NIEUW VIERJARENPLAN DEFENSIE Wellicht verkorting diensttijd van Japan geteisterd vloedgolven door Eichmann leidde van de joden uitroeiing Russen geven V.S. Dakota terug Minister Visser dient lang verwachte nota in Verhoging hogere salarissen, uitgaven Socialisten in Japan tegen bezoek van Eisenhower t U8duur Z°" "P 4'32 uur: ZIT U WEL GOED? Meer dan 800 doden: Nu voor rechter in Israël Miljoenste telefoon aansluiting V.S. lanceren verkennings satelliet Naasting van grote kranten in Egypte Sneller dan verwacht: IK zou spijt hebben betuigd Verhit gesprek Watergeweld spaarde niets Labour achter. Gaitskell DAGBLAD VOOR ZEELAND KENNEDY j Zonnige perioden Reorganisatie opleiding KMA HANDGEMEEN IN GEVANGENIS TE HOLLANDIA CHILI 100e JAARGANG No. 23376 JEan&kZift JÉ-' BHgave N.V. Uitg. Mij. Neeitendla Directeur E. H. B. Brader HoofdredacteurJ. J. H. A. Brwna Redactieraad J. M. A. G. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus Breda, Reigerstraat 16 Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 5960 gpüt fcwaütadl, 8.20 per post, t <Ë9t per weeji. Buitenlandse sfoormementen op aqe- vraag. Losse nwnmers Ï6 cent. Advertentieprijs voor de gehete i 0.40 per mm (ing. Med. 1.—.). contract aanzienlijke reductie. Voiiedi- ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98 - telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tieiefoen MINISTER VISSER John Kennedy, de Amerikaanse de mocratische senator die dingt naar de kandidatuur van zijn partij voor het pre sidentschap. heeft dinsdag in een tele visie-interview verklaard dat hij bereid zou zijn geweest de Russische premier zijn „spijt" te betuigen naar aanleiding van het vliegtuigincident als hij in Eisenhowers plaats lad gestaan. De senaatscommissie voor buitenland se zaken heeft zich dinsdag eenstemmig uitgesproken voor een „volledig onder zoek door de twee partijen" naar het incident en de gebeurtenissen die aan het mislukken van de topconferentie vooratgingen. (Van onze- parlementaire redacteur) Het kabinet De Quay is bereid de militaire diensttijd van dienstplichtigen bij de Land- en Luchtmacht te verkorten, mits tevoren vaststaat, dat de dienstplichtigen in voldoende mate door beroepspersoneel en vrijwilligers vervangen kunnen wor den en ook in het lmidige tekort aan beroepspersoneel kan worden voorzien. Om deze vervanging te bevorderen zal de militaire loophaan - onder meer door een verhoging van de salariëring - aantrekkelijker worden gemaakt. De werving van vrijwilligers begint nog dit jaar. Dit blijkt uit een zo juist bij de Staten-Generaal ingediende nota, waarin de regering de defensieplannen voor de jaren 1961 t.m. 1963 ontvouwt. van negenhonderd miljoen, doch dftr brengt geen verlichting. De bedoeling is deze gelden eveneens te gebruiken met dien verstande, dat er, afgezien van sa larisverhogingen e.d., tot 1964 niet meer dan 5,5 miljard zal worden uitgegeven. Tegen die tijd zal er dus weer een „over loop" zijn van rond negenhonderd mil joen. Wat de diensttijdverkorting betreft is de regering van plan de aanbevelingen van de commissie-Van Voorst tot Voorst terzake in algemene zin te volgen. Over het advies van die commissie het dienst plichtcontingent te vergroten door de huidige vrijstellingsregeling voor kost winners, mijnwerkers en koopvaardij- personeel in te trekken, is nog geen be slissing genomen. Men wil eerst de re sultaten van de werving van vrijwilli gers afwachten. Het nieuwe vierjarenplan voor de defensie stelt voorts een voort gaande modernisering, reorganisatie en versterking van onze strijd krachten in het vooruitzicht. Deze vergrote