsjou En Lai hem in Peking aanbood, de Chinese premier uitgenodigd als zijn gast een bezoek aan Engeland te brengen. Tsjoe nam de uitnodiging glimlachend in ont vangst en applaudiseerde lustig mee met de 170 gasten die Montgomery's verkla ring met instemming begroetten. Montgomery heeft woensdag geduren-. de vijf uur met Tsjoe gesproken en gis teren twee uur. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken in Lon den verklaarde desgevraagd, dat Mont gomery geen overleg met de Britse- regering over een uitnodiging aan Tsjoe En Lai had gepleegd. Een der gasten aan het banket was tot veler verbazing Henri Poe Ji, de laatste Chinese keizer, die hiermee voor het eerst weer in het openbaar ver scheen. De ex-keizer, die door de Japanners keizer van Mansjoerije was gemaakt, werd aan het eind van de tweede we reldoorlog gevangen genomen en als oorlogsmisdadiger veroordeeld. Vorig jaar september werd hij vrijgelaten. De woordvoerder van het Chinese mi-, nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren de 100e „ernstige waarschu wing" aan het adres van de V.S. ge richt. Dit was volgens het communisti sche persbureau Nieuw China geschied, omdat woensdagavond een Amerikaans oorlogsschip bij de kust van Foekien de Chinese territoriale wateren was bin nengevaren. Peking liet zijn eerste „ernstige waar schuwing" aan de V.S. op 7 september 1958 horen. De waarschuwingen werden gegeven naar aanleiding van schendin gen van het luchtruim of de territoria le wateren van China, waaraan de V.S. zich zouden hebben schuldig gemaakt.

de Stem | 1960 | | pagina 1