defensieinspanning, de versterking van de verdediging rond Nieuw-Guinea en het plan tot verkorting der militaire diensttijd hebben tot gevolg, dat de defensie begroting in de komende vier jaar, vergeleken met 1960 (1657 miljoen) met ruim tweehonderd miljoen tot 1850 miljoen per jaar zal stijgen. Douglas Mac Arthur, Amerikaans ambassadeur in Tokio, heeft een verzoek van de Japanse socialistis- tische partij afgewezen om het ko mende bezoek van Eisenhower aan Japan niet te laten doorgaan. De ambassadeur zou tegen de voor zitter van de partij, Inejiro Asanoema, gezegd hebben dat hij de motieven voor het verzoek niet begreep. Asanoema had bij zijn bezoek aan de ambassadeur verklaard dat de toestand in Japan, ontstaan door de bekrachtiging van het nieuwe veiligheidsverdrag tussen de V.S. en Japan, niet gunstig was voor een bezoek van de Amerikaanse presi dent. Op een persconferentie hebben de socialisten later meegedeeld, dat er na het aanbieden van de brief een gesprek van een uur gevolgd is met een ver hitte uitwisseling van gedachten", waarbij de ambassadeur de brief „on gepast" noemde en niet duidelijk maakte of hij de brief zou doorsturen. De socialisten staan op het stand punt, dat de politieke rust in het land pas zal terugkeren na het aftreden van premier Kisji, ontbinding van de land dag, nieuwe verkiezingen en de vor ming van een nieuwe regering. DE TOESTAND van Boris Pasternak, de 70-jarige winnaar van de Nobelprijs voor literatuur, is opsieuw verslech terd. DE LEIDER van de communistische Pathet Lao in Laos, prins Souphanou- vong, is met vijftien aanhangers, die vorig jaar tegelijk met hem waren ge arresteerd, uit een gevangenis in Laos ontsnapt. IN OOST-JAVA zal. met ingang van 1 juni, de „staat van oorlog" worden ver zacht en worden gewijzigd in de staat van „militaire alarmering". Op het district Soerabaj-a is dit niet van toe passing. DE INTERNATIONALE federatie van dagbladuitgevers, in congres te New York bijeen, heeft eenstemmig geprotes teerd tegen de naasting van 13 dagbla den en tijdschriften in de V.A.R. OP DE FLORIADE te Rotterdam heeft P^of. dr. H. C. van de Hulst, voorzit ter van de commissie voor ruimte-on derzoek, gisteren de tentoonstelling ..Heelal en aarde" geopend. EEN DOEK van Jan Steen, voorstellen de Samson en Dalila, is gisteren op de veiling Straat te Amsterdam waar over elders nog iets meer voor 65.000 gulden gekocht. Koper was een Neder landse particulier. OORLOGSINVALIDEN uit België, Ne- derland en Luxemburg hebben gisteren Kransen gelegd bij het Nationaal Monu ment op de Dam te Amsterdam. Zij ma Ken een driedaagse Moveo-tocht (meer ntspanning voor ernstige oorlogsinvali den) door ons land. pachting van het K.N.M.I. tot i o„?v0nd' opgemaakt gisterenavond J zvi.15 uur: y,rA,Zonn's en droog weer. Meest iA w,nd en hogere middag- J temperaturen dan giste6ren. t Verwachting van h~+ i- RUnSig instituut: drnno opklaringen en overwegend Van/.' hogere temperaturen aaJv zon onder 20.42 uur: nu onder 2Ï.23~-„°rn<ler 20'42 uur; maan J A'.r50n zon op 4.32 uur, zon onder J onder JJlAsTur" °P 5-38 UUr' maa" maan op i In werkelijkheid gaat de defensie in de komende vier jaar nog meer dan 5,5 miljard kosten. In het nieuwe defensie plafond zijn namelijk nog niet begrepen de kosten rond zeventig miljoen per jaar van de in 1960 doorgevoerde sa larisverhoging voor het militair- en bur gerpersoneel. Aan de nieuwe begrotingsraming ligt tenslotte de verwachting ten grondslag, dat Amerika ook in de komende tijd op grote schaal militaire hulp zal verlenen. In de defensienota wordt echter mede gedeeld, dat terzake „generlei definitie ve toezegging" is gedaan. „Overloop"-potje Op „defensie" beschikt men nog wel over een „overloop"-potje (gevoteerde bedragen, die nog niet zijn uitgegeven) Aantrekkelijker Voor het meer aantrekkelijk maken van de militaire loopbaan in het alge meen kondigt de nieuwe .defensienota de volgende maatregelen aan: Met ingang van 1 januari 1961 wor den de salarissen van het beroeps personeel verhoogd, gratificaties voor bijzondere diensten worden op ruimere schaal toegekend, dc verblijfsvergoeding voor gehuwde militairen verhoogd. Voor oefeningen op eigen grondgebied komt een extra vergoeding. Jonge, on gehuwde vrijwilligers krijgen meer vrij vervoer voor gezinsbezoek. De regeling voor kleding, voorziening van officieren en onderofficieren wordt verbeterd. Bo vendien zal de woningvoorziening voor beroepspersoneel verder worden bevor derd. De opleiding tot beroepsofficier in Den Helder en Breda (K.M.A.) wordt gereorganiseerd en op meer uni versitaire leest geschoeid. Voor de K.M. A. betekent dit een verzwaring van de toelatingseisen en een verlenging van de opleiding met een jaar. 3 „Uitmuntende" jonge officieren van land- en luchtmacht kunnen toegela ten worden tot het tweede studiejaar van de K.M.A. Als zij voor het offi ciersexamen geslaagd zijn, staat voor hen de normale loopbaan van beroeps officier open. De betrokkenen moeten in het bezit zijn van het v.h.m.o.-diplo ma. De studie aan de K.M.A. is op rijkskosten. 4 Officieren en onderofficieren, die zich op bijzondere wijze onderschei den zullen meer dan voorheen voorbe- vorderd worden. Militairen, die in een bepaald stadium van hun carrière zijn gepasseerd, zullen vervroegd de dienst kunnen verlaten. Bij inspectie van de strafgevangenis in Hollandia op Nieuw-Guinea, hebben gisteren enkele gevangenen verzet ge pleegd. Tijdens het handgemeen liep het hoofd gevangeniswezen en twee gedeti neerden lichte verwondingen op. De Verenigde Staten hebben dinsdag in Cape Canaveral een verkenningssa- telliet van het type ,,Midas" gelan- deerd. Deze satelliet bevat instrumen ten die waarschuwen wanneer een ra- ketaanval wordt gedaan. Het is de be doeling dat de „Midas" een baan op 240 tot 320 km afstand van de aarde zal beschrijven. De Midas-satelliet zou een gelanceer de raket moeten kunnen waarnemen, zolang de raketmotor werkt, d.w.z. cir ca vijf minuten. Met de hierdoor ver kregen gegevens zou men de vermoede lijke koers en het doel van die raket kunnen berekenen. Twee uur na de lancering werd be kendgemaakt dat de Midas in zijn baan was gekomen. Men had echter moeilijk heden met de instrumenten op de grond. De Midas-satelliet bevat in totaal 1633 kg instrumenten. Dit is bijzonder veel. Het officiële Oostduitse persbureau A. D.N. noemde de lancering dinsdagavond reeds een „brutale uitdaging". De Australische minister voor de niet- autonome gebieden, Paul Hasluck, is dinsdagochtend in Den Haag met ver- tegenwoorgers van de Nederlanse re gering besprekingen begonnen over Nieuwguinese bestuurskwesties van gemeenschappelijk belang. Op de foto v.l.n.r. staatssecretaris mr. Bot, minis ter mr. E. H. Toxopeus, de Australische ambassadeur, minister Hasluck en mi nister Luns, die zijn gasten blijkbaar op iets bijzonders wijst. Vloedgolven, veroorzaakt door de aardbeving in Chili, hebben in Japan dood en verderf gezaaid. Er zouden minstens achthonderd doden zijn, terwijl er nog hon derden vermist worden. Meer dan 150.000 personen zijn dak loos geworden. De vloedgolven hebben hnn nitwer- king over de gehele Stille Oceaan doen voelen. Zij lieten him sporen na op de kusten van Hawaii, Nieuw-Zee- land, Australisch Nieuw-Guinea, de Philippünen, Formosa en Japan. De eerste vloedgolven sloegen maandagochtend op de Japanse kust, maar 24 uur later rolden zij nog steeds aan, alles meesleurend wat zij op hun weg ontmoetten. Piloten van vliegtuigen, die boven Onagawa en Sjizoekawa vlogen, heb ben gemeld dat zij niet anders hebben gezien dan resten van vissersboten die honderden meters ver het land waren op geworpen, televisieantennes die nog boven de puinhopen van vernielde huizen uitstaken en andere tekens der verwoesting. Er was echter geen spoor van menselijk of dierlijk leven meer te bekennen. In Sjikoezawa werd tweemaal het waarschuwingssein voor vloedgolven gegeven, doch de inwoners sloegen er geen van beide malen acht op. Toen het waarschuwingssein voor de derde maal werd gegeven rolden tevens de ogenblik vochten honderden personen, vloedgolven aan. In vrijwel hetzelfde temidden van honderden aan spaan ders geslagen vissersboten, in het woe dende water voor hun leven. De getroffen noord-Japanse kust, met zijn pijnbomen, het blauwe zee water en de mooie eilanden er tegen over, trekt elk jaar miljoenen toeris ten. Er zijn nu miljoenen tonnen wa ter over uitgestort. Duizenden bewoners van de streek hebben een toevlucht gezocht op heu veltoppen. Bij decreet van president Nasser zijn de grootste kranten van Egypte in eigendom overgedragen aan dé Natio nale Unie, de enige nolitieke organisatie van het land. Deze maatregel komt neer op naasting. Het decreet heeft betrekking op Al- Ahram en Al-Akhbar, de twee grootste ochtendbladen in Cairo, de uitgeverij Dar Al-Hiial, welke een aanta] perio dieken uitbrengt, en het weekblad Rose el Youssef. De vroegere eigenaars ont vangen schadeloosstelling in de vorm van staatsobligaties met een looptijd van 20 jaar en een rentevoet van 3 pro cent. Het decreet bevat de volgende toe lichting: „Openbaar bezit van de mid delen van sociale en politieke leiding is onvermijdelijk in een gemeenschap, welke de vorm heeft aangenomen van een sociaal-democratische coöperatieve gemeenschap". Drie Israëli's hebben zich ge meld om een eventueel doodvonnis over de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann te voltrekken. De voor malige SS-kolonei die verantwoor delijk wordt geacht voor de dood van miljoenen joden, is voor een rechter in Jaffa verschenen, die bepaalde dat de maandag aange houden Duitser voorlopig twee we ken in hechtenis moet blijven. Eichmann. gladgeschoren en keurig gekleed, stond zelfverzekerd stram in de houding toen rechter Levy de voor lopige tenlastelegging oplas. „Karl Adolf Eichmann, u wordt ervan be schuldigd de dood te hebben veroor zaakt van miljoenen joden in Duitsland en de bezette gebieden, in de jaren van 1938 tot 1945. Bent u Karl Adolf Eich mann?" „Ich bin Adolf Eichmann", gaf de verdachte toe. Hij zei verder niets, wel verzocht hij om een verdediger. Karl Adolf Eichmann heeft het ge bracht tot Obersturmbann-fuehrer (ko lonel) in de SS. Hij was de chef van de afdeling 4a-iv b van het „Reichs- sicherheitshauptamt", het centraal hoofdkwartier van de Gestapo, en als zodanig belast met het uitroeien van de joden. Tijdens het proces van Neuren berg heeft de „Hauptsturmführer" der SS, Dieter Wislicency verklaard, dat Eichmann hem eind februari 1945 in Berlijn gezegd had: „Ik zal lachend in mijn graf springen, want het gevoel vijf miljoen mensen op mijn geweten te hebben schenkt mij een buitengewone bevrediging". Als chef van de beruchte afdeling wist hij alles van de systema tische jodenvervolging Hij gaf de richt lijnen uit voor de „Einsatzkomman- do's", en pochte al in augustus 1944 dat in de concentratiekampen vier miljoen joden, en daarbuiten twee miljoen joden om het leven waren gebracht. Auschwitz De SS-generaal Stroop, die het ghetto van Warschau uitmoordde en plat brandde, werkte voor Eichmann. Hij gaf hem zelfs een met foto's verlucht mann. en in leer gebonden luxe-verslag van die actie cadeau. Alles wat er in de uit roeiingskampen Treblinka en Ausch witz voorviel, geschiedde op order van Eichmanns afdeling. Eichmann stond rechtstreeks onder Himmler. In Duitsland herinnerde men er aan, dat ook in de bondsrepubliek een aan houdingsbevel tegen hem van kracht is. Dc General Anzeiger schrijft dat „ai leen hy die Hitier beschouwt als de enige verantwoordelijke voor de joodse tragedie, twijfel kan koesteren omtrent de verantwoordelijkheid van een man als Eichmann." Naar van doorgaans betrouwbare zijde te Jeruzalem wordt vernomen, stonden de leden van de Israëlische ge heime dienst die Eichmann hebben aan gehouden, onder leiding van een Pooise jood, die de gelofte had afgelegd, de uitmoording van zijn gehele gezin en de massale moord op het Europese jo dendom te zullen wreken. De man is één van de weinige overlevenden van het getto van Drohowitz in Galicië. Hij begon zijn werk in Wenen met het verzamelen van bewijzen tegen natio- naal-sociaiistische oorlogsmisdadigers- Veertien maanden geleden was hij voor het eerst in Israël. In het begin van dit jaar was hij opnieuw in het land en hij zou toen aanwijzingen hebben gegeven omtrent de verblijfplaats van Eich- Op Hawaii werd vooral de haven plaats Hilo zwaar getroffen. Volgens de officiële cijfers werden daar 33 per sonen gedood en worden nog 27 ver mist. In 1946 werden in die buurt 159 personen gedood door een vloedgolf die zonder waarschuwing toesloeg. In Chili zelf zou het dodental als gevolg van de aardbeving reeds tot 900 gestegen zijn. Er zijn circa 15.000 gewonden en honderdduizenden daklo zen. In een gebied van 23.000 vierkante km treft men volledig verwoeste ste den, dorpen en gehuchten aan. Vol gens waarnemers biedt dit gebied een aanblik alsof er een reusachtige kern bom op terecht is gekomen. Volgens het seismografisch instituut van Chili hebben de schokken, die het gebied tussen Concepcion en het eiland Chi- loe hebben getroffen, een enorme kracht gehad, die slechts iets kleiner was dan die van de aardbeving in San Francisco in 1906, Dinsdagavond werd nog gemeld, dat vijfhonderd van de achthonderd inwo ners van Caleta-Queule, in de Chileense provincie Cautin, bij de door vloedgol ven gevolgde aardbeving om het leven zijn gekomen. Na de aardbeving sloegen vier reusachtige vloedgolven over deze plaats, die het merendeel van de inwo ners beletten zich op naburige hoogten in veiligheid te brengen. In zuid-Chili zijn zeven kleine havens volledig van de aardbodem wegge vaagd. Men verwacht dat het getal der slachtoffers groter zal worden, naarma te meer thans afgesneden plaatsen wor den bereikt. Ten gerieve van de reizigers die in treinen reizen, welke onderweg gesplitst worden, heeft de N.S. plastic bordjes laten vervaardigen, welke aan de bagagenetten in de coupés worden opgehangen. Deze helpen de reizigers er aan herinne ren, dat zij in het juiste trein- gedeelte moeten plaatsnemen. Met enige plechtigheid is dinsdag middag de miljoenste telefoonaanslui ting gerapporteerd op het hoofdkan toor van de P.T.T. aan de Zeestraat 5 in Den Haag. Het was de aansluiting voor de heer R. Beugelink aan de Raapopseweg 82 te Arnhem. Prof. ir. G. H. Bast, directeur-gene raal van de P.T.T., wenste de nieuw aangeslotene telefonisch persoonlijk geluk. Daartoe was een ivoorkleurig plastic telefoontoestel in deze telex rekenkamer aangebracht. Prof. Bast kreeg aansluiting met de moeder van de nieuwe abonnee en vroeg haar on der meer of het goed was, dat woens dagmorgen een kort bezoek aan de heer Beugelink gebracht zou kunnen worden teneinde de mijlpaal te mar keren met een klein geschenk. Me vrouw Beugelink ging hiermede ak koord, maar wenste geen fotografen te zien, want haar echtgenoot had haar op het hart gedrukt: „Kijk uit voor de pers". Op grote tabellen langs de wand van het zaaltje, maakte de P.T.T. duide lijk, dat de kosten van levensonder houd en die van een telefoonabonne ment van 1930 tot 1941 in gelijke mate gestegen waren. Nadien echter zijn de kosten van het levensonderhoud in verhouding meer dan tweemaal zo hard gestegen als de kosten van een telefoonabonnement. De Dakota van de Amerikaanse sische grondgebied gefotografeerd. luchtmacht, die vrijdag boven Oost-Duitsland tot dalen werd ge dwongen, zal met de negen inzit tenden op de plaats van de landing aan een Amerikaanse vertegen woordiger worden overgedragen. Dit heeft een woordvoerder van de Sovjet-ambassade in Oost-Berlijn giste ren bekendgemaakt. Het toestel, dat op weg was van Denemarken naar Ham burg, werd vorige week boven Oost duits gebied door Russische jagers tot landen gedwongen. De bevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten in Europa, generaal Eddleman, had de Sovjet-commandant in Oost-Duitsland. generaal Jakoebovski, gevraagd om te ruggave van het vliegtuig en vrijlating van de inzittenden. Overigens schijnen de Russen met de spoedige overdracht van het vliegtuig te willen demonstreren, dat zij de si tuatie rond Berlijn niet op de spits wil len drijven. Voorheen gaven zij de Ame rikanen bij gevallen als het onderhavige te verstaan, dat zij zich maar tot de Oostduitsers moesten wenden. Nu werd alleen maar gezegd, dat de Oostduitse regering in teruggave van het toestel had toegestemd. Overigens wordt er in de Sovjet-Unie zelf nog al tijd een felle anti-Amerikaanse campag ne gevoerd, met „spontane protestver gaderingen" en resoluties. In rood- China gebeurt hetzelfde. Daar hebben al meer dan veertig miljoen mensen hun verontwaardiging uitgesproken over „de imperialistische acties van de Amerikaanse bandieten." Dit althans volgens het officiële persbureau in Pe king. Volgens het Duitse blad „Der Spie gel" hebben in de afgelopen vier jaar Amerikaanse U-2's ongeveer 150 vluch ten boven de Sovjet-Unie gemaakt en daarbij vrijwel elke meter van het Rus- Of de Russen reden hebben daartegen verontwaardigd te protesteren is weer een andere kwestie. Volgens de in New York verschijnende „World Telegram and Sun" zijn Russische spionagevluch- ten boven Japan zo gewoon geworden, dat de drie Russische vliegtuigen die tweemaal per maand van Hokkaido naar Tokio vliegen door Amerikaanse piloten „The Tokio Express" worden genoemd. De Britse Labourleider Hugh Gaits kell heeft dinsdag een dubbele over winning: behaald voor zijn officiële po litiek, dat de socialisten eenzijdige kern ontwapening: moeten verwerpen en trouw moeten blijven aan de Navo. Na de rede van Gaitskell maandag hield, heeft de 800.000 leden tellende vakbond van arbeiders van gemeente lijke diensten dinsdag op zijn jaarver gadering in Great Yarmouth een reso lutie verworpen, waarin gevraagd werd on?N eenzHdige kernontwapening. Ook kreeg de Labourleider op een bij eenkomst van Labourparlementsleden steun voor zijn politiek. In verband met het feest van 's Heren Hemelvaart zal ons blad morgen niet verschijnen. Directie Dagblad De Stem

de Stem | 1960 | | pagina 